Geduld over dorpshuis raakt op PZC V raagtekens bij toekomst rally PZC Wind jaagt bruinvissen de dood in Weggestroomde drijfmest opgeruimd Kleine scheepvaart veilig van Vlissingen naar Hansweert 11 Gebruikers Nieuwerkerks gebouw wachten al jaren op verbeteringen Tas Zierikzeese gestolen Tent Oranjevereniging geveld Koninginnedag in Duitsland Inbrekers stelen fooienpot Auto in de sloot Markt gewoon op donderdag Bloemenmarkt artsendieristen dinsdag 30 april 2002 door Ali Pankow NIEUWERKERK - De elektri sche bedrading is nog met jute geïsoleerd. De keuken voldoet absoluut niet meer aan de eisen van de Keuringsdienst van Wa ren. Deeltjes van de systeem- vloer in de grote zaal laten los. De betonlaag eronder is ver zakt. De toiletten dateren uit de jaren zestig en zijn dus danig verou derd. De zwart/witte mozaïk- vloeren blijven er lange tijd na het dweilen nog gevaarlijk glad. Er is heel veel mis met 'Ons Dorpshuis' in Nieuwer- kerk. Voorzitter M. Ruyssenaars en secretaris K. Verboom van de dorpshuisstichting beginnen het wachten op verbeteringen beu te worden. Ruim drie jaar geleden al werd een verzoek ingediend bij het gemeentebe stuur om het dorpshuis te reno veren of wellicht nieuw te bou wen. Daar zijn onderzoeken en ge sprekken overheen gegaan, maar tot concrete toezeggingen is het nooit gekomen. Lange tijd hebben ze begrip ge toond voor de situatie. Voor het feit dat wethouder D. van der Wekken bijvoorbeeld de zaak moest overnemen nadat wet houder P. Berrevoets-Ringel- berg was weggestuurd. Ook voor de hoge nood bij gebouw De Driehoek in Zierikzee, waar bouwkundige verbeteringen nog veel dringender waren in 1999, waardoor het dorpshuis in Nieuwerkerk nog maar een jaartje moest wachten. Maar in middels is het 2002 en nog steeds ligt er geen voorstel voor een concrete aanpak op tafel. Het geduld bij het dorpshuisbe stuur begint op te raken, maar vooral ook bij de gebruikers van deze accommodatie. Gesprek De tekenclub, de EHBO, de mu ziekvereniging, de ANBO, de Yogaclub en de Plattelandvrou wenbond zijn alle aangewezen op 'Ons Dorphuis'. Zij willen nu echt weten wanneer hun huis vesting wordt verbeterd en ze gaan het gemeentebestuur daarover aanschrijven. Ruysse naars en Verboom snappen die onvrede wel. „Na een gesprek met de wethouder of met ambte naar Jos Schlicher hadden we steeds weer hoop. Ze tonen best begrip voor de situatie, maar dat heeft nog niks opgeleverd", zegt de voorzitter. Volgens hem zag het er bovendien tussentijds nog veel somberder uit toen het gemeentebestuur zich plotse ling ging afvragen of het dorps huis in Nieuwerkerk nog wel een wezenlijke functie had. Wellicht zouden de meeste acti viteiten wel een plekje kunnen krijgen in het nieuwe kerkcen trum of in de zaal van senioren wooncomplex De Steen- zwaanshof. Het dorpshuisbe stuur is blij dat die onzalige ge dachte inmiddels weer van tafel is. Het onderzoek in het kader van het Lokaal Sociaal Beleid lijkt de gemeentebestuurders inmiddels wel te hebben door drongen van het belang van de dorpshuizen. Vandalisme Ruyssenaars en Verboom wor den binnen het bestuur ge steund door nog vier vrijwilli gers. Allen zetten zich graag in voor deze accommodatie ten be hoeve van de leefbaarheid in het dorp, maar het is soms niet een voudig. Het bestuur moet stre ven naar zo'n verantwoord mogelijke exploitatie. De ge meente subsidieert wel in het verlies, maar dat mag niet de pan uitrijzen. Voor het klein on derhoud