Vlissingen 2010 adviseert politiek GS voorzien problemen bouwplannen Langevielebuitenbrug morgen open College Veere wil werken aan band met dorpsraden Streekbus botst op personenauto Doseerinstallatie Goes wekt vooral wrevel Stichting richt zich via werkgroepen op ontwikkeling Stad Stroomstoringen op Walcheren Dronken man aangehouden Infomarkt Fibromyalgie Gravenstraat opnieuw bestraat Schelde bouwt mega-marineschip Proef PSD zonder vertraging Schijf 83 wint competitie Gilze Bewonersgroepen vinden veiligheid WCT onzeker Jeu de Boules agenda dinsdag 7 mei 2002 goor Miriam van den Broek VLISSINGEN - De nieuwe stichting 'Vlissingen 2010' gaat helpen bij de ontwikkeling van Vlissingen. De stichting is voortgekomen uil het Strate gisch Overleg Vlissingen, een particulier initiatief van (oud-) ondernemers en bestuurders. De stichting gaat plannen en ideeën overbrengen aan de ge meente en andere betrokkenen. De voorganger van Vlissingen 20i0 deed mee aan het gemeen telijke debat 'Stadskoers 2010'. Daarna ging het Strategisch Overleg Vlissingen door met de ontwikkeling van ideeën over de toekomst van de stad. De hui dige stichting gaat zich vooral richten op de economische, ste delijke, bestuurlijke en sociale ontwikkeling. Daarvoor zijn vier werkgroepen in het leven geroepen: Groen Vlissingen, Re gionale Samenwerking, Econo mische Vernieuwing en Toeris- MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht van zondag op maandag een 20-jarige Vlissin- ger aangehouden in de Sara- zijnstraat. Tijdens een surveil lance zagen twee politieagenten de man op straat liggen. Toen ze vroegen of alles goed met hem was, sprak hij met dubbele tong. Hij schreeuwde door de straat en belde aan bij een voor hem onbekende woning. Na verhoor is hij met een bekeuring naar huis gestuurd. MIDDELBURG - De Fibro myalgie Eendrachtig Sterk af deling Zeeland houdt zaterdag 11 mei een infomarkt in zalen centrum Dauwendaele in Mid delburg. De markt duurt van 13.00 uur tot 17.00 uur. De stichting is onder meer opge richt voor het nieuwe duale stei - sel waarmee gemeenteraden vanaf maart werken. ,,Het te leurstellende opkomstpercen tage bij de laatste verkiezingen vraagt in de komende jaren om een vernieuwd, helder, aanspre kend en resultaatgericht be leid", laten J. van Sabben en J.B. Ventevogel van de stichting we ten. „Het gemeentebestuur zal dit in het nieuwe duale stelsel met enthousiasme en voortva rendheid ter hand moeten ne men. Dit stelsel, zo zegt het Vlis- singseraadsprogramma, vraagt om toenemende interesse van de burger voor de politiek. Onze stichting is daar gereed voor." Het raadsprogramma van de ge meente is een goede eerste aan zet wat enthousiasme en voort varendheid betreft. Toch moet er volgens de stichting meer ge beuren. Er is aandacht nodig voor werkgelegenheid, zegt ze. „Aansprekende en uitdagende projecten als Spuikom, het Scheldeterrein en de niet ge noemde aanpak van de Wal- straat-Zuid bieden alleen maar kansen op goede resultaten als tegelijkertijd gezorgd wordt voor voldoende werkgelegen heid in Vlissingen en de directe omgeving." Koppeling Het programma lijkt volgens stichting Vlissingen 2010 voor bij te gaan aan de afbraak en verplaatsing van economische activiteiten in de stad in de af gelopen jaren bij de Koninklijke Schelde Groep en de Haven van Vlissingen. „Ook een voor de hand liggende versterking van een koppeling van toerisme en cultuur ontbreekt. Het platform zet zich de komen de tijd in voor een beter woon- en werkklimaat en rekent er op dat nauw kan worden samenge werkt met het gemeentebestuur. In februari van dit jaar heeft de werkgroep Groen Vlissingen al een eerste notitie overhandigd aan de Vlissingse wethouders C. De Keijzer en H. de Haas. In de ze notitie 'B(l)oeiend Vlissin gen' staat dat de havenstad meer fleur mag uitstralen. De Langevielebuitenbrug wordt eenrichtingsverkeer. foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Woensdag gaat de Langevielebuitenbrug in Middelburg weer open. De af gelopen weken was de brug dicht wegens werkzaamheden. De verkeerssituatie is aange past. Vanaf nu geldt er eenrich tingsverkeer. Auto's mogen alleen nog over de Langevielebuitenbrug als ze de stad uitgaan. Enkel voor lijn bussen en langzaam verkeer is de brug nog in twee richtingen open. Ook fietsers en brommers maken voortaan gebruik van de brug. De houten fietsbrug wordt afgesloten. Brommers en fietsers kunnen straks ook vanuit de stad het kruispunt met het Tangent oversteken. In de Zandstraat is een fiets strook aangebracht. Voor auto's blijft de Zandstraat eenrich tingsverkeer. In 't Zand wordt op een aantal plaatsen de verkeerssituatie aangepast. De Dorus Rijcker- straat wordt eenrichtingsver keer van het Banckertplein richting Oosterscheldestraat. Het verbod om vanaf de Lange- vieleweg de Poelendaeleweg in te rijden vervalt. De verkeerslichten x-ond het Banckertplein worden eind vol gende week aangepast aan de nieuwe situatie. Op 17 mei wordt ook eenrichtingsverkeer ingevoerd in de De Ruyter- straat. Tussen de Westerscheldestraat en de Poeldendaeleweg mogen automobilisten alleen in de richting van de stad rijden. Voor fietsers en bromfietsers geldt het eenrichtingsverkeer niet. De verkeerslichten op de route Schroeweg-Tangent zijn vanaf nu op elkaar aangepast, zodat de doorstroming van het ver keer wordt verbeterd. OOST-SOUBURG - Tweehonderd huishoudens in Oost-Sou burg en Ritthem hebben gisteren twee keer te maken gehad met een stroomstpring. Van half zes tot kwart over zes 's och tends viel de eerste keer de elektriciteit uit. De oorzaak was kortsluiting in een 10kv-centrale op een scheepswerf van de Schelde in Vlissingen-Oost. De storingsdienst rukte uit en leidde de stroom om, zodat inwoners van Vlissingen geen last kregen. Vanaf half drie 's middags tot twintig minuten over drie waren er opnieuw problemen. Deze keer werden Vlissin gen-Oost en Oost-Souburg getroffen. MIDDELBURG - Over twee weken wordt begonnen met het herstraten van de Gravenstraat in Middelburg. Het gaat om het stuk tussen de Varkensmarkt en de Zusterstraat. Vorig jaar is daar, na werkzaamheden aan het riool, tijdelijke be strating gelegd. Dat was nodig om het zand onder het wegdek te laten inklinken. De definitieve bestrating bestaat uit kin derkopjes en klinkers. Tijdens de werkzaamheden is de straat afgesloten voor verkeer. Het kruispunt met de Zusterstaat is 10 juni aan de beurt. Op die dag is ook de Zusterstraat afgeslo ten. Het werk aan de Gravenstraat moet op 7 juni klaar zijn VLISSINGEN - Schelde Marine Bouw en de Koninklijke Ma rine hebben een contract ondertekend voor het ontwerp en de bouw van het tweede Landing Platform Dock (LPD-2). Het schip krijgt de naam Johan de Witt en is een vergrote en verbe terde versie van het Hr. Ms. Rotterdam, het eerste LPD dat Schelde Marine Bouw voor de Koninklijke Marine heeft ge bouwd. Met een lengte van 176 meter, een breedte van ruim 29 meter en een volbeladen waterverplaptsing van 16.680 ton wordt het schip veruit het grootste van de Koninklijke Mari ne. Het nieuwe schip wordt ingezet als