s Titel zonder glans is ook een titel Hoek ontspoord na privé-affaire f 13 I I I I I Stefan Saey: een zwaktebod van trainer Nijskens Hangmatje 14 15 18 19 22 Ajax verdrijft de banvloek uit de Arena Huldiging bij bekerfinale onduidelijk Bekerfinale nog te vroeg voor Van der Vaart David Beckham is fit voor WK Jan Ullrich had te veel gedronken Benefiet voor de slachtoffers aanslag WTC PZC maandag 6 mei 2002 Toernooizege voor Oekraïners Oostkapelle zet toon met zege Wilco de Valk matchwinnaar Belgische coup in Hulster race PSV haakt snel af in titelrace Clijsters schittert tegen Williams Terneuzen blijft in hoofdklasse door André Hoogeboom NIJMEGEN - Aan het eind van de regenboog staat de pot met goud. Ajax is na de 2-0-zege bij NEC kampioen. Voor het eerst sinds 1998 en daarmee is alles goed. Volgend jaar de Cham pions League, internationaal aanzien, misschien zelfs de tweede ronde. Een toekomst vol anticipatie en dat is wel eens an ders geweest. Of alle mooie dromen uitkomen ligt verscholen in de tijd. Hoe vaak zijn dromen niet ontaard in nachtmerries. PSV en Feye- noord kwamen in de Champions League, Heerenveen en Willem II ook. Het leverde maanden vol stress op en uiteindelijk vaak in ternationale hoon. Ajax weet ook hoe het is om te worden uitgelachen. Daar heb ben de Amsterdammers de laat ste jaren genoeg ervaring mee opgedaan. Het dal is diep ge weest. Het is dan ook te vroeg om te zeggen dat de magere ja ren zijn afgesloten. Daarvoor was de factor geluk in deze ver warrende competitie te groot. Vooral door het falen van con currenten bleef Ajax overeind. Het puntentotaal zegt ook veel over de kracht, of beter, het ge brek daaraan van dit Ajax. Nog nooit is een kampioen van Ne derland met zo weinig punten geëindigd. Even doorberekend dat de winnaars nu drie punten per zege krijgen. Ironie De ironie ligt om de hoek. Ajax heeft de titel voor een deel te danken aan John van 't Schip. De trainer van Twente deed niet veel goed dit seizoen, maar snoepte wel Feyenoord zes pun ten af. De rechtsbuiten van wel eer mag best in het dankwoord tijdens de huldiging van Ajax AMSTERDAM - Het Amster damse publiek heeft er één hul diging van Ajax van opzitten. Dat gebeurde niet op de gebrui kelijke plaats, het Leidseplein, maar op een parkeerterrein bij de Arena. Mocht Ajax over een week ook de bekerfinale tegen FC Utrecht winnend afsluiten, clan is het nog onduidelijk hoe de huldi ging gaat verlopen. Burgemees ter Cohen ziet een feestavond op zondag in de stad niet zit ten.. „De wedstrijd is zondagavond. Vóór de supporters en de ploeg terug zijn uit Rotterdam, is het te laat voor een uitgebreide hul diging", zei hij bij de huldiging van Ajax van gisteren. De burgemeester kreeg afgelo pen week veel kritiek van een deel van de Ajax-f ansomdat hij wegens de vele festiviteiten in zijn stad een huldiging op het Leidseplein na de titelwinst, weigerde toe te staan. ANP NIJMEGEN - Rafael van dei- Vaart twijfelt of hij op tijd fit is voor de bekerfinale, die Ajax op 12 mei in De Kuip tegen FC Utrecht speelt. De Ajacied, al sinds begin fe bruari uit de roulatie met een knieblessure, had aanvankelijk hoop de wedstrijd te halen. „Maar ik kreeg vorige week een kleine terugslag. Ik vraag me af of ik de bekerfinale nu nog wel haal", zei Van der Vaart gister middag in Nijmegen. GPD LONDEN - David Beckham is op tijd fit om voor Engeland te spelen op het wereldkampioen schap voetbal. Dat heeft de coach van zijn club Manchester United, Alex Ferguson, zater dag verklaard. Engelands eerste duel op het WK is 2 juni tegen Zweden. De middenvelder brak in april een botje in zijn voet in de Champions League-wedstrijd tegen Deportivo. Het herstel zóu zes tot acht weken vergen. Ferguson: „Over tien dagen is Beckham volledig hersteld." RTR worden betrokken. En wat te denken van PSV, dat faalde in de eerste seizoenshelft en zelfs verloor bij Spart aMaar ook de snelle uitschakeling in Euro pees verband kwam Ajax niet slecht uit. Waar PSV en Feye noord met krachten smeten op het internationale slagveld, kon de Amsterdamse club zich in al le rust concentreren op de natio nale competitie. Ajax kampioen. Dat had nie mand verwacht. De nationale pers zeker niet. In de presenta- tiegids van Voetbal Internatio nal voorspelde niemand van de kenners Ajax als titelkandi daat. De euforie zal groot zijn. En dat is te begrijpen. Ajax heeft sinds de verhuizing naar de Arena niet zo vreselijk veel vreugde gekend. Het was vaker dramatisch. Zo werd het hon derdjarig bestaan verstierd door een aaneenschakeling van teleurstellingen. Miljoenen transfers die verkeerd uitpak ten, de grasmat die niet wilde deugenhet leedvermaak buiten Amsterdam was groot. Dodenmars Het was te pijnlijk voor woorden, maar werd prachtig weergegeven in beelden. Het filmdocument 'Daar Hoorden Zij Engelen Zingen' was een do denmars, van een club die de weg helemaal kwijt was. In de j acht op succes raakten ve len beschadigd. Frank Kales, Danny Blind (die zichzelf over schatte als technisch directeur, maar ervaring en sluwheid te kort kwam), Jan Wouters, Co Adriaanse en natuurlijk Morten Olsen, de trainer die verant woordelijk was voor het laatste aansprekende nationale succes van Ajax: de titel van 1998. Hij werd een j aar later geslacht offerd toen de broers De Boer in opstand kwamen om een ver trek naar Barcelona te forceren. De kaalslag was ingetreden na het vertrek van Louis van Gaal, de laatste trainer die Aj ax inter nationaal succes had gebracht. Van Gaal vertrok en liet een va cuüm achter, dat samenviel met de verhuizing naar de Arena. Het was geen wonder dat de club in die situatie op drift raak te. De veranderingen waren te talrijk, de vaste grond onder de voeten was verdwenen. En dan was er nog de vaak bekritiseer de beursgang. Wat moet een voetbalclub op de beurs, zo luidde de kritiek. Ook rond Co Adriaanse speelde zich een tragedie af. De komst van de eigenzinnige Amster dammer werd door iedereen bij Ajax met instemming begroet, maar na verloop van tijd over speelde hij zijn hand, was eigen wijs en werd keihard met zijn ei gen falen geconfronteerd. Het is verleidelijk alle eer toe te zwaaien aan Ronald Koeman, die het roer overnam. Waar schijnlijk was het een noodza kelijke beslissing. Koeman pak te de voetballers aan als zijn gelijke. En dat werkte. Als trainer pakt hij nu zijn eer ste grote prijs, maar hij heeft zich nog niet echt bewezen. Die kans krijgt hij volgend seizoen in de internationale arena. GPD pagina 20: Ajax telt weer meer in voetballand Eerherstel Van Halst compleet Ajax-spits Mido juicht na het eerste doelpunt, dat de Amsterdammers de weg naar de titel wees. Dramatisch slecht competitieslot door interne strubbelingen door Frits Bakker HOEK - Het hoge woord kwam er eindelijk uit. Hoek-trainer Angelo Nijskens heeft maandenlang gezwegen over de oorzaak van de vrije val die zijn elftal na de winterstop op de ranglijst heeft gemaakt. „We hebben een interne affaire mee gemaakt die tot in het hele elftal heeft doorgewerkt", zei de ge plaagde trainer zaterdag na de dramatische wedstrijd tegen Bennekom, die voor eigen publiek met 4-1 werd verloren. De geruchtmakende affaire speelde zich in de privésfeer af en bracht vijf spelers uit de se lectie in aanraking met de Bel gische politie. Nijskens wil niet in details treden: „Het is schrij nend wat er is gebeurd, maar het heeft niets met voetbal te ma ken. Ik voel me machteloos, want we zijn er mentaal wel door aangetast." De hoofdrolspeler