Vrijheid herdacht met oorlogsspel Oostburg herdenkt de doden weer PZC Hengelsportclub IJzendijke jubileert Formule Amateurs Tuinmarkt slaat aan Zesde editie van pontjes-almanak Hulstenaar aangehouden Fransman moet wiet inleveren Aanhouding wegens duwen Zwaargewond na val van trapje Oase Axelse Vlakte domein van legergroenliefhebbers agenda €40,- Regen houdt publiek niet weg van Mei-kermismarkt J Vorig jaar werd de Meimarkt voor het eerst sinds achttien jaar afgelast vanwege het mond- en klauwzeervirus. Dit jaar was het weer de grote spel breker. Vanwege de aanhouden de regen bleven er in de lang rij van kraampjes ook enkele lege plekkenDe enigen die geen last hadden van kou of regen, waren de medewerkers van het kip- kraam. Zij stonden in hun t- shirts de klanten te helpen. Er was er voldoende waar te verkrijgen: bloemen, planten, gsm-artikelen, kleding en voor al ook eten en drinken .Maar een handelaar in paraplu's deed gis- I teren echt goede zaken. De jeugd kon zich amuseren op de kermis die op het kerkplein was opgesteld. Sassenaar drie keer de klos Wijkentoernooi TERNEUZEN - Zeelands toeristische project Fiets een rond je met een pontje dijt steeds verder uit. Het steekt nu zelfs de landsgrens over, blijkt uit de deze week te verschijnen zesde uitgave van de almanak die alle deelnemende veerdiensten bundelt. Nieuw onder de zeventien opgenomen verbindingen is onder meer de veerdienst Doel-Lillo. Die is al langer in de vaart, maar krijgt nu ook een vermelding in de almanak Een oude bekende is de in 1988 opgeheven dienst Anna Jacobapolder- Zijpe. Daar gaat vanaf 1 juli weer een schip varen en dat blijft niet onvermeld. Ook opgenomen in het 48 pagina's tellende gidsje is de pont Terneuzen-Hoedekenskerke en de dienstregeling van de aan sluitende stoomtram Goes-Borsele. Voor de laatste keer staan ook de reguliere veerdiensten over de Westerschelde erin. De zesde editie van de almanak is uitgevoerd in het bekende handzame formaat met het voor zichzelf sprekende logo in blauw op de voorkant. Op de achterzijde staat het gedicht Zeeland 2002 van Sip Beth en binnenin is een pagina te vin den over de pontjes-gedichtenwedstrijd van de Vereniging Vrienden van de Voetveren die dit jaar twintig jaar bestaat. Behalve de dienstregelingen van de pontjes, zijn ook gegevens van café-restaurants aan de havens, fietsenverhuurders en kleine logiesverschaffers in de gids opgenomen. De almanak is te koop bij de VW's in het Deltagebied of te be stellen bij het Bureau voor Toerisme Zeeland. De nieuwe uit gave wordt zaterdag 11 mei feestelijk gepresenteerd in Yerse- ke. HULST - Een 22-jarige man uit Hulst is in de nacht van vrij dag op zaterdag in zijn woonplaats aangehouden. De man wordt ervan verdacht zonder aanleiding in een horecagele genheid in Hulst een achttienjarige plaatsgenoot te hebben bedreigd en een achttienjarige vrouw uit dezelfde gemeente een fles tegen het gezicht te hebben gegooid. De vrouw liep hierbij een gezwollen gelaat op. De man is na verhoor en op maken van proces-verbaal weer in vrijheid gesteld. TERNEUZEN - Een veertigjarige Fransman is zaterdagmid dag in Terneuzen aangehouden voor het in het bezit hebben van 9,7 gram wiet. De wiet is in beslaggenomen en de man is met een boete van 200 euro weer in vrijheid gesteld. TERNEUZEN - Een 31-jarige Terneuzenaar is vrijdagnacht in de Nieuwstraat in zijn woonplaats aangehouden. De man wordt ervan verdacht in een horecagelegenheid in het cen trum van Terneuzen een 45-jarige bezoekster van de bar te hebben geduwd. Zij kwam daarbij ten val en vrouw liep letsel op aan haar schouder. De Terneuzenaar is ingesloten. HULST - Een 37-jarige man uit Hulst is gistermiddag in zijn woonplaats van een trapje gevallen waarbij hij gewond raak te. Hij is met