PZC Geen werk maar wel vakantieoord Gro te pand Een acteur hoort ook tijdens de pauze in zijn rol te blijven Bungalette inzet kort geding Bewoners Sluis tegen vestiging brandweer in 't Zoute Vestje uniek Fred blaft als een echte waakhond Landelijke uitzending Opsporing Verzocht levert slechts vier tips Imagocampagne heeft beeld van Zeeland nog niet veranderd merken Markt in Goes Diners zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN woensdag 1 mei 2002 door Henk Boot HOEK - Twee eigenaren van vakantiewoningen proberen de gemeente Terneuzen via een kort geding te dwingen om op te treden tegen een illegaal ge plaatste bungalette op vakan tiepark De Braakman. Volgens hun raadsman mr. A. de Brou wer zijn de twee het beu dat de gemeente de zaak op zijn be- loop laat ondanks eerdere toe zeggingen om de luxueuze sta caravan af te breken. De gemeente zag daar bij nader inzien vanaf omdat ze eerst wil weten hoe de beleidsvisie over de toekomstige inrichting van De Braakman eruit komt te zien. Wellicht dat de bungalet te daarin toch een plaatsje kan krijgen, zodat de eigenaar niet op kosten gejaagd hoeft te wor den om zijn stacaravan te ver wijderen. Die beleidsvisie is echter pas in oktober klaar. Dat zint de twee protesterende eigenaren van de nabijgelegen vakantiebun galows niet in het minst. Hun advocaat wijst erop dat de rechter eerder heeft bepaald dat de gemeente Terneuzen voor 1 juni uitsluitsel moet geven over de status van de bungalettes. Dat zit er niet in. Temeer nu de gemeente twee weken geleden in een zitting van de commissie voor Be zwaar en Beroep liet weten ook eerst de andere betrokkenen te willen horen. Volgens De Brou wer hechten zijn cliënten zeer aan die datum van 1 juni omdat ze anders een heel seizoen te gen de stacaravan moeten aan kijken. Die is niet alleen ille gaal daar geplaatst, er is ook natuur voor gesneuveld en de bungalette bederft hun uit zicht. Binnen twee weken wordt dui delijk wanneer het kort geding voor de bestuursrechter in Middelburg dient. door Maurits Sep VLISSINGEN - Rust en ruimte; ruim wonen; vakantie; zee en strand. Dat schiet door de hoof den als mensen aan Zeeland denken. Werk is er niet. De pro vincie loopt ook niet voorop in de digitalisering. Zo beantwoorden de meeste mensen de stellingen op de site welkominzeeland.nl. Na een maand campagnevoeren is dat beeld van Zeeland nog niet ver anderd. Vooral de werkgelegenheid wordt slecht beoordeeld. Met de stelling: 'In Zeeland is geen werk voor mij', is 61 procent het eens. Een nipte meerderheid (54 procent) ziet in Zeeland meer dan een vakantieland. Een klei ne minderheid (47 procent) denkt dat de provincie voorop looptin digitalisering. Ondanks de trotse melding op de site dat de provincie de hoogste dicht heid aan breedband-internet van Europa heeft. De vraag: Als je aan Zeeland denkt, wat komt er dan het eer ste bij je op?, leverde 200 reac ties op. Het antwoord: Over het algemeen conform de campag ne", zet Judith Jansen van Van Sluis Consultants. „Rust, ruim te, ruim wonen, vakantie, zee, strand." De Zeeuwse imago campagne is inmiddels een maand oud. De eerste campag- negolf is voorbij. „Het aantal bezoekers van de site is lang zaam teruggelopen tot 400 per dag. Topdag was 2 april, een week na de start van de campag ne. Op die ene dag werd de site 972 keer bezocht", vertelt Jan sen. In de hele maand april telde Van Sluis Consultants 8500 bezoe kers van. www.welkominzee- land.nl. Samen openden zij 700.000 keer een pagina op de site. „Vergeleken met andere si tes is dat duidelijk bovengemid deld", stelt Jansen. De wel komstmap is ook duidelijk in trek. Tot nu toe zijn er zo'n 550 opgevraagd bij de provincie. Over een paar weken spoelt de tweede campagnegolf over Ne derland. Aan de invulling wordt nog gewerkt, aldus Jansen. Ook de inbreng van Communicatie net Zeeland, een verzameling voorlichters en reclamemakers die kritiek had op de eerste aan pak van Van Sluis Conultants, wordt daarin betrokken. Herkenning Bij digitalisering en Zeeland kunnen echter weinig mensen zich iets voorstellen. Deze stel ling is maar 227 keer met ja of nee beantwoord, en een kleine groep vulde helemaal niks in. Zeeland vakantieland roept meer herkenning op; ruim 500 mensen vulden deze stelling in. Op de stelling over werkgele genheid wordt veruit het meest gereageerd (ruim 900 keer). Advertentie in een aan de Heidi Joosse treft haar man Rob en varken Fred regelmatig samen duttend op de bank aan. foto Willem Mieras door Esme Soesman BAARLAND - Als Heidi Joosse uit Baarland op woensdag gaat volleyballen, komt haar man Rob wei eens in het verenigingsgebouw waar zij sport langs. Met huisdier Fred, hun anderhalf jaar oude, Indone sisch varkentje. En, zoals echte mannen betaamt, drinken zij samen een biertje aan de bar. Als piepklein beestje van een week of zes oud kwam Fred bij Heidi en Rob binnen. Nu dribbelt een dertig kilo zwaar donkergekleurd varken als volwaardig ge zinslid in de woonkamer van het Baarlandse echtpaar rond. Alsof ie schoentjes met hakken draagt, tikken z 'n hoefjes over de houten plankenHij steekt nieuws gierig z'n neus om het hoekje om te controleren wie er binnenkomt in zijn domein. Nemen vrienden van Rob en Heidi hun hond mee, dan is het tijd om als een heuse waakhond te gaan blaffen. Moet hij naar buiten als het kot vol visite zit, dan zet het varkentje het op een krijsen. Maar verder is Fred de moeilijkste niet. Dat was min of meer de reden voor zijn baasj es om aan een varken te beginnen. Een hond in huis halen als je allebei werkt, leek Rob en Heidi geen goed plan. Toen ze hoorden van het bestaan van minivarkens liet het tweetal zich - onder meer via stichting 't Gorke - uit gebreid informeren. Dankzij die voorbereidingen kwamen ze niet voor verrassingen te staan. Want dat gebeurt vaak genoeg, weten Rob en Heidi onder meer via 't Knorrende Stopcontact - het huisorgaan van stichting 't Gorke. Soms is de schrik groot wanneer beesten als ze volwassen zijn opeens niet meer zo 'mi ni' blijken als de fokker ooit deed geloven. Of er zijn andere problemen waardoor er een nieuw tehuis moe ten worden gezocht. Fred daarentegen heeft het in Baarland goed getrof fen. Buiten heeft hij een hok met tuintje, waar hij ver blijft als z'n bazen weg zijn of liggen te slapen. Zijn ze thuis, dan mag hij de woonkamer in. Komt Heidi thuis dan is de kans groot dat Fred als een groot uitgevallen knuffelbeer bi] Rob op de bank ligt te knorren. Aai je hem over zijn buik dan schuift Fred op z'n zij om zo veel mogelijk van die aandacht te profiteren. En hij gaat graag op wroeten uit. Ga maar naar je lapje, roe pen Rob en Heidi als ze buiten in de tuin zijn. Op een kaal stuk grond een paar huizen verderop kan Fred uren rondwroeten. Is hij het zat, dan komt hij keurig terug naar huis. Gezinsuitbreiding is te gortig, vindt Heidi. „Dat kan niet als je niet meer ruimte hebt en niet vrijstaand woont.Maar aan Fred hebben zij en haar man zonder meer hun hart verpand. Na een weekje wintersport merkten ze goed hoe erg ze Fred misten. En dat gold - merkten ze aan zijn harde geknor - ook andersom. Wim Riemens vijftig jaar toneelspeler door Marjon Sarneel GOES - Keboem en Watislaf zijn de twee fantasiefiguren, waar de kleinzoons van Wim Riemens (66) geen genoeg van krijgen. Uit zijn blote hoofd ver telt hij steeds nieuwe avonturen over die twee. Vijftig jaar toneel heeft zijn fantasie aangescherpt en uitgediept. Daarnaast heeft toneel hem geholpen zijn verle genheid te overwinnen en hem meer over zichzelf geleerd. „Door toneel kwam ik erachter dat ik serieuzer ben dan ik dacht. Wim Riemens, daar kon je mee lachen! Dat is óók waar, maar mijn andere kant speelt het liefst serieuze rollen, waar behoorlijk wat diepte in zit." Het gesprek over die vijftig jaar toneel wordt door Riemens ge lardeerd met kleine zinnetjes uit rollen, die hij ooit speelde. Hij lijkt zelf nauwelijks te merken, hoe hij opstaat en in een oog wenk transformeert tot een per sonage. De butler uit Een lichte lunch van Peter van Straten komt een paar keer voorbij. Uit de tijd bij theater Marrein, waarin hij samen speelde met Margreet de Groot en Reina Sanderse. Een van de hoogte punten uit zijn lange toneelcar rière. „Je eigen prestaties han gen ook van je tegenspelers af. Bij Marrein haalden we het bes te in elkaar boven", vindt Rie mens. Hij haalt het plakboek er bij om die ene foto te laten zien, die de drie personages exact ka rakteriseert. Stage Voor zijn butlerrol uit Een lichte lunch liep hij destijds vier dagen stage bij het Churchillhotel in Terneuzen. Toen hij in een ander stuk een autist speelde, was hij dagenlang te gast op De Sterre in Clinge, waar hij een jongen observeerde en sprak met men sen in zijn omgeving. Om zijn rol zo geloofwaardig mogelijk uit te beelden. Die drang om karakters en emo ties uit te beelden, is zijn be langrijkste drijfveer om toneel te spelen. Min of meer toevallig kwam Riemens bij het amateur toneel terecht. „Ik zat op de kweekschool en deed auditie bi] het studententoneel. Vanwege mijn Terneuzense tongval werd ik afgewezen, maar later vroe gen ze mij als invaller. "Hij bleek fanatiek. Op de fiets ging hij vanuit Terneuzen op en neer naar Middelburg voor een repe titie van een toneelstuk, waarin hij anderhalve pagina had en de kans groot was, dat hij niet eens aan de beurt kwam. De magie had hem te pakken en dat resul teerde in spelen, regisseren, les sen volgen, lessen geven en ook toneelschrijven. Riemens is een perfectionist, al gebruikt hij dat woord zelf niet. „Ik ben zelf mijn grootste criti cus", spot hijNiet snel tevreden met zichzelf en ook streng voor anderen. Het is voorgekomen dat een ver eniging hem om die reden be dankte als regisseur. Toneelspe lers, die in de pauze bingoloten verkopen, zijn Riemens een gru wel. In je rol blijven, ook in de pauze en ook achter de coulis sen, wanneer je niet op de plan ken staat. Kleine rollen, daar kun je je ziel en zaligheid in leg gen, vindt hij. In grote rollen, waarbij je heel de avond niet van het toneel afkomt, ligt het automatisme op de loer. Maar die butler, die éventjes opkomt, moet met kleine, vaak nietszeg gende zinnetjes zijn karakter laten zien. Drang Lagen afpellen, tot de bodem komen, achterhalen wat er alle maal in die zinnen verborgen zit, dat is voor Riemens toneel. Eens werkte hij samen met Rei na Sanderse veertien maanden aan Kwelling van Herman Heij - ermans, een eenakter van een kwartier. Sinds tweeënhalf jaar woont Wim Riemens met zijn vrouw Jeanne in Goes en heeft hij al freelancend het toneelcir cuit boven de Westerschelde verkend. Nu hoopt hij op een nieuwe rol, want zijn drang om uit te beelden is nog lang niet uitgeblust. door Frank Gijsel. SLUIS - Bewoners van de Hoogstraat in Sluis zijn fel ge kant tegen de mogelijke komst van de brandweerkazerne in gemeenschapscentrum 't Zoute Vestje. In een brief aan het college van burgemeester en wethouders, vergezeld van handtekeningen, laten de om wonenden duidelijk hun onge noegen blijken. Door de bouw van een multi functioneel centrum in de Kloosterstraat wordt het ge meenschapscentrum overbo dig. De omwonenden tonen zich onaangenaam verrast toen ze onlangs in de krant lazen dat het pand in de Hoogstraat de beste plaats is voor de vestiging van de brandweerkazerne. De brief schrijvers hadden liever gezien dat de gemeente hen eerst naar hun gevoelens hierover had ge vraagd. Het gebouw leent zich volgens de tegenstanders niet voor een garage. „Sluis moet zich scha men om zo'n cultuur-historisch pand op te offeren voor een dienst, die niet in een druk cen trum thuis hoort. We hebben al zo weinig cultureel erfgoed en dan willen we er op die manier van af. We kunnen beter plei ten voor de vestiging van een museum in dit monumentaal pand." Verder menen de briefschrijvers dat beschikbare parkeergele genheid verloren gaat. De brandweer moet altijd vrije en onbelemmerde toegang krijgen. De bewoners vragen zich af waar zij hun auto moeten par keren. Ook het wegrijden uit de garage met weinig uitzicht kan voor problemen