Groot tekort onderhoud scholen PZC Paniek door bommen bij stadion Madrid Politie vindt miljoen xtc-pillen in Pools zeiljacht Zierikzee 1 Ex-hoofdofficier Vrakking adviseur verdachte bouwer Situatie in praktijk veel ernstiger dan Tweede Kamer is verteld Nieuw reservaat voor walvissen Passagiers breken hun benen door zware turbulentie Moordenaars Ze'evi overgebracht Cito-toets raakt uit de gratie Miljoenen Europeanen betogen Pronk wil grenzen verder open Conflict na uitverkiezing De Bruijn Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15 A 12° 1 7° NW 3 Eerst regen Vooral in de ochtend regen, 's middags droog met een beetje zon. Maximaal 13 graden bij een zwakke noordwestenwind. 245e jaargang no. 104 donderdag 2 mei 2002 los nummer 1,00 Veel ellende achter het glas door Pauline Weseman UDEN - Basisscholen ko men jaarlijks 36 miljoen euro tekort op hun bud getten voor onderhoud. Inmiddels hebben zij een achterstand van 258 mil joen opgebouwd. Ingeni eursbureau Asset Facility Management uit Uden zegt dat op grond van on derzoek onder 450 scho len. Het Asset-onderzoek staat haaks op eerdere bevindingen van de Tweede Kamer. Uit een evaluatie vorig jaar bleek dat het onderhoud op scholen 'rede lijk' is. Staatssecretaris Adel- mund van Onderwijs stelde honderd miljoen euro extra be schikbaar. Maar daarmee is de kous lang niet af, zegt Asset-directeur F. Ha en. Hij schrijft onder houdsplannen voor scholen en zegt daardoor een behoorlijk realistisch beeld te hebben van de onderhoudsproblemen in het onderwijs. En dat is een andere realiteit dan die Adelmund voorspiegelt. Emmers Het bureau komt vaak nijpende situaties tegen. Van emmers in klaslokalen die lekkend hemel water op moeten vangen tot slechte speeltoestellen en rotte kozijnen. Dat was voor Asset aanleiding de onderhoudsgege- vens van 450 basisscholen uit het eigen klantenbestand te ZEIST - De toekomst van de walvissen in het zeegebied bij Papoea-Nieuw-Guinea ziet er ineens een stuk rooskleuriger uit. Minister-president Mekere Mouata heeft dit gebied in de Stille Oceaan uitgeroepen tot walvisreservaat. Dat deelde het Wereld Natuur Fonds gisteren mee. Verscheide ne walvissoorten hebben baat bij deze nieuwe beschermde omgeving met een oppervlakte van 2,4 miljoen vierkante kilo meter. Sommige soorten trek ken er doorheen, anderen plan ten zich er voort. Het WNF is ervan overtuigd dat het besluit van Mouata daadwerkelijk bij draagt aan de bescherming van een aantal walvissoorten tegen de commerciële walvisvaart. Volgens het WNF zijn jaarlijks zo'n duizend walvissen het slachtoffer van ongecontroleer de vangst. ANP AUCKLAND - Een vlucht van het Australische Sydney naar San Francisco in de Verenigde Staten is gisteren onderbroken, nadat zeven passagiers en enke le bemanningsleden gewond waren geraakt door extreme turbulentie. De letsels lopen uiteen van ge broken ledematen tot kneuzin gen en verwondingen aan hoofd en benen. Passagiers meldden volgens de Australische zender ABC dat het vliegtuig plotseling naar beneden dook. Het toestel onderbrak vervolgens de vlucht en landde op het vliegveld van Auckland in Nieuw-Zeeland. Daar stonden ambulances klaar om de gewonden op te vangen en over te brengen naar ziekenhui zen in de buurt. ANP Advertentie Vandaag bij uw dagblad: De Jubileumkrant van het 75-jarige CBR analyseren. Haen: ,,Die evalua tie van de Kamer was een mo mentopname. Er is alleen geke ken naar wat scholen op dat moment nodig hadden. Wij heb ben gekeken naar meerdere ja ren. Dat is een heel ander ver haal. Bovendien hebben we in onze berekeningen al rekening gehouden met de extra bijdrage van 100 miljoen euro." De subsidieregeling voor huis vesting van scholen is volgens Haen ineffectief en werkt zelfs verwaarlozing van schoolge bouwen in de hand. Haen wil met zijn onderzoek een politiek debat op gang brengen en straks met de nieuwe staatssecretaris in gesprek gaan. In 1997 werd in het onderwijs een nieuw vergoedingssysteem ingevoerd. Scholen krijgen rechtstreeks geld van het Rijk voor onderhoud en kleine ver vangingen. Voor grote vernieu wingen van bijvoorbeeld een lekkend dak moeten scholen bij de gemeente aankloppen. Voor waarde is dan wel dat driekwart van het te vervangen onderdeel aan vernieuwing toe moet zijn. Deze regeling heeft twee nade len, zegt Haen. Scholen krijgen de neiging kleine ingrepen uit te stellen om zo sneller boven die 75 procent uit te komen. Boven dien komt het geregeld voor dat scholen geen geld voor die grote vervangingen krijgen omdat het geld al besteed blijkt te zijn aan andere onderwijsdoeleinden. Plan Om te voorkomen dat het tekort verder toeneemt, moeten scho len en gemeenten minder langs elkaar heen werken, vindt Een brandweerman probeert kort na de ontploffing van de eerste bom schade aan andere auto's te beperken. door Henk van den Boom BARCELONA - Twee auto bommen hebben gisteravond in Madrid voor paniek ge zorgd. De aanslagen werden gepleegd enkele uren voor de halve finale in de Champions League tussen de voetbalclubs Real Madrid en FC Barcelona zou beginnen. Eerst ontplofte een zware bom bij het Europa-gebouw, niet ver van het Bernabeu-stadion. Zeventien mensen raakten licht gewond door rondvlie gende glasscherven. Tien au to's werden vernield. Een half uur daarna was er een tweede explosie, waarschijnlijk in de auto waarin de daders waren gevlucht. Volgens de politie zijn de aan slagen het werk van de Baski- sche terreurbeweging ETA. Een half uur voor de eerste ex plosie kreeg het Baskische dagblad Gara een telefoontje met de waarschuwing dat om vijf uur een bom zou ontplof fen. De politie kon de omge ving van het stadion van Real Madrid op tijd afzetten. Door de rookontwikkeling leek het er even op dat de Europa-toren in brand stond. Gevecht De politie die al massaal aan wezig was in verband met de drukbezochte wedstrijd, sloot de omgeving van het stadion af. Pas om zeven uur mochten de tienduizenden supporters het stadion in. Even zag het er naar uit dat de wedstrijd niet door zou gaan. Madrileense supporters van de radicale 'Ul tra Sur' begonnen na de bom aanslag een gevecht met de po litie. Met charges werden de relschoppers uiteen gedreven. foto Gustavo Cuevas/EPA Het is voor het eerst dat de ter reur van de ETA zich richt op voetbalwedstrijden. Tot nu toe waren de aanslagen vooral ge richt tegen politici, journalis ten, rechters en politiemensen. De politieke vleugel van de ETA, Batasuna, waarschuwde gisteren tijdens de 1-meivie- ring dat 'de tijd van woorden voorbij is en dat het nu tijd is voor daden'. Batasuna voelt zich in het nauw gebracht om dat de regering-Aznar een wetsvoorstel heeft ingediend dat beoogt de partij buiten de wet te stellen. GPD pagina 18: Real wil mooiste cadeau JERICHO - Palestijnen juichen bij de aankomst van een auto met daarin enkele van de gevangen die zijn verordeeld voor de moord op de Israëli sche minister Ze'evi. Ze kwamen gisteravond aan bij de gevangenis van Jericho op de West-Oever. Hun overbrenging is een voorwaarde voor vrijlating van Jasser Arafat uit zijn belegerde hoofdkwartier. De Is raëlische militairen begonnen gisteravond met de terugtrekking uit Ramallah. foto Greg Baker/AP pagina 5: doorbraak in belegering door Ali Pankow ZIERIKZEE - Bij een inval op het zeewaardig zeiljacht Evelin in de haven van Zierikzee zijn 1,2 miljoen xtc-pillen in beslag genomen. Dat heeft het Open baar Ministerie in Den Bosch gisteren bekendgemaakt. De inval werd al verricht op vrijdag 19 april door het Kern team Zuid-Nederland/Unit Synthetische Drugs. Ter plaatse werden op dat moment geen aanhoudingen verricht. De Evelin voer onder Poolse vlag en lag op het moment van de inval al circa drie weken in de Zierikzeese haven. De xtc-pil- len waren verborgen in dubbele wanden van het zeiljacht. Het schip had als bestemming het Caribisch Gebied. België Op verzoek van de officier van justitie werden op dinsdag 23 april drie Poolse mannen - van 29 en 37 jaar en van onbekende leeftijd - in Antwerpen aange houden. Deze mannen worden ervan verdacht lid te zijn van Haen. „Ze moeten om de tafel gaan zitten en gezamenlijk een onderhoudsplan opstellen voor de komende jaren." De onderhoudsproblemen zijn op openbare scholen groter dan in het bijzonder onderwijs. Dat komt, zegt Haen, doordat het bijzonder onderwijs doorgaans slagvaardiger besturen heeft die vaak meer betrokken zijn bij hun gebouwen. GPD Steeds meer basisscholen ge bruiken