onbekend letsel per helikopter overgebracht naar het ziekenhuis te Gent. De man was een kennis aan het helpen om een rolluikbak op een dak van een busje te schuiven waarbij hij op een klein trapje stond. Vermoedelijk is het trap je gaan wankelen waardoor hij ten val kwam en de rolluikbak tegen zijn hoofd kreeg. door Germen Modde OOSTBURG - Voor het eerst in ruim twintig jaar werden za terdag in Oostburg de slacht offers van de Tweede Wereld oorlog weer herdacht. Ook in Oostburg vielen, voornamelijk tijdens de beschietingen van oktober 1944, burgerslachtof fers. Van het dorp zelf bleef weinig over; het moest vrijwel geheel heropgebouwd wor den. De Raad van Kerken vond het jammer dat in deze plaats geen herdenkingsplechtigheid meer gehouden werd, en nam daarom zelf de organisatie maar in handen. De herdenking begon in de hervormde kerk waar een bij eenkomst plaatsvond onder het nationale thema 'Vrijheid luistert nauw'. Hierna volgde een stille tocht van de kerk naar de begraaf plaats. Voorgegaan door drumband Harmonie uit Oost burg en de plaatselijke scou- tingvereniging, liepen zo'n ze ventig personen mee in de tocht, waaronder burgemees ter E. Brommet. Deelnemers Onder de deelnemers aan de stille tocht waren opvallend veel jongeren en kinderen, die inmiddels al de derde genera tie na de oorlog zijn. Bij het oorlogsmonument op de begraafplaats werd twee minuten stilte in acht geno men. Burgemeester Brommet legde namens de gemeente een krans bij het monument, waarna kransen van de scou ting en de Raad van Kerken volgden. Hierna volgde een bloemende- filé langs het monument. De Raad van Kerken hoopt dat deze herdenking een nieuw be gin is van een jaarlijkse plech tigheid. maandag 6 mei 2002 door Jan Jansen AXEL - In het rijkelijk met groen gestoffeerde 'legerkamp' op de Axelse Vlakte vroemvroe- men kleine kinderen achter het stuur van een jeep en halen grote kerels hun kick door in originele outfit een Amerikaanse duinbe- storming uit 1944 na te bootsen. Oorlogje spelen in een groene oase op een kaal industrieter rein. Zo'n eerste indruk maken de activiteiten, zaterdag en zon dag, op deze voormalige vuil nisbelt. Alle ongerechtigheden zijn er onder bergen zand bedol- 1 ven, bomen en struiken onge stoord tot wasdom gekomen. Wat een speelterrein! Maar het blijkt een te opper vlakkige waarneming van de I manifestatie Remember the Li- I beration. Dit is wel degelijk een serieus bevrijdingsfeest. Vanaf een 'duintop' wijst vice-voorzitter Pierre Warnier van de organiserende General Armygreen Foundation naar de in een cirkel opgestelde leger- voertuigen. ,,Aan wat je hier ziet, hebben we wel onze vrij heid te danken." Daarom koesteren ze het mate- neel waarmee de geallieerden aan het eind van WO II konden oprukken. Warnier gaat zelfs nog een stapje verder. .,Het is I nog steeds oorlog, he? Kijk maar om je heen in de wereld. Het I gaat maar door. Daarom blijven we hier mee bezig." Daarom toont de Belgische vereniging Historical War Wheels niet al leen jeeps, tanks, rijdende keu kens en noem het maar op uit WO II, maar is er ook recenter spul te zien. De Bravo Compag nie laat bijvoorbeeld een scala I aan voertuigen zien die het Ne- I derlandse leger tussen ruwweg I 1950 en 1980 gebruikte. Luchtmacht Verder is de Koninklijke Land macht present met eigentijds materieel. „Een voertuig om ge- wonden van het front af te voe ren", wijst Warnier. ,,Die wor den nu bij uitzendingen voor vredesoperaties nog gebruikt. Een niet geringe bijdrage aan de demonstratie komt ook van zijn eigen club. De General Army green Foundation (Gaf) is een Zeeuwse stichting. De Axelse Vlakte is de thuisbasis, maar ook in Vlissingen 'zit nog het een en ander'. En al die historische uniformen die we vandaag zien? ,,Dat is