zorgen. Filevorming Bovendien komt het in de zo mermaanden nogal eens voor dat er filevorming ontstaat in de Hoogstraat met als gevolg dat uitrukken uit de garage niet mo gelijk zal zijn. Als laatste wordt aangevoerd dat de woningen in de Hoogstraat een waardever mindering zullen krijgen. Als mogelijke oplossing wordt voorgesteld om de brandweer kazerne aan de Sint Annastraat te vestigen. „Bouw de garage op de busparking. Een prima loca tie waar niemand problemen mee zal hebben en er is voldoen de parkeergelegenheid." Een andere voorstel is het gebouw onder te brengen bij de dienst gemeentewerken aan de Smoutweg. „Ruimte genoeg en een ideale uitgangsstelling voor calami teiten." Voordelen J. de Meijer waarnemend cen traal commandant spreekt de argumenten tegen. „Het is kwa lijk dat W. Eggermont, initia tiefnemer van de protestactie, foutieve informatie heeft rond gestrooid. We hebben verschil lende locaties bekeken en zijn tot de conclusie gekomen dat het pand in de Hoogstraat veel voordelen biedt. Het meest risi covolle gebied is nu eenmaal het centrum." Wat parkeerpro blemen betreft is de Meijer er van overtuigd dat er minder overlast zal zijn Volgens hem komen de meeste brandweer mannen op de fiets naar de ka zerne en het aantal uitrukken blijft beperkt. Voor het verlies van de cultuur-historische waarde is de commandant ook niet bang. Advertentie 't Slot Hang Sluitwerk speciaalzaak Bellinkslraat 34, Middelburg, 0118-640291 door Henk Boot SLUIS - Ook na de herhaling gisteren leverde het tv-pro- gramma Opsporing Verzocht niet meer dan vier tips op over de overval op antiquair/juwe lier J. Dijkstra aan de Smee- straat in Sluis. De politie denkt te weten dat er 'bruikbare tips' bij zitten, maar laat niets los over de inhoud ervan. „We gaan er mee aan de slag", aldus een politiewoordvoerster. De overval op Dijkstra werd op maandag 15 april gepleegd. Waarschijnlijk door drie mann- nen die reden in een deels ge blindeerde Opel Omega (model jaren tachtig) met Belgisch ken teken. Die van een antenne mid den op het dak voorziene auto is tenminste gezien voor de garage van restaurant Populierhof aan de Kalkboei, dicht bij de antiek galerij. Pistool Omstreeks elf uur 's ochtends klopte een Engelssprekende man aan bij de winkel. De zaak was nog dicht, maar juwelier Dijkstra die al binnen was, deed open toen hij de klant zag. De man vroeg naar een dure ring in de etalage. Bij het afrekenen bleek dat hij te weinig geld bij zich had. Hij verliet de winkel om te pinnen en meldde zich een kwartier later opnieuw bij Dijk stra. Ditmaal met een pistool in de hand. Klap Even later stapte een tweede man de winkel binnen. Dijkstra moest geld afgeven en kreeg vervolgens een klap met het wa pen op zijn hoofd. Beide man nen graaiden tussen de sieraden en gingen er met een aantal vandoor, waaronder een vlin dersieraad, afgezet met robij nen en diamanten, een ring met saffier en diamanten steentje en een ring met een steen van sma- ragd. Dijkstra, die gewond in het zie kenhuis moest worden opgeno men, maakt het inmiddels weer redelijk wel. De vier tips kwa men maandag na de eerste uit zending van Opsporing Ver zocht binnen. De politie hoopte dat de herha ling van gisterochtend tot meer hints zou leiden. Dat bleek niet het geval. Advertentie White pva Ook voor z'n tweetjes Mm UBftatw Noordweg 43, Oostkapelle tel. 0118-591223 www.greenwhite.nl Groter Wim Riemens: „Je eigen prestaties hangen ook van je tegenspelers af." foto Jaap Wolterbeek Een bezoek aan de Goese kin derboerderij leek de jonge moeder de ideale gelegen heid om haar dochtertje de eerste beginselen van seksue le voorlichting bij te brengen. Aangekomen bij de eenden vroeg ze waaraan je kunt zien wat een vrouwtjeseend is en welk dier een manne tjeseend. Het was een moei lijke opgaaf voor het kind, maar ze liet zich niet uit het veld slaan. Na enige ogen blikken diep nadenken kwam ze met het antwoord: mannen hebben altijd grote re voeten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 37