VN twijfelen over Jenin-missie 0/ PZ< Vrijlating Suu Kyi zou ophanden zijn v-i intratuin Koningin Elizabeth blijft voorlopig aan 16 Down op Bevrijdingsfestival Verzet Israël leidt wellicht tot schrappen onderzoek vluchtelingenkamp Nederland lokte wellicht slachting Papoea's uit Wuivende majesteit Parijs tegen Le Pen nu ^89 Kritiek PvdA'ers op Melkert Khadaffi betaalt voor Lockerbie Geen effect campagne Leverkusen schudt United af mmm Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- J 15° Ir ZW 5 Wisselvallig 's Ochtends een opklaring, in de middag buien bij een vrij krachtige zuidwestenwind. Maximaal 15 graden. 245e jaargang no. 103 woensdag 1 mei 2002 los nummer 1,00 van onze redactie buitenland NEW YORK - De Verenig de Naties overwegen sterk om geen onderzoekscom missie naar Jenin op de Westelijke Jordaanoever te sturen. Het team, dat in Genève al dagen vergeefs wacht op Israëlische toe stemming, wordt in dat geval ontbonden, zei de ondersecretaris-generaal voor Politieke Zaken Kieran Prendergast giste- De commissie onder leiding van de Finse ex-president Ahtisaari zou in het Palestijnse vluchte lingenkamp in Jenin onderzoek moeten doen naar vermeende wandaden van het Israëlische leger. Dat hield het kamp da genlang bezet en vernielde een deel van de Palestijnse infra structuur. Het is nog onduidelijk of het VN-team wordt opgeheven of voorlopig paraat blijft in Genè ve, aldus diplomaten in het VN- hoofdkwartier in New York. Volgens de Israëlische krant Ha'aretz is de harde opstelling van de VN het directe gevolg van de weigerachtige houding van premier Sharon en zijn mi nistersploeg. Voorwaarden De Palestijnen beschuldigen Is raël ervan een bloedbad in Jeni n te hebben aangericht en hon derden Palestijnen te hebben HILVERSUM - De Nederlandse overheid is verantwoordelijk voor de dood van 29 Papoea's. Hun dood was het indirecte ge volg van filmopnamen in het toenmalige Nederlands Nieuw- Guinea. Dat meldde het Vpro-program- ma Andere Tijden gisteravond. Een Nederlandse filmploeg maakte in 1956 in opdracht van de Rijksvoorlichtingsdienst een propagandafilm. De overheid wilde met de film laten zien dat Nederland het beste voorhad met de vroegere kolonie. Het was de bedoeling om de Papoe a's voldoende culturele bagage mee te geven, zodat ze op den duur onafhankelijk van Neder land konden worden. De filmploeg maakte opnamen van menselijke schedels, om te laten zien dat de Papoea-cul tuur onderontwikkeld zou zijn en dat het volk zich schuldig maakte aan koppensnellen. Als onbedoeld gevolg van de filmopnamen, pakte een Pa poea-stam zijn traditionele ge woonte echter weer op. Moge lijk dachten ze dat het verbod op koppensnellen niet meer van kracht was. De stam viel een na burig dorp aan en bracht daar 29 mannen om het leven. De aanvallers sneden de hoofden van de lichamen. De lijken wer den gekookt en opgegeten. ANP gedood. Israël zegt een week lang strijd te hebben geleverd met Palestijnse strijders. Vol gens Jeruzalem zouden niet meer dan vijftig Palestijnen bij de gevechten zijn omgekomen. Het veiligheidskabinet van Is raël stemde gisteren met dertien tegen een voor het weigeren van de commissie omdat nog niet aan alle voorwaarden is vol daan. Zo wil Israël zelf bepa len wie door de VN-missie wordt gehoord. Ook zouden mi litairen en overheidsfunctiona rissen vrijgesteld moeten wor den van vervolging. Wensen Volgens secretaris-generaal van de Verenigde Naties Annan heeft zijn organisatie er alles aan gedaan om tegemoet te ko men aan de Israëlische wensen. De Israëlische premier Sharon vertrekt zondag voor drie dagen naar de VS om daar onder ande ren met president Bush te pra ten. Sharon staat onder toene mende druk om een einde te maken aan de belegering van het hoofdkwartier van de Pales tijnse leider Arafat in Rahmal- lah. Gistermiddag deed zich daar nog een schotenwisseling voor. Ondertussen hebben Isra ëlische legerbronnen toegege ven dat er bij de militaire acties in Rahmallah 'grootschalige vernielzucht' is voorgekomen. De bronnen geven