Tholen investeert in senioren Oude beestjes met een brilletje Indringende dodenherdenking in Colijnsplaat PZC Elisabeth leest gedicht op Dam b9 Ook gehandicapten- en vrijwilligersbeleid worden hervormd Man door inbrekers bedreigd Drankrijder raakt rijbewijs kwijt Brand gesticht in schuurtje Automobiliste belandt in sloot Auto beschadigd op installatie Jongen gewond bij crossen Whiplash Berucht veer opnieuw in vaart als trekpleister Veertienjarige verstoort twee minuten stilte Meidoornloop Inzameling van kleding agenda maandag 6 mei 2002 KLOETINGE - Een inwoner van Kloetinge betrapte vrijdag nacht bij thuiskomst drie inbrekers in zijn woning, De man nen bedreigden heip met een vuurwapen en wisten te ont snappen met een auto. De wagen, die een week eerder in Fijnaart bleek te zijn gesto len, werd enkele uren later aangetroffen in Tholen. De drie mannen werden rond half acht zaterdagochtend gezien bij een boerenschuur op Tholenwaar ze probeerden in te breken Na een zoekactie kon de politie het trio een uur later aanhou den. Daarbij zijn enkele waarschuwingsschoten gelost Het gaat om drie mannen zonder vaste woon- of verblijf plaats Hun leeftijd varieert van 20 tot 27 jaar. Bij hun aan houding werd het vuurwapen gevonden en in beslag geno men. De drie zijn in verzekering gesteld. THOLEN - Van een 54-jarige automobilist uit Roosendaal is vrijdagavond op de Nieuwe Postweg te Tholen het rijbewijs ingevorderd wegens rijden onder invloed van alcohol. Uit een blaastest bleek dat hij ruim drie maal de toegestane hoeveelheid had genuttigd. Hij ontving een dagvaarding. GOES - Buurtbewoners hebben zaterdagavond in een vroeg stadium een brandje in een schuurtje aan de J. Roggeveen straat in Goes geblust. Kort daarvoor zijn drie tot vier jon gens, niet ouder dan zestien jaar, in de buurt van het schuurtje gesignaleerdDe politie is op zoek naar deze jongens en vraagt eventuele getuigen zich te melden (0900-8844). YERSEKE - Een twintigjarige vrouw uit Yerseke is zaterdag rond 14.00 uur op de Molendijk in haar woonplaats met haar auto in de sloot beland. Ze reed over de Molendijk komende uit de richting van de bebouwde kom Yerseke. Vermoedelij k is zij met het rechtervoorwiel in de berm geraakt en heeft hier door de macht over het stuur verloren. De auto is met de neus in de tegenovergestelde richting, als waaruit zij gekomen was in de sloot terechtgekomen. De auto liep aanzienlijke schade op en is weggetakeld. De automobiliste had last van haar rib ben en is op eigen gelegenheid naar de huisarts gegaan. GOES - Een 33-jarige man uit de gemeente Goes heeft vrij dagavond zijn auto beschadigd op de doseerinstallatie die on langs op de Verbartelweg bij Goes is geplaatst. De man pro beerde achter een ander wagen aan de installatie te passeren. Het opkomende obstakel beschadigde de onderkant van de auto. De doseerinstallatie is zo gemaakt dat slechts één wagen per keer kan passeren. Anderhalve week geleden liep de in stallatie zelf forse schade op toen een onbekende automobi list er, vermoedelijk met opzet, met hoge snelheid tegenaan reed. Eind vorige week is de reparatie uitgevoerd. RILLAND - Een veertienjarige jongen uit Roosendaal liep za terdag rond 16.30 uur een open beenbreuk en gebroken duim op tijdens het crossen op het motorcrossterrein aan de Bathse- weg te Rilland. De jongen was ongelukkig ten val gekomen. Hij is per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis. door Rolf Bosboom SINT MAARTENSDIJK - De gemeente Tholen wil de komen de jaren fors investeren in het ouderen- en gehandicaptenbe leid. Het streven is onder meer een vrijwilligerscenlrale in te stellen, meer voorlichting en in formatie te verstrekken en het opzetten van woonservicepun- ten in de diverse kernen te on