Veere krijgt een bunkerroute Middelburgse verrast door nominatie voor Echo-award Borst zet in op volwaardige ziekenhuizen Vraagtekens bij toekomst rally Fietstunnel krijgt aansluiting Akkoord over cao havens Vlissingen en Terneuzen bereikt Wandel- en fietsroute langs verdedigingswerken uit WOII Schilderijen uit Campveerse Toren gestolen Team Be-funk wint streetdance wedstrijd Duizend euro voor De Mikke zeeuwse almanak Doorgedraaid WALCHEREN dinsdag 30 april 2002 door Miriam van den Broek BIGGEKERKE - Fietsen of wandelen langs verdedigings werken zoals drakentanden, een anti-tankmuur, bunkers en een tankgracht uit de Tweede Wereldoorlog wordt straks mo gelijk in Veere. Het college van B en W wil een bunkerroute aan leggen langs het Landfront Vlis- singen. Al sinds 1987 bestaan er plan nen voor de aanleg van een bun kerroute voor fietsers en wan delaars langs het Landfront. Dat is een samenhangend ge heel van verdedigingswerken tussen Groot-Valkenisse en Rit- them. Het Landfront maakte deel uit van de Atlantikwall. Toen het plan voor de route ont stond, is de stichting Atlanti kwall Walcheren opgericht. Door de ruilverkaveling zijn stroken grond beschikbaar ge komen waardoor de aanleg van een fiets- en wandelpad langs dit Landfront mogelijk werd. Burgemeester en wethouders van Veere vragen de komende maand aan de gemeenteraad geld uit te trekken voor de aan leg van het pad. De Rijksdienst voor de Monu mentenzorg heeft het cultuur historisch belang van de verde digingslinie onderzocht. Die be noemde het geheel als 'zeld zaam en van belang'. De linie heeft volgens de Rijksdienst een hoge mate van herkenbaarheid doordat de verdedigingswerken op de oorspronkelijke plaats in stand zijn gebleven. Het eerste gedeelte van de bun kerroute wordt aangelegd tus sen Groot-Valkenisse en de rondweg Biggekerke. Dat is een stuk van 3,4 kilometer. Het ge deelte dat langs de tankgracht loopt over de toegewezen ruil- verkavelingsgronden is 2,2 kilo meter lang. De overige route gaat over bestaande wegen en paden. Er ontstaan dan een ver binding tussen de bunkerroute, het bunkermuseum in de duinen van Zoutelande en het Polder huismuseum in oprichting. Door het plaatsen van informa tieborden bij de verdedigings werken, krijgen bezoekers van de bunkerroute tekst en uit leg. Het bunkerpad is volgens het Veerse gemeentebestuur goed voor het toerisme. Ook ziet het college het als een vorm van plattelandsvernieuwing. Dat komt omdat de route voor een groot gedeelte door het lande lijk gebied loopt, langs nog in te richten natuurvriendelijke oe vers. Behalve de gemeente Veere werken aan de aanleg van de bunkerroute het waterschap Zeeuwse Eilanden, de Landin richtingscommissie Walcheren en de Stichting Bunkerbehoud mee. De aanleg van het pad kost ongeveer 246.000 euro. De vier deelnemende partijen betalen gezamenlijk de helft. Voor het resterende bedrag wordt een be roep gedaan op een subsidie van Vitaal Platteland. VEERE - Twee schilderijen van Dirk Koets zijn zondag gestolen uit de Campveerse Toren in Vee re. De schilderijen zijn ongeveer 35 bij 40 centimeter groot. Op de ene staat een garnalenpelster afgebeeld en op de andere een molen. Ze zijn samen zo'n zevendui zend euro waard. De diefstal is vermoedelijk zondag gepleegd tussen 13 en 18 uur. „We hebben gisteravond niet opgemerkt dat ze weg waren", zei T. van Cranenburgh van de Campveerse Toren maandag. „We zagen het vanochtend pas. Maar omdat 's nachts het alarm niet is af gegaan, denken we dat het zondagmiddag in een onbe waakt ogenblik is gebeurd." Bij de politie is aangifte gedaan. De schilderijen zijn in de jaren vijftig door de vorige beheerder van de Campveerse Toren bij de schilder zelf gekocht. Koets is in 1895 in Wissenkerke geboren en in 1956 in Veere overleden. Zijn landschappen, zeegezichten en figuren spelen zich vooral op Walcheren af. Vooral de vissers schepen van Veere inspireerden hem. NIJMEGEN - Het demoteam I Be-Funk van sportschool I Be-Fit uit Middelburg is af- gelopen weekeinde eerste i geworden bij een nationale streetdance wedstrij d in Nij me- gen. Het team, dat getraind wordt door Jessica Smit, won in de klasse groepen van meer dan I negen personen boven de acht tien. I De groep heeft een jaar geoe- I fend en deed voor het eerst mee i aaneen wedstrijd. MIDDELBURG - De Segeerssingel in Middelburg is de komende weken afge sloten voor doorgaand verkeer. Morgen wordt begonnen aan de aansluiting van de nieuwe fietstunnel op de Segeers- weg. Eind mei kunnen fietsers en brom fietsers voor het eerst gebruik maken van de nieuwe verbinding. Het wegdek in de tunnel is klaar. Vorige week is het fietspad geasfalteerd. Nu is de aansluiting op de Segeerssingel aan de beurt. De verkeersdrempel die ter hoogte van de tunnel ligt, moet weg. De weg wordt gedeeltelijk herstraat. Ook de parkeervakken, de voetpaden en een gedeelte van de Segeersweg krijgen een nieuw wegdek. Het werk begint morgen en is naar ver wachting eind mei klaar. In de tussen tijd is de Segeerssingel afgesloten voor doorgaand verkeer. Fietsers kunnen er, via het voetpad, nog wel langs. Het par keerterrein achter het station is alleen bereikbaar via de Buitenruststraat. Be woners van de Segeersweg kunnen de Segeerssingel via de Briljant bereiken. Vertraging Door de bouwstaking heeft het werk aan de tunnel wat vertraging opgelo pen. Volgens projectleider W. Rozie heeft de staking echter geen gevolgen voor de opleverdatum. ,,De tunnel gaat de 25e mei zeker open. Met de tegelzet ters en de schilders zijn geen proble men, maar bij de bouwbedrijven is een gedeelte van het personeel in staking. Het werk aan het stadskantoor en het waterschapskantoor ligt al weken stil." Als de nieuwe tunnel klaar is, rijden fietsers in één keer onder het spoor en de Kanaalweg door. Ze komen aan de kant van het Kanaal door Walcheren weer boven. Het fietspad aan de kant van het kanaal is ook al geasfalteerd en sluit aan op de Stationsbrug. foto Lex de Meester door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Vakbonden en de directie van NV Haven van Vlissingen (HVV) en Ver- brugge Terminals in Terneuzen hebben een akkoord bereikt over een nieuwe cao. Dat in te genstelling tot Total, waar de onderhandelingen zijn vastge lopen. Werknemers van de NV Haven van Vlissingen (HW) en Ver- brugge Terminals in Terneuzen krijgen vier procent loonsver hoging. Als de inflatie dit jaar hoger is dan drie procent, komt daar 0,5 procent bij. Daarbovenop krijgen de mede werkers van HW jaarlijks 2,25 procent extra loon, net zo lang totdat de achterstand met de lo nen bij Verbrugge Terminals is ingelopen. Die achterstand bedraagt circa acht procent. Personeel van HW was na de overname door Verbrugge Terminals daarover ontevreden. Om hun eisen kracht bij te zetten leg den ze het werk twee weken geleden tot twee keer toe kort neer. Voorwaarde Het bedrijf stelt aan de nieuwe CAO wel één voorwaarde: het inlopen van de achterstand