PZC Meer plaatsen op minicampings Gro te pand uniek Fietsen door natuur en langs musea Fred blaft als een echte waakhond Campagne heeft beeld van Zeeland niet veranderd Cursus biedt aan deelnemers inzicht in uitgavenpatroon Landelijke uitzending Opsporing Verzocht levert slechts vier tips Veere wil uitbreiding invoeren nadat wetswijziging is aangenomen Dief vrachtauto ontsnapt na achtervolging Huisvredebreuk in Middelburg Vrachtwagen in Dishoek verzet Markt Goes Vlissinger op de vlucht voor politie Diners zeeuwse almanak Groter WALCHEREN woensdag 1 mei 2002 door Miriam van den Broek DOMBURG - De gemeente Vee- re Iaat alleen het hele zomersei zoen vijftien caravans en tenten toe op minicampings als de voorgenomen wetswijziging wordt aangenomen. Veere vindt het geen pas geven vooruit te lo pen op de toekomst en nu al vijf tien kampeermiddelen te gedo gen. Het aantal kampeerplaatsen op een minicamping in de gemeen te Veere mag in totaal negentig dagen in het zomerseizoen uit breiden van tien naar vijftien stuks. Die uitbreiding wordt toegestaan in meerdere, kortere perioden. Staatssecretaris G. Faber wil een einde maken KRABBENDIJKE - De zoon van een bedrijfseigenaar uit Krabbendijke heeft zondag avond de achtervolging ingezet op een man die even daarvoor een vrachtwagen had gestolen aan de Oostpolderweg in Krab bendijke. De wagen stond geparkeerd bij het bedrij f dat daar gevestigd is. Voor de dief er vandoor ging, had hij het voertuig vol geladen met spullen die hij uit het be drijf gestolen had. Daaronder bevonden zich bouwmaterialen en gereedschappen. De zoon van de eigenaar zag de dief in Rilland bij toeval met de vrachtwagen rijden en zette de achtervolging in. Na een rit van enkele kilometers sprong de in breker in de Woensdrechtse pol der uit de wagen om vervolgens het hazepad te kiezen. Sinds dien is hij spoorloos. De vrachtwagen kwam tegen een hek tot stilstand en raakte aan de voorzijde beschadigd. MIDDELBURG - Een 41-jarige man uit de gemeente Borsele is maandagavond haar het huis van bewaring in Middelburg ge bracht nadat hij werd aange houden voor huisvredebreuk in Middelburg. De man was maandag door de politie uit een horecagelegen heid aan de Stationsstraat gezet omdat hij niet wilde betalen en de uitbater een kopstoot had ge geven. Rond half twaalf kwam hij terug. Ondanks meerdere waarschuwingen, ging hij niet uit eigen beweging weg. DISHOEK - Een vrachtwagen die maandagmiddag gepar keerd stond onder aan de dui nen bij Dishoek, is verplaatst en beschadigd. De 23-jarige chauffeur uit Veg- hel had de vrachtwagen rond het middaguur weggezet om goederen te lossen Toen hij te rug kwam stond zijn vrachtwa gen tien meter naar voren. Aan de voorkant is de wagen bescha digd. Vermoed wordt dat een be stuurder van een shovel de vrachtwagen verplaatst heeft. Deze bestuurder had eerder ge zegd dat de man uit Veghel zijn vrachtwagen moest verzetten. Advertentie) in een aan de aan deze landelijke regeling. Naar aanleiding van een eva luatie van de Wet op de open luchtrecreatie vindt zij dat kampeerboeren het hele seizoen onderdak mogen bieden aan vijftien caravans of tenten. De huidige regeling leidt volgens haar tot onduidelijke situaties voor exploitanten en kampeer ders. Daarnaast maakt de ver ruiming volgens Faber, de con trole op de naleving van de regels eenvoudiger en makkelij ker voor de gemeenten, En de verruiming heeft, blijkt uit de evaluatie, nauwelijks effecten op de concurrentieverhouding met de gewone campings. Irritaties Als de wet is doorgevoerd, is het aan de gemeenten zelf om te be palen of ze meedoen aan de nieuwe regeling. Veere heeft nu al