PZC Middelburg verdeelt meevallers Weven is meer dan een wandkleed 13 Tien kuub feesttroep Man vermoord in Vogelwaarde Geld en huisvesting voornaamste zorgen van tienermoeders Overschot begroting dit jaar aanzienlijk lager dan voorgaande jaren Zeeuwse dansparen schitteren op NK WEA zeeuwse almanak Psychoprofylaxe WALCHEREN dinsdag 7 mei 2002 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De gemeente Middelburg wil dit jaar nog 550.000 euro uittrekken voor de herinrichting van het Timpaan- plein en de bouw van nieuwe kleedkamers voor de korfbal vereniging op sportpark de Voorborch. Het college van B en W stelt dat in de voorjaarsnota voor aan de gemeenteraad. De gemeente verwacht dit jaar een meevaller van 617.000 euro. Dat is aanzienlijk minder dan in voorgaande jaren. In de voorjaarsnota, een finan ciële voorspelling voor het lo pende jaar, worden traditiege trouw de meevallers verdeeld. Vorig jaar ging het nog om ruim 1,8 miljoen euro, het jaar daar voor om ruim 3 miljoen. De ge meente is dit jaar meer geld kwijt aan de uitvoering van de Wet Voorziening Gehandicap ten (zo'n 700.000 euro, is de ver wachting). Daar staat tegen over dat de algemene uitkering van het rijk en het dividend van Delta Nutsbedrijven dit jaar ook hoger uitvallen dan oor spronkelijk was geraamd. De gemeente ontvangt dit jaar ruim 1,7 miljoen euro van het ener giebedrijf. De 617.000 euro die dit jaar over blijft, wordt onder meer besteed aan stedelijk sociaal beleid 73.000), de nieuwe huisstijl 53.000), een interne reorganisa tie, personeelskosten, de ver bouwing van het Minitheater 28.000), maatschappelijk werk €40.000) en schuldhulpverle- ning(€28.000). Opknapbeurt Over het vorig boekjaar is nog ongeveer één miljoen euro over. Het college van B en W stelt voor een deel daarvan te gebruiken voor een opknapbeurt van het Tympaanplein en de bouw van de kleedkamers op sportpark Voorborch. Het bedrag dat dan nog resteert, wordt bewaard voor komende jaren. Vorige week werd bekend dat de ge- ZIERIKZEE - Zeeland heeft een goede indruk achtergelaten op de Nederlandse Damkampi oenschappen in Den Haag. In verschillende klassen hebben zes paren van dansscholen in Zierikzee, Middelburg en Goes de finale behaald. Daniel Boon man en Nicolle Kakebeeke zijn in de A-klasse kampioen gewor den. De Nederlandse damkampi oenschappen zoals die afgelo pen weekend in het congrescen trum in Den Haag gehouden zijn, is een ware afvalrace. Aan de start van de wedstrijd ver schijnen per klasse dertig paren. Zij worden twee keer beoor deeld door de jury. Na deze eer ste jurering vallen 18 paren af; de overgebleven twaalf danspa ren strijden in de halve finale met elkaar om de zes tickets voor de finale. Maar hoewel het aantal finale plaatsen beperkt is, liet Zeeland duidelijk van zich horen. In to taal wisten zes paren van Kra mer Dance Masters in Zierikzee, Janvier Dance Masters in Goes en Van Eijkeren Dance Masters in Middelburg ieder in hun ei gen klasse de laatste zes te be reiken. Freek van Es en Vivian Bommeljé van de Zierikzeese dansschool eindigden als vierde in de tweede klasse, waarnaar zij dit jaar nog promoveerden. Ook Cees en Irma den Boer be haalden de vierde plaats in de startklasse. In dezelfde catego rie bereikten Jaap en Lidia van Sabben van de Middelburgse dansschool op de tweede plaats. Janvier Het Goese Janvier had met drie finalistenkoppels een belang rijke aandeel in het Zeeuwse succes. In de derde klasse gre pen Alex de Feiter en Judy Koo- ger net naast de overwinning. In de A-klasse bonden twee Goese paren met elkaar de strijd aan. Martin van de Berge en Bianca van de Waart eindigde als vijfde terwijl Daniel Boonman en Ni colle Kakebeeke er met het Ne derlandse titel van door gingen. Al was het een lange dag - het kampioenschap startte om half tien 's ochtends en eindigde kort na middernacht - het resultaat stelt de Zeeuwse dansmeesters tevreden. F. van Eijkeren: „Na een lange aanloop kwam het Zeeuwse zeer goed te voor schijn." meente in de periode 2003-2006 te maken krijgt met een structu reel tekort van een miljoen per jaar. De