Denderende dinsdag in Breskens Poedel als symbool voor tuinieren PZC Van gedetailleerde portretten naar gesuggereerde figuren 13 lezers schrijven Kraamzorg WCT II VOC-schip naar Middelburg Vogeltelpost 4 J kunst cultuur Expositie Gardening with Artists in Willem 3 woensdag 1 mei 2002 Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Westerschelde Container Ter minal. De campagne Welkom in Zeeland wordt hierdoor eens te meer duidelijk. Nog duidelijker is dat Zeeuws Meisje in de (Brui ne) ogen van de provincie heeft afgedaan. Ik ben zünig, zünig op rust en ruimte heeft afgedaan. Schrijnend in deze is dat de Pro vincie doet voorkomen, dat het besluit voor de WCT reeds is ge nomen. Terwijl bezwarenproce dures op de aanvullingen van de Milieu Effectrapportage en streekplannen nog moeten ko men. De burgers worden op deze wijze op het verkeerde been ge zet en ontmoedigd bezwaar te maken. Een politiek spel met weinig respect voor de burger. Was het niet prof. Engelsdorp Gastelaars, die zich afvroeg of Zeeland wel zulke grootschali ge projecten moet willen, omdat de ervaring leert dat dergelijke projecten overal in den lande tot verdergaande industrialisatie leiden. Een niet te stoppen ont wikkeling, die tot gevolg heeft dat de karakteristiek van onze provincie verloren gaat. En Gert de Kok (gedeputeerde van mi lieu!) zei voor de radio dat de grenzen van deze ontwikkeling 'voorlopig' vast staan, Jazeker voorlopig! Ongeveer 3200 wo ningen zullen van de WCT last gaan ondervinden. En dat ter wijl er in de Rotterdamse haven weer 350 mensen uitmoeten, gaat de promotie campagne van Zeeland Seaport voor de WCT door. Een welkom in Zeeland met een wel heel zure smaak. Nog geen tekort, maar op de toe komst is directeur T. deJongvan de Provinciale Kraamzorg Entadministratie uit Goes min der gerust (PZC, 26-4). Mijn dochter Roxanne, nu bijna 18 jaar, wil al van jong meisje af kraamverzorgster worden. Nu is het zover, dat ze opgeleid kan worden voor dit beroep, en wat is het antwoord van de heer De Jong? Sorry, nee daar beginnen we niet aan, je bent ons ook te duur: opleiding, boekengeld en salaris! Volg eerst maar ergens anders een zorgopleiding van 3 jaar, en als je dan je kraamaan- tekening gehaald hebt zullen wij je ontvangen met open ar men (kastanjes uit het vuur la ten halen door een ander). Mijn kinderen zijn geleerd: waar een wil is is een weg, maar deze weg ligt vol met obstakels. Waarom kan zijdie goed weet wat ze wil, niet gericht deze opleiding vol gen, maar moet dit via een om weg? Misschien wil zij dan na 3 jaar zorgopleiding bijvoorbeeld bij ouderen, wel geen kraamver zorgster meer worden! Eigen schuld, dikke bult, heer De Jong! Marijke Korsuize-Janse De Graaffstraat 89 Goes Naar aanleiding van het artikel WCT krijgt kade van 2600 meter (24-04). liet provinciebestuur kiest voor het minst milieu vriendelijke alternatief voor de C. C. Steketee Ovezandseweg 5 Oudelande MIDDELBURG - De Duyfken, de replica van het VOC-schip dat afgelopen weekeinde in Ne derland aankwam, komt vol gende week naar Middelburg. De Duyfken maakt deel uit van een historische vloot die vanaf 8 mei aan de Loskade ligt. De schepen zijn van 9 tot en met 11 mei te bezichtigen. Rond de komst van de historische vloot worden diverse activiteiten ge organiseerd. Er zijn optredens, er is een markt en ei* worden sloepenraces gehouden.Verder worden er oude ambachten ge demonstreerd. door Rinus Antonisse Zo'n anderhalve kilometer weste lijk van de veerhaven bij Breskens staat nabij de vuurtoren een bijzonder houten bouwsel. In 1991 daar neerge zet door het waterschap Zeeuws- Vlaanderen. Het gaat om de telpost Breskens. Een voor Nederland unieke plaats voor het waarnemen van de voorjaarstrek van vogels. Tijdens dui zenden uren systematisch tellen zijn er in de periode 1980-2001 bijna 6,5 miljoen vogels geregistreerd. Meer dan 260 vogelsoorten werden op de telpost waargenomen. Het dagrecord staat op 10 mei 2001, toen 143 soorten zich vertoonden. Dat is op andere tel- plaatsen in Nederland nog nooit ge ëvenaard. weersomstandigheden in februari waren ronduit slecht en bijna de hele maand maart werd overheerst door een ongunstige zuidwesten wind. Voorjaar 2001 daarentegen was heel wat beter, met 325.600 getelde vogels en 196 soorten. Al op 2 januari werd een zeearend gezien. Deze eerste trek kervan het jaar was tegelijk een nieu we soort voor de telpost. De houtduif was opvallend talrijk: ruim 13.000 werden er geteld. Wellicht doordat de Franse jagers wat minder aan het schieten zijn. Hoe komt het dat uitgerekend dat plekje bij Breskens, 20 minuten wan delen vanaf de veerhaven, zo bijzon der is? In het boekje Voorjaarstrek bij Breskens (waarin de jaarverslagen over 2000 en 2001 zijn opgenomen) geven samenstellers Sander Lilipaly, Peter Meininger en Pim Wolf uitleg. Veel vogels volgen in het voorjaar de kust. Die loopt tussen Noordwest- Frankrijk en Breskens globaal zuid- west-noordoost. Bij sommige weers omstandigheden veroorzaakt dat zogeheten gestuwde trek. Bij aanhou dende oostelijke winden worden nog meer (land)vogels naar die kustlijn gedreven. Bij Breskens buigt de kust naar het oosten en hebben de vogels de keuze de Westerscheldemond ing over te ste ken naar Walcheren, of de kust te vol gen en later de oversteek te maken. Gestuwde trek komt daarom ook nog voor langs de Westerschelde ten oos ten van Breskens, maar is verder noor delijk in de Delta nauwelijks merk baar. Ervaring heeft geleerd dat bij de tel post Breskens verreweg de meeste stuwing optreedt. Behalve landvogels passeren er ook grote aantallen wa tervogels (onder meer steltlopers), vooral over zee maar vaak ook over het binnenland. De voorjaarstrek vindt plaats vanaf januari en duurt tot in juni. Het hoogtepunt in aantallen en soorten valt in april en mei. Gezelschap Ruim 30 jaar geleden beschreef J. Wedts de S wart al voor het eerst de ge stuwde trek van vogels bij Breskens. Pas vanaf 1980 kreeg die meer aan dacht. Aanvankelijk waren het vooral Zeeuws-Vlaamse vogelaars die op de dijk zaten, sinds 1984 kregen ze gezel schap van Walcherse liefhebbers. Er werd ook steeds eerder en later in het seizoen geteld. Doortoenemende ken nis van geluiden en andere speciale kenmerken en ook door verbetering van de kijkers, konden meer vogels worden thuisgebracht. Sinds 2001 worden de resultaten van de tellingen vrijwel dagelijks bijgewerkt op de website van Vogelwerkgroep Walche ren (www.birdingzeeland.nl). Vroeger was zelfs tijdens de topmaan- den april en mei maar een handjevol tellers present. Mede door de bijzon dere waarnemingen groeide onder vo gelaars de faam van Breskens. De laatste jaren zijn er in mei regelmatig meer dan 100 mensen aanwezig (er zijn dagen geweest met bijna 150 be langstellenden). De filevorming op de dijk maakt huisregels noodzakelijk Niet praten, maar kijken. Veel vogels worden alleen opgemerkt door de roep en dat betekent stil zijn. De tellers in de post bij Breskens zijn bevlogen mensen. Ze willen op hun manier nog wel eens uit de band sprin gen. Vooral als sprake is van een top dag, waarbij grote aantallen vogels worden waargenomen. Dergelijke da gen geven ze een koosnaam. Zo zijn er een denderende dinsdag, een zotte za terdag, een maffe maandag, een dolle donderdag en ook nog een zinderende zaterdag. En 10 mei 2001 is uitgeroe pen tot 'big sit'. Los van die ludieke zijsprongen, ne men de vogelaars hun telwerk bloed serieus. Het registreren van de voorbij ijlende vogels gebeurt aan de hand van nauw omschreven regels. Waar nemingen moeten betrouwbaar zijn, andei's heeft het tellen immers geen zin. Er is zelfs een speciale commissie voor ingesteld. Die Commissie Dwaalgasten Nederlandse Avifauna beslist over het al dan niet aanvaard baar zijn van meldingen van met na me bijzondere soorten. Het leven van een vogelteller kent zij n hoogte- en dieptepunten. Voorjaar 2000 leverde een totaal op van 144.658 vogels, verdeeld over 