andere testmetho den dan de bekende Cito- toets. Volgens voorzitter A. Boes van de Nederlandse Jenaplanvereniging willen zevenhonderd scholen vol gend jaar stoppen met de Ci to-toets. Boes is verklaard tegenstander van dit stressveroorza- - kend 'eindexamen'. Een Frangaise voert de tekst Vrijheid, Gelijkheid, Broeder schap mee tijdens de 1-mei- demonstratie in Parijs. Die stond in het teken van verzet te gen de extreem rechtse presi dentskandidaat Le Pen. Alleen al in Frankrijk ging een miljoen mensen de straat op. In de mees te Europese hoofdsteden werden betogingen gehouden. Tot onge regeldheden kwam het alleen in Duitsland en E* Zwitserland. O Demissionair minister Pronk bepleit een ruimhartiger migra tiebeleid Hij vindt dat er meer mogelijkheden moeten ko men om buitenlanders binnen te laten als arbeidskrachten in bijvoorbeeld de landbouw. Pronk zei dat gis teren tijdens een bijeenkomst in imkerij Poppen- -J damme. Biljarter Gerwin Valentijn is boos op de biljartbond. Hij vindt dat zijn teamgenoot Jean Paul de Bruijn uit Hulst ten onrech te door de bond is afgevaardigd naar het EK driebanden, dat nu plaatsheeft in het Turkse Izmir. Valentijn overweegt een schadeclaim. De Bruijn, die gisteren overgens werd uitgeschakeld bij het EK, is zich van geen kwaad be- -r wust. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; radio en televisie: 7; zeeland: 9,10,11,13 en 15; sport: 16,17 en 18; economie: 19 en 21. HHHK van onze redactie binnenland DEN HAAG - Oud-hoofdoffi- cier van justitie H. Vrakking gaat bouwer Strukton bijstaan in de bouwfraudezaak. Vrak king liet gisteren via een woord voerder weten dat hij Strukton gaat adviseren overliet commu nicatiebeleid rond de parlemen taire enquête. Vrakking was tot begin vorig jaar hoofdofficier in Amster dam. Momenteel is hij plaats vervangend rechter voor civiele zaken in Alkmaar. Strukton kwam de laatste jaren negatief in het nieuws door een fraudezaak bij de bouw van de Schipholtunnel. Volgens het Openbaar Ministerie had het bedrijf zich met twee andere aannemers schuldig gemaakt aan het vervalsen van facturen, opdrachtbonnen en financiële overzichten. Strukton kocht strafvervolging af door een mil joen gulden te betalen. Het concern lijkt nu ook betrok ken bij de zogenaamde bouw fraude. Die is aan het rollen ge bracht door het uitlekken van de schaduwboekhouding van het Groningse bouwbedrijf Koop Tjuchem. Daaruit zou blijken dat bouwbedrijven ille gale prijsafspraken maken en ambtenaren omkopen. In deze zaak heeft justitie onlangs in vallen gedaan bij verschillende bouwers, waaronder Strukton Volgens een woordvoerster van de rechtbank heeft Vrakkingge- meld dat hij door Strukton was benaderd. De rechtbank ziet geen problemen. „Zolang het zijn werk als rechter maar niet beïnvloedt", aldus de woord voerster. GPD/ANP Advertentie een internationale drugsorga nisatie. De verdachten verblij ven in voorlopige hechtenis in' België in afwachting van hun uitlevering Bij de aanhouding werd de Antwerpse woning van een van de verdachten door zocht: daarbij werden drie lap tops, een groot aantal mobiele telefoons en administratie in beslag genomen. Xtc-export Drie andere verdachten werden op maandag 29 april in Spijke- nisse aangehouden. Het gaat om twee vrouwen van Pools/Neder landse nationaliteit van 49 en 23 jaar en een man van Turks /Nedei'landse nationaliteit van 45 jaar. Tegelijkertijd werden twee woningen en een garage box doorzocht. Hierbij zijn ook telefoons en administratie in beslag genomen. Deze drie men sen worden ervan verdacht op het zeiljacht voor de xtc-ex port werkzaamheden te hebben verricht en een deel van de pillen voorhanden te hebben ge had. Zij worden vandaag voor geleid aan de rechter-commis- saris. straat: postcode: plaats- telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (postbankrekening- handtekening: 8 713214"000002 noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 15, Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) i C npteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: r per maand met automatische incasso 19,25). per kwartaal met automatische incasso 52, •Cper jaar met automatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1