PZC Centra bieden zorg aan huis Doseerinstallatie wekt vooral wrevel 13 Man vermoord in Vogelwaarde Geld en huisvesting voornaamste zorgen van tienermoeders Vertraging voor corridor Pontes \Wa\ Stichting helpt ouderen op loopafstand van de instellingen Schouwen zet geld opzij voor monumenten Fietstocht langs mooie plekjes in Reimerswaal zeeuwse almanak Psychoprofylaxe BEVELANDEN/THOLEN dinsdag 7 mei 2002 door Sheila van Doorsselaer VOGELWAARDE - In een wo ning aan de Acaciatraal in Vo gelwaarde is zondagavond om streeks 23.30 uur de 37-jarige bewoner vermoord. De man, van Irakese afkomst, is vermoe delijk met messteken om het le ven gebracht. De politie heeft de verdachte, een 29-jarige man uit het Duitse Waldorf, meteen kunnen aanhouden. Hij was nog in de woning aanwezig toen de politie ter plaatse kwam. De man is ingesloten en wordt ver hoord. De politie kreeg zondagavond een melding binnen dat er on enigheid was in de woning aan de Acaciastraat. Toen de politie de straat in kwam rijden, was de ambulance al gearriveerd. De hulp van het ambulanceperso neel mocht echter niet meer ba ten. Het slachtoffer was al aan zijn verwondingen bezweken. Op aanwijzingen van de familie van het slachtoffer kon de ver dachte worden aangehouden. De verdachte is volgens politie woordvoerster E. Vermerris fa milie van de echtgenote van het slachtoffer. Meer wilde Vermer ris niet kwijt omdat het politie onderzoek nog in volle gang is. Vreugde en verdriet lagen giste ren in de Acaciastraat dicht bij elkaar. De naaste buren van de woning waarin de moord plaatsvond, vierden gisteren hun gouden huwelijksdag. De tuin was versierd, bloemen wer den bezorgd. De buren zeggen niks gemerkt te hebben van het geen er zich de vorige nacht had afgespeeld in de woning van de Irakese familie, een man, een vrouw en twee jonge kinderen. De familie leidde een min of meer teruggetrokken bestaan. Contact met de rest van de buurt was er amper. Het contact be perkte zich tot een vriendelijk woordje gedag. Volgens omwo nenden is de verdachte de bi'oer van de echtgenote van het slachtoffer. Zij zou geregeld op familiebezoek naar haar broer gaan en werd die bewuste zon dagavond ook door hem thuis gebracht. In een ruzie werd de Irakees vervolgens vermoord. De politie kan of wil deze lezing niet bevestigen omdat het on derzoek nog in volle gang isEen team van tien rechercheurs is op de zaak gezet. Gisteren heeft de technische re cherche een sporenonderzoek gehouden in de woning. Ook is er een buurtonderzoek gehou den. De echtgenote van het slachtoffer wordt opgevangen door familie. De politie heeft nog geen aanleiding haar aan te merken als medeverdachte. door Rolf Bosboom GOES - Zes zorgcentra in de re gio gaan samenwerken om zorg aan huis te kunnen bieden. Zij hebben daarvoor de Stichting Woonzorg Goes en omgeving opgericht. Dat gebeurde giste ren officieel door het onderteke nen van de statuten van de stichting bij de notaris. De deelnemende partijen zijn verpleeghuis Ter Valcke en de zorgcentra 't Gasthuis, Rand- hof, Rehoboth en Ter Weel, alle maal in Goes gevestigd. Verder is de locatie van Ter Weel in Krabbendijke erbij betrokken. De nieuwe stichting biedt thuis-, verzorgingshuis- of ver pleeghuiszorg aan particulieren die 'op loopafstand' van de cen tra wonen. Als richtlijn wordt een afstand van maximaal vijf honderd meter aangehouden. De instellingen hebben al diver se proefprojecten op dit gebied uitgevoerd. De bevindingen daarvan waren overwegend po sitief. „Sindsdien zijn we met elkaar in overleg geweest om in de toekomst gezamenlijk op te trekken", zegt directeur W. Hur- kens van Ter Weel. „Het heeft grote voordelen als we niet ieder voor zich het wiel hoeven uit te vinden." Stichting Woonzorg gaat zoveel mogelijk los van de instellingen opereren. Deze week begint de werving van de coördinator die de stichting gaat vormgeven en de komende maanden wordt het