herinrichting van het Tympaanplein kost de gemeen te 300.000 euro. Er wordt nog onderhandeld met de onderne mers aan het plein over een bij drage in de kosten. Aanvanke lijk was het de bedoeling dat het plein samen met Plein 1940 zou worden aangepakt. Bovendien zou de opknapbeurt pas vol gend jaar plaatsvinden. Dat lijkt nu van de baan. Het nieuwe college overweegt bovendien de kiosken op de Markt te ver plaatsen naar Plein 1940. Korfbalvereniging Swift deelt de kleedkamers op het sport park de Voorborch op dit mo ment met de hockeyvereniging. Om aan het ruimtegebrek een eind te maken, is uitbreiding op korte termijn noodzakelijk, vindt het college. Dat stelt dan ook voor dit jaar 250.000 euro te besteden aan een nieuwe voor- door Gerrit van Loon VLISSINGEN - Van de fantastische sfeer die Vlissingen tijdens het Bevrijdingsfestival uitademde, was gisteren niets meer over. Moedeloos werd het Bellamypark, af gelopen zondag het centrum van de feestvreugde, opge ruimd. Tien kuub afval werd door de Stadsreinigings- dienst opgehaald. Een groot deel bestond uit plastic bekertjes en geraamtes van paraplu's. De Stadsreini- gingsdienst van Vlissingen was al vroeg uit de veren om de rotzooi aan te pakken. Zes uur 's ochtends togen drie veegmachines met zuiginstallatie, drie veegwagens met bezems en één vui lnis wagen voor het grove vuil richting centrum. Met acht man maakte de dienst het centrum weer pu blieksvriendelijk. De gemeente Vlissingen begon om half acht met het terugplaatsen van verkeersborden en de Amsterdammertjes. Zeven man sterk plaatsten brie venbussen, papierbakken en fietsblokken terug. De klus duurt tot donderdag. Het pand van de GGD in de Spuistraat werd gisteren leeggehaald. Het leegstaande Renaissancegebouw diende tijdens het Bevrijdingsfes tival als slachtofferhuis. Het grote podium op het Bella mypark is woensdagavond helemaal verdwenen. Giste ren haalde de crew de masten en andere bouwwerken rond het podium weg. foto Ruben Oreel door Ellen De Vriend VLISSINGEN - Weven is een oud ambacht volgens een oer oud principe. De technieken bieden heel wat meer mogelijk heden dan het maken van jassen en wandkleden. Dat wil de Weefkring Walcheren laten zien tijdens haar expositie in biblio theek 't Spui in Vlissingen. Van af gisteren tot en met maandag 3 juni worden de veelzijdige werkstukken tentoongesteld. De expositie is verdeeld over de verschillende verdiepingen van bibliotheek 't Spui. In vitrines liggen onder meer sieraden van zilverdraad, weefsels gevat in plexiglas, zijden sjaals, damas ten servetten, haarspelden en boerenbonte boekomslagen. Het zijn veelzijdige en eigen tijdse weefprodukten, die sterk afwijken van wat men traditio neel verwacht van een weef kring. Blikvanger op de tweede verdieping is een grote vriend- schapsdeken van vijf en twintig crèmekleurige blokken, aan el kaar gezet met zwarte en grijze lapjes. Elk blok is geweven door een ander lid van de Weefkring Walcheren. „Weven is een oude traditie, maar ook een groot deel experi menteren", vertelt oprichtster Laura Ottenhof. „Je moet nieu we materialen durven gebrui ken. Soms is het eindresultaat niet zoals je had verwacht, maar dan heb je het wel geprobeerd." Als voorbeeld pakt ze een object waarin elektriciteitsdraad is geweven. Ook is er een place- -mat waarin dunne bamboe stokjes verwerkt zijn. Opval lend aan de hele expositie zijn de fijne weefsels. Grove wollen kleden en dikke jassen zijn er niet te vinden. De weefkring houdt de expositie om jonge weefsters enthousiast te maken zich bij hen aan te sluiten. Zij willen graag hun verworven kennis doorgeven. Een medewerker van de bibliotheek Vlissingen is bezig met de inrichting van de weefexpositie. foto Ruben Oreel „Bijna iedereen is ooit wel be gonnen met zelf spinnen en we ven", weet Ottenhof. Twintig jaar geleden wilde een groep da mes van de Weefkring in Goes hun hobby dichter bij huis kun nen uitoefenen. Zo ontstond de Weefkring Walcheren. Inmid dels telt de vereniging dertig le den. De leeftijd van de leden ligt tussen de vijfenveertig en vijf entachtig jaar. De hechte groep komt