Overleg over Geboortekerk stokt PZC Burgeroorlog dreigt op Madagaskar Seksvideo brengt priester in opspraak Europees hof wijst verzoek euthanasie van Britse vrouw af Deserteurs melden herbewapening Irak Schutter Erfurt waarschuwde per sms Palestijnen eisen eerst wapenstilstandvoedsel en medicijnen NCD gaat op in partij Verhofstadt Doodstraf voor aanslag op bus Iraanse journalist krijgt celstraf Beurs na vijftig jaar teruggebracht Parlementsleden China uitgestoten Le Pen loopt iets in op Chirac Akkoord openen rivier Congo dinsdag 30 april 2002 door Henk van den Boom BARCELONA - Wie nog niet wist dat padre Eladio honio was, kan het nu met eigen ogen zien. Sinds vorige week circuleert onder de gelovigen in de zuid- Spaanse badplaats Nerja een video, waarop hun pastoor de liefde bedrijft met een man. De opnames en de verspreding van de film moeten het werk zijn van een ex-vriend, meent bis schop Soto van Malaga, de baas van Eladio. De pastoor heeft een kortston dige relatie gehad met een man uit Fuengirola. Toen hij tot het besef kwam dat dit zondig was en strijdig met het priester ambt, verbrak hij de verbinte nis. Zijn ex heeft daarop uit wraak de video verspreid. Tus sen de seksuele verrichtingen door zijn opnames gemonteerd van de pastoor als voorganger inde Heilige Mis. Padre Eladio heeft ontslag ge nomen en zich teruggetrokken in een klooster om 'na te den ken en te bidden'. De parochianen reageerden vol begrip op de 'zonde' van hun herder. „Wij maken allemaal wel eens een misstapje", zegt Mercedes, eigenaresse van een kiosk. Nerja is een geliefde badplaats aan de Costa del Sol, waar zo'n tienduizend buitenlanders overwinteren. Ook veel Neder landers hebben hier hun twee de huis. GPD van onze redactie buitenland TEL AVIV - De Palestijnse Au toriteit heeft de contacten met Israël over de toestand rond de Geboortekerk in Bethlehem af gebroken. De Palestijnen willen pas verder onderhandelen als de Israëlische soldaten die het complex hebben omsingeld, op houden met schieten en toe staan dat de mensen binnen worden voorzien van voedsel en medicijnen. Gisteren is weer een Palestijn doodgeschoten toen hij een bin nenplaats betrad. Zijn lichaam werd later de kerk uitgebracht. De Palestijnen identificeerden hem als Nidal Aweiba, een 30- jarige militant van de met Jasser Arafats Fatah-beweging ver bonden Aksa-brigade. Israël blijft eisen dat de dertig gewapende militanten onder de ongeveer tweehonderd Palestij nen in het kerkgebouw zich overgeven, waarna ze kunnen kiezen tussen berechting in Is raël of verbanning. De Palestij nen hebben aangeboden de mannen over te brengen naar de Gazastrook, maar dat is voor Is raël niet aanvaardbaar. Na drieënhalve week wordt de toestand in de kerk snel slechter. Er is bijna geen voedsel meer. Ook de sanitaire toestand zou onbeschrijflijk slecht zijn. Israëlische troepen waren gis teravond nog altijd massaal aanwezig in de Palestijnse stad Hebron, op de Westelijke Jor- daanoever, nadat ze daar in de vroege ochtend waren binnen getrokken. Dat is het antwoord op een Palestijnse overval op een nabijgelegen Israëlische ne derzetting. afgelopen zaterdag. Daarbij kwamen vier mensen, onder wie een vijfjarig meisje, om het leven. Volgens Palestijnse ooggetui gen zijn gisteren in Hebron ne gen mensen doodgeschoten, van wie zes ongewapende burgers. Vier van hen waren het slachtof fer van een raketaanval door een Israëlische gevechtsheli kopter. De Israëlische minister van De fensie Benj amin Ben-Eliezer zei gisteren dat het leger niet lang in Hebron zal blijven. Ook de stad Ramallah wordt de komen de dagen ontruimd. Dat is het gevolg van een akkoord over het opheffen van de isolatie van Arafat. De zes Palestijnen die Israël zoekt omdat zij