Religie is cement samenleving De lange wachtlijsten kosten levens PZC PZC Rampscenario voor hongerend Afrika P7.C GroenLinkse theoloog Harrewijn laakt visie politiek op godsdienst 30 april 1952 dinsdag 30 april 2002 De overheid moet meer aandacht schenken aan de rol van religie als bindend element in de samenle ving, betoogt Groen- Links-Kamerlid en theo loog Ab Harrewijn in zijn boek Bijbel, Koran, Grondwet. door Mare Janssens Eigenlijk had Ab Harrewijn, die naast parlementariër ook dominee in de Nederlands Hervormde Kerk is, zijn boek vorige week uitgebreid willen presenteren. Maar de plotselin ge val van het kabinet eiste alle aandacht op. „Kijk, bij het boek van Pim For- tuyn was weliswaar veel ru moer, maar het kabinet hield stand. Mijn boek leidt direct tot de val van het kabinet", grapt hij. En met een beetje serieuze ondertoon: „Je kunt wel een oorzakelijk verband vinden. Als alles wat ik schrijf wordt uitge voerd, dan zou Paars direct ter ziele zijn." De twee paai-se kabinetten heb ben nauwelijks oog voor de rol van godsdienst in de samenle ving, wil Harrewijn maar zeg gen. Een grote tekortkoming, maar ook wel weer begrijpelijk. „Tot 1994 dicteerde het CDA hoe er tegen godsdienst moest worden aangekeken. De partij had alleen oog voor de verzuilde instituties en belangengroepe ringen die niet meer van de men sen zelf waren. Paars heeft zich daar terecht van losgemaakt, maar heeft van de weeromstuit alle aandacht voor religie verlo ren. Terwijl godsdienst een erg belangrijke rol speelt in de sa menleving." Pgars' oogkleppen ten aanzien van religie bleken onder meer bij de ethische onderwerpen als homohuwelijk en euthanasie. „Ik heb me verbaasd over de on handigheid waarmee het paarse kabinet omsprong met de tegen standers. Ze werden absoluut niet serieus genomen." Maar ook de kerken hebben slecht ge opereerd, meent Harrewijn, die zelf achter cle paarse plannen stond. „Ze hebben zich op het laatste moment nog voor een partijpolitiek karretje laten spannen. Het was veel beter ge weest als er een discussie was ontstaan over de kwaliteit van het leven. Het is immers onzin dat het leven pas kwaliteit heeft, als je gezond bent." Dialoog en discussie, zodat mensen elkaar beter begrijpen. Dat is de insteek van Harrewijn bij zijn pleidooi voor meer aan dacht voor religie. Vooral bij ethische onderwerpen is dat van groot belang. „De overheid moet naar kerken en moskeeën luisteren, omdat zij daarover juist veel hebben nagedacht." Dat betekent echter niet dat de overheid hun ideeën ook moet overnemen. „Het effect van zo'n debat kan heel anders zijn." Stimuleren Draagvlak creëren is één doel van een debat, maar de vrijzin nige Harrewijn maakt er geen geheim van dat hij ook op ande re uitkomsten hoopt. Misschien zullen de orthodoxe gemeen schappen binnen de islam en het christendom over hun eigen ideeën aan het denken worden gezet. „Een gesprek met ortho doxe moslims over het homohu welijk zal waarschijnlijk nooit geleid hebben tot aanpassing van de voorstellen. Maar het had de discussie in die kring wel kunnen stimuleren." Het resultaat van een debat kan nooit afgemeten worden aan de mate waarin mensen het met el kaar eens worden, vindt de par lementariër. „Het effect kan soms op totaal andere terreinen liggen. Pax-adoxaal genoeg heeft juist de euthanasiewetgeving ook bij christenen ertoe geleid dat zij meer aandacht kregen voor palliatieve zorg." Imams De dialoog tussen godsdiensten is voor het GroenLinks-Kamer- lid zo belangrijk dat hij het zelfs verplicht wil stellen. In zijn boek pleit hij ervoor dat imams op christelijke scholen een in troductie geven over de islam, terwijl dominees en pastoors dat op de islamitische scholen over het christendom moeten doen. „Mochten reformatori sche of islamitische scholen uit eindelijk weigeren mee te wer ken aan deze benadering van ontmoeting en confrontatie, dan wordt het tijd artikel 23 uit de grondwet (over de vrijheid van onderwijs, red.) te schrap pen", voegt hij daaraan toe. Leidt dit dwingende standpunt na de arrogantie van het CDA en die van Paars, niet tot de arro gantie van Gx-oenlinks-Kamer- lid Harrewijn? Hij erkent dat er dwang in zijn voorstel zit, maar staat daar voluit achter. „We moeten met elkaar in één sa menleving leven. Als je in het ondexwijs al niet verplicht kunt worden met elkaar kennis te maken, waar dan wel? Ik ben de vrijblijvendheid van de toleran tie een beetje zat. Het is piima als mensen hun eigen scholen stichten en die in stand willen houden. Maar het is toch niet te veel gevraagd datje daar het ge luid van andersdenken toelaat. Het kan heel veel vooroordelen ten opzichte van elkaar wegne men. Vrijheid van onderwijs mag niet verworden tot vrijheid van isolement." Staatssecretaris Om de aandacht voor gods dienst bij de overheid te bevor deren, pleit Harrewijn voor een staatssecretaris voor Gods dienst en Ethiek. „Deze kan er dan voor zorgen dat religie door het hele beleid volop de aan dacht krijgt. Hij moet dus niet de geestelijke verzorging in het leger en de gevangenissen bij de ministers van Defensie en Justi tie weghalen, maar hen juist sti muleren die te bevorderen." Mocht GroenLinks straks bij de coalitiebesprekingen betrok ken raken, dan moet zijn partij dat van Harrewijn zeker in brengen. „Met partijen als PvdA, CDA en eventueel de ChristenUnie, zal er ten aanzien van religie een ander klimaat aanbreken." GPD doorWim Boogaart Ik las in de PZC van 27 april het commentaar en de repor tage over de wachtlijstproble matiek. De PZC is één van de weinige media, die over de grens kijken voor een oplossing van de problemen in de zorg. Politiek en media in het algemeen heb ben last van de poldercultuur onder het motto: kijk voor de publieke systemen vooral niet buiten de landsgrenzen en meen dat de Nederlandse systematiek de juiste is. In alle landen van de wereld krijgen mensen kanker of welke 'andere ziekte dan ook. Het World Health Report 2000 geeft 'claar duidelijk een overzicht van. Wie de Europese statistiek over de zorg ziet doet een voor Nederland dramatische ont dekking. Nederland heeft ver geleken met de andex'e Europese landen per honderdduizend in woners minder dan de helft van het aantal specialistenDat is de werkelijke oorzaak van de wachtlijsten. Dat er te weinig zorgverleners "zijn, is geheel de verantwoorde lijkheid van de politiek in het al gemeen en van mevrouw Borst als minister van Volksgezond heid in het bijzonder. De oor zaak van de wachtlijsten en de enorme stijging van de ziekte kosten is het niet-opleiden van specialisten en ziekenverzor genden. Om tot de opleiding me dicijnen toegelaten te worden moet men loten. Verder is er een Nederlands onderonsje tussen zorgverzekeraar en zorgverle ner. Er is een Nederlands kartel van zorgverzekeraars, waar door er geen buitenlandse zorg verzekeraar aan de bak komt. Buitenlandse zorgverleners worden vanwege budgetmatige overwegingen vrijwel niet toe gelaten. lhefficiënte bijverschijnselen 'zijn de fusiedrang en de enorme vergadercultuur in de zieken huizen. Dat geeft constante or ganisatorische veranderings processen, waardoor er weer minder tijd 'aan het bed' over blijft. En het drijft de kosten voor het totale proces op. We hebben in Nederland geluk