gezegd in te stemmen met de uitbreiding omdat ook in de plattelandsgemeente de huidige regelgeving op knelpunten stuit. „Er is sprake van een soort knipperlichtsituatie van perio den waarin uitbreiding wel of niet is toegestaan", zegt het col lege. Daardoor ontstaan irrita ties bij de exploitanten en onge loof bij kampeerders die weg moeten als ze langer willen blij ven terwijl ze twee weken later weer welkom zijn. Als de wetswijziging door de Eerste en Tweede Kamer is aangenomen, worden Vekabo (de vereniging voor kampeer boeren) en Recron (Recreatieon dernemers) in de gelegenheid gesteld aan te geven of de ge meente Veere van de uitbrei dingsmogelijkheden gebruik moet maken. Omdat het nog niet zeker is of de Wet op de openluchtrecreatie wordt veranderd, wil Veere niet op de situatie vooruit lopen en dit seizoen al vijftien kampeer middelen toestaan. „Dat zou betekenen dat er een gedoogbe- Heidi Joosse treft haar man Rob en varken Fred regelmatig samen duttend op de bank aan. foto Willem Mieras door Esme Soesman BAARLAND - Als Heidi Joosse uit Baarland op woensdag gaat volleybal len, komt haar man Rob weieens in het verenigingsgebouw waar zij sport langs. Met huisdier Fred, hun anderhalf jaar oude, Indonesisch varkentje. En, zoals echte mannen betaamt, drinken zij samen een biertje aan de bar. Als piepklein beestje van een week of zes oud kwam Fred bij Heidi en Rob binnen. Nu dribbelt een dertig kilo zwaar donkergekleurd varken als vol waardig gezinslid in de woonkamer van het Baarlandse echtpaar rond. Als of ie schoentjes met hakken draagt, tik ken z'n hoefjes over de houten planken. Hij steekt nieuwsgierig z'n neus om het hoekje om te controleren wie er binnen komt in zijn domein. Nemen vrienden van Rob en Heidi hun hond mee, dan is het tijd om als een heuse waakhond te gaan blaffen. Moet hij naar buiten als het kot vol visite zit, dan zet het varken tje het op een krijsen. Maar verder is Fred de moeilijkste niet. Dat was min of meer de reden voor zijn baasjes om aan een varken te beginnen. Een hond in huis halen als je allebei werkt, leek Rob en Heidi geen goed plan. Toen ze hoorden van het bestaan van minivarkens liet het tweetal zich - onder meer via stichting 't Gorke - uit gebreid informeren. Dankzij die voor bereidingen kwamen ze niet voor ver rassingen te staan. Want dat gebeurt vaak genoeg, weten Rob en Heidi onder meer via 't Knorrende Stopcontact - het huisorgaan van stichting 't Gorke. Soms is de schrik groot wanneer bees ten als ze volwassen zijn opeens niet meer zo 'mini' blijken als de fokker ooit deed geloven. Of er zijn andere proble men waardoor er een nieuw tehuis moe ten worden gezocht. Knuffelbeer Fred daarentegen heeft het in Baarland goed getroffen. Buiten heeft hij een hok met tuintje, waar hij verblijft als z'n ba zen weg zijn of liggen te slapen. Zijn ze thuis, dan mag hij de woonkamer in, Komt Heidi thuis dan is de kans groot dat Fred als een groot uitgevallen knuf felbeer bij Rob op de bank ligt te knor ren. Aai je hem over zijn buik dan schuift Fred op z'n zij om zoveel moge lijk van die aandacht te profiteren. En hij gaat graag op wroeten uit. Ga maar naar je lapje, roepen Rob en Heidi als ze buiten in de tuin zijn. Op een kaal stuk grond een paar huizen verder op kan Fred uren rondwroeten. Is hij het zat, dan komt hij keurig terug naar huis. Gezinsuitbreiding is te gortig, vindt Heidi. „Dat kan niet als je niet meer ruimte hebt en niet vrijstaand woont." Maar aan Fred hebben zij en haar man zonder meer hun hart verpand. Na een weekje wintersport merkten ze goed hoe erg ze Fred misten. En dat gold - merkten ze aan zijn harde geknor - ook andersom. door Maurits Sep VLISSINGEN - Rust en ruimte; ruim wonen; vakantie; zee en strand. Dat schiet door de hoof den als mensen aan Zeeland denken. Werk is er niet. De pro vincie loopt ook niet voorop in de digitalisering. Zo beantwoorden de meeste mensen de stellingen op de site welkominzeeland.nl. Na een maand campagnevoeren is dat beeld van Zeeland nog niet ver anderd. Vooral de werkgelegenheid wordt slecht beoordeeld. Met de stelling: 'In Zeeland is geen werk voor mij', is 61 procent het eens. Een nipte meerderheid (54 procent) ziet in Zeeland meer dan een vakantieland. Een klei ne minderheid (47 procent) denkt dat de provincie voorop loopt in digitalisering. Ondanks de trotse melding op de site dat de provincie de hoogste dicht heid aan breedband-intemet van Europa heeft, Bij digitalisering en Zeeland kunnen echter weinig mensen zich iets voorstellen. Deze stel ling is maar 227 keer met ja of nee beantwoord, en een kleine groep vulde helemaal niks in. Zeeland vakantieland roept meer herkenning op; ruim 500 mensen vulden deze stelling in. Op de stelling over werkge legenheid wordt veruit het meest gereageerd (ruim 900 keer). De vraag: Als je aan Zeeland denkt, wat komt er dan het eer ste bij je op?, leverde 200 reac ties op. Het antwoord: „Over het algemeen conform de campag ne", zet Judith Jansen van Van Sluis Consultants. „Rust, ruim te, ruim wonen, vakantie, zee, strand." Teruggelopen De Zeeuwse imagocampagne is inmiddels een maand oud. De eerste campagnegolf is voorbij. „Het aantal bezoekers van de si te is langzaam teruggelopen tot 400 per dag. Topdag was 2 april, een week na de start van de cam pagne. Op die ene dag werd de site 972 keer bezocht", vertelt Jansen. In de hele maand april telde Van Sluis Consultants 8500 bezoe kers van www.welkominzee- land.nl. Samen openden zij 700.000 keer een pagina op de site. „Vergeleken met andere si tes is dat duidelijk bovengemid deld", stelt Jansen. De wel komstmap is ook duidelijk in trek. Tot nu toe zijn er zo'n 550 opgevraagd bij de provin cie. Over een paar weken spoelt de tweede campagnegolf over Ne derland. Aan de invulling wordt nog gewerkt, aldus Jansen. Ook de inbreng van Communicatie net Zeeland, een verzameling voorlichters en reclamemakers die kritiek had op de eerste aan pak van Van Sluis Conultants, wordt daarin betrokken. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De Fietsdrie daagse op Goeree-Overflakkee die van donderdag 2 tot en met zaterdag 4 mei wordt gehouden, laat de deelnemers kennisma ken met het gevarieerde land schap van dit gebied. Bovendien voeren de routes langs enkele bijzondere plattelandsbedrij- ven en musea. Tijdens de eerste dag fietsen de deelnemers over de kop van Goeree. De bloemzaadteelt in die streek levert in deze periode een kleurrijk aanzien op. Verder zullen de fietsers een fraai zicht hebben over de stranden en de zee en rijden ze door mooie natuurgebieden. De tocht voert langs atelier Het Röderhaus in Goedereede. Het is een histo risch pand waar beeldende kunst wordt geëxposeerd. De route op de tweede dag leidt door Middelharnis en omge ving. De deelnemers kunnen desgewenst hun tocht onder breken voor een bezoek aan een fruitteeltbedrijf en een kaas boerderij. In Middelharnis zelf is het Rien Poortvlietmuseum voor velen een bezoek waard. Aan het einde van de route vin den liefhebbers van de Deux Chevaux (2CV) iets van hun ga ding. In het grote complex aan de Molenweg 28 is sinds kort het bedrijf Les Deux Marjaux ge vestigd. In een klein gedeelte van dit bedrijf is een mini Deux Chevaux-museum ingericht, waar met fotomateriaal de his torie van 'het eendje' in beeld wordt gebracht. De fietsdriedaagse wordt beslo ten met een tocht door het zui delijke deel van Goeree- Overflakkee. Vanuit het start punt in Oude Tonge worden de deelnemers eerst in contact ge bracht met kunst bij het atelier Galathea. Via kaarsenmakerij De Lont en een geiten boerderij voert de route tenslotte langs het Grevelingenmeer. Aanmel den kan bij de VW in Middel harnis en Ouddorp. 't Slot Hang Sluitwerk speciaalzaak Bellinkstraat 34, Middelburg, 0118-640291 sluit voor honderdzestig mini campings moet worden geno men. Dit staat haaks op het beleidsuitgangspunt van de ge meente Veere om minder te ge dogen en meer te handhaven." De gemeente verwacht dat te gen een gedoogbesluit bezwaar en beroep wordt aangetekend door tegenstanders van de voor genomen wetswijziging. En de rechtbank zal, denkt Veere, een gedoogbesluit waarschijnlijk schorsen. door Ron Magnée MIDDELBURG - Aan het eind van de maand niet uitkomen? Rekeningen niet kunnen beta len? Of gewoon altijd platzak zijn? De cursus 'uitkomen met inkomen' moet daar definitief een einde aan maken. Binnenkort start het Maat schappelijk Werk Walcheren deze cursus. „Iedereen is wel kom", aldus cursusleider Her man Rakers lachend.,Van men sen in de bijstand tot vier keer modaal.Het doel van de cursus is mensen inzicht te bieden in hun eigen uitgavenpatroon. Want vaak blijkt het plannen van de kosten al voldoende om meer financiële discipline te krijgen. Herman Rakers, die samen met Ingrid van Malland de cursus geeft, is gepokt en gemazeld in de schuldhulpverlening. Al vier keer gaf hij de cursus met veel succes. De cursisten tonen zich doorgaans enthousiast over de voortgang, zegt Rakers. „Je ziet mensen veranderen, al tij dens de cursus actie onderne men en iets aan hun situatie doen." ,Het belangrij kste s dat j e eerst je leerdoel omschrijft. Wat is je probleem? Kom je niet uit? Wil je je financiën gewoon eens op pa pier zien? Of wil je ergens voor sparen?", legt Rakers uit. Nadat het doel van de cursus is om schreven, volgt stap twee: het in toom houden van de uitgaven. „We maken een jaarbegroting en daarna een maandbegroting. Zo word je bewust van de kos ten. En je wisselt veel ideeën uit met medecursisten." Mobiele telefoon Maar inzicht in de uitgaven al leen is niet voldoende. Is er echt sprake van een geldtekort, dan moet er bezuinigd worden, stelt Rakers. „Neem een mobiele te lefoon. Moet je echt wel zo'n ding hebben? Wil je altijd be reikbaar zijn?", vraagt hij zich af. Overigens heeft Rakers zich zelf ook die vraag gesteld. Hij heeft géén mobiele telefoon. „Ik vind het heerl ij k om niet bereik- baar te zijn." Voor de cursisten die toch voor een gsm kiezen, adviseert Rakers een prepay te nemen, een telefoon waarbij vooraf de gesprekskosten wor den betaald. „Bij een abonne ment betaal je altijd achteraf. Dan vallen de belkosten vaak veel hoger uit. Met een prepay weet je precies waar je aan toe bent. En je bent toch altijd be reikbaar." Een andere geldverslinder is de auto. Rakers: „Vaak is een auto alleen maar luxe en kost het enorm veel geld. Mensen den ken alleen aan de wegenbelas ting en de verzekering, maar niet aan de parkeerkosten en eventuele boetes." Een vuistre gel voor Rakers is dan ook dat je alleen een auto moet nemen als het noodzakelijk is om inkomen mee te verwerven. Bijbaan Een financieel evenwicht bereik je niet alleen met minder uitga ven, maar ook met meer inkom sten. „Zo overwegen cursisten nog wel eens een bijbaan te ne men. En er zijn veel mogelijkhe den om via de bijzondere bij stand uitgaven vergoed te krijgen. Vaak zijn mensen niet op de hoogte van de mogelijkhe