pzc Spanning is al snel verdwenen Aftellen naar finale is begonnen 0p tandvlees v i FC Den Bosch nacompetitie in 19 PSV'ers hebben weinig zin in nabeschouwing PSV niet verder dan 2-2-gelijkspel in laatste competitieronde Aartsen en Baans winnen Laagterecord op laatste speeldag Belg Knockairt wint marathon van Almere Anthony Lurling naar Feyenoord maandag 6 mei 2002 door Henk van Weert DOETINCHEM - De laatste speelronde in de eredivisie wordt geen aanslag op de zenu wen. Spannend? Welnee. Slechts tien minuten en twee se conden staat er een beetje span ning op de wedstrijden van Ajax en PSV in Gelderland. Op dat moment spat in Doetinchem een zeepbel uiteen. De Graafschap zet PSV op een 1-0-achterstand. Geen zinnig mens gelooft nog in een titel voor PSV. Wie heel goed luistert hoort zelfs hoe in Nijme gen het Ajax-legioen juicht. Het wordt snel nog uitzichtlozer voor PSV. Op het moment dat de klokin Doetinchem op 25 minu ten en 39 seconden staat, scoort Ahmed Hossam bij NEC voor Ajax. Via honderden draagbare radiootjes meldt 'Langs de lijn' dat de titel binnen is voor Ajax. Wat volgt zijn plichtplegingen. Ajax stoomt door naar 0-2PSV worstelt zich naar 2-2. Het doet er niet meer toe. De spannendste competitie in jaren is allang be- 'slist. Het scenario voor PSV was al zo ongunstig. Het elftal van Erik Gerets moest en zou winnen. Ajax moest verliezen. Pas dan BRUGGE - Stefan Aartsen en Madelon Baans, beiden gekwa lificeerd voor de Europese kam pioenschappen zwemmen in juli in Berlijn, hebben een overwin ning behaald bij de Grote Prijs van Vlaanderen in Brugge. 'Aartsen was met een tijd van 25,40 de snelste op de 50 meter vlinderslag. Op de 200 vlinder moest hij met 2.01,28 de Duitser Christian Keller (2.00,57) voor zich dulden. Baans won de 200 meter schoolslag in 2.35,60. Op de korste afstand werd ze twee de (33,08) achter de Duitse Jan- ne Schaffer (31,88). ANP/Belga VLISSINGEN - Op de laatste speeldag van de KPN Eredivisie vielen erg weinig doelpunten. Vijf duels eindigden in 0-0 en droegen veel bij aan een laagte record uit de hoogste klasse van het betaald voetbal. Twaalf doelpunten slechts werden maar twee keer eerder geno teerd: 5 april 1970 en 22 augus tus 1971. Alleen bij RKC-Vitesse (3-2) kregen de toeschouwers waar voor hun geld. Het duel in de middenmoot was een treffen tussen Tim en Yuri Cornelisse. Beide scoorden, maar de ploeg de ploeg van Yuri trok aan het langste eind. Door dit resultaat zakte Vitesse naar de vijfde plaats en klom SC Heerenveen naar de vierde. Voor beide clubs maakte het niets uit, zowel Hee renveen als Vitesse waren al ze ker van deelname aan de UEFA Cup, evenals bekerfinalist FC Utrecht. De vijf 0-0's vielen bij Fortuna Sittard - Roda JC (afscheid Hesp met mooie reddingen bij de rechtstreekse degradant), FC Utrecht - NAC, Sparta - FC Groningen, SC Heerenveen - FC Twente en Willem II - Feye noord. Sparta-FC Groningen 0-0. Scheids rechter: Jol. Toeschouwers: 7164. Gele kaart: Zijm (Sparta), Allach (FC Groningen) Fortuna Sittard-Roda JC 0-0. Scheidsrechter: Braamhaar (46, Van derliilst). Toeschouwers: 5500. FC Utrecht-NAC 0-0. Scheidsrech ter: Wegereef. Toeschouwers: 13.000. Gele kaart: Zwaanswijk (FC Utrecht), Petö, Engelaar (NAC). SC Heerenvcen-FC Twente 0-0. ■Scheidsrechter: Vink. Toeschou wers: 14.400. Gele kaart: Ebbinge, Jensen (SC Heerenveen). RKC-Vitesse 3-2 (1-1). 