minister Zeevi hebben vermoord en die zich in het hoofdkwartier op houden, komen onder Ameri kaans/Brits toezicht in een Pa lestijnse gevangenis. In ruil daarvoor heft Israël de belege ring van het hoofdkwartier in Ramallah op. Jenin Het Israëlische kabinet heeft gisteren een hervatting van het debat over deJenin-commissie' van de VN opnieuw uitgesteld. Het wachten is op het resultaat van overleg tussen minister van Buitenlandse Zaken Shimon Peres en VN-secretaris-gene- raal Kofi Annan over het man daat en de samenstelling van de commissie. De Veiligheidsraad gaf Annan zondag nog één dag de tijd het met Israël eens te worden. Twee Nederlandse forensische experts die de afgelopen dagen onofficieel een onderzoek in Jenin hebben ingesteld, zeggen dat de Israëlische strijdkrach ten geen bloedbad hebben aan gericht. Wel heeft het op grote schaal mensenrechten geschon den door onder meer het verbie den van aan- en afvoer van ge wonden en gesneuvelden, voed sel, drinkwater en genees- en verbandmiddelen. GPD/AFP/RTR/DPA BRUSSEL - De dissidente Vlaamse christen-democratische partij NCD gaat op in de liberale regeringspartij VLD van premier Verhofstadt. Daartoe hebben beide partijen gisteren een verklaring ondertekend. De NCD'ers (nieuwe christen democraten) mogen volgend jaar wel onder eigen vlag een verkiezingscampagne voeren. Ook krijgen zij vijf zetels in het bestuur van de VLD. De NCD werd vorig jaar opgericht door oud-voorzitter Van Hecke van de traditionele christen-democratische centrum partij CVP. Van Hecke kon zich niet meer vinden in de ethisch- conservatieve lijn van de CVP. ANP SHANGHAI- Viermannen zijn vrijdag in de Chinese provin cie Guizhou ter dood veroordeeld voor een bomaanslag op een bus die in maart vorig jaar aan zes mensen het leven kostte Dat heeft een woordvoerder van de rechtbank gisteren be kendgemaakt. Nog eens negen mensen, die de bij de aanslag gebruikte bom hielpen maken, werden wegens medeplichtigheid veroor deeld tot gevangenisstraffen van maximaal negen jaar. Doelwit van de aanslag was de chauffeur van de bus, die een verhouding zou hebben gehad met de vrouw van een van de daders. De chauffeur bleef ongedeerd. Hij was uitgestapt voor de bom ontplofte. AP TEHERAN - De Iraanse journalist Ahmad Zeidabadi is we gens belediging van ayatollah Ali Khamenei en het versprei den van 'leugens' over de Iraanse autoriteiten tot 23 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Dat heeft de echtgenote van Zeidabadi gisteren bekendgemaakt. Zeidabadi werd in augustus 2000 gearresteerd en kwam na zeven maanden op borgtocht vrij. Het vonnis werd op 17 april uitgesproken. „Hij heeft zeven maanden zonder proces in de gevangenis gezeten en nu komt de rechtbank ruim een jaar nadat hij een keer kort voor de rechter is verschenen met een uitspraak", zei zijn verontwaardigde vrouw. De 36-jarige Zeidabadi dankt zijn bekendheid aan de analy ses en scherpe commentaren in hervormingsgezinde kranten, die de een na de ander werden verboden. AP WASHINGTON - Een eerlijke, maar wat vergeetachtige vin der heeft na ruim een halve eeuw een portemonnee teruggege ven aan de rechtmatige eigenaar. Alhoewel, die bleek veertig jaar geleden gestorven. De beurs is nu gegeven aan diens zoon De vinder zag de portemonnee in 1951 liggen in een telefoon - cel in San Francisco. Meteen daarop raakte hij betrokken bij een ongeluk en vergat het gevonden voorwerp. Onlangs vond de man de portemonnee terug en wilde niets 1 ie- ver dan hem zo snel mogelijk teruggeven. De zoon van de be zitter toonde zich geroerd over zoveel eerlijkheid. DPA BEIJING - Het Chinese parlement heeft drie van zijn leden uitgestoten op verdenking van corruptie. Li Fuqian, een za kenman uit de oostelijke provincie