PZC Zorgen over toekomst dorpshuizen °P te Fred blaft als een echte waakhond Blokhuis oogt weer als nieuw Campagne heeft beeld van Zeeland niet veranderd uniek Slechts vier tips na Opsporing Verzocht Stichting Gemeenschapscentra Kapelle luidt noodklok Vernielingen in Borssele Dief vrachtauto ontsnapt na achtervolging merken Markt in Goes Vrijwilliger geëerd met legpenning mmm Zakken gerold Diners zeeuwse almanak Groter BEVELANDEN/THOLEN woensdag 1 mei 2002 door Rolf Bosboom KAPELLE - De gemeente Ka pelle heeft veel te lang gewacht met een besluit over de toe komst van de dorpshuizen. In een brief aan de gemeenteraad heeft de Stichting Gemeen schapscentra Kapelle, die de dorpshuizen in Kapelle en Schore exploiteert, daarover haar ongenoegen geuit. Het gemeentebestuur denkt in middels al enkele jaren na over het privatiseren van de dorps huizen. Dat zou op 1 januari 2003 een feit moeten zijn, maar nog altij d ligt er geen definitieve beslissing van de politiek. Waarschijnlijk volgende maand komt er een voorstel in de ge meenteraad, al is de datum al eerder uitgesteld. De stichting is het wachten in middels beu. ,,De periode van onzekerheid duurt maar voort en nog steeds weet niemand waar hij aan toe is", zegt secre taris A. van Harten-Toorenaar in een toelichting op de brief. De gemeente streeft naar priva tisering van de dorpshuizen om dat de huidige exploitatie een te groot financieel risico vormt. BORSSELE - Veel slingers, vlaggen en andere oranje-uitin gen bleken gisteren niet bestand tegen de harde wind, maar in Borssele waren het vandalen die het nodig vonden de versierin gen te vernielen. In de nacht van maandag op dinsdag zijn op het Plein zo'n 25 lampen vernield. Ook werden diverse bloembakken tegen mu ren kapotgegooid of leegge- kiept. De daders deden ook de Zuidsingel aan. Daar werden palen en bloembakken vernield en bij bewoners in de tuin ge gooid. KRABBENDIJKE - De zoon van een bedrijfseigenaar uit Krabbendijke heeft zondag avond de achtervolging ingezet op een man die even daarvoor een vrachtwagen had gestolen aan de Oostpolderweg in Krab bendijke. De wagen stond geparkeerd bij het bedrijf dat daar gevestigd is. Voor de dief er vandoor ging, had hij het voertuig volgeladen met gestolen bouwmaterialen en gereedschappen. De zoon van de eigenaar zag de dief bij toeval met de vrachtwa gen rijden en zette de achtervol ging in. Na een rit van enkele ki lometers sprong de inbreker in de Woensdrechtse polder uit de wagen en koos het hazenpad. De vrachtwagen kwam tegen een hek tot stilstand en raakte aan de voorzijde beschadigd. Advertentie t Slot Hang Sluitwerk speciaalzaak Bellinkstraal 34. Middelburg, 0118-640291 Advertentie in een Zij draait op voor de tekorten, die soms aanzienlijk zijn. De stichting is bij privatisering bang voor een te commerciële koers, met hogere huurprijzen. De huidige gebruikers, vooral de ouderen, zouden daarvan de dupe kunnen worden. Eerder zijn de gemeente en de stichting overeengekomen dat in elk geval De Vroone in Kapel le op 1 januari 2003 eigendom wordt van de gemeente, die het pand vervolgens doorverhuurt aan een nieuwe exploitant. In een later stadium is ook De We- mel in Wemeldinge bij de priva tiseringsplannen betrokken. Een plaatselijke bedrijfsmake- laar heeft opdracht gekregen de huurwaarde van de dorpshui zen te bepalen en een geschikte kandidaat-exploitant te zoe ken. De stichting wil met haar brief, vooruitlopend op de besluitvor ming, nog eens benadrukken dat zij privatisering nimmer heeft toegejuicht, maar dat zij wel constructief heeft