Van Potter tot Plop in oranje roes PZC «li woensdag 1 mei 2002 Veel Harry Potters en Hermelienen tijdens de optocht in Ouwerkerk. foto's Pieter Honhoff door Ali Pankow ZIERIKZEE - De gure weers omstandigheden bieden niet het feestelijk decor dat alle konin ginnedagvieringen in de vele kernen op Schouwen-Duive- land hebben verdiend. Toch la ten jeugd noch volwassenen zich uit het veld slaan. In de meeste dorpen wordt volop feest gevierd. Harry Potter en kabouter Plop voeren de boven toon; zij verschijnen in talrijke varianten in optochten en geven zich over aan de oranje roes. Verder blijkt er door veel ouders weer een nijver brokje hand werk geleverd met het versieren van fietsen. Menig Bruënaar keert zich waarschijnlijk rond kwart voor acht dinsdagochtend nog eens behaaglijk om in bed. Daar is al stevig koninginnenacht ge vierd. Het handjevol muzikan ten van Nu met Hope heeft dan ook maar weinig belangstelling. Als de eerste klanken koraal- muziek vanaf de kerktoren dwarrelen, loopt er slechts één man over straat. Hij heeft een Potter-hoed op en spoedt zich naar café 't Oekje, waar de deur al open is. De wind is veel te hard voor ko- raalmuziek op zo'n hoogte. Op het dorp hoor je haast niks, de muziek waait ver de polder in", constateert ook Janet Osseweij- er van muziekvereniging Nieuw Leven in Ouwerkerk. De la- waai-optocht heeft hier meer effect. Vijfentwintig kinderen trekken er met dekkels, pannen, lepels en hun harde stemmen op uit om Ouwerkerk duidelijk te maken dat er feest gevierd gaat worden. De leden van het Oran jecomité en de plaatselijke ho- reca-ondernemers werken zich dan al in het zweet met het op zetten van de grote tent voor het dorpshuis. ,,Dat wordt niks met de gruwelbaan", constateren Johnny Hage en Bas Neele. ,,Met deze temperaturen kunnen we dat de mensen niet aandoen, zo'n hindernisbaan met veel water en meel." Ze besluiten dit onderdeeltje van het program ma uit te stellen tot zaterdag 7 september, als hier voor het eerst het Krekenfeest wordt ge vierd. Griezelmayonaise Wat wel doorgaat in Ouwerkerk is de optocht met als thema Har ry Potter, Achter de muziek rijdt een kar vol jonge tovenaars en daarachter komt een bonte stoet met veel elegante Hermelientjes en een imposante Hagrid die op een wagentje wordt voortge duwd door professor Anderling. Zelfs die doodenge Voldemort blijkt van de partij. Later is er voor alle deelnemers nog een Potter-diner, waar helaas de griezelmayonaise ontbreekt omdat die inmiddels weer uit de handel blijkt te zijn. Al vroeg in de ochtend opent de kersverse wethouder L. Geluk- Poortvliet de feestelijkheden in Kerkwerve. Jammer is dat het op dat moment vervelend mie zert en de geluidsinstallatie het niet zo goed doet. Geluk wenst iedereen op het dorp toch een heel fijne dag toe en sluit af met een driewerf hoera. Het gebrek aan een muziekkorps op Kerk werve doet zich gelden. De muziek bij het zingen van het Wilhelmus moet van de band komen, maar loopt niet syn chroon met de dorpsbewoners, die het volkslied inmiddels spontaan hebben ingezet. Een groepje schoolkinderen rond een plastic zwembadje midden op de Ring houdt de moed erin.Wij hebben een vij ver gemaakt voor de kinder spelletjes", leggen ze uit en met trots demonstreren ze hoe de kunststofvisjes er met een hen geltje uitgehaald kunnen wor den. „Meer water", sommeren zij de moeders, die bereidwillig emmers aanslepen. In Oosterland steekt dirigent Jaap Knuist van Oosterlands Fanfare tegen elven wat beden kelijk zijn hoofd om de deur van het dorpshuis. „Misschien lukt het wel tussen de buien door", lijkt hij te hopen. Die hoop komt uit. Precies op tijd zet het fanfa rekorps de optocht in. Velen ge ven gehoor aan het thema Ka bouter Plop. De stoet biedt veel puntmutsen, zonnige wangen en witte baarden. De zusjes Leona en Amanda vallen als ka bouterduo op met hun rijkelijk versierde skelter. „Pa heeft die ereboog erop gezet, maar we hebben hem wel helemaal zelf versierd hoor", roepen ze, ver wijzend naar de vele papieren rozetten op hun voertuig. Blik vanger is ook de ferme padde stoel op een