Leverkusen winnaar fascinerende thriller Blatter goochelt met penningen van Fifa PZC Karpov stunt Marco van Basten op stage bij Ajax Rechter acht Museeuw schuldig aan ongeluk 18 Manchester mist finale Champions League Savage bestraft vanwege gebruik van toilet arbiter Guardiola mist opnieuw WK Dudek en Rzasa in WK-selectie Vergoossen trainer van het jaar Media: Collina is vriend van Real WK lijkt op een aardbeving Verbrugghe wint proloog Jonge tennisser Nadal-Parera nu al een grote woensdag 1 mei 2002 door Alexander van Eenennaam LEVERKUSEN - Tweemaal binnen een week zorgden Man chester United en Bayer Lever kusen voor een spektakelstuk in de halve finales van de Cham pions League. Slechts één van de twee ontving daarvoor een beloning: Leverkusen. Na een fascinerende thriller in Lever kusen werd het 1-1 en telden de twee uitdoelpunten van de Duitsers dubbel. Leverkusen. gezien de 2-2 in Manchester in de beste positie, nam van meet af aan het initia tief. Hoewel aanvoerder Nowotny al in de tiende minuut met een zware knieblessure van het veld moest, bleven de Duit sers met vervanger Sebescen in de ploeg drukken. Het resul teerde drie minuten later in een fraaie draaibal van Schneider, die de buitenkant van de paal raakte. Niet lang erna kreeg Manches ter een uitstekende kans uit een hoekschop. Zé Roberto wist de kopbal van de Noorse verdedi ger Johnsen maar net van de lijn te halen. United kreeg binnen het halfuur alsnog de gehoopte treffer. Omdat Sivkovic van Le verkusen weggleed, kon aan voerder Roy Keane attent rea geren op een steekpassje van Ruud van Nistelrooy. Hij om zeilde doelman Butt en stiftte over de inglijdende Sebescen: 0-1. Attractief Het duel bleef attractief, voor namelijk door het hoge tempo en de aanvallende intenties van beide teams. Na spannende mo menten aan beide zijden leek de ploeg van Sir Alex Ferguson met voorsprong de kleedkamers in te gaan, maar een briljant moment van aanvaller Neuville voorkwam dat. Op de rand van het strafschopgebied kreeg hij LONDEN - De Engelse voetbal bond heeft gisteren speler Rob bie Savage van Leicester City in staat van beschuldiging gesteld. Hij heeft bij de wedstrijd tegen Aston Villa het toilet van de scheidsrechter gebruikt. Dit is verboden. Leicester City legde Savage al een zware sanctie op: twee we ken geen salaris. Savage pikte dit niet en tekende beroep aan. Nu wordt hij ook door de voet balbond op de vingers getikt, hoewel in de reglementen geen sancties staan vooreen dergelij ke overtreding. Savage is bij de bond aangeklaagd door scheidsrechter Graham Poll die woedend was dat hij op het toi let in zijn kleedkamer zijn be hoefte had gedaan. De speler verklaarde dat hij nodig moest wegens buikpijn na het inne men van een antibioticum. AFP de bal, draaide om en schoot de bal via de onderkant van de lat binnen. Daarmee was het 1-1, voldoen de voor de thuisclub om de fina le op 15 mei in Glasgow te berei ken. Manchester United was gedwongen nogmaals te scoren, maar dat was aan het begin van de tweede helft niet te merken. Leverkusen ging op dezelfde voet verder en viel weer aan. Neuville wist na acht minuten Placente, in kansrijke positie, niet te bereiken. Initiatief Trainer Ferguson besloot na een uur Van Nistelrooy te onder steunen met het inbrengen van de Noorse spits Solskjaer. Tot op dat moment was Van Nistelrooy nog geen moment aan de Duitse aandacht ontsnapt. Het inbren gen van Solskjaer en, gelijktij dig, Irwin deed de bezoekers goed. De ploeg werd dominan ter en ontnam Leverkusen het initiatief. Het duurde tot de 72e minuut eer Manchester er een kans uit haalde. Scholes was echter te onbesuisd in zijn poging van af stand, hij schoot hoog over. Het bleef bij deze ene