meege werkt aan gesprekken daarover. „Dat wil niet zeggen dat wij het met de privatisering eens zijn, maar dat wij ons erbij neerge legd hebben." In haar schrijven raadt de stich ting het gemeentebestuur aan het dorpshuis in Schore zoveel mogelijk buiten de privatise ring te houden. Zij pleit voor een aparte kleine stichting die vol ledig door de gemeente wordt gesubsidieerd. Exploitant De toekomstige exploitant van De Vroone zou zeker niet ook het dorpshuis in Schore onder zijn hoede moeten krijgen. „Hij zal niet in staat zijn beide dorps huizen tegelijk te runnen, om dat het vaak op dezelfde tijd- Kattendijkse peuters verkleed als bouwvakker op weg naar de opening van het dorpshuis. door Rob Paardekam KATTENDIJKE - In Kattendijke was het gisteren dub bel feest. Behalve de viering van Koninginnedag werd ook het Blokhuis, het dorpshuis van Kattendijke, fees telijk heropend. De renovatie van het Blokhuis heeft langer op zich laten wachten dan de meeste Kattendijkers gewild hadden. Een tijd lang leefde het idee om het dorpshuis samen met de school nieuw te bouwen, maar dat plan werd door de bewoners zelf naar de prullenbak verwezen. En dus kwam er een renovatie. Voor ruim honderddui zend gulden is de grote zaal onder handen genomen en werd de oude dokterskamer ingericht als vergader ruimte. Daarnaast zijn de verlichting en elektra ver nieuwd. Het was burgemeester Van der Zaag die het vernieuwde door Esme Soesman BAARLAND - Als Heidi Joos- se uit Baarland op woensdag gaat volleyballen, komt haar man Rob weieens in het vereni gingsgebouw waar zij sport langs. Met huisdier Fred, hun anderhalf jaar oude, Indone sisch varkentje. En, zoals echte mannen betaamt, drinken zij samen een biertje aan de bar. Als piepklein beestje van een week of zes oud kwam Fred bij Heidi en Rob binnen. Nu drib belt een dertig kilo zwaar don kergekleurd varken als vol waardig gezinslid in de woon kamer van het Baarlandse echtpaar rond. Alsof ie schoen tjes met hakken draagt, tikken z'n hoefjes over de houten planken. Hij steekt nieuwsgie rig z'n neus om het hoekje om te controleren wie er binnen komt in zijn domein. Nemen vrienden van Rob en Heidi hun honcl mee, dan is het tijd om als een heuse waakhond te gaan blaffen. Moet hij naar buiten als het kot vol visite zit, dan zet het varkentje het op een krij sen. Maar verder is Fred de moeilijkste niet. Dat was min of meer de reden voor zijn baasjes om aan een varken te beginnen. Een hond in huis halen als je allebei werkt, leek Rob en Heidi geen goed plan. Toen ze hoorden van het bestaan van minivarkens liet het tweetal zich - onder meer via stichting 't Gorke - uitgebreid informeren. Dank zij die voorbereidingen kwa men ze niet voor verrassingen te staan. Want dat gebeurt vaak genoeg, weten Rob en Heidi onder meer via 't Knor rende Stopcontact - het huis- prgaan van stichting 't Gorke. Heidi Joosse treft haar man Rob en varken F red regelmatig samen duttend op de bank aan. Soms is de schrik groot wan neer beesten als ze volwassen zijn opeens niet meer zo 'mini' blijken als de fokker ooit deed geloven. Of er zijn andere pro blemen waardoor er een nieuw tehuis moeten worden gezocht. Fred daarentegen heeft het in Baarland goed getroffen. Bui ten heeft hij een hok met tuin tje, waar hij verblijft als z'n ba zen weg zij n of liggen te slapen Zijn ze thuis, dan mag hij de woonkamer in. Komt Heidi thuis dan is de kans groot dat Fred als een groot uitgevallen knuffelbeer bij Rob op de bank ligt te knorren. Aai je hem over zijn buik dan schuift Fred op z'n zij om zoveel