Henan, wordt ervan ver dacht rekeningen te hebben vervalst. Mo Jun, uit de zuidelijke provincie Guangxi, en Xue Shouqin, uit de welvarende ooste lijke provincie Jiangsu, werden beschuldigd van niet nader omschreven corruptie. AP PARIJS - De extreemrechtse Franse presidentskandidaat Jean-Marie Le Pen loopt vol gens peilingen iets in op zijn te genstrever Jacques Chirac. Bei den staan tegenover elkaar in de tweede en beslissende ronde van de presidentsverkiezingen op 5 mei. In een gisteren gepubliceerde peiling van de krant Le Figaro zal Chirac winnen met 78 pro cent van de stemmen. Le Pen zou uitkomen op 22 procent. Za terdag repte een andere peiling nog van 81 procent voor Chirac. In Frankrijk wordt al dagen massaal geprotesteerd tegen Le Pen. In niet mis te verstane bewoor dingen heeft voorzitter Ernest- Antoine Seillière van de groot ste Franse werkgeversorganisa tie Medef gisteren het economi sche en sociale programma van Le Pen afgedaan als 'een ramp voor Frankrijk'. Volgens Seil lière leidt sluiting van de gren zen tot een economische terug gang, toenemende werkloos heid, een financiële crisis zon der weerga, inflatie, een verar ming van de Fransen over de he le linie en vooral ook tot sociale onrust. Seillière heeft de werkgevers niet met zoveel woorden opge roepen zondag voor Chirac te stemmen, maar wèl om hun stemrecht te gebruiken om de 'menselijke waarden in Frank rijk, de democratie en de repu bliek' te verdedigen. DPA/ANP KINSHASA - De Congolese re gering heeft gisteren ingestemd met de heropening van de rivier de Congo voor handels- en per sonenverkeer. Door de beslis sing worden belangrijke steden in de al vier jaar door burger oorlog verscheurde natie weer met elkaar verbonden. Minister van Verkeer Dakal- wardino Wakale zei dat de eco nomie door de openstelling van de rivier zal opleven. Hij deed zijn uitspraken na onderteke ning van het door de VN ge steunde akkoord met de door Oeganda gesteunde rebellen van de Congolese Bevrijdings beweging. De rebellen, die door Rwanda worden gesteund, wijzen het akkoord af. De VN dringen al tijden aan op heropening van de 4.700 kilometer lange rivier, de levensader van het land. Eerder deze maand mislukten gesprekken over een politieke oplossing voor het conflict. AP Studenten troosten elkaar voor de Gutenbergschool, waar vrijdag een jongen zestien mensen doodschoot en daarna de hand aan zichzelf sloeg. van onze redactie buitenland ERFURT - Voor de moordpartij vrijdag op het Gutenberg-gymnasium in Erfurt heeft de dader enkele medescholieren per sms gewaarschuwd die bewuste dag niet naar school te gaan. Enkele scholie ren hebben dat aan de politie gemeld, zo zei de leider van het onderzoeksteam, Rainer Grube, gisteren. Volgens Grube wijzen de mededelingen erop dat de 19-jarige Robert Steinhauser niet spontaan handelde, maar zijn daad zorgvuldig had gepland. Bovendien zijn er aanwijzingen dat de sportschutter zich sterk met de dood en met wapens be zig hield. Grube wees erop dat Steinhau ser computerspelletjes en video's bezat, 'die vooral gericht zijn op het verheerlij ken van geweld'. In heel Duitsland hebben gisteren tien duizenden scholieren en leraren de slachtoffers van het bloedbad in Erfurt herdacht. Even na elf uur werd op scho len in het hele land een minuut stilte in acht genomen. Op dat tijdstip speelde zich vrijdag de moordpartij af. Voor de ingang van de Gutenbergschool hielden veel leerlingen in een zee van bloemen en brandende kaarsen elkaar huilend vast. Politicus Stoiber (CSU) en CDU-voorzitter Merkel legden bloemen bij het gebouw. Duizenden scholieren trokken in verschillende rouwstoeten met bloemen door de stad. Zo'n honderd experts, onder wie vijftig psychologen, zijn naar Erfurt gekomen