kig een hoge levensstandaard. Minister Borst liet dat een En- gèls bureau uitzoeken. Dat kwam met dezelfde conclusie als WHO Health Report 2000, dat vrij op het internet in te zien is. We staan qua levensverwach ting op de zestiende plaats. Desalniettemin heeft de ge In deze tabel zijn uit de statistieken van Health in the EU under the micro scope 2000, de aantallen specialisten voor general surgery, gynaecology, car diology en paediatrics bij elkaar opgeteld. Zo gere kend blijkt dat Nederland per 100.000 inwoners minder dan de helft van het aantal specialisten heeft dan de andere Euro pese landen. Aantal specialisten per 100.000 inwoners Gemiddeld 44,8 Griekenland (1998) 81,9 Duitsland (1995) 57,0 Luxemburg (1999) 47,5 Portugal (1998) 46,3 Spanje (1996) 45,9 België (1998) 43,8 Frankrijk (1999) 41,2 Finland (1999) 40,9 Oostenrijk (1998) 37,6 Denemarken (1998) 29,4 Nederland (1998) 21,6 De werkelijke oorzaak van de wachtlijsten ligt in het feit dat Nederland per honderdduizend inwoners de helft minder specialisten heeft dan andere Europese landen, meent publicist Wim Boogaart. foto Rob Hirdes/GPD zondheidszorg grote organisa torische problemen. Waarschijnlijk zijn door de wachtlijsten en het gebrek aan tijd van de specialisten al dui zenden mensen omgekomen. Om de ernst van het probleem onder ogen te krijgen, moet de politiek daar onderzoek naar verrichten. Ik vind dat onmid dellijk strenge en drastische maatregelen genomen moeten worden, om de zorg weer binnen de Europese normen te kx-ijgen. De blokkades op alle medische opleidingen moeten vervallen. Iedereen die dat wil moet aids of ziekenverzorger kunnen wor den. Er zijn dan niet gelijk méér opleidingsplaatsen. Het zal nog minstens 6 tot 10 jaar duren eer er weer voldoende specialisten zijn. Dit is dus een maatregel voor de lange termijn. Voor de korte termijn zou een samenwerkingsverdrag (co-ca- re) met België en Duitsland uit komst kunnen bieden. Zo'n overeenkomst kan de export van zorg en de imp oil van zorg verleners mogelijk maken. En op basis van zo'n verdrag kun nen opleidingsplaatsen in Bel gië en Duitsland ingekocht wor den. Voor wat hoort wat: België wil graag een vergunning om de IJzeren Rijn aan te leggen en Duitsland wil bijvoox'beeld graag een railverbinding met de Rottex'damse havens via de Be tuwelijn. Kartel Het onderonsje van zorgverze keraars en zorgverleners moet worden opengebroken. De Duitse en Belgische zorg zijn véél goedkoper. Ontmantel het Nederlandse kartel van zorg verzekeraars. Laat Duitse en Belgische zoi'gverzekeraars toe in Nederland, zodat er daad werkelijke concurrentie kan ontstaan. Besteed cle Neder landse zoi'gverlening in de eex-- ste vier jaar voor een deel uit in het buitenland (België en Duits land). Houd wel rekening met sociale omstandigheden. Jonge re patiënten gaan gemakkelij ker naar het buitenland dan ou dere. Zorgverzekeraars moeten binnen een jaar centraal zorgen voor de oplossing van de wacht lijsten. Voeren ze dat niet uit, dan moet de overheid een Cen traal Wachtlijst Bemiddelings Instituut in het leven roepen, dat directe hulp regelt. Wacht lijstbemiddeling als taak van de huisartsen vex~valt als er geen wachtlijsten meer zijn. Ook de complicaties als gevolg van het lange wachten op behandeling vervallen. Daardoor zullen art sen veel meer tijd aan de directe zorg kunnen besteden. Kondig een fusiestop af voor de zoi'gcentra en kweek zo organi- satorische rust. Decentraliseer alle eenvoudige operaties naar kleine ziekenhuizen. De grote ziekenhuizen kunnen speciali seren naar de ingewikkelder operaties. Schakel waar moge lijk hotels in voor