PZC Borst belooft extra specialisten Gifgasgranaten voor kust Knokke niet gevaarlijk Vraagtekens bij toekomst rally Arts maakt van Hulst grote periferie Loos protest op leeg plein Soepeler werkwijze Rio's kan wachtlijsten sneller wegwerken Minister wil bijzondere zorgsituatie in Zeeuws-Vlaanderen graag gedogen Schilderijen uit Campveerse Toren gestolen Reparaties brug Zelzate hinderen zeeschepen niet Fortuyn derde bij verkiezingen op Zwin College zeeuwse almanak Doorgedraaid ZEEUWS-VLAANDEREIM dinsdag 30 april 2002 door Rene Hoonhorst TERNEUZEN - Dat politici de gemeente die ze besturen graag wat groter laten lijken dan die is, wordt haast vanzelfspre kend geacht. Ook huisartsen zien hun verzorgingsgebied graag nog groter dan het is, be wees de Hulster huisarts V. Voorbrood gisteren. Voor brood vroeg tijdens een sympo sium in Terneuzen aan minister E. Borst rekening te houden met de werkomstandigheden van artsen 'die niet in de grote stad, maar in de periferie' ac tief zijn. Samen met drie colle ga's stapt Voorbroed in een Hoed (huisartsen onder één dak) bij het nieuwe verpleeg- en verzorgingshuis De Blaau- we Hoeve. De Hoed moet het eerstelijns medisch centrum voor de inwoners van Hulst worden. De 'geïsoleerde lig ging en de 30.000 inwoners van Hulst' maken het werk voor de Hoed-deelnemers tot een spe ciale klus, hield Voorbrood de minister tot twee keer toe voor. In zijn enthousiasme liep de Hulster huisarts een beetje hard van stapel. De huidige ge meente Hulst telt zo'n 20.000 inwoners en ook volgend jaar als Hontenisse is ingelijfd, stopt de teller bij 28.000. De politici van Hulst wilden de mijlpaal van 30.000 wel graag halen, maar slaagden er vorig jaar niet in om genoeg inwo ners van Koewacht over te ha len. door Henk Boot TERNEUZEN - Ministers van Volksgezondheid, zelfs al ver keren ze in demissionaire staat, mogen vaker op bezoek komen in Zeeuws-Vlaanderen. VEERE - Twee schilderijen van Dirk Koets zijn zondag gestolen uit de Campveerse Toren in Vee- re. De schilderijen zijn ongeveer 35 bij 40 centimeter groot. Op de ene staat een garnalenpelster afgebeeld en op de andere een molen. Ze zijn samen zo'n zevendui zend euro waard. De diefstal is vermoedelijk zondag gepleegd tussen 13 en 18 uur. „We hebben gisteravond niet opgemerkt dat ze weg waren", zei T. van Cranenburgh van de Campveerse Toren maandag. „We zagen het vanochtend pas. Maar omdat s nachts het alarm niet is af gegaan, denken we dat het zondagmiddag in een onbe waakt ogenblik is gebeurd." Bij de politie is aangifte gedaan. De schilderijen zijn in de jaren vijftig door de vorige beheerder van de Campveerse Toren bij de schilder zelf gekocht. Koets is in 1895 te Wissenkerke geboren en in 1956 in Veere overleden. Zijn landschappen, zeegezichten en figuren spelen zich vooral op Walcheren af. Vooral Veerse vis sersschepen inspireerden hem. door Kris Naudts GENT - De reparaties aan de kanaalbrug in Zelzate worden afgestemd op de komst van zee schepen. Dat zijn alle betrokken partijen, onder wie Rijkswater staat, overeengekomen na een spoedoverleg in Gent. Aanvankelijk was gepland dat de brug van mei tot augustus overdag slechts een uur voor de scheepvaart zou worden ge opend. Dat stuitte op zwaar ver zet van de Gentse havenschepen Daniël Termont, die dreigde naar de rechter te stappen in dien het Vlaams ministerie van Openbare Werken vasthield aan de aanvankelijke stremmingen. Volgens Termont dreigde voor de haven van Gent een enorme economische schade. Rijkswa terstaat in Nederland voorzag