Weer geval van doping in voetbal Clijsters onttroont Venus Williams Rossi, de Schumi van de motorsport Anand houdt Karpov achter zich in finale Dario Frigo terug op niveau na schorsing 21 Bij Feyenoord of PSV Weer nieuwe advocaat voor Timmer Wereldbeker voor Duitser Becker Zege Brentjens en Van den Brand Toptijd Douglas op 100 meter Kemna snelste in Denemarken Nederlands podium in Duitse koers Van Moorsel wint Dorpenomloop Eerste zege MacKenzie na 21 jaar maandag 6 mei 2002 door Jaap van Essen DEN HAAG - Er is alweer een Nederlandse profvoetballer op het gebruik van doping betrapt. Bronnen bij de Uefa bevestigen dit. Vandaag en anders morgen wordt de naam van de betrok ken speler bekendgemaakt. Alle informatie wijst er op clat -depositieve dopingtest werd af genomen na afloop van een van de twee duels die Feyenoord en PSV met elkaar afwerkten in de kwartfinale van de Uefa Cup Het gaat in ieder geval om een Nederlandse speler van een Ne derlandse club die na de winter stop actief was in de Uefa Cup. De clubs die daardoor in aan merking komen zijn Roda JC. PSV en Feyenoord. Bij Roda JC weet men zeker dat geen van de Limburgse spelers positief is bevonden. Roda speelde voor het laatst in de •achtste finales tegen AC Milan óp 19 en 28 februari. De Italia nen schakelden de ploeg van George Leekens uit. Roda heeft inmiddels de resultaten van de toen afgenomen dopingtesten binnengekregen. Volgens voor zitter Pickee waren ze allemaal negatief. De Uefa-procedures schrijven voor dat de uitslag van doping testen altijd naar de clubs gaat, ook wanneer er niets verbodens is aangetroffen. Volgens woordvoerder Pedro Salazar van PSV heeft zijn club de uitslag van de twee kwartfi naleduels nog steeds niet bin nen. ,,Ik ben zaterdagmiddag op kantoor geweest, en de uitsla gen waren er nog niet. Ik kan dus echt met geen mogelijkheid iets zinnigs zeggen. Ik weet ge woon van niets." van onze sportredactie I PRAAG - Viswanathan Anand I heeft de eerste Eurotel Chess I Trophy gewonnen. De groot- j meester uit Madras versloeg in de finale van het toernooi een j oude bekende, de Rus Anatoli Karpov. Na de overwinning met wit in de eerste partij, bereikte hij een dag later met zwart een I gemakkelijke remise. De zege is een flinke opsteker voor Anand, die in 2001 een van I de matigste jaren uit zijn impo sante loopbaan kende. Hoewel er niets op viel af te dingen, dwong de verliezend finalist vrijwel hetzelfde respect af. Karpov speelde de afgelopen week in het Zofin-theater in AMSTERDAM - Het juridische team rond Marianne Timmer heeft een nieuwe advocaat inge schakeld om de schaatsster bij te staan in het proces dat tegen haar werd aangespannen 11a het opheffen van het Team Timmer. Mr. Bert van der Kolk uit Zwolle heeft plaats moeten maken voor Peter Klaassen, die al als advo caat van Timmers man Peter Mueller werkte. Het is voor de tweede keer dat - Timmer zich van haar advocaat ontdoet. Eerder moest de Gro ninger raadsman Martin Blok zijl het veld ruimen voor Van der Kolk. Communicatieproblemen 'met Van der Kolk worden door sportjurist mr. Berry Bertels - die de regie van het juridische •team Timmer op zich heeft ge nomen - aangevoerd als reden voor de breuk Bertels:.Belangrijke data wer den niet doorgegeven aan mij, zodat ik niet precies wist wan neer wat zou dienen. Dit is een zaak die om veel geld draait. Er is tot nu toe zo'n 320.000 euro aan rekeningen bij ons inge diend. Dan moet je goed met el kaar communiceren. En Van der Kolk had er begrip voor dat we met Klaassen verder willen werken." Klaassen verdedigde eerder al schaatscoach Peter Mueller die door Spaar Select aan de kant werd gezet. ,,Dat heeft hij keu riggedaan", aldus Bertels. GPD Bij Feyenoord was gisteravond niemand bereikbaar voor commentaar. Van de Rotter dammers, die