Vrijheid vraagt om onderhoud Sita trekt fans van heinde en ver DELSCH ER 7 Regen en harde wind spelbrekers op rustig Bevrijdingsfestival 7, 8, 10 en 11 mei moederdagverrassing Premier Kok opent Bevrijdingsfestival in Vlissingen Moederdag week zeeuwse almanak Sterke beentjes PZC WALCHEREN maandag 6 mei 2002 door Ab van derSluis VLISSINGEN - Vrijheid vraagt, net als de dijken in Ne derland, om permanent onder houd. Met die woorden opende premier Kok gisteren het Be vrijdingsfestival in Vlissingen. Op een regenachtige Oranjedijk I ontstak de minister-president het bevrijdingsvuur dat eerder in Wageningen was opgehaald door de Zeeuwse Commissaris van de Koningin Van Gelder. Kok noemde in zijn toespraak vrijheid van meningsuiting één van de belangrijkste pijlers van de democratie. Hij wees erop dat de vrijheid van meningsui ting ophoudt, waar ze anderen beschadigt. Kok stond in Vlissingen op een historische plek. De vlakbij ge legen Oranjemolen was voor de geallieerde bevrijders een ba ken. Bij Uncle Beach zetten zij op 1 november 1944 voet aan wal. In zes dagen was heel Wal cheren bevrijd. Nadat de minis ter-president het bevrijdings vuur had ontstoken, begon een theaterspektakel. Koren, dan sers, muzikanten en vuur- kunstenaars brachten daar het bevrijdingsthema Vrijheid Luis tert nauw tot leven. „Het is met vrijheid net als met dijken in ons land", aldus de mi nister-president. Dijken wor den met ij zeren precisie in de ga ten gehouden en regelmatig hersteld, vervangen of ver hoogd. Vrijheid vraagt even zeer om mensen die verant woordelijkheid willen nemen voor dat onderhoud. Vrijheid is net zo min vanzelfsprekend als gevrijwaard te zijn van over stromingen." Kok zei dat het delen van de vrijheid begint bij het goed luis teren naar elkaar. Mensen moe ten anderen niet alleen beleefd aanhoren, maar zich ook ver plaatsen i n de situatie van ande ren en in gesprek raken. Hij noemde daarbij de vrijheid van meningsuiting als een van de belangrijkste pijlers. Zij houdt Theaterspektakel bij opening Bevrijdingsfestival. de democratie in beweging, le vend en alert. De openingsbijeenkomst begon aan het einde van de ochtend in de Sint Jacobskerk, waar hon derden genodigden luisterden naar een rede van emeritus hoogleraar communicatiewe tenschappen Anne van der Mei den. Hij stelde dat wereldbur- gers de plicht hebben overal op te treden tegen allen die de vrij heid bedreigen. „Noem dat niet meteen welbegrepen eigenbe lang. Nee, laten we het de jonge ren vertellen. Toen wij in grote nood zaten, konden we onszelf niet meer bevrijden. Daar wa ren anderen voor nodig." Voor burgemeester A. van Dok- van Weele was het logisch dat de nationale viering van de bevrij ding in Vlissingen werd ge opend. De stad heeft een lange en rijke traditie van eigenzin nigheid en van vrije meningsui ting. Die drang ontstond al in 1572 toen de Vlissingers in op stand kwamen tegen de Spaan se bezetters. „Diezelfde geest dook op in de sociaal roerige ja ren omstreeks 1900. Arbeiders van De Schelde strijden niet al leen voor hogere lonen en betere arbeidsomstandigheden, maar ook voor gelijkheid en sociale rechtvaardigheid." Na de bij eenkomst in de Sint Jacobskerk opende Kok de tentoonstelling Vrijheid geef je door in de Sint foto's Ruben Oreel Jacobspassage met foto's en bij schriften van leerlingen van ba sisscholen uit Rilland en Amsterdam. Op weg naar de Oranjedijk bekeek Kok een por trettengalerij van Zeeuwen die zich hebben ingezet voor de vrijheid. De foto's stonden de afgelopen weken in de PZCver gezeld van een interview. Kane is een van de grote publiekstrekkers Sita tijdens haar optreden. foto Ruben Utrecht/ANP door Gerrit van Loon VLISSINGEN - Ondanks regen en wind puilde het centrum van Vlissin gen gisteren uit van de mensen. De ac tiviteiten op het Bevrijdingsfestival, en dan vooral het optreden op het po dium in het Bellamypark, trok pu bliek van heinde en ver. De massa mensen kwam gisteroch tend pas laat op gang. Vaders en moe ders met kinderen en grote groepen pubermeisjes liepen rond twaalf uur richting het podium in de Spuistraat. Daar opende niemand minder dan het tieneridool Sita het muziekfestijn. Veel kinderen hadden de reis naar Zeeland speciaal voor haar gemaakt. De kinderen van Warchild die samen met haar op het podium een liedje mochten zingen hadden dan ook de dag van hun leven. Kira Batong (10) uit Eindhoven kwam ook voor SitaOm half twaalf stond ze met haar familie op een gunstige plek. „Ik kon ze goed zien", vertelt ze. „Ein delijk heb ik ze in het echt gezien. Thuis heb ik een poster van 2 meter groot van haar." Helaas kon Sita niet lang blijven. Ze moest na haar optre den in Vlissingen snel in een helikop ter om elders in Nederland te zingen. Op de vraag wat ze van Vlissingen vond, antwoordde ze kort: „Nat, maar gezellig." Geen prettig weer voor een festival. Horecabazen baalden als een stekker. Binnen was het al snel vol, maar bui ten werd weinig verkocht. Bij eetcafé De Meijerij, schuin tegenover het mu- ziekpodium, was er de keus tussen sa té met brood of een kopje soep. Iets warms ging er bij de elfjarige Joyce van Weiden uit Westkapelle wel in. Ook zij was speciaal voor Sita geko men. De muziek in het natte weer zorgde toch voor een prikkelende sfeer. Zo erg zelfs dat in de Noordzeestraat, even Het publiek trotseert de regen op het Bellamypark. buiten het centrum, een paartje vurig en staand de liefde bedreef. In een portiek, dat wel. Want de portieken waren gisteren erg in trek. Mensen zonder paraplu maakten dankbaar gebruik van de beschutting. De ambulancedienst moest even in ac tie komen toen een meisje vlak voor het podium flauw viel van opwinding. Eerder al had een toeschouwer haar polsen verzwikt. Voor een personeels lid van het loodswezen kwam het goed uit dat de ambulancedienst paraat stond. Hij viel van een boot en kon di rect terecht bij de hulppost. Waar schijnlijk heeft hij zijn ribben ge kneusd. Voor mensen die niets zagen in bands als Kane of Van Dik Hout was er het Liberty-dance Dijktheater voor het Arsenaal. Verschillende dj's zweepten de toeschouwers op. En het publiek had het naar zijn zin. Naar hartelust werd meegesprongen en meegedanst. De trappen naar de dijk toe vorm den als het ware één kolkende tribu ne. Artiest Benny Roderiguez had Een kus hoort er bij voor de gelegenheid zijn trui uitge trokken. In zijn doorweekte t-shirt liet hij een sterk staaltje techno groo ves horen. Niet alleen muziek was een manier om het bevrijde gevoel uit te drukken. In het overdekte winkelcentrum van Vlissingen zaten jongelui bellen te blazen, No war, just bells was te lezen op een kartonnen bordje voor hen. Te genover hen trad een muziekgroep uitgedost in oranjekleren op. Over de locatie was nagedacht. Ze stonden precies onder een bord met Trekpleis ter erop. Beveiligingsman Jan prijst de inwo ners om hun bijdrage van koffie en broodjes. Hij stond in een afgelegen straat, maar hield het door de goede zorgen van de buurt tot 's avonds laat vol. Het moment waarop veel mensen hadden gewacht: het optreden van Blof De groep speelde de finale op het Bevrijdingsfestival 2002 in Vlissin gen. VLISSINGEN - Door het koude en regenachtige weer heeft het Bevrijdingsfestival in Vlis singen gisteren aanzienlijk minder bezoekers getrokkken, dan waarop de organisatie had gerekend. De politie schatte het aantal mensen op ongeveer tienduizend. Zij keken naar op tredens van onder meer Sita, Rowen Hèze, Kane en Bief. De gemeente Vlissingen, de po litie, de brandweer en de GGD hadden dit jaar extra maatrege len genomen om de veiligheid van de verwachte tien duizenden bezoekers te waar borgen. Zo gold de afspraak dat het festivalterrein op slot zou gaan bij 21.000 bezoekers. Die maatregel bleek niet nodig. „Maatregelen zijn altijd nodig", verduidelijkte burgemeester A. van Dok-van Weele. „Je anti cipeert altijd op wat mogelijk kan gebeuren. Je moet ervoor zorgen dat mensen veilig zijn en dat is nu absoluut het geval ge weest." Het weer was de grote spelbre ker op het bevrijdingsfestival. De regen viel met bakken uit de hemel en de straffe wind blies het water op het podium. „Ge lukkig hebben we niets hoeven af te gelasten", zei een op geluchte organisator Klaas Overdam van Uit in Vlissingen. „Wel hebben we om half twee even een discussie gehad over de vraag of het wel verantwoord was om door te gaan. Er stond toch flink wat, weliswaar geaarde, ampère op het podi um." Overdam bestreed overi gens de bezoekerscijfers van de politie. Hij kwam uit op twin tig- a vijfentwintigduizend be zoekers. Wisselend „Het was rustig, een beetje te rustig", moest burgemeester Van Dok-van Weele erkennen. „Het is ook een publiek dat wis selt. Ik had niet de indruk dat veel mensen al om tien uur wa ren gekomen om vervolgens de hele dag te blijven staan, Wat je heel sterk zag, waren wisselen de groepen publiek. Ik kan me voorstellen dat mensen na een uur koud waren om vervolgens ruimte te maken voor weer an dere mensen." Overdam noemde het festival - ondanks het wat teleurstel lende aantal bezoekers - toch ge slaagd. „Sita, Kane en Blof trokken toch flink wat mensen. Je hebt heel veel dingen in de hand, maar niet het weer. Dat was voor ons ook teleurstel lend." Grote incidenten op het festivalterrein en de omliggen de straten bleven uit. „Vlissin gen heeft ook op dat terrein een goede traditie", meende Van Dok-van Weele. „Er zijn wat kleine incidenten geweest, maar gelet op de grote hoeveelheden mensen, mag je daar best blij mee zijn." De Vlissingse burge meester had zich eventjes op het terrein laten zien om de sfeer te proeven. Grote bewondering toonde zij voor de vele jonge Bloffans, van wie sommigen zich al om tien uur 's ochtends hadden verzameld.. De band trad pas twaalf uur later aan. „Ik zou daar als Bief heel erg trots op zijn en ze goed koeste ren." Elf bezoekers deden een beroep op de EHBO-posten. Eén per soon had mogelijk een arm breuk en een ander had last van een beknelde hand. Zij werden overgebracht naar het zieken huis in Vlissingen. Om half tien ontstond er een shermutseling bij het Dijktheater. De politie greep meteen in. Eén bezoeker moest met onbekende verwon dingen naar het ziekenhuis worden gebracht. Advertentie ligt er voor iedere kopende* klant een klaar! m.u.v. accessoires Grote Markt 11-13 Goes 0113-227607 De familie - vader, moeder en zoontje van tivee - gingen voor een jaar in een ver land wonen. De meeste spullen waren met een zeeschip voor uitgestuurd, maar de nodige kleren en spullen voor de eer ste weken moesten mee als handbagage. Zoals dat meestal gaat viel de hoeveelheid bagage tegen en de vader en moeder kwamen er niet onderuit dat het klei ne ventje ook een rugzakje moest dragen. Daarin zat een aantal boeken. Toen de tante - die het gezin wegbracht - het zakje optilde om het op de rug van het ventje te hangen schrok ze van het gewicht. „Is dat niet veel te zwaar voor jou?". „Nee hoor" zei het mannetje terwijl hij bijna achterover viel. „Ik heb hele sterke been tjes!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 7