grote problemen in het sluizen- complex van Terneuzen omdat zich veel schepen 's avonds en 's nachts zouden melden. Grote bulkcarriers zouden uren moe ten wachten in de Put van Ter- neuzen. Werkschema In de nieuwe regeling zal de aannemer de brug openen tel kens zich schepen melden. Daardoor zal de hinder beperkt blijven. Tijdens de werkzaam heden zal de aannemer elke vrij - dagochtend samen met het Vlaams ministerie van Openba re Werken, de havengebruikers, de gemeente Zelzate en het Gentse gemeentelijk Havenbe drijf het werkschema van de daaropvolgende week vastleg gen. In de zomer komt er wel een periode van drie weken waarin de brug enkele keren per week de hele dag dicht blijft. De werkzaamheden zullen daardoor een maand langer du ren. De Vlaamse overheid is be reid de bijkomende kosten te dragen. Zo zegde D66-bewindsvrouwe E. Borst gisteren tijdens een werkbezoek aan zorginstellin gen in Terneuzen toe dat ze in de buidel tast voor vijf extra for matieplaatsen voor specialisten in het ziekenhuis Zeeuws- Vlaanderen. De bijzondere, en door Borst ge prezen situatie beneden de Wes- terschelde noopt daartoe, meent ze. Want wil de ziekenhuiszorg in Terneuzen en op de nevenves tigingen in Oostburg en Hulst op peil blijven, dan is daar extra geld voor nodig. „We gaan er van uit dat deze voorzieningen ook voor patiën ten bereikbaar moeten blijven en dat die niet met zijn allen naar de hoofdlocatie in Terneu zen hoeven te rij denDus dat be tekent dat er dan door specialis ten extra kilometers gemaakt moeten worden - ook al het zijn dure reisjes - om ter plekke de gevraagde zorg aan te bieden", aldus Borst. Anders Ze is zich ervan bewust dat het op het dunbevolkte platteland nu eenmaal anders werkt dan in dichtbevolkte steden. Ze wil dan ook niet tornen aan het ge geven dat er op drie plekken in de regio hulp verleend kan wor den. „Ik vind het fantastisch gere geld hier in Zeeuws-Vlaande ren: voor spoedeisende hulp moet je in Terneuzen zijn, voor poliklinische aangelegenheden en zaken die wat minder urgent zijn kun je in Hulst en Oostburg terecht." Verder beloofde de minister dat Minister Borst sprak tijdens haar werkbezoek aan het ziekenhuis achter gesloten deuren ook met verpleegkundigen, foto Wi m Kooy man ze ook voornemens is om een aanvraag te ondersteunen vanuit Terneuzen om de auto matisering van de informatie voorziening tussen de drie vestigingen in Terneuzen, Oost burg en Hulst en van daar uit met andere zorginstellingen te verbeteren. „ICT is voor mij zo iets als stenen en leidingen, het is niet meer weg te denken en behoort tot de noodzakelijke in frastructuur." Doordat zorgverleners - ook huisartsen - met elkaar verbon den zijn, kunnen ze veel effici ënter gegevens over patiënten uitwisselen, waardoor de admi nistratieve rompslomp minder wordt. Verder is ze in beginsel bereid om te gedogen dat er in de regio Zeeuws-Vlaanderen op een aantal fronten wordt afgewe ken voor de regelgeving rond in zet van verloskundigen. „Zo lang het maar transparant is waarom en hoe we hier afwij ken, kan ze er mee leven. Zo kunnen we verloskundigen zo wel ten behoeve van huisartsen als gynaecologen inzetten en is het op beperkte schaal mogelijk om samen te werken met privé- investeerders, zoals bij de oog- kliniek in Oostburg en straks ook bij de cosmetische chirurgie die we daar willen verrichten", aldus directeur J. van der Heide van patiëntenzorg. door Wout Bareman KNOKKE - De dumpplaats van gifgasgranaten uit de Eerste Wereldoorlog voor de kust van Knokke-Heist, vlakbij