dersteunen. Op Tholen wordt al geruime tijd nagedacht over een andere op zet van het ouderenbeleid. De rol van de gemeente op dat ge bied is de afgelopen jaren ingrij pend veranderd. De directe be moeienis is verdwenen en in plaats daarvan wordt zij geacht veel meer ondersteunend bezig te zijn en te stimuleren dat men sen ook op latere leeftijd zoveel mogelijk zelfstandig in de sa menleving kunnen functione ren. Als voorbereiding op het opstel len van het nieuwe beleid is in 2000 al een grootscheeps onder zoek verricht onder ouderen, om te peilen van hun wensen en opvattingen zijn. Later is beslo ten om niet alleen naar het ou derenbeleid te kijken, maar te gelijk naar het gehandicapten en vrijwilligersbeleid, omdat de drie terreinen duidelijke raak vlakken en overlappingen ken nen. Na intensief overleg tussen alle betrokken partijen is een aantal 'speerpunten' opgesteld waarop zij de komende jaren willen in zetten. Zo zou er in iedere Thoolse kern een servicepunt moeten komen, van waaruit ac- GOES - Whiplashpatiënten kunnen donderdag 16 mei van 10.00 tot 12.00 uur met lotgeno ten over hun aandoening praten in het Oosterschelde Ziekenhuis in Goes. De inloopochtend vindt iedere derde donderdag van de maand plaats en is een initiatief van de Whiplash Stichting Ne derland. tiviteiten kunnen worden ont plooid en voorzieningen kun nen worden aangeboden. Daarnaast wordt gedacht aan het inrichten van een centrale locatie, onder te brengen bij de nieuwe Thoolse welzijnskoepel die in voorbereiding is. Op die plek zou een vrijwilligerscen- trale moeten komen, dat vraag en aanbod bij elkaar brengt, in formatie verstrekt en onder steuning aan organisaties biedt. Voorlichting Een ander onderdeel van de plannen is het aanstellen van een fulltime medewerker, voor lopig voor een jaar, die vanuit de nieuwe welzijnsorganisatie zich volledig gaat bezighouden met het geven van gerichte voorlich ting aan ouderen en gehandi capten en waar mensen met uiteenlopende vragen terecht kunnen. Verder zouden, in samenspraak met de Stichting Gehandicap tenbeleid Tholen, de toeganke lijkheid en bereikbaarheid van voorzieningen en activiteiten binnen de gemeente onder de loep moeten worden genomen. Waar problemen blijken, zijn maatregelen op hun plaats. Alarmering Specifiek op het gebied van ou deren gaat de aandacht uit naar het financieren en uitbreiden van de alarmering en behoud van de maaltijdvoorziening. Verder zou een ambtenaar deels vrij moeten worden gemaakt om alle gemeentelijke activiteiten te beoordelen vanuit de optiek van ouderen en gehandicapten. De bedragen die de gemeente nu besteedt aan ouderen- en ge handicaptenbeleid - dit jaar 180.000 euro- zijn lang niet vol doende om alle plannen te kun nen uitvoeren. Daarom moet er geld bij. Het gemeentebestuur gaat uit van jaarlijks 145.000 euro extra. De raadscommissie welzijn en onderwijs bespreekt de plannen in haar vergadering van maan dag 13 mei. De bijeenkomst wordt gehouden in het gemeen tehuis in Sint Maartensdijk en begint om 19.30 uur. De legergroene Kevers trekken veel bekijks op de Keverdagen in Bruinisse. foto Marijke Folkertsma door Famke van Loon ZIERIKZEE - Tussen het 'Flo wer Power geel, groen en blauw' steken de legergroene exempla ren wat vreemd af. Maar de leger-VW's slaan op de Kever- dagen geen gek figuur. In tegen deel zelfs. Versierd met de natio nale driekleur trekken de groene Kevers op deze bevrij dingsdag extra veel bekijks. Trots stapt Harry Sonnemans uit Burgh-Haamstede om zijn oude beestjes heen. ,,Dat is de politieuitvoering, uit 1948. Dat is m'n eerste auto. Daarrijdikal twintig jaar in." De regen tikt zachtjes op de leren bekapping. De legergroene Kever moet de belangstelling delen met zijn iets oudere broertje, want Son