10. Amoah 0-1, 39. Janssen 1-1, 71. Yuri Corne lisse 2-1, 73. Fuchs 3-1, 88. Tim. Cor nelisse 3-2. Scheidsrechter: Luinge. 1 Toeschouwers: 7400. ALMERE - De Belg Didier Knockairt heeft gisteren de ma rathon van Almere gewonnen. In de regen liep hij 2.21.42 uur, ruim twee minuten langzamer dan het parcoursrecord. Said Kanfaoui van AV Gouda werd -tweede in 2.22.38, Remco de Bree van Hellas eindigde derde in 2.24.42. Eerste vrouw was Mieke Pullen in 2.41.46. ANP zou PSV kampioen zijn, op grond van een beter doelsaldo. De Eindhovenaren kwamen nog niet in de buurt van deze oplos sing. „Kampioenen", zingt de aan hang nog wel, vlak voor de wed strijd. De eerste minuten op het drassige veld zijn lusteloos. Daarna scoort Martijn Meerd- ink, een speler die PSV al vaker in de luren heeft gelegd. Staan de op de middenstip heft Arnold Bruggink zijn handen met een breed gebaar ten hemel. Het is het opperste teken van teleur stelling. door Wietse Dijkstra TILBURG - Het meest positieve dat trainer Bert van Marwijk over Feyenoords laatste compe titiewedstrijd tegen Willem II kon zeggen, was dat het ver plichte nummer in Tilburg geen hinderlijke onderbreking in de voorbereiding op de Uefa Cup finale was geweest. Dat de Rot terdammers met hun B-keus in een oersaai duel op 0-0 bleven steken, interesseerde hem wei nig. Feyenoord was heel gebleven en daar was het met het oog op woensdag allemaal om te doen geweest. Het aftellen naar de fi nale is nu echt begonnen. Van het elftal dat het normaal gesproken gaat opnemen tegen Borussia Dortmund verschenen alleen Paul Bosvelt, Tomasz Rzasa en Chris Gyan in het veld. Alledrie werden ze overigens vroegtijdig gewisseld. Bosvelt en Rzasa in de rust, Gyan ruim een kwartier voor tijd. De Gha- nese rechtsback kon volgens Van Marwijk wel wat extra speeltijd gebruiken. „Hij had ritme nodig omdat hij dit sei zoen weinig heeft gespeeld, En woensdag zal Gyan ook aan de bak moeten, omdat Brett Emerton - in Tilburg weer mid denvelder - voor de finale is ge schorst. „Pieter Collen is nog niet zo ver dat hij al kan begin nen, dus heb ik voor die positie alleen Chris nog over", aldus Van Marwijk, die tevreden con stateerde dat zijn ploeg er 'zon der kleerscheuren' vanaf was gekomen. „Dat was onze doel stelling en daarin zijn we ge slaagd." Zorgen De enige twijfelgevallen in de Feyenoord-selectie (Patrick Paauwe en Robin van Persie) waren gistermiddag niet in Til burg aanwezig. Paauwe, die vanwege zijn zware enkelbles sure vorige week niet op het veld verscheen, wordt vandaag weer op de training verwacht. Van Marwijk maakt zich eveneens grote zorgen om Van Persie, wiens rugblessure ernstiger is clan verwacht. De linksbuiten kan waarschijnlijk pas morgen weer trainen. Mocht Van Persie niet tijdig fit zijn, dan kan Leonardo weer rekenen op een basisplaats. „Hij heeft het niet onaardig gedaan", complimen teerde Van Marwijk de ijverige Braziliaan. Stilte in het PSV-supporters- vak. Daarnaast, bij de Super boeren, gaat het eerste bomme tje af. Voor De Graafschap staat er iets anders op het spel dan een titel. Een punt tegen PSV bete