Extra politietoezicht in Westhoek PZC Vrijheid is geen containerbegrip Oude beestjes met een brilletje Geraniummarkt in Zierikzee komt langzaam op gang Komend seizoen wordt ook overlast in woonwijken en buitengebied aangepakt agenda Herrieschopper aangehouden Drie maal te veel gedronken Jongen gewond bij crossen Hulstenaar aangehouden Fransman moet wiet inleveren Aanhouding wegens duwen Zwaargewond na val van trapje Hoofdrol voor scouts en Elisabeth de Pagter bij herdenking 4 mei Berucht veer opnieuw in vaart als trekpleister maandag 6 mei 2002 I door Famke van Loon .RENESSE - Wijkteam Schou wen-West van de politie wil het toezicht op hel reilen en zeilen I in de woonwijken en het buiten- I gebied van de Westhoek vergro- I ten. Een flexibeler inzet van de huidige agenten moet de over- I last van (jonge) toeristen en kleine criminaliteit in deze ge- j bieden terugdringen. I Het 17 kilometer lange strand van Schouwen-Duiveland valt I wat betreft J. Beuns, teamchef I van het Renesser korps, ook on derdeze 'buitenring'. Na een ge slaagde proef vorig seizoen zal de politie samen met de gemeen te Schouwen-Duiveland ko mend seizoen het strandproject - waarbij de badgasten aan de mores en regels langs de kust ge houden worden - voortzetten. Politie, gemeente en justitie hebben een aantal jaren geleden het biertoerisme van Renesse op de helling gezet. Met een strin gent lik-op-stuk beleid worden de vakantievierende jongeren in het centrum van de West- schouwse badplaats nu met suc ces in toom gehouden. Maar be woners van de Westhoek stellen dat de overlast in de woonwij ken ieder jaar toeneemt. Lallende toeristen verstoren de nachtrust, rukken planten uit bloembakken, plassen in voor tuinen en brengen vernielingen aan in de woonstraten. „Omdat onze prioriteit in het centrum ligt is er minder aan- dacht geweest voor de buiten- I ring. De laatste jaren zie je daar om een verschuiving van de rottigheid naar het buitenge bied", constateert teamchef STREEKACTIVITEITEN BRUINISSE Restaurant De Grevelin- gen, 19.30-21.30 uur: Themabijeen komst van de Crohn en Colitus Ulcerosa Vereniging Nederland; ZIERIKZEE - Burgerzaal gemeentehuis, 19.30 uur: Vergadering commissie open bare werken en milieu; Beuns. In zijn optiek verdient dit 'ondergeschoven kindje' meer aandacht. Komend sei zoen wil het in Renesse gestatio neerde politieteam zich daarom meer gaan richten op de orde handhaving in de woonwijken en het buitengebied van de Westhoek. Zonder dat dit ten koste gaat van het toezicht in het uitgaanscentrum. Volgens Beuns is een 'flexibeler inzet' van de agenten hierbij de sleutel tot succes. Uitbreiding van het Westschouwse politie team om zodoende meer sur veillerend blauw in de woon wij - ken en het buitengebied te krijgen is immers niet aan de or de. De oplossing is de agenten mobieler te maken. ,,We willen bijvoorbeeld een aantal van on ze mensen 's nachts op de fiets zetten." Op die manier kan de politie sneller een groter gebied bestrijken, waar de huiswaarts- kerende stappers vaak te voet in uitzwermen. Zones Meer toezicht in de buitenring betekent ook aandacht voor de gang van zaken op de West schouwse stranden. Door de verdeling van het strand in zo nes kennen delen van de kust verschillende gedragsregels. In samenwerking met de gemeente is vorig jaar als van proef het strandproject opgestart om er op toe te zien dat de badgasten zich aan die regels houden en de ondernemers de APV niet aan hun laars lappen. Gezien het succes van die proef gaat die strandcontrole in 2002 door. „Dat zal in dezelfde