Van oude naar nieuwe tradities Zelfs de spaniels houden van Oranje in Krabbendijke. door Rob Paardekam WAARDE - „Trekken jongens, trekken!" De speaker struikelt bijna over zijn woorden als hij tijdens het vrachtwagen- trekken in Waarde een groep jongens aanmoedigt. Net als in andere plaatsen op de Bevelan- den en Tholen werd Koningin nedag in het Reimerswaalse Westerscheldedorp uitbundig gevierd. Dat begon al vroeg met onder meer het oplaten van ballonnen en een optocht door de Waar- dense straten. Daarna was het de beurt aan de stoere mannen uit het dorp bij het vrachtwa- gentrekken. Maar toen de vrachtwagen even over elf uur al stond te ronken, waren de krachtpatsers in geen velden of wegen te bekennen. Ook de an dere toeschouwers hadden niet echt zin om aan het touw te gaan sjorren, al het enthousiasme van de speaker ten spijt. „Komop, jij hoeft er alleen maar aan te gaan hangen, dan gaat hij al vooruit" riep hij tegen een man die zich verdekt had opgesteld. On danks deze 'vleiende' opmer king liet de toeschouwer zich niet vermurwen. Jeugd Gelukkig was de jeugd enthou siaster, zodat het uiteindelijk de jongens en meisjes waren die hun handen uit de mouwen sta ken en de vrachtwagen zonder al te veel moeite van de ene naar de andere kant van de Raad huisstraat reden. Even verderop, in Krabbendij ke en Kruiningen, vonden zo wat op hetzelfde moment op tochten plaats. De plaatselijke jeugd, maar de vaders en moe ders evengoed, had zich weer vrolijk uitgedost en natuurlijk ontbraken ook de versierde fiet sen en karren niet. Kruiningen en Krabbendijke zijn sowieso twee van de meest Oranjegezinde dorpen in de re gio. Vooral in Krabbendijke is nauwelijks een huis te bekennen waar het rood-wit-blauw niet wappert. Mensen nemen boven dien uren de tijd om hun straten uitgebreid te versieren. Niet voor niets overigens, want de Oranjevereniging looft een aan moedigingspremie uit voor de mooist versierde straat en wo ning. Lawaaitocht In Wolphaartsdijk waren het vooral de kinderen die zich had den uitgedost. In dat dorpje wa ren ze er zo ongeveer als eerste bijwant al om zeven uur 's och- Bij het podium op de Keizers- dijk stond het publiek rijen dik toen de jonge breakdancers van Janvier, sommige nog geen tien jaar oud, hun capriolen ver toonden. Verbazing alom toen één van de jongens staande op zijn hoofd enkele meters vooruit wist te komen. Iets minder lenig waren de man nen en vrouwen van de Delta- swingers, maar ook voor hen had het publiek een warm ap plaus over. Streekromans Het was overigens niet alleen kunst wat de klok sloeg rond de Stenen Brug. Zo kon de jeugd balancerend op een dun koord de Oostvest oversteken en was er voor de niet zo grote waag halzen een vlot waarop ze zich naar de overkant konden trek ken. Dat ding dreigde op een ge geven moment te kantelen, om dat er wel erg veel mensen op stonden, maar het bleef bij natte voeten. De Oostwal zat vol met jongens en meiden die op de vrijmarkt nog wat geld voor hun oude spullen probeerden te vangen. Het vele speelgoed, de streekro mans en de elpees vonden gretig aftrek. Naast alle spelletjes en activi teiten die al tientallen jaren plaatsvinden, worden ook nieu we tradities geboren. In 's-Hee- renhoek vond tijdens de avond en de nacht voorafgaand aan Koninginnedag de eerste 'Ko- ninginneNach' plaats, uiter aard naar het Haagse concept. Organisator Ronny de Vos legt uit waarom: „Mijn vrouw en ik reden vorig jaar met Koningin nedag door de regio en ontdek ten dat er niet veel gebeurde. Toen zijn we op dit idee geko men." Surrender Het werd een daverend succes, want waar rekening werd ge houden met zo'n driehonderd bezoekers, werd de tent op het Kerkplein bevolkt door bijna zevenhonderd muziekliefheb bers. Er waren optredens van onder meer The Glorious Defenders of the Malt, Cross the Southside Horns en Surrender. Bart Hoo- gesteger, de toetsenist en accor deonist van deze laatste groep, gebruikte de gelegenheid om af scheid te nemen. Volgens de organisatoren is de KoninginneNach voor her haling vatbaar. 's-Heerenhoek kan zich volgend jaar weer op maken voor een onrustige over gang van de 29ste naar de 30ste april. woensdag 1 mei 2002 Als kleine cowboy veilig op de arm van moeder indiaan in Wolphaartsdijk. Het vlot waarmee liefhebbers zich over de Goese Oostvest konden trekken, bezorgde sommige van hen natte voeten. foto's Willem Mieras Even spieken voor de tekst tijdens de aubade. tends werden de mensen uit hun bed gerammeld tijdens een la- waaioptocht. Om half tien - het regende hevig en ook de wind liet zich niet onbetuigd - verza melden de kleine cowboys en in dianen zich bij de Griffioen voor het zingen van liederen en het oplaten van de ballonnen. De helft daarvan zal nooit verre oorden bereiken, want de bo men rond het dorpshuis vingen behalve veel wind ook de meeste ballonnen op. Het leverde een feestelijk gezicht op en voor de ceremoniemeester was het een unieke kans om wethouder Linssen de wind van voren te ge ven. ,,U ziet het. In Wolphaarts dijk hebben we geen masterplan nodig om het centrum op te fleu ren", grapte hij. Cultuur Op sommige plaatsen heeft Ko ninginnedag meer te bieden dan optochten, ballon wedstrijden en zeskampen. Zo gaf vereni ging rondom de Stenen Brug in Goes er een culturele draai aan Een parapluutje om het mooi gemaakte gezicht te beschermen. Bezoekers konden genieten van dans, beeldende kunst, straat theater en muziek. Dat concept bleek aan te slaan, want het was de hele middag stampend druk rond de Stenen Brug. Als de volwassenen het laten afweten, trekt de jeugd in Waarde die vrachtwagen wel Na de aubade in Wolphaartsdijk gaat een glaasje oranjebitter er wel in. De Kabouter Plop-figuren blijken populair tijdens de optocht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29