draait het bestuur zelf op. De geldt ook voor het herstel van schade door vandalisme. Dat rijst soms wel de pan uit. Op het parkeerterrein voor het dorpshuis wordt veelvuldig ge voetbald. De ruit werd inmid dels van spijlen voorzien om de schade te beperken. Er ligt inmiddels een dossier over het dorpshuis gereed voor de nieuwe wethouder A. van dei- Wouden. „Dan kan hij zich snel inlezen om op de hoogte te zijn van de nijpende situatie hier", zegt Verboom. De toiletten in het dorpshuis dateren uit de jaren zestig en zijn in slechte staat van onderhoud. foto Pieter Honhoff door Piet Kleemans NOORDGOUWE - De drijfmest die zaterdag uit een silo aan de Groeneweg bij Noordgouwe stroomde is opgeruimd. Onbe kenden hadden moedwillig de afsluiter van de silo openge draaid waarna ruim 300.000 li ter mest wegstroomde. De politie is op zoek naar de dader(s), maar dat heeft tot dus verre nog geen resultaat opgele verd. De kosten van de oprui ming worden geschat op een bedrag tussen de 5000 en 10.000 euro. De drijfmest liep de polder in, maar het meeste kwam in de sloot langs de Groeneweg te recht. Medewerkers van het inderhaast gealarmeerde Wa terschap Zeeuwse Eilanden damden zaterdag de sloot af om verdere verspreiding te voorko men. C. van Dijke van de afde ling waterbeheer van het water schap: „Die sloot mondt uit in een grotere watergang langs de Schouwsedijk richting 't Sas. We wilden voorkomen dat de drijfmest daar terecht zou ko men en dat is gelukt." De sloot in kwestie werd over een lengte van 400 meter afge damd en daarna leeggepompt. De drijfmest werd vervolgens terug in de silo gepompt. Om al le risico's uit te sluiten werd be sloten de sloot uit te baggeren. Het baggerslib werd op de sloot kant geschept en kan volgens Van Dijke daar verder geen kwaad. „Het kan zijn dat er nog wat mest inzit, maar het is bio logisch afbreekbaar en het le vert verder geen gevaar op." Het wegstromen van de drijf mest heeft volgens Van Dijke ZIERIKZEE - In een horecagelegenheid in Zierikzee werd in de nacht van zondag op maandag de tas van een 19-jarige be zoekster van het etablissement, een inwoonster van Zierik zee, gestolen. In de tas zaten paspoort, rijbewijs, OV-jaar- kaart, bankpas, sleutels en een geldbedrag van enkele euro's. OOSTKAPELLE - De 35 meter lange partytent van de Oran jevereniging van Oostkapelle heeft het begeven. Noodge dwongen worden nu tal van programmapunten in de Sport hal de Halve Maan gehouden. Harde rukwinden deden de tent gisterochtend bezwijken. Het doek liep enkele flinke scheu ren op en de constructie kwam naar beneden. In de loop van de dag nam de Oranjevereniging het besluit om de tent af te bre ken en het podium in sporthal de Halve Maan te plaatsen. En kele onderdelen van het programma, zoals de playbackshow, worden daar vandaag gehouden. Of de schade van de tent op eigen rekening komt of kan wor den verhaald op het Belgische verhuurbedrijf, kan secretaris mevrouw B. Jobse van de Oranjevereniging niet vertellen. Naast schade aan de tent, raakte ook een aantal lampen in de tent beschadigd. KRUININGEN - In de Duitse stad München wordt vandaag ook Koninginnedag gevierd door Nederlanders die daar wo nen en werken. Van de klederdrachtvereniging Ons Boere- goed reizen tien mensen naar Duitsland af om daar met Zeeuwse klederdracht een bijdrage te leveren aan het feest. Hoewel in München 30 april een gewone werkdag is, komen de daar woonachtige Nederlanders na het werk bij elkaar om een feestavond te houden. Om het geheel een Nederlands tint je te geven heeft het Nederlandse consulaat in München een aantal typisch Nederlandse activiteiten geregeld. Naast de Zeeuwse klederdracht zullen mensen van Ons Boeregoed er mosselen presenteren. BURGH - In een horecagelegenheid in Burgh is in de nacht van zondag op maandag ingebroken. De toegang tot het pand werd geforceerd en de dieven gingen er vandoor met een mo biele telefoon en de enkele euro's bevattende fooienpot. geen negatieve gevolgen voor de waterkwaliteit. „We waren er snel bij en het opruimen is voortvarend aangepakt. Zater dagavond laat was het meeste alweer opgeruimd en zondag volgden de laatste restj esHoe wel de drijfmest een penetrante geur verspreidde zijn bij het wa terschap na het incident geen klachten over stankoverlast binnengekomen. Voor degene die met voorbe dachten rade de afsluiter heb ben opengedraaid heeft Van Dijke geen goed woord over. „Ik begrijp echt niet waarom ie mand zoiets doet. Je hebt er niks aan en het heeft ons en de mest handelaar van wie die silo is een hoop last bezorgd. BRESKENS - Een 20-jarige Bressiaander is gistermorgen rond half drie met zijn auto in de sloot geraakt. De man kwam uit de richting Nieu wvliet en verloor op de Nieu wesluis weg in Breskens de macht over het stuur toen hij probeerde te rem men voor een overstekende kat of konijn. Een 20-jarige pas sagier eveneens afkomstig uit Breskens had last van zijn rug. De auto was aan voor- en achterkant beschadigd. MIDDELBURG - De weekmarkt in Middelburg gaat volgen de week gewoon door. Tot, dit jaar werd de markt in verband met hemelvaartdag verplaatst naar de woensdag ervoor. Het grootste deel van de standplaatshouders wilde dit jaar wel op donderdag staan. Omdat de kramen niet de hele Markt in be slag nemen, wordt naast de weekmarkt een hemelvaartsfair gehouden. door Jean-Lou de Gucht HULST - Dijkgraaf W. de Graaf van het Waterschap Zeeuws- Vlaanderen vraagt zich na het dodelijk ongeval zaterdag avond tijdens de rallysprint in Hulst af of er nog wel een vol gende rally moet komen. „Ik stel voor dat we met alle be trokkenen eens rond de tafel gaan zitten om te kijken of we wel op de goede weg zijn. Er zit immers een spanningsveld tus sen de bevordering van de ver keersveiligheid en deze tak van sport." Het waterschap, de grootste wegbeheerder van de regio, heeft een heleboel polder wegen in het kader van het ver- keersveiligheidsproject De Ruit ingericht tot zestig kilometer zone. Voorzitter van De Ruit en bur gemeester van Hontenisse A. Vogelaar kan zich wel in de woorden van de Graaf vinden. „Zonder dat ik wil vooruitlopen op de resultaten van zo'n ge- REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl sprek, denk ik dat het moment is gekomen om eens te evalueren wat dit weekeinde gebeurd is. We moeten ons maar eens de vraag stellen wat de waarde van deze rally is en welke nadelen er aan kleven. Het is uitermate zinvol dat de betrokken partijen eens gaan bezien wat ze ervan vinden. Ik denk dan aan de ge meenten Hulst en Hontenisse, het waterschap Zeeuws-Vlaan- deren en de provincie." Gedeputeerde J. Hennekeij (verkeer) staat niet onwelwil lend tegenover een gesprek. „De provincie is er weliswaar niet direct bij betrokken, maar ik wijs de suggestie van de Graaf zeker niet af." Hennekeij wil er wel voor waken om overhaaste conclusies te trekken. „Ik be grijp de reacties wel van mensen die kritiek hebben op het feit dat er een rally wordt gehouden op wegen waar een maximum snel heid van 60 kilometer is inge steld, maar ik wil er wel op wijzen dat het hier om een wed strijd ging waarbij geen ander verkeer op de weg werd toegela ten." Dat laatste benadrukt ook orga nisator van de rally, N. Biesheu vel. „De organisatie heeft er al les aan gedaan om de veiligheid te garanderen. Een ongeval is echter inherent aan deze sport. Dat weet elke rijder als hij in de auto stapt. Ik zou het jammer vinden als de autosport door dit ongeval in een kwaad daglicht komt." Tijdens de laatste klassements proef verloor Edwin Hoskam de macht over het stuur in een bocht van de Boudeloodijk bij Lamswaarde. De wagen botste vervolgens tegen een boom. De 27-jarige navigator Marcel van Nuland kwam hierbij om het le ven. GOES - Ronald de Winter ver zorgt samen met Stichting Goes Promotie een bloemen- en tuin- markt op vrijdag 10 mei op de Grote Markt in Goes. Naast verkoop van bloemen en tuinmaterialen zijn er optre dens in de muziektent en de kunstenaar Peter Verlaan zal met de kettingzaag kunstwer ken maken uit bomen. Leerlin gen van het Groen College hel pen kinderen bij het maken van een eigen moederdagcadeau. De markt is van 10.00 tot 20.00 uur. Marten Geerse toont de dode bruinvis die gisteren bij de Kreekraksluizen werd gevonden. foto Willem Woznitza door René Schrier RILLAND-BATH - Bij de Kreekraksluizen in de buurt van Rilland is gisteren een dode bruinvis gevonden. Het is het vierde exem plaar na drie eerdere vondsten in het afgelo pen weekeinde. De medewerkers van de Eerste Hulp bij Zeezoogdieren Zeeland hadden zondag al doorgekregen dat er bij het strandje van de Bergse Diepsluis een levende bruinvis was gevonden. Dit dier is teruggezet, maar heeft het waarschijnlijk niet gered. Volgens J. van der Hiele van de Eerste hulp is het maandag gevonden exemplaar zeer waarschijnlijk de bruinvis die bij de Bergse Diepsluis was te ruggezet. Van der Hiele gaat er vanuit dat de sterke wind de oorzaak is van het feit dat er de laatste dagen zoveel bruinvissen zijn ge vonden. Als er eerst een harde noordwesten wind is en daarna een zuidwester er achter aan, dan kun je er zeker van zijn dat er wel vissen aanspoelen, geeft hij aan. De gevonden dieren gaan vandaag in diep gevroren toestand naar Naturalis in Leiden waar verder onderzoek op de dieren wordt uitgevoerd. Van der Hiele legt uit dat duide lijk merkbaar is dat er steeds meer bruinvis sen komen. Dat leidt er automatisch toe dat ook meer zwakke exemplaren het loodje leggen. „De natuur is scherprechter, de zwakke exemplaren gaan het eerst." Mede daardoor ligt de diepvries van de Eerste Hulp inmid- door Ben Jansen VLISSINGEN - De binnenvaart en de kleine zeevaart op de Wes- terschelde hebben een nieuwe, veilige route van Vlissingen naar Hansweert. Veranderingen in het geulen- en platenpatroon maken het mo gelijk dat kleinere schepen on der de kust van Zuid-Beveland blijven en niet het vaarwater van de grote zeevaart hoeven te kruisen. Tot voor kort moesten schepen op de route Vlissingen-Hans weert via het Straatje van Wil lem van de Everingen naar het Gat van Ossenisse, waar ook de zeevaart van en naar Antwer pen gebruik van maakt. Dat le verde kruisingen op met alle risico's van dien. Het was onmogelijk de kortste route via de Everingen en het Middelgat te kiezen, omdat tus sen beide geulen ten zuiden van de Plaat van Baarland een ver- ondieping