opzet ge beuren als vorig jaar." De bedoeling van de flexibeler is de overlast van toeristen en vernielingen in de buitenring te verminderen. Mocht uit het re gulier overleg tussen politie, ge meente, ondernemers en bewo ners blijken dat deze opzet te weinig effect sorteert, dan zal de Westschouwse teamchef zich bezinnen op andere maatrege len. Beuns: „De lijnen zijn heel kort. Als iets niet goed gaat zit ten we bij elkaar aan tafel. En wij doen ons best op de actuali teit in te spelen." Deze kever is klaar voor de wintersport. foto Marijke Folkertsma door Famke van Loon ZIERIKZEE - Tussen het 'Flo wer Power geel, groen en blauw' steken de legergroene exempla ren wat vreemd af. Maar de leger-VW's slaan op de Kever- dagen geen gek figuur. In tegen deel zelfs. Versierd met de natio nale driekleur trekken de groene Kevers op deze bevrij dingsdagextra veel bekijks. Trots stapt Harry Sonnemans uit Burgh-Haamstede om zijn oude beestjes heen. „Dat is de politieuitvoering, uit 1948. Dat is m'n eerste auto. Daar rijd ik al twintig jaar in." De regen tikt zachtjes op de leren bekapping. De legergroene Kever moet de belangstelling delen met zijn iets oudere broertje, want Son nemans beent al verder. „Die is van 1943. Met brilletje. Die heeft vroeger nog bij het vlieg veld van Haamstede gereden." Ter verduidelijking wijst hij nog even op de achterruit. Of eigen lijk de twee kleine achterruitjes: het brilletje. Sonnemans is met zijn vier auto's zondagmiddag helemaal in zijn element in Bruinisse. Eigenaren van Ke vers en andere VW-klassiekers als de Karmann Ghia en Kubel hebben zich met andere liefheb bers op camping Onze Hoeve verzameld voor voor de Kever- dagen, georganiseerd door A. van Gilst. En al valt er zo nu en dan een spat regen, publiek en eigenaren laten zich daardoor niet naar binnen dringen. „Het is een beetje Spartaans al lemaal. Er zitten maar twee knopjes op het dashboard. Kan er ook weinig aan kapot gaan", stelt Sonnemans nuchter vast. Als bewijs laat hij zien dat de richtingaanwijzers nog even gretig als 55 jaar geleden naar buiten springen. Misschien het beste bewijs is echter dat klas siekers van Sonnemans anno 2002 nog steeds met dat ronken de, 'echte Kever-geluidje' rond rijden. Ook voor een ritje naar Spanje of Oostenrijk met zijn Kever uit 1948 draait hij zijn hand niet om. Zowel in die oor den als in Nederland kan de trotse eigenaar rekenen op be wonderende blikken naar zijn legergroene Kevers. Ook zonder het rood-wit-blauw op de neus. Dat de oude karretjes nog altijd veel belangstelling krijgen van publiek verbaast hem niet. Son nemans; „Voor heel veel mensen is de Kever hun eerste auto ge weest. Dat trekt altijd." OOST-SOUBURG - Op de Markt te Middelburg is vrijdag avond rond 23.00 uur een 35-jarige Oost-Souburger aange houden. Hij verstoorde de openbare orde, terwijl hij onder invloed van alcohol was. Hij is ter ontnuchtering ingesloten en met een proces-verbaal op zak weer in vrijheid gesteld. RENESSE - Een 44-jarige man uit Nijkerk (Gld) is zondag rond 03.00 uur op de Hogezoom te Renesse aangehouden we gens rijden onder invloed. Uit de blaastest bleek dat de man drie maal te veel gedronken had. Zijn rijbewijs werd ingevorderd. Hij kon het bureau met een dagvaarding op zak verlaten. RILLAND - Een 14-jarige jongen uit Roosendaal liep zater dag rond 16.30 uur een open beenbreuk en gebroken duim op tijdens het crossen op het motorcrossterrein aan de Bathse- weg te Rilland. De jongen was ongelukkig ten val gekomen. Hij is per ambu lance overgebracht naar het ziekenhuis. HULST - Een 22-jarige man uit Hulst is in de nacht van vrij dag op zaterdag in zijn woonplaats aangehouden. De man wordt ervan verdacht zonder aanleiding in een horecagele genheid in Hulst een 18-jarige plaatsgenoot te hebben be dreigd en een 18-jarige vrouw uit dezelfde gemeente een fles tegen het gezicht te hebben gegooid. De vrouw liep hierbij een gezwollen gelaat op. De man is na verhoor en opmaken van proces-verba al weer in vrijheid gesteld. TERNEUZEN - Een 40-jarige Fransman is zaterdagmiddag in Terneuzen aangehouden voor het in het bezit hebben van 9,7 gram wiet. De weed is in beslaggenomen en de man is na het betalen van een boete van 200 euro weer in vrijheid ge steld. TERNEUZEN - Een 31-jarige Terneuzenaar is vrijdagnacht in de Nieuwstraat in zijn woonplaats aangehouden. De man wordt ervan verdacht in een horecagelegenheid in het cen trum van Terneuzen een 45-jarige bezoekster van de bar te hebben geduwd. Zij kwam daarbij ten val De vrouw liep hier door letsel op aan haar schouder. De Terneuzenaar is ingeslo ten. HULST - Een 37-jarige man uit Hulst is gistermiddag in zijn woonplaats van een trapje gevallen waarbij hij gewond raak te. Hij is met onbekend letsel per helikopter overgebracht naar het ziekenhuis te Gent. De man was een kennis aan het helpen om een rolluikbak op een dak van een busje te schuiven waarbij hij op een klein trapje stond. Vermoedelijk is het trap je gaan wankelen waardoor hij ten val kwam en de rolluikbak tegen zijn hoofd kreeg. door Rolf Bosboom AMSTERDAM - Kalm en over tuigend las ze haar gedicht Twee voor, voor het oog van duizen den toeschouwers en een veel voud aan tv-kijkers. De vijf tienjarige Elisabeth de Pagter uit Middelburg vertolkte zater dagavond een van de hoofd rollen tijdens de Nationale Herdenking op de Dam in Am sterdam. Elisabeth, vwo 4-leerlinge van de Middelburgse scholenge meenschap Nehalennia, won dit jaar de poëziewedstrijd 'Dich terbij 4 mei'. Zij mocht daarom haar winnende gedicht voor dragen tijdens de Nationale Herdenking. Dat gebeurde hal verwege de serie kransleggin- gen bij het monument op de Dam. Voordat het zover was, woonde ze de besloten herdenkingsbij eenkomst in de Nieuwe Kerk bij, die in de eerste plaats was bedoeld voor overlevenden van REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: 10111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl de oorlog en nabestaanden van slachtoffers. „Na afloop was ik daar nog steeds van onder de in druk. Daardoor was ik ook niet zenuwachtig voor het voorle zen." De voordracht ging naar haar idee goed. „Maar ik heb mezelf nog niet op televisie terugge zien, dus ik kan me niet echt een beeld vormen. Van diverse oud strijders heb ik wel leuke reac ties gehad. Ze zeiden dat ze het een mooi gedicht vonden." Het voorlezen vond ze een 'hele eer'. „Het is een bijzondere er varing om al die belangrijke mensen om je heen te zien. Vorig jaar zat ik nog voor de tv, nu was het allemaal heel dichtbij. Dan spreekt de herdenking je nog meer aan en voel je meer emo ties. Je gaat er meer bij stilstaan Ik denk dat ik volgend jaar weer naar Amsterdam ga, maar dan als publiek." Gisteren zat Elisabeth opnieuw op de eerste rang. Zij woonde bij theater Carré het concert bij waarmee de Nationale Viering van de Bevrijding traditiege trouw werd afgesloten. Daar werd zij voorgesteld aan konin gin Beatrix, aan wie ze ook een bloemetje mocht overhandigen. Scouts Bij de Nationale Herdenking op de Dam waren zaterdagavond ook zo'n tachtig scouts uit Zee land betrokken. Zij reikten de kransen aan