Veilige route voor binnenvaart PZC PZC Vraagtekens bij toekomst rally Wind jaagt bruinvissen de dood in Transferium Goes gaat derde jaar in Kapitein hotelschip was volgens redder onverantwoord bezig Ook kleine zeevaart krijgt nu eigen vaarweg Vlissingen-Hansweert Te slecht weer artsendiensten Rommelmarkt Actie Bamboes agenda 11 Tent Oranjevereniging geveld Koninginnedag in Duitsland Markt gewoon op donderdag Inbrekers stelen fooienpot Tas Zierikzeese gestolen Auto in de sloot dinsdag 30 april 2002 door Ben Jansen VLISSINGEN - De binnenvaart en de kleine zeevaart op de Wes- terschelde hebben een nieuwe, veilige route van Vlissingen naar Hansweert. Veranderingen in het geulen- en platenpatroon maken het mogelijk dat kleinere schepen onder de kust van Zuid-Beveland blijven en niet het vaarwater van de grote zee vaart hoeven te kruisen. Tot voor kort moesten schepen op de route Vlissingen-Hans weert via het Straatje van Wil lem van de Everingen naar het door Jean-Lou de Gucht HULST - Dijkgraaf W. de Graaf van het waterschap Zeeuws- Vlaanderen vraagt zich na het dodelijk ongeval zaterdag avond tijdens de rallysprint in Hulst af of er nog wel een vol gende rally moet komen. „Ik stel voor dat we met alle be trokkenen eens rond de tafel gaan zitten om te kijken of we wel op de goede weg zijn. Er zit een spanningsveld tussen de be- KAPELLE - De verschillende tochten die de stichting Woord en Daad voor vandaag heeft ge organiseerd in Kapelle, gaan vanwege het slechte weer niet door. De stichting wilde met een auto- puzzeltocht, een fietspuzzel- tocht, een skeelertocht en een kinderfietsspelletjestocht geld verzamelen voor hulp aan Fiili- pijnse jongeren. Deze activitei ten worden nu uitgesteld naar een nader te bepalen datum. door Jacques Cats VLISSINGEN - De kapitein van het hotelschip Rembrandt van Rijn heeft zich zondag on verantwoord gedragen. Dat verwijt komt van de schipper H. de Lobel van de reddingboot in Breskens. „Dat ding had daar nooit met dat weer mogen zijn. De weer berichten waren bekend. En de loodsdiensten waren gestaakt." De kapitein van het hotelschip reageert laconiek: „Er is een he leboel stampij gemaakt waar niks van klopt. Ik kon gewoon varen met het schip." De Rembrandt van Rijn was met 89 voornamelijk oudere passa giers op meerdaagse rondreis door Zeeland. Komend van Ter- neuzen, wilde het schip bij Vlis singen de sluis in varen. Door sterke stroming en hoge golfslag dreef het echter verder de zee op. Met sleepboothulp kon het schip op de juiste koers richting veiliger vaarwater worden ge- REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Gat van Ossenisse, waar ook de zeevaart van en naar Antwer pen gebruik van maakt. Dat le verde kruisingen op met alle risico's van dien. Het was onmo gelijk de kortste route via de Everingen en het Middelgat te kiezen, omdat tussen beide geu len ten zuiden van de Plaat van Baarland een verondieping zat. Peilingen van de meetinforma- tiedienst van Rijkswaterstaat hebben de afgelopen jaren te zien gegeven dat die verondie ping aan het verdwijnen was en een verbinding tussen de Eve ringen en het Middelgat begon te ontstaan. Drie jaar geleden vordering van de verkeersvei ligheid en deze tak van sport." Het waterschap heeft een hele boel polderwegen ingericht tot zestig-kilometerzone. Burgemeester A. Vogelaar van Hontenisse kan zich in de woor den van de Graaf vinden. „Zon der dat ik wil vooruitlopen op de resultaten van zo'n gesprek, denk ik dat het moment is geko men om te evalueren wat er dit weekeinde is gebeurd." De organisator van de rally, N. Biesheuvel, benadrukt dat tijdens de wedstrijd geen ander verkeer op de wegen werd toe gelaten. „De