in de zaak, die in de relationele sfeer is te zoeken, is de Belgische midden velder Stefan Saey. De bewuste speler is inmiddels door Nijs kens uit de selectie gezet, omdat hij (of zijn vriendin) er volgens de trainer de oorzaak van was dat vier andere spelers twee we ken geleden weer op een politie bureau in Lokeren moesten ver schijnen. Het gaat daarbij om Bart Poppe, aanvoerder Johan Müchyer, Wesley de Smet en Djamel Buysse. Het onderzoek richtte zich onder meer op al of niet val se beschuldigingen, dreigemen ten en bekladding van de auto van Saey. Bart Poppe en Stefan Saey leven door die affaire al maanden in onmin. De zaak be gon te spelen rond de Amstel Cup-wedstrijd tegen Terneuzen en escaleerde in de maanden daarna. Volgens Nijskens, die emotio neel zeer betrokken is geraakt bij de ruzies in zijn elftal, heeft Johnny de Ritter, invaller-keeper bij Hoek, gooit zich op de bal voordat Bennekom-spils Dennis van Meegdenburg (rechts) gevaarlijk kan worden. Franky Standaert. (links) werd zaterdag door de suppor ters uitgeroepen tot regelmatigste speler in het elftal van Hoek. foto Peter N icola i de affaire Hoek intern ver scheurd. „We hebben ook veel tegenslag gehad dit seizoen, maar die privé-affaire is de be langrijkste oorzaak voor de te rugval na de winter", gaf hij za terdag aan. Johan Mücher is het niet met zijn trainer eens. De laatste man in de verdediging vindt het te gemakkelijk om die zaak als verklaring te gebruiken voor de slechte reeks. „Het heeft natuurlijk wel mee gespeeld, maar ik vind dat spe lers daar volwassen mee om moeten gaan", vindt de verdedi ger, die zelf in zijn spel nauwe lijks te lijden heeft gehad onder de zaak. „Ik heb wel gevoeld dat er tweespalt was binnen de ploeg en heb de laatste maanden een moeilijke periode gehad als aanvoerder Maar dat we na de winter zo zijn teruggevallen, is niet alleen daarop te steken." Johan Mücher, zaterdag door supporters van Hoek gekozen in de topdrie van regelmatigste spelers van het seizoen (1. Fran ky Standaert, 2. Johan Mücher, 3. Thomas Ragut), wil naar bui ten toe niet uitweiden over de strubbelingen binnen het elftal. „Wat er privé gebeurt, mag toch niet van invloed zijn op het voetbal? Ik vind het geen excuus voor de slechte resultaten in de tweede helft van de competi tie." Vleugels Hij stelt wel vast dat de twee vleugelspelers (niet toevallig Stefan Saey en Bart Poppe) na de winter totaal uit vorm zijn geraakt, dat er geen voorzetten meer van de flanken kwamen en dat de rest van het elftal ook niet meer het niveau van voor de winterstop hebben gehaald. „We misten in de eerste plaats een speler die leiding kan geven en het elftal kan opjagen. Vooral daardoor zijn we met de week verder afgedwaald." En Hoek raakte in de loop van de competitie nog zo veel spelers kwijt dat Nijskens ook dat als excuus aanvoert. Stefan Saey is al de vierde speler die dit jaar vroegtijdig is gestopt De Bra bander Eric van de Watering haakte al af voor de eerste trai ning. Dave Gijsel en Arjan Koopmans vertrokken na een conflict met de trainer en nu is Saey zelf door de trainer buiten spel gezet. „Ik dacht dat we alles al hadden gehad", zei Nijskens zaterdag ontmoedigd, maar de laatste rel van het seizoen zal hem nog de meeste slapeloze nachten be zorgen. Zaterdag moest de Belg vnis In voetbal is alles mogelijk, maar een sensationele ont knoping zoals in de Italiaan se Serie A zat er in de KPN eredivisie niet in. We waren met NEC van plan om het Ajax zo moeilijk mogelijk te maken, maar eerlijk is eer lijk: kwalitatief zijn we niet goed genoeg om van Ajax te ivinnen. Het was jammer dat meteen na de wedstrijd alle aan dacht uitging naar Ajax, want zo viel het afscheid van de NEC-spelers Latuheru, Koning, Adilson