amfibisch schip om vanuit zee mariniers aan land te kunnen zetten. Ook kan het worden ingezet voor strategisch transport, platform voor hu manitaire hulp bij bestrijding van rampen en als varend hoofdkwartier. Het schip wordt in augustus 2006 aan de Koninklijke Marine overgedragen. VLISSINGEN - Het provinciale veerbedrijf PSD is gisteren begonnen met een veiligheidsproef voor het personeel. Het vrachtverkeer reed over één rijstrook de boot op. Op de veer- pleinen en laadbruggen werden borden geplaatst om de chauffeurs te wijzen op de veranderingen. De verlichting op het dek wordt vernieuwd en het personeel draagt duidelijk zichtbare oranje hesjes. Vertragingen leverde de veiligheids- proef gisteren niet op. De proef duurt hoogstens twee maan den. OOST-SOUBURG - De Oost-Souburgse sjoelvereniging Schijf '83 heeft bij de verenigingscompetitie in Gilze beslag gelegd op de eerste en tweede plaats. In totaal deden 23 teams mee uit Zuid-Holland, Zeeland en Noord-Brabant. De Sou- burgse sjoelvereniging nam met vier teams deel. Schijf '83-3 met Ina Sinke, Ans Schilperoort, Dennis Eijke en Bram de Waard wist een eerste plaats te veroveren. Het eerste team, bestaande uit Carla van Veldhuizen, J an Sinke, Piet Cevaal en Adrie Sturm legde beslag op de tweede plek. REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: <0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax* (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl BERGEN OP ZOOM - Twee be wonersgroepen uit West-Bra bant vinden dat de gemeenten Vlissingen en Borsele onvol doende bevoegdheden krijgen om de veiligheid in en rond de Westerschelde Containertermi- nal (WCT) te waarborgen. Ze schrijven dat in een be zwaarschrift aan de provincie De bewoners-belanghebben- dengroep Moerdijk-Zandvliet en het bewonerscomité Breda- sestraat en omgeving uit Bergen op Zoom maken zich druk om de WCT vanwege het goederenver keer dat deze terminal met zich meebrengt, met name per spoor. Ze strijden tegen een intensive ring van het goederenvervoer over de bestaande spoorlijn door West-Brabant De groepen vinden dat de nadruk teveel ligt op het nautisch verkeer en de ri sicocontouren Westerschelde Ze vinden dat de externe veilig heid en de bestrijding van onge vallen met de behandeling van containers met gevaarlijke stof fen onvoldoende aandacht krijgt. Ook wordt volgens de groepen niet voorzien in een goed opgeleid permanent pa raat bestrijdingsteam, terwijl dat volgens hen in België wel aanwezig is. door Miriam van den Broek ZOUTELANDE - Het Veerse gemeentebestuur wil werken aan een goede verhouding met de dorpsraden. Dat schrijven burgemeester en wethouders in een brief aan de Dorpsraad Zoutelande. De dorpsraad zegde in janu ari van dit jaar het vertrou wen in het college op. De afgelopen maanden kwam er een briefwisseling op gang tussen de gemeente en de dorpsraad. De beant woording van de vragen die de dorpsraad stelde, was niet naar volle tevredenheid van de inwoners van Zoutelande. In maart vond een gesprek plaats en naar aanleiding daarvan heeft het college nu opnieuw een brief gestuurd, met goedkeuring van de ge meenteraad. Intentie De gemeenteraad drong na drukkelijk aan op een 'goede en constructieve verhouding met de dorpsraden'. „Die in tentie is er zeer zeker", schrijft het college. „Alleen blijft er een spanningsveld tussen de vele wensen die wij van de dorpsraden krijgen en de beperkte mogelijkheden die wij hebben om daaraan tegemoet te komen." Voort aan wil de gemeente duide lijker naar de dorpsraden toe zijn dan