overmorgen in de finale staan tegen Dortmund, werden uiteraard dit seizoen de meeste spelers getest. De Uefa neemt per Europese be kerwedstrijd bij twee spelers van elf elftal urinemonsters. Feyenoord speelde sinds de winterstop tegen Glasgow Ran gers, PSV en Inter Milan in to taal zes duels, zodat er twaalf Rotterdammers zijn getest. Vol gens deskundigen zouden de uitslagen van de twee duels te gen Glasgow al enige tijd be kend moeten zijn, terwijl het nog te vroeg is voor de uitslag van de dubbele ontmoeting met Inter. Sinds enige jaren test de Uefa uitvoerig bij wedstrijden in de Champions League en Uefa Cup. Het was ook bij een derge lijke controle dat Frank de Boer positief werd bevonden op nandrolon-gebruik. De aan voerder van Oranje werd getest op 15 maart 2001, na afloop van een duel in de Uefa Cup tegen Celta de Vigo. Uiteindelijk leg de de Europese voetbalbond hem een straf van twee maan den schorsing op. De twee overige Nederlandse dopinggevallen deden zich voor in Italië. Als eerste werd Edgar Davids op 4 maart 2001 positief bevonden na een wedstrijd in de Serie A. Op 13 oktober van het voorbije jaar werd Jaap Stam na het duel Lazio-Atalanta Berga mo positief getest. De Italiaanse sportautoriteiten zijn aanmer kelijk strenger met hun straffen Davids kreeg een schorsing van 4 maanden en 45.000 euro boete. Jaap Stam moest noodgedwon gen maanden op de tribune plaatsnemen. GPD door Guido van Riet JEREZ - Valentino Rossi is de Michael Schumacher van de motorracerij. De Italiaanse coureur domineert de konings klasse MotoGP, zoals Schuma cher de Formule 1 beheerst. Rossi won gisteren de Grand Prix van Spanje. Hij heeft na drie races in het kampioenschap al 29 punten voorsprong. In de vorige wedstrijd eindigde de pas 23-jarige wereldkampi oen door een stuurfout je nog als tweede. Ditmaal was hij wel wakker. Op het circuit van Jerez de la Frontera finishte Rossi op zijn Honda voor Dajiroh Katoh. De Japanner, die vorig jaar kampioen was in de 250 cc, doet het verrassend goed bij zijn de buut op het hoogste niveau. Ka toh bestuurt een tweetakt 500- cc-machine, Rossi een viertakt 990 cc. Rossi nam voor 127.079 Spaan se socios in de zeventiende ron de de leiding. Hij loste zijn teamgenoot Tohru Ukawa af. Hij had wel geluk dat hij in de tweede ronde niet onderuit ging bij een touché met de Ameri kaan Kenny Roberts. Hij ver loor een paar plaatsen, maar was snel weer bij de les. Ukawa eindigde als derde. Het was toch al een Honda-dag in Zuid-Spanje, want de Italiaan Loris Capirossi en de Braziliaan Alex Barros werden vierde en vijfde. Voor Yamaha eindigde de dag heel wat minder. Kopman Max Biaggi kreeg de zwarte vlag. Hij weigerde de pits in te gaan voor een tijdstraf Jurgen van den Goorbergh pak te vier WK-punten. De 32-jari- ge Nederlander werd twaalfde. Zijn Honda is nog niet goed ge noeg om voor de voorste plaat sen te strijden, mede door pro blemen met de achterbanden van Bridgestone. Ereronde Het publiek nam afscheid van Alex Criville. De coureur, in 1999 de eerste en enige Spaanse wereldkampioen in de 500 cc, besloot zaterdag te stoppen. Hij maakte een ereronde in een open wagen. In de 250 cc vierden de fans een nieuwe Spaanse held: Fonsi Nieto. De Aprilia-rijder won voor het eerst in zijn carrière een race en is de nieuwe leider in de WK-stand. Fonsi is de neef van oud-wereldkampioen Angel Nieto. Emilio Alzamora won ook de Spaanse harten met de derde plaats. Hij profiteerde van een botsing in de laatste ronde tussen Melandri en Bat- taini. De Italiaan Roberto Rolfo kwam als tweede over de streep Voor Jarno Janssen verliep de wedstrijd teleurstellend. De Brabander merkte al in de eer ste ronde dat de achterband van zijn Honda de juiste grip miste. Hij ging naar de pits voor nieuw rubber en finishte uiteindelijk als