iifiiCii Chirac behaalt monsterzege PZC u Kok opent Bevrijdingsfeest Rust Biggekerke wreed verstoord door schoten VS wijzen deelname aan Internationaal Strafhof definitief af Franse president krijgt ruim tachtig procent van de stemmen Britse vorstin omzeilt het betalen van successierecht Minder regels landbouw bepleit Geweld Colombia laait op Stakers duperen kopers Terneuzen gered door eindsprint Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- mam J 16° 9 Droger In de ochtend nog regen, 's middags droog met wat zon. Matige zuidoostenwind bij 16 graden 245e jaargang no. 107 maandag 6 mei 2002 los nummer 1,00 internet: www.pzc.nl van onze redactie buitenland PARIJS - Jacques Chirac blijft de president van Frankrijk. De neo-gaul- list kreeg gisteren in de tweede ronde van de pre sidentsverkiezingen vol gens de prognoses rond 81,5 procent van de stem men. Zijn rivaal, de ex treemrechtse Jean-Marie Le Pen, kreeg rond 18,5 procent, ongeveer 1,5 pro centpunt meer dan in de eerste ronde. De opkomst lag rond de 81 procent. Nog nooit heeft een presidents kandidaat in de tweede ronde zo'n grote overwinning be haald. De overwinning van Chi rac kwam niet als een verras sing, Vrij wel alle van de veertien kandidaten die in de eerste ron de waren gesneuveld, hadden hun aanhang opgeroepen giste ren op de zittende president te stemmen om Le Pen tegen te houden. Ook de socialistische premier Lionel Jospin, die het mede door de versplintering van links in de eerste ronde niet ver der had gebracht dan de derde plaats, had dat gedaan. Hij liet zich gisteren niet zien. De pre mier stemde bij volmacht. Sovjetmethodes Le Pen erkende direct na het be- kendworden van de eerste prog nose zijn nederlaag. Hij schreef hem toe aan de sovjetmethodes LONDEN - De Britse koningin Elizabeth hoeft geen successie rechten te betalen over de erfe nis van haar moeder. Zij hoeft over de nalatenschap van naar schatting 50 miljoen pond (bijna 80 miljoen euro) niets af te dragen aan de fiscus dankzij een 'obscure bepaling' in een overeenkomst. Zij sloot die in 1993 met de toenmalige conservatieve premier Major. Dat meldde de Britse zondags krant The Sunday Times. De Queen Mum overleed 30 maart op 101-jarige leeftijd. In haar testament liet ze haar dochter kunstwerken na, waar onder een Monet van zo'n 7 mil joen pond, antiek en racepaar den. Na aflossing van haar schulden van ongeveer een mil joen pond is de resterende 50 miljoen pond, op enkele wel aan belasting onderhevige legaten na, voor haar dochter. Gewone burgers zouden over een derge lijke erfenis 32 miljoen euro aan successierechten moeten beta len. ANP die Chirac zou hebben gebruikt om hem te verslaan en aan een haatcampange die de media te gen hem zouden hebben ge voerd. Le Pen had zaterdag nog gepro beerd de joodse gemeenschap gerust te stellen. Hij wees erop dat hij de afgelopen maanden duidelijk positie heeft gekozen tegen de antisemitische aansla gen in Frankrijk en roemde 'de intellectuele en artistieke kwa liteiten van de joden'. Le Pen wekte een paar jaar geleden veel opzien door de concentratie kampen waarin in de Tweede Wereldoorlog miljoenen joden omkwamen als een detail van de geschiedenis te omschrijven. Chirac constateerde dat Frank rijk fundamenteel is veranderd. Het land leefde in de angst dat extreem-rechts de macht zou krijgen, maar het koos voor een humanistisch Frankrijk, dat deel uitmaakt van Europa en op de toekomst is gericht. Nadat premier Jospin vandaag zijn ontslag heeft ingediend, zal de herkozen president een rechtse politicus tot premier benoemen, die het land zal leiden naar de parlementsverkiezingen in juni. De interim-regering moet cen trumrechts zo populair maken dat de 'cohabitation' wordt voorkomen. Deze houdt in dat de president een andere kleur heeft dan de meerderheid van het parlement en daarmee het kabinet. Sinds links in 1997 ver vroegde parlementsverkiezin gen won, kende Frankrijk zo'n cohabitation. Chirac heeft er er varing mee: van 1986 tot 1988 was hij premier onder de socia listische president Mitterrand. AFP/ANP/RTR pagina 3: commentaar Williane Weststrate uit Rilland geeft premier Kok een sleutel om de tentoonstelling in Vlissingen te