de Palestij nen deels gelijk die melding maakten van systematische vernieling van eigendommen, vooral computers. Dat meldde het dagblad Ha'aretz gisteren. Gisteren verlieten in Bethlehem 26 mensen de door Israël bele gerde Geboortekerk. Het was de grootste groep tot nu toe, maar een woordvoerder van het Israë lische leger benadrukte dat hiermee nog geen sprake is van een doorbraak in de crisis rond de kerk, waar zich zo'n twee honderd Palestijnen zouden hebben verschanst. De onder handelingen tussen Israëliërs en Palestijnen zouden nog altijd voortduren. RTR/AFP/ANP KRABBENDIJKE - Het weer vormde tijdens Koninginnedag 2002 in Zeeland vrijwel de enige wanklank. Aloude en nieuw ingezette tradities streden om voor rang in allerlei dorpen en steden. Van klepelhangen in Ellemeet tot kleumen op de Vlissingse vrijmarkt, van fierljep pen in Philippine tot vracht wagentrekken in Waarde. De Haagse Koninginnenach kreeg navolging in Bruinisse en 's-Heerenhoek. En in Krabbendijke oefende een prinsesje in spe alvast het vorstelijk wuiven. foto Willem Mieras pagina 3: Queen in Amsterdam pagina 11feest in de regio van onze redactie buitenland RANGOON - In Myanmar doen geruchten de ronde dat het huisarrest van oppositieleidster Aung San Suu Kyi wordt opge heven. Een hoge functionaris van het militaire bewind in de Aziatische staat bracht gisteren een bezoek aan Suu Kyi, die sinds anderhalf jaar haar wo ning niet uit mag. Regerings kringen meldden korte tijd later dat ze binnen een of twee dagen op vrije voeten komt. De geruchtenstroom over haar mogelijke vrijlating werd eind vorige week al gevoed na een be zoek van de VN-gezant voor Myanmar, Razali Ismail. Hij verbleef vorige week vier dagen in het land. Na afloop liet hij weten dat er volgens hem 'iets groots' te gebeuren staat. Giste ren kreeg de oppositieleid ster van Myanmar, het voorma lige Burma, brigadier-generaal Than Tun over de vloer. Hij on derhoudt de contacten tussen de regering en Suu Kyi, maar be zoekt haar niet vaak. De laatste keer was een paar maanden ge leden. Hij komt alleen langs als Advertentie HET GROENE WARENHUIS Hangende en staande Fuchsia's, diverse kleuren. Van Koudekerke, Galgeweg 5, 0118-551623. PARIJS - Betogers zwaaien bij de Eiffeltoren met de Franse drie kleur tijdens een demonstratie tegen de extreem rechtse presi dentskandidaat Le Pen. De Franse president Chirac is blij met de bezieling waarmee jonge ren al dagenlang protesteren. Maar hij riep gisteren wel op een grote manifestatie vandaag zon der geweld te laten verlopen. In het hele land braken protesten uit nadat Jean-Marie le Pen onverwacht zeer veel stemmen kreeg in de eerste ronde van de presidentsverkiezingen. De tweede ronde, op 5 mei, gaat dan ook tussen Le Pen en Chirac. Vandaag staat een grote manifes tatie op het programma om de Dag van de Arbeid te vieren. Die zou wel eens kunnen uitdraaien op een anti-Le Pen-demonstra tie. De politie is vooral bang voor rellen in Parijs, waar ze met vier duizend man aanwezig zal zijn. Ook aanhangers van Front Na tional willen daar de straat op. Le Pen heeft al eerder aangege ven te rekenen op honderddui zend fans in de Franse hoofdstad. foto Michel Euler/AP Het lukt hem nog niet zo goed. Een professioneel politicus die moeite heeft met campagnevoeren. Zo luidt de kritiek die respectievelijk PvdA-voorzitter Koole en demissioniar PvdA-staatssecretaris Van der Ploeg hebben op hun lijstrek ker Melkert. De opmerkingen komen vlak voor de verkiezingen voor Melkert op een ongelegen mo ment. Een bedrag van 3,8 miljard euro. Dat is de Libische lei der Khadaffi bereid te beta len aan de nabestaanden van de doden die vielen toen in 1988 een Boeing 747 dooreen bomaanslag neerstortte op het Schotse plaatsje Locker bie. De nabestaan den reageren voor alsnog afwachtend. Vakantievieren doe je in Zeeland en werken doe je elders. Dat was het beeld over onze provincie en dat is nog niet veranderd na de eerste maand van de imagocampagne. De reacties op de stellingen op de website spreken wat dat betreft duidelijke taal. Binnenkort spoelt een nieuwe campagnegolf over Nederland. Of die er anders uit gaat zien is nog met bekend. Bayer Leverkusen heeft gis teravond als eerste team de finale van de Champions League bereikt. De ploeg speelde in Leverkusen gelijk tegen Manchester United: 1-1. De eerste wedstrijd was vorige week ook geëindigd in een gelijkspel (2-2), maar op basis van gemaakte uitgoals gaan de O Duitsers door. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6 radio en televisie: 8; zeeland: 9, 11, 13 en 15; sport: 16, 17 en 18; uit: 19, 20 en 21; jong: 24 en 25; gezond heid: 26. er iets speciaal te bespreken is Waarnemersin Myanmar wach ten de ontwikkelingen gespan nen af. In het land worden be langrijke aankondigingen vaak op bijzondere dagen gedaan. Vandaag is het de Dag van de Arbeid. Diplomaten bevestigen dat er speculaties zijn over de mogelij ke vrijlating van Aung San Suu Kyi, die in 1991 de Nobelprijs voor de Vrede kreeg. ,,De rege ring gaat zeker iets aankondi gen", aldus een westerse func tionaris. Maar hij wijst erop dat er eerder dergelijke geruchten de ronde deden en die bleken toen niet te kloppen. Suu Kyi heeft vaker onder huis arrest gestaan, van 1989 tot en met 1995. In 2000 besloot de mi litaire regering van Myanmar opnieuw tot deze maatregel. Dat gebeurde nadat de opposi tieleidster had geprobeerd haar reisbeperkingen te ontduiken. Haar telefoon is afgesloten. Sancties Suu Kyi is leidster van de Natio nale Liga Voor Democratie, NLD. Haar partij won in 1990 de parlementsverkiezingen, maar het militaire bewind wei gerde de uitslag de accepteren en droeg de macht niet over. Te gen het land zijn economische sancties van kracht, onder meer wegens de talloze schendingen van de mensenrechten De regering en Suu Kyi voeren overigens al sinds oktober 2000 geheime besprekingen. Met de vrijlating van de oppositie leidster zouden de militairen kunnen laten zien dat zij echt overwegen hun politiek te ver anderen. ANP/AFP/RTR van onze redactie buitenland LONDEN - De Britse koningin Elizabeth II denkt nog niet aan aftreden. Zij zei dit gisteren tij dens een toespraak voor leden van het Hoger- en Lagerhuis ter ere van haar vijftigjarig jubile um als vorstin. Ze bedankte het Britse volk voor de ondersteu ning tijdens de 'vijftig onverge telijke jaren'. De 76-jarige vorstin beloofde 'het volk van deze grote natie' te blijven dienen. Zij maakte daarmee een eind aan de specu laties over een mogelijk aftre den ten gunste van haar zoon prins Charles (53). De geruch tenstroom over een mogelijke abdicatie doken weer op na de dood van haar moeder een maand geleden. Tijdens de rede in Westminster Hall, waar enkele weken gele den nog afscheid werd genomen van de Queen Mum, prees de vorstin de parlementsleden voor het 'leiden van het konink rijk door de veranderende tijden van de afgelopen vijftig jaar'. Elizabeth II schreef de toe spraak persoonlijk. Ze prees de blijvende Britse waarden als 'gematigdheid en tolerantie'. De koningin heeft sinds haar troonsbestijging in 1952 nog maar vijf keer een persoonlijke toespraak voor het parlement gehouden. Wel spreekt zij ieder jaar de 'Queen's Speech' uit, vergelijkbaar met de Neder landse troonrede. Feest Het jubileum wordt de komende maanden uitgebreid gevierd met (straat)feesten, tentoon stellingen en andere festivitei ten. Het hoogtepunt is be gin juni, wanneer alle Britten een extra vrije dag krijgen en in de tuin van Buckingham Palace klassieke en popconcerten wor den gehouden. ANP/DPA/GPD Advertentie voorletters: straat: postcode plaats: telefoon noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 15,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (postbankrekening- nummer: r t j handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan, 8"713214"000002 rr noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: p per maand met automatische incasso 19,25). c per kwartaal met automatische incasso 52.-) c per jaar met automatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1