allemaal nog te koop. Er zijn nogal wat beurzen en inter net is tegenwoordig een belang rijke marktplaats." Dat van die in een oase veran derde vuilnisbelt klopt wel. De Gaf streek er acht jaar geleden neer, trof een totaal overwoe kerd gebied aan en fatsoeneerde het tot een voor eigen doelein den geknipt terrein. „Met die heuveltjes en al dat groen... be ter kun je niet hebben." De stichting huurt de zeven hectare van een particulier en is niet bang het terrein ooit te verspe len aan industriële ontwikke lingen waarvoor de Axelse Vlakte toch aangewezen is. „Het heeft, net als het aangren zende crossterrein, de bestem ming groenzone met een recrea tieve functie." Sinds de start komen de leden van de Gaf er regelmatig, vaak in weekends, samen voor aller lei activiteiten. Om ook anderen mee te laten genieten, werd vo rig jaar voor het eerst de mani festatie Remember the Libera tion op touw gezet. Dat anderen ook inderdaad belangstelling hebben, blijkt wel uit de gestage stroom toeschouwers. Een men senmassa is anders, maar daar voor ligt het terrein waarschijn lijk ook te afgelegen. En van Pierre Warnier hoeft het ook niet. „Als er, zoals nu, een paar honderd tegelijk zijn, is het mooi, Meer hoeft van ons niet." De stichting is van plan er een traditie van te maken. Maar misschien valt het evenement een volgende keer niet meer sa men met bevrijdingsdag. „We proberen het elk jaar een stukje uit te breiden, maar dat is niet eenvoudig als je aan deze dag vastzit. Dan is er namelijk veel vraag naar dit materieel. Alle deelnemers hier kunnen op een heleboel plaatsen terecht. Daarom overwegen we een an dere datum." Burgemeester Brommet legt een krans bij het monument op de begraafplaats van Oostburg. foto Peter Nicolai door Jeanette Vergouwen KOEWACHT - De Amateurs Tuin Markt in gemeenschaps centrum de Vlaschaard in Koe wacht is elk jaar opnieuw een succes en daar was ook de editie 2002 afgelopen weekend geen uitzondering op. Organisatie, deelnemers en bezoekers be stempelen het evenement als prettig en 'een markt met uit straling'. De ruil- en stekjesmarkt trekt ook steeds nieuw publiek. „Heel wat mensen uit Oost-Zeeuws- Vlaanderen, maar ook uit België komen hier plantjes en zaden kopen", vertelt organisatrice Gill Kamps. „Dit jaar hebben we als entreeprijs één euro ge vraagd. Dat is meer dan de voor gaande edities, maar dat bedrag wordt geschonken aan het Zeeuws Landschap, een stich ting die enorm veel doet voor de natuur in Zeeuws-Vlaanderen en Zeeland en dit jaar kunnen we 400 euro schenken." Een van de 34 deelnemers die haar stand vol gezet had met wintervaste planten en tuin kruiden, toonde zich enthousi ast over de markt. ,.Ik ben heel tevreden, het bevalt me hier voor duizend procent. De helft van de bezoekers komt gericht en zoekt de planten die ze nodig hebben voor de eigen tuin, de andere helft wil informatie en vraagt advies. Ze willen weten wanneer de bloeiperiode is en welke kleur de bloemen heb ben." Tussen 10.00 en 13.00 uur kwamen meer dan vierhonderd mensen kijken en kopen, binnen drie uur is ongeveer 70 procent van de plantjes van eigenaar ge wisseld. STREEKACTIVITEITEN AXEL DeHalle, 14 00 uur: Kaarten en bil jarten; 't Trefpunt, 13.00 uur Kaarten en biljarten; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: Biljar ten, gezellig samenzijn met vrij dansen, biljarten en fietsen; HOEK - De Lovenhoek, 13.30 uur: biljar ten, kaarten en bridge; HULST De Lieve, 9.00 uur Mensen dieck; 13 00 uur biljarten, 13.30 en 15.00 uur: Yoga, 14 00 uur Jeu de boules, Reynaertcollege. 