gebeurt alleen als het bedrijf winst maakt. FNV-bestuurder W. Waumans: „Een voorwaarde waar we het mee eens zijn Het bedrijf moet het wel kunnen betalen. Dat neemt niet weg dat de verwachtingen zodanig zijn dat de achterstand waarschijn lijk in vier stappen is ingelo pen." Het personeel is gisteren inge licht en heeft unaniem inge stemd met het akkoord. De on derhandelingen over minder heikele punten gaan nog door. Maar de bonden verwachten daar geen problemen. Total Bij Total in Vlissingen zijn de onderhandelingen over een nieuwe cao vastgelopen. De vakbonden eisen vier procent loonsverhoging. Total biedt 3,5 procent. Verder verschillen de meningen over de hoogte van de bonus die werknemers krijgen als het bedrijf goed draait. De bonden willen 500 euro per werknemer, het bedrijf biedt 350 euro. FNV-bestuurder E. Schellen berg: „Hoe vast de onderhande lingen zitten, blijkt op 6 mei. Dan is de volgende ronde bij de onderhandelingen bij Shell. Hoewel de directie van Total het niet hardop zegt, kijkt het daar naar. De afgelopen jaren is ge bleken dat het afsluiten van Cao's bij bedrijven snel gaat als die van Shell of Akzo zijn afge sloten. Alle bedrijven richten zich naar die twee grote onder nemingen. Akzo heeft vorig jaar een tweejarige overeenkomst gesloten, dus iedereen kijkt naar Shell. De kans is groot dat er na 6 mei bij Total ook meer mogelijk is." Op 27 mei praten de vakbonden en de Total-directie verder. Komt er dan geen akkoord, volgen drie dagen later le denvergaderingen. Schellen berg: „Dan is er gedonder." door Gerrit van Loon MIDDELBURG - Het kwam voor haar als een donderslag bij heldere hemel. De 21-jarige Serpil Tascioglu uit Middelburg was sprakeloos toen ze hoorde van haar nominatie voor de Echo-award. Het Expertise Centrum allochtonen Hoger Onderwijs heeft Serpil samen met nog twee hbo-studenten ge nomineerd voor de prijs van meest veelbelovende student van allochtone afkomst in Ne derland. Serpil Tascioglu studeert hlo- chemie aan de Hogeschool Zee land. Ze dankt haar nominatie onder meer aan haar bijzondere studieprestaties. ,,Ik haalde mijn eindexamen havo met twee achten en vier zevens. Mijn pro- paedeuse in één jaar en ik ben nu bezig met afstuderen", vertelt Serpil vanaf haar stageplek bij Unilever in Vlaardingen. „En ik hoop hier een vaste baan te be machtigen." Om voor een Echo-award in aanmerking te komen, moet de student aan bepaalde voor waarden voldoen. Die moet zich bijvoorbeeld hebben ingezet voor de organisatie van de hoge school of universiteit. Serpil: „Ik ben medeoprichter van het Promotieteam Allochtone Stu denten aan de Hogeschool Zee land. Dat is een team dat alloch tone middelbare scholieren warm probeert te maken voor het hogere beroepsonderwijs. We proberen zo de instroom van allochtonen te vergroten." Verder heeft Serpil gestalte gegeven aan de TTirkse Week op de HZ, zit ze in de Oplei dingscommissie en organiseer de ze een studiereis naar Istan bul. Deze prestaties leverden haar niet alleen een nominatie op, het vervulde haar naaste omgeving met oprechte trots. De enthousi aste Middelburgse ziet de uit slag van de Echo-award op 2 mei vol goede moed tegemoet. De award bestaat uit een kunst werk en een 'uitdagende' zomercursus International Po litics aan de Universiteit van Cambridge in Groot-Brit- tannié. De winnaar ontvangt de prijs uit handen van minis ter Hermans van Onderwijs in de Pulchri Studio in Den Haag. door Henk Boot TERNEUZEN - Demissionair