overige per soneel aangetrokken. De direc teuren van de zorgcentra vor men gezamenlijk het bestuur van de stichting, zodat zij wel betrokken blijven bij het reilen en zeilen van Woonzorg. De diensten van de nieuwe stich ting kunnen een breed pakket beslaan. Behalve thuis-, verzor gingshuis- en verpleeghuiszorg kan het ook gaan om zaken zoals alarmering en maaltijdvoorzie- ning. Het streven is zoveel mo gelijk in te spelen op de wensen van ouderen. Woonzorg is zeker niet bedoeld om te concurreren met de beide reguliere organisa ties op het gebied van thuiszorg (STN en Oosterschelde Thuis zorg). Om die reden blijft de doelgroep ook beperkt tot men sen die op loopafstand van de zorginstellingen wonen. Verder is het de bedoeling juist zoveel mogelijk samen te werken en af te stemmen met de thuiszorg, al dus Hurkens. „Voor specialisti sche thuishulp zullen we bij voorbeeld altijd doorverwijzen naar de thuiszorg. Hurkens verwacht dat de nieu we stichting in september ope rationeel kan zijn. In de periode erna moet de organisatie gelei delijk verder groeien, zodat zij op 1 januari 2003 op volle kracht aan de slag kan. Hur kens: „Dit jaar beschouwen we als een aanloop jaar. Vreugde en verdriet naast elkaar in de Acaciastraat. In het linkerhuis onderzoekt de technische recher che de moord op de 37-jarige bewoner. foto Camile Schelstraete door Ab van derSluis MIDDELBURG - Tienermoe ders op Walcheren en de Beve- landen krijgen veel steun van familie, vrienden en kerkge meenschappen. Zij hebben daardoor minder behoefte aan hulpverleningsinstellingen. Jonge moeders tussen de 15 en 21 jaar hebben wel financiële zorgen en problemen met huis vesting. Dat blijkt uit een on derzoek van vijf studentes van de Hogeschool Brabant in op dracht van het Fiom Zeeland. Fiom Zeeland houdt zich bezig met vrouwenhulpverlening op het gebied van zwangerschap, seksueel geweld, tienermoe ders, preventie en onderzoek. De instelling wilde weten of haar aanbod op de Bevelanden en Walcheren goed aansluit op de vraag van j onge vrouwen met kinderen. Hoeveel tienermoeders in de on derzochte regio's wonen, is niet duidelijk. De gemeenten kon den, met uitzondering van Vlis- singen, geen cijfers ophoesten. Uit onderzoeken van het CBS blijkt dat de laatste jaren sprake is van een stijging van het aantal geboorten bij tienermoeders. Vooral onder allochtone meis jes. Dat komt vaak door een ge brek aan kennis over anticon ceptiemiddelen. Eén op de drie jonge vrouwen met kinderen woont in Amsterdam, Utrecht, Rotterdam of Den Haag. Per ongeluk Uit gesprekken met Zeeuwse tienermoeders blijkt dat zij vaak per ongeluk zwanger zijn geworden. Zij omschrijven hun situatie als 'zwaar'. Opvallend is ook dat de jonge vrouwen vaak onderwijs volgen, in com binatie met werk of een fulltime of parttime baan hebben. Tie nermoeders die nog thuis wo nen, zijn vaak financieel afhan kelijk van hun ouders. De studentes hebben gesproken met welzijnsinstellingen, ker ken, scholen en de moeders zelf. Daaruit kwam onder meer naar voren dat kerkgemeenschappen gemiddeld twee tienermoeders kennen in de afgelopen vijfjaar. Zwangerschap buiten een hu welijk op jonge leeftijd is bin nen de kerken geen taboe meer, maar wel moeilijk bespreek baar. Tienerzwangerschappen worden eerder gerespecteerd als de meisjes het kind laten komen en trouwen. Abortus is vanuit het geloof geen optie. Kerken geven brede hulp, variërend van giften, huisvesting tot emotio nele steun. Scholen hebben ge middeld één tienermoeder per jaar. Zij helpen bij aanpassing van roosters en bieden privacy. Bij alle scholen is een vertrou wenspersoon aanwezig. Aanbevelingen De vijf studenten hebben het Fiom Zeeland een aantal aanbe velingen gedaan. Het zou goed zijn voor de Zeeuwse tieners moeders als de gemeente en de provincie samen met de wo ningcorporaties een aantal wo ningen beschikbaar stelt. Tie nermoeders onder de achttien j