nemans beent al verder. „Die is van 1943. Met brilletje. Die heeft vroeger nog bij het vlieg veld van Haamstede gereden." Ter verduidelij king wijst hij nog even op de achterruit. Of eigen- li jk de twee kleine achterruitjes het brilletje. Sonnemans is samen met zijn vier auto's zondagmiddag hele maal in zijn element in Bruinis se. Eigenaren van Kevers en an dere VW-klassiekers als de Karmann Ghia en Kubel heb ben zich samen met liefhebbers van deze wagens op camping Onze Hoeve verzameld voor de Keverdagen, georganiseerd door A. van Gilst. En al valt er zo nu en dan een spat regen, pu bliek en eigenaren laten zich niet naar binnen dringen. Spartaans Genietend stappen ze tussen de opgepoetste pronkstukken door en gluren verlekkerd door de raampjes naar binnen naar het overzichtelijke dashboard. „Het is een beetje Spartaans al lemaal. Er zitten maar twee knopjes op het dashboard. Kan er ook weinig aan kapot gaan", stelt Sonnemans nuchter vast. Misschien wel het beste bewijs daarvoor is dat klassiekers van Sonnemans anno 2002 nog steeds met dat ronkende, 'echte Kever-geluidje' rondrijden. Ook voor een ritje naar Spanje of Oostenrijk met zijn Kever uit 1948 draait hij zijn hand niet om. Zowel in die oorden als in Nederland kan de trotse eige naar rekenen op bewonderende blikken naar zijn legergroene Kevers Ook zonder het rood- wit-blauw op de neus. Dat de oude karretjes nog altijd veel belangstelling krijgen van pu bliek verbaast hem niet. „Voor heel veel mensen is de Kever hun eerste auto geweest." door Rolf Bosboom COLIJNSPLAAT - De wind is ijzig, de stilte indringend. Zeker honderd mensen staan zater dagavond rond het oorlogsmo nument bij de hervormde kerk in Colijnsplaat. De klok in de to ren slaat acht maal, waarna twee minuten lang loodzwaar wordt gezwegen. Éven daarvoor, tijdens een kor te bijeenkomst in de kerk, is ge memoreerd aan wie de plechtig heid is gewijd. Niet alleen aan hen die tijdens de wereldbrand vielen voor het vaderland, maar ook al degenen die nadien het leven lieten in een poging de vrede te bewaren. En eveneens de slachtoffers van de drama's van deze tijd - World Trade Center, Midden-Oosten. Erfurt - en iedereen die de tol van de onverdraagzaamheid betaalt. Bloemenkrans The Last Post bekroont de stilte. Leerlingen van de plaatselijke ;basisscholen mogen eindelijk de zware bloemenkrans overhan digen aan burgemeester C. van REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax:(0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Liere, voor wie het zijn eerste dodenherdenking op Noord- Beveland is. Hij plaatst het symbool van eer bied bij het monument, dat her innert aan Jan Havelaar. De eerste luitenant van de Prinses Irenebrigade sneuvelde in no vember 1944 in de strijd tegen wraakzuchtige Duitse troepen. Er volgen meer kransen en bloemstukken. Van de scholen zelf, die het monument van Jan Havelaar in 1987 hebben ge adopteerd, en van vertegen woordigers van de Prinses Ire nebrigade. Drie leden van de Vomi, de Vereniging Oud-Mili tairen Indiëgangers, besluiten hun bloemrijk eerbetoon met een machtig saluut. Strakke ge zichten maskeren de herinne ringen. In het zaaltje naast de kerk kan iedereen zich warmen aan de koffie. Van Liere zegt in zijn toe spraak dat de oorlogsslachtof fers een ereschuld hebben na gelaten. „Een oproep om het onrecht in de wereld te bestrij den en op te komen voor de zwakken en de rechtelozen." Hij benadrukt dat de jongste we reldgeschiedenis wederom aan toont dat een garantie op vrede en verdraagzaamheid een uto pie is. Daarom, zo zegt hij, blijft het zinvol jaarlijks op 4 mei te herdenken. ,,Als dankbaarheid jegens de bevrijders van toen en als signaal naar de generatie van heden. Vrede en vrijheid zijn niet