het transfer- verblijf van patiënten. Er moet één (centraal) systeem voor de declax-atie van zorgverleners bij zorgverzekeraars komen. En waarom moet elk ziekenhuis zijn eigen ontwikkeling naar een miljoenen euro's kostend automatiseringspakket door maken? Regel dat centraal! Er moet een landelijke 112 voor alle noodgevallen komen met een permanente indicatie van de positie en de beschikbaar heid van hulpdiensten, inclusief eerste hulp en intensive cax'e. De ambulances dienen binnen 15 minuten ter plekke te zijn en daarna binnen 15 minuten op een eerste hulp. Alle ambulan ces worden uitgerust met hart- x-eanimatie-apparatuur. Er moet een maximalisatie ko men van het percentage indirec te kosten ten opzichte van de di- x-ecte kosten in de ziekenzorg. Met een vierjarige planning voor de reductie van de indirec te kosten als leidraad. Ook moet de geneeskundige behandeling van niet-Nederlanders worden betaald via het ministerie van Buitenlandse Zaken. Er moet meer aan preventie ge daan worden. Een veiplicht rookverbod in bedrijven, open baar vervoer en openbare gele genheden zou een begin zijn. Continue campagnes om goed te eten en te bewegen zijn nodig. En een strikter beleid ten aan zien van voedselproductie. Sta geen invoer of uitvoer toe van genetische gemanipuleerd eten. Onderzoek de kankerverwek kende eigenschappen van de voedselbereiding. Besparing De zorg wordt zonder wachtlij s- ten zeker een kwart procent goedkoper. Het opereren van Nederlandei's in België en Duitsland zal de helft kosten van de Nederlandse prijs. Com plicaties ten gevolge van wacht lijsten vervallen. Daarom ver wacht ik dat na vier jaar de kosten in de gezondheidszorg met minstens 25 procent gere duceerd zijn. Dan zal er tijd vrij komen om de kwaliteit van de Nederlandse specialist en zie kenverzorgende op Europees niveau te brengen. Wim Boogaart is publicist te Nieu- werkerk. Bronnen: Eurostat, Health in the E U under the microscope 2000. WHO, World Health Report 2000: www.who.int/whr/2000/en/re- port.htm door Eeico van der Linden De voedselhulporganisa tie van de Verenigde Na ties (WFP) voorspelt een ca tastrofe in zuidelijk Afrika, waar zes landen al twee tot drie jaar in de greep zijn van droogte en/of overstromin gen. „Als het zo nog een paar maanden doorgaat, en alles wijst daar op, dan dreigen vijf miljoen mensen te ver hongeren", zegt Judith Le wis, directeur Oost- en Zui delijk Afrika van WFP. Lewis is emotioneel na een reis van zes weken door Ma lawi, Zambia, Zimbabwe, Mozambique, Swaziland en Lesotho. De situatie in voor al de eerste drie landen ver slechtert met de dag, terwijl de respons van de internatio nale donorgemeenschap ge- ring is. „We hebben om 69 miljoen dollar gevraagd en tot nu 3 miljoen ontvangen." Volgens WFP is er niet ge noeg voedsel voor de 2,6 mil joen mensen die nu honger lijden, laat staan als straks het aantal verdubbelt. En daarmee houdt Lewis volop rekening. „Met wéér een slechte maïsoogst voor april en mei in het verschiet, de aanhoudende dx'oogte en de economische crises die zowel schaarste als torenhoge prij zen veroorzaken, is er weinig reden voor optimisme." Verschil De nood is gi'oot en wordt al vergeleken met die van 1991/1992. Een belangrijk verschil met toen is dat nu aids dominant aanwezig is. De situatie escaleert snel en WFP verwacht over een maand de hele x-egio tot rampgebied te moeten uit roepen. Het kleine Malawi, waar het WFP probeert 300.000 men sen te voeden, is er het slechtst aan toe. Het land heeft zowel met de gevolgen van droogte als overstromin gen te maken. Lewis: „Je ziet verlaten dorpen, verdroogde