organisatie heeft er alles aan gedaan om de veilig heid te garanderen. Een ongeval is echter inherent aan deze sport. Dat weet elke rij der als hij in de auto stapt. Ik zou het jam mer vinden als de autosport door dit ongeval in een kwaad daglicht komt." Tijdens de laatste klassements proef verloor Edwin Hoskam de macht over het stuur in een bocht van de Boudeloodijk bij Lamswaarde. De wagen botste tegen een boom. De 27-jarige navigator Marcel van Nuland kwam hierbij om het leven. bracht. De schipper van de red dingboot vraagt zich af of de kapitein de weerberichten wel begrepen heeft. „Ik begrijp best dat die lui in een bepaald tijds programma zitten. Dan worden de weerberichten wel eens over geslagen." Daarmee heeft de kapitein van het hotelschip zich volgens De Lobel in een zwaar risicovolle situatie begeven. „Je zag de golven voor de ramen lo pen. Je moet er niet aan denken wat er gebeurd zou zijn als de golven naar binnen waren ge slagen. Dat is zeker niet denk beeldig. Dat schip is helemaal niet gebouwd voor zulk slecht weer." Schipper De Lobel zal het voorval melden in een inter ne rapportage aan de redding maatschappij KNRM. Naar buiten toe wordt daar niks mee gedaan. „Dat is onze zaak niet." Volgens een woordvoerder van de politie te water is er geen aanleiding om nadere stappen te nemen tegen de kapitein van het hotelschip. ..Hier was spra ke van een combinatie van weer en wind en de manoeuvreer baarheid van het schip. De ka pitein heeft gewoon het weer een beetje verkeerd ingeschat." Ook zat het tegen dat de stroom en de wind tegen elkaar in gin gen staan, waardoor de deining nogal groot werd. Omdat het schip niet veel diepgang heeft, kwamen de schroeven af en toe boven waardoor er achteruit heel weinig vermogen was en het schip niet meer zelfstandig kon draaien. Door afgaand wa ter werd de Rembrandt van Rijn steeds meer naar buiten getrok ken. Ziek schip P. van Hengst, de kapitein van het vanuit Arnhem opererende varende hotel, ontkent dat hij de weersgesteldheid verkeerd heeft ingeschat. „Ik vaar wel meer met windkracht acht. De ramen kunnen daar tegen.Van Hengst had de sleepboothulp ingeroepen om het schip achter uit te trekken zodat hij niet hoefde te draaien op de golven. Want dan had ik misschien met een ziek schip gezeten en zat er geen soep meer in de borden. Ik wilde die oudere passagiers voor al te veel geschommel be hoeden." Volgens de kapitein hebben de passagiers zich geen moment angstig gevoeld. „Ze vonden dat ik het goed gedaan had." heeft de vaarwegmarkerings- dienst deze verbinding van ton nen voorzien. Eerst met gele boeien voor de recreatievaart, vervolgens met rode en groene blinde tonnen en sinds januari - nadat was vastgesteld dat de be vaarbaarheid bleef toenemen - met lichtboeien. Gescheiden vaarweg De binnenvaart en de kleine zeevaart hebben nu een van de grote zeevaart gescheiden vaar weg voor het traject Vlissingen- Hansweert. „Uit een oogpunt van veiligheid streven we daar altijd zoveel mogelijk naar", zegt hydrograaf Frans Mol van de afdeling Verkeer en Vervoer van Rijkswaterstaat Zeeland. „Dat lukt alleen niet altijd, want we hebben te maken met de dynamiek van de Wester- schelde, die voortdurend geulen en platen verlegt." Zo was het Middelgat tot 1980 het hoofdvaarwater in het ge deelte van de Westerschelde tussen Hansweert en Terneu- dinsdag 30 april 2002 (konin ginnedag). CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen: Goes/Kloetinge Patiënten huisartsen Huysman, Posthumus. Joosse, Slager, van Straalen en v.d. Werff ma. 18.00-din. 19.00 uur: A. Joosse, Van Dusseldorpstraat 3, Goes, tel. (0113) 252114. Spreekuur 10.00-10.30 en 17.00-17.30 