twintigste. In de lichtste klasse, de 125 cc, vergaloppeerde Manuel Poggi- ali zich in de laatste bocht. De kampioen uit San Marino pro beerde koploper Lucio Cecchin- ello uit Italië te passeren maar belandde in het grind. Cecchin- ello won, voor de Fransman Ar- naud Vincent die leider is in het klassement. Hier was het pu bliek enthousiast over de pas 16-jarige Daniel Pedrosa. De Spanjaard wist de kopgroep bij te houden en werd vierde. ANP Praag als in zijn beste dagen. Slechte tot verloren stellingen hield hij remise, fouten van zijn tegenstander strafte hij onver biddelijk af. Met zijn ontspan nen en vriendelijke houding wist 'Tolja' zelfs zijn gezworen vijanden voor zich te winnen. Anand liet van de 32 deelnemers het beste spel zien. Feitelijk had hij slechts enige moeite met Vas- sili Ivantsjoek, tegen wie hij in de halve finale een barrage no dig had. In de twee klassieke partijen in de finale toonde Anand zich za terdag de sterkste. Met kleine middeltjes bereikte hij een com fortabel plusje. Toen Karpov in de eerste partij een pion verloor, leek de overwinning van 'Vishy' een kwestie van tijd. maar op nieuw toonde Karpov zijn fan tastische mentaliteit. ANP door Cilya van der Kooy HAMBURG - Kim Clijsters heeft voor het eerst in haar loopbaan Venus Williams ver slagen. De overwinning op de nummer één van de wereld le verde de Belgische de eindzege 111 het tennistoernooi in Ham burg op. Op de gravelbanen in de Duitse stad onttroonde ze met 1-6 6-3 6-4 de winnares van 1999 en 2001. Clijsters behaalde in Hamburg haar eerste succes van dit jaar en haar zevende zege in haar loopbaan. Haar seizoen stond tot nu toe vooral in het teken van een onwillige rechterarm, waardoor ze zes weken niet in actie kwam. In maart maakte de tennisster uit Bree na een langdurige pauze haar rentree in Indian Wells, maar ze ging meteen in haar eerste partij on deruit. In Miami reikte ze tot de kwartfinales en ze speelde daarna met België in de Fed- cup. De vriendin van de Australiër Lleyton Hewitt maakte voor het eerst haar opwachting in Hamburg. Ze had een makke lijke doorgang naar de finale omdat haar Joegoslavische op- ponente Jelena Dokic in de halve eindstrijd met een dij beenblessure moest opgeven. Williams liet met haar zege op de Zwitserse Martina Hingis zien dat ze in grootse vorm verkeert. Tegen Clijsters de monstreerde ze dit nog maar eens door met haar powerten- nis de eerste set met 6-1 te win nen. De Belgische, die vorig jaar in de halve finales van de US Open kansloos van Williams verloor, wist zich in het kille Hamburg te herpakken. „Ik heb mezelf voorgehouden te blijven vechten Ik ben iets agressiever gaan spelen. Zij ging meer fouten maken en liet me terug in de wedstrijd ko men." Met 6-3 sleepte Clijsters er een beslissende set uit. De nummer drie van de wereld ranglijst bracht zichzelf nog wel in de problemen door op ei gen service een kans op een 5- 1-voorsprong te verspelen. Williams kwam terug tot 4-4. maar daarna maakte Clijsters het met 6-4 af. „Het is onge looflijk dat ik bij mijn debuut in Hamburg meteen win. Een mooie opsteker richting Ro land Garros." Als voorbereiding op het twee de grandslam van het jaar speelt Clijsters vanaf vandaag in Berlijn. Williams keert voor even terug naar huis in Florida en heeft als laatste toernooi voor Roland Garros Rome op het programma staan. „Als ik in Parijs wil winnen, zal ik het een stuk beter moeten doen dan vandaag. Ik zal thuis voor al aan mijn service gaan wer ken. want die liep totaal niet." In Bol haalde de Zweedse Asa Svensson-Carlsson haar twee de toernooizege in haar loop baan. Ze was in de finale met 6- 3 4-6 6-1 te sterk voor de Kroa tische en plaatselijk favoriete Iva Majoli. Svensson won in 1999 in Kuala Lumpur haar eerste WTA-titel. Ook Rainer Schüttler kon in München niet profiteren van het thuisvoordeel. De Duitser verloor in zijn eerste eindstrijd in eigen land met twee keer 6-4 van Younes El Aynaoui. Voor de Marokkaan was het derde prijs van dit seizoen. Eerder zegevierde hij in Doha en Ca sablanca. In Mallorca was er opnieuw succes voor Gaston Gaudio. De Argentijn haalde vorige week zijn eerste toernooizege in Bar celona. Op het Spaanse eiland was hij in de finale met 6-2 6-3 te sterk voor de Fin Jarkko Nieminen, die in september met zijn land in de Daviscup aantreedt tegen Nederland „Mijn zege in Barcelona heeft mij heel veel vertrouwen gege ven. Deze overwinning geeft nog een beter gevoel. Hopelijk kan ik daarvan profiteren in de grote toernooien die er nu aan komen." ANP Kim Clijsters is blij met haar zege op Venus Williams. foto Christof Stache/AP LEIPZIG - De Duitser Otto Becker heeft in Leipzig de wereld beker voor springruiters gewonnen. In de barrage bleef de 43- jarige ruiter op de hengst Cento zijn landgenoot Ludger Beer- baum (Gladdys) en de Braziliaan Rodrigo Pessoa (Baloubet) voor. Beste Nederlander was Jan Tops op de 18e plaats. Hij kwalificeerde zich met Grande Dame wel voor de barrage, maar besloot niet aan te treden. ANP BERGSCHENHOEK - Bart Brentjens en Daphnv van den Brand hebben ook de tweede wedstrijd van de topcompetitie mountainbike gewonnen. De renner uit Schaijk finishte in Bergschenhoek voor Gerben de Knegt, de Nederlands kampi oen veldrijden, en Bas Peeters. Van den Brand, eveneens houdster van de nationale titel veldrijden, eindigde voor Ber- nadine Boog en Corine Dorland. ANP EL PASO - Caimin Douglas heeft bij atletiekwedstrijden in El Paso het Nederlands record op de 100 meter tot op een vier honderdste benaderd. De sprinter van Haag Atletiek finishte na 10,23 seconden. Hij werd daarmee tweede bij de UTEP Twilight 2002. De Amerikaan Aaron Egbele, Douglas' voor malige ploeggenoot van de University of Texas in El Paso (UTEP), was een tweehonderdste sneller. Het nationaal record staat sinds 17 augustus 2001 met 10,19 op naam van Troy Douglas (geen familie). De voormalig Ber- mudees liep vorig jaar in de kwartfinale van de WK in Ed monton 10,09, maar die tijd is door een falende windmeter nooit erkend. ANP HERNING - Rudi Kemna heeft in Denemarken de Grote Prijs Midtbank op zijn naam gebracht. De renner van Bankgirolo terij was zaterdag de snelste na een rit over 194 kilometer met start en finish in Herning. Kemna versloeg de Pool Cezary Za- mana en de Nieuw-Zeelander Gordon McCauley in de sprint. Hij won vorige maand de Ronde van Drenthe en de Ronde van Noord-Holland. ANP KEULEN - Steven de Jongh heeft gisteren de Duitse wieler wedstrijd Rund um den Flughafen Keulen-Bonn gewonnen. Het was de eerste seizoenszege van de renner van de Rabo- bankploeg. Twee landgenoten flankeerden De Jongh op het erepodium. Lotto-renner Stefan van Dijk werd tweede, De Jonghs ploeggenoot Bobbie Traksel derde. De Jongh kampte lange tijd met de naweeën van een val in de Ronde van Vlaan deren. Hij liep daarbij blessures aan schouder en ribben op. Vanaf zaterdag is hij actief in de Ronde van Italië. ANP/DPA WERVERSHOOF - Leontien Zijlaard-Van Moorsel heeft de Westfriese Dorpenomloop gewonnen. De renster van Farm Frites-Hartol was oppermachtig in de tweedaagse. Zowel za terdag als gisteren bracht de drievoudig olympisch kampioe ne de ntzege op haar naam. Van Moorsel finishte in beide etappes voor Vera Koedooder. Schaatsster Renate Groene- wold eindigde zondag als vierde. Van Moorsel zegevierde vo rige week in de Amstel Gold Race voor vrouwen. ANP van onze sportredactie LAUSANNE - Dario Frigo won gisteren net als in 2001 de Ronde van Romandië, de laatste voor- bereidingskoers op de Giro. Tussen zijn zege van toen en die van nu ligt een wereld van ver schil. Frigo werd na de Ronde van Italië een erkend doping- zondaar, kreeg een half jaar schorsing aan de broek en kan vanaf zaterdag in Groningen gaan werken aan zijn rehabili tatie. Frigo werd gisteren in de afslui tende tijdrit tweede achter een andere renner, die ooit heeft toegegeven verboden middelen te hebben gebruikt. Alex Zülle herwon in de lastige race tegen de klok opnieuw iets van zijn glans. In ruim achttien kilome ter over geaccidenteerd terrein was de Zwitser een kleine 25 se conden sneller dan Frigo De Brit Millar werd derde op 40 se conden. Zülle had zaterdag ook al de vierde etappe op zijn naam ge schreven. De lastigste rit van de Zwitserse zesdaagse ritten koers moest wegens de winterse weersomstandigheden worden ingekort van 144 naar 86 kilo meter. Zülle won de rit voor de Fransman Moncoutié en de Spanjaard Santiago Fernandez. Frigo verloor elf seconden, maar had eerder in de week al een marge met de concurrenten opgebouwd. Frigo was vorig jaar de hoofd rolspeler bij de dopingaffaire die de Ronde van Italië op zijn kop zette. Bij een politie-inval werden op zijn kamer verboden middelen gevonden. De Itali aan, op dat moment tweede in het klassement, werd uit de ron de gezet en onmiddellijk door zijn ploeg Fassa Bortolo ontsla gen. Hij vond onderdak bij Tac- coni en won eerder dit jaar al een rit in Parijs-Nice. In het eindklassement van de Ronde van Romandië hield Fri go 47 seconden voorsprong over op Zülle. Voormalig mountain- biker Cadel Evans werd derde op 51 seconden. In de Ronde van Castilla y León veroverde de Spanjaard Juan Miguel Mercado gisteren de lei derstrui. Mercado kwam als eerste boven op de Alto de Re- dondal. De renner van iBanesto nam de leiding over van zijn landgenoot David Herrero. Een andere Spanjaard, David Fer nandez Domingo, won zaterdag de derde rit. De Spaanse ritten koers eindigt maandag. Stefano Garzelli won zaterdag de 26e editie van de Grote Prijs Indu- stna Artigianato. Na een wedstrijd over 200 kilometer met start en finish in Pistoia, versloeg de Italiaan zijn landge noten Giuliano Figueras en Francesco Casagrande in de sprint. Succes was er zaterdag ook voor Rudie Kemna en de Australiër Brett Lancaster. Kemna won in Denemarken de Grote Prijs Midtbank. De renner van Bank giroloterij was de snelste na een rit over 194 kilometer met start en finish in Herning. Hij ver sloeg de Pool Cezary Zamana en de Nieuw-Zeelander Gordon McCauley in de sprint. Lancaster won zaterdag de Ronde van Overijssel. De renner van iTeamNova maakte deel uit van een kopgroep van negen waaruit hij in de finale samen met de Duitser Obst nog was ontsnapt. De amateurs van Ra bobank, met drie man vertegen woordigd, haalden de vluchters nog terug, maar in de sprint was Lancaster te snel voor de Neder lander Kenny van Hummel. AFP/ANP VERSAILLES - Na 21 seizoe nen met liefst 509 golftoernooi- en heeft Malcolm MacKenzie de eerste overwinning behaald. De 40-jarige Engelsman won gisteren in Versailles het Frans Open. Zijn beloning bedroeg 350.000 euro. In Herkenbosch bij Roermond greep bondscoach Chris van der Velde uit Voor hout de overwi nning in de eerste wedstrijd van het Nederlandse profcircuit. Op Tenerife schit terde Marieke Zelsmann uit Utrecht in de slotronde van het Ladies Open. Golfers hebben lange carrières en het is nooit te laat voor een succes. Dit bleek eens te meer met Malcolm MacKenzie, een goede speler, nooit uitgespro ken slecht, nooit excellerend goed. In Versailles vielen alle goede dingen voor hem samen. Op het Golf National kon hij zich als 40-jarige met zijn eerste triomf laten kronen tot de op volger van de Spanjaard Jose Maria Olazébal ANP/RTR Valentino Rossi geeft een showtje weg na zijn zege in de Grand Prix van Spanje. foto Emilio Morenatti/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21