om de 750 leer lingen en overgebleven leraren bij te staan. Het drama in Erfurt heeft in Duitsland het debat doen oplaaien over legaal wa penbezit en de verspreiding van geweld dadige computerspelletjes, video's en rockmuziek. Ook de veiligheid op scho len is onderwerp van discussie. Minister president Vogel van de deelstaat Thürin- gen, waarvan Erfurt de hoofdstad is, waarschuwde dat schoolgebouwen 'geen vestigingen' moeten worden. Bondskanselier Schroder nodigde giste ren de bazen van de Duitse tv-zenders uit om te praten over een vrijwillige beperking van het aantal gewelds scènes op tv. Schroder sprak ook van 'ingrijpende wijzigingen' in de Wapen wet. Binnen de regering en de deel staten wordt gedacht over het optrekken van de minumumleeftijd van 18 naar 21 jaar. AP/DPA/RTR/GPD door Eelco van der Linden PRETORIA - Madagaskar ste vent af op chaos, geweld en wel licht zelfs een burgeroorlog. Een hertelling van de in december uitgebrachte stemmen wees gis teren uit dat oppositieleider Mare Ravalomanana de nieuwe president moet zijn. Maar het resultaat wordt niet erkend door de verliezer, zittend presi dent Didier Ratsiraka. Madagaskar is dus weer terug bij af. Twee weken geleden te kenden beide kemphanen na bemiddeling van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid een ak koord dat voorzag in een hertel ling en nieuwe verkiezingen als geen van beiden een absolute meerderheid zou halen. Na vier maanden van oplopende span ning en een de facto opdeling van het enorme eiland, leek de ramp afgewend. Volgens het instituut dat toeziet op het electorale proces, het Ho ge Constitutionele Hof (HCH), is de uitslag duidelijk: Ravalo manana haalde 51,46 procent van de stemmen; Ratsiraka 35,9. De verliezer zei gisteren echter dat de rechters niet objectief waren, reden waarom hij ook geen medewerking had ver leend aan de hertelling en nu een referendum eist over wie mag regeren. Die objectiviteit van het HCH was overigens eerder ook ter discussie gesteld door de oppo sitie, die in het gelijk werd ge- Aanhagers van Ravalomanana vieren de overwininning in de straten van Antananarivo, de hoofdstad van Madagaskar. foto AP steld door het Hooggerechtshof. Dat verklaarde twee weken ge leden de oorspronkelijke uitslag - zonder duidelijke winnaar - ongeldig, omdat Ratsiraka kort voor de verkiezingen aanhan gers had aangesteld in het HCH. Bij de hertelling bleek dat er de eerste keer fors gefraudeerd was. De 51-jarige zakenman Ravalo manana, even flamboyant als populistisch, had dat van het begin af aan al gezegd en zich zelf tot president uitgeroepen. In de hoofdstad Antananarivo, waarvan Ravalomanana burge meester is, installeerde hij daar om zijn eigen regering. Ratsiraka, die van 1975 tot 1993 als militair het eiland regeerde foto Michael Sohn/AP en in 1996 terugkwam als geko zen president, week met zijn hofhouding uit naar de oostelij ke havenstad Tamatave. Hij or ganiseerde een succesvolle eco nomische blokkade van de hoofdstad. Brandstof, medicij nen en voedsel zijn er schaars, wat de gemoederen verder heeft doen oplaaien. Ratsiraka heeft zich niet gehouden aan de eer der gedane belofte de blokkade te beëindigen. Dit is mede het gevolg van de door hem be noemde gouverneurs. Zij kiezen voor (gewapend) verzet en des noods voor het uitroepen van de onafhankelijkheid van hun (vijf provincies. Bij het geweld van de afgelopen maanden zijn 35 mensen omgekomen. Cruciaal voor de nabije toe komst is de reactie van het leger, dat net zo verdeeld is geraakt als de 16 miljoen inwoners. Deli caat is ook de etnische dimensie. Hoewel op het eiland in de loop der eeuwen de rassen fors ver mengd zijn geraakt, vertegen woordigt Ratsiraka vooral de meer Afrikaanse, aan de kust le