Facelift Walstraat begonnen PZC PZC Oude beestjes met een brilletje op Keverdagen Duizenden herdenken slachtoffers Elisabeth draagt eigen gedicht voor op de Dam ■,-aKVi Van Bakkertje Deeg tot en met de Bijbel Belediging agenda Konijnen De Mikke onder dak Boete voor rijden onder invloed Aanhoudingen na diefstal beeld Duitse toeriste beroofd van tas Auto gestolen in Middelburg Vernieler winkelruit aangehouden Herrieschopper aangehouden - sfliir til Berucht veer opnieuw in vaart als trekpleister maandag 6 mei 2002 Vlissingse winkelstraat opgelapt doorGerrit van Loon VLISSINGEN - Het is zover. Na twaalf jaar gedebatteeren lange procedures zijn eindelijk de werkzaamheden aan de Wal- straat-Zuid in Vlissingen be gonnen. De verpauperde pan den aan het einde van de winkelstraat krijgen een face lift. De voormalige verfwinkel aan het einde van de Walstraat is be- MIDDELBURG - De politie heeft zaterdagmiddag een 27- jarige automobilist uit Vlissin gen aangehouden. De man bele digde een agent die hem aan hield omdat hij een kind op de voorbank had. Hij kreeg een dagvaarding mee naar huis. STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Ta feltennis voor 55-plussers; MELISKERKE - Ons Huis, 13.30 uur: Bil jart; MIDDELBURG - Kerksteeg 5, 09.00-10.00 uur en 10.00-11.00 uur: Tai Chi voor 50- plussers en mensen metchronische aan doeningen, Oostkerkplein 22, 19.00- 20.00 uur: Tai Chi; Café The Duke, Vlas- markt: 20.30 uur: Pub Quiz; OOSTKAPELLE - Zeeuws Biologisch Mu seum, 14.00-15.00 uur: Workshop On derwaterwereld; OOST-SOUBURG-Buurthuis De Schuur, 19.30 uur: Klaverjasavond; SEROOSKERKE - Zandput, 13.30 uur: Bil jarten; VLISSINGEN - De Oude Stad, 13.30 uur: Damesgym en 20.00 uur: Dart, biljart en klaverjassen; Wijkcentrum Schelde- buurt, 13.30 uur: Soosmiddag; ZOUTELANDE - De Tienden, 14.30 uur: Koersbal; timmerd met houten schotten. Daarachter staan steigers, om ringd door zakken cement. Het groene bord met verboden toe gang geeft aan dat er gewerkt wordt. In het gesloopte pand wordt de combinatie detailhan del/wonen mogelijk gemaakt. De Walstraat wordt de verbin dende schakel tussen het toeris tische Arsenaalgebied en het winkelcentrum vanaf het Scheldeplein. In de loop der jaren hebben en kele projectontwikkelaars hun tanden kapot gebeten op de ver krotte panden. Het was moeilijk om alle panden aan te kopen. In 1993 had het Vlissingse advies- en tekenbureau J. de Keuning meer dan de helft van de eigena ren bereid gevonden hun bezit te verkopen. Toch ging de opknap beurt van de vervallen panden toen niet door. Ondanks dat de verbouwgunningen al waren aangevraagd. De gemeente Vlissingen is door burgers vaak benaderd over de opknapbeurt van de vervallen Walstraat-Zuid. De gemeente is eigenaar van een pand en een stuk grond. AVV Beheer heeft de opdracht gekregen te gaan be ginnen. In maart dit jaar teken de het renovatiebedrijf een con tract waarin ze beloofden te gaan werken aan de wederop bouw van de Walstraat-Zuid. J. Schroevers van de gemeente Vlissingen, die vanaf het begin betrokken is geweest bij de aan pak van het zuidelijke deel van de Walstraat was er van door drongen dat de renovatie nu maar eens moest beginnen. „Je durft je vrienden toch niet mee te nemen naar de Walstraat- Zuid", zei hij eerder. Met het be gin van de werkzaamheden vo rige week krijgt Vlissingen ein delijk weer een smoel. door Nadia Berkelder en Ab van derSluis VLISSINGEN - Duizenden mensen hebben zaterdagavond op Walcheren de slachtoffers herdacht van de