ftëÊ W wr t/ Laskar Jihad ontkent oproepen tot oorlog Oud-dictator Banzer van Bolivia overleden Oplaaiende strijd in Colombia eist honderden levens Mkz-uitbraak in Zuid-Korea lijkt beperkt 5 EDOX v? Leider opgepakt na vertrek uit Ambon Veerbootramp in Bangladesh Ontvoeringen en aanslagen verwacht tot hervatting olie-export Toestel Nigeria stort neer op wijk Regering Irak besluit Toeristische campagne EU-landen Nederlands vliegtuigje neergestort Olifanten vernielen oogst Malawi Suu Kyi zou vandaag vrij komen Zedendelict Nederlander in India Sharon: Arafat betaalt terreur met geld EU U Dit superplatte staaltje Zwitserse horlogemakerskunst is verkrijgbaar bij onderstaande juweliers. Goes/Oostburg, Juwelier 't Goudoppertje Sluis, Juwelier Dijkstra, Zuiddijkstraat 4 Terneuzen, Juwelier Wijffels, Noordstraat 103 Vlissingen, Juwelier van Boven, Walstraat 90 van onze redactie buitenland JAKARTA - De zaterdag gear resteerde leider van de Indone sische extremistische moslim groep Laskar Jihad heeft ontkend dat hij heeft opgeroe pen tot een strijd tegen RMS- 1 aanhangers op de Molukken. Volgens de advocaat van Jaffar Umar Thalib heeft de politie SATNOL - Een veerboot met bijna 150 passagiers is vrijdag avond gezonken na bij slecht weer te zijn omgeslagen in een rivier in het zuiden van Bangla desh. Het zoeken naar slacht offers en overlevenden moest gisteren vanwege slecht weer worden gestaakt. Er waren toen negen lichamen gevon- den. Veertig mensen werden vermist. Zo'n honderd opvarenden wis- ten zwemmend de oever te be- reiken of werden opgepikt door andere boten. Vier van de gebor- gen slachtoffers waren kinde ren. De veerboot was op weg van cle hoofdstad Dhaka naar de 150 kilometer zuidelijk gelegen kustplaats Patuakhali. De 32 meter lange pont bood volgens de eigenaar plaats aan 320 pas- sagiers en was dus nog niet half vol toen hij zonk. Hoeveel pas- i sagiers er precies aan boord waren is niet duidelijk. In Ban gladesh kopen veel passagiers van veerboten aan boord een kaartje, waardoor passagiers lijsten niet compleet zijn. De afgelopen tien jaar hebben zich in Bangladesh negen grote veerbootrampen voorgedaan. Daarbij zijn meer dan 680 men- sen omgekomen. AP zijn cliënt geconfronteerd met een geluidsopname met zo'n op roep. Thalib heeft evenwel te gengesproken dat zijn stem op de band te horen is. Laskar Jihad wordt verant woordelijk gehouden voor het bloedbad dat moslims vorige week onder christenen in het dorp Soya op de Molukken aan richtten. Thalib werd volgens een woordvoerder van de politie zaterdagmiddag op de luchtha ven van Soerabaya in het oosten van Java aangehouden. Hij was daar juist uit Ambon aangeko men. Hij is intussen naar Jakar ta overgebracht. Thalib zou het bloedbad hebben uitgelokt, doordat hij tijdens een betoging moslims tot een oorlog tegen de christenen op riep. Twee dagen later, zaterdag 27 april, had het bloedbad in Soya plaats. De gouverneur van de Moluk ken, Saleh Latuconsina, stelde Thalib donderdag persoonlijk verantwoordelijk voor de slachtpartij, het ernstigste inci dent sinds de christenen en de moslims op de Molukken in fe bruari een vredesakkoord slo ten. De strijd tussen beide groe pen begon in januari 1999 en heeft aan meer dan vijfduizend mensen het leven gekost. Las kar Jihad heeft het akkoord nooit erkend. De spanningen in de stad Am- bon zijn zaterdag opgelopen door een bomexplosie die aan één persoon het leven kostte. Zeker twee anderen raakten ge wond. Stenen De explosie deed zich voor, ter wijl rivaliserende burgers el kaar in de wijk Trikora met ste nen bekogelden. Christenen en moslims op de Molukken sloten in februari een akkoord dat een einde aan de bloedige gevechten tussen beide groeperingen moest maken. De bomexplosie is de tweede sinds het akkoord tot stand kwam. Op 3 april kwa men door een ontploffing in Ambon zeker vier mensen om. Een woedende menigte stak toen het bureau van de regering in de stad in brand. De Molukse gemeenschap in Nederland houdt op zaterdag 18 mei een landelijke demonstratie in Den Haag als protest tegen het aanhoudende geweld op de Molukken. Dat heeft de rege ring van de Vrije Republiek der Zuid-Molukken (RMS) in bal lingschap zaterdag bekendge maakt. AFP/ANP van onze redactie buitenland PARIJS - Zo'n dertig extre mistische moslims zijn naar Europa gekomen om mensen te ontvoeren en aanslagen te plegen in Frankrijk, het Ver enigd Koninkrijk en Duits land. Dat heeft een persoon die nauwe banden heeft met de Franse inlichtingendiensten, gezegd tegen de Franse zon dagskrant Le Journal du Di- manche. Medewerkers van de Duitse inlichtingendiensten die de informatie in Pakistan heb ben verzameld, hebben de Europese collega's voor mo gelijke aanslagen gewaar schuwd. De moslims zouden afkomstig zijn uit Iran, Irak, Jemen en Soedan. Zij zouden opdracht hebben gekregen de komende dagen tussen de driehonderd tot vierhonderd personen in de drie Europese landen te ontvoeren. Zo wil len zij moslims vrij zien te krijgen die in diverse Euro pese landen wegens mogelij ke betrokkenheid bij aansla gen gevangen worden ge houden. EFE van onze redactie buitenland BAGDAD - Het Iraakse kabinet heeft gisteren besloten de ex port van olie te hervatten. De staatstelevisie in Bagdad heeft dat gemeld. Het besluit treedt morgen in werking. 11 Het regime van Saddam Hoes- sein besloot op 8 april om de uit- I r voer van olie in eerste instantie Een kokkin van een eettentje op de markt in Seoel maakt soep op basis van varkensbouillon. voor een periode van een maand te staken uit protest tegen het Israëlische optreden in de Pa lestijnse gebieden. Bagdad hoopte ermee de VS en andere bondgenoten van Israël te dwingen om premier Sharon onder druk te zetten. Die opzet mislukte omdat ande re Arabische olieproducenten het Iraakse voorbeeld niet volg den. AP van onze redactie buitenland SEOEL - De uitbraak van mond- en klauw zeer (mkz) in Zuid-Korea lijkt beperkt. De Zuid-Koreaanse minister van Landbouw deelde mee dat er geen nieuwe gevallen zijn ontdekt. „Maar de komende twee a drie da gen zijn cruciaal", zei hij. Afgelopen week, een maand voor het begin van het WK voetbal, werd mkz geconsta teerd bij varkens en koeien op twee boerde rijen ten zuiden van de hoofdstad Seoel. Op het ene bedrijf zijn 8700 varkens geruimd. Op het andere ondergingen 45 koeien het zelfde lot. De veterinaire diensten van Zuid-Korea hebben zaterdag in de getrof fen regio meer dan 12.000 varkens uit voor zorg gedood. Verder is eèn vervoersverbod ingesteld. Zuid-Korea organiseert de wereldkampi oenschappen voetbal samen met Japan. Beide Aziatische landen verwachten een grote toestroom van toeristen. Mkz is niet foto Vun Jai-hyoung/AP gevaarlijk voor mensen, maar de ziekte is wel uiterst besmettelijk voor bijvoorbeeld varkens en runderen. Japan heeft de invoer van varkens-, rund en schapenvlees onmiddellijk verboden Mensen kunnen het virus via onder meer schoeisel verspreiden. Zuid-Korea voert jaarlijks voor 437 miljoen euro varkens en varkensproducten uit. In 2000 lag de export al tijdelijk stil nadat mkz was vastgesteld. Pas vorige week was het exportverbod op geheven. ANP/RTR Twee broers zitten op de puinhopen van hun huis, dat door een vleugel van het ramptoestel werd verwoest. foto Saurabh Das/AP van onze redactie buitenland KANO - Hulpverleners in de Noord-Nigeriaanse stad Ka no zijn nog altijd op zoek naar slachtoffers van het vliegtuig ongeval zaterdagmiddag. Zij meldden dat de zwarte doos is gevonden. Het Rode Kruis be richtte