aar kunnen op dit moment geen woning en een uitkering krij gen. Zij zijn nu haast gedwon gen bij de ouders te blijven. Een andere optie is om de huur van een woning via een hulpverle nende instantie te laten verlo pen. Instellingen zouden daarnaast meer moeten doen aan hun naamsbekendheid. Crisisop vangcentrum de Maresaete in Vlissingen biedt bijvoorbeeld opvang en waar nodig steun en begeleiding bij de opvoeding van het kind. De Maresaete be geleidt jonge moeders ook naar zelfstandig wonen en leven. Ook zou het in Zeeland gewenst zijn om - in samenwerking met Bra bant - een leefgroep voor tiener moeders op te zetten. De jonge moeders kunnen dan in hun ei gen woonomgeving blijven. Zij moeten nu voor een soortgelijk initiatief naar Maastricht. ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil geld opzij zetten om de restauratie van gemeentelijke monumenten testimuleren. Naast het Restau ratiefonds voor de eilandelijke rijksmonumenten moet met bij na vierenhalfduizend euro hier voor een apart potje gemaakt worden. Zodra dit geld is gereserveerd door de gemeenteraad, wordt de nieuwe gemeentelijke monu mentenlijst opgesteld. De be doeling is de vierenhalve ton in te zetten als zogeheten revol ving fund. Eigenaren van pan den op de lijst kunnen in de vorm van een lening tegen zeer lage rente een beroep doen op dit fonds, zodat de pot zich langzaam weer vult. Schouwen-Duiveland prijkt op de achtste plaats van de natio nale monumenten top-tien van gemeenten. De gemeente heeft binnen haar grenzen 810 rijks monumenten als molens, vliet- bergen, rederijkerspanden, his torische buitenplaatsen en ves- tingswerken. Geconcentreerd in Zierikzee telt het eiland daar naast 250 gemeentelijke monu menten. Onderhoud en restauratie van deze panden zijn kostbaar en gebonden aan strikte regels. Ei genaren van rijksmonumenten worden door Den Haag met fis cale aftrekmogelijkheden en zeventig procent subsidie bij restauratie financieel onder steund. Maar huizenbezitters van gemeentelij ke monumenten worden er tot nu toe niet veel wijzer van. Voordat Schouwen- Duiveland haar eigen monu mentenlijst gaat opschonen en aanvullen, wil de gemeente daarom geld opzij zetten voor het onderhoud aan deze pan den. Stimuleren Het plan is naast (en los van) het bestaande Restauratiefonds een eigen fonds op te zetten, waar mee de gemeente de restauratie van de eigen monumenten kan stimuleren. Het voorstel is om 438.000 euro in dit potje te stop pen. Dit geld zal niet als subsi die worden weggegeven, maar moet via 'goedkope leningen' op termijn terugkomen bij de ge meente. Zodoende kan het geld na verloop van tijd opnieuw voor herstel van de panden ge bruikt worden. Het college moet nog een besluit nemen over het voorstel. Elke automobilist moet minimaal een halve minuut voor de doseerinstallatie wachten. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ingrid Huibers GOES - 'Waardeloos', 'bezopen', 'bela chelijk', 'achterlijk', 'zot'. Een half uurtje posten bij de doseerinstallatie op de Ver- bartelweg in Goes is al goed voor een lan ge lijst klachten. Boosdoener is het Wa terschap Zeeuwse Eilanden dat de 'road blocks' onlangs aanbracht om sluipver- keer door de Poel te weren. „Ik geloof niet dat mensen zich er wat van aantrekken", zegt Jan Lammers. Hij vindt de doseerinstallatie 'belachelijk'. 'Niet normaal', voegt zijn vrouw ten overvloede toe. Het echtpaar rijdt gedu rende het seizoen ongeveer één keer per week van de camping in Heinkenszand naar Goes. De kortste weg loopt door de Poel. Auto's worden tussen 's ochtends zes en 's avonds tien uur één voor één over de do seerinstallatie geleid. Elke passerende automobilist moet minimaal een halve minuut wachten. Gedurende die wacht tijd komt er een stalen piramide uit het wegdek omhoog. 