Nieuwe start TMF en MTV PZC Oh nee, de juf begint weer over spreekbeurten Mustangs zetten American football op Zeeuwse kaart T T T 24 rn r 5 QE Jon&E OndERZIDEKER fk 4 4 44 44 44 44 44 44 4 4 4 4 4 4 4 ra 4 4 4 44 4 44 44 4 4 4 4 4 4 4 L 4 4 44 44 G f f y t 1 4 4 4 4 44 4 4 44 4 4 4 4 4 4 4 4 44 44 44 44 !4 44 LË. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 44 44 44 JL 44 44 44 44 4 4 4 4 4 4 4 4 Duimobsessie 21-jarige acteur woensdag 1 mei 2002 t illustratie Georgien Overwater, uit Help, een spreekbeurt! Duik jij het liefst van al onder je tafeltje zodra je meester of juf over spreekbeurten be gint? Of ben j e er j uist een die het beste uit zichzelf naar boven haalt met iedereen in de klas aan j e voeten? In het eerste geval heb je aan Help, een spreekbeurt! Of erger nog, een werkstuk een voortreffelijke hulp. In het tweede geval ook. Was een leuk onderwerp voor je spreekbeurt kiezen nou maar het enige, dan was het zo moei lijk niet: je klasgenoten de tango leren dansen en voordoen waar ze op moeten letten bij het ab- seilen van het dak van de school zijn slechts twee van de talrijke ideeën waar iedereen vanzelf wel op komt. Maar waar vind je informatie over een bepaald on derwerp? Doe je alles uit het blote hoofd? En hoeveel moet je eigenlijk weten van een onder werp om er zeker van te zijn dat je niet ineens met kaakkramp staat? Op al die vragen en op nog veel meer geeft Annemarie van Bon je antwoord in Help, een spreekbeurt! dat met zijn ondertitel dui delijk maakt dat je er ook bij het maken van een werkstuk gemak van kunt hebben. In twaalf hoofdstukken krijg je infor matie over al les wat be langrijk is en waar je om moet denken vanaf het mo ment dat je een onderwerp gaat kiezen tot het meedoen aan de Nationale Spreekbeurt- actie rond 20 november. Je leert hoe je onderwerpen verzint waar nog niemand in je klas het over gehad heeft; je komt te we ten op welke manieren de open bare bibliotheek je kan helpen bij het vinden van geschikte boeken; je krijgt een aantal slimmigheidjes aangereikt om een deskundige allerlei interes sants te ontfutselen, en - het be langrijkst van al - een hoop bruikbare tips voor hoe je orde op zaken stelt nadat je je suf ge piekerd, een plannetje gemaakt en informatie verzameld hebt. Help, een spreekbeurt! is een handig boek met alles over spreekbeurten en werkstukken duidelijk op een rijtje. Maar er staat ook een hoofdstuk in over interessante internetsites, en een over eenvoudige middelen om een tekst er zo aantrekkelijk te laten uitzien dat lezers zich verleid voelen en brandend van nieuwsgierigheid gaan lezen. En ben je bang datje zelfs na het bestuderen van dit boek het straks voor de klas toch nog akelig benauwd krijgt en mis schien zelfs 'een beetje tomatig' wordt, dan moet je maar beden ken dat er nog 800.000 Neder landers zijn die last van blozen hebben. Heb je weieens gedacht aan een originelere spreekbeurt (of aan een werkstuk) waar je meer eer mee inlegt dan alweer eentje over paarden, konijnen en wal vissen? Over cijfers en getallen bijvoorbeeld, maar kwam het er steeds niet van omdat je daar onvoldoende van weet? Dan tref je het. Onlangs verscheen Reis om de wereld in 10 cijfers, een informatief prentenboek van Vivian French en Ross Collins over het ontstaan van cijfers. Ze beginnen natuurlijk bij het be gin, leggen vervolgens uit hoe het Indische telsysteem via Ara- bië zo'n beetje de hele wereld veroverde, en maken tenslotte duidelijk hoe mensen in de loop van de tijd geleerd hebben cij fers te gebruiken. Je gaat met hen op reis naar pre-historische holbewoners, naar de Inca's in Zuid-Amerika, de Soemeriërs, de Babyloniërs, de Romeinen en alle andere volken die een rol gespeeld hebben bij het oplos sen van simpele en ingewikkel dere rekenproblemen. Naast veel interessante weetjes over bijvoorbeeld je eigen lijf met zijn opvallende verbanden tus sen lichaamsafmetingen, over handige en on handige meet systemen, en over geluksge tallen vind je in dit grappig geïllustreerde boek ook een hoofdstuk over 'Niets', dat heel be- langrijkis. Als je je klas genoten ver telt over het avontuur van de mensheid kun je erop re kenen