Patiënten huisartsen Kooiman, Oort- man. Rijken, Schmeitz, Schruer, Van der Stoep en Thijssen, ma. 17.00-dins. 19.00 uur: R.C. Rijken, Beethovenlaan 3a, Goes, tel. 0113 252797. Spreekuur 10.00-10.30 en 17.00-17.30 uur. Wolphaartsdijk,'s-H. Arendskerke, Hein- kenszand.Nieuwdorp, ma. 17.30-wo. 08.00 uur: G. A. C. Aarnoutse, Havenweg 16,Nieuw- dorp, tel. (0113)612327. Heinkenszand e. o.ma. 17.30- wo. 08.30 uur: C. T. Miermans, Clara's pad 38, Hein kenszand, tel. (0113) 561677. Hansweert. Schore, Yerseke en Kruinin- gen, ma. 18.00-dins. 22.00 uur: C. Ammerlaan, Zeeburg 1, Yerseke. tel. (0113) 573520. Breskens ZEEUWS-' zen. Nu heeft de Overloop van Hansweert deze functie. Mol: „We zouden de verbinding tus sen de Everingen en het Middel gat nu open moeten zien te hou den. Dat betekent misschien wel baggeren. Dat zou bijzon- Spreekuur 11.00-11.15 en 17.00-17.15 uur Krabbendijke, Waarde en Rilland-Bath, ma. 19.00-dins. 22.00 uur: S.S. Mulder, Vinkenissestraat 2, tel. (0113) 551343 Spreekuur 11.00-11.15 en 17.00-17.15 uur. Driewegen, Borssele, Hoedekenskerke, 's-Gravenpolder, Ovezande, 's-Heeren- hoek: H. H. M. Zwartelé, Werrielaan 43, 's-Hee- renhoek, tel. (0113) 351280. Kapelle en Wemeldinge, ma. 18.00-dins. 24.00 uur: J. A. de Jong, Kapelle. tel. (0113) 341290 Spreekuur 11.00-11.15en 17.00-17.15 uur. Noord-Beveland: Kortgene, Colijns- plaat. Kamperland en Wissenkerke: B. J. H. Hasken, Kamperland, tel. (0113) 371338. Spreekuur 11.00-11.30 uur. Tandartsen: Noord- en Zuid-Beveland J. M. E. Adriaansen, Thorbeckelaan 3, Goes, tel. 06-53257131. Spreekuur 10.00-11.00 uur. Tandartsen de Pijlers: uitsluitend voor ZUID- BEVELAND g Borssele Ellewoutsc 9 der zijn, want dat heeft Neder land in de Westerschelde nog niet zoveel gedaan. Vlaanderen voert het baggerwerk uit." De veranderingen in het geulen en platenpatroon hebben ook als gevolg dat het Straatje van patiënten van tandartsen Houg, Koster, Smit en de Wit tel. (0113) 220034. Apotheken: dienst 10.00 -12.00 en 16.00 -18.00 uur: Apotheek de Pijlers, v. Dusseldorpstraat 1, Goes, tel. (0113) 227104. De avond- en nachtdiensten worden ver zorgd door De Zeeuwse Apotheek, Sta tionspark 35, tel. (0113) 270620. Dierenartsen: Goes, 's Gravenpolder, Kapelle, Kruinin- gen en Krabbendijke: B J Boer, tel.(0113)313050. Goes, Heinkenszand en Noord-Beve land: M P. C. Karelse, 's-H. H. Kinderendijk 118, Goes, tel. (0113) 220656. Praktijk voor gezelschapsdieren, L. Huis- kes-Cornelisse en M. Berrevoets, Molen laan 24, Yerseke, tel. 0113 572756. Spreekuur9 30-10 uur. Wijkverpleging: Oosterschelde Thuiszorg. Voor geheel Noord- en Zuid-Beveland, Schouwen- Duiveland, Tholen en St. Philipsland via tel (0113)249111. Stichting Thuiszorg Nederland via tel. (0113)229003. Willem geleidelijk is verzand. Sinds 1 januari is deze geul niet langer met boeien gemarkeerd. Mol: „Maar dat kan een tijdelij ke zaak zijn. Misschien is die geul over vijf jaar wel weer te rug." Verloskundige Maatschap Goes, ma. 20.00-din. 20.00 uur: MVerschelling, tel. 0113 224099 Bij geen gehoor via alarmcentrale Vlissingen, 0118 414444. Tholen en St. Philipsland Huisartsen: Voor geheel Tholen van 8.00 tot 17.00 Huisartsenpraktijk Bergen op Zoom, Pa- raselsuslaan 2, tel. 0164 273855. Tandartsen: Voor geheel Tholen van 8.00-24.00 uur: H. Navest, Wilgenlaan 1, Ossendrecht, tel. 0164 672475. Spreekuur 17.00-17.30 uur. Dierenartsen: Tholen: W. Brons, tel. (0166) 612596. Spreekuur op Kalfsdamseweg 2 te Poortvliet, van 8,30-9 00 uur en in Tholen van 11.00- 12.00 uur op Botermark 10. Oosterschelde Thuiszorg: Tholen en St. Philipsland: Tel. (0113) 249111. door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes hoