PZC Staatssecretaris zaait verwarring Campinghouder is papierwinkel zat Borst zet in op volwaardige ziekenhuizen Schouwen telt meevaller van ruim drie ton Museum Goemanszorg timmert aan de weg Akkoord over cao havens Vlissingen en Terneuzen bereikt Schouwen gebaat bij duidelijkheid over tweede woningenbeleid Schilderijen uit Campveerse Toren gestolen Eerste prijs Luctor et Emergo zeeuwse almanak Doorgedraaid waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND dinsdag 30 april 2002 door Famke van Loon ZIERIKZEE - Schouwen-Dui- veland is wat betreft het tweede woningenbeleid vooral gebaat bij duidelijkheid. Dat vindt de Schouwse wethouder A. van der Wouden. Dat Den Haag nu voor langdurige bewoning van va kantiehuisjes praat over een ge- doogbeschikking, zaait in zijn optiek alleen maar verwarring. De gemeente Schouwen-Duive- land heeft de afgelopen jaren duidelijk haar koers uitgezet: het zogeheten scheef wonen gaat met strenge controle op de helling. Geen permanente be woning meer van de huisjes op de vakantieparken, terwijl de huizen in de kernen niet meer als tweede woning gebruikt mo gen worden. En zo moet het ook van Den Haag. Staatssecretaris Remkes stelt klip en klaar dat gemeenten deze 'illegale bewo ning' moeten aanpakken: hetzij door de situatie te legaliseren, hetzij door dit scheef wonen de wereld uit te helpen. Maar zo zwart-wit als het tot voor kort door de staatssecreta ris geschetst is, blijkt het niet te zijn. Tijdens een verkiezingsbij eenkomst in Ermelo (eind fe bruari) insinueerde Remkes al dat de overheid misschien wat soepeler moet omgaan met de mensen die al langer permanent in een recreatiewoning huizen. In antwoord op kamervragen vindt minister Pronk nu ook dat gemeenten 'maatwerk' mogen leveren in de jacht op de illegale bewoning. Binnen de regels van de Vijfde Nota Ruimtelijke Or dening moeten de lokale be stuurders de kwestie met deze groep bewoners via ondermeer een 'persoongebonden gedoogs- beschikking' kunnen oplossen. Verwarring Wethouder Van der Wouden (volkshuisvesting) is 'niet erg gelukkig' met deze uitlatingen van de Haagse bewindslieden. Weliswaar sluit deze opstelling naadloos aan bij het gemeente- VEERE - Twee schilderijen van Dirk Koets zijn zondag gestolen uit de Campveerse Toren in Vee- re. De schilderijen zijn ongeveer 35 bij 40 centimeter groot. Op de ene staat een garnalenpelster afgebeeld en op de andere een molen. Ze zijn samen zo'n zevendui zend euro waard. De diefstal is vermoedelijk zondag gepleegd tussen 13 en 18 uur. Bij de politie is aangifte gedaan. Koets is in 1895 in Wissenkerke geboren en in 1956 in Veere overleden. Zijn landschappen, zeegezichten en figuren spelen zich vooral op Walcheren af. Vooral de vissersschepen van Veere inspireerden hem. lijk beleid, dat langlopende za ken met een gedoogbeleid of uit sterfconstructie wil oplossen, maar de uitspraken zaaien ook verwarring. Temeer omdat de twee politici niet aangeven wat 'zeer lang' wonen in een vakan tiehuisje precies is, bij hoeveel jaren de grens ligt. ,,Het schept alleen maar onduidelijkheid. Mensen kunnen gaan denken dat het bespreekbaar is of geven er hun eigen interpretatie aan", aldus Van der Wouden. Omdat de kwestie wat betreft het scheef wonen zonder deze nuances al 'een enorm circus' met zich meebrengt, is Schou- wen-Duiveland volgens de wet houder gebaat bij duidelijk heid. Als uitloop van de Notitie Recreatie- en Tweede Woningen brengt de gemeente op dit mo ment exact in kaart hoe groot het probleem is op de eilandelij- ke vakantieparken. Op basis van die feiten moet de gemeente keuzen maken. ,,Als college moeten we kijken hoe we daar mee omgaan. Mensen die vier, vijf of zes jaar op een park wo nen, wat moeten we daarmee? Heeft het zin die eruit te zetten?" Die duidelijkheid wil de wet houder snel op tafel hebben. Te meer om te voorkomen dat de provincie de gemeente kort op het zogeheten contingent, het aantal nieuwe woningen dat Schouwen-Duiveland mag bouwen. Want zonder op de hui dige inventarisatie vooruit te lopen, is de verwachting dat het soms 'best schrikken' zal zijn, omdat de permanente bewo ning op een park boven de twin tig procent uitkomt. Wanneer Middelburg die woningen van het contingent aftrekt, worden de Schouwse nieuwbouwplan- nen drastisch ingeperkt. Van der Wouden: „Het klinkt al lemaal heel sympatiek, maar misschien mogen we dan straks minder woningen bouwen." Streek- en Landbouwmuseum Goemanszorg ontving vorig jaar 13.000 bezoekers. door Piet Kleemans DREISCHOR - Het gaat goed met Streek- en Landbouwmu seum Goemanszorg in Dreischor. Vorig jaar brachten 13.000 mensen een bezoek aan het museum en nog voor de sei- zoenstart 2002 was de vijfdui zendste reservering binnen. Het aantal donateurs is opgelopen tot 843. Voor hen wordt vrijdag 17 mei een speciale donateurs dag gehouden. Het streek- en landbouwmuse um werd begin jaren tachtig van de vorige eeuw gevestigd in een voormalig schoolgebouw aan de Pieter Moggestraat in Dreischor. In 1996 verhuisde het museum naar de zeventiende- eeuwse boerderij Goemanszorg aan de Molenweg. Sinds de ver huizing timmert Goemanszorg stevig aan de weg en dat leverde het museum in 1998 een prijs van 15.000 gulden op in de strijd om de Kern met Pit-trofee op. De magische grens van tiendui zend bezoekers werd voor het eerst in 2001 overschreden, me de doordatdank Dreischor werd uitgeroepen tot het Groenste dorp van Nederland en één van de groenste dorpen van Europa. Om die status zoveel mogelijk uit te buiten, staan voor 2002 verschillende nieuwe activitei ten in en rond Dreischor op sta pel. Daarbij wordt Goemans zorg niet vergeten. Het museum wordt startplaats van een ring- route die langs de mooiste plek jes van Dreischor voert. Trots Net als het bezoekersaantal stijgt ook het aantal donateurs, dit jaar liep dat op tot 943. ..Daar zijn we trots op. Het getal duizend komt al een beetje in zicht", zegt secretaris/penning meester D. van 't Leven van de Stichting Vrienden van het Streek- en Landbouwmuseum. Het geld dat de donateurs bij el kaar beschikbaar stellen helpt het museum de collectie te blij ven vernieuwen en daarmee aantrekkelijk te houden. Goemanszorg houdt haar dona teurs in ere en dat gebeurt onder meer door de jaarlijkse dona teursdag. Vorig jaar werd die bezocht door 270 vrienden van Goemanszorg. Vrijdag 17 mei wordt de jaarlijkse dag gehou den. Na een welkomstwoord van K. Buth, voorzitter van de Stichting Vrienden van het Streek- en landbouwmuseum foto Pieter Hon hoff zijn er verschillende lezingen en demonstraties. Ir. J. van Sloten, oud-directeur Waterleiding, vertelt over de waterleiding op Schouwen- Duiveland, J. Beijersbergen geeft een toelichting op natuur ontwikkelingsplan Tureluur en J. Scheele en J. de Wilde geven uitleg over de thema-tentoon stelling 'waterschapsbeheer' die momenteel in het museum te zien is. Verder bestaat voor de donateurs de mogelijkheid met een paardentram naar de histo rische rioolwaterzuiveringsin stallatie, de Pasveersloot aan de Welleweg te gaan. door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Vakbonden en de directie van NV Haven van Vlissingen (HVV) en Verbrugge Terminals in Terneuzen hebben een akkoord bereikt over een nieuwe cao. Dat in tegenstelling tot Total, waar de onderhande lingen zijn vastgelopen. Werknemers van de NV Haven van Vlissingen (HW) en Ver- brugge Terminals in Terneuzen krijgen vier procent loonsver hoging. Als de inflatie dit jaar hoger is dan drie procent, komt daar 0,5 procent bij. Daarbo venop krijgen de medewerkers van HW jaarlijks 2,25 procent extra loon, net zo lang totdat de achterstand met de lonen bij Verbrugge Terminals is ingelo pen. Die achterstand bedraagt circa acht procent. Personeel van HW was na de overname door Verbrugge Terminals daarover ontevreden. Om hun eisen kracht bij te zetten legden ze het werk twee weken geleden tot twee keer toe kort neer. Het bedrijf stelt aan de nieuwe CAO wel één voorwaarde: het inlopen van de achterstand ge beurt alleen als het bedrijf winst maakt. FNV-bestuurder W. Waumans: „Een voorwaarde waar we het mee eens zijn. Het bedrijf moet het wel kunnen be talen." Het personeel is gisteren inge licht en heeft unaniem inge stemd met het akkoord. De on derhandelingen over minder heikele punten gaan nog door. Maar de bonden verwachten daar geen problemen. Bij Total in Vlissingen zijn de onderhandelingen over een nieuwe cao vastgelopen. De vakbonden eisen vier procent loonsverhoging. Total biedt 3,5 procent. Verder verschillen de meningen over de hoogte van de bonus die werknemers krijgen als het bedrijf goed draait. De bonden willen 500 euro per werknemer, het bedrijf biedt 350 euro. Volgende ronde FNV-bestuurder E. Schellen berg: „Hoe vast de onderhande lingen zitten, blijkt op 6 mei. Dan is de volgende ronde bij de onderhandelingen bij Shell. Hoewel de directie van Total het niet hardop zegt, kijkt het daar naar. De afgelopen jaren is ge bleken dat het afsluiten van Cao's bij bedrijven snel gaat als die van Shell of Akzo zijn afge sloten. Alle bedrijven richten zich naar die twee grote onder nemingen. Akzo heeft vorig jaar een tweejarige overeenkomst gesloten, dus iedereen kijkt naar Shell. De kans is groot dat er na 6 mei bij Total ook meer mogelijk is." Op 27 mei praten de vakbonden en de Total-di- rectie verder. Komt er dan geen akkoord, volgen drie dagen la ter ledenvergaderingen. door Famke van Loon BRUINISSE - Eigenaar R. Col lie van Camping Onze Hoeve in Bruinisse wordt er moedeloos van: de papierwinkel die door de overheidsprocedures op het bordje van de ondernemers te recht komt. Zeker omdat op be zwaarschriften en brieven lang niet altijd wordt gereageerd. „Ze zouden zelf eens wat effici ënter moeten gaan werken." Collie neemt het overheidshan delen onder vuur naar aanlei ding van een dwangsom, die de provincie hem vorige week op legde. Hij zou hebben nagelaten een legionellarisico-analyse uit te voeren in het zwembad van de camping. Dat onderzoek is ech ter nog niet uitgevoerd, omdat Delta Nuts, zo laat het bedrijf per brief weten, hiervoor nog met de tijd heeft gehad. De pro vincie weet van deze vertraging, omdat zij van de Bruse onderne mer een kopie van de brief heeft gekregen. Verhoogd risico Eigenaren van zwembaden en andere badinrichtingen zijn verplicht minstens eens in de drie jaar hun installaties te la ten controleren op legionella- besmetting of de kans daarop. Wanneer de controleurs een 'verhoogd risico' constateren, moet de ondernemer maatrege len nemen. Bijvoorbeeld door de installatie aan te passen of te vernieuwen. De provincie heeft in dat kader ruim vijftig zwem badbeheerders opgedragen vóór 25 maart deze legionella- analyse, eventueel met beheers plan, op de Middelburgse bure len te leggen. Zij, die zich niet aan deze deadline hielden, heb ben nu een dwangsom opgelegd gekregen. Tot deze groep behoort cam pinghouder Collie uit Bruinisse. Dat die risico-analyse nog niet is uitgevoerd, is voor hem met nieuw. Maar dat hem hierdoor nu een fikse boete boven het hoofd hangt verbaast hem wél. Het onderzoek heeft - deels bui ten zijn schuld om - vertraging opgelopen. Hij heeft de provin cie hiervan op de hoogte gesteld. „Daarom