dat er 148 doden zijn geborgen. Van de 76 inzittenden van het toestel van de maatschappij EAS, een tweemotorig vlieg tuig van British Aerospace, zouden slechts twee de ramp hebben overleefd. Onder de omgekomen passagiers be vindt zich ook minister van Sport Isaya Mark Aku. De overige slachtoffers vielen in de dichtbevolkte wijk van de stad Kano, waarop het toestel neerstortte. Daar zijn nog niet alle ingestorte en in brand staande gebouwen doorzocht. In die wijk zijn de branden die door het neerstortende toestel zijn veroorzaakt nog steeds niet geblust. Inwoners probe ren de vlammen te doven met emmers water omdat de brandweer niet over voldoen de materieel beschikt. De oorzaak van het ongeluk is vrijwel zeker een storing in een motor van het toestel, deelde een woordvoerder van EAS gisteren mee. De piloot meldde kort voor de crash dat er schade was ontstaan door brand. Het toestel stortte, enkele mi nuten na de start van het vliegveld van Kano, neer op de dichtbevolkte woonwijk Gwammaj aeen kil ometer ten noorden van de stad. Het vliegtuig ramde enkele ge bouwen, waaronder een school, en vloog daarna in brand. Het vliegtuig kwam uit Jos en was op weg naar Lagos in het zuiden van Nigeria. Bij de tus senlanding in Kano was nog een aantal passagiers aan boord gegaan. De luchtvaart in Nigeria heeft geen goede naam. Sommige ambassades hebben hun me dewerkers zelfs verboden met bepaalde maatschappijen te vliegen. De laatste grote vliegtuig ramp in Nigeria had plaats in november 1996. Toen stortte een Boeing 727 van de maat schappij ADC neer bij Lagos. Daarbij vielen toen 142 do den. AFP/RTR/AP maandag 6 mei 2002 bassadeur naar Argentinië. Een jaar later was hij weer in Bolivia om de Nationalistische Demo cratische Actie (ADN) op te richten. Deze partij voor de ge goede middenstand en rijken was Banzers middel tot een nieuw leven, dat van democra tisch leider. De verkiezingen verliepen aan vankelijk teleurstellend voor Banzers partij. Maar hij wist in 1980 wel te bereiken dat het parlement hem met een soort amnestieregeling vrijwaarde van vervolging wegens schen dingen van de mensenrechten. Onbevreesd vervolgde hij zijn democratische koers. In 1985 kreeg hij met 28,5 pro cent de meeste stemmen, maar hij steunde toen de linksliberaal Victor Paz Estenssoro voor het presidentschap. Ook in 1989 maakte hij de verkiezing van een tegenstander mogelijk. In 1997 verliep het anders. Ban zer kreeg bij de presidentsver kiezingen 22,3 procent van de stemmen en wist voldoende co alitiepartners te verwerven om president te worden. Cocateelt Als democratisch gekozen ex- dictator maakte Banzer ge schiedenis in Latijns-Amerika, maar niet als bekwaam be stuurder. Hij kwam zijn belofte na de cocateelt vrijwel uit te roeien, maar de corruptie bleef floreren en de armoede en socia le onrust namen de laatste jaren toe. Banzer voerde een twee slachtig beleid. Hij liet af en toe hard optreden tegen betogers en deed hun vervolgens allerlei toezeggingen. Hij ontsloeg cor rupte medewerkers maar hij heeft zeker twintig familieleden op regeringsposten gezet. ANP jdoor Henk van 't Klooster LA PAZ - De Boliviaanse oud- j dictator en ex-president Hugo Banzer is gisteren in zijn woning in Santa Cruz de La Sierra aan een hartinfarct overleden. Dat hebben zijn artsen bekendge- maakt. Hij was bijna 76 jaar. De kettingroker Banzer leed aan long- en leverkanker. Hij dicteerde drie decennia de poli- tiek van Bolivia. In 1971 kwam hij door een coup aan de macht. In 1997 koos het straatarme La- tijns-Amerikaanse land de als democraat wedergeboren oud- I t dictator tot president. Deze functie legde hij vorig jaar om 'gezondheidsredenen neer. J Banzer, die een militaire oplei- ding had genoten in Bolivia en k in de Verenigde