mogelijkheid. Negen minuten voor tijd wissel de Ferguson om iets te forceren verdediger Brown voor aanval ler Forlan. In het slotoffensief kreeg United nog een prachtkans toen doel man Butt uit positie was ge speeld. Verdediger Placente kopte de inzet van Forlan echter van de lijn. Solskjaer schoot even later vanuit kansrijke po sitie over. Het was de laatste kans voor de Engelsen, die geenszins meer aanspraak op de finale konden maken dan Le verkusen, dat het in die eind strijd zal moeten stellen zonder smaakmaker Zé Roberto. De Braziliaan kreeg gisteravond geel en is voor de eindstrijd ge schorst. Bayer Leverkusen (Dui) - Manches ter United (Eng) 1-1 (1-1). 28. Keane 0-1, 45. Neuville 1-1. Scheidsrech ter: Nielsen (Den). Gele kaart: Zé Roberto (Bayer Leverkusen), Butt, Irwin, Barthez, Scholes (Manches ter United). Aantal toeschouwers: 22.500. Bayer Leverkusen: Butt, Zivkovic, Lucio, Nowotny (10. Sebescen) en Placente; Schneider, Ramelov, Bal- lack en Zé Roberto; Bastürk (79. Vrajijesen Neuville (85. Berbatov). Manchester United: Barthez; Brown (81. Forlan), Johnsen (60. Ir win), Blanc en Silvestre; Scholes, Keane, Butt (60. Solskjaer) en Ver- on; Van Nistelrooy en Giggs. ANP door Anton Lippold AMSTERDAM - Marco van Basten gaat stage lopen bij Ajax. De 38-jarige oud-in ternational en voormalig spits van Ajax en AC Milan heeft zich opgegeven voor de versnelde cursus Coach Be taald Voetbal, die begin vol gend seizoen van start gaat. Als onderdeel daarvan moe ten de cursisten een stagepe riode doorbrengen bij een profclub. Na een gesprek tussen de af gekeurde vedette en Henk van de Wetering, hoofd op leidingen bij de KNVB over de cursus, kreeg Ajax het verzoek of Van Basten wel kom is. „Voor Marco staat de deur wijd open, hij is wel kom. Dat heb ik Van de Wete ring verteld", zegt Leo Been hakker, technisch directeur van Ajax. Over de exacte invulling van de stage is nog niet gespro ken, aldus Beenhakker. „Dat is een zaak tussen Marco en de KNVB. Het hangt ook af van zijn schema. Dus wan neer, hoe laat en bij welk elf tal hij stage zal lopen is nog niet bekend." Van Basten trok zich voor lange tijd terug na zijn af scheid. Hij was vooral bezig met zijn tweede passie, golf. Sinds maanden wil hij terug keren in het voetbal. Onder coach Co Adriaanse was hij niet welkom bij Ajax onder het mom: „Een goed paard is geen goede ruiter." Maar de huidige trainer Ro nald Koeman liet meteen bij zijn aanstelling weten dat zijn maatje van harte wel kom is wanneer hij dat zou aangeven. Koeman en Van Basten werden in 1988 met Oranje Europees kampioen. Ze hebben tegenwoordig ook contact met elkaar. Doorzijn stageplaats bij Ajax, wordt 'San Marco' niet betrokken bij het Nederlands elftal, zo als aanvankelijk de bedoe ling was. ANP Oliver Neuville viert zijn gelijkmaker tegen Manchester United. fotoFrankAugstein/AP door Carel Goseling DEN HAAG - Het dagelijks be stuur van de wereldvoetbal bond Fifa komt vrijdag in spoedzitting bijeen. Op de agen da staat de financiële situatie van de bond. Een onderwerp waarover al zo'n anderhalf jaar wordt gediscussieerd onder lei ding van voorzitter Joseph Blatter. Helderheid zal de ver gadering niet brengen. Alle hoofdrolspelers houden het kruit droog tot 28 mei als in Seoel een bijzonder Fifa-con- gres knopen moet doorhakken. „Het is te ver gegaan. We moe ten nu drastische maatregelen nemen." Lennart Johansson (73), voorzitter van de Europese voetbalbond Uefa, is al twaalf jaar lid van het dagelijks be stuur van de Fifa. Hij zou, als één van de weinigen, goed op de hoogte moeten zijn van de fi nanciële situatie bij de Fifa. Maar ook Johansson is het spoor bijster. „Al vanaf 2000 is er een geldge brek. Er wordt te veel uitgege ven en dat kan alleen als de begroting niet wordt gerespec teerd", aldus Johansson. Vraag is hoe dat kan gebeuren. For meel moet het dagelijks bestuur immers periodiek op de hoogte worden gesteld van de financië le situatie bij de Fifa. Voorzitter Joseph Blatter zou dat moeten doen. Johansson: „Op veel vra gen krijgt het dagelijks bestuur geen duidelijke antwoorden. En echt serieuze zaken wil de voor zitter niet behandelen." Heeft Blatter dan iets te verber gen? De Fifa-baas zelf zegt van niet. „Er is geen financieel pro bleem bij Fifa. Ik heb niets te verbergen. De Fifa kan alle fi nanciële risico's afdekken en onverwachte uitgaven in de ko mende tijd opvangen." Volgens de Fifa-voorzitter had zijn organisatie begin dit jaar 680 miljoen euro in kas. Het jaar 2002 zal weliswaar met verlies worden afgesloten, maar over de periode 1999-2002 toch winst maken. Of dat zo is, zal echter pas in 2003 blijken als de Fifa de definitieve cijfers be kendmaakt. Nu is de Fifa niet erg scheutig met cijfers. Of, om in de woor den van Johansson te spreken, „De Fifa is nooit erg open ge weest en heeft moeite met finan ciële zaken." In februari gaf de organisatie echter enige open heid. Over de periode 1999-2001 mocht de Fifa 1240 miljoen euro uitgeven. Dat werden er 1750. Ruim een half miljard meer dus. Voornaamste oorzaak van die extra uitgaven was. aldus de fi nanciële experts van de Fifa, het faillissement van het aan de or ganisatie verbonden marke- ting-agentschap ISL/ISSM. Officieel kostte dat de wereld- Sepp Blatter lijkt de spil van de financiële malaise bij de Fifa. foto Ali Fraidoon/AP voetbalbond 68 miljoen euro. Officieus gaat het over 350 mil joen euro, al wil niemand bij de Fifa dat cijfer hardop noemen. Vaststaat dat de Fifa. na het om vallen van ISL/ISSM een eigen marketingbureau moest opzet ten. Kosten 114 miljoen euro plus 20 miljoen euro per jaar aan salarissen en andere uitgaven. Aan sponsorgeld miste de Fifa door het wegvallen van ISL/ISSM 27 miljoen euro. Daarnaast bleek het concern stiekem 51 miljoen euro be stemd voor de Fifa, aan andere doeleinden te hebben uitgege ven. En men kon door het faillis sement, 45 miljoen euro die de Fifa nog betaald moest worden, niet meer voldoen. Al met al kostte het wegvallen van IS L/ISSM zo geen 34 tot 68 mil joen doch 257 miljoen euro. Alleen is dat getal niet terug te vinden in de Fifa-begroting. Lening Het faillissement van ISL/ ISSM was niet de enige tegen valler voor de Fifa. Er was nog een aantal uitgaven dat niet door inkomsten werd gedekt. Dus besloot Fifa-baas Blatter medio vorig j aar naar de banken te stappen om een lening los te peuteren. Hij kreeg 460 miljoen euro. Als onderpand gaf Blatter de inkomsten uit de verkoop van tv-rechten voor het jaar 2006. Na het wegvallen van ISL/ ISSM had de Duitse Kirch Gruppe die rechten gekocht voor ruim 1 miljard euro. Begin dit jaar viel echter de Kirch Gruppe om. De tv-rech ten werden weliswaar snel over geschreven naar Kirch Sport in Zwitserland, maar die onderne ming heeft nog geen cent be taald. De Kirch Gruppe zelf heeft niets meer. De onduidelijkheid over de Fifa-financiën en het potverte ren (geld dat in 2006 verdient moet worden, wordt nu al uitge geven) is een meerderheid van het dagelijks bestuur van de Fifa een doorn in het oog. In maart dwong die meerderheid Blatter tot het instellen van een onderzoekscommissie. Die commissie zou uiterlijk 30 april de bevindingen openbaren. Handlangers Zou, want Blatter stopte het werk van de commissie eigen handig op 11 april. Er zou tegen de afspraken in gelekt zijn. Vol gens de secretaris-generaal van de Fifa, Michel Zen-Ruffinen, was er echter een heel andere re- BRESCIA - De Spaanse bondscoach Jose Antonio Camacho kan voor de eindronde van het WK voetbal in Japan en Zuid- Korea geen beroep doen op Josep Guardiola. De geroutineer de middenvelder, die in Italië speelt bij degradatiekandidaat Brescia Calcio, moet worden geopereerd aan de rechterknie. De 31-jarige Guardiola is zeker tot eind juni uitgeschakeld. De voormalige aanvoerder vanBarcelona miste vier jaar gele den het WK in Frankrijk ook al door een blessure aan dezelfde knie. SID WARSCHAU - De Poolse bondscoach Jerzy Engel heeft Jerzy Dudek (ex-Feyenoord) en Feyenoord-speler Tomasz Rzasa opgenomen in zijn WK-selectie van 24 man. Engel verklaarde dat 'behoudens ongelukken' de definitieve selectie van 23 man uit deze groep komt. Tomek Iwan (ex-speler van Roda JC, Feyenoord, PSV en RBC) kreeg geen uitnodiging, aanval ler Andrej Juskowiak evenmin. Polen belegt van 12 tot en met 17 mei een trainingskamp in Duitsland om zich voor te berei den op de mondiale titelstrijd. AFP KNOKKE - Sef Vergoossen is in België gekozen tot trainer van het jaar. De Limburger leidde dit seizoen Racing Genk naar de landstitel. Van 1999 tot 2001 kreeg Aimé Anthuenis (Anderlecht) steeds de meeste stemmen. Racing Genk was de grote winnaar tijdens het voetbalgala in Knokke. Genk-aan- valler Wesley Sonck werd door zijn collega's verkozen tot 'Profvoetballer van het jaar'. De 23-jarige Sonck ontving eer der al de Gouden Schoen 2001 en is topschutter in de Belgi sche competitie. Met nog een speeldag te gaan, staat zijn teller op 29 doelpunten. Sonck bleef in de stemming veteraan Mare Degryse GB A)die volgend weeken dop36-jarigeleeftijdeen punt achter zijn carrière zet, en zijn Australische ploeggenoot Josip Skoko voor. De 20-jarige Koen Daerden (ook Racing Genk) werd verkozen tot 'Belofte van het jaar'. Hij volgt Alin Stoica op. Belga MADRID - Een dag voor de halve finale in de Champions Lea gue tussen Real Madrid en Barcelona heeft de Catalaanse me dia de onpartijdigheid van arbiter Pierluigi Collina in twijfel getrokken. De Italiaanse scheidsrechter heeft twee weken ge leden een reclamespot opgenomen met Real-vedetten Zinedi- ne Zidane en Raül. Volgens het tijdschrift 'Sport' sympathi seert Collina openlijk met de Koninklijke. „Hij is een vriend van de Madrilenen." Vanavond treffen Real en Barcelona elkaar in Bernabeu. Ma drid verdedigt in de terugwedstrijd van de halve finale van de Champions League een 2-0-voorsprong. DPA YOKOHAMA - Een wereldkampioenschap organiseren vergt dezelfde voorbereiding als bij een natuurramp gewoonlijk wordt gedaan. Dat verklaarde de burgemeester van Yokoha ma, exact een maand voor de aftrap van het wereldkampioen schap voetbal in Japan en Zuid-Korea. „In zekere zin komt het overeen met de voorbereiding op een aardbeving of een andere natuurramp", verklaarde Hiroshi Nakada. Yokoha ma, met 3,45 miljoen inwoners qua populatie de tweede Ja panse stad, is gastheer bij vier WK-wedstrijden, waarvan de finale op 30 juni wordt gespeeld. AFP den. Er zouden te veel pijnlijke details boven water komen. Hij zelf zou op het punt hebben ge staan te onthullen dat Blatter met twee handlangers bij de Fifa, buiten hem om, financiële beslissingen zou hebben geno men. En dat mag niet volgens de Fif a-statuten. Zen-Ruffinen sprak in dit verband over 'onre gelmatigheden'. Blatter reageerde woedend en eiste schriftelijke bewijzen van zijn rechterhand en jarenlange medestander. Zen-Ruffinen heeft die voor eind deze week beloofd. Vaststaat nu al dat een meerderheid van het dagelijks bestuur zal eisen dat het werk van de onderzoekscommissie doorgaat. Johansson: „Als je niets te verbergen hebt kan dat ook." Opvallend in dit verband: het dagelijks bestuur kreeg tot op de dag van vandaag de con tracten tussen de Fifa, ISL/ ISSM