Kille Koninginnedag zonder vlagvertoon PZC 11 woensdag 1 mei 2002 Wesley en Jamey rollen met biervaten tijdens de kinderspelen in het Terneuzense Oranje- De optocht met versierde kinderfietsen (Hulst) doet vaag denken aan de ouderwetse para- Fierljeppen in Philippine, kwartier. foto Peter Nicolai des met praalwagens. foto Wim Kooyman foto Peter Nicolai door Jan Jansen TERNEUZEN - Waar wappert de driekleur nog? De buitenlan der die door Zeeuws-Vlaande- ren toert, moet al in Zaamslag geraken, wil er een lichtje bij hem opgaan: kennelijk heeft de bevolking hier iets te vieren. In het Durp staan op deze kille, winderige Koninginnedag de vlaggen natuurlijk wel strak. Andere plaatsen moeten kenne lijk weinig hebben van dit ver toon. Bij een tamelijk willekeu rige verkenning kriskras door Zeeuws-Vlaanderen ben je gauw klaar met turven. In Hulst zien we er twee aan de Tivoliweg en eentje aan de Steenstraat. In dorpen als Ter hole en Lamswaarde wapperen er een paar meer, maar veel is anders. Kloosterzande dan? Het dorp zou zich altijd feestelijk opmaken voor dit verjaarspar- tijtje. Niet dus. Zo gaat het nog een tijdje ver der, ook in westelijker regionen. We geven het turven maar op, behalve in Zaamslag dan. Dat in die omgeving veel posters han gen van JP Balkenende, kan een verklaring zijn. Protestants Ne derland heeft het protestantse Oranjehuis altijd een warmer hart toegedragen dan het ka tholieke volksdeel. Maar waar om is het in Axel dan ook huilen met de pet op, qua vlaggen? Het kan ook zijn dat vlaggen ge woon ouderwets is. Welke jon gere hangt er nou nog zo'n lapje buiten? Maar dan zou je ver wachten dat bij de vele senio rencomplexen in het gebied de driekleur wel pal staat en ook dan kom je bedrogen uit. Eentje geteld, in Vogelwaarde! Wellicht valt het gebrek aan vlagvertoon eerder op te vatten als een teken dat Koninginne dag als nationale feestdag op zijn retour is. Vorige week liet Omroep Zee land een koninginnedagviering zien in een klein Bevelands dorp. In 1948! Een stoet praal wagens trok, onder poorten door, over een lommerrijk plein 'U ziet', zei de commentator op licht ironische toon, 'dat er nie mand langs de kant staat om al dit moois te bekijken. Nou, dat is geen wonder. Iedereen doet mee aan de optocht'. En ook de rest van de beelden toonde een volksfeest waar niemand mocht ontbreken. Zo werkt het niet meer, moet menig Oranjecomité tot zijn verdriet ervaren. Waar mensen vroeger maandenlang naar Ko ninginnedag toe leefden, heb ben we nu elke week feest. Af schaffen willen we het niet, daarom doen we enkel nog wat voor de kinderen. Op een koude dag als gisteren is het resultaat dat groepjes verkleumde ouders en opgewonden kinderen sa mendrommen op markten en pleinen. Zeskampjes zijn er gemeen goed. De rommelmarkt, voor de jeugd, heet overal vrijmarkt. Kermisachtige attracties ont breken nergens. In Philippine staat fierljeppen op het pro gramma, maar het blijkt te ge beuren in zo'n plastic spring bak. Ook de optocht van versierde kinderfietsen houden we erin als vaag aandenken aan echte parades met praalwagens waar heel de bevolking aan meedeed of voor uitliep. In veel plaatsen is het Oranjebal voor volwassenen afgeschèft wegens gebrek aan belangstel ling. Er is een kinderdisco voor in de plaats gekomen. We hebben er niet meer zo'n zin in. Op de Markt in Temeuzen zit harmonie De Vliegende Hollan der zijn stinkende best te doen, maar de honderd bezoekers lij ken er alleen op af te komen om dat ze anders op deze verplichte vrije dag maar met hun ziel on der hun arm lopen. Of hebben ze het alleen koud, zit de verklaring voor het gemis aan echte feestvreugde dan toch in het weer? Het is ook wel een gure en grauwe dag. En dan valt het nog mee, zegt weerman Jtbs Broeke, die op zijn radarscherm regen boven Londen ziet. Dat hebben we nog tegoed. Tja, april doet ook wat hij wil. Het is aardig een oude koningin in ere te houden door op haar verjaardag het nationale oran jefeest te houden. Maar mis schien moet een toekomstig ko ninklijk koppel toch een kleihe reorganisatie overwegen. Maxi ma is op 17 mei jarig. Dat brengt ons mooi een paar weken dich ter bij de zomer... In Aardenburg waren niet de fietsen maar de hoeden versierd. foto Peter Nicolai foto Wim Kooyman Achter de fanfare aan in Terhole. foto Wim Kooyman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 39