190 soorten. De Vogelaars hebben in twintig jaar meer dan 260 vogelsoorten waargenomen vanaf de vogeltelpost aan de vuurtoren te Breskens. foto Peter Nicolai. In galerie Schotland in Veere hangen van Jopie Minnaard olieverf schilderijen en aquarellen, waaronder het werk Zeeuwse polder. foto Lex de Meester deres van precies gelijkende overtuigd dat ze dit werk alleen portretten en gedetailleerde kan maken dankzij de techniek bloemschilderijen a la Marjo- die ze met het eerdere werk lein Bastin. „Van de ene op de heeft aangeleerd. „Doormiddel andere dag was ik dat zat. Ik be- van de houding van een figuur gon steeds vrijer te werken." In uitbeelden wat hij doet of wil is Veere zijn twee aquarellen te veel moeilijker dan een mens ge zien van klaprozen waarbij de detailleerd naschilderen. Ik heb rode kleur al niet meer gebon- vanuit de techniek een eigen den is aan de vorm van de bloe- stijl weten te creëren. Als merr- men. Het zijn stadia op wegnaar sen meteen zeggen: 'Dit is een haar huidige werk. waarin vor- echte Jopie Minnaard', is dat het men eenvoudig en suggestief grootste compliment dat ik kan zijn. krijgen." „Mensen zien er soms dingen in Expositie Jopie Minnaard, l/m 31 die ik er met in heb gelegd. Dat mei m galerie Schotland hl Veere mag ook." Minaard is ervan open do t/mza van 13.30-17 uur. Advertentie NIEUWE WOORDENLIJST COMMUNICATIE klantenbinding (de (v.)) 1 aangekweekte vaste relatie tussen klant en organisatie 2 in huidige tijd opge waardeerd tot 'loyaliteitsprogramma': klanten en han delspartners worden supporters, ambassadeurs van de organisatie 3 noodzaak voor het voortbestaan van orga nisaties 4 economisch: een nieuwe klant werven is vier maal duurder dan het behouden van een bestaande 5 middel voor het verkrijgen van feedback over het eigen functioneren van de organisatie: zie ook: reclame. Bvoor meer informatie, contact: Molenwater 105 4331 SG Middelburg Tel 0118 61 50 48 Fax 0118 61 65 30 E-mail kairos@kao.nl Internet www.kao.nl een integrale aanpak voor een inspirerend bedrijfsresultaat reclame marketing huisstijl - organisatie-advies communicatie internet door Jan Dirk van Scheyen VLISSINGEN - Tuinieren is in. Elk stukje grond dat wij hier in Nederland als tuin kunnen cul tiveren. koesteren we als een kleinood. Zelfs menig balkon wordt veranderd in een somptu euze tuin op schaal. Er bestaan wachtlijsten voor volkstuin complexen bij de grote steden. De traditionele volkstuinder verdwijnt weliswaar allengs, maar hij wordt opgevolgd door gezinnetjes uit de stad, acade mici en zelfs kunstenaars die met hun handen in de aarde wil len wroeten en willen genieten van het proces van groeien en bloeien. Tuincentra en media haken handig op de tuiniertrend in. Er is zelfs een tv-programma waarin buren eikaars tuin op de schop nemen. Beeldend kunstenaar Mitsy Groenendijk heeft met de tui niermode iets artistieks gedaan. Ze nodigde achttien collega kunstenaars uit om een kunst werk te maken dat, direct of indirect, in verband staat met tuinieren of de natuur. Het re sultaat, de groepstentoonstel ling Gardening with Artistsis zondag geopend in de Willem 3 in Vlissingen. Gardening with Artists is een fleurige en speelse zomershow geworden. Van het werk dat, verspreid over twee zalen van cle Willem 3, is tentoongesteld spatten de kleuren soms af. Aan droogrekjes hangen fris ruiken de, zoj uist ingevlogen Thaise 0 f- ferslingers (Elma van Imhoff en Saskia van Santen Kolff), er staat een feestelijk, met dahlia servies gedekte tafel die is ver sierd met dahliaknollen (Jan Hevn van Melis), er is een hoekje ingericht met planten en kabou ters ECO-winkel van Jos van der Meulen). Niet al het geëxposeerde werk is even uitbundig van kleur. Mi chel Boekhoudt schilderde on der de titel Strange Fruit in zwart-wit het aan een boom op gehangen lichaam van een ge lynchte zwarte man in het zui den van de VS. Samenstelster Groenendijk - zelf eigenaar van een volkstuin in Amsterdam die haar