'Bezopen' is het kernachtige commen taar van de bestuurder van een donker groene Toyota uit 's Heer-Hendrikskin deren, die in de rij voor het doseerlicht zijn ongeduld nauwelijks kan bedwin gen. De man, die niet met zijn naam in de krant wil, passeert de 'stalen agent' dage lijks op wegnaar zijn werk in Goes-Zuid. „Je kon hier altijd goed rijden en dan gaan ze zoiets stoms doen", zegt hij. „Als ik een andere route neem, sta ik alsmaar voor stoplichten. Er is dus geen goed al ternatief." Het waterschap koos voor de dure do seerinstallatie (kosten: 175.000 euro) na dat andere verkeersremmers niet bleken te werken. Omdat er in de Poel, waar veel gefietst wordt, relatief veel ongelukken gebeuren, wil het schap het aantal auto mobilisten dat de sluiproute gebruikt, terugbrengen. Daar heeft J. den Ouden uit Kloetinge wiens wagen 'naar de Filistijnen' is, wei nig boodschap aan. Afgelopen vrijdag avond reed hij - voor het eerst geconfron teerd met een doseerinstallatie - direct achter zijn voorganger aan over het op dat moment opverende obstakel. Het re sultaat: 'enkele duizenden euro's scha de'. De doseersluis is volgens Den Ouden het 'toppunt van waanzin'. „Zoveel verkeer rijdt hier toch niet", meent Jacco Oele uit 's-Gravenpolder. Als hij 's ochtends naar zijn werk in Goes moet, rijdt hij speciaal door de Poel om files te vermijden. Een stalen obstakel dat uit de weg omhoog komt vindt hij 'achterlijk'. Terwijl Oele, als hij eindelijk groen licht krijgt, eens flink gas geeft, houdt de bestuurder van een zilverkleu rige Peugeot achter hem in de rij het voor gezien. De man keert en kiest alsnog voor een omweg door 's-Heer Hendrikskinde ren. 'Een, twee, drie, vier, vijf'. Thierry Witte- veen uit Heinkenszand steekt zijn vin gers demonstratief in de lucht. „Ik tel even hoe lang zo'n ding beneden blijft", zegt hij. „Volgens mij kun je er best met zijn tweeën overheen." Maar in het be stelbusjevan de baas durft Witteveen dat toch niet aan. Volgens hem is de doseer installatie vooral bedoeld om mensen uit Heinkenszand te pesten. „Wil je de Poel mijden, dan moet je vijf kilometer omrij den", zegt Witteveen. „Dat is toch hele maal belachelijk Het is even zoeken, maar er blijken ook automobilisten te bestaan die blij zijn met de vondst van het waterschap. „Ik heb twee kinderen die met de fiets naai school gaan, dus ik vind het goed dat er eindelijk wat aan de sluiproute door de Poel wordt gedaan", zegt Jan de Bart uit Baarsdorp. „Van mij mogen ze zelfs nog wel meer maatregelen nemen. Als auto mobilisten de doseerinstallatie eenmaal voorbij zijn, rijden ze verderop zo weer tachtig." door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Onderwijswet houder J. van Felius van de ge meente Schouwen-Duiveland verwacht dat het nog enkele maanden duurt eer de gemeente de Pontes-scholengroep een vergunning verstrekt voor de bouw van een corridor. Die moet de twee gebouwen van Pontes aan het Hatfieldpark in Zierik zee met elkaar verbinden. Aan vankelijk was het de bedoeling de verbindingsgang in decem ber dit jaar in gebruik te nemen, maar of dat lukt is onzeker. De aanvraag tot bouwvergun- ning is volgens de onderwijs wethouder onderweg, maar hoe lang de behandeling van de bouwaanvraag in beslag gaat nemen, is volgens hem moeilijk te zeggen. „Maar gezien de ach terstanden op de afdeling ruim telijke ordening kan dat best nog enkele maanden in beslag nemen." De corridor wordt veel meer dan alleen een verbindingsgang tus sen de twee gebouwen. De extra ruimte die ontstaat door de bouw van de corridor wordt in het kader van het tweede fase- onderwijs van havo/vwo benut voor studienissen en computer ruimtes. De Schouwen-Duive- landse PvdA-fractie lanceerde in februari 2000 het masterplan Idee zoekt bovenkamer(s) met uitzicht Daarin werd de sug gestie gedaan te bekijken of in het scholencomplex een nieuwe theatervoorziening op Schou wen-Duiveland gerealiseerd kan worden. In hoeverre daar in de bouwplannen van de Pontes- scholengroep rekening mee is gehouden weet Van