vanzelfsprekend." Schooldirecteur A. Verhuist stelt vast dat het de vijftiende keer is dat de herdenking in haar huidige vorm wordt ge houden. Daarmee is het adop tiecontract formeel gezien ten einde. „Maar ik kan me niet voorstel len dat het nu voorbij is. De plechtigheid in Colijnsplaat voorziet gezien de grote belang stelling in een noodzaak en is in de loop der jaren uitgegroeid tot een waardig gebeuren. Dat moet er elk jaar zijn." Relaas Als jaarlijkse afronding van het adoptieproject krijgen de leer lingen van groep zeven een but ton en groep acht een oorkonde. Voor zover zij tenminste aanwe zig zijn, want vanwege de mei vakantie verblijven veel kinde ren elders. De klassen hebben zich de afgelopen tijd intensief bezig gehouden met de oorlog. De meeste indruk maakte het persoonlijke relaas van dorps- genote W. de Smit. „De angst van toen werd heel indringend gevoeld", aldus Verhulst. „Het was drie kwartier lang heel stil in de klas." door Rolf Bosboom AMSTERDAM - Kalm en overtuigend las ze haar gedicht Twee voor, voor het oog van dui zenden toeschouwers en een veelvoud aan tv- kijkers. De vijftienjarige Elisabeth de Pagter uit Middelburg vertolkte zaterdagavond een van de hoofdrollen tijdens de Nationale Herdenking op de Dam in Amsterdam. Elisabeth, vwo 4-leerlinge van de Middelburgse scholengemeenschap Nehalennia, won dit jaar de poëziewedstrijd 'Dichterbij 4 mei'. Zij mocht daarom haar winnende gedicht voordragen tij dens de Nationale Herdenking. Voordat het zover was, woonde ze de besloten herdenkingsbijeenkomst in de Nieuwe Kerk bij, die in de eerste plaats was bedoeld voor overle venden van de oorlog en nabestaanden van slachtoffers. „Na afloop was ik daar nog steeds van onder de indruk. Daardoor was ik ook niet zenuwachtig voor het voorlezen De voordracht ging naar haar idee goed. „Maar ik heb mezelf nog niet op televisie teruggezien, dus ik kan me niet echt een beeld vormen. Van diverse oud-strijders heb ik wel leuke reacties gehad. Ze zeiden dat ze het een mooi gedicht vonden." Emoties Het voorlezen vond ze een 'hele eer'. „Het is een bijzondere ervaring om al die belangrijke men sen om je heen te zien. Vorig jaar zat ik nog voor de tv. nu was het allemaal heel dichtbij Dan spreekt de herdenking je nog meer aan en voel je meer emoties. Je gaat er meer bij stilstaan. Ik denk dat ik volgend jaar weer naar Amsterdam ga, maar dan als publiek." Gisteren zat Elisabeth, die de afgelopen dagen belangstelling had van vrijwel alle landelijke media, opnieuw op de eerste rang. Zij woonde bij theater Carré het concert bij waarmee de Na tionale Viering van de Bevrijding traditiege trouw werd afgesloten. Daar werd zij voorge steld aan koningin Beatrix, aan wie ze ook een bloemetje mocht overhandigen. Scouts Bij de Nationale Herdenking op de Dam waren zaterdagavond ook zo'n tachtig scouts uit Zee land betrokken. Zij reikten de kransen aan die werd gelegd en vormden de erehaag. Een van hen was de zestienjarige Dennie van Goethem van de Kazan de Wolfgroep uit Middelburg. „Het was een heel bijzondere ervaring." De leden van de erehaag moesten twee uur lang blijven stilstaan. Een uitputtende ervaring, waarvoor ze zelfs een aparte training hebben gehad. „We hebben tips gehad hoe je het beste kunt balanceren en hoe je spieren afwisselend kunt belasten. Toch was het heel zwaar." De scouts zijn uitgebreid voorbereid op de her denking, om hun betrokkenheid erbij zo groot mogelijk te laten zijn. Voor Dennie was dat niet nodig. „Ik ben van joodse afkomst. In de oorlog zijn 82 familieleden vermoord. Voor mij was dit daarom echt een heel emotionele belevenis, maar heel mooi om mee te maken." Elisabeth de Pagter. foto Lex de Meester door Jacques Cats ZIJPE - De vanwege de lange wachttijden beruchte