zat. Peilingen Peilingen van de meetinforma- tiedienst van Rijkswaterstaat hebben de afgelopen jaren te zien gegeven dat die verondie- ping aan het verdwijnen was en een verbinding tussen de Eve ringen en het Middelgat begon te ontstaan. Drie jaar geleden heeft de vaarwegmarkerings- dienst deze verbinding betond. Eerst met gele boeien voor de re creatievaart, vervolgens met ro de en groene blinde tonnen en sinds januari - nadat was vast gesteld dat de bevaarbaarheid bleef toenemen - met lichtboei en. De binnenvaart en de kleine zeevaart hebben nu een van de grote zeevaart gescheiden vaar weg voor het traject Vlissingen - Hansweert. „Uit een oogpunt van veiligheid streven we daar altijd zoveel mogelijk naar", zegt hydrograaf Frans Mol van de afdeling Verkeer en Vervoer van Rijkswaterstaat Zeeland. „Dat lukt alleen niet altijd, want we hebben te maken met de dynamiek van de Wester- schelde, die voortdurend geulen en platen verlegt. Hoofdvaarwater Zo was het Middelgat tot 1980 het hoofdvaarwater in het ge deelte van de Westerschelde tussen Hansweert en Terneu- zen. Nu heeft de Overloop van Hansweert deze functie. Mol: „We zouden de verbinding tus sen de Everingen en het Middel gat nu open moeten zien te hou den. Dat betekent misschien wel baggeren. Dat zou bijzon der zijn, want dat heeft Neder land in de Westerschelde nog niet zoveel gedaan. Vlaanderen voert hetbaggerwerk uit." De veranderingen in het geulen en platenpatroon hebben ook als gevolg dat het Straatje van Willem geleidelijk is verzand. Sinds 1 januari is deze geul niet langer met boeien gemarkeerd. Mol: „Maar dat kan een tijdelij ke zaak zijn. Misschien is die geul over vijf jaar wel weer te rug. Je weet het nooit in de Wes terschelde." dels propvol met een dozijn dode bruinvis sen en zeehonden die de afgelopen weken in Zeeland zijn aangespoeld. In het geval van de bruinvissen gaat het meestal om één- of tweejarige dieren die door hun moeder verstoten zijn omdat die een nieuwe bruinvis heeft gebaard. Als deze jonge dieren niet aan voldoende voedsel kunnen komen of gered worden, zijn ze ten dode opgeschreven. Dan zijn ze op den duur niet krachtig genoeg meer om uit de bran ding weg te komen en spoelen ze aan. Overigens moest Van der Hiele maandag avond ook nog in actie komen voor een vis bij het EPZ-strandje te Borssele. Daar was een Steur, een kabeljauwsoort, aangespoeld van 1,2 meter. Ook dat dier gaat mee naar Leiden. dinsdag 30 april 2002 (koninginnedag) CENTRAAL ALARMNUMMER 112 SCHOUWEN-DUIVELAND Huisartsen: Zierikzee, ma. 18.00-wo. 08.00 uur: J. B. Visser, Zierikzee, tel. (0111) 413965 Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek en Brouwers haven, dins. 8.00-wo. 08.00 uur: Burgh-Haamstede: G. van Beek-Ver beek, tel.(0111)651861; Spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Oosterland, ma. 17.00-wo. 08.00 uur: A. Dorrestein, Dorpsweg 5, Bruinisse, tel. (0111)482120. Tandartsen: H. B. Geleijnse-Szitajtis, Noordstraat 12, Burgh-Haamstede, tel. (0111) 652698. Spreekuur 16.30-17.30 uür. Apotheken: Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111 412906, geopend van 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Oosterschelde Thuiszorg: Schouwen-Duiveland: Tel. (0113) 249111. Dierenartsen: Weekenddienstartsen voor spoedgeval len telefoon 412180. Spoedgevallen ge zelschapsdieren 13.00-13.30 uur, Greve- lingenstraat 17 te Zierikzee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31