Tweede Wereldoorlog. Op diverse plaatsen werden bloemstukken en kransen ge legd bij oorlogsmonumenten. De herdenking op het Abdijplein in Middelburg werd door honderden mensen bezocht. Burgemeester K. Schouwenaar wees in zijn toespraak de mensen van nu op hun verantwoor delijkheid tegenover de mensen die omkwamen tijdens de Tweede Wereld oorlog. „Wij zijn vrijVrij om onze stem te laten horen. Vrij om ons verhaal te vertellen. Vrij om naar het verhaal van anderen te luisteren. Onze vrijheid om vat ook de plicht om die vrijheid te be schermen. Dat is de boodschap van toen, die nu nog steeds actueel is. Een boodschap die wij in ere zullen houden Uit respect voor de doden en omwille van de toekomst." Twee leerlingen van scholengemeen schap Nehalennia lazen een gedicht voor. Robbert Duvivier koos voor Mei 1940 van J. Eijkelboom. Merel Rolf las Vrede van Leo Vroman. Na het blazen van het hoornsignaal was Middelburg twee minuten stil. Een aantal instan ties legde kransen bij het monument voor de Middelburgers die omkwamen tijdens de oorlog in Europa en in Ne derlands Indië. Televisie De plechtigheid werd ontsierd doordat personeel van de televisie zich weinig aantrok van de gebeurtenissen op het plein. De NOS verzorgde een uitzen ding vanuit Middelburg. Het program ma werd opgenomen in de glazen gale rij van het provinciehuis. Het publiek, dat daar recht tegenover stond, ergerde zich aan medewerkers die tijdens de plechtigheid onverstoorbaar doorgin gen met koffiedrinken en het verzorgen van de make-upAlleen tijdens de twee minuten stilte werd het gepaste respect betoond. In Vlissingen bezochten eveneens hon derden mensen de plechtigheid op de Noorderbegraafplaats. Vlijt en Vol harding speelde toepasselijke muziek, voorafgaand aan de twee minuten stil te. Burgemeester A. van Dok-van Weele legde namens het gemeentebe stuur een krans bij het monument, ge volgd door verzetsstrijders, het Leger des Heils en oud-Indiëgangers. Daarna volgde een stille tocht over de begraaf plaats. Particulieren legden bloemen bij de tientallen graven van Engelse, Canades en Franse, veelal jonge, be vrijders. Een meisje met bloemen op de dodenherdenking in Vlissingen. foto Ruben Oreel MIDDELBURG - Alle konijnen die ondergebracht waren bij de vogel- en egelopvang De Mikke in Middelburg hebben een nieuw tehuis gevonden of zijn besproken. De Mikke kreeg plaatsgebrek door het grote aantal (tamme) konijnen dat werd binnengebracht. Daardoor ontstond plaatsgebrek voor de vogels. Na een artikel met foto in de PZC meldden zich ver schillende mensen die wel een plekje hadden voor een konijn. Zo was er een camping die al een soort kinderboerderijtje had waar wel plaats was. Twee konijnen vertrokken naar Schou- wen-Duiveland. Momenteel heeft de Mikke zelfs een wacht lijst voor het geval er nog tamme konijnen binnengebracht worden. WESTKAPELLE - De politie heeft zaterdagnacht om twee uur een 26-jarige Oost-Souburg aangehouden voorrijden on der invloed. De man reed op de Zeedijk in Westkapelle. Uit een ademanalyse bleek dat hij te veel op had. De Souburger kreeg een rijverbod van vier uur en een boete van 153 euro. MIDDELBURG - Vier mannen, drie Middelburgers en één uit Arnemuiden in de leeftijd van zeventien tot negentien jaar, zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag aangehouden op ver denking van diefstal. Een getuige had rond half vier gezien dat de vier mannen een beeld wegnamen uit de tuin van een woning aan De Ruijterstraat in Middelburg en vervolgens wegliepen. Het viertal kon even later worden aangehouden in een huis in de buurt. De politie vond daar ook het tuinbeeld. Met een proces-verbaal op zak, zijn de vier weer vrijgelaten/ ZOUTELANDE - Van een 27-jarige Duitse vrouw is zater dagavond rond half twaalf in een onbewaakt ogenblik de schoudertas gestolen Daarin zat geld, rijbewijs, mobiele tele foon, diverse sleutels een bril ter waarde van een paar hon derd euro. De totale waarde is onbekend. De vrouw werd be stolen op de Westkapelseweg in Zoutelande. MIDDELBURG - In de Westerscheldestraat in Middelburg is tussen zaterdagavond zes uur en zondagmiddag één uur een witte Opel gestolen, type Kadett. Het kenteken is TT-17-NX. VLISSINGEN - De politie heeft gisternacht drie jongens uit Vlissingen aangehouden voor vernieling van een winkelruit in de Lange Zelke te Vlissingen. Een 18-jarige bekende dat hij in het bijzijn van de andere twee de ruit had ingegooid. Na verhoor mocht het trio naar huis. De waarde van de ruit is on geveer tweeduizend euro. OOST-SOUBURG - Op de Markt te Middelburg is vrijdag avond rond 23.00 uur een 35-jarige Oost-Souburger aange houden. Hij verstoorde de openbare orde, terwijl hij onder in vloed van alcohol was. Hij is ter ontnuchtering ingesloten en met een proces-verbaal op zak weer in vrijheid gesteld. Deze kever is klaar voor de wintersport. foto Marijke Folkertsma REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail; web@pzc.nl door Famke van Loon ZIERIKZEE - Tussen het Flo wer Power geel, groen en blauw' steken de legergroene exempla ren wat vreemd af. Maar de leger-VW's slaan op de Kever- dagen geen gek figuur. In tegen deel zelfs. Versierd met de nationale drie kleur trekken de groene Kevers op deze bevrijdingsdag extra veel bekijks. Trots stapt Harry Sonnemans uit Burgh-Haamstede om zijn oude beestjes heen. „Dat is de politieuitvoering, uit 1948. Dat is m'n eerste auto. Daar rijd ik al twintig jaar in." De regen tikt zachtjes op de le ren bekapping. De legergroene Kever moet de belangstelling delen met zijn iets oudere broer tje, want Sonnemans beent al verder. „Die is van 1943. Met brilletje. Die heeft vroeger nog bij het vliegveld van Haamstede gere den." Ter verduidelijking wijst hij nog even op de achterruit. Of eigenlijk de twee kleine achter- ruitjes: het brilletje. Sonnemans is samen met zijn vier auto's zondagmiddag hele maal in zijn element in Bruinis- se. Eigenaren van Kevers en an dere VW-klassiekers als de Karmann Ghia en Kubel heb ben zich samen met liefhebbers van deze wagens op camping Onze Hoeve verzameld voor de Keverdagen, georganiseerd door A. van Gilst. En al valt er zo nu en dan een spat regen, pu bliek en eigenaren laten zich daardoor niet naar binnen drin gen. Spartaans Genietend stappen ze tussen de opgepoetste pronkstukken door en gluren verlekkerd door de raampjes naar binnen naar het overzichtelijke dashboard. „Het is een beetje Spartaans al- lemaal. Er zitten maar twee knopjes op het dashboard, Kan er ook weinig aan kapot gaan", stelt Sonnemans nuchter vast. Als bewijs laat hij zien dat de richtingaanwijzers nog even gretig als 55 jaar geleden naar buiten springen. Misschien het beste bewijs is echter dat klas siekers van Sonnemans anno 2002 nog steeds met dat ronken de, 'echte Kever-geluidje' rond rijden. Ook voor een ritje naar Spanje of Oostenrijk met zijn Kever uit 1948 draait hij zijn hand niet om. Zowel in die oorden als in Nederland kan de trotse eige naar rekenen op bewonderende blikken naar zijn