Staten, greep in I 1971 de macht uit handen van de linksgeoriënteerde generaal Juan José Torres, met steun van - de belangrijkste partijleiders. Die moeten hebben gedacht dat j ook deze generaal snel van het toneel zou verdwijnen. In de voorafgaande tien jaren had het land acht keer van president ge wisseld. Maar Banzer bleef aan. In 1974 overleefde hij twee po gingen tot staatsgreep en onder drukte hij een grote boerenop stand. Als dictator bevorderde hij de vrijemarkteconomie ten gunste van de rij kere Bolivianen en hij onderdrukte met harde hand linkse groeperingen. Met 150 doden en vermisten tijdens zijn dictatuur was-hij naar La tijns-Amerikaanse begrippen een betrekkelijk milde dictator. Toen mijn werksters in honger staking gingen, gooide Banzer onder druk van het buitenland het roer om. Hij kondigde in 1978 amnestie af en liet verkie zingen houden die een vertrou weling, generaal Juan Pereda, won. Er werden meer stemmen uitgebracht dan er kiesgerech- tigen waren. Pereda wilde eerst nieuwe en eerlijke verkiezingen, maar hij zag daar van af. Banzer voelde zich verraden en vertrok als am- Advertentie SANTANDER - De Europese Unie slaat de handen ineen om meer toeristen naar Europa te lokken. Europees Commissaris Liikanen verklaarde gisteren dat de EU zich later deze maand voor het eerst buigt over een geza menlijke stategie om meer vakantiegangers naar de vijftien lidstaten te trekken. Liikanen zei dit in het Spaanse Santan der tijdens een informele bijeenkomst van EU-ministers die toerisme in hun portefeuille hebben. Ongeveer twintig miljoen mensen in de EU danken hun baan aan vakantiegangers. Dat is 0,7 procent van het totaal aantal werknemers in de vijftien Eui'opese landen. ANP/DPA LANDAU - Drie Nederlanders zijn om het leven gekomen toen ze met hun sportvliegtuigje neerstortten in het zuiden van Duitsland. Hulpverleners vonden de Piper 28 zaterdagochtend. Het een- motorige toestel was vrijdagmiddag opgestegen in Saar- brücken voor een korte vlucht naar Speyer. De mannen van respectievelijk 45, 38 en 32 jaar, een vliegin- structeur en twee leerlingen, botsten tijdens een oefen vlucht tegen de top van een berg bij Edenkoben, niet ver van Speyer. Vermoedelijk hebben ze de bergtop niet gezien, omdat die was gehuld in wolken en mist. ANP/DPA MANGOCHI - Op hol geslagen kuddes olifanten en nijlpaar den hebben in het Afrikaanse Malawi zeker 10.000 hectare landbouwgewassen vernietigd. In het zuidelijke district Mangochi ging de gehele maïs- en rijstoogst van zeker drie dorpen verloren. Het land heeft al een ernstig tekort aan voedsel. ,,De beesten zijn niet meer on der controle te houden", aldus het lokale parlementslid Meki Mtewa van het regerende Verenigd Democratisch Front. De olifanten- en nijlpaardenpopulatie is flink toegenomen. De beesten vluchtten twee jaar geleden uit naburig Mozambi que voor de wateroverlast. Mtewa vreest nu een nieuwe hon gersnood. AFP/RTR RANGOON -Aung San Suu Kyi, de leidster van deMyanma- rese oppositie, komt waarschijnlijk vandaag vrij na meer dan anderhalf jaar huisarrest. Volgens politieke kringen legt de 56-jarige Nobelprijswinna res vanochtend een verklaring af op het hoofdkwartier van haar partijde Nationale Liga voor Democratie. De straat in de hoofdstad Rangoon waar Suu Kyi woont, is nog steeds afgesloten voor alle verkeer, maar gisteren is in eens begonnen met het dichten van de gaten in het wegdek voor haar huis. Ook wordt de straat geveegd. RTR/ANP/AFP MADRAS - De politie van de Zuid-Indiase deelstaat Tamil Nadu heeft een 48-jarige Nederlander aangehouden. Hij wordt verdacht van seksueel misbruik van weesjongens. De man leidt al zes jaar een weeshuis in het dorp Poojeri, 65 kilometer ten zuiden van Madras. Ook twee Indiërs die in