voorheen. „Als wij aan de andere kant die dui delijkheid hebben gegeven door toe te zeggen dat wij op een bepaald moment een on derwerp oppakken, en wij komen die afspraak niet na, dan kunnen wij daar op wor den aangesproken", belooft het college. In het gesprek met het ge meentebestuur en in een eer dere briefwisseling in de maanden daarvoor stelde de dorpsraad vragen over ver schillende (bouw)projecten in Zoutelande. „Er wordt nu gewerkt aan de herinrichting van het Oranjeplein. Andere onderwerpen worden niet op korte termijn uitgevoerd", laat het college weten. Het geeft toe dat de verkeerssitu atie aan de Westkapelseweg ter hoogte van het sportveld nog niet veiliger gemaakt is. Voor de herinrichting van de Langendam is inmiddels een conceptplan opgesteld. De uitvoering is gepland in 2003. Er is al wel geld voor uitgetrokken, maar nog niet het volledige bedrag. Boven dien wil de gemeente eerst de uitwerking van het project Duurzaam Veilig Verkeer af ronden. MIDDELBURG - Club Jeu de Boules Middelburg houdt don derdag 9 mei een Jeu de Boules- toernooi met 64 teams. Het toernooi aan de Koude- kerkseweg begint om 10.30 uur en de finale wordt aan het einde van de middag verwacht. Er doen 29 teams uit Middelburg mee. 1 STREEKACTIVITEITEN AAGTEKERKE - Verenigingsgebouw Amïcitia, i4.00 uur: Koersbal en biljart; BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal, biljart en soos voor ouderen; MIDDELBURG - Oostkerkplein 22,20 00 - 21.00 uur en 21.00 - 22.00 uur: Tai Chi voor beginners; Zeeuwse Bibliotheek, 19.30 uur: praat avond patiëntenvereniging voor- en na zorg bij hartziekten; OOST-SOUBURG - Buurthuis de Schuur, 13.00 - 15.00 uur: Inloopmiddag voor al lochtone vrouwen, VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag 50- plussers; De Oude Stad, 10.00 uur: Peutermorgen en 13.30 uur: Koersbal; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 9.30 -12.00 uur: Koffie contactochtend en 14.00 uur: Sjoelclub; WESTKAPELLE - Hervormd Jeugdge- bouw, 14.00 uur: Soos voor 60-plussers en koersbal. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Nieuwe woning bouwplannen in plattelands kernen komen in de knel wan neer Den Haag haar regime niet aanpast. Volgens gedeputeerde J. van Zwieten is de toekomst van de Vijfde Nota over de Ruimtelijke Ordening te onze ker. Van Zwieten vindt dat het overgangsbeleid dat vooruitlo pend op de Nieuwe Nota is inge voerd, moet worden opgeschort. Plannen voor woningbouw aan de rand van dorpen die in gang zijn gezet, worden door de nieuwe ruimtelijke nota niet ge hinderd, maar nieuwe uitbrei dingsideeën moeten volgens het tussenregime wel binnen de Vijfde Nota passen. Omdat nog onduidelijk is of een nieuwe re gering de plannen van demis sionair minister Pronk volledig zal omarmen en op welke ter mijn de nieuwe spelregels gaan gelden, wil Van Zwieten voorlo pig op oude voet verder. Het In terprovinciaal Overleg (Ipo) zal per brief pleiten dit overgangs beleid in de ijskast te zetten. Eén van de uitgangspunten van de op handen zijnde Vijfde Nota is de ongebreidelde groei van dorpen en steden een halt toe te roepen. Minister Pronk wil natuurge bieden beschermen met een groene contour, terwijl de maxi male groei van kernen voor vijf tien jaar wordt begrensd met een rode contour. De bedoeling was dat dit nieuwe ruimtelijke beleid rond deze tijd door de Tweede Kamer zou worden vastgesteld. Met het oog op die gang van za ken is in november een over gangsbeleid bepaald. Plannen makers als gemeenten moeten zich alvast schikken naar de nieuwe