legergroene Kevers. Ook zonder het rood- wit-blauw op de neus. Dat de oude karretjes nog altijd veel belangstelling krijgen van pu bliek verbaast hem niet. Sonne mans: „Voor heel veel mensen is de Kever hun eerste auto ge weest. Dat trekt altijd." door Rolf Bosboom AMSTERDAM - Kalm en over tuigend las ze haar gedicht Twee voor, voor het oog van duizen den toeschouwers en een veel voud aan tv-kijkers. De vijf tienjarige Elisabeth de Pagter uit Middelburg vertolkte zater dagavond een van de hoofd rollen tijdens de Nationale Herdenking op de Dam in Am sterdam. Elisabeth, vwo 4-leerlinge van de Middelburgse scholenge meenschap Nehalennia, won dit jaar de poëziewedstrijd 'Dich ter bij 4 mei'. Zij mocht daarom haar winnende gedicht voor dragen tijdens de Nationale Herdenking. Dat gebeurde hal verwege de serie kransleggin- gen bij het monument op de Dam. Voordat het zover was, woonde ze de besloten herdenkingsbij eenkomst in de Nieuwe Kerk bij, die in de eerste plaats was bedoeld voor overlevenden van de oorlog en nabestaanden van slachtoffers. „Na afloop was ik daar nog steeds van onder de in druk. Daardoor was ik ook niet zenuwachtig voor het voorle zen." De voordracht ging naar haar idee goed. „Maar ik heb mezelf nog niet op televisie terugge zien, dus ik kan me niet echt een beeld vormen. Van diverse oud strijders heb ik wel leuke reac ties gehad. Ze zeiden dat ze het een mooi gedicht vonden." Emoties Het voorlezen vond ze een 'hele eer'. „Het is een bijzondere er varing om al die belangrijke mensen om je heen te zien. Vorig jaar zat ik nog voor de tvnu was het allemaal heel dichtbij. Dan spreekt de herdenking je nog meer aan en voel je meer emo ties. Je gaat er meer bij stilstaan Ik denk dat ik volgend jaar weer naar Amsterdam ga, maar dan als publiek." Gisteren zat Elisabeth, die de afgelopen dagen belangstelling had van vrijwel alle landelijke media, opnieuw op de eerste rang. Zij woonde bij theater Carré het concert bij waarmee de Nationale Viering van de Be vrijding traditiegetrouw werd afgesloten. Daar werd zij voor gesteld aan koningin Beatrix, Elisabeth de Pagter. aan wie ze ook een bloemetje mocht overhandigen. Bij de Nationale Herdenking op de Dam waren zaterdagavond ook zo'n tachtig scouts uit Zee land betrokken. Zij reikten de kransen aan die werd gelegd en vormden de erehaag. Een van hen was de zestienjarige Dennie van Goethem van de Kazan de Wolfgroep uit Middelburg. „Het was een heel bijzondere erva ring." De leden van de erehaag moes ten twee uur lang blijven stil staan. Een uitputtende erva ring, waarvoor ze zelfs een aparte training hebben gehad. „We hebben tips gehad hoe je het beste kunt balanceren en hoe je spieren afwisselend kunt belasten. Toch was het heel zwaar, al hebben we het alle maal volgehouden." De scouts zijn uitgebreid voor bereid op de herdenking, om hun betrokkenheid erbij zo groot mogelijk te laten zijn Voor Dennie was dat niet nodig. „Ik ben van joodse afkomst. In de oorlog zijn 82 familieleden vermoord. Voor mij was dit daarom echt een heel emotione le belevenis, maar heel mooi om mee te maken. Zo'n kans krijg je maar één keer in je leven. Ik heb ook enkele familieleden gezien, zoals mijn tante, die meeliep in het défilé. Daar heb ik wel een traantje om moeten laten." door Gerrit van Loon MIDDELBURG - Al ver voor de officiële opening was boeken verkoper Lepoeter uit Kapelle- Biezelinge zijn eerste Suske en Wiskes al kwijt. Hij was een van de eerste die gisteren zijn boe kenstand aan de