mogelijk van die aandacht te profiteren. En hij gaat graag op wroeten uit. Ga maar naar je lapje, roepen Rob en Heidi als ze buiten in de tuin zijn. Op een kaal stuk grond een paar huizen verder op kan Fred uren rond wroeten. Is hij het zat, dan komt hij keu rig terug naar huis Gezinsuitbreiding is te gortig, foto Willem Mieras vindt Heidi, „Dat kan niet als je niet meer ruimte hebt en niet vrijstaand woont." Maar aan Fred hebben zij en haar man zonder meer hun hart verpand. Na een weekje wintersport merkten ze goed hoe erg ze Fred misten. En dat gold - merkten ze aan zijn harde ge knor - ook andersom. stippen druk is." Het bestuur legt hoe dan ook zijn functie op 1 januari 2003 neer. Mocht de ge meente toch kiezen voor voort zetting van de huidige situatie, dan vindt het bestuur wel dat er 'duidelijke financiële garanties en randvoorwaarden moeten worden gesteld'. „Het ligt immers niet voor de hand dat een toekomstig be stuur dezelfde ellende wil mee maken als wij." door Maurits Sep VLISSINGEN - Rust en ruimte; ruim wonen; vakantie; zee en strand. Dat schiet door de hoof den als mensen aan Zeeland denken. Werk is er niet. De pro vincie loopt ook niet voorop in de digitalisering. Zo beantwoorden de meeste mensen de stellingen op de site welkominzeeland.nl. Na een maand campagnevoeren is dat beeld van Zeeland nog niet ver anderd. Vooral de werkgelegenheid wordt slecht beoordeeld. Met de stelling: 'In Zeeland is geen werk voor mij', is 61 procent het eens. Een nipte meerderheid (54 procent) ziet in Zeeland meer dan een vakantieland. Een klei ne minderheid (47 procent) denkt dat de provincie voorop loopt in digitalisering. Ondanks de trotse melding op de site dat de provincie de hoogste dicht heid aan breedband-internet van Europa heeft. Bij digitalisering en Zeeland kunnen echter weinig mensen zich iets voorstellen. Deze stel ling is maar 227 keer met ja of nee beantwoord, en een kleine groep vulde helemaal niks in. Zeeland vakantieland roept meer herkenning op; ruim 500 mensen vulden deze stelling in. Op de stelling over werkgele genheid wordt veruit het meest gereageerd (ruim 900 keer). De vraag: Als je aan Zeeland denkt, wat komt er dan het eer ste bij je op?, leverde 200 reac ties op. Het antwoord: „Over het algemeen conform de campag ne", zet Judith Jansen van Van Sluis Consultants. „Rust, ruim te, ruim wonen, vakantie, zee, strand." Bezoekers De Zeeuwse imagocampagne is inmiddels een maand oud. De eerste campagnegolf is voorbij. ,Het aantal bezoekers van de si te is langzaam teruggelopen tot 400 per dag. Topdag was 2 april, een week na de start van de cam pagne. Op die ene dag werd de site 972 keer bezocht", vertelt Jansen. In de hele maand april telde Van Sluis Consultants 8500 bezoe kers van www.welkominzee- land.nl. Samen openden zij 700.000 keer een pagina op de site. „Vergeleken met andere si tes is dat duidelijk bovengemid deld", stelt Jansen. De wel komstmap is ook duidelijk in trek. Tot nu toe zijn er zo'n 550 opgevraagd bij de provincie. Over een paar weken spoelt de tweede campagnegolf over Ne derland. Aan de invulling wordt nog gewerkt, aldus Jansen. Ook de inbreng van Communicatie net Zeeland, een verzameling voorlichters en reclamemakers die kritiek had op de eerste aan pak van Van Sluis Consultants, wordt daarin betrokken. WOLPHAARTSDIJK - Th. Nieuwenhuizen uit Wol- phaartsdijk werd gisteravond verrast met vrijwilligerslegpen ning van de gemeente Goes. Burgemeester D. van der Zaag reikte hem de onderscheiding uit in dorpshuis De Griffioen. Hij kreeg de legpenning vanwe ge