de instelling werkten, zijn opgepakt. De zaak kwam aan het rollen, nadat een jongen uit het wees huis ontsnapte en naar de politie stapte. De Nederlander zou de jongens koekjes met drugs hebben gegeven en zich vervol gens aan hen hebben vergrepen. AFP door Frans Lindenkamp BOGOTA - Zware gevechten tussen paramilitaire zelfverde- diginggroepen en linkse guer rillastrijders van de Revolutio naire Strijdkrachten van Colombia (FARC) hebben de af gelopen dagen zeker 150 men senlevens geëist. De meeste slachtoffers zijn burgers. Het oplaaiend geweld concen treert zich met name rond het dorpje Bojaya, in het kustde- partement Chocó. Daar vechten zeshonderd paramilitairen en achthonderd guerrillero's een verbeten strijd. Zo'n zestig bewoners kwamen om, toen een projectiel de kerk trof waar binnen zij dekking hadden ge zocht. De communicatie met het ge bied gaat via radiotelefoon en verloopt uiterst moeizaam. Maar volgens een woordvoerder van het bisdom Quibdo kan het aantal doden in de kerk moge lijk nog hoger uitpakken. Het is niet bekend of het een doelbe wuste aanval betrof of dat de gelanceerde bom uit de koers was geraakt. De FARC pleegt haar aanvallen uit te voeren met gasflessen gevuld met kruit. De ruim honderd gewonden die in de kerk vielen, worden ver pleegd in het ziekenhuisje van Vigia del Fuente aan de over kant van de Atrato-rivier. Het Colombiaanse leger heeft als gevolg van zware gevechten tot dusver slechts twee vluchten kunnen uitvoeren om achttien zwaargewonden te evacueren naar de metropool Medellin. Daaronder zijn zeven kinderen. Door het aanhoudende geweld is burgerbevolking de bergen ingevlucht of begeeft zich per kano naar het honderd kilome ter zuidelijker gelegen Quibdo. De regio rond Bojaya kenmerkt zich door een volledige afwezig heid van het wettig gezag. Ook het leger bezit er geen posten. Het vacuüm wordt opgevuld door paramilitaire privé-leger- tjes gefinancierd door groot grondbezitters. Na het afbreken van de vredesoverleg medio fe bruari door de Colombiaanse president Pastrana heeft de FARC haar aanwezigheid rond Bojaya flink opgevoerd. Uit angst voor zijn leven is bur gemeester Palacio gevlucht. Hij bestuurt zijn gemeente nu van uit Quibdo. Ook in het zuidelij ke departement Narino leveren paramilitairen en FARC een zware slag rond het kuststadje Barbacoas. Daarbij zijn aan beide zijden veertig doden ge vallen. GPD van onze redactie buitenland JERUZALEM - De Israëlische regering heeft gisteren een rap port gepubliceerd, waarmee zij wil bewijzen dat de Palestijnse president Arafat achter de re cente golf van aanslagen in Isra el zit en dat hij die gefinancierd zou hebben met geld van de Eu ropese Unie. Een woordvoerder van de EU zegt de beschuldigin gen te onderzoeken. De Israëlische premier Sharon zal het document morgen over handigen aan de Amerikaanse president Bush. Volgens de opstellers van het rapport heeft de Palestijnse Au toriteit negen miljoen dollar subsidie van de EU voor de aan leg van infrastructuur 'verduis terd' om daarmee 'de terroristen van Fatah' te betalen. In totaal zouden de activiteiten van vijf honderd Palestijnen die betrok ken zijn bij de aanslagen op Is raël, met EU-geld betaald zijn. Arafat geeft volgens het rapport leiding aan de Al Aksa Martela renbrigade, die een aantal aan slagen heeft opgeëist. Minister Naveh, die betrokken was bij de opstelling van het rapport, zei gistermiddag bij de presentatie dat de bewijzen keihard zijn. In het rapport zit ten fotokopieën van betalings opdrachten ten gunste van ge zochte Palestijnse activisten. Het rapport is gebaseerd op documenten die Israël zegt te hebben buitgemaakt bij een operatie op de Westelijke Jordaanoever. AFP/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5