Festiviteiten Braakman bijna rond Giro 222111 PZC Eenvoudige keus bleek ook de goede 0900-8212411 Steun uw club en win prachtige prijzen! Dichteres en scouts uit Zeeland wonen herdenking Dam bij Gemeente wil geld steken in uitrusting brandweer Sluis <c SUPPORT ACTIE 10 Veel animo voor herdenking afsluiting zeearm in 1952 maandag 6 mei 2002 door Jan Jansen TERNEUZEN - Juli wordt de maand van de Braakman. Met allerhande activiteiten wordt dan stilgestaan bij het afsluiten van deze zeearm in de zomer van 1952. Dat is het resultaat van de be moeienissen van Henny Sloover van de Stichting Behoud Monu menten Biervliet. Haar oproep om dit gouden ju bileum niet ongemerkt voorbij te laten gaan, leverde onver wacht veel reacties op. De af sluiting is dan ook een opmerke lijk historisch feit. Het project leverde met zo'n 1500 hectare de grootste landaanwinning in één klap uit de Zeeuws-Vlaamse ge schiedenis op. Bovendien was het werk net op tijd klaar om een ramp te voor komen. Zonder afsluitdijk was bij de watersnood van 1953 waarschijnlijk een groot deel van de polders rond de Braak man, tot in België toe, over stroomd. Na de afsluiting werd het nieuwe land een belangrijk landbouw- en recreatiegebied, waarin bovendien ruimte was voor de spaarbekkens en een pompstation van het waterbe drijf. Met de vestiging van Ka toennatie heeft kortgeleden ook de industrialisatie het gebied bereikt. Inmiddels hebben ge meenten, het waterschap, Rijkswaterstaat, Staatsbosbe heer, havenschap Seaports, be drijven, scholen, heemkundige kringen, het recreatiecentrum Braakman, het Scheldetheater en het Centrummanagement Temeuzen de jubileumviering omarmd. „Zelfs de gemeente Assenede (waaronder het aloude vissers dorp Boekhoute valt, red.) doet mee", vertelt een trotse Henny Sloover. Volgens haar hebben ook veel particulieren gerea geerd op de oproep om herinne ringen op te halen en materiaal beschikbaar te stellen voor een grote tentoonstelling. „Maar we kunnen nog meer gebruiken", voegt ze haastig toe. De grote tentoonstelling vindt plaats in de grote kerk aan de Noordstraat in Terneuzen. Daar klmkt op vrijdag 28 juni ook het officiële startschot voor de her denking. Niet toevallig valt dat samen met de opening van de Havenfeesten in Terneuzen. De verwachting is dat beide evene menten elkaar kunnen verster ken. Onder de bedrijven die meewerken is het pas in Terneu zen gevestigde Katoennatie, dat aan de Braakmanhaven een containerterminal exploiteert. Dat bedrijf staat gedurende en kele dagen in juli open voor be zichtiging. Hetzelfde geldt voor het pompstation van Delta Nutsbedrijven in de zuidelijke Braakman. Verder verzorgen heemkundige kringen stadswandelingen door Sas van Gent, Philippine en Ter neuzen en geeft Staatsbosbe heer zijn gebruikelijke excur sies door de Braakmanbossen. Helemaal rond is het program ma nog niet, maar zeker is al dat ook een scholenproject wordt gewijd aan de Braakman. doorConny van Gremberghe SLUIS - Burgemeester en wet houders van Sluis-Aardenburg willen 36.000 euro beschikbaar stellen voor de aanschaf van materieel voor de gemeentelijke brandweer. Het geld wordt ge bruikt voor de aankoop van twee waterkanonnen, twee ademluchttoestellen, vier che mical iënpakken, enkele verre kijkers, een lier voor een brand weerwagen en nog wat kleiner gereedschap. Met de extra middelen is de brandweer van Sluis-Aarden burg net zo goed uitgerust als dat van buurgemeente Oost burg, zodat er na de herindeling sprake is van een grote unifor miteit. De aanschaf van het materieel vloeit voort uit het brandweer- plan dat de gemeente heeft laten opstellen door het adviesbureau Van Dijke, dat ook elders in Zeeuws-Vlaanderen korpsen heeft doorgelicht. In zijn alge meenheid kan gesteld worden dat de brandweer in Sluis-Aar denburg tot nu toe redelijke be rekend was op zijn taak. Lande lijk is er door een groter