zijn inzet als voorzitter van het Oranjecomité en zijn werk voor de Samen op Weg-kerk in Wolphaartsdijk. Nieuwenhuizen (43) neemt dit jaar na tien jaar afscheid van het Oranjecomité, omdat hij verhuist naar Renesse. Hij wordt beschouwd als de stu wende kracht achter het comité. Verder deed hij jongerenwerk voor de kerk. Hij bereidde de jongerendiensten voor en orga niseerde het jaarlijkse jonge renkamp. foto Willem Mieras dorpshuis gisteren samen met de kinderen uit het dorp opende. Getooid met een veiligheidshelm en gewapend met hamers en zagen werd de kartonnen muur bij de in gang geslecht, zodat de vele aanwezigen het nieuwe Blokhuis van binnen konden bekijken. In de grote zaal werden ze opgewacht door de plaatselij ke muziekvereniging, die nu ook weer gebruik kan ma ken van het Blokhuis en niet meer naar Wilhelmina moet uitwijken om te oefenen. door Henk Boot SLUIS - Ook na de herhaling gisteren leverde het tv-pro- gramma Opsporing Verzocht niet meer dan vier tips op over de overval op antiquair/juwe lier J. Dijkstra aan de Smee- straat in Sluis. De politie denkt te weten dat er 'bruikbare tips' bij zitten, maar laat niets los over de inhoud ervan. „We gaan er mee aan de slag", aldus een politiewoordvoerster. De overval op Dijkstra werd op maandag 15 april gepleegd. Waarschijnlijk door drie man nen die reden in een deels ge blindeerde Opel Omega (model jaren tachtig) met Belgisch ken teken. Die van een antenne mid den op het dak voorziene auto is tenminste gezien voor de garage van restaurant Populierhof aan de Kalkboei, dichtbij de antiek galerij. Omstreeks elf uur 's ochtends klopte een Engelssprekende man aan bij de winkel. De zaak was nog dicht, maar juwelier Dijkstra die al binnen was, deed open toen hij de klant zag. De man vroeg naar een dure ring in de etalage. Bij het afrekenen bleek dat hij te weinig geld bij zich had. Hij verliet de winkel om te pinnen en meldde zich een kwartier later opnieuw bij Dijk stra. Ditmaal met een pistool in de hand. Even later stapte een tweede man de winkel binnen. Dijkstra moest geld afgeven en kreeg vervolgens een klap met het wapen op zijn hoofd. Beide mannen graaiden tussen de sie raden en gingen er met een aan tal vandoor, waaronder een vlindersieraad, afgezet met ro bijnen en diamanten, een ring met saffier en diamanten steen tje en een ring met een steen van smaragd. Dijkstra, die gewond in het zie kenhuis moest worden opgeno men, maakt het inmiddels weer redelijk goed. De vier tips kwa men maandag na de eerste uit zending van Opsporing Ver zocht binnen. De politie hoopte dat de herhaling van gisteroch tend tot meer hints zou leiden Dat bleek niet het geval. WOLPHAARTSDIJK - Konin ginnedag is voor zakkenrollers geen vrije dag, zo bleek gisteren in Wolphaartsdijk. Tijdens de feestelijkheden in de Oostkerkestraat werd een 32- jarige man bestolen van zijn portemonnee. Daarin bevonden zich naast waardepapieren en kele tientallen euro's. Advertentie Ook voor z'n tweetjes Noordweg 43, Oostkapelle tel. 0118-591223 www.greenwhite.nl Een bezoek aan de Goese kin derboerderij leek de jonge moeder de ideale gelegen heid om haar dochtertje de eerste beginselen van seksue le voorlichting bij te brengen. Aangekomen bij de eenden vroeg ze waaraan je kunt zien wat een vrouwtjeseend is en welk dier een manne tjeseend. Het was een moei lijke opgaaf voor het kind, maar ze liet zich niet uit het veld slaan. Na enige ogen blikken diep nadenken kwam ze met het antwoord: mannen hebben altijd grote re voeten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27