Felius. Cultuurwethouder A. van der Wouden sluit een dergelijke op lossing voor het Schouwen- Duivelandse podiumprobleem niet op voorhand uit, maar houdt wijselijk een slag om de arm. „Er zijn ook andere moge lijkheden voor een nieuw thea ter. De plaats waar nu nog het tijdelijk gemeentehuis staat, zou daar ook een prima plek voor zijn. Ik wil de theatervoor ziening op Schouwen-Duive land in ieder geval heel snel door Rob Paardekam KRUININGEN - Onder het motto Ontdek meer van Rei merswaal heeft de Stichting So ciaal Cultureel Werk Senioren Reimerswaal een fietstocht uit gestippeld die door alle Rei- merswaalse kernen leidt. Vanaf 15 mei kan de 52 kilometer lan ge tocht door iedereen worden gefietst. Volgens E. Huyzer, secretaris van de organiserende stichting, is het voor het eerst dat er zo'n grote fietstocht is opgezet. Het doel is de dorpen grotere be kendheid te geven. Zowel bij toeristen van buitenaf als de in woners zelf. „Er zijn veel mooie plekjes binnen de kernen", al dus Huyzer. „Meer dan de men sen soms denken." De route leidt dan ook langs alle bijzon dere gebouwen in de Reimers- waalse dorpen zoals molens en kerken. De tocht kan door iedereen (dus niet alleen ouderen) gereden worden en vanuit alle dorpen kan worden gestart. De boekjes waarin de rit staat uitgestip peld, kunnen worden afgehaald bij de dorpshuizen en de biblio theekvestigingen. Voor de fiets- liefhebbers die niet ineens 52 ki lometer kunnen afleggen, heeft de organisatie tweedaagse rou tes uitgestippeld. Wie bijvoorbeeld start vanuit Kruiningen, gaat dan de eerste dag naar Oostdijk, Krabbendij ke, Rilland en Waarde en de tweede dag naar Hansweert en Yerseke. Overigens hoeft de tocht niet in één ruk gefietst te worden, want in het boekje dat alle deelnemers krijgen, staan zogeheten pleisterplaatsen aan gegeven waar men iets kan con sumeren. Vraagstukken Het gaat overigens om een f iets- puzzeltocht, dus onderweg moet een aantal - niet al te moei- lijke - vraagstukken worden op gelost. Aan het eind van de zo mer worden onder de goede inzenders negen VW-bonnen verloot. Dinsdag 14 mei wordt het eerste boekje overhandigd aan burge meester A. Verbree van Rei merswaal en een dag later kan iedereen het ophalen bij het plaatselijke dorpshuis, de bi bliotheek of het VW-kantoor in Yerseke. De tocht kan gemaakt worden tot en met 30 september. Uiterlijk op die dag moeten de oplossingen van de puzzels wor den ingeleverd. Advertentie Maatschap Westelijke Accountantskantoren Zeeland COKS MIDDfcl.BÜRG OOSIBURG RSNfcSSS ZlERlKZEt De vestigingen van WEA Zeeland zijn op vrijdag 10 mei a.s gesloten. weer op de politieke agenda hebben. Na de zomer wil ik met een voorstel voor een nieuw the ater komen." De plannen om de Nieuwe Kerk in Zierikzee om te bouwen tot theater, heeft de gemeente laten varen. „En wij gaan als gemeen te ook geen geld en energie ste ken in plannen om het oude the ater Mondragon nieuw leven in te blazenMaar als er zich parti culieren aandienen met een goed plan om dat wel te doen, zullen wij daar als gemeente ze ker serieus naar kijken. Uit gangspunt voor mij is dat er een volwaardig theater op Schou wen-Duiveland moet komen." U kent mij wel", klonk het aan de andere kant van de te lefoonlijn, „u heeft bi] mij een cursus psychoprofylaxe ge daan." De collega die telefo nisch werd toegesproken leefde zichtbaar op en begon spontaan te glimmen. Een cursus psychoprofylaxe, dat klonk gewichtig en interes sant. Hij kon het zich alleen niet meer zo goed herinneren, ter wijl het bij de cursus horende diploma ongetwijfeld boven aan moest liggen op de stapel zwem- en verkeersdiploma's. Daarom informeerde hij voorzichtig toch even wat verder. „Wat was dat ook al weer?", wilde hij weten. Het ant woord bracht hem weer met beide benen op de grond: een cursus voorbereiding op de zwangerschap. ivatrUiiql

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29