elke tweede maandag van de maand bij elkaar in De Zand- put in Serooskerke. Tijdens de bijeenkomsten proberen de le den elkaar te stimuleren. Ook wordt regelmatig een textiel- kunstenares uitgenodigd. Er zijn veel verschillende manie ren om te kunnen weven, van de basis 'op en neer techniek tot weven met zilverdraad en da mastweefsels met ingeweven fi guren. Hoe meer schachten een weefgetouw heeft, des te meer technieken zijn mogelijk. Thema Elk jaar kiest de Weefkring Wa 1- cheren een nieuw thema Dit jaar is dat 1 gewaagd gelaagd', met werkstukken in meerdere lagen. In de jaren daarvoor was dat onder andere 'over de streep' en 'Zeeland'. Elk lid be paalt zelf wat zij gaat maken. „De één maakt een wandkleed, een ander een haarclip of een object", legt lid Corry Henge- veld uit. Een beetje geïrriteerd voegt zij daaraan toe dat een ob ject geen functie hoeft te heb ben. Het is er gewoon voor de sier. Een object kun je laten staan door de textiel te verhar den of dun ijzerdraad mee te we ven. Hengeveld staat bekend als de techneut van de vereniging. „Ik pluis net zo lang tot ik weet hoe een werkstuk in elkaar zit. Daarna is voor mij de lol eraf." Lid Willeke van der Stel vindt het juist leuk om een wei'kstuk zó te maken, dat het eindpi'o- dukt in één keer klaar is. Zij steekt heel veel tijd in het voorbereiden van haar weef- stukken De dames vinden het jammer dat het weven in Zeeland zo weinig leeft. Voor materialen moeten zij naar het oosten van het land of naar België. En boe ken over weeftechnieken zijn er vrijwel alleen in het Engels of Duits. Tussen al de boeken in bi bliotheek 't Spui is geen boek te vinden over weven. ziening. Op 27 mei vergadert de gemeenteraad over de voor jaarsnota. Dan komen ook de begroting voor de jaren 2003-2006 en het beleidsprogramma van het col lege aan de orde. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Tienermoe ders op Walcheren en de Beve- landen krijgen veel steun van familie, vrienden en kerkge meenschappen. Zij hebben daardoor minder behoefte aan hulpverleningsinstellingen. Jonge moeders tussen de 15 en 21 jaar hebben wel financiële zorgen en problemen met huis vesting. Dat blijkt uit een on derzoek van vijf studentes van de Hogeschool Brabant in op dracht van het Fiom Zeeland. Fiom Zeeland houdt zich bezig met vrouwenhulpverlening op het gebied van zwangerschap, seksueel geweld, tienermoe- ders, preventie en onderzoek. De instelling wilde weten of haar aanbod op de Bevelanden en Walcheren goed aansluit op de vraag van j onge vrouwen met kinderen. Hoeveel tienermoeders in de on derzochte regio's wonen, is niet duidelijk. De gemeenten kon den, met uitzondeidng van Vlis singen, geen cijfers ophoesten. Uit ondei'zoeken van het CBS blijkt dat de laatste jaren sprake is van een stijging van het aantal geboorten bij tienermoeders. Vooral onder allochtone meis jes. Dat komt vaak door een ge brek aan kennis over anticon ceptiemiddelen. Eén op de drie jonge vrouwen met kinderen woont in Amsterdam, Utrecht, Rotterdam of Den Haag. Per ongeluk Uit gesprekken met Zeeuwse tienermoeders blijkt dat zij vaak per ongeluk zwanger zijn geworden. Zij omschrijven hun situatie als 'zwaar'. Opvallend is ook dat de jonge vrouwen vaak onderwijs volgen, in com binatie met wei'k of een fulltime of parttime baan hebben. Tie nermoeders die nog thuis wo nen, zijn vaak financieel afhan kelijk van hun ouders. De studentes hebben gesproken met welzijnsinstellingen, ker ken, scholen en de moeders zelf. Daaruit kwam onder meer naar voren dat kerkgemeenschappen gemiddeld twee tienermoeders kennen in de afgelopen vijfjaar. Zwangerschap buiten een hu welijk op jonge leeftijd is bin nen de kerken geen taboe meer, maar wel moeilijk bespreek baar. Tienerzwangerschappen worden eerder gerespecteerd als de meisjes het kind laten komen en trouwen. Abortus is vanuit het geloof geen optie. Kei^ken geven brede hulp, variërend van giften, huisvesting tot emotio nele steun. Scholen hebben ge middeld één tienermoeder per jaar. Zij helpen bij aanpassing van roostei-s en bieden privacy. Bij alle scholen is een