openen, door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Wat betekent vrijheid voor premier Kok? Ta mara Geense van de Reigers- bergschool uit Rilland viel de eer te beurt om de minister president een vraag te stellen bij de opening van het Bevrij dingsfestival, gisteren in Vlis singen. Leerlingen van groep 7/8 van de De Reigersberg en kinderen uit groep 7 van de Dapper- school uit Amsterdam laten nog de hele week in de Sint Ja- cobspassage zien wat zij ver staan onder vrijheid. Voor Mehmet Bulut, die een foto van zichzelf in bed liet zien, is vrij heid vooral gezond zijn. En hoe bereik je dat? Door gezond te eten, veel aan sport te doen en lang uit te slapen. Voor Kok een van ballonnen gemaakte deur kon openen, moest hij eerst een aantal vragen van de kinderen beantwoorden. Niks doen Tamara wilde weten wanneer Kok vrijheid voelt. De premier voelt zich pas echt vrij op zon dag, als hij met zijn vrouw en vrienden een wandeling kan maken door de duinen. ..Lek ker een paar uur niks doen. Dan voel je je pas echt vrij." Herdenken van de slachtoffers van oorlog en geweld, hield de premier de kinderen voor, is heel erg belangrijk. ,,Op 4 mei", antwoordde hij op een vraag van Handan Gökoglugil uit Rilland, „denken we aan de mensen die ons bevrijd hebben daarbij het leven hebben gela ten. Dat moeten we nóóit ver geten." Het Bevrijdingsfestival in Vlissingen trok gisteren vol gens de politie ongeveer tien duizend bezoekers. De dertien festivals in totaal werden door zo'n 500.000 mensen bezocht. Het Nationaal Comité 4 en 5 mei verwachtte 700.000 bezoe kers, maar de regen en de lage temparatuur drukten de op komst, meldt het comité. In Wageningen namen gisteren 3600 veteranen deel aan de tra ditionele militaire parade in Wageningen. Dat waren er zes foto Ruben Oreel honderd meer dan de vorige keer. Zaterdag werden met twee mi nuten stilte in het gehele land oorlogsslachtoffers herdacht. Op de Dam in Amsterdam leg den koningin Beatrix en kroonprins Willem-Alexander een krans bij het Nationaal Monument. De stilte werd ge volgd door een toespraak van Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen R. Lubbers. Hij sprak over oorlogsleed, waar door Nederlanders kunnen meevoelen met de slachtoffers van nu, bijvoorbeeld in Israël en Palestina. Elisabeth de Pag- ter (15) uit Middelburg droeg haar gedicht 'Twee' voor. ANP pagina 7: vrijheid vraagt onderhoud ««.«i De grijze Opel was eerder gestolen bij het ziekenhuis Walcheren in Vlissingen. foto Ruben Oreel door Ab van derSluis ZOUTELANDE - De politie is nog steeds op zoek naar vier mannen, die zaterdag een aanrijding veroor zaakten op de Valkenisseweg in Big gekerke en vervolgens onder be dreiging van een vuurwapen een andere auto meenamen. Ondanks de inzet van helikopters, een vliegtuigje, een boot en dertig politiemensen zijn de vier spoorloos verdwenen. De vluchtauto is leeg aangetroffen in de Duinweg in Zou- telande. De vier ramden bij het achteruitrij den op de Valkenisseweg een gepar keerde auto. Buurtbewoners, die een klap hoorden, renden naar bui ten en belden de politie met een mobiele telefoon Eén van de vier mannen dwong de beller met een vuurwapen op de buik gericht, de telefoon af te geven. De gebeurte nissen volgden elkaar daarna in snel tempo op. Op de kruising met de Zwaanweg werd een passerende au to tot stoppen gedwongen. Daarbij werd een schot in de lucht gelost. Nog steeds onder bedreiging van het vuurwapen werden de inzittenden van een Volvo gedwongen uit te stappen. De vier reden vervolgens snel weg. De gestolen auto werd korte tijd la ter leeg teruggevonden op de Duin weg in Zoutelande. Een ooggetuige vertelde dat de Volvo vrij rustig kwam aanrijden De voortvluchti- gen hadden vermoedelijk motor- pech, want onder de motorkap kwam rook vandaan. „Ze kwamen rustig aanrijden, stapten ook rustig uit en liepen weg", aldus de oogge tuige. Hij vertelde dat de mannen naar zijn idee van 'Joegoslavische komaf' waren. Wapens hadden om standers niet gezien. Politieagenten in kogelvrije vesten waren binnen vijf minuten aanwe zig in Zoutelande. De vier mannen vluchtten waarschijnlijk via een duinovergang de duinen in. Twee toeristen vonden de sleutels van de gestolen Volvo terug op de top van De Lijst