minister Borst van Volksge zondheid zegt ernaar te streven zowel in Vlissingen als in Goes volwaardige basisziekenhuizen overeind te houden. De concentratie van de specia listen kindergeneeskunde in het Oosterscheldeziekenhuis in Goes is wat haar betreft 'om keerbaar' zodra zich in zieken huis Walcheren te Vlissingen omstandigheden aandienen die dat mogelijk maken. „Ik kan natuurlijk geen ijzer met handen breken, maar ik vind dat we op beide plaatsen faciliteiten overeind moeten houden, liefst zeven keer 24 uur rond de klok"aldus Borst giste ren tijdens een werkbezoek aan Zeeuws-Vlaanderen. Ze geeft daarmee gehoor aan een oproep vanuit de Tweede Kamer om te voorkomen dat ziekenhuis Walcheren in Vlis singen uitgekleed dreigt te worden omdat de kinderspecia listen in het Oosterscheldezie kenhuis in Goes onder één dak gaan. Ze wijst wel op de gecompli ceerde situatie. „Er moet na tuurlijk voor de spcialisten wel genoeg emplooi zijn. Maar ik kan me voorstellen dat er naast dagverzorging en polikliniek op het gebied van kindergenees kunde in Vlissingen taken bij komen, in de sfeer van jeugdge zondheidszorg en vaccinaties", aldus de minister. Zoals bekend zijn patiënten op Walcheren benauwd dat ze straks voor alle behandelingen op het terrein van verloskunde en kindergeneeskunde naar Goes moeten. Die kinderartsen concentreren zich vanwege ge brek aan voldoende werk daar in het Oosterscheldeziekenhuis. „Vroeger lagen de ziekenhuizen vol met zieke kinderen. Nu heb ben we een niveau bereikt met onze gezondheidszorg waar door dat gelukkig niet nodig is. Maar dat heeft weer een keerzij de, zoals je op Walcheren en Midden-Zeeland ziet", aldus Borst. Overigens is directeur H. No tenboom van patiëntenorgani satie Klaverblad content met de opstelling van de demissionaire minister. In een onderhoud dat hij met de bewindsvrouwe had heeft ze toegezegd dat wat haar betreft concentratieplannen zo mogelijk tijdelijk zijn. „Ze wil drie volwaardige basiszieken huizen in Zeeland behouden: Vlissingen, Goes en Terneuzen. Mocht het vanwege gebrek aan werk of personeel nodig zijn om ergens te concentreren, dan is zo'n besluit wat haar betreft omkeerbaar", aldus Noten boom. Hij maakt zich zorgen over de ontwikkelingen in Vlis singen en Goes. Beide zieken huisdirecties geven in zijn ogen onvoldoende garanties voor het voortbestaan van twee vol waardige basisziekenhuizen al daar. Extra specialisten Borst zegde gisteren ook toe dat ze in de buidel tast voor vijf ex tra formatieplaatsen voor spe cialisten in het ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen. De bijzon dere, en door Borst geprezen si tuatie beneden de Westerschel- de noopt daartoe, meent ze. Want wil de ziekenhuiszorg in Terneuzen en op de nevenvesti gingen in Oostburg en Hulst op peil blijven, dan is daar extra geld voor nodig. „We gaan er van uit dat deze voorzieningen ook voor patiënten bereikbaar moeten blijven en dat die niet met z'n allen naar de hoofdloca tie in Terneuzen hoeven te rij den. Dus dat betekent dat er dan door specialisten extra kilome ters gemaakt moeten worden - ook al het zijn dure reisjes- om ter plekke de gevraagde zorg aan te bieden", aldus Borst. door Jean-Lou de Gucht HULST - Dijkgraaf W. de Graaf van het Waterschap Zeeuws- Vlaanderen vraagt zich na het dodelijk ongeval zaterdag avond tijdens de rallysprint in Hulst af of er nog wel een vol gende rally moet komen. „Ik stel voor dat we met alle be trokkenen eens rond de tafel