Wachtlijst voor de klussendienst pzc opzet Jaszfestival krijgt vorm Nieuwe Vlaams trio exposeert in grote kerk Terneuzen D7P GELICHT Zorgstroom Walcheren lezers schrijven Watersporters WCTI Vliegeroriëntatie kunst cultuur 2 Tones opent in De Piek het bevrijdingsfeest dinsdag 30 april 2002 door Emile Calon Gras maaien, een gloeilamp ver vangen, de wasmachine ver plaatsen, een kraanleertje zetten, het plafond witten en de deurbel repare ren. Allemaal simpele klusjes waar voor geen aannemer of hoveniersbe drijf is te porren maar waarvoor Marianne Heitman (39) en Joop van der Kooij (53) graag uitrukken. De beide medewerkers van de klussen dienst van Zorgstroom Walcheren als mede hun vier collega's hebben dan ook werk zat. Ze zorgen ervoor dat heel wat ouderen wat langer in hun ei gen woningen kunnen blijven. Er gaat geen dag voorbij of Heitman en Van der Kooij worden tijdens een klus op de koffie uitgenodigd. En dan blijft het meestal niet bij één bakkie, lacht Heitman. Nee, vult Van der Kooij aan. Soms moet hij zich bijna losrukken, zo graag praten de klanten van de klussendienst met hem. Want er is veel eenzaamheid, vult hij aan. Zijn collega knikt instemmend en zegt dat heel wat ouderen nauwelijks nog contact hebben met hun kinderen. Als de kinderen slechts één of enkele ke ren per jaar op bezoek komen, durven of willen ze geen hulp vragen bij het spitten van het tuintje, het knippen van de heg of het aanstampen van die paar losliggende tegels. Melkertbaan De Klussendienst van Zorgstroom be gon in 1997, als eerste en tot nu enige Zeeuwse thuiszorgorganisatie, met één medewerker. Inmiddels zijn het er zes, terwijl coördinator Sylvia Belf roid werk voor minstens tien man heeft. Uitbreiding lukt echter niet. Ze heeft al moeite genoeg om de ploeg compleet te houden. Want regelmatig stroomt een van de klussers, ze heb ben allen een Melkertbaan. uit naar een reguliere baan. Zo vertelt ze over een allochtone me dewerker die zijn talenkennis flink ophaalde dankzij de klussendienst en nu een vaste baan heeft bij een ander bedrijf. „Werken bij ons is dus ook goed voor de integratie." Heitman en Van der Kooij klussen graag. Het tweetal denkt niet aan uit stromen, want ze hebben het reuze naar hun zin Elke dag is weer anders, zeggen ze in koor. De ene dag knippen ze een heg. de andere dag doen ze wat kleine reparaties binnenshuis en de volgende dag spitten ze een stukje Bert Colley en Joop van der Kooij helpen met de klussendienst zodat mensen langer zelfstandig kunnen wonen. tuin om of zetten ze een paar planken van een schutting vast. De klussendienst is geen boodschap pendienst, vervolgens ze. Een enkele keer gaan ze wel naar de winkel als de cliënt niet mobiel genoeg is om het materiaal voor een klus in huis te ha len. Maar brood en melk halen in de supermarkt, dat doen ze niet. „Hoe wel", aldus Heitman, „soms maken we wel eens een uitzondering." Belfroid benadrukt dat de klussers de reguliere bedrijven geen concurrentie aandoen. De klussendienst rukt al leen maar uit voor simpele klusjes waarvoor geen ondernemer te vinden is. Alle plafonds witten is er dan ook niet bij, verzekert Van der Kooij. „Maximaal twintig vierkante meter, meer niet." En hij komt alleen als de klant ook donateur is van Zorgstroom X-tra, het servicepakket van de Wal- cherse hulpverlener. En de klant krijgt een rekening van zeven euro per uur per klusser. Belfroid wijst er ook nog op dat de kosten van de klussen dienst in het geheel niet drukken op de algemene begroting van Zorgstroom. Het afgelopen jaar maakten zo'n 2500 Walchenaren gebruik van de klussen dienst van Zorgstroom en de vraag naar hulp neemt nog steeds toe. De klanten zijn voor het overgrote deel bejaard. Er zijn er ook die nog lang niet de 65 bereikt hebben maar om de een of andere reden toch hulp nodig hebben. Bijvoorbeeld reuma, noemt Heitman. „Da's erg hoor, dan kan je nog geen lampje indraaien." Schaamte Heitman en Van der Kooij bezweren dat de klussendienst nimmer inge schakeld wordt door mensen die geen tijd of zin hebben in