en de Kirch Gruppe niet te zien. Hoe de zitting van het da gelijks bestuur ook zal aflopen, de echte beslissingen vallen op 28 en 29 mei. De Fifa kent vol gens de statuten geen procedure om functionarissen tussentijds af te zetten. Dat kan alleen een bijzonder congres. Op 28 mei gaat het uitsluitend over de fi nanciën van de Fifa. Een dag la ter moet de voetbalgemeen schap beslissen of Blatter nog eens vier jaar voorzitter kan blijven. GPD van onze sportredactie BRUGGE - De politierechter in Brugge heeft Johan Museeuw gisteren verantwoordelijk ge acht voor het zware motoronge val waarin hij op 13 augustus 2000 betrokken was. De coureur van Domo-Farm Frites liep daarbij een schedel fractuur en een sleutelbeen breuk op. De prof renner moet zijn vrouw en zoontje een boete betalen van 247,89 euro wegens het onopzettelijk toebrengen van verwondingen. Museeuw werd in Gistel aangereden door een wagen toen hij op zijn motor een ritje maakte met zijn vrouw en kind. De winnaar van Parijs- GENEVE - De Belgische wiel renner Rik Verbrugghe heeft gisteren in Genève de proloog gewonnen van de Ronde van Romandië. In het tijdritje over 3,2 kilome ter was de coureur van Lotto 1,45 seconde sneller dan de Zwitser Alexandre Moos. De vijf Nederlanders kwamen niet in het stuk voor. Bram de Groot was op de 39e plaats de beste. De Zwitser Marcus Zberg van de Rabo- bankploeg bezette in de proloog de achtste telling. ANP Rouabaix draaide plotseling linksaf toen een auto hem wilde inhalen. Volgens de advocaat van Mu seeuw was er minstens een ge deelde verantwoordelijkheid. Er werd onder meer op gewezen dat de renner zijn richtingaan wijzer niet had gebruikt en zich niet naar de linkerzijde van het rijvak had begeven. Museeuw dagvaardde recht streeks de persoon die hem aan reed, maar volgens de politie rechter treft die man geen schuld. Museeuw kan tegen de ze uitspraak in beroep gaan. Belga PALMA - Rafael Nadal-Parera is de negende tennisser onder 16 jaar die in het ATP-circuit een overwinning behaalde. De 15 jaar en 10 maanden ou'^le tennisser versloeg in de eerste ronde van het Mallorca Open de Paraguayaan Ramon Delgado, 25 jaar. De overige acht win naars in het ATP tenniscircuit onder 16 jaar zijn: Franco Da vin (Arg) Tommy Ho (VSt) Michael Chang (VSt) Jimmy Anas (Vst) Andre Agassi (Vst) Björn Borg (Zwe) Mats Wilander (Zwe) 15 jren 1 mnd 15 jren2mnd 15 jren 6 mnd 15 jren 7 mnd 15 jren 9 mnd 15 jren 10 mnd 15 jr en 10 mnd Richard Gasquet (Fra) 15 jr en 10 mnd van onze sportredactie PRAAG - Oud-wereldkampi oen schaken Anatoli Karpov heeft in de tweede ronde van de Eurotel Chess Trophy in Praag voor een daverende verrassing gezorgd door de als tweede ge plaatste Vladimir Kramnik uit te schakelen. Karpov won met 1 1/2-1/2 en stuit nu in de kwartfinales op zijn landgenoot Morozevitsj. De Bosnische Nederlander Ivan Sokolov, die met ingang van dit jaar voor het Nederlandse schaakteam zal uitkomen, zorg de voor de tweede verrassing van de dag. Hij versloeg de En gelsman Adams. Sokolov, woonachtig in Oegstgeest en ge trouwd met een Nederlandse, won zijn eerste partij met wit op een indrukwekkende manier. Na een kalme opening kreeg hij het initiatief en hoewel Adams zich inventief verdedigde, bleek de witte aanval beslissend. In de tweede partij leek Sokolov in de problemen te komen toen hij kort na een Spaanse opening blunderde. Een stellingsgelukje hielp de oud-kampioen van Ne derland enigszins. De als uiterst koel bekend staande Adams verloor zijn kalmte en produ ceerde in korte tijd enkele ver schrikkelijke zetten, waarna Sokolov met eeuwig schaak wegkwam. In de volgende ronde speelt So kolov tegen Viswanathan Anand. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 18