gaan zitten om te kijken of we wel op de goede weg zijn. Er zit immers een spanningsveld tus sen de bevordering van de ver keersveiligheid en deze tak van sport." Het waterschap, de grootste wegbeheerder van de regio, heeft een heleboel polder wegen in het kader van het ver- keersveiligheidsproject De Ruit ingericht tot zestig kilometer zone. Voorzitter van De Ruit en bur gemeester van Hontenisse A. Vogelaar kan zich wel in de woorden van de Graaf vinden. „Zonder dat ik wil vooruitlopen op de resultaten van zo'n ge sprek, denk ik dat het moment is gekomen om eens te evalueren wat dit weekeinde gebeurd is. We moeten ons maar eens de vraag stellen wat de waarde van deze rally is en welke nadelen er aan kleven. Het is uitermate zinvol dat de betrokken partijen eens gaan bezien wat ze ervan vinden. Ik denk dan aan de ge meenten Hulst en Hontenisse, het waterschap Zeeuws-Vlaan deren en de provincie. Gedeputeerde J. Hennekeij (verkeer) staat niet onwelwil lend tegenover een gesprek. „De provincie is er weliswaar niet direct bij betrokken, maar ik wijs de suggestie van de Graaf zeker niet af." Hennekeij wil er wel voor waken om overhaaste conclusies te trekken. „Ik be grijp de reacties wel van mensen die kritiek hebben op het feit dat er een rally wordt gehouden op wegen waar een maximum snel heid van 60 kilometer is inge steld, maar ik wil er wel op wijzen dat het hier om een wed strijd ging waarbij geen ander verkeer op de weg werd toegela ten." Dat laatste benadrukt ook orga nisator van de rally, N. Biesheu vel. „De organisatie heeft er al les aan gedaan om de veiligheid te garanderen. Een ongeval is echter inherent aan deze sport. Dat weet elke rijder als hij in de auto stapt. Ik zou het jammer vinden als de autosport door dit ongeval in een kwaad daglicht komt." Tijdens de laatste klassements proef verloor Edwin Hoskam de macht over het stuur in een bocht van de Boudeloodijk bij Lamswaarde. De wagen botste vervolgens tegen een boom. De 27-jarige navigator Marcel van Nuland kwam hierbij om het le- MIDDELBURG - Kids for Ani mals, de jeugdclub van de Die renbescherming, overhandigt woensdag 8 mei een cheque ter waarde van duizend euro aan vogel- en egelopvang De Mikke in Middelburg. De kinderen haalden het geld op tijdens de jaarlijkse clubdag van de afdeling Zeeuws-Vlaan deren op 23 maart in Koewacht. De kinderen reiken zelf de che que uit en leveren hun ingeza melde inktcartridges in. Kids for Animals helpt dieren in nood. Met het geld wordt de Kids for Animals Dieren- hulpspaarpot gevuld. Vorig jaar was dit bij elkaar zo'n 20.000 euro. De opbrengst wordt ver deeld onder een aantal goede dierendoelen. Serpil Tascioglu is genomineerd voor de titel meest veelbelovende student van allochtone afkomst. foto Lex de Meester Onder het motto 'Talent kent geen grenzen' wil Echo door de ze uitreiking positieve rolmo dellen van allochtone studenten zichtbaar maken voor de Ne derlandse samenleving. Serpil Tascioglu als uithang bord? „Het zij zo. Ik heb een am bitieus karakter en de nomina tie is een welkome eer." De Middelburgse huisvuil ophaaldienst weet van wan ten. Maar de medewerkers pakken het soms wel erg grondig aan. Zo vond een in woner van Middelburg on langs op een woensdag, de dag van de groene bakken, het volgende briefje in de brievenbus: 'De GFT bak is door de ophaaldienst per on geluk in de wagen doorge draaid. Morgen wordt een nieuwe gebracht.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9