Musharraf stevent af op zege PZC Smartengeld Libië voor ramp Lockerbie Uitbreiding EU levert in Brussel 3900 banen op Hotel tapte water van sneeuwmachine Gezochte Serviërs melden zich morgen bij VN-Tribunaal Parlementsvoorzitter wil noodtoestand op Molukken uitroepen Eerste uitslagen wijzen op steun verlenging ambtstermijn Mist oorzaak neerstorten helikopter van Lebed Multimiljonair met hindernisen Missie OAE naar Madagaskar Moegabe roept noodtoestand uit Brit sterft op Mount Everest Turkije schaft buikdansen af Spaans prinsje geboren woensdag 1 mei 2002 van onze redactie buitenland SALZBURG - Een hoteleige naar in de Oostenrijkse Alpen blijkt water te hebben afgetapt van een sneeuwmachine om zo geld te besparen. Het water kwam in de hotelkamers ge woon uit de kraan en was vol gens de politie absoluut onge schikt voor consumptie. Het trendy hotel in St. Johann in de provincie Salzburg is een belangrijke trekpleister voor beroemdheden uit de sportwe reld. Onder anderen autocou reur Ralf Schumacher en voet baller Andreas Herzog hebben er op de gastenlijst gestaan. Medio maart kreeg de politie het vermoeden dat de hotelei genaar met het water knoeide. Technici stuitten in de kelder op een pijpleiding, die aan het sneeuwkanon vast bleek te zit ten. Het bedrijf dat de sneeuw aanmaakt, wist voor zover be kend van niets. Een sneeuwka non voorziet de skipistes van kunstsneeuw bij gebrek aan natuurlijke sneeuw. Volgens de politie zat het water uit de machine zo vol bacteriën en andere vuiligheid, dat de hotelgasten het nooit hadden mogen gebruiken. Aanvanke lijk ontkende de hoteleigenaar in alle toonaarden. De politie spreekt van een van de meest ongebruikelijke vor men van diefstal die ze ooit heeft meegemaakt, aldus het Oostenrijkse persbureau APA. Vermoedelijk is de gemeente St. Johann voor 40 000 euro het schip ingegaan. Het hotel is momenteel gesloten in ver band met het laagseizoen. Het is de bedoeling dat het in mei zijn deuren weer opent. ANP van onze redactie buitenland ISLAMABAD - Pakistan heeft zich gisteren in een referendum uitgesproken over de vraag of generaal Musharraf nog vijf jaar aan mag blijven als presi dent van het land. De eerste uit slagen wijzen zoals verwacht uit dat het merendeel van de stem mers een verlengd mandaat van Musharraf steunt. Van de eerste 9.578 stembiljet ten die werden geteld, waren er maar 203 tegen verlenging van Musharrafs ambtstermijn tot 2007De einduitslag wordt van daag verwacht. De militaire leider wil een sterk mandaat voor het voortzetten van zijn beleid, waartegen van de kant van islamitische partij en sterke oppositie is. Zijn harde optreden tegen religieuze extre misten in eigen land en zijn steun aan de Amerikaanse oor log tegen het terrorisme en de strijd tegen de Taliban en Al Qaeda in Afghanistan hebben veel weerstand opgeroepen in Pakistan. Boycot Islamitische partijen hebben de bevolking dan ook opgeroepen het referendum te boycotten. Ze zeggen dat Musharraf met de volksraadpleging een poging doet om op illegale wijze aan de macht te blijven omdat de presi dent volgens de Pakistaanse grondwet door het parlement moet worden gekozen. De opkomst bij het referendum leek groot in de hoofdstad Is lamabad en in Lahore, maar laag in Karachi, de grootste stad van het land en bolwerk van de Verenigde Nationale Beweging (UNM). Die partij wil door zich aan te sluiten bij de oproep tot een boycot protesteren tegen het doodschieten van twee lei ders van de beweging door nog onbekende schutters vorige week. De oppositie, die er vorige week voor het hooggerechtshof niet in slaagde het referendum on grondwettig te laten verklaren, beschuldigt Musharraf ervan de volksraadpleging te manipule- x-en door maatregelen te nemen die de opkomst moeten verho gen. Zo zijn er stembureaus in gericht bij benzinestations, in ziekenhuizen en zelfs in gevan genissen. Ruim zestig miljoen Pakistanen zijn stemgerech tigd. Zij kunnen hun stem uit brengen in het voor Pakistan ongekend grote aantal van 87.000 stembureaus. Analisten wijzen er op dat het regime de steun heeft van het bedrijfsleven, een groot aantal vakbonden, enige belangrijke politieke partijen en het in vloedrijke leger. Ook is er geen politieke rivaal van betekenis voorhanden. Coup Musharraf heeft het referen dum uitgeschreven in een po ging zijn presidentschap te legi timeren, voordat in oktober parlementsverkiezingen wor den gehouden. Hij kwam in 1999 aan de macht door middel van een coup. Algemeen wordt aangenomen dat hij het referen dum zal winnen, maar een grote opkomst is nodig om de winst betekenis te geven. Bij de vori ge parlementsverkiezingen, in 1997, bedroeg de opkomst slechts 35 procent. De regering zegt met een op komst van 25 procent tevreden te zijn en heeft alles in het werk gesteld om een goede opkomst te garanderen. Volgens de oppositie is maar zo'n 6 procent van het electoraat naar de stembus gegaan. De minister van Informatie noem de dit cijfer lachwekkend. De opkomst wordt gezien als een barometer voor de populari teit van generaal Musharraf. ANP/AFP/RTR/AP MOSKOU - Het helikop terongeluk dat zondag het leven kostte aan gouver neur Aleksandr Lebed, werd veroorzaakt door dichte mist. De Russische minister van noodsitua ties Sergej Sjoigoe heeft dat gisteren meegedeeld. Door het slechte zicht merkte de piloot te laat op dat de helikopter op elektriciteitsleidingen af koerste, Sjoigoe ontkende nadrukkelijk dat het om een aanslag ging. Het lichaam van Lebed, die in de jaren '90 een be langrijke rol speelde in de nationale politiek, is gis teren naar Moskou over gebracht, waar de gene raal met militaire eer ter aarde zal worden besteld op de erebegraafplaats Novodevitsji. Lebed was gouverneur van de Siberische regio Rrasnojarsk en had daar veel vijanden in de zaken wereld. AP door Rudi Buis DEN HAAG - De Libische lei der Khadaffi biedt de nabe staanden van de 270 slachtof fers van de ramp in de Schotse plaats Lockerbie smartengeld aan. Het zou gaan om een be drag van 3,8 miljard euro. Dat schrijft Time Magazine in haar editie van deze week. Nabe staanden reageren vooralsnog afwachtend. Vorig jaar werd de Libiër Abdel Basset al-Megrahi veroordeeld tot levenslang voor de bomaan slag op de Boeing 747 in 1988 boven Schotland. Daarbij kwa men 259 inzittenden en elf in woners van Lockerbie om het leven. In maart van dit jaar we zen vijf Schotse magistraten het hoger beroep van de Libiër af. De Libische leiders hebben al tijd ontkend bij de aanslag op het Amerikaanse vliegtuig be trokken te zijn geweest. Khad affi heeft zich wel bij de rechter lijke uitspraak neergelegd. De toegezegde miljarden euro's geeft de nabestaanden van de ramp weinig voldoening. De Britse dominee John Mosey, die nog altijd denkt dat de volledige waarheid niet op tafel ligt, is niet verrast. Ook heeft hij met het gevoel dat Libië nu schuld bekent. „De compensatie is ge woon het gevolg van een resolu tie van de Verenigde Naties. Li bië zou moeten betalen, zodra de gerechtelijke uitspraak vast zou komen staan. Ik heb enkele maanden geleden al gehoord dat vertegenwoordigers van overheden en advocaten in on derhandeling waren." De 20-jarige dochter van Mosey kwam bij de aanslag om het le ven. Hij vecht al twaalf jaar voor één zaak: Westerse landen moeten veel meer doen om hun burgers te beschermen tegen rampen en aanslagen. Mosey denkt dat zowel de Amerikaan se overheid als de Schotse de juiste informatie over het neer storten van het vliegtuig heb ben, maar deze niet openbaar willen maken. De dominee pleit voor een onafhankelijke onder zoeksraad, die de zaak Locker bie tot op de bodem moet uit spitten. Aanwijzingen „Dat geld is niet belangrijk. Het gaat mij er veel meer om hoe overheden met belangrijke in formatie omgaan om in de toe komst rampen te voorkomen. Er waren zeker tien duidelijke aanwijzingen dat er een ramp zou plaatshebben. Maar er is niks gedaan." van onze redactie buitenland BELGRADO - Twee van oor logsmisdaden verdachte Ser viërs zullen zich morgen melden bij het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag. Het gaat om de voormalige federale vice-pre- mier Nikola Sainovic en om Momcilo Gruban, de toenmali ge commandant van een ge vangenkamp in Bosnië. Dat is. vernomen uit kringen van het Joegoslavische ministerie van Justitie. Sainovic en Gruban horen bij de zes, door het VN-hof gezochte Serviërs, die hebben gezegd zich vrijwillig in Den Haag te zullen melden. Een week geleden meldde de Joegoslavische gene raal Dragoljub Ojdanic zich bij het tribunaal. Hij was chefstaf in het Joegoslavische leger tij dens de oorlog in Kosovo. Ojda nic heeft al verklaard onschul dig te zijn. Sainovic was Milosevic' veilig heidsadviseur voor Kosovo ten tijde van de NAVO-bommen- campagne in 1999. Hij is net als Milosevic door het tribunaal aangeklaagd wegens misdaden tegen de menselijkheid in ver band met de acties van het Joe goslavische leger tegen de etni sche Albanezen in Kosovo. Sainovic wordt ook beschul digd van oorlogsmisdaden tij dens die oorlog. In de aanklacht tegen Gruban staan seksueel misbruik en martelingen in het kamp Omarska (in het westen van Bosnië) waar de Servische troepen in 1992 Bosnische mos lims en Kroaten gevangen hiel den. Ook zou hij niets hebben gedaan om moordpartijen te voorkomen. Eerder deze maand aanvaardde het Joegoslavische parlement een wet die de uitlevering van verdachten mogelijk maakt. De verdachten kregen tot maandag de tijd zich bij justitie in Belgra do te melden. Behalve Ojdanic, Sainovic en Gruban hebben Mi lan Martic (voormalig leider van de Servische rebellen in Kroatië) en de voormalige le gerofficieren Mile Mrksic en Vladimir Kovacevic van die ge legenheid gebruik gemaakt. Martic' advocaat Strahinja Kastratovic zei gisteren dat zijn cliënt zich volgende week in Den Haag vervoegt. Wanneer precies, liet hij in het midden. In totaal staan 24 Serviërs op cle lijst van verdachten die door het VN-tribunaal worden gezocht in verband met oorlogsmisda den in de Balkan. De namen van de achttien overige ver dachten, onder wie de voorma lige politieke en militaire lei ders van de Bosnische Serviërs Radovan Karadzic en Ratko Mladic, zijn ter voorbereiding van hun eventuele aanhouding door de autoriteiten bij een rechtbank in Belgrado gedepo neerd. DPA/ANP/AP TRENTON - De Amerikaan Jorge Lopes en zijn vrouw Joanne laten de cheque van 58,9 miljoen dollar zien, de hoofdprijs van de Big Game loterij. Gisteren werd het echtpaar uit Englishtown in de staat New Jersey officieel tot winnaar uitgeroepen, nadat de organisatie een claim op de mil- joenenprijs door werknemers van een verpleeghuis had afgewezen. foto Daniel Hulshizer/AP ANTANANARIVO - De Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) stuurt een vertegenwoordiger naar Madagaskar om te helpen bij de oplossing van het conflict tussen de twee kandi daten voor het presidentschap, Mare Ravolomanana en Di- dier Ratsiraka. Dat heeft een'woordvoerder van de OAE gisteren gezegd. Hij zei dat het de organisatie niet uitmaakt wie van de twee presi dent wordt van Madagaskar. De OAE wil wel dat het conflict snel wordt opgelost. Het Constitutionele Hof in Madagaskar bepaalde maandag dat Ravalomanana de nieuwe president van het land is. Het hof kwam tot dat besluit na hertelling van de stemmen van de verkiezingen van half december. De zittende president Ratsiraka wijst de uitspraak evenwel af, waardoor de span ning op het eiland verder is opgelopen. RTR/AFP HARARE - De Zimbabwaanse president Moegabe heeft de noodtoestand uitgeroepen wegens de droogte die zijn land teistert. Dat meldde gisteren de overheidskrant The Herald. De maatregel betekent in de praktijk dat de hulpverlening aan hongerigen beter kan worden georganiseerd. Sinds het begin van het regenseizoen in november heeft het niet alleen in Zimbabwe, maar ook in de buurlanden nauwe lijks geregend. De overheid heeft besloten om 200.000 ton maïs uit Zuid- Afrika te importeren en een beroep te doen op internationale hulpprogramma's, zoals van de Verenigde Naties. Ruim 550.000 Zimbabwanen worden volgens de VN direct bedreigd door het voedseltekort. In Zimbabwe wonen 12,5 miljoen mensen. AFP KATHMANDU - Een 38-jarige Britse bergbeklimmer is gis teren om het leven gekomen op de Mount Everest in Nepal. De man gleed uit en viel in een tweehonderd meter diepe glet sjerspleet. aldus het Nepalese ministerie van Toerisme. Het slachtoffer was een zakenman uit Hampshire. RTR ANKARA - Toeristen die deze zomer naar Turkij e gaan zullen het zonder buikdanseressen moeten stellen. De regering heeft deze vorm van vermaak verboden, omdat buikdansen niet representatief zou zijn voor de Turkse ge bruiken. Minister van Toerisme Tasar verklaarde gisteren dat zijn land folkloristische dansen en gewoonten kent, 'maar buikdansen hoort daar niet bij'. De toeristische centra in Turkije worden jaarlijks door tien miljoen mensen bezocht. Tijdens de traditionele avonden die voor hen worden georganiseerd, is het buikdansen dus voort aan uit den boze. AFP BARCELONA - Prinses Christina, de middelste van de drie kinderen van het Spaanse koninklijk paar Juan Carlos en So fia, is gisteren bevallen van een zoon, Miguel. Prinses Christina en haarman, de voormalige handbal Ier Ina- ki Urdangarin, hebben al twee zoons: Juan Valentin van drie jaar oud en Pablo Nicolas van één Miguel werd geboren in een kliniek in Barcelona, de woon plaatsvan het gezin. Hij ishet vijfde kleinkind van hetSpaan- sew koningspaar. AP Pakistanen staan op het spoorwegstation in Karachi in de rij om hun stem uit te brengen in het referendum over het aanblijven van president Musharraf, foto Zia Mazha r/AP Eenzelfde geluid laat Jim Swire uit het Engelse Bromsgrove, vlakbij Birmingham, horen. Hij vertegenwoordigt de nabe staanden van de slachtoffers van de ramp. Zelf verloor Swire zijn 23-jarige dochter bij de aanslag. „Informatie is belang rijker dan geldelijke compensa tie", zegt hij als woordvoerder van de'UKFamilies Flight 103', een praatgroep van zo'n dertig getroffen Britse families. De na bestaanden hebben volgens Swire nooit aangedrongen op smartegeld. „Het enige wat we willen is gerechtigheid." GPD door Hetty van Rooij BRUSSEL- De uitbreiding van de EU kost de Europese Com missie volgend jaar 66 miljoen euro voor extra personeel. Het bestaande ambtenarenappa raat van het dagelijks bestuur van de unie wordt de komende jaren met 3900 mensen uitge breid, wat neerkomt op 13,5 procent van het totale perso neelsbestand. Tussen 2004 en 2008 zijn 1582 extra tolken no dig. De cijfers komen van Europees commissaris Kinnock, die bin nen de EU belast is met het per soneelsbeleid. Volgens Kinnock is de personeelsuitbreiding 'be scheiden', gezien de omvang van de uitbreiding: de EU krijgt er vanaf 2004 78 miljoen bur gers bij in tien landen, die samen negen talen spreken. De tolken die de EU de komende jaren no dig heeft, moeten talen beheer sen als het Pools, Hongaars, Lets of Tsjechisch. Vooruitlopend op de uitbreiding komen sollicitanten uit de kan didaat-landen al voor een baan in Brussel in aanmerking voor dat 'hun' land formeel is toe getreden tot de EU. Om de uit breiding voor te bereiden zijn volgend jaar vijfhonderd extra krachten nodig. Daarbij gaat het vooral om tijdelijke con tracten. Op de begroting van de Europe se Commissie voor het jaar 2003 is voor het personeelsbeleid een bedrag van bijna 5,5 miljard eu ro uitgetrokken. De totale be groting voor volgend j aar omvat 98,2 miljard euro, waarvan bij na tachtig miljard opgaat aan het landbouwbeleid en de steun aan achtergebleven gebieden (de zogenaamde 'structuur fondsen' waarvan vooral de ar mere EU-landen zoals Spanje, Portugal en Griekenland profi teren). Voor buitenlands beleid is bijna vijf miljard beschikbaar. Uit die pot gaat het grootste bedrag naar de Balkan: ruim 690 mil joen euro. Voor hulp aan landen in Oost- Europa en Azië is volgend jaar 500 miljoen beschikbaar. GPD van onze redactie buitenland JAKARTA - De Indonesische parlementsvoorzitter Tandjung heeft de regering gisteren ge vraagd de noodtoestand uit te roepen op de Molukken. Dat meldt de Indonesische krant The Jakarta Post. „We hopen dat door die maatre gel de veiligheid en orde in die regio kunnen worden hersteld", aldus Tandjung. Hij zei tevens dat Saleh Latuponsina, de gou verneur van de Molukken, on voldoende maatregelen heeft genomen om de vrede te herstel len. De Indonesische autoriteiten riepen maandag meer agenten en militairen op om te patrouil leren in de straten van Ambon- stad op de Molukken. Die maat regelen moeten nieuwe ge weldsuitbarstingen tussen mos lims en christenen voorkomen. Afgelopen zondag viel een ben de gewapende mannen christe nen in Ambon aan. Ze doodden zeker zes mensen. Eenzelfde aantal is omgekomen in de vlammen nadat de aanvallers op verscheidene plaatsen brand hadden gesticht. Het was de ernstigste uitbar sting van gewelddadigheden op de Molukken sinds in februari een vredesovereenkomst werd gesloten. Ambon-stad werd gisteren op nieuw opgeschrikt door geweld. Een groep gewapende mannen schoot op twee speedboten die in de Teluk Dalam Baai bij Am bon-stad voeren, aldus The Ja karta Post. Er raakten geen mensen gewond. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5