bewustzijn voor veiligheidsza ken - een tendens waar te nemen naar verdere professionalise ring van rampenbestrijdings diensten. Iets waaraan ook het West- Zeeuws-Vlaamse korps niet ontkomen zal.Zo is de brand weer momenteel niet bij machte om alle gebruikersvergunnin gen die in Sluis door de gemeen te aan risicovolle ondernemin gen worden afgegeven (zo'n 300 te controleren. De brandweer slaagt er slechts in om dit in 170 gevallen te doen. Voor het nieuw op te richten korps voor de nieu we gemeente Sluis zou er dan ook meer ruimte moeten komen voor dit doel. Sluis-Aardenburg moet in de toekomst ook meer aandacht besteden aan de scho ling van chauffeurs en instruc teurs. De voorbije jaren heeft het korps een verjonging onder gaan en acht nieuwe brand weerlieden zouden op korte ter mijn opleidingen moeten gaan volgen. Voor dit doel is inmid dels ruim 18.000 euro vrijge maakt op de gemeentebegro ting. Van Dijke heeft verder ge constateerd dat de brandweer voor de nieuwe gemeente de be schikking moet krijgen over nieuwe aanvaalsplannen en be- reiksbaarheidskaarten. Het brandweerplan en het extra krediet voor het korps komt aan de orde tijdens de vergadering van de commissie Algemeen Be stuur De vergadering wordt woensdag 8 mei gehouden in het Belfort in Sluis en begint om 19.30 uur, Een tfu&atieft twt de (ji<ete C&d>aetie door Jean-Lou de Gucht HULST - De liefde tussen Guus Ferket (89) en Nellie Ferket- Poulussen (85) bloeide op in 1939 in het Brabantse Uden. Drie jaar later trouwden ze. Gis teren vierden ze hun diamanten huwelijksfeest. Guus, afkomstig uit Absdale, was tijdens de mobilisatie gele gerd in Uden. Samen met twee vrienden was hij ingekwartierd op een boerderij naast de fami lie Poulussen. „Ik kwam in con tact met die familie en maakte kennis met de kinderen, negen dochters en één zoon. De keus was dus erg groot, maar niet zo moeilijk. Al gauw sloeg de vonk met Nellie over." In 1941 begon Guus samen met zijn toekomstige zwager en een andere compagnon een steen houwerij in Hulst. „Iedere zes weken nam ik een week vrij en ging dan naar mijn meisje in Brabant. Op de fiets, want een auto had ik nog niet. Dat was een flinke afstand, zo'n 180 ki lometer. Maar ik had het er graag voor over." Nellie kwam tijdens de oorlog ook een keer op de fiets naar Absdale. „Na aankomst bij mijn toekomstige schoonfamilie stond de veldwachter voor de deur met de boodschap dat alle vreemdelingen diezelfde avond Zeeuws-Vlaanderen moesten verlaten. De toenmalige burge meester van Sint Jansteen heeft toen nog voor een slaapplaats voor me in Bergen op Zoom ge zorgd." Steen bewerken Op 5 mei 1942 trouwden Guus en Nellie. Ze kregen vier kinde ren en zeven kleinkinderen. Guus' werk op de steenhouwerij was zijn hobby. „Tot vier jaar geleden was ik nog regelmatig op de zaak te vinden. Vroeger heb ik alle teksten op de graf monumenten met de hand inge- beiteld." Het bewerken van steen kan hij trouwens nog steeds niet laten. „Ik kap en bei tel nog geregeld in mijn garage. Ik heb bijvoorbeeld familiewa pens gemaakt, de basiliek van Hulst en het Laatste Avond maal. Ik hoop me daar nog een tijdje mee bezig te kunnen hou den." Nellie heeft als hobby puzzelen en fietst iedere dag tien kilometer op de home-trai- door Rolf Bosboom AMSTERDAM - Kalm en over tuigend las ze haar gedicht Twee voor, voor het oog van duizen den toeschouwers en een veel voud aan tv-kijkers. De vijf tienjarige Elisabeth de Pagter uit Middelburg vertolkte zater dagavond een van de hoofd rollen tijdens de Nationale Herdenking op de Dam in Am sterdam. Elisabeth, vwo 4-leerlinge van de Middelburgse scholenge meenschap Nehalennia, won dit jaar de poëziewedstrijd 'Dich ter bij 4 mei'. Zij mocht daarom haar winnende gedicht voor dragen tijdens de Nationale Herdenking. Dat gebeurde hal verwege de serie kransleggin- gen bij het monument op de Dam. Voordat