bouwgrond, vrouwen die mi greren, half lege scholen. De maïs wordt groen geoogst, waardoor er twee maal zo veel van nodig is voor een maaltijd." Krokodillen De directeur is geschokt over 'on-Afrikaanse' zaken als diefstal van oogst - 'mensen gaan ïxiet meer naar een trou werij of begrafenis uit angst het laatste voedsel kwijt te raken' - maar ook over de ri sico's die mensen nemen om maar iets te eten te vinden. „Ik sprak een man bij de grens met Mozambique, die in een rivier vol krokodillen duikt om bollen van water hyacinten te zoeken. Dat is wanhoop." In Zambia, waar 1,3 miljoen mensen op noodhulp zijn aangewezen en 'de rekening' maar voor 40 procent is ge dekt, is de situatie kritiek. Zimbabwe, tot voor kort een voedselexporteur, gaat ook een catastrofe tegemoet door droogte en het chronische mismanagement van het Moegabe-regime. Oordelen Lewis is voorzichtig met po litieke oordelen, maar niet met het beschrijven van de situatie. „Er is echt niets meer. Men trekt massaal naar de steden, waar zich lange x'ijen vormen om nog iets eet baars te pakken te krijgen. De regering zegt dat ze zal in kopen, maar zonder buiten landse valuta - hét probleem van alle landen - is dat onmo- gelijk." De landbezetingen in Zim babwe hebben de landbouw productie doen kelderen en de bex'eidheid bij donors om het land te helpen doen afne men. Maar Lewis blijft opti mistisch. Ze ondex'streept dat critici als Australië en de Verenigde Staten geld heb ben overgemaakt - ook al is het veel te weinig om voed sel te kopen voor de 558.000 hogerende Zimbabwanen. GPD RIDDERORDEN -EenItali aanse fotograaf is in Napels gearresteei-d, nadat hij zich zelf tot Prins Don Luca di Be- nincas had verheven. In die hoedanigheid had de valse prins zo'n drieduizend men sen een (waardeloze) ridder orde verleend, tegen betaling van flinke bedragen. Zelfs twee bisschoppen lieten zich verleiden. WINKELSLUITING - In de jaarvergadering van de Ver eniging Handelsbelang in Middelburg is een motie aan genomen over de winkelslui ting. Het bestuur vindt, dat de winkelsluiting op dins dagmiddag moet worden ge wijzigd in maandagmorgen. Dan zijn er immers weinig kopers te verwachten. De x-est van de week moeten de ondernemers klaar staan om klanten te bedienen, en met name voor de verkoop aan vreemdelingen en de verzor ging van het platteland. JEUGDHERBERG - InVlis- singen wordt 10 mei officieel jeugdherberg De Schelde- stroom geopend gevestigd in de oude Willem III-kazerne aan de Oranjestraat. Dit jaar zal het naar verwachting zo'n 5000 trekkers onderdak bieden. In augustus hoopt men een klein openluchtthe ater gereed te hebben Hoofdredactie: A L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Po'stbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115) 645741 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst- 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10 30 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc ril Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 13.30 uur. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0118) 484000 Fax (0118) 470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van /,-) per maand; 19,25 per kwartaal; 52,- - per jaar: 198,-- Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,~ zaterdag €1,50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93 00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel: 0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stolt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC. afdeling :~2. Postbus 18,4380 AA Vlissingen. Behoort tot LUGQEflSr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 2