kinderwagen waar in een klein kaboutertje zich laat voortduwen. Voor Mare hoeft al dat 'ge-Plop' niet. Zijn oma heeft legerkleren voor hem gemaakt en samen met zijn va der heeft hij een legertruck ge bouwd. Voor hem geen kabou- terkledij, hij neemt als dappere soldaat aan de optocht deel. In de grote tent op het Haven plein in Zierikzee stelt Edwin van de Velde van de gloednieu we Oranjevereniging rond het middaguur al met voldoening vast dat het onderkomen een goede keus is geweest. Hier vin den veel mensen behaaglijke beschutting tegen de koude wind en is er ruimte genoeg voor alle oud-Hollandse spelletjes. De moeite die maandag is ge daan om het ding op te zetten, wordt nu beloond. „Al die palen moesten worden geborgd en dat was veel meer werk dan we dachten." Samen met wethou der J. van Felius opent Van de Velde 's ochtends het Oranje feest in Zierikzee. Al vrij snel heerst hier een sfeer van reünie voor veel Zierikzeeënaren en klinkt er van veel kanten waar dering voor het nieuw leven in blazen van de Oranjevereni ging. Leden van Dansschool Kramer geven er in de loop van de dag demonstraties street- dance en dance classics. In de tent op de Beatrixweide in Burgh-Haamstede blijkt het aangekondigde optreden van kabouter Plop verdrongen door de traditionale poppenkast van Jan Rlaassen en Katrijn, die zich bijzonder druk maken over een hondje in de kelder of op zolder. Buiten op het drassige veld doen vooral de standj es met etenswaren goede zaken. Pan nenkoeken, stroopwafels, ham burgers en frites vinden gretig aftrek. Het voedsel sterkt vooral de jongeren die straks moeten aantreden voor de skelterwed strijd. Veel rustiger tafereeltje in de Weststraat levert de stoet ruiters die op weg is naar het ringsteken voor Slot Haamste de. De formatie Crosshead the Southside Horns kondigt op tal van posters aan het Oranjefeest deze avond op spetterde wijze te zullen afsluiten. In Renesse laat de al veertig jaar trouwe vaandeldrager Adrie Hart zich dit keer niet kisten door de wind. Tijdens de op tocht wil hij van de partij zijn met Fanfarekorps Luctor et Emergo. De stoet achter de mu ziek is niet zo groot dit keer. Maar aan het versieren van de fietsen is wel veel aandacht be steed. Er trekken onder meer een bakker, een groepje cow boys, een poes en veel foto's van Maxima voorbij. „En gaan we nu een ijsje halen?", verzucht een klein meisje dat die optocht nu wel gezien heeft. Kruishelmen In Ellemeet trekt het springkus sen veel belangstelling. Het is onderdeel van het spelletjescir cuit dat rond en in het dorpshuis is ingericht. Zaklopen, ldepel- hangen, klompenspel, doel- schieten, kruishelmen en loopski's zijn diverse onderde len. Twee jochies gaan bijna op de vuist bij het vier-op-een-rij- spel, omdat het ene ventje steeds een schuifje openzet waardoor alle schijven eruit vallen en het andere ventje daar ontzettend boos om wordt. Moeders snellen toe om het conflict te sussen. „We hebben vorig jaar de boel hier nieuw leven ingeblazen met Koninginnedag", vertellen Pa trick Troost en Anneke Smits. Beiden zijn lid van de dorpsraad en van de werkgroep voor het Oranjefeest. Vooral op een klein dorp als Ellemeet met 340 inwo ners vinden ze zo'n festijn van belang voor de saamhorigheid De toeloop in het dorpshuis van kinderen en volwassen bewijst dat zé gelijk hebben Traditio neel onderdeel van Koninginne dag in deze kern is de Trekker- trek. Een grote tractor moet getrokken worden door één man. De vrouwen mogen het twee-aan-twee doen en voor de kinderen staat er een kleiner tractortje gereed. „Dit hoort echt bij Ellemeet", weten Anne ke en Patrick. In Bruinisse klonk koraalmuziek vanaf de toren van de Hervormde Kerk. Spanning bij een van de spelletjes in de feesttent op het Zierikzeese Havenplein. Een van de oud-Hollandse spelletjes in Zierikzee: ballengooien. Skelterrace op de Beatrixweide in Haamstede. In de Zierikzeese feesttent konden kinderen terecht bij een ballonvouwende clown. Klepelhangen was een van de onderdelen van het spelletjescircuit in Ellemeet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33