begrijp ik al die com motie niet", stelt Collie veront waardigd. Een deel van de vertraging is veroorzaakt door een misver stand. Collie kreeg het verzoek van de provincie voor het onder zoek, maar leefde in de veron derstelling dat de analyse alleen uitgevoerd moest worden bij zwembaden die in bedrijf zijn. Op dat moment was zijn zwem bad winterklaar buiten ge bruik. Na een tweede brief 'met dreigende toon' heeft hij begin maart alsnog Delta Nuts inge schakeld om de installaties te komen controleren. Deze laat vier dagen voor de gestelde door Henk Boot TERNEUZEN - Demissionair minister Borst van Volksge zondheid zegt ernaar te streven zowel in Vlissingen als in Goes volwaardige basisziekenhuizen overeind te houden. De concentratie van de specia listen kindergeneeskunde in het Oosterscheldeziekenhuis in Goes is wat haar betreft 'om keerbaar' zodra zich in zieken huis Walcheren te Vlissingen omstandigheden aandienen die dat mogelijk maken. „Ik kan natuurlijk geen ijzer met handen breken, maar ik vind dat we op beide plaatsen faciliteiten overeind moeten houden, liefst zeven keer 24 uur rond de klok"aldus Borst giste ren tijdens een werkbezoek aan Zeeuws-Vlaanderen. Ze geeft daarmee gehoor aan een oproep vanuit de Tweede Kamer om te voorkomen dat ziekenhuis Walcheren in Vlis singen uitgekleed dreigt te worden omdat de kinderspecia listen in het Oosterscheldezie kenhuis in Goes onder één dak gaan. Ze wijst wel op de gecompli ceerde situatie. „Er moet na tuurlijk voor de spcialisten wel genoeg emplooi zijn. Maar ik kan me voorstellen dat er naast dagverzorging en polikliniek op het gebied van kindergenees kunde in Vlissingen taken bij komen, in de sfeer van jeugdge zondheidszorg en vaccinaties", aldus de minister. Zoals bekend zijn patiënten op Walcheren benauwd dat ze straks voor alle behandelingen op het terrein van verloskunde en kindergeneeskunde naar Goes moeten. Die kinderartsen concentreren zich vanwege ge brek aan voldoende werk daar in het Oosterscheldeziekenhuis. „Vroeger lagen de ziekenhuizen vol met zieke kinderen. Nu heb ben we een niveau bereikt met onze gezondheidszorg waar door dat gelukkig niet nodig is. Maar dat heeft weer een keerzij de, zoals je op Walcheren en Midden-Zeeland ziet", aldus Borst. Overigens is directeur H. No tenboom van patiëntenorgani satie Klaverblad content met de opstelling van de demissionaire minister. In een onderhoud dat hij met de bewindsvrouwe had heeft ze toegezegd dat wat haar betreft concentratieplannen zo mogelijk tijdelijk zijn. „Ze wil drie volwaardige basiszieken huizen in Zeeland behouden: Vlissingen, Goes en Terneuzen. Mocht het vanwege gebrek aan werk of personeel nodig zijn om ergens te concentreren, dan is zo'n besluit wat haar betreft omkeerbaar", aldus Noten boom. Hij maakt zich zorgen over de ontwikkelingen in Vlis singen en Goes. Beide zieken huisdirecties geven in zijn ogen onvoldoende garanties voor het voortbestaan. Extra plaatsen Borst zegde gisteren tijdens het werkbezoek toe dat ze in de bui del tast voor vijf extra formatie plaatsen voor specialisten in het ziekenhuis Zeeuws-Vlaande ren. De bijzondere, en door Borst geprezen situatie beneden de Westerschelde noopt daar toe, meent ze. RENESSE - De slagwerkgroep van muziekvereniging Luctor et Emergo heeft zaterdag tijdens het landelijk topconcours mars en majorettesecties van de Ko ninklijke Nederlandse Federa tie van Muziekverenigingen een eerste prijs behaald. De pas een jaar geleden naar de middenklasse gepromoveerde groep kreeg 83,83 punten. deadline per brief weten dat het rapport nog 'drie tot vier maan den' op zich zal laten wachten'. Collie voelt zich nu ten onrechte neergezet als ondernemer die de regels aan zijn laars lapt. De installatie is twee jaar oud en destijds goedgekeurd door de provincie. Jaarlijks wordt de 'controle op het water' uitge voerd. Daarnaast houdt hij het logboek bij: twee keer per dag noteert hij de ph- en chloor- waarden van het zwemwater. Want dat er regels zijn kan hij billijken; maar met name de uit voering ervan maakt hem wat moedeloos. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Schouwen-Dui veland krijgt ruim 320 duizend euro extra uit het gemeente fonds. Deze afrekening met het Rijk pakt opnieuw hoger uit dan afvankelijk was bedacht. De ge meente wil een deel van deze meevaller - bijna 37 duizend eu ro - gebruiken voor onvoorziene uitgaven in 2002. Wethouder financiën J. van Fe- lius, is dik tevreden met deze ex tra schep geld uit Den Haag. De afrekeningen over 2001 hebben Schouwen-Duiveland in het al gemeen geen windeieren gelegd: in totaal ruim 1,2 miljoen euro extra. Wel vindt de wethouder het jammer dat de omvang van deze meevallers pas achteraf bekend is. Want was het eerder bekend, dan 'kun je er in de plaatselijke uitgaven meer re kening mee houden'. Naast de jaarlijkse bijdrage van het Rijk - de algemene uitkering - rekent het Ministerie van Bin nenlandse Zaken in de zogehe ten circulaires een aantal keer per jaar verder af met de ge meenten. In de huidige maart- afrekening over 2001 heeft het Rijk behoorlijk wat geld te ver delen. Op basis van punten per gemeente wordt de groei van het gemeentefonds verrekend. Te vens heeft het ministerie beslo ten het geld in de behoedzaam heidsreserve - voor 2001 bijna 209 miljoen euro groot - uit te keren. Meer punten Wat betreft die eerste verreke ning krijgt Schouwen-Duive land ruim 283 duizend euro méér uit het gemeentefonds. Dit extraatje wordt veroorzaakt doordat de gemeente meer pun ten voor de verdeelsleutel heeft gekregen. Zo is de fysieke infra structuur - het aantal kilome ters weg dat de gemeente onder houdt - hoger gewaardeerd. Aanvankelijk zou dit voordeel groter zijn - bijna 679 duizend euro - maar onder meer door ho gere Wet Onroerende Zaak waarden is dit voordeel weer be knot. „Het Rijk gaat er van uit dat gemeenten bij hogere WOZ waarden die gelden zelf kunnen verkrijgen", verklaart wethou der Van Felius. Ook de uitkering van de be hoedzaamheidsreserve levert Schouwen-Duiveland een on verwacht extra voordeel van bijna 37 duizend gulden op. Het geld in dit reservepotje houdt het Rijk jaarlijks in op de alge mene uitkering om schomme lingen in het gemeentefonds op te vangen. Het voorkomt dat ge meenten aan het einde van de rit geld terug moeten betalen. Op grond van verwachtingen in de septembercirculaire rekende de gemeente op een uitkering van 424 duizend euro, hetgeen ook zo in de begroting voor 2002 is meegenomen. Nu blijkt dat ech ter bijna 461 duizend euro te zijn. Die extra 37 duizend euro wil de wethouder parkeren in de post onvoorzien 2002. Wat met de overige 283 duizend euro gebeurt mag de gemeente raad bepalen bij de behande ling van de jaarrekening over 2001. De gevolgen van de maart-cir culaire komen ter sprake in de commissie Algemene en Interne Zaken op maandag 13 mei. Deze vergadering begint om 19.30 uur in de burgerzaal van het ge meentehuis. R. Collie van camping Onze Hoeve controleert in het seizoen twee maal per dag de staat van het zwem badwater. foto Pieter Honhoff De Middelburgse huisvuil ophaaldienst weet van wan ten. Maar de medewerkers pakken het soms wel erg grondig aan. Zo vond een in woner van Middelburg on langs op een woensdag, de dag van de groene bakken, het volgende briefje in de brievenbus: 'De GFT bak is door de ophaaldienst per on geluk in de wagen doorge draaid. Morgen wordt een nieuwe gebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29