Pim Fortuyn heeft dit weekeinde haar standpunt over de landbouw bekendgemaakt. De prioriteiten van de partij liggen bij minder regels, minder ambtenaren en beter toezicht op het voedsel. Dat zegt Winny de Jong, nummer vier op de kiestlijst. De Jong is hoofd Consument en Kwa liteit van het Centraal Bureau Levensmiddelenhan del. Gevechten tussen linkse re bellen van de Fare en rechtse paramilitairen hebben in het noordwesten van Colombia zeker 150 levens geëist. Vol gens de Colombiaanse auto riteiten begonnen de gevech ten in de regio rond de plaats Bojaya. Regeringstroepen (foto) brachten zich gisteren in gereedheid om in te grijpen in de de C regio. vjP Vooral huizenkopers zijn de dupe van de stakingen in de bouw. Zo moet een aantal kopers van woningen in het Goese project Watership Down tot na de bouwvak wachten op oplevering. Dit betekent een vertraging van enke le weken, met alle financiële gevolgen van dien. De eerste thuiswinst van Terneuzen (4-0 tegen Wil- helmina'08) heeft het sei zoen toch nog gered voor de hoofdklasser in het zondagvoetbal. De Zeeuws-Vlamingen spe len volgend jaar onder de nieuwe trainer Dimitri Mbuyu ook op het hoogste a ma- H teurniveau. 1 9 varia: 2; binnenland: 3; buitenland: 5; radio en televisie: 6; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,18,19,20,21 en 22. van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Verenigde Staten zien definitief af van deelname aan het Internationa le Strafhof dat in de loop van 2003 in Den Haag wordt geves tigd. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Powell heeft dat gisteren bevestigd. De oprichting van het Interna tionale Strafhof werd vorige maand onherroepelijk nadat nog eens tien landen het verdrag uit 1998 hadden geratificeerd, waardoor het aantal deelne mers nu op 66 staat. Eerder was overeengekomen dat minimaal zestig landen zouden moeten deelnemen voordat tot oprich ting van het internationale tri bunaal wordt overgegaan. De regering van Bush wil niets van het hof weten. Washington vreest dat Amerikaanse militai ren en regeringsvertegenwoor digers het slachtoffer worden van politiek gemotiveerde pro cessen. De vorige Amerikaanse president Clinton heeft het ver drag te elfder ure ondertekend, maar de Verenigde Staten heb ben het nooit bekrachtigd. Doelstellingen Powell bevestigde gisteren dat de Amerikaanse regering deze week Annan, de secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties, zal meedelen dat de VS het op richtingsverdrag van het hof niet zullen ondertekenen en zich 'niet langer op enige wijze ge houden voelen aan de doelstel lingen' ervan, Powell verklaarde dat de VS wereldleider zijn 'in het voor het gerecht brengen van mensen'. AP (Advertentie) de duinen bij een speelterreintje. Zowel de Valkenisseweg als de Duinweg werden afgezet voor spo renonderzoek. De politie zette meteen een grote zoektocht op touw. Daarbij werden onder meer helikopters en een boot ingezet. De grijze Opel Kadett, waarmee de vier voortvluchtigen op de Valkenisseweg een geparkeerde auto ramden, was tussen vrijdag middag en zaterdagochtend gesto len vanaf het parkeerterrein bij het ziekenhuis Walcheren in Vlissingen. De vier zijn in de leeftijd van acht tien tot twintig jaar. Drie van hen hadden een getinte huidskleur, don kere ogen en donkere kleding. Eén van hen droeg volgens het signale ment van de politie een opvallend lange jas, vermoedelijk van leer. De vierde man heeft een blanke huids kleur, blond/lichtbruin verzorgd krulletjeshaar en blauwe ogen. Hij droeg een lichte jas of trui. Opval lend was dat hij een zwarte sjaal droeg. De mannen spraken met een accent of gebrekkig Nederlands. voorletters: straat: postcode: plaats telefoon: e-mail Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer j I i 11 TT1 handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan 8 71 3214 000002 noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 15,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: n per maand met automatische incasso 19,25). r per kwartaal met automatische incasso 52.-). per jaar met automatische incasso 198,-) Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) wam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1