kent dat de Doetinchemmers niet hoeven deel te nemen aan de nacompetitie, de gruwel van iedere voetballer in de eredivi sie. Van Vosse De Graafschap maakt het nog erger voor PSV. In de 3 le minuut scoort, alweer, Meerdink 2-0. De treffer is te danken aan een Om toch vooral geen risico's te nemen, had de Feyenoord-trai- ner 'gedeeltelijk in overleg' zo veel mogelijk spelers een vrije dag gegeven. Alleen Paul Bos velt liet die mogelijkheid onbe nut. De aanvoerder bleef liever in zijn ritme. „Paul voelt zich daar prettig bij en dan moet je dat doen", keurde Van Marwijk die beslissing goed. „Maar we hadden wel afgesproken dat hij hooguit een uur zou spelen." Het werd uiteindelijk drie kwartier, die Bosvelt zonder noemenswaardige problemen doorstond. Wat dat betreft trof Feyenoord in het brave Willem II een ideale tegenstander. Want al te stevig werd Bosvelt ook weer niet aangepakt. „Toch was dit wel een echte wedstrijd hoor", vond Bosvelt zelf. „Kijk maar naar Tomasz Rzasa, die nu drie lippen heeft." Rzasa liep in de eerste helft on gelukkig tegen een elleboog van Kew Jaliens op en beschadigde daarbij zijn bovenlip. Twee hechtingen waren noodzake lijk. „Maar ik kan woensdag ge woon spelen," lachte de onfor tuinlijke Pool als boer met kiespijn. „Ik ben er voor hon derd procent voor gegaan. Doe je dat niet, dan raak je juist ge blesseerd." Ook Bosvelt voetbalde met die instelling. „Ik ben fit en wil dan gewoon spelen. Moeilijk om te zeggen of dat verstandig is ge weest. Wat is wijsheid? Dat zal woensdag moeten blijken." Bosvelt was in de eerste helft al na twee minuten dicht bij een doelpunt voor Feyenoord toen hij op aangeven van Emerton over schoot. Het was een van de spaarzame hoogtepunten in een slaapverwekkend duel waarin de meeste spelers van Feye noord niet tot het uiterste wil den gaan. Of domweg niet beter konden (Leonardo dos Santos en Johan Elmander). Dat gold niet voor doelman Henk Tim mer, die als beste speler van de Rotterdammers, voorkwam dat Feyenoord nog verloor ook. Willem II - Feyenoord 0-0. Scheids rechter: Van Dijk. Aantal toeschou wers: 14.400. Willem II: De Vlieger; Jaliens (58. Meeuwis), Mathijsen, Van Nieuw- stadt en Mariana; Landzaat, Calu- wé en Mathijssen (83. Veldeman); Selctioui, Bombarda (85. Van Bee- len) en Sjoekov. Feyenoord: TimmerGyan (72. Col len), De Haan, Sprocket, en Rzasa (46. Aros); Dos Santos, Bosvelt (46. Boutahar), Emerton en Leonardo; Kornejev en Elmander. GPD weergaloze actie van Peter van Vossen op en langs de achterlijn. Van Bommel klapt nog even fa natiek in de handen, om zijn ploeggenoten op te beuren. Op de bank van PSV zakt het kwik tot onder het nulpunt. Titel weg, dat was al een feit. Maar ook nog een vernedering? Kansen krijgt PSV volop. Maar voor de rust mist iedereen. Bruggink, Bouma, Hofland, geen PSV'er krijgt de bal voor bij de uitstekende doelman Ste fan Postma. Op de bank kijken Erik Gerets en assistent Erwin Koeman in stilte toe. Als Brug gink alleen voor de doelman op duikt maar mist, slaat Koeman zich voor het hoofd. Rond zijn mond tekent zich een cynisch lachje af. Ongeslagen Na de rust (Ajax staat inmiddels op 0-2) weet PSV de vernede ring te voorkomen. De Eindho- venaren overklassen de Tuk kers. Rommedahl