die werd gelegd en vormden de erehaag. Een van hen was de zestienjarige Dennie van Goethem van de Kazan de Wolfgroep uit Middelburg. „Het was een heel bijzondere erva ring." De leden van de erehaag moesten twee uur lang blijven stilstaan. „We hebben tips ge had hoe je het beste kunt balan ceren en hoe je spieren afwisse lend kunt belasten. Toch was het heel zwaar, al hebben we het allemaal volgehouden." De scouts zijn uitgebreid voor bereid op de herdenking, om hun betrokkenheid erbij zo groot mogelijk te laten zijn. Voor Dennie was dat niet nodig. „Ik ben van joodse afkomst. In de oorlog zijn 82 familieleden vermoord. Voor mij was dit daarom echt een heel emotione le belevenis, maar heel mooi om mee te maken. Zo'n kans krijg je maar één keer in je leven. Ik heb ook enkele familieleden gezien, zoals mijn tante, die meeliep in het défilé. Daar heb ik wel een traantje om moeten laten." Dodenherdenking in Renesse. foto Marijke Folkertsma door Famke van Loon RENESSE - Geen 4 mei zon der 5 mei. Maar ook geen be vrijdingsdag zonder doden herdenking. Burgemeester J. Asselbergs merkt op hoe kwetsbaar vrijheid is. Hoe snel angst en onzekerheid vandaag de dag terugkeren in de maat schappij, wanneer die vrijheid bedreigd wordt. „De schadu wen van de oorlog zijn lang." Hoelang die schaduw is, blijkt zaterdagavond 57 jaar later bij de centrale herdenking in Re nesse. In het dorpshuis hebben zich meer dan 280 inwoners van Schouwen-Duiveland verza meld voor de bijeenkomst voorafgaand aan de kransleg- ging en de twee minuten stilte bij het verzetsmonument aan de Oude Moolweg. Daar aan gekomen, wordt de stille stoet opgewacht door meer dan honderd bewoners die aan sluiten voor de herdenkings plechtigheid. Deze grote publieke belang stelling voor de 4 mei herden king kan volgens L. Wakkee- Verkerk van openbare basis school 't Staepel'of te maken hebben met de 'roerige' tijd van nu. Televisiebeelden vanuit de Balkan, Afghanistan, delen van Afrika, het Midden-Oos ten en de Molukken laten da gelijks bittere oorlogsellende zien. Maar ook dichterbij huis ziet zij hoe de kloof tussen ver schillende groepen in de sa menleving zich verwijdt en het begrip en respect voor elkaar afneemt. „Vier mei biedt de gelegenheid al deze ontwikke lingen aandacht te geven en de link te leggen naar het verle den", aldus Wakkee. Ook burgemeester Asselbergs verwijst naar recente gebeur tenissen om het thema 'Vrij heid luistert nauw' te bena drukken. Angst De aanslagen in New York en Washington op 11 september en de angst en onzekerheid die zich als gevolg hiervan mees ter maakte van de westerse sa menleving, laat wat hem be treft zien 'hoe kwestbaar vrij heid is'. Van belang is daarom dat ook na al die jaren met res pect en eerbetoon wordt stil gestaan bij hen die tussen 1940 en 1945 in Europa en Azië 'een offer hebben gebracht voor onze toekomst'. „Want vrij heid is geen containerbegrip. Dat moeten we consequent, aanhoudend onderhouden." Dat onderhoud komt steeds meer in handen te liggen van de generaties, die de oorlogs jaren niet hebben meege maakt. Zowel bij de herden kingsplechtigheid in Renesse als die in Zierikzee, Bruinisse en Noordwelle worden daar om nadrukkelijk jongeren en kinderen van de basisscholen bij de herdenking betrokken. De leerlingen van groep 7/8 van 't Staepel'of leggen een krans en bloemen bij het ver zetsmonument en gaan - wan neer het Wilhelmus heeft ge klonken - de stille stoet samen met het gemeentebestuur voor in de rondgang langs de graven van de 'Tien van Renesse'. Jongeren Het besef dat het