PZC PZC LPF wil meer vrijheid landbouwers VVD-veto tegen uitbreiding EU Curagao hervat drugscontroles vluchten KLM W asknij per stemmen Lijsttrekkersdebat gaat nu over inhoud Staatssecretaris Benschop noemt opvatting Dijkstal onverantwoord 6 mei 1952 Blowen op de beurs Kamer verlangt opheldering van Jorritsma Meer daders in moordzaak Maastricht maandag 6 mei 2002 Frankrijk heeft verloren. De schrik van de redelij ken en de vijand van links, de extreemrechtse de magoog Jean-Marie le Pen is verslagen. Jacques Chirac is de volgende vijf jaar president. Maar Frank rijk heeft verloren. Want met een verkiezingsstrijd die uiteindelijk ging tussen een gevaarlijke volksmenner, die alleen op een golf proteststemmen zover kan komen, en een centrumrechtse kandidaat wiens geloofwaar digheid ernstig is aangetast, bereikt de Franse demo cratie een voorlopig dieptepunt. De Franse kiezers heb ben met hun massale afwijzing van Le Pen een ramp afgewend. Het was stemmen op basis van de minste weerzin. De volgende stap kan zijn dat kiezers zich af wenden. En de parlementsverkiezingen zijn in aan tocht. Na de onverwachte smadelijke afgang van de socialist Lionel Jospin in de eerste ronde - hij was de gedood verfde tegenspeler van Chirac, maar Le Pen haalde meer stemmen - werd een groot deel van Frankrijk wakker. Links en (niet zo) rechts riep op het gevaar Le Pen te keren en dus op Chirac te stemmen. De zittende president kreeg daarmee de winst in de schoot gewor pen. Dat heeft hij niet verdiend. Verschillende schan dalen en beschuldigingen van corruptie hebben zijn imago uitgehold tot een onbetrouwbare gladde glim lach. En in de campagne koos hij onveiligheid als een hoofdthema. Daarop moest Jospin wel struikelen. On veiligheid schijnt nu eenmaal 'van rechts' te zijn. Poli- tiek-strategisch was het slim van Chirac. Althans als het alleen om de winst gaat. Want de manier waarop hij die uiteindelijk moest binnenslepen zal Frankrijk nog lang heugen. De tweede ronde van de presidentsverkie zingen werd een farce. Sommigen wilden stemmen met handschoenen aan of met een wasknijper op de neus, om aan te geven dat zij slechts uit nood Chirac hun steun gunden. Gisteravond was de prognose dat acht van de tien Fransen op Chirac hebben gestemd, of be ter: tegen Le Pen. Chirac blijft dus vijf jaar op basis van een verdacht mandaat. Le Pen mag het dan duidelijk hebben afgelegd tegen Chirac, gisteren werd nog eens bevestigd dat hij een schrikbarend grote aanhang heeft. En dat alleen met de slogans 'Frankrijk wordt bedreigd', 'Weg met de globa lisering' (te beginnen met weg met Europa) en 'Weg met de buitenlanders'. Met die simplificaties komt hij steeds verder. In juni krijgt zijn Front National een nieuwe kans. Dan mogen de Fransen zich uitspreken over een nieuw parlement. Na de blamage van gisteren zal het hopelijk minder gaan om personen en hun kre ten en meer om de inhoud en onderbouwing van be leidskeuzen van partijen. Gisteren konden de Franse kiezers weinig anders, maar binnenkort krijgen zij dé kans om de schande van de presidentsverkiezingen uit te wissen. LIJDEN - Een man uit Tongel- re heeft zichzel f bij het politie bureau in Eindhoven aange geven. Hij verklaarde zijn zoontje van tweeënhalf van het leven te hebben beroofd. De man had het kind uit zijn lijden willen verlossen. De peuter was achterlijk en leed aan ernstige toevallen. Zijn vader had hem een dodelijke dosis slaapmiddel toegediend. ARNEMUIDEN - De bussen die de dienst Middelburg- Goes vv onderhouden, zullen met ingang van 18 mei via het dorp Amemuiden rijden. De bewoners hoeven dan niet meer de lange wandeling te maken om een bushalte te be reiken of thuis te komen. Voor al ouderen zullen de verbete ring begroeten. ZAAGWESP - De eerste larven van de pruimen- en ap- pelzaagwesp zijn weer aange troffen. zo waarschuwt de Plantenziektekundige dienst. Op bedrijven waar de laatste jaren schade werd ondervon den van deze insecten, moet met HCH gespoten worden. STAKING - De Belgische vak verenigingen hebben hun sta kingswaarschuwingen inge trokken. Zij hadden, om hun eisen kracht bij te zetten, ge dreigd het economische leven van de Belgen te verlammen. Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-maii-web@pzc.nl Hoofdredactie: A L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: OostsouburgseweglO Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)470102 E-maii" redwaich@pzc nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113) 273000 Fax (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: W lemAlexanderlaan45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax (0115)645742 E-mail redtern@pzc nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel (0114)372776 Fax. (0114)372771 E-mail redhutst@pzc nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail redzzee@pzc nl Opening kantoren: Maandag t/m vri|dag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Couranl BV is een onderdeel van het Wegener-concern De door u le gegevens hebben wi| opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze r—•- u relevante diensten en pro- szorgvuldig geselecteerde jk melden t *v"* Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 13.30 uur. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0118)484000. Fax (0118) 470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van /.--) per maand: 19.25 per kwartaal: 52.- - per jaar 198.-- Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail. abö@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 7 -- zaterdag 1.50 Alle bedragen zi/n inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70 65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling, Tel: 0118-484321 (abonnemenien)administiatie en om u ta (laten) informeren over v< ducten van do titels en de werkmaatschappijen van Wegener ot door or derden Als u op deze informatie geen prijs steil dan kuni u dit schriftelijk m Is u op deze informatie geen prijs steil i ice. Postbus 18,4380 AA Vlissingen m bi| PZC. atdeling Behoort tot LLIGgGflGf van onze redactie binnenland WILLEMSTAD - De douane op Curasao heeft de pre-flight con troles op vluchten van de KLM hervat. Een team van douane, politie en Openbaar Ministerie controleert voortaan gezamen lijk alle passagiers voor zij in stappen op mogelijke drugs smokkel. Dit heeft advocaat- generaal B. Swagerman zater dag bevestigd. De douane stopte vorige week donderdag met de controles. De douane vond dat het werk nog te veel op de schouders van de douaniers kwam, ondanks de afspraak met politie en het OM om samen te werken. Het team weigerde bij de her vatte controle in de nacht van vrijdag op zaterdag één passa gier. Volgens Swagerman is het nog te vroeg om te concluderen dat dit komt omdat de controles afschrikkend werken, maar hij vindt het een positief signaal. Het aantal passagiers dat niet kwam opdagen voor de vlucht was 38. Dat aantal is nog steeds iets hoger dan normaal.De cri minele organisaties berekenen de risico's en de pakkans per keer. Ze stellen zich heel flexibel op", aldus Swagerman. Preventief Swagerman signaleert een ver schuiving van drugskoeriers van KLM naar cle vluchten van de Antilliaanse luchtvaart maatschappij Dutch Caribbean Airlines (DCA). DCA verzorgt in samenwerking met Sobelair ook dagelijkse vluchten op Am sterdam. DCA maakte ruim een week geleden de afspraak