vende groep. Ravalomanana behoort tot het kamp van de Melanesiërs, die ooit uit de westelijke eilanden groep van Oceanië naar Mada gaskar trokken, en wier nazaten nu vooral de centrale hooglan den bevolken. Zij bezetten de belangrij ke posities in het open baar bestuur, maar hebben sinds de onafhankelijkheid van Frankrijk in 1960 nog nooit een president geleverd GPD van onze redactie buitenland STRAATSBURG - Het Europe se hof voor de Rechten van de Mens heeft bepaald dat een doodzieke Britse vrouw niet het recht heeft om met hulp van haar man een einde te maken aan haar leven. De 43-jarige Diane Pretty had zich tot het hof gewend nadat ze in Groot-Brit- tannië vergeefs had geprobeerd om toestemming voor zelfdo ding te krijgen. In november wees het hoogste Britse rechtscollege, de Law Lords, het verzoek af. De vrouw heeft een slopende zenuwziekte, is vrijwel over haar hele lichaam verlamd en is daardoor niet in staat om zelfmoord plegen. Ze wil daarom toestemming dat haar man haar daarbij helpt. Dat laatste mag niet in Groot- Brittannië. Als de echtgenoot de vrouw helpt kan hij voor veer tienjaar in de gevangenis belan den. In januari besloot het hof in Straatsburg de zaak van Diane Pretty versneld te behandelden, gezien de bijzondere omstan digheden. Normaal kan de be handeling van een zaak jaren duren. Het hof heeft nu bepaald dat Groot-Brittannië de rechten van de vrouw niet heeft ge schonden door haar het recht op hulp bij zelfdoding te ontzeg gen. De Britse justitie heeft wel be grip voor de situatie van de vrouw. Maar euthanasie is in Groot-Brittannië verboden op grond van de zogenoemde Sui cide Act uit 1961 De Britse ver eniging voor euthanasie steunt Pretty. Door haar ziekte zal de vrouw waarschijnlijk binnen enkele maanden overlijden om dat ze niet meer in staat zal zijn om adem te halen. Tv-verbinding Eerder kreeg een verlamde 43- jarige vrouw van het Britse Hooggerechtshof wel toestem ming om te sterven. Juist giste ren maakte het ministerie van Gezondheid bekend dat deze vrouw, wier indentiteit niet Ls vrijgegeven, vredig is ingesla pen nadat zij was losgekoppeld van het beademingssysteem waarvan zij afhankelijk was. Begin maart mocht zij via een televisieverbinding haar zaak bepleiten. Zij was de eerste in Groot-Brittannië die, terwijl ze in uitstekende geestelijke ge zondheid verkeerde, haar dok ters vroeg de apparatuur uit te schakelen. AFP/ANP/RTR van onze redactie buitenland LONDEN - Irak bewapent zich met het oog op een mogelijke aanval van de Verenigde Staten. De wapens worden het land in gesmokkeld via Syrië. Dat hebben drie Iraakse deser teurs gezegd in een gisteren ge publiceerd interview met de Britse krant the Guardian. De drie officieren zijn in het af gelopen halfjaar gevlucht naar Europa, waar ze zijn geïnter viewd. Waar precies, is uit vei ligheidsoverwegingen niet be kendgemaakt, net zo min als de namen van de militairen, waar over de krant wel zegt te be schikken. De overlopers zijn allen lid van de IOM, de Iraakse Officieren beweging. Die opereert in het geheim binnen het regime om militairen tot desertie over te halen en krijgt informatie van leden die nog werken voor het leger van Saddam Hoessein. Uit onderzoek van de IOM is ge bleken dat de eerste van drie zendingen wapens voor Irak op 23 februari in de Syrische ha venstad Latakia is aangeko men. De militairen zeggen te weten dat er nog twee onderweg zijn, maar niet of die inmiddels al zijn aangekomen. De wapensmokkel is volgens de deserteurs maar een onderdeel van de voorbereiding van Irak op een oorlog. Zij zijn ervan overtuigd dat de president ook werkt aan de ontwikkeling van nucleaire, chemische en biolo gische wapens. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5