bijvoorbeeld het onderhouden van de tuin. Overal waar ze komen is een helpende hand echt nodig. Ze ondervinden regelma tig dat mensen hen zelfs veel te laat in schakelen, als bijvoorbeeld het on kruid al letterlijk tot het middel reikt. foto Ruben Oreel Walchenaren roepen namelijk niet snel de hulp in van anderen, weet Van der Kooij. Schaamte overheerst vaak, zegt hij zachtjes. Terwijl zoiets in het geheel niet nodig is, vult zijn collega aan. Want met wat hulp van de klus sendienst kunnen vele ouderen langer zelfstandig blijven wonen. Het duo schat dat dankzij hun hulp minstens de helft van de 2500 Walcherse cliënten nu nog thuis woont. Belfroid geeft aan dat vaak kinderen bellen met de vraag of de klussen dienst bij de ouders langs kan gaan. En de thuiszorg en de wijkverpleging tippen haar ook regelmatig. Door de steeds toenemende vraag is er mo menteel wel een wachtlijst van zo'n twee maanden eer Heitman, Van der Kooij of een van de andere klussers langs kan komen. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Volgens een bericht in deze krant (26-4) klagen waterspor ters steen en been over het voor zieningenniveau op en rond het Veerse Meer. Ze willen meer toi letten, vuilcontainers, barbe cues, ligplaatsen, steigers en ho- recavoorzieningen. Ook moeten deze laatste voorzien worden van steigers, zodat de sporters zo van hun boot op het terras kunnen rollen om bij te tanken. Ze willen meer voorlichting door middel van infopanelen en de verspreiding van folders. Verder moeten strandjes wor den opgespoten langs de oevers en moet hier en daar worden ge baggerd, omdat hun tupperwa- reboten steeds groter worden. Nogal brutaal, zo'n eisenpak ket, als je weet dat de wereld te klein is als je in de buurt van een watersporter het woord vaarbe- lasting in de mond durft te ne men. Ze zouden eens aan de oe ver moeten gaan recreëren dan zouden ze anders piepen. Daar moet je precies voor alles beta len en dat ondanks het feit dat er voor je voertuig al flink houder schapsbelasting is betaald. Over ongelijkheid gesproken. Henk Barentsen Koudekerkseiveg 17 Biggekerke Eindelijk nadat ik eerder reeds in deze rubriek (PZC 24-11- 1998) mijn verontrusting uit sprak omtrent een eventuele ontwikkeling van een contai nerkade in Vlissingen-Oost, heb ik woensdag in Goes weer eens medestanders meer getroffen die de natuur boven (suggestief) economisch gewin plaatsen. Op een enkeling uitgezonderd, notabene zelfs een gedeputeer de die natuur en milieu in zijn portefeuille heeft. Maar ja hoe kan het ook anders, als men ver schroeid door de gloeiende wind van een steeds gevaarlijker wordend fanatisme om een prestigeobject te verwezenlij ken in een schier eindeloze woestijn terechtkomt. Dan is de natuur niet meer om de hoek, maar wordt deze versluierd door onophoudelijke bombar dementen die alleen gewin in het vooruitzicht stellen op prog noses die op drijfzand zijn geba seerd. Evolutie kent groei en keerpunten. Als iets tot gigantisme evolu eert, leidt dit onherroepelijk tot de ondergang. Als de ontwikke ling van de WCT doorgaat, is het Zeelanddebat voor niets ge weest en geven we de uitkomst 'rust en ruimte, een tuin met uit zicht op zee' voorgoed op. In spraakreacties worden aan de kant geschoven, zodat de bur gers buitenspel komen te staan. Politici pretenderen dat ze voor de natuur schermen van de Schelde. 'Geef de Westerschelde de ruimte' schreeuwt men en vraagt om begrip voor ontpol- dering, terwijl nu 140 ha inge polderd gaat worden. Men roept om lagere vooroevers voor vei ligheid en komberging, terwijl hier door de aanleg van de WCT miljoenen kubieke meters kom berging verloren gaat. Laten we een standbeeld maken voor de bedenker, dat is veel beter voor Zeeland dan het uitvoeren van zijn gedachte. F.A.D. van Nieulande Scheldepoortstraat 56 Nieuw Sint Joosland WOENSDRECHT - Op vliegba sis Woensdrecht worden don derdag 2 en vrijdag 3 mei de jaarlijkse vliegeroriëntatieda- gen van de luchtmacht gehou den. Deze dagen zijn bedoeld voor jongeren die geïnteresseerd zijn in de functie van officier-vlieger en, voor jongeren die al in de sol licitatieprocedure zitten. Ze krijgen voorlichting en kunnen vliegtuigen bekijken. Ook wor den donderdag tussen 12.45 en 13.15 uur. Vrijdag tussen 12.30 uur demonstraties gegeven van het PC-7 en het F-16 Solo Dis play Team. In het Pinksterweekeinde staat Middelburg drie dagen in het teken van de jazz. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Nadat de af gelopen twee jaar al een aan loopje was genomen, heeft het Jaszfestival Middelburg dit jaar een duidelijk nieuwe opzet. In het Pinksterweekeinde (17 tot en met 19 mei) staat Middelburg drie dagen in het leken van de jazz. Op verschillende locaties brengen in totaal 26 groepen uiteenlopende jazzstijlen ten gehore. Jasz staat voor Jazz Activiteiten Stichting Zeeland, vandaar: Jaszfestival. Twee jaar geleden gaf het toen nieuwe bestuur van de stichting te kennen dat het festival moest worden ver nieuwd. Subsidieperikelen maakten het niet mogelijk de gewenste veranderingen me teen door te voeren, maar nu be gint die opzet toch vorm te krij gen. Een aantal onderdelen is gebleven. Nieuw is dat gelijktij dig op verschillende locaties in de stad concerten plaatsvinden van uiteenlopende muzikale snit. Zo kan het publiek altijd wel iets van zijn gading vinden, en ontstaat tegelijkertijd het idee van een stad die bruist van muziek. Programma Als vanouds begint het Jaszfes tival op de vrijdagavond (van 21.00 tot 2.00 uur) met jazz in de cafés. In De Mug speelt Not Ja mes Dean and Company (latin), in Desafinado de Jeroen Pek Band (moderne jazz en bebop), in Café De Geere de Storyville Jazzband (dixieland), in Bar American The Trailblazers (blues) en in De Herberg Cham pagne Charlie (countryblues). Ook de streetparades op zater dag zijn gehandhaafd. In de bin nenstad kan het winkelende pu bliek stuiten op de Honkers Brassband, de Mardi Gras Jazz band. de South-West Dutch Dixie Jazzparaders, de Original VLISSINGEN - De Zeeuwse Band de 2 Tones opent 5 mei om 00.01 uur het bevrijdingsfeest in De Piek in Vlissingen. De Piek wordt veranderd in een zaal die zo uit de jaren '40-'50 kan komen. Met de bijpassende muziek van,. Zealand Streetparade Jazz band en de Deaf Quartle Jazz band. Podia Vanaf 14.00 uur worden op drie podia in de binnenstad concer ten gegeven. Het 'progressieve' podium staat opgesteld op het Koorkerkhof. De Haagse groep Sprinkhuizen, Fennis en Didde- de 2 Tones wordt het een feest zoals dat met de bevrijding in 1945 gevierd had kunnen wor den. De zaal gaat 4 mei om 21.00 uur open Tot het concert begint wordt er originele muziek uit de bevrijdingstijd gedraaid door dj Ron. ren presenteert daar een nieuwe cd. De groep speelt een mix van moderne jazz, pop en fusion, zeg maar jazz met een rockgevoel. Dan volgt Special Delivery, het kwartet van Henk de Ligt en Ed Baatsen. Ook deze groep, die drie jaar geleden optrad tijdens het North Sea Jazz Festival, heeft net een nieuwe (derde) cd opgenomen. In hun jazzmuziek zijn diverse technieken uit de twintigste-eeuwse klassieke muziek geïntegreerd. Aan het begin van de avond staat het Dick de Graaf Quartet (met drummer John Engels) gepro grammeerd. De tenorsaxofonist en bandleider heeft samenge speeld met de groten uit de jazz, zoals Chet Baker, Kenny Weeier en Tom Harrell. Marejada, dé nieuwe salsasensatie uit Neder land, sluit de concertreeks op het Koorkerkhof af. Op de Markt bijten de New Ibe ria Stompers 's middags het spits af met oude stijl jazz. Zo is. ook de muziek van de Pim Toscani All Stars te omschrij ven: swingende dixieland. De Rotterdamse groep Monsieur Dubois speelt een mengsel van hardbop en dance. De zes jonge muzikanten stonden vorig jaar in de finale van de Dutch Jazz Competition. Op de Pottenmarkt speelt de Caledonia Jazzband de hele middag oude stijl jazz. De avond is voor de Delftse formatie La Blusa met cajunmuziek. Dat is aan blues verwante muziek die door Franse immigranten in Amerika werd gespeeld. Jazzkerkdienst Ook op eerste pinksterdag heeft de Jasz een volledig programma in petto, 's Middags vindt eerst (13.00 uur) een jazzkerkdienst plaats in de Nieuwe Kerk. Daar aan verlenen het Jaffo Gate Quartet en de New Orleans Red Beans Brassband hun mede werking, Eerstgenoemde groep is een vocaal ensemble met ne gro spirituals en meeslepende ballads op het repertoire. De brassband, die bestaat uit Zuid- Nederlandse muzikanten, heeft zich bekwaamd in de New Or leans revival, een jazzstijl van rond 1900. Op zondagmiddag (vanaf 14.00 uur) zullen de Markt en het Koorkerkhof opnieuw het to neel zijn van jazzconcerten. Zangeres Rolinha Kross, die in de musical You're the top schit terde naast Willem Nijholt, ver tolkt met de groep Prêt a porter onder meer liedjes van - de naam zei het al - Cole Porter. Aansluitend hoopt de Wester schelde Big Band het publiek op de Markt met swing a la Duke Ellington aan het dansen te krij gen. Wie iets moderners prefe reert, kan naar het Koorkerkhof waar het Gijs Hendriks Quartet (moderne jazz) en het Boude- steijn/ Van de Wouw Quartet (bebop) worden verwacht. door Anita Tournois TERNEUZEN - Drie Vlamin gen, vrienden uit een Brugse periode, houden een expositie in de Grote Kerk in Terneu zen. Interferenties, titel voor dit gezamenlijk treffen, om vat schilderijen van Jo Ghijselinck en Ingrid Six en beelden van Jan Hemerijckx. Een groot, expressief en kleurrijk schilderij trekt on middellijk de aandacht als men de kerk binnenloopt. Het is opgehangen aan een groot houten kruis en blijkt ver vaardigd uit bijzonder mate riaal. De maakster, Ingrid Six uit Brugge, gebruikt zwaar, stijf vlaspapier, dat zij in stukken en repen scheurt. Hiermee bouwt zij haar grote papieren wandtapijten op. De stukken worden gelijmd of aan elkaar geregen met touw tjes, koordjes, veters of lint, waartussen openingen wor den gelaten. Opvallend zijn de vele vurig rode harten, meestal gebro ken, gelijmd of geregen. Niets blijkt onherstelbaar. Het kleurgebruik is uitbundig, met alle tinten uit het spec trum. Zwart wordt als laatste toegevoegd zodat het geheel een dramatische uitstraling krijgt. Bijzonder is ook de lig gende installatie van kleine doosjes, die elk één klein tafe reeltje bevatten. Het werk van Hemerijckx, woonachtig in Nieuw-Namen ondergaat een groeiproces. „Elke handeling wordt be paald door de voorafgaande en geeft richting aan de vol gende", vertelt hij. Ook hier zien we doorgangen, openin gen en ruimtes en herkennen we emotie gekoppeld aan vorm en schoonheid van de materie. Zijn magische schep sels lijken te zijn gemaakt van sprokkelhout, maar blijken van metaal. Sprookjesachtig, mythologisch zijn de trollen en duiveltjes. In hout worden menselijke of dierlijke figuren gekerfd of een mix hiervan. Armen en benen zijn vervan gen door vleugels die de roep om vrijheid benadrukken. Abstracte olieverven, ge mengde technieken en zeef drukken vormen een sterk contrast met het ander werk Beeld van Jan Hemerijckx. door hun minimale belijning. Ze zijn van de hand van Jo Ghijselinck, die afwisselend in Peras in Zuid-Frankrijk en in Terneuzen verblijft. Een kunstenaar die de hem omrin gende visuele wereld neerzet in vele schetsen en tekeningen in figuratieve stijl, in krijt, aquarel en pastel. Deze gaan aan het uiteindelijke werk vooraf en worden door Ghijselinck teruggebracht tot de essentie. Olieverf wordt in lagen over elkaar aange bracht in sterk tegengestelde kleuren, hetgeen spanning creëert. Kenmerkend voor zijn werk is ook de twee- of foto Charles Strijd driedeling door middel van een witte streep. Vaak geome trisch, strak en efficient - mooi voorbeeld is de zeefdruk van een deur - maar ook ge voelige composities, verkre gen door het vervagen van en spelen met de rechte lijnen. Een driedelig paneel, waarin het spel van samentreffen en inwerken van de golven op el kaar in ijzige groene en blau wen is geschilderd, draagt de titel van de tentoonstelling. Tentoonstelling Interferenties t/m 20 mei in de Grote Kerk, Noordslraat 62 in Terneuzen. Openingstijden, ma. t/m vr. 9.00 16.30 uur, za. 13.00 17.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 36