Pim Fortuyn doodgeschoten Politiek denkt aan uitstel verkiezingen PSV ziet af van benefietduel uit vrees voor acties 35 jaar A Iiic Verdachte van moord in Mediapark Hilversum gearresteerd Wij zijn op Hemelvaartsdag gesloten Suu Kyi vrij Zeeman TextielSupers Op zoek naar de auto die bij je past? Je vindt hem zeker weten wel op (Si) AutoTrack.nl WÊÊÊIÊÊÊÊÊÊBÊIÊÊÊÊIÊÊÊÊÊIÊÊÊÊIAÊÊAÊÊÊAÊIAÊÊÊÈ Tienermoeders staan niet alleen Van Marwijk wil rust in selectie Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- lllllllll NO 3 Meer zon Wolkenvelden, maar overwegend droog en 's middags opklaringen. Matige noord oostenwind en maxima rond 16 graden. 245e jaargang no. 108 dinsdag 7 mei 2002 los nummer 1,00 PZC Natuur langs de spoorlijn Goes-Borsele alsof hij zijn dood voorvoelde in de hemel zijn we allemaal gelijk Nederland verliest onschuld commentaar onder de fluisterstemming sist het ook buitenland geschokt Zeeuwse reacties van onze redactie binnenland HILVERSUM - Even na kwart over acht kwam dan definitief een einde aan de onzekerheid die twee uur duurde. „Pim Fortuyn is niet meer", aldus een duidelijk geschokte premier Kok. Fortuyn, de nieuwbakken politicus die voor een ongekende be roering zorgde in het Nederlands politieke land schap, overleed gisteravond op 54-jarige leeftijd als gevolg van een moordaanslag. De vermoedelij ke dader werd vrijwel direct erna aangehouden. Het gebeurde even na zessen. Fortuyn verliet de studio van Radio3 FM op het Mediapark in Hilversum na een interview met BNN-discjuckey Ruud de Wild, toen een man met een baseball pet op het hoofd een wapen op hem richtte en meerdere scho ten afvuurde. „Ik dacht aan een grap, een klapperpistool", verklaarde zendercoördinator Paul van der Lugt die Fortuyn samen met De Wild uitgeleide deed. Totdat de politicus bloedend in elkaar zakte. De schutter maakte zich uit de voeten, achtervolgd door de chauffeur van Fortuyn. Traumaheli Lange tijd bleef onduidelijk hoe het met het slachtoffer was. Tal loze journalisten die werkzaam zijn op het Mediapark keken van een afstand toe hoe ambu lancebroeders vochten voor het leven van de politicus. Een trau mahelikopter arriveerde, de po litie zette het Mediapark af en de Mobiele Eenheid hield nieuwsgierigen op een afstand. Via het NOS-journaal vertelde verslaggever Dave Abspoel met trillende stem dat hij drie minu ten na de aanslag ter plekke was en zeker drie schotwonden zag: een boven het linkeroor, een in de hals en een in de borst. De aankomst van een schouwarts was een omineus teken en vanaf het moment dat er een wit laken over Fortuyn werd gelegd was het. ondanks het uitblijven van een officiële bevestiging, eigen lijk wel duidelijk; Pim Fortuyn was overleden. Geen rit per am bulance naar een ziekenhuis, maar een politie-escorte naar Rijswijk, waar zijn stoffelijk overschot rond negen uur bij het Nederlands Forensisch Insti tuut aankwam. Beveiliging De discussie over de beveili ging, of liever gezegd', het ge brek daaraan bij zowel Fortuyn als bij het Mediapark, woedde toen al in volle hevigheid. Sinds de aanslagen van 11 september in de Verenigde Staten zou de beveiliging van het Mediapark fors zijn opgevoerd, maar oog getuigen verklaarden dat dat in de praktijk nogal meeviel. Wat Fortuyn zelf betreft klin ken er uiteenlopende geluiden. Zijn advocaat Oscar Hammer- stein windt zich op over het ge brek aan bescherming van de omstreden politicus. Nadat hij in maart tijdens de presentatie van zijn boek 'De puinhopen van Paars' een taart in het ge zicht kreeg, deed Fortuyn aan gifte bij de politie in Den Haag. Hij gaf aan zich bedreigd te voe len en repte ook over dreigbrie ven. De agenten haalden de schouders op, aldus een veront waardigde Hammerstein die het een schande noemt dat justitie niets ondernam. Fortuyns vriend, de zakenman Harry Mens, beweerde echter dat Fortuyn beveiliging altijd afwees;.Als ze me willen raken, dan raken ze me toch", zou hij gezegd hebben. Op de vraag van RTL-verslaggever Frits Wester waarom hij bij het ministerie van Binnenlandse Zaken niet vroeg om bescherming, zou For tuyn hebben geantwoord: „Het is me niet aangeboden en ik vraag er niet om." Serene rust Bij de woning van Pim Fortuyn in Rotterdam verzamelden zich na het bekend worden van het nieuws honderden belangstel lenden. De sfeer was aanvanke lijk ietwat gespannen, maar veranderde in een serene rust. Veel mensen legden bloemen. Burgemeester Opstelten van Rotterdam opende een concole- anceregister in het stadhuis. Evenals bij het Mediapark in Hilversum, legden mensen bloe men op de trappen van het stad huis. Maar ook een spandoek: „Vermoord door de hetze van zittende politici en een blatende pers. Het wordt tijd voor een echte democratie. Stem LPF." Heel anders liep het in Den Haag. Bij het Binnenhof verza melden zich aanhangers van Fortuyn die naar het torentje van premier Kok wilden. De po litie sloot het Binnenhof af. De nerveuze sfeer werd versterkt door enkele brandende auto's in de garage onder het Plein. ANP Tijdens een interview, begin april. foto Bas Czerwinski/AP Arrestatie van de vermoedelijke moordenaar van Pim Fortuyn. foto Ton Kastermans/GPD Rouwbetoon bij het huis van Fortuyn in Rotterdam. foto Jerry Lampen/RTR van onze sportredactie MIDDFLBURG - De benefiet- wedstrijd tussen PSV en Jong Ambon gaat donderdag niet door. De Eindhovense profclub vreest dat Molukse activisten de wedstrijd in Middelburg willen gebruiken om aandacht te vra gen voor het geweld op de Mo- lukken. PSV wil geen enkel risico lopen, zei persvoorlichter Pedro Sala- zar gisteravond. „Het heeft niks met Jong Ambon te maken, ook niet met de Molukse gemeen schap in Middelburg. Integen deel, want we wilden echt heel graag. Op die wedstrijd zouden veel media afkomen. Voor som migen zou dat reden kunnen zijn om protestacties te houden. Daar willen we als voetbalclub niet tussenzitten." De Molukse gemeenschap in Nederland schreeuwt nu harder dan ooit om aandacht voor het geweld dat op de Molukken weer is opgelaaid De Moluk- kers willen dat de Nederlandse regering actie onderneemt. Op zondag 28 april hielden tien ac tivisten rond en op het dak van het Vredespaleis in Den Haag een vreedzame protestactie „Dat gebeurde twee a drie da gen nadat we definitief hadden besloten om naar Middelburg te gaan", zei Pedro Salazar. „Hoe wel het daarna betrekkelijk rus tig is gebleven, is de onrust on der de Molukkers niet verdwe nen. Ik heb een paar telefoontjes gekregen van mensen die heel nadrukkelijk informeerden naar dat benefietduel. Er was geen sprake van bedreiging, maar ze wilden wel heel veel over die wedstrijd weten. We zijn ons daarna gaan beraden over het wel of niet doorgaan van de wedstrijd en hebben toen besloten er vanaf te zien Al thans, voorlopig." Waarschijn lijk vindt de wedstrijd later in het jaar alsnog plaats. De wedstrijd tussen Jong Am- bon en PSV was juist bedoeld om geld in te zamelen voor de humanitaire hulpverlening op de Molukken. Jong Ambon be treurt het besluit van PSV. „Mensen die al kaarten hebben gekocht, kunnen hun geld te rugkrijgen of de kaarten vast houden tot de dag waarop Jong Ambon-PSV alsnog gespeeld wordt", aldus Jan de Kubber namens het bestuur. Advertentie Maar let op onze Pinksteracties 2e Pinksterdag zijn we wel geopend Goes Marconistraat 13 Tel. (0113) 22 4' RANGOON - De Myanmarese oppositieleidster en Nobelprijs winnares Aung San Suu Kyi is weer vrij. De junta heeft gisteren haar huisarrest na ruim negentien maanden opgeheven. In de hele wereld werd verheugd gerea geerd op de vrijlating. AFP pagina 4: junta moet rekening houden met Suu Kyi van onze redactie binnenland DEN HAAG - Op het Binnenhof is gisteren alom ontzet gerea geerd op de moord op Pim For tuyn. Vanuit verschillende hoe ken klonk de roep om uitstel van de Tweede-Kamerverkiezingen van 15 mei. De verkiezingscam pagne werd onmiddellijk voor onbepaalde tijd stilgelegd. Premier Kok brak direct een