stift de bal fraai over Postma. Kezman tikt de bal uit een voorzet van de Deen tegen het net: 2-2. Ook in cle twaalfde wedstrijd na het 2- 1-verlies bij RKC blijft PSV on geslagen. Dat zegt iets over de tweede competitiehelft van PSV. Die was heel aardig, de eerste helft niet. Voor het eerst onder Erik Gerets haalde PSV geen hoofdprijs. Toch vond de coach dat. hij niet met lege handen stond. Kwalifi catie voor de Champions Lea gue is een goed resultaat. „Ajax is de terechte kampioen. Na tuurlijk. Degene die de meeste punten haalt, is altijd de terech te kampioen. PSV en ikzelf heb ben de laatste jaren heel veel ge wonnen. Je moet ook kunnen accepteren dat het een keer geen hoofdprijs is geworden. De ma nier waarop het dit seizoen ge gaan is, was niet fraai. Iedereen moet in de spiegel kijken. Ook ik heb fouten gemaakt. Er zijn din gen gebeurd waar ik van geleerd heb", aldus Gerets, die niet op details wilde ingaan. Toch nam hij ook het woord 'te vredenheid' in de mond. „Ik ben er tevreden over dat we van de dertiende plek naar de tweede opgerukt zijn. Toen we de win terstop in gingen, was PSV uit geteld. Daarna zijn we goed te ruggekomen. We zijn er weer in gaan geloven. We gingen punten pakken. Ook hier waren we de betere ploeg. We hadden deze wedstrijd gewoon moeten win nen." De teleurstelling overheerst. „Onze kern bevat meer goede voetballers dan die van Ajax en Feyenoord. Wij kunnen blessu res beter opvangen. Dus hadden wij kampioen moeten worden." De Graafschap - PSV 2-2 (2-0). 10. Meerdink 1-0, 32. Meerdink 2-0, 60. Rommedahl 2-1, 64. Kezman 2-2. Scheidsrechter: Van Huiten. Toe- schouioers: 11.000. Gele kaart: Berck Beelenkamp (De Graafschap De Graafschap: Postma; Nok, Ba kens, Vreman en Beek Beelenkamp; Meerdink (89. Diakité), Van den Brom, Van Leerdam en Turpijn; Va- leev (86. Promes) en Van Vossen. PSV: Wateneus; Bogelund, Ooijer (74. Faber), Hofland en Bouma; Rommedahl (84. Gakholcidze), Van Bommel, Vogel en Ramzi (46. Ven- neqoor of HesselinkBruggink en Kezman. GPD van onze sportredactie DOETINCHEM - Het was een prima moment voor een nabe schouwing op een uiterst merk waardig en veelbewogen sei zoen. Maar na afloop van de laatste wedstrijd had niemand in het PSV-kamp behoefte aan een doorwrochte analyse. Zelfs Ronald Waterreus, toch nooit te beroerd om in duidelijke be woordingen zijn visie te geven, hield zich in Doetinchem op de vlakte. Aandringen hielp niet. Water reus had geen trek om een ver klaring te geven voor de wissel vallige prestaties van zijn ploeg. Te kort dag, vond de keeper. „Ik heb dit seizoen één keer mijn mening gegeven, nu is het de beurt aan anderen. Wie? Er zijn genoeg mensen binnen de club die dat kunnen doen", aldus Waterreus. In december stelde hij onder meer dat iedereen zich bij PSV collectief in slaap had laten sussen en 'er zaken struc tureel bijgestuurd moesten wor den'. Terugkijkend op de onverwacht spannende laatste weken her haalde Waterreus gisteren een inmiddels bekende stelling. „Ik heb 't al eerder aangegeven: het is puur aan het falen van de con currentie te danken dat we tot de laatste speeldag hebben mee gedaan. Ja, ik vind Ajax de te rechte kampioen. Want je pakt de titel op basis van regelmatig heid. Achteraf mogen