met de Antilliaanse minister Martha van Justitie dat per 1 mei ook op hun vluchten preventief zal worden gecontroleerd. ,,Maar de luchtvaartmaatschappij komt deze afspraak niet na", zegt Swagerman. DCA heeft als voorwaarde aan de controles gesteld dat de con trole op mogelijke bolletjesslik kers in een vroeg stadium gebeurt, zodat zij eventueel vrijkomende stoelen alsnog kan verkopen. Maar volgens Swa german is dit vrijwel niet haal baar. Ondertussen staan de bagage scans die Nederland naar de Antillen heeft gestuurd voor drugscontrole ongebruikt op luchthaven Hato. De detectie apparatuur die tien dagen gele den is aangekomen, is wegens de infrastructuur van de luchtha ven moeilijk te plaatsen. Swa german heeft Nederland ge vraagd om een mobiele scan, die wegens zijn kleiner en hanteer baarder formaat wel kan wor den ingezet voor de controle van bagage van vertrekkende pas sagiers op Hato. Naar alle waarschijnlijkheid wordt een van de twee appara ten ingezet voor controle van bagage van binnenkomende passagiers. Dit heeft te maken met toenemende smokkel van xtc-pillen uit Nederland. ANP UTRECHT - Een standhouder demonstreert het roken van Indische hennep, ook canabis of wiet genoemd, uit een waterpijp. In Utrecht had zaterdag de High Life Hennep beurs 2002 plaats. Bezoekers kregen informatie over hennep in al zijn facetten. Hennep wordt namelijk ook ge bruikt voor kleding, het maken van meubels en papier. Mensen werden voorgelicht over het medicinaal gebruik van hennep, maar ze kre gen ook tips voor het verbouwen van wiet. foto Robin Utrecht/ANP DEN HAAG - Minister Jorrits ma (Economische Zaken) dient volgens Kamerfracties helder heid te verschaffen over de vermeende belangenverstren geling waarvan het Algemeen Dagblad haar beschuldigt. Jorritsma moet uitleg geven, meent D66, want schijn is nooit goed. PvdA-leider Melkert meent dat 'mensen van buiten af' naar de kwestie moeten kij ken. Jorritsma zei daar niets op tegen te hebben. Rosenmóller (GroenLinks) denkt dat de minister er goed aan doet de Algemene Rekenka mer naar de zaak te laten kijken. Volgens Jorritsma's partij de WD is het artikel 'tendentieus', Het AD meldde dat het bedrijf Jorritsma Bouw, waar de echt genoot van de minister werkt, geprofiteerd heeft van subsidies van het ministerie van Econo mische Zaken. GPD door Peet Vogels DEN HAAG - Minder regels, minder ambtenaren en beter toezicht op het voedsel. Dat zijn de prioriteiten voor Winny de Jong, landbouvvwoordvoerster en nummer vier op de Lijst Pim Fortuyn. „Stel randvoorwaar den om excessen op het gebied van dierenwelzijn en milieu te voorkomen. Binnen die voor waarden regelt de markt het wel. Agrariërs zijn ondernemers die een product voor de markt moeten maken. Daar moet de overheid zich niet mee bemoei- Voedselveiligheid, daar moet de overheid haar aandacht op rich ten. „Zekerheid is nu wel gega randeerd, veiligheid nog niet." De Jong weet waar ze over praat. Als Hoofd Consument en Kwaliteit van het Centraal Bu reau Levensmiddelenhandel, de brancheorganisatie van super markten, maakte ze diverse voedselcrises van dichtbij mee. Wat haar vooral stoorde was de onduidelijkheid die bleef be staan over de ernst van de situa tie, zoals in 1999 bij de met dioxine besmette kippen en eie ren. NVA De ministeries van Landbouw en Volksgezondheid werkten langs elkaar heen en het duurde -r-ro. immmii Winny de Jong is landbouwwoordvoerster en nummer vier op de Lijst Pim Fortuyn. foto Harmen de Jong/GPD lang voordat duidelijk was wat er aan de hand was. Om deze toestanden te voorkomen is nu de Nationale Voedsel Autoriteit (NVA) opgericht, een dienst waarin de Keuringsdienst van Waren en de Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees (RW) samenwerken. Deze autoriteit moet toezien op de veiligheid van het voedsel. „Een slecht idee", meent De Jong. „Nu is het een vergaarbak van diensten. Het zijn allemaal ambtenaren en overheidsdien sten. De NVA zou juist de dien sten moeten kunnen aansturen. Ik denk meer aan een klein bu reau met experts dat risico's in kaart brengt en dan een dienst opdracht geeft het uit te zoe ken." De Jong twijfelt ook aan de kun digheid van de controleurs. „De Amerikaanse autoriteiten heb ben veel kritiek op de controles door de RW, De RVV heeft ook helemaal geen erkende kwaliteitssystemen waar vol gens ze werken. In het bedrijfs leven moet je wel gecertificeerd zijn." Ook op het gebied van commu nicatie valt nog veel te verbete ren. Bij crises blijken de minis teries niet in staat het publiek snel en adequaat voor te lichten over eventuele risico's. De Jong wil daarom de positie van het Voedingscentrum verbeteren. Het centrum geeft informatie over voedsel aan het publiek. „Ministeries geven de voorlich ting niet graag uit handen, maar het Voedingscentrum heeft de expertise en is onafhankelijk en betrouwbaar. In plaats van die positie te versterken is er op het centrum bezuinigd. Ze moeten nu bedelen om geld voor projec ten." De voedselveiligheid en de con trole moeten dus onafhankelij ker en de boeren moeten meer vrijheid krijgen. „De papier handel kan flink verminderen. Boeren moeten nu steeds weer gegevens invullen die al lang be kend zijn. Laat ze alleen de ver anderingen doorgeven aan een centrale database. Het ministe rie kan ook kleiner want de markt regelt de productie. Daar hoeft de overheid zich niet mee te bemoeien. De hele laag van topambtenaren, de directeuren- generaal en de secretaris-gene raal, kan er dan uit." GPD van onze redactie binnenland I DEN HAAG - Staatssecretaris Benschop van Europese Zaken vindt het veto dat VVD-leider Dijkstal zaterdag heeft uitge- I sproken tegen uitbreiding van I de Europese Unie 'onverant- I woord'. Als de VVD daaraan I vasthoudt, dan zal de PvdA niet met de liberalen in een kabinet I gaan zitten, zei Benschop giste- I ren in het tv-programma Bui tenhof. Dijkstal wil dat de uitbreiding van de Europese Unie met tien, vooral Oost-Europese, lidstaten niet doorgaat omdat ze financi eel te riskant is. Met de huidige vijftien lidstaten gaat het al moeilijk genoeg, aldus Dijkstal. De WD was tot dusver wel kri tisch over de uitbreiding, maar sprak geen veto uit, Benschop is 'stomverbaasd' over de nieuwe opstelling van de liberalen. Hij wees erop dat de WD-bewindslieden de uitbrei ding van de Unie wel steunen. Volgens de PvdA'er is die uit breiding goed voor de economie en het bedrijfsleven in Europa. Medio 2004 is een uitbreiding voorzien met Polen, Tsjechië, Hongarije, Slowakije, Estland, Letland, Litouwen, Slovenië, Cyprus en Malta. De twee ande- van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een onderonsje hier. een grapje daar. Na een paar televisiedebatten leken de lijsttrekkers Melkert (PvdA). Balkenende (CDA), Dijkstal (VVD), Rosenmöller (Groen Links), De Graaf (D66) en For tuyn (LPF) gisteren tijdens een discussie voor Radio 1 eindelijk een beetje aan elkaar gewend. Al te pinnige of krampachtige reacties op elkaar maar vooral op de gezamenlijke opponent Fortuyn bleven uit. Op één keer na. Toen Fortuyn in de fout ging door overlast be zorgende Antillianen als illega len het land uit te willen zetten. Een boze Rosenmöller zette hem direct klem. Want Antillianen verblijven hier immers niet ille- gaai Van te voren kregen de lijsttrek kers strenge spelregels opgelegd door de radiomakers. „Niet door elkaar roepen want anders kunnen de luisteraars het niet meer volgen." Deze keer moest het dan eindelijk gaan over de inhoud. VVD'er Dijkstal was na afloop dan ook redelijk tevreden. Bij eerdere debatten werd hij ver baal weggedrukt, omdat hij er niet tussendoor wilde schreeu wen. Nu had volgens hem ie dereen eindelijk eens de kans gehad om het over de in houd - asielzoekers, staats schuld, wegen, zorg, veiligheid - te hebben. Ook Melkert, die recent uit ei gen gelederen kritiek kreeg over zijn verkrampte presentatie, was 'blij dat het over de hoofd punten was gegaan'. Dat hij meer ontspannen was dan in eerdere discussies met Fortuyn, wilde hij niet beamen. „Ik voel me altijd goed", liet hij weten. Grenzen Aan zijn gemoedstoestand zal de gezamenlijke afwijzing van Fortuyns opvattingen over bij voorbeeld zorg en asielzoekers zeker hebben bijgedragen. Nie mand begreep dat Fortuyn de eerste jaren niets extra's in de zorg wil investeren. En niemand wil de grenzen dichtgooien voor asielzoekers zoals LPF wenst. Ook VVD en CDA, die in tegen stelling tot de andere partijen, een coalitie met Fortuyn niet bij voorbaat uitsluiten, wijzen dit pertinent af. GPD re kandidaten Bulgarije en Roe menië kunnen pas later toetre den. Turkije is als dertiende land ook officieel kandidaat-lid van de EU, maar daarmee vin den nog geen onderhandelingen plaats. Rekening „We zijn nu met zijn vijftienen en dat is al moeilijk genoeg", zegt Dijkstal. Hij wijst erop dat de financiën van de EU tot 2006 zijn geregeld. Na die tijd komt er 'een enorm probleem op ons af', aldus Dijkstal. „De rekening wordt aan alle burgers van de Unie gepresenteerd. Ook aan de Nederlanders. We moeten daar om niet meedoen." WD-Euro- parlementariër Maaten zegt dat hij zich niet kan voorstellen 'dat Dijkstal dit zo heeft gezegd'. „Bij toetreding zullen landen als Estland of Slovenië netto betaler aan de EU zijn. Daar is Dijkstal zeker niet op tegen." Maaten is het eens met zijn par tijleider als deze zegt dat een grote en snelle uitbreiding van de EU grote financiële en econo mische problemen opwerpt, bij voorbeeld in de gevallen van Polen, Slowakije en Cyprus. „Daarom zijn wij als VVD ook voor een meer gespreide uitbrei ding, waarbij telkens kleinere groepjes landen aansluiting vinden bij de Europese Unie. Dijkstal heeft zich eerder ook al voorstander getoond van zo'n gedifferentieerde aanpak", al dus Maaten. Als het inderdaad tot de geplan de, grootscheepse uitbreiding komt in 2004, dan moet ook vol gens de WD-Europarlementa- riër 'iemand zeggen dat wij zo'n toetreding blokkeren'. „Neder land mag dat doen, het heeft een vetorecht. Dat moet je wel tijdig kenbaar maken." Twijfels Maaten noemt de massale uit breiding 'het type besluit waar van iedereen over twintig jaar zegt: had je dat toen niet zien aankomen en kunnen tegen houden'. „In Brussel merk ik dat veel mensen grote twijfels hebben over de uitbreiding in 2004, maar niemand durft daar eigen lijk iets van te zeggen."ANP MAASTRICHT - De politie gaat er vanuit dat er twee verdach ten betrokken zijn geweest bij de gewelddadige dood van een 44-jarige inwoner van Maas tricht. Dat heeft de politie gisteren be kendgemaakt. De man werd in de nacht van vrijdag op zaterdag van het le ven beroofd. De politie onderzoekt of de moord is gepleegd door een man en een vrouw, van wie de eerste nog voortvluchtig is. Volgens getuigen was er rond midder nacht ruzie in de flatwoning van het slachtoffer. Direct daarna kwam hij bloedend naar buiten en overleed. De politie hield bij het flatge bouw een vrouw (41) uit Maas tricht aan. Zij was tijdens de ru zie in de flat. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3