ook aan hen is die lange schaduw te blijven herdenken, leeft bij de jonge ren, zo blijkt uit een gedicht van één van de leerlingen op de collage in het dorpshuis: „Blauw is de fakkel. Een fak kel die brandt. Het vuur van de vrijheid. Geef jij 't door?" door Famke van Loon ZIERIKZEE - Met de fiets in de hand en een bagagedrager vol fleurige bloemen stapt hij kort na acht uur tevreden de Post- straat weer in. De vroege vogel heeft zijn graant j e meegepi kt van de gera niummarkt. Op deze grauwe zatermorgen is hij één van de weinige die vroeg komt om zijn slag te slaan: na zijn vertrek ligt de kleurrijke bloemendeken er voor het oog onaangetast bij Op het plein voor de Nieuwe Kerk in Zierikzee strekt zich za terdagmorgen een ware bloe menzee uit. Rode, witte, gele, li la en tal van andere kleuren fleuren de grauwe en wat kille ochtend op. Te koop De éénjarige planten staan uit gestald en te koop tijdens de jaarlijkse geraniummarkt van de afdeling Schouwen-Duive land van Groei en Bloei. De tra ditionele markt heeft zijn be zoekers echter meer te bieden dan geraniums alleen. „Het is een markt geworden om de tuin verder aan te kleden", vertelt P. Priester van de PR- commissie van Groei en Bloei. Want wie tussen de vaste plan ten nog een plekje over heeft kan kiezen welk plantje de boel mag opfleuren: een petu nia, een paar kaapse viooltjes of toch zonnig-oranje afrikaan- tjes. En dat tuinieren meer be helst dan wat plantjes in de grond stoppen blijkt in de vele kraampjes. Boeken over het in richten van de tuin liggen uitge stald en er wordt een demon stratie van tuingereedschap ge geven. Wanneer de zon aan het eind van de ochtend voorzichtig doorbreekt blijkt dat nog 'neel wat tuinen op Schouwen-Dui veland wat aanplant kunnen gebruiken. De bloemenzee droogt lang zaam op tot kleine her en dei- verspreidde plasjes. door Jacques Cats ZIJPE - De vanwege de lange wachttijden beruchte veer dienstverbinding tussen Zijpe en Anna Jacobapolder wordt gedurende het toeristisch sei zoen in ere hersteld. Het pontje gaat vanaf 1 juli deel uitmaken van het project 'Fiets een rondje met een pontje'. De dienst Zijpe-Anna Jacoba polder werd in 1988 opgeheven. Ter gelegenheid van de in dienststelling van het toeris tisch veer wordt bij Anna Jaco bapolder een nieuwe steiger ge bouwd. Almanak De nieuwe schakel in het toeris tisch traject staat vermeld in de zesde editie van de Almanak van de Zeeuwse pontjes. Aan staande zaterdag wordt de dienstregeling voor het komend seizoen officieel in Yerseke ge presenteerd. Dan staat ook het schip 'De Harpoen' centraal dat vaart tussen Yerseke en Goris- hoek. De Rotary Goes-Reimers- waal voerde actie om het schip op te knappen Passagiers heb ben nu meer zicht en comfort Nieuw in de Almanak is ook de vermelding van de veerdienst Lillo-Doel die in het Antwerpse havengebied De Schelde over steekt. Verder bevat de gids in formatie over de stoomtrein Goes-Borsele die aansluit op de veerpont Terneuzen-Hoede- kenskerke Aandacht is er voorts voor de museumtrein die rijdt vanaf Ouddorp naar Port Zélande. Deze rit valt goed te combineren met een tochtje met de veerdienst Den Osse-Slikken van Flakkee. De grote veerboten over de Wes terschei de zijn voor het laatst in de gids opgenomen. Zij verdwijnen zodra volgend jaar de nieuwe Westerschelde- tunnel in gebruik wordt geno men. De Almanak is voor 1,80 euro te koop bij de VW's in het Delta gebied. Het boekje is ook te be stellen bij het Bureau voor Toe risme Zeeland in Middel'1-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25