Lange Delft in Middelburg had opgetuigd. Het weer was kiele kiele, maar de grootste boekenmarkt van Zee land was volgens organisator G. de Rooij toch een succes gewor den. In totaal stonden 76 boeken stands op de Markt en een ge deelte van de Lange Delft in Middelburg. Middelburg Boe kenstad kon worden gezien als een onderdeel van de kunst en cultuurroute. De standhouders kwamen gisteren niet alleen uit Zeeland maar ook uit Arnhem, Deventer en Zeist..De uit Am sterdam komende en grootste mobiele boekenkast van Europa was weer van de partij. Voor wie zijn boeken zo belang rijk? Margo Amijs uit Papen- drecht weet het antwoord. „Vooral voor kinderen is lezen belangrijk. Daar leg je de basis. Kinderen kunnen wat mij be treft niet vroeg genoeg beginnen met lezen." De stand van Margo staat bekend om de vele kinder boeken. Van de Kameleon tot Bakkertje Deeg en van Jip en Janneke tot Pietje Bell Wie ook al vroeg naar de markt in Middelburg waren gekomen, zijn Cor van de Poel en Corrie Akkermans uit Middelburg. Het beviel hen vorig jaar zo goed dat ze dit jaar weer de fietskar heb ben genomen en zich vestigen voor het stadhuis. Bij Cor en Corrie konden mensen terecht voor maritieme boeken, romans en de bijbel. Hun eigen favoriete boeken zijn die van Wilbur Smith. Clemens van Kempen houdt het bij Zeeland. Hij is ei genaar van een stand met uit sluitend boeken over Zeeland. „Boeken zijn een obsessie voor me geworden", vertelt Clemens. De oude Zeeuw werkt met be stellingen, Hij hoopt dan ook dat mensen voor wie hij een boek heeft meegebracht on danks het weer naar Middel burg komen. De vierde editie van de boekenmarkt krijgt vol gens organisator De Rooij zeker een vervolg. „Het was meer dan redelijk druk. En ik kreeg alleen maar positieve geluiden. De regen was een kleine spelbreker", door Jacques Cats ZIJPE - De vanwege de lange wachttijden beruchte veer dienstverbinding tussen Zijpe en Anna Jacobapolder wordt gedurende het toeristisch sei zoen in ere hersteld. Het pontje gaat vanaf 1 juli deel uitmaken van het project 'Fiets een rondje met een pontje'. De dienst Zij- pe-Anna Jacobapolder werd in 1988 opgeheven. Ter gelegen heid van de in dienststelling van het toeristisch veer wordt bij Anna Jacobapolder een nieuwe steiger gebouwd. De nieuwe schakel in het toeris tisch traject staat vermeld in de zesde editie van de Almanak van de Zeeuwse pontjes. Aan staande zatei'dag wordt de dienstregeling voor het komend seizoen officieel in Yerseke ge presenteerd. Dan staat ook het schip 'De Harpoen' centraal dat vaart tussen Yerseke en Goris- hoek. De Rotary Goes-Reimers- waal voerde actie om het schip op te knappen. Passagiers heb ben nu meer zicht en comfort. Nieuw in de Almanak is ook de vermelding van de veerdienst Lillo-Doel die in het Antwerpse havengebied De Schelde over steekt. Verder bevat de gids in formatie over de stoomtrein Goes-Borsele die aansluit op de veerpont Terneuzen-Hoede- kenskerke Aandacht is er voorts voor de museumtrein die rijdt vanaf Ouddorp naar Port Zélande. Deze rit valt goed te combineren met een tochtje met de veerdienst Den Osse-Slikken van Flakkee. De grote veerboten over de Wes- terschelde zijn voor het laatst in de gids opgenomen. Zij verdwij nen zodra volgend jaar de nieu we Westerscheldetunnel in ge bruik wordt genomen. De Al manak is voor 1,80 euro te koop bij de VW's in het Deltagebied Het boekje is ook te bestellen bij het Bureau voor Toerisme Zee land in Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9