we blij zijn dat wij de Johan Cruijff Schaal nog hebben gewonnen", zei Waterreus, toch weer een tikje cynisch. Mentaliteit De keeper bestreed de stelling dat PSV op de Vijverberg eigen lijk niet meer in de titelkansen geloofde. „Dat is altijd gemak kelijk praten achteraf. Ik denk dat wij juist in de tweede helft lieten zien dat aan de mentali teit van deze ploeg niks man keert." Hoe ziet de spelersgroep van PSV er over drie maanden uit? „Ik weet niet wie er wel en niet blijven. Als Alex Ferguson hier zometeen bij de uitgang om de hoek staat, ben ik ook vertrok ken. Maar dat geloof ik niet." door Jos van de Ven DEN BOSCH - Moe, wellicht te moe moet FC Den Bosch woens dag aan zes wedstrijden in de nacompetitie beginnen. De ploeg die 34 wedstrijden in de eredivisie zwaar verdedigende arbeid leverde waarbij vooral de aanvallers krachtenverslin dend te werk gingen, loopt al weken op de tenen. Gisteren te gen AZ (0-1) liet FC Den Bosch de laatste kans op het ontlopen van de nacompetitie schieten omdat het niet fit en daardoor niet scherp genoeg was om de kansen te verzilveren. Den Bosch speelde zich voor de winterstop naar 22 punten door vooral de kansen te benutten. De aanvallers Bart Van den Eede, Mourad en Fabian de Freitas hadden niet eens zo veel mogelijkheden nodig om de te genstander te frustreren. Zwaar leunend op de verdediging, bij zonder efficiënt in de counter. Direct na de winterstop kwam de sleet op het team. Van den Eede bleef voorin de aanval weliswaar op sleeptouw nemen - met veertien doelpunten speel de hij zich in de belangstelling van een aantal ploegen - maai de Belg kreeg per wedstrijd minder steun. Mourad en De Freitas speelden te wisselvallig om het de tegenstanders echt lastig te maken. Uit vorm De tegenvallende prestaties na de winterstop hebben alles te maken met de kwaliteiten van de selectie. Trainer Wiljan Vloet merkte gisteren na de wedstrijd niet voor niets op, dat veel van zijn spelers bijna alle 34 compe titiewedstrijden hebben ge speeld. Vloet had gewoon geen andere mogelijkheden. Een uit vorm zijnde Mourad of De Frei tas of één van de vleugelverde digers zijn in de huidige 'bank- bezetting' van Den Bosch niet te vervangen. Zo was het tegen AZ ook weer. Winst op de Alkmaarders en verlies van De Graafschap of FC Groningen had de Bossche ploeg in de eredivisie gehouden. Den Bosch was afhankelijk van andere ploegen, maar kon het niet eens op eigen kracht. De Freitas was twee keer dicht bij een doelpunt; hij zag een kopbal. Over ruim een week vertrekt de doelman met de nationale selec tie naar Boston, waar Oranje op 19 mei tegen de Verenigde Sta ten oefent. Hij mist daardoor de trip van PSV naar China. „Ik heb inmiddels zo'n driehonderd wedstrijden voor PSV gespeeld en pas twee interlands. En heel veel interlands zullen er voor mij niet meer bijkomen. Mijn voorkeur gaat dit keer dan ook uit naar Oranje. Ik ben heel blij dat PSV mij hiervoor toestem ming heeft gegeven." Oranje Waterreus krijgt in de VS gezel schap van ploeggenoot André Ooijer, hoewel de verdediger zich tegen De Graafschap licht geblesseerd moest laten vervan gen. „Ik heb al wat langer last van mijn linkerknie, maar ik kan gewoon met Oranje mee." De beste PSV'er van de tweede competitiehelft zag zijn uitste kende serie niet beloond met een prijs, „Na de 2-0 zag ik alles even wegglijden. De landstitel is voor een club als PSV altijd het hoofddoel. Als je die doel stelling niet haalt, beleef je dus een slecht jaar", zei Ooijer, die de positie van centrale verdedi ger inmiddels als zijn favoriete beschouwt. Indrukwekkend De enige aankoop van PSV, Jan Vennegoor of Hesselink, besloot zijn eerste seizoen in Eindhoven met gemengde gevoelens. „Ik heb veel meegemaakt en ook veel geleerd. Niet eens zo zeer in negatieve zin, Er is veel op me afgekomen. Ik vond het indruk wekkend," Aan de andere kant was de clubtopscorer ook blij dat het jaar erop zit. „Het was een zwaar seizoen en we hebben overal naast gegrepen. Dat we ons geplaatst hebben voor de Champions League is een kleine troost. Qua team hebben we het niet goed gedaan, Geen titel, geen tweede ronde Champions League, de bekerfinale gemist, op een vreselijke manier uitge schakeld voor de Uefa Cup. Wij hadden dit seizoen kampioen moeten worden. Dat we dat niet zijn, hebben we aan onszelf te wijten. Het is heel teleurstel lend, heel zuur." GPD van de lijn worden gehaald en plaatste na een counter de bal binnenkant rechts naar de cor- nervlag, waar hij met een schot met de linkervoet de bal in ieder geval meer richting had kunnen krijgen. Van den Eede stuurde de bal na rust met het hoofd de bal in de armen van Moens. Een kans die voor de winterstop ongetwijfeld in een van de hoeken was verzil verd. Daarmee was het wel op. Zeker na de treffer van AZ, in geleid door balverlies op het middenveld van Den Bosch. De verdediging stond te ver naar voren, Dibi profiteerde: 0-1. Den Bosch kreeg in de slotfase nog wel kansen - twee keer Van der Laak en één keer Mourad - maar de lucht was toen al lang uit het team. „Gewogen en te licht bevonden"reageerde aan voerder Fred van der Hoorn. „We moeten helder in de kopkes worden", vulde Van den Eede aan. „Tegen AZ wilden we in de tweede helft een tandje bij zet ten, maar dat lukte al niet meer." FC Den Bosch-AZ 0-1 (0-0). 72. Dibi 0-1. Scheidsrechter: Van Egmond. Toeschomoers: 4626. Gele kaart: Mourad, De Freitas (Den Bosch), Wolters, Lee (AZ). GPD DEN BOSCH - Feyenoord en Heerenveen zijn zo goed als rond over de transfer van aan valler Anthony Lurling. De Bosschenaar die vorig jaar ook al in de belangstelling van de club uit Rotterdam stond, heeft nog een éénjarig contract in Heerenveen. Feyenoord-aan- valler Johan Elmander zou naar Heerenveen vertrekken. „Ik praat alleen met Feyenoord als de clubs er helemaal uit zijn. Dat heb ik na vorig jaar wel ge leerd", reageerde Lurling gis teravond. Naar verluidt heeft Lurling over twee weken een af spraak met Feyenoord. „Feye noord is altijd een droom voor mij geweest. Een supermooie club in een superstadion met su- perpubliek." Lurling, die zijn carrière bij Den Bosch begon, speelt sinds 1999 voor Heeren veen. GPD PSV-aanvoerder Mark van Bommel (links) verslaat Ilja van Leerdam in een luchtduel. foto Robert Vos/ANP Feyenoord probleemloos door verplicht nummer bij Willem II: 0-0 Willem Il-spits Mariano Bombarda en Ferry de Haan strijden om de bal. foto Eric Brinkhorst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19