de mon ding van het Zwin, levert geen gevaar op voor mens en milieu. Op de zandplaat Paardenmarkt ligt naar schatting 35.000 ton munitie, waarvan 500 ton mos terdgasgranaten. De munitie is bedekt met een zandlaag van een halve meter. Deskundigen van de Universiteit van Gent achten het raadzaam de munitie onaangeroerd te laten. De zand plaat is een veilige bergplaats, oordelen ze. De onderzoekers van de univer siteit hebben de situatie in kaart gebracht op verzoek van de Be- heerseenheid van het Mathema tisch Model van de Noordzee, een Belgische overheidsdienst. Binnenkort worden de provin ciale diensten van West-Vlaan- deren, die instaan voor de vei ligheid en rampenbestrijding op zee, uitgebreid geïnformeerd over de huidige situatie en mo gelijke ontwikkelingen in de toekomst. De munitie is afkomstig van het IJzerfront. Belgische over heidsdiensten nemen regelma tig monsters op de Paarden markt. Tot nu toe wijst niets erop dat de mantels van de ge dumpte gasgranaten aan het doorroesten zijn. Volgens een medewerker van de directie Noordzee van Rijkswaterstaat ligt de dumpplaats in een rede lijk stabiel gebied, waar een vis- en ankerverbod geldt. Ook zwemmers en surfers worden er geweerd. „Er ligt een pakket zand van een halve tot twee me ter op die munitie. Zolang dat zo blijft, hoeven we ons geen zor gen te maken. En zelfs als de granaten doorroesten, is er nog weinig aan de hand. Het gas komt dan druppelsgewijs vrij en zal door het zand worden geab sorbeerd." Ooit lanceerde de Belgische se- nator M. Maertens het plan de dumpplaats tijdelijk in te pol deren en vervolgens te schonen. Onderzoek heeft echter uitge wezen dat een dergelijke opera tie minstens honderd miljoen euro kost. De suggestie van de Belgische senator om de zaak in Europees verband op te lossen, is nooit door de regering overge nomen. Wel werd besloten een onderzoeksprogramma op te starten. De jaarlijkse bemonste ring bevestigde dat mens en mi lieu geen gevaar lopen en dat het verstandiger is de munitie on der de zandlaag te laten liggen, dan over te gaan tot het ruimen van de dumpplaats. Een woordvoerster van het Bel gische departement van Leef milieugisteren: „Het onderzoek van de Gentse Universiteit be vestigt ons standpunt dat de munitie beter onaangeroerd kan blijven. We houden de ont wikkelingen overigens wel nauwlettend in het oog." OOSTBURG - De Lijst Pim For tuyn haalde als nieuwkomer 22 zetels tijdens de onlangs gehou den verkiezingen 2002 op het Zwin College in Oostburg. Van de 474 scholieren stemden er 67 op Fortuyn, die daarmee de der de partij werd. Leefbaar Nederland haalde 6 zetels (18 stemmen), Vrouw vriendelijke Interactie (WI) kwam door tien stemmen uit op drie zetels. Paars hield op het Zwin College een grote meer derheid: 97 van de 150 Kamer zetels. De WD bleef de grootste met 35 zetels, de PvdA bleef tweede met 32 Kamerzetels; D66 kwam uit op 20.Groen- Links duikelde van 23 zetels naar 11 en de Socialistische Partij ging van 5 naar 4 parle mentariërs. De Terneuzense kunstenaar Sager al Qatil wilde gisteren zijn ongenoegen laten bli jken over de slechte dienstverlening van ambtenaren, maar stond voor een leeg stad huis. foto Peter Nicolai. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Zijn timing was niet best. Wilde de Terneuzense kunstenaar Sager al Qatil gisteren zijn ongenoegen laten blijken over de slechte dienstver lening van ambtenaren, was het stad huis in Terneuzen dicht. Al Quatil vastte twee weken geleden nog een dagje voor de arrondissements rechtbank in Middelburg. Een korte ac tie, die gisteren een vervolg kreeg op het Stadhuisplein in zijn woonplaats. Van daag is hij waarschijnlijk opnieuw op het plein te vinden. De verkoop van een aantal kunstwerken op de vrijmarkt moet omlijst worden met protestbor den, die aandacht voor zijn situatie vra gen. Over een paar weken loopt of lift Al Qatil misschien naar Den Haag om ook op het Binnenhof zijn stem te laten ho ren. Want de geboren Palestijn wordt - tien jaar nadat hij officieel Nederlander werd - nog altijd gezien en 'behandeld als buitenlander, als allochtoon'. En dat betekent, betoogt Al Qatil, dat hij lijdt onder discriminatie van instanties die hem juist zouden moeten helpen. Ambtenaren helpen hem niet; uitzend bureaus zoeken geen baan voor hem en rechters (die hem het recht niet geven zijn kinderen te zien) spannen tegen hem samen. Al Qatil laat het er echter niet bij zitten Zijn actie mocht gisteren nauwelijks aandacht trekken op een leeg en winde rig Stadhuisplein, vandaag staat hij er opnieuw. Desnoods is hij er over een week, een maand, een jaar opnieuw. Om aandacht te vragen voor de afglijdende mentaliteit van de Nederlanders, die lang niet zo tolerant zijn als ze willen laten voorkomen. Voor het door veel mensen en organisaties met de mond beleden ideaal over de multiculturele, gekleurde samenleving helemaal kopje onder gaat, waarschuwt Al Qatils spandoek (met een klein taaifoutje om meer aandacht te trekken): 'Als de kalf verdronken is, dempt men de put'. door René Hoonhorst TERNEUZEN - De enorme wachtlijst van het Regionaal In dicatie Orgaan (Rio) in Zeeuws- Vlaanderen kan sneller worden weggewerkt door 'niet te veel naar de letter, maar meer naai de geest' te werken. Als huisart sen sinds jaar en dag bewijzen dat ze mensen naar de juiste zorginstellingen verwijzen, dan hoeft het Rio niet elk individu eel geval nog eens precies te con troleren. Dat zei minister E. Borst van Volksgezondheid gisteren tij dens een symposium ter ere van de onthulling van het naambord voor het nieuwe medisch cen trum 'Epicuris' in Terneuzen. De minister was het roerend met Zeeuws-Vlaamse zorgverleners eens dat het indicatie-orgaan niet mag functioneren als een vertragende instelling waar door mensen onnodig lang op zorg moeten wachten. Aan de andere kant verwierp ze de sug gestie om het Rio maar helemaal op te heffen. „We hebben destijds met zijn al len beslist dat een onafhanke- lijk, objectief indicatie-orgaan in tijden van schaarste goed werk kan doen. Maar het Rio kan zich wat mij betreft beper ken tot het bewaken van indice- ringsprocessen, zodat er geen wachtlijsten zoals in deze regio ontstaan." Divers In Zeeuws-Vlaanderen moet het Rio momenteel nog zo'n acht honderd zorgaanvragen beoor delen. De zorgvragen zijn ui terst divers: van de noodzaak voor opname in een verpleeg- of verzorgingshuis tot de beschik king over een paar krukken na J een ziekenhuisopname. Minis ter Borst liet zich, misschien mede vanwege haar demissio naire status, kennen als een pragmatische en praktische bewindsvrouw. Zo is zij voor stander van opname in het ziekenfonds van eerstelijns psy chologische zorg (hulpverle ning bij 'lichte' geestelijke pro blemen). Zehooptzelfs nogvoor de verkiezingen een handteke ning onder een contract met de zorgverzekeraars te kunnen zetten. Uitdagingen Borst ondersteunde ook het pleidooi van huisarts H. Zuider- baan om de taken van de huis arts te beperken tot zaken waar hij of zij voor is opgeleid. Als doktersassistenten de 'snot neuzen' behandelen, praktijk verpleegkundigen zich met routine-behandelingen van chronische ziekten bezighou den en de administratie van de huisartsen door boekhouders wordt gedaan, houdt de dokter zelf tijd genoeg over om de ech te, uitdagende huisartsentaken energiek en vol enthousiasme uit te voeren, stelde Zuider- baan. De minister gaf ziekenhuisdi recteur J. van der Heide ook gelijk toen die waarschuwde dat niet alle managers over één kam mogen worden geschoren. Borst kreeg de hele zaal achter zich toen ze 'een voorbeeldje' gaf: „Managers die 's avonds een luisterend oor lenen aan thuiszorgmedewerkers die de hele dag de meest ingewik kelde zorgproblemen het hoofd hebben geboden, moeten blij ven. Managers die alleen de op dracht meegeven dat het aan trekken van een steunkous tien minuten mag duren en geen twaalf, moeten weg." door Jean-Lou de Gucht HULST Dijkgraaf W. de Graaf van het Waterschap Zeeuws- Vlaanderen vraagt zich na het dodelijk ongeval zaterdag avond tijdens de rallysprint in Hulst af of er nog wel een vol gende rally moet komen. „Ik stel voor dat we met alle be trokkenen eens rond de tafel gaan zitten om te kijken of we wel op de goede weg zijn. Er zit immers een spanningsveld tus sen de bevordering van de ver keersveiligheid en deze tak van sport." Het waterschap, de grootste wegbeheerder van de regio, heeft een heleboel polder wegen in het kader van het ver- keersveiligheidsproject De Ruit ingericht tot zestig kilometer zone. Voorzitter van De Ruit en burgemeester van Hontenisse A.J^bgelaar kan zich wel in de ^voorden van de Graaf vinden. „Zonder dat ik wil vooruitlopen op de resultaten van zo'n ge sprek, denk ik dat het moment is gekomen om eens te evalueren wat dit weekeinde gebeurd is. We moeten ons maar eens de vraag stellen wat de waarde van deze ral ly is en welke nadelen er aan kleven. Het is uitermate zinvol dat de betrokken partijen eens gaan bezien wat ze ervan vinden. Ik denk dan aan de ge meenten Hulst en Hontenisse, het waterschap Zeeuws-Vlaan deren en de provincie." Gedeputeerde J. Hennekeij (verkeer) staat niet onwelwil lend tegenover een gesprek. „De provincie is er weliswaar niet direct bij betrokken, maar ik wijs de suggestie van de Graaf zeker niet af." Hennekeij wil er wel voor waken om overhaaste conclusies te trekken. „Ik be grijp de reacties wel van mensen die kritiek hebben op het feit dat er een rally wordt gehouden op wegen waar een maximumsnel heid van zestig kilometer per uur is ingesteld, maar ik wil er wel op wijzen dat het hier om een wedstrijd ging waarbij geen ander verkeer op de weg werd toegelaten." Dat laatste benadrukt ook orga nisatorvan de rally, N. Biesheu vel. „De organisatie heeft er al les aan gedaan om de veiligheid te garanderen. Een ongeval is echter inherent aan deze sport. Ik zou het jammer vinden als de autosport door dit ongeval in een kwaad daglicht komt." Tijdens de laatsfe klassements proef verloor Edwin Hoskam de macht over het stuur in een bocht van de Boudeloodijk bij Lamswaarde. De wagen botste vervolgens tegen een boom. De 27-jarige navigator Marcel van Nuland kwam hierbij om het le ven. i De Middelburgse huisvuil- ophaaldienst weet van wan- i ten. Maar de medewerkers pakken het soms wel erg grondig aan. Zo vond een in woner van Middelburg on langs op een woensdag, de dag van de groene bakken, het volgende briefje in de brievenbus: 'De GFT-bak is door de ophaaldienst per on geluk in de wagen doorge draaid. Morgen wordt een nieuwe gebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35