19 30 uur: repetitie Ko ninklijke Stedelijke Harmonie, KLOOSTERZANDE - Rozenhof, 13.30 uur Koersbal; KOEWACHT De Vlaschaard, 13 00 uur Biljarten, Schutterslokatie, 14.30 uur* Kermis schieting op de staande wip; NIEUW-NAMEN - De Kauter, 14.00 uur: Koersbal; PHILIPPINE De Schotse Hoek, 13.30 16.00 uur- Dames handwerkclub; 15.30 uur: Technika 10 voor meisjes van 10 tot 13 jaar; 18 30 - 19 30 uur: Handwerkclub jeugd 7 tot en met 15 jaar; SAS VAN GENT Sint Albert. 14.00 uur Kaarten, SLUISKIL - Het Meulengat, 13.30 uur Kaarten, canasta, sjoelen, biljarten, handwerken en jeu de boules, 19.00 uur: Yoga; 19.30 en 20.30 uur: Callanetics, 19.30 uur: Oefenavond muziekvereni ging Sluiskil; SINT JANSTEEN - Café De Kroon. 14 00 uur: Kaarten; TERNEUZEN De Veste. 13.30 uur Bie den, jokeren en biljarten; 't Zwaantje. 13.00 uur: Koersbal; 't Schelpenhoekje 19.00 uur: Country linedance voor beginners; 20.45 uur Country linedance voor gevorderden; Gymzaal Zuidlandschool, 18.30 uur Badminton; 19.30 uur Volleybal. Bachten Dieke, 19 30 uur: Bridge, Buurthuis Rivierenpark, 16.00 - 17.00 uur: Bijeenkomst jeugdpostzegelverem ging Zeeuwsch-Vlaanderen; 19.30 22.00 uur: Bijeenkomst senioren postze gelvereniging Zeeuwsch-Vlaanderen; WESTDORPE Concordia, 1830 uur Country line dansen voor beginners; 20.15 uur; Country linedance voor gevor derden; KEURING Advertentie APK KEURING VOOR SLECHTS VOORDELIG DOOR DE Voor een onafhankelijke APK Keuring van uw auto benl u bi| Profile Tyrecenter oan hel |unle adres Bi| Profile Tyretenler kunt u alti|d geheel vri|bli|»end uw auto laten controleren Hiermee bespaart u aanzienlijk op uw onderhoudsbeurten PROFILE KOLE - LUCTOR door Gino van den Broecke KOEWACHT - Regen, kou, I wind en veel paraplu's bepaal- I den gisteren het beeld van de achttiende Mei-kermismarkt in I Koewacht. Het publiek liet zich door de re- gen niet afhouden van een rond je langs de kramen. Velen van REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115)645769 Fax: (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Pascalle Cappetti René van Stee René Hoonhorst Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST 1 Tel: (0114) 372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl hen hadden ook beschutting gezocht in een tent van de Stich ting FC (feestcomité) Koe wacht. De tent van deze stich ting zat bomvol en het was er met drankjes en muziek erg ge zellig. „Eigenlijk is vandaag on ze tent te klein gebleken.", zegt William van Doorselaer van FC Koewacht. SAS VAN GENT - Een 57-jarige Sassenaar was zaterdagavond in alle opzichten de pineut toen hij op de grensovergang van de Tractaatweg werd staande ge houden door de marechaussee. De beambten wilden enkel identiteitspapieren controle ren, maar vonden andere onge rechtigheden. „Direct kwam een alcoholwalm de wacht meesters tegemoet", zegt het be richt van de marechaussee. De ademanalyse wees uit dat de man drie keer de toegestane hoeveelheid alcohol in zijn bloed had. Prompt volgde een rijverbod. Een poging om 's mans rijbewijs in te vorderen, had echter geen succes. Omdat hij in de voorbije vijf jaar al drie keer was veroor deeld wegens rijdens onder in vloed. beschikte de Sassenaar daar niet meer over. Tot over maat van ramp bleek vervol gens ook nog dat hij onverze kerd rondreed. Het leidde tot in beslagname van de auto. „Met een dagvaarding op zak werd hij heengezonden", besluit het be richt. Het laat onvermeld hoe de man thuiskwam. KOEWACHT - Voetbalvereni ging Koewacht houdt zaterdag 11 mei om 11.00 uur een wijken toernooi. Tien wijken uit Koewacht doen mee aan het voetbaltoernooi. Voor de kinderen is een spring kasteel aanwezig en 's avonds staat een barbeque gepland om 18.00 uur Geïnteresseerden kunnen zich opgeven bij de wijkafgevaardigde, die ge noemd is in een huis aan huis verspreide folder. U kunt zich opgeven voor de het voetbal toernooi en/of de barbeque tot 5 mei. Ferdie de Jonge (links), een van de oudste leden van de vereniging, en