veer dienstverbinding tussen Zijpe en Anna Jacobapolder wordt gedurende het toeristisch sei zoen in ere hersteld. Het pontje gaat vanaf 1 juli deel uitmaken van het project 'Fiets een rondje met een pontje'. De dienst Zij pe-Anna Jacobapolder werd in 1988 opgeheven. Ter gelegen heid van de in dienststelling van het toeristisch veer wordt bij Anna Jacobapolder een nieuwe steiger gebouwd. De nieuwe schakel in het toeris tisch traject staat vermeld in de zesde editie van de Almanak van de Zeeuwse pontjes. Aan staande zaterdag wordt de dienstregeling voor het komend seizoen officieel in Yerseke ge presenteerd. Dan staat ook het schip De Harpoen centraal dat vaart tussen Yerseke en Goris- hoek. De Rotary Goes-Reimers- waal voerde actie om het schip op te knappen. Passagiers heb ben nu meer zicht en comfort Nieuw in de Almanak is ook de vermelding van de veerdienst Lillo-Doel, die in het Antwerpse havengebied De Schelde over steekt. Verder bevat de gids in formatie over de stoomtrein Goes-Borsele die aansluit op de veerpont Terneuzen-Hoede- kenskerke. Aandacht is er voorts voor de museumtrein die rijdt vanaf Ouddorp naar Port Zélande. Deze rit valt goed te combineren met een tochtje met de veerdienst Den Osse-Slikken van Flakkee GOES - De politie heeft zater dagavond een veertienjarige jongen uit Goes aangehouden die de dodenherdenking op de Grote Markt verstoorde. De jon gen praatte luidkeels en riep Duitse kreten. Nadat hem di verse keren vergeefs was ge vraagd stil te zijn, werd hij naar het politiebureau gebracht. Daar kreeg hij een boete van 45 euro. Nadat de herdenking was afgelopen, mocht hij het bureau verlaten. De plechtigheid, waarbij ongeveer vijfhonderd mensen aanwezig waren, werd begeleid door vier agenten en vier stadswachten. De grote veerboten over de Wes- terschelde zijn voor het laatst in de gids opgenomen. Zij verdwij nen zodra volgend jaar de nieu we Westerscheldetunnel in gebruik wordt genomen. De Al manak is te koop bij de VW's in het Deltagebied. Het boekje is ook te bestellen bij het Bureau voor Toerisme Zeeland in Mid delburg. NISSE - De zesde Vrije Mei doornloop Nisse wordt zaterdag 11 mei gehouden. Deelnemers kunnen fietsen, wandelen of trimmen. Vanaf 12.00 uur starten de fiets en wandeltochten Fietsers moeten een afstand van 25 kilo meter afleggen en hebben tus sen 12.00uuren 17.00uurdetijd hiervoor. Wandelaars kiezen hun eigen vertrektijd en krijgen een route van vijf kilometer mee. De trimloop begint om 15.00 uur en gaat over afstan den van 5,10 en 15 kilometer. GOES - De hulpverleningsor ganisatie Dorkas houdt op za terdag 11 mei een kledinginza- meling in 's-Gra venpolder bij de Elimkerk aan de Langeweg. Tevens verzamelen ze spullen op zaterdag 1 juni bij de Petra- kerk in Kapelle en bij de Gere formeerde Kerk in Biezelinge. Tussen 9.00 en 11.30 uur kunnen spullen zoals schoenen, kleding en beddengoed in dichte plastic- zakken gebracht worden. De kleding gaat naar Dorkas pro jecten in Oost-Europa, het Mid den-Oosten en Afrika. STREEKACTIVITEITEN 1 HEINKENSZAND - Achter de Hervormde kerk, 19 30 uur. Prijsklaverjassen. KAPELLE - De Vroone. 13.30 uur Biljar ten en kaarten voor ouderen; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00 17 00 uur: Biljartclub senioren; Gemeentehuis. 19.30 uur: Commissie vergadering Openbare werken; SCHORE Dorpshuis, 13.00 uur. Oude rensoos; 14.15 uur Welfarewerk; WEMELDINGE Dorpscentrum De We mei, 13.00 17.00 uur: Klaverjassen, kaarten en biljarten; YERSEKE Sporthal, Ericalaan, 16 00 16 45 uur: Beginselen bal- en slagvaar digheid voor de basisschooljeugd door tennisvereniging Yerseke. Scholieren leggen na de kranslegging ook nog rozen neer. foto Dirk-Jan Gjeltem;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 23