den voor huursubsidie. Zelfs voor mensen die geen recht meer hebben op huursubsidie, is er nog een vangnetregeling." Voor diegenen waarbij het geld als het ware ongemerkt de por temonnee uitvliegt, heeft Ra- kers tot slot nog wel een tip: „Als je ongemerkt veel geld uitgeeft, is het raadzaam om aan het be gin van de week een bedrag in je portemonnee te stoppen. Met dat geld moet je alles betalen, boodschappen, uitgaan alles." Volgens Rakers wordt het dan aan het einde van de week vanzelf duidelijk waar alles blijft. „En dan geldt wel: op is op!" VLISSINGEN - Een 25-jarige Vlissinger is maandagnacht om half twee op de vlucht geslagen toen hij zag dat de politie achter hem aan reed op het Baskens- burgplein in Vlissingen. De man reed zonder helm op een brommer. De Vlissinger reed via de Beatrixstraat en de AMau velaan de Tooroplaan op. Daar reed hij zichzelf vast in een heg. Hij liet de brommer met een draaiende motor achter en vluchtte over schuttingen en door tuinen. Hij werd op heterdaad aange houden. Geboeid is hij meege nomen naar het politiebureau en voorgeleid. Hij kreeg een be keuring voor het rijden zonder helm en zonder bromfietscerti ficaat. Advertentie door Henk Boot SLUIS - Ook na de herhaling gisteren leverde het tv-pro- gramma Opsporing Verzocht niet meer dan vier tips op over de overval op antiquair/juwe lier J. Dijkstra aan de Smee- straat in Sluis. De politie denkt te weten dat er 'bruikbare tips' bij zitten, maar laat niets los over de inhoud ervan. „We gaan er mee aan de slag", aldus een politiewoordvoerster. De overval op Dijkstra werd op maandag 15 april gepleegd. Waarschijnlijk door drie man nen die reden in een deels ge blindeerde Opel Omega (model jaren tachtig) voorzien van een Belgisch kenteken. Die van een antenne midden op het dak voorziene auto is tenminste gezien voor de garage van res taurant Populierhof aan de Kalkboei, dicht bij de antiekga lerij. Dure ring Omstreeks elf uur 's ochtends klopte een Engelssprekende man aan bij de winkel. De zaak was nog dicht, maar juwelier Dijkstra die al binnen was, deed open toen hij de klant zag. De man vroeg naar een dure ring in de etalage. Bij het afrekenen bleek dat hij te weinig geld bij zich had. Hij verliet de winkel om te pinnen en meldde zich een kwartier la ter opnieuw bij Dijkstra. Dit maal met een pistool in de hand. Robijnen Even later stapte een tweede man de winkel binnen. Dijkstra moest geld afgeven en kreeg vervolgens een klap met het wa pen op zijn hoofd. Beide man nen graaiden tussen de sieraden en gingen er met een aantal van door, waarondereen vlindersie raad, afgezet met robijnen en diamanten, een ring met saf fier en diamanten steentje en een ring met een steen van sma ragd. Dijkstra, die gewond in het zie kenhuis moest worden opgeno men, maakt het inmiddels weer redelijk wel. De vier tips kwa men maandag na de eerste uit zending van Opsporing Ver zocht binnen. De politie hoopte dat de herha ling van gisterochtend tot meer hints zou leiden. Dat bleek niet het geval. Advertentie rWhite Ook voor z'n tweetjes Noordweg 43, Oostkapelle tel. 0118-591223 www.greenwhite.nl Een bezoek aan de Goese kin derboerderij leek de jonge moeder de ideale gelegen heid om haar dochtertje de eerste beginselen van seksue le voorlichting bij te brengen Aangekomen bij de eenden vroeg ze waaraan je kunt zien wat een vrouwtjeseend is en welk dier een manne tjeseend. Het was een moei lijke opgaaf voor het kind, maar ze liet zich niet uit het veld slaan. Na enige ogen blikken diep nadenken kwam ze met het antwoord: mannen hebben altijd grote re voeten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9