als in spiratiebron goede diensten be wijst - heeft uit haar eigen werk twee schilderijen opgehangen van gecoiffeerde koningspoe dels. .Poedels zie i k als een soort I11 het kader van de expositie Gardening with Artists in Centrum Aktuele Kunst Willem 3 hangt aan de wand werk van Colicn Langevverf. De gedekte tafel is van Jan Hcyn van Melis. foto Ruben Oreel metafoor van hoe er in Neder land tegen het tuinieren wordt aangekeken", zegt ze. „Poedels zijn eigenlijk van nature heel spontane, kwijlende dieren die graag in het water springen, maar wij Nederlanders vinden het leuk die dieren heel mooi op te doffen, te scheren en te knip pen en tot de verbeelding spre kende koosnaampjes te geven In Nederland doen we dat ook met onze tuintjes. We houden van keurig nette, aangeharkte tuintjes. De controledrift viert hoogtij. Het landschap in Ne derland is nog wel natuur, maar we willen die natuur wel graag onder handen nemen en beheer sen." Wat dat betreft zijn de versre gels van J.C. Bloem in het klas sieke gedicht De Dapperstraat nog altijd actueel: En dan: wat is natuur nog in dit land? Een stukje bosch, ter grootte van een krant, een heuvel met wat villa tjes ertegen. Ongerepte landschappen tref je in Nederland nog maar zelden aan. Op het tweeluik Perfect World van Anya Janssen zijn te gen een dicht begroeide para dijselijke achtergrond twee vrouwen afgebeeld die, bijna wantrouwend, naar iets kijken wat ons als beschouwer ont gaat. „Het lijkt wel of ze willen zeggen: dit landschap achter ons is zo rijk, hoe komt dat? We vertrouwen het niet", geeft Janssen als uitleg bij haar ver pletterend kleurrijke werk. Gardening loith Artists, tot en met 30 juni in Centrum Aktuele Kunst Willem 3, Oranjestraat 4, Vlissin gen. Open: donderdag tot en met zondag 12.00-17.00 uur. door Ernst Jan Rozendaal VEERE - Iets wat simpel oogt, is dikwijls moeilijk te maken. Op de schilderijen en aquarellen van Jopie Minnaard-Verheijke uit Heinkenszand is het land schap vereenvoudigd tot een ge heel van vlakken en lijnen. Haar mensfiguren zijn niet gedetail leerd uitgewerkt, maar worden vooral gesuggereerd. Toch is daar een proces van vele jaren schilderen aan vooraf gegaan. Minnaard exposeert op het ogenblik in galerie Schotland in Veere. Ze toont aquarellen, veelal in blauwe en groene tin ten, en olieverfschilderijen die feller van kleur zijn. Af en toe mengt Minnaard verschillende technieken en varieert ze de on dergrond waarop ze werkt. Op de expositie zijn schilderijen te zien op doek en papier en voor haar aquarellen gebruikt ze niet altijd de meest voor de hand lig gende papiersoorten. Tussen de olieverfschilderijen en de aquarellen zijn duidelijke overeenkomsten aan te wijzen. Bij beide draait het om een spel van lijnen en vlakken. Een kleur is nooit gelijkmatig opgebracht. Op haar schilderijen mag Min naard de verf met het paletmes graag dik aanbrengen en op an dere plaatsen weer afkrabben. Op de aquarellen weet ze het water in verschillende vlakken zo te manipuleren, dat aan de randen daarvan duidelijke lij nen ontstaan en naar het mid den toe het papier steeds duide lijk door de verf schemert. „Mensen vragen me vaak hoe ik die duidelijke lijnen in mijn aquarel aanbreng", vertelt Min naard. „Ik teken ze niet. Ik zorg dat de omgeving van een vlak dat ik op het papier wil aan brengen kurkdroog is. Daar botst het water als het ware te genaan en zo ontstaan die lij nen. Het is een heel precies werkje waar geen potlood aan te pas komt." Bij haar olieverfschilderijen op papier brengt de schilderes met een roller eerst enkele lagen aan. Daarin tekent ze vervol gens met haar paletmes. Ook de schilderijen op doek tonen ver schillende lagen. Soms gaat het om een eerder schilderij waar ze overheen heeft gewerkt. „Ik vind het niet nodig alles onder te smeren. Soms kan ik prachtig gebruik maken van een kleur die al op het doek stond." Minnaard is begonnen als schil-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13