dat ze een en al oor zijn. In de reeks 'Van gis teren - Voor morgenverschenen twee boeken waar je veel uit kunt opsteken voor een boeien de spreekbeurt over de Pre-his- torie en Egypte. Bovendien kun je er in zien hoe je zonder com puter een werkstuk van jezelf met eenvoudige middelen en zelfs ietwat onhandige tekenin gen versiert tot een opvallend 'boek' dat al meteen aan de bui tenkant een beste indruk maakt, en dus geheid een goed cijfer oplevert. Want dat telt. Jan Smeekens Annemarie van Bon: Help, een spreekbeurt. Van Holkema Warendorf; 10,99 euro. Vivian French en Ross Collins: Reis om de wereld in 10 cijfers. Luister; 13,59 euro. In dezelfde uitvoering verscheen Reis om de wereld in 26 letters. Pre-historie en Egypte versche nen in de reeks 'Van gisteren - Voor morgen' en worden uitge geven door Davidsfonds/Info- dok-Biblion; 14,75 per deel. Jong Nederland is er al op voorbereid. Vanaf van daag zien de muziekzenders TMF en MTV er anders uit. Beide zenders zijn sinds kort in handen van MTV Net works BV. Waren het eerst concurrenten, nu zijn het collega's die niet te veel.op elkaar mogen lijken. TMF gaat verder als 'interactieve speeltuin' en MTV richt zich meer op dertigers. MTV krijgt min of meer het karakter van het huidige TMF, dus een vj die muziekclips aankondigt en bij TMF krijgt de kijker het voor het zeggen. Daarvoor heb je wel je mobiele telefoon of internet nodig. TMF hoopt dat kijkers massaal sms- jes sturen naar het station. Bij voorbeeld omdat dan de clip van hun keuze wordt uitgezon den of omdat hun boodschap onderin beeld verschijnt. Pret tige bijkomstigheid: voor TMF is dat een deel van de inkomsten voor het station. Bovendien bereidt de zender zich op die manier voor op de di gitale toekomst. Tegen de tijd dat ook Nederland aan de deco der gaat, ergens tussen nu en tien jaar, kan de kijker TMF nog makkelijker tegen betaling be i-eiken. Ook wordt het dan bij voorbeeld veel eenvoudiger een spel te bedenken waar, tegen betaling, gestemd kan worden. Maar dat is toekomstmuziek. Tot die tijd moeten de nu al goed bezochte website, teletekst, sms en 0900-nummers er voor zor gen dat jongeren veel met elkaar en met TMF contact zoeken. En dat doet de jeugd volop, gezien het feit dat nu al bijna een kwart van de tieners tussen de 13 en 19 jaar regelmatig naar de zender kijkt, aldus Joris van Heukelom van TMF. Als voorbeeld van een succesnummer noemde hij Va lentijnsdag. Toen haalde TMF binnen een paar uur ruim 50.000 sms'jes binnen. Het is niet eens zijn bedoeling dat er veel meer kijkers bijkomen. Als jongeren wat langer blijven hangen, is hij dik tevreden. De veranderingen op TMF hebben gevolgen voor de huidige vj 'sEen paar van hen verhuizen naar de muziekzen der MTV om daar door te gaan met het aankondigen van clips. Een nieuwe ster hopen de zen derbazen gevonden te hebben in Georgie, die verantwoordelijk wordt voor de r&b-program- ma's. Maar ook Gouwe Ouwen als Erik de Zwart en Jeroen Nieuwenhuize vinden bij MTV weer onderdak. Verder probeert Jonny de Mol met 100% Johnny kijkers aan de buis te kluisteren. Om het verschil tussen beiden zenders duidelijk te maken en tegelijk ook de nieuwe start te benadrukken, krijgen TMF en MTV vanaf vandaag een nieuw logo. Bij een nieuwe start hoort natuurlijk ook een feest. Dat is gisteren al gevierd tijdens Ko ninginnedag samen met Radio 538 in Amsterdam. De beelden daarvan zijn de komende dagen ongetwijfeld op beide zenders te zien. Dolf Rogmans De interactieve programmering van TMF is vanaf vandaag: PLAY After School Programm Maandag t/m vrijdag 15.00-18.00 uur Presentatie: Jeroen Post Renée Vervoorn SMS foto Chat TV Live Chat met TMF ID Maandag t/m vrijdag 13.00-14.00 (tijdens Hitzone) 15.00-17.00 (tijdens PLAY) SMS Artist Chat Live Chat met bekende artiest Iedere woensdag 15.00-18.00 (tijdens PLAY) SMS Poü Stemmen op tv-poll via sms Dagelijks, 10.00-12.00 uur Interactive Charts Kijkers bepalen via stemmen de dag Top 10 Dagelijks 14.00-15.00 uur 18.00-19.00 uur (herhaling) Mr. Mood Kijker bepaalt via sms de stem ming van animatiefiguur Mister Mood Dagelijks, 12.00-13.00 uur Guess What? Prijsvraag bij een tv-videoclip, via de Cybersite Dagelijks, 17.00-18.00 uur Cyberchoice Clips kiezen via sms of site Dagelijks, 00.00 uur-07.00 uur Facts Nieuwtjes op tv-scherm Dagelijks, 07.00-10.00 uur Onbekend maakt onbemind. Hoogste tijd om daar dan maar eens verandering in te brengen, vinden de Middelburg Mustangs. Toegegeven, Ameri can football staat nog met de kinderschoenen in de Zeeuwse klei, maar als het aan Orion van de Sluijs (20) ligt, zal dat rap gaan veranderen. De linesman van de Mustangs heeft de afge lopen tijd samen met cheerlea der Christel Verton (18) flink aan de weg getimmerd. ,,Op het CIOS in Goes hebben we een week lang honderd leer lingen kennis laten maken met American football", vertelt Ori on. „Via het zogenaamde flagfootball en het touchfootball kregen de studenten een eerste kennismaking met de sport. De reacties waren buitengewoon positief, zowel bij de studenten als bij deleraren. Afgesproken is om elk jaar een dergelijke cli nic te verzorgen. Bovendien gaan we regelen, dat we met een groep studenten een clinic van de Amsterdam Admirals kun nen volgen om daarna een echte wedstrijd te gaan bekijken. Kortom, over de animo en de be langstelling zijn we dik tevre den." Cheerleader Christel heeft ook nog de nodige pijlen op haar boog. „Cheerleaders zorgen voor sfeer tijdens de wedstrij den. Met pompons, yells en ae robic zorgen ze voor emotie en ontspanning. Het publiek op zwepen; een wedstrijd moet een feestje zijn. Muziek, lawaai en vrolijkheid, daar draait het alle maal om. Deze maand ga ik naar het Goese Lyceum om daar de meiden enthousiast te maken voor cheerleader." Met z'n shoulderpads en z'n helm ziet Orion er vervaar lijk uit. Geen outfit om een avondje mee te gaan stappen. Cheerleader Christel Verton en American footballplayer Orion van de Sluijs. foto Dirk-Jan Gjeltema „Standaarduitrusting van een footballplayer", lacht Ori on. „Vergeet niet, dat het er stevig aan toegaat. Je moet flinke tackles kunnen opvangen. Er mag veel, maar natuurlijk ook weer niet alles. Vergeet niet, dat bij een echte partij maar liefst vijf referees rondlopen. Die heb ben hun ogen echt niet in hun zak hoor." Op dit moment speelt Orion met enkele andere Mustangs mee in de Belgische competitie. „De Middelburg Mustangs werken samen met de Gent Gators. Die kwamen mensen tekort en wij konden nog niet meedoen in de Nederlandse competitie. Van daar. Zo kunnen we de nodige ervaring opdoen." De bus naar de wedstrijden van de Amsterdam Admirals komt moeiteloos vol met liefhebbers van American Football. „De sport wordt steeds populair der", verklaart Orion. „Op 22 juni is de finale van de National Football League in Düsseldorf. Zeker weten, dat we daar naar toe gaan. Dat wordt een fantas tische happening. De pompons en de cheerleader pakjes in de clubkleuren rood en zwart zijn onderweg. Komend seizoen moet het gaan gebeuren: de Middelburg Mustangs en cheerleaders gaan American football in Zeeland op de kaart zetten! Hans Segboer de unieke. PZC- vakantieservice spellet,es voor als het re&emt 5 Honderd Boter-raas en eieren spelletjes om direct mee te spelen profiteer n u ii illustraties Ross Collins, uit Reis om de wereld in 10 cijfers Een twintiger die het duimen nog steeds niet kan laten? Het overkomt Elijah Wood in zijn volgende film. De acteur is j vooral bekend geworden als Frodo, de uitverkoren hobbit uit Lord of the Rings. Speelde hij in j dit fantasieverhaal nog een jon ge held, in het volgende project geeft hij vooral toe aan zijn zwaktes. Elijah speelt namelijk het per sonage Justin Cobb, een gewone j ongen met een extreme drang tot duimzuigen. Zijn tandarts noemt hem zelfs 'de King Kong van mondelinge obsessies'. Jus tin probeert serieus om van de verslaving af te komen. Die po gingen leveren alleen de groot ste ellende op voor zijn familie. Met name zijn moeder lijdt er onder. Zij wordt gespeeld door Tilda Swinton (bekend van on der andere Orlando en The Beach). Wanneer de film met de toepasselijke titel The Thumb- suck erin Nederland te zien is, is nog niet bekend. Vj Georgie wordt bij MTV verantwoordelijk voor r&b-programma's. foto GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 24