vertrou wenspersoon aanwezig. Aanbevelingen De vijf studenten hebben het Fiom Zeeland een aantal aanbe velingen gedaan. Het zou goed zijn voor de Zeeuwse tieners moeders als de gemeente en de pi-ovincie samen met de wo ningcorporaties een aantal wo ningen beschikbaar stelt. Tie nermoeders onder de achttien jaar kunnen op dit moment geen woning en een uitkei'ing krij gen. Zij zijn nu haast gedwon gen bij de ouders te blijven. Een andere optie is om de huur van een woning via een hulpverle nende instantie te laten verlo pen. Instellingen zouden daarnaast meer moeten doen aan hun naamsbekendheid. Crisisop vangcentrum de Maresaete in Vlissingen biedt bijvoorbeeld opvang en waar nodig steun en begeleiding bij de opvoeding van het kind. De Maresaete be geleidt jonge moeders ook naar zelfstandig wonen en leven. Ook zou het in Zeeland gewenst zijn om - in samenwerking met Bra bant - een leefgroep voor tiener moeders op te zetten. De jonge moeders kunnen dan in hun ei gen woonomgeving blijven. Zij moeten nu voor een soortgelijk initiatief naar Maastricht. door Sheila van Doorsselaer VOGELWAARDE - In een wo ning aan de Acaciatraat in Vo gelwaarde is zondagavond om streeks 23.30 uur de 37-jarige bewoner vermoord. De man, van Irakese afkomst, is vermoe delijk met messteken om het le ven gebracht. De politie heeft de verdachte, een 29-jarige man uit het Duitse Waldorf, meteen kunnen aanhouden. Hij was nog in de woning aanwezig toen de politie ter plaatse kwam. De man is ingesloten en wordt ver hoord. De politie kreeg zondagavond een melding binnen dat er on enigheid was in de woning aan de Acaciastx-aat. Toen de politie de straat in kwamiijden, was de ambulance al gearriveerd. De hulp van het ambulanceperso neel mocht echter niet meer ba ten. Het slachtoffer was al aan zijn verwondingen bezweken. Op aanwijzingen van de familie van het slachtoffer kon de ver dachte worden aangehouden. De verdachte is volgens politie woordvoerster E. Vermerris fa milie van de echtgenote van het slachtoffer. Meer wilde Vermer- ris niet kwijt omdat het politie onderzoek nog in volle gang is. Vreugde en verdihet lagen giste ren in de Acaciastraat dicht bij elkaar. De naaste buren van de woning waarin de moord plaatsvond, vierden gisteren hun gouden huwelijksdag. De tuin was versierd, bloemen wer den bezorgd. De buren zeggen niks gemerkt te hebben van het geen er zich de vorige nacht had afgespeeld in de woning van de Irakese familie, man vrouw en twee jonge kinderen. De familie leidde een min of meer terugge- trokken bestaan. Volgens om wonenden is de verdachte de broer van de echtgenote van het slachtoffer. Zij zou geregeld op familiebezoek naar haar broer gaan en werd die bewuste zon dagavond ook door hem thuis gebracht. In een ruzie werd de Irakees vervolgens vermoord. De politie kan of wil deze lezing niet bevestigen omdat het on derzoek nog in volle gang is. Een team van tien rechercheui's is op de zaak gezet Maandag heeft de technische recherche een sporenonderzoek gehouden in de woning. Ook is er een buurtonderzoek gehou den. De echtgenote van het slachtoffer wordt opgevangen door familie. De politie heeft nog geen aanleidingen haar aan te merken als medeverdachte. Advertentie Maatschap Westelijke Accountantskantoren Zeeland GOES MIDDELBURG OOSHJUKG RtNE!>SE ZIERIKZEE De vestigingen van WEA Zeeland zijn op vrijdag 10 mei a s. gesloten. „U kent mij wel", klonk het aan de andere kant van de te lefoonlijn, „u heeft bij mij een cursus psychoprofylaxe ge daan. De collega die telefonisch werd toegesproken leefde zichtbaar op en begon spon taan te glimmen. Een cursus psychoprofylaxe, dat klonk gewichtig en interessant. Hij kon het zich alleen niet meer zo goed herinneren, terwijl het bij de cursus horende di ploma ongetwijfeld boven aan moest liggen op de stapel zwem- en verkeersdiploma's Daarom informeerde hij voorzichtig toch even wat verder. „Wat was dat ook al weer?", wilde hij loeten. Het ant woord bracht hem weer met beide benen op de grond: een cursus voorbereiding op de zwangerschap.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13