regels. Wachtstand In de praktijk betekent dit dat nieuwe plannen voor woning bouw aan de rand van een kern moeten wachten totdat de pro vincie samen met de gemeente de rode contouren heeft getrok- De woningbouw bij het Maliepaard in Burgh-Haamstede wordt nog niet gehinderd door het over gangsbeleid. ken. Die discussie zou (voor Zeeland) in 2003 van start gaan. Projecten, die al in de 'pijplijn' zitten, kunnen zich volgens ge deputeerde Van Zwieten beroe pen op in het verleden gemaakte afspraken. Maar nieuwe vra gen, zoals de gemeente Schou- wen-Duiveland heeft gesteld voor de bouw van zestien wo ningen aan het Stoofwekken in Renesse, worden in de wacht stand gezet. „We hebben ge meenten geadviseerd hier heel rustig aan mee te doen." Maar met de val van het Paarse kabinet zijn de kaarten volgens Van Zwieten anders komen lig gen. De Vijfde Nota is als con troversieel stuk doorgeschoven naar de nieuwe regering. Het is niet alleen de vraag of de nota straks zonder kleerscheuren en grootscheepse aanpassingen door de Kamer komt, maar te vens wanneer het nieuwe regi- foto Marijke Folkertsma me van kracht wordt. De ver wachting is dat het hoe dan ook vertraging zal oplopen. Vanwege die onzekerheden vin den Van Zwieten en zijn mede gedeputeerden ruimtelijke or dening dat het Rijk zijn over gangsbeleid voorlopig moet 'opzouten'. Nu kunnen gemeen ten nog wel even vooruit, maar wanneer de contourenpolitiek te veel vertraging oploopt, voor ziet de Zeeuwse gedeputeerde problemen ontstaan voor de plattelandsdorpen. „Want die rode contouren zijn ook niet één-twee-drie getrokken." Van Zwieten wil daarom nu verder volgens de regels van de (oude) Vierde Nota. In een brief aan de nieuwe minister zal het IPO pleiten dit tussenregime 'in de ijskast te zetten'. Bij een frontale botsing tussen een bus en een personenauto raakte de bestuurster van de auto gisteren gewond. foto Cees Marijs door Gerrit van Loon ARNEMUIDEN - Een perso nenauto en een harmonicabus van Connexxion zijn gisteren ochtend in Arnemuiden fron taal op elkaar gebotst. De hestuurder van de personen auto, een 26-jarige vrouw uit Arnemuiden, is met meerdere verwondingen overgebracht naar het ziekenhuis. De groep scholieren die in de bus zat. bleef ongedeerd. Voor hen werd vervangend vervoer geregeld. De vrouw uit Arnemuiden reed over de rijbaan van de Doeieweg richting Middelburg. Doordat zij bij een bocht te veel aan de linker kant bleef, klapte ze fron taal tegen de aankomende har monicabus. De Connexxionbus raakte aan de voorzijde bescha digd. De personenauto was he lemaal vernield en werd wegge sleept. door Ingrid Huibers GOES - 'Waardeloos', 'bezo pen', 'belachelijk', 'achterlijk', 'zot'. Een half uurtje posten bij de doseerinstallatie op de Ver- bartelweg in Goes is al goed voor een lange lijst klachten. Boosdoener is het Waterschap Zeeuwse Eilanden dat de 'road blocks' onlangs aanbracht om sluipverkeer door de Poel te we ren. Auto's worden tussen 's och tends zes en 's avonds tien uur één voor één over de doseerin stallatie geleid. Elke passerende automobilist moet minimaal een halve minuut wachten. Ge durende die wachttijd komt er een stalen piramide uit het weg dek omhoog. Het waterschap koos voor de dure doseerinstal latie (kosten. 175.000 euro) na dat andere verkeersremmers niet bleken te werken. Omdat er in de Poel, waar veel gefietst wordt, relatief veel ongelukken gebeuren, wil het schap het aan tal automobilisten dat de sluip route gebruikt, terugbrengen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15