Jacob Torbijn gooien een lijntje uit. foto Peter Nicolai. door Ronald Verstraten IJZENDIJKE - De al wat oude re IJzendijkenaren zullen zich hen ongetwijfeld herinneren. Juul Bevin en Henk van Seijen. De een zat zowat aan zijn sigaar vastgeplakt, de ander vertoon de zich doorgaans in een enorme liesbroek, opdat het water hem niet naar de lippen zou stijgen. Twee heren van Bourgondisch karakter en zeker van gestalte. Vaak, zoniet altijd, gewapend met een hengelstok te vinden aan de boorden van De Veste. Het viswater aan de Boulevard dat sinds 1952 het domein vormt van de plaatselijke vis club. Beiden zijn inmiddels ver trokken naar het grote viswater aan gene zijde. Mede-bestuurs lid en penningmeester Cyriel Smit is inmiddels aardig op weg naar de honderd. Met fietsen maker Sjef Wijffels en Miel Swartilé richtten ze destijds ge- vijven Hengelsportvereniging 'Lukt het vandaag niet. dan lukt het morgen' op. Bevin had een boekhandel op de. hoek van de Hoogstraat en Nas- saustraat. Hij zal waarschijn lijk nooit bevroed hebben dat het ventje met zijn krullen dat enkele huizen verderop woon de, hem later nog eens zou op volgen. Toch is dat zo. Bestuurs lid sinds 1986, hanteert Michel Groosman nu al vier jaar de voorzittershamer. Een job die meer inhoudt dan een hengel uitwerpen. Een gesprek vindt dan ook plaats tussen oude kranten knipsels, de oprichtingsakte, correspondentie met de ge meente of met de OVB. ..Die zit in Nieuwegein. OVB staat voor Organisatie Verbetering Bin nenvisserij", legt Groosman uit. Een instelling waarvan Neder lands visclubs niet alleen lid zijn, maar waar ze ook hun uitte zetten vis kopen. Bovendien moet je bij de OVB zijn als je ver betering aan je viswater wilt aanbrengen. Een nieuwe betuining, bijvoor beeld, waarmee de oever op zijn plaats wordt gehouden. „Daar hebben we subsidie voor aange vraagd bij de OVB Het kan nog wel even duren voor we daar be richt van krijgen. De gemeente heeft in ieder geval al toegezegd dat zij meebetaalt, als we de subsidie krijgen. Alles bij elkaar gaat het om een betuining van tweeduizend meter lang Dat kost toch al gauw een paar ton. In guldens, bedoel ik dan." Problemen De hengelsportvereniging mag dan honderveertig leden sterk wel jubileren, dat neemt niet weg dat er een paar problemen zijn. Niet dat Groosman verwacht dat die meteen opgelost kunnen worden. Immers: lukt het van daag niet, dan lukt het morgen. Maar hij somt ze toch maar even op: „De eenden, de ratten, de bodem." Van de eerste twee zijn er veel te veel en mede daardoor gaat de kwaliteit van de derde achteruit. De club heeft dat zelf niet in de hand. Voor de ratten moeten ze bij het waterschap zijn. „Zowel het aantal bruine ratten als muskusratten is enorm toege nomen. Het stikt ervan. Het ge volg is dat ze gaten vreten in de betuining en dat stukken van de oever daardoor wegzakken", vertelt Groosman. Dat komt het tweeënhalve hec tare grote viswater (De Vesten en de Ravalijnen) niet ten goede, ook al omdat het toch al niet zo best is gesteld met de bodem. Die is sterk vervuild door de uit werpselen van de grote aantal len eenden die er zwemmen. „We hebben ze wel eens gepro beerd te vangen, zodat ze naar elders getransporteerd konden worden. Ze naderden tot twee meter van het net. Dichter bij kwamen ze niet. Ze zijn niet zot1" Met iets meer jeugd dan ouderen in de gelederen, hééft de club de toekomst Zaterdag was er de eerste viswedstrijd op binnen water, terwijl een dag eerder de jongeren de hengel mochten uit werpen. Voor hen is er op 29 juni een jubileumviswedstrijd, met aansluitend een middagje Scheldorado. Hoe de senioren het jubileum gaan vieren, is nog onbekend, maar vast staat dat dit in het najaar gebeurt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31