PvdA-bijeenkomst in Haarlem af en keerde in allerijl terug naar Den Haag. „Wat hier ge beurd is, is onbeschrijflijk. Dit zijn dus mijn persoonlijke ont boezemingen. Ik ben er kapot van", zei een geëmotioneerde Kok tijdens een ingelaste pers conferentie. Het demissionaire kabinet kwam gisteravond in spoedzit ting bijeen om te praten over de moord op Fortuyn en over een eventueel uitstel van de verkie zingen. Voorafgaand aan de spoedzitting van het kabinet zei Advertentie Kijk verderop in deze krant (Advertentie De autosite voor heel Nederland WD-vice-premier Jorritsma er weinig voor te voelen de Twee de-Kamerverkiezingen van vol gende week woensdag door te laten gaan. „Gevoelsmatig zeg ik dat dat bizar zou zijn." Vice-premier Borst (D66) noem de de aanslag op Fortuyn 'een moord in het kader van de ver kiezingscampagne'. Volgens haar zou de moord een reden tot uitstel van de verkiezingen kun nen zijn. Borst vindt dat er ook gekeken moet worden hoe de lijsttrekkers van de politieke partijen daarover denken. PvdA-lijsttrekker Melkert wil nadenken over uitstel. „De draad waarmee we op weg wa ren naar de verkiezingen is ge knapt, die bindt je niet zomaar." Melkert noemde de aanslag op Fortuyn 'weerzinwekkend'. Hij sprak over een dieptepunt van de democratie in Nederland. Noodwet PvdA-coryfee Peper pleitte on omwonden voor uitstel. „De verkiezingen zouden in het ge voel van de mensen nooit meer eerlijk zijn." Volgens het oud- GPV-Kamerlid Schutte, die lid is van de Kiesraad, kunnen de verkiezingen middels een nood wet door minister De Vries van Binnenlandse Zaken uitgesteld worden. Minister Pronk (VROM) spreekt van een politieke moord. VVD- leider Dijkstal zei 'totaal versla gen' te zijn door de aanslag op Fortuyn. „Dit is een absoluut dieptepunt voor samenleving en democratie." CD A-leider Bal kenende toonde zich geschokt. „Dit is een verschrikkelijk be richt. Erg onwezenlijk voor de Nederlandse situatie." Medestanders van Fortuyn toonden zich geschokt, maar ook strijdlustig om het gedach tegoed van Fortuyn te blijven uitdragen. Jim Janssen van Raay, derde op de kandidaten lijst van de Lijst Pim Fortuyn, zei dat zijn partij niet zal wijken voor geweld. „Als wij zouden zwichten voor dat tuig, dan zou den wij de nagedachtenis van Fortuyn onteren Wij doen de tanden op elkaar, pinken een traan weg en gaan door." ANP Tienermoeders krijgen, althans op Walcheren en de Bevelan- den, veel steun uit hun directe omgeving. Dat blijkt uit een on derzoek naar jonge moeders in die regio's, uitgevoerd door studentes van de Hogeschool Brabant. Omdat de tienermoe ders terug kunnen vallen op familie, vrienden of kerkgemeen schappen, hebben ze minder behoefte aan professio nele hulpverleners. Hun zorgen over huisvesting en financiën zijn er echter niet minder om. De dopingaffaire rond Ebi Smolarek sloeg bij Feye- noord in als een bom De selectie kan niet geloven dat de Poolse aanvaller schuldig is. Trainer Bert van Marwijk riep de groep bijeen om over het do- pinggeval te praten, maar deed er daarna alles aan om de gedachten te rich ten op de wedstrijd van het jaar: de Uefa Cup-fi nale tegen Borussia Dort- Q mund. binnenland: 2,3 en 5; feiten en meningen: 4; varia: 6; buiten land: 7; economie: 9; radio en televisie: 10; zeeland: 13,15,17 en 19; sport: 20 en 21; buitengebied: 23,25 en 27 (Advertentie) A AJV voorletters: straat: postcode plaats telefoon: C noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 15,- e-maïl: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: handtekening. PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aai 8 713214 000002 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) C noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen c per maand met automatische incasso 19,25). r per kwartaal met automatische incasso 52,-). D per jaar met automatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) mm WÊÊÊÊÊÊÊ I BHi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1