het zover was, woonde ze de besloten herdenkingsbij eenkomst in de Nieuwe Kerk bij, die in de eerste plaats was bedoeld voor overlevenden van de oorlog en nabestaanden van slachtoffers. „Na afloop was ik daar nog steeds van onder de in druk. Daardoor was ik ook niet zenuwachtig voor het voorle zen." Leuke reacties De voordracht ging naar haar idee goed. „Maar ik heb mezelf nog niet op televisie terugge zien, dus ik kan me niet echt een beeld vormen. Van diverse oud strijders heb ik wel leuke reac ties gehad. Ze zeiden dat ze het een mooi gedicht vonden." Het voorlezen vond ze een 'hele eer'. „Het is een bijzondere er varing om al die belangrijke mensen om je heen te zien. Vorig jaar zat ik nog voor de tv, nu was het allemaal heel dichtbij. Dan spreekt de herdenking je nog meer aan en voel je meer emo ties. Je gaatermeerbij stilstaan. Ik denk dat ik volgend jaar weer naar Amsterdam ga, maar dan als publiek." Gisteren zat Elisabeth, die de afgelopen dagen belangstelling had van vrijwel alle landelijke media, opnieuw op de eerste rang. Zij woonde bij theater Carré het concert bij waarmee de Nationale Viering van de Be vrijding traditiegetrouw werd afgesloten. Daar werd zij voor gesteld aan koningin Beatrix, aan wie ze ook een bloemetje mocht overhandigen. Bij de Nationale Herdenking op de Dam waren zaterdagavond ook zo'n tachtig scouts uit Zee land betrokken. Zij reikten de kransen aan die werd gelegd en vormden de erehaag. Een van hen was de zestienjarige Dennie van Goethem van de Kazan de Wolfgroep uit Middelburg. „Hel was een bijzondere ervaring." De leden van de erehaag moes ten twee uur lang blijven stil staan. Een uitputtende erva ring, waarvoor ze zelfs een aparte training hebben gehad. „We hebben tips gehad hoe je het beste kunt balanceren en hoe je spieren afwisselend kunl belasten. Toch was het heel zwaar." De scouts zijn uitgebreid voor bereid op de herdenking, om hun betrokkenheid erbij zo groot mogelijk te laten zijn. Voor Dennie was dat niet nodig, „Ik ben van joodse afkomst. In de oorlog zijn 82 familieleden vermoord. Voor mij was dit daarom echt een heel emotione le belevenis, maar heel mooi om mee te maken. Ik heb ook enkele familieleden gezien, zoals mijn tante, die meeliep in het défilé Daar heb ik wel een traantje om moeten laten." Wandeltochten ZUIDDORPE - De afdeling Axel van de Zeeuwse Land- en Tuinbouw Organisatie (ZLT0) verzorgt tijdens twee weeken den wandeltochten door het polderlandschap bij Zuiddorpe. De wandeltochten vinden plaats op vrijdag 10 mei om 18.30 uur, zaterdag 11 mei om 13.30 uur, zondag 12 mei om 9.00 uur, zaterdag 22 juni om 13.30 uur en zondag 23 juni om 9.00 uur. Alle tochten vertrek ken vanaf Boerderij Grenszicht, Rode Sluis weg 19, Overslag. Laat haar niet vallen In ons land wordt 1 op de 150 mensen getroffen door epilepsie. Via familie, school, werk, buren of kennissen hebben veel meer mensen er mee te maken. Steun daarom ons werk. Dat is letterlijk van levensbelang. Het Nationaal Epilepsie Fonds staat voor: - wetenschappelijk onderzoek -voorlichting via een infolijn, folders en brochures - begeleide vakantieactiviteiten - individuele hulp - epilepsieprojecten in ontwikkelings landen Vragen over epilepsie? Bel de Epilepsie Infolijn: 0,10 per minuut) Word donateur. Er is nog zoveel te doen. Nationaal Epilepsie Fonds Postbus 270, 3990 GB Houten www.epilepsie.ni HULDE Ijf 60JABIG f^ECHTPAAgPaggJ Het echtpaar Ferket foto Wim Kooyman Doe mee met de Support Actie! Voor slechts €11,- per jaar bent u al donateur van uw favoriete vereniging of goede doel. Bovendien maakt u twee maal per jaar kans om mooie prijzen te winnen, zoals een auto, een exotische vakantie of een geldprijs van 450,- Doet uw vereniging nog niet mee? Bel voor meer informatie 013 - 455 28 25 of kijk op www.supportactie.ni

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 32