dos Santos en Maes volle dig in het niet. Maar op het be haalde kam pioenschap viel weinig aan te mer ken, want Ajax is de te rechte kampioen. Het spel was niet altijd mooi, maar Ajax speelde wel constant. De eindstand van de topdrie geeft de verhoudingen exact weer, maar ik vind het jam mer dat Heerenveen niet ho ger is geëindigd dan de vierde plaats. Dit seizoen had de ploeg het materiaal om tus sen Ajax, Feyenoord en PSV te eindigen. NAC was voor mij de revelatie van het sei zoen, ook al ging het de laat ste partijen wat minder. NAC koppelde verzorgd voetbal aan goede resultaten. Dat is een verdienste van Henk ten Cate, met wie ik heb gewerkt. Aan kop was het tot de slot dag spannend, maar dat For- tuna de eerste degradant zou worden, bleek al snel. Gek, want op papier hadden ze best een aardig team. Dat Sparta in de nacompetitie zou belanden, wisten we ook al gauw. Maar als je niet ge noeg goeie spelers hebt, over- ©I i®©0JJI© leef je niet in de eredivisie. Zelfs niet met een oud- bondscoach aan het roer. Wat mezelf betreft, kan ik te rugzien op een goed seizoen. Nou ja, goed... mijn seizoen begon eigenlijk pas na de winterstop. Want in het eer ste halfjaar ben ik alleen maar reservespeler geweest bij Heerenveen en heb ik niets kunnen laten zien. Ik zat wel bij de selectie, maar hoorde er toch ook weer niet helemaal bij. Die tijd be schouw ik als een klein diep tepunt in mijn carri ère. Toen het na proef- wedstrijden bij Stras bourg en Duisburg maar niet tot een transfer kwam, heb ik even ge vreesd voor het einde van mijn voetbalcarrière. Hetwas logisch datveelmen- sen, ook bij NEC, sceptisch stonden tegenover mijn over stap van Heerenveen. Wat wil je, ik had in een halfjaar tijd slechts drie kwartier gevoet- bald in Heerenveen 1In zes tien wedstrijden heb ik bij NEC laten zien dat ik nog steeds prima kan voetballen. Ik heb zes goals gemaakt en ben in korte tijd tweede ge worden in de strijd om de ti tel 'beste speler van NEC'. Ik heb een contract verdiend. De laatste jaren heb ik nau welijks vakantie kunnen vie ren omdat ik geblesseerd was en steeds door moest trainen. Vorig seizoen speelde ik met Sparta in de nacompetitie, toen had ik ook weinig rust. Nu kan ik eindelijk zorgeloos op vakantie. Ik verlang nu al naar mijn hangmatje. Dennis de Nooijer foto Jasper Juinen Jan Bulté, die het nog niet zo slecht deed, als vervanger voor Saey opdraven. Johnny de Rit ter, reservekeeper van het twee de elftal, stond onder de lat. Dat mag geen excuus zijn voor de 4-1 tegen Bennekom, want Nijs kens kon nog negen spelers op stellen die al een heel jaar tot de selectie behoren. De lange inzinking (en de privé- affaire) hebben Nijskens in zijn eerste volle jaar als trainer niet onberoerd gelaten. De trainer zat er na de afstraffing aange slagen bij. Zijn elftal joeg in de laatste thuiswedstrijd van de competitie de supporters van de tribune en veel sponsors spra ken schande over de manier waarop dit elftal het publiek en de club al maanden voor schut zetten. Voor rust had Hoek zaterdag af en toe nog een opleving. Barry van der Hooft miste twee uitge lezen kansen. Dennis van Meeg denburg, topschutter van Ben nekom, schoot uit een hoekschop de eerste bres in de verdediging van de thuisclub. En na de rust werd Hoek simpel opgerold. Drie opgelegde kan sen waren nog niet besteed aan Bennekom, dat door Jacco Meurs wel naar 0-2 kon uitlo pen. Musa Kanu deed met zijn enige geslaagde actie van de wed strijd nog iets terug. Daarna scoorde Bennekom nog twee keer: 1-4. Hoek-Bennekom 1-4 (0-1). 20. Den nis van Meegdenburg 0-1, 66. Jacco Meurs 0-2, 68. Musa Kanu 1-2, 76. Mare Heïmgartner 1-3, 78 Dennis van Meegdenburg 1-4. Scheidsrech ter S. de Groot (Utrecht). Gele kaart: Johan Mücher (Hoek). Aantal toe schouwers: 300 Hoek: Johnny de RitterThomas Ra- gut, Johan Mücher, Franky Standaert, Frank de Wispelaere, Bart Poppe (46. Michel Mullaert), Djamel Buysse, Wesley de Smet, Jan Bulté (72 Arco HerreboutMusa Kanu (85. Tim Brouwer), Barry van der Hooft. door Frits Bakker HOEK - Hij had zich een ander afscheid van Hoek voorgesteld, maar dat is Stefan Saey niet ge gund. De 25-jarige Belgische middenvelder is door trainer Nijskens uit de selectie van de hoofdklasser verbannen en hoeft dit jaar ook niet meer te rug te komen. „Ik ben zwaar te leurgesteld in de trainer", zegt Saey, die zich slachtoffer voelt van een spraakmakende privé- affaire. De zaak speelt al vanaf kort na de winterstop. Saey: „Toen zijn er dingen gebeurd in het privé- leven van mij en mijn vriendin die de sfeer hebben verpest. En in die zaak zijn ook een paar spelers van Hoek betrokken." De Belg (uit Lokeren) werd in de maanden daarna bedreigd en afgeperst en zoekt de verdach ten in de kringen van Hoek. „Al weet ik nog altijd niet zeker of dat waar is," Hij kreeg onder meer bedrei gende telefoontjes over zaken in zijn privé-leven. „Mijn auto werd in die tijd bekrast en met verf bewerkt, daarvan hebben we aangifte gedaan. Mijn vrien din heeft Bart Poppe, een van mijn beste vrienden, van dingen beschuldigd, maar ik weet zeker dat hij het niet is geweest." Onbevangen De spelers van Hoek, die voor verhoor zijn opgeroepen, zijn niet direct als verdachten aan gemerkt. „Ze zijn als getuigen opgeroepen", legt Saey uit. „En dat is kennelijk hard aangeko men. Ik zou denken; als je on schuldig bent, ga je daar onbe vangen naartoe. Maar Nijskens heeft er een halszaak van ge maakt Hij heeft me uit de selec tie gezet, omdat de zaak nu bij de politie ligt." Saey vindt (net als aanvoerder Johan Mücher) dat Nijskens de affaire ten onrechte aanvoert om de slechte competitiehelft goed te praten. „Dat is een zwaktebod van Nijskens", vindt hij. „De ploeg heeft gefaald na de winter, omdat de instelling niet deugde. We hebben niet scherp meer getraind. Dat heb ben we als spelers onder elkaar vaak genoeg gezegd. En er werd helemaal geen druk op gelegd. Nijskens bleef maar zeggen: we hebben een prachtige eerste helft gespeeld. Toen het daarna helemaal misging, heeft hij niet ingegrepen. De scherpte van voor de winter is nooit meer te ruggekomen. Dat is de oorzaak voor het falen, niet die zaak waarvoor hij mij nu laat op draaien." FREIBURG - Jan Ullrich zal zich niet alleen moeten verant woorden voor het doorrijden in zijn auto na een aanrijding, de Duitse wielrenner had ook een te hoog alcoholpromillage in zijn bloed. Dat heeft Telekom- woordvoerder Olaf Ludwig zondag bekendgemaakt. Ullrich ramde in de nacht van dinsdag op woensdag met zijn Porsche een fietsenstalling voor een hotel en reed vervolgens door. De politie lichtte hem van zijn bed voor een bloedproef. We weten dat er een prom illage van 1,4 tot 1,5 is gemeten", be vestigde Ludwig. Ploegleider Walter Godefroot gaat een dezer dagen met Ullrich praten. Lud wig sloot uit dat de ploeg de voormalig Tourwinnaar een boete zal opleggen. SID ZURICH - Op verzoek van de Amerikaanse voetbalbond or ganiseert de wereldvoetbal bond Fifa op II september een benefietwedstrijd voor de slachtoffers van de aanslag op het World Trade Center in New York. Voorzitter Sepp Blatter van de Fifa heeft dat zaterdag in Zü- rich bekend gemaakt. Bij de aanslag kwamen vorig jaar dui zenden mensen om. Welke teams precies een jaar na het tragische gebeuren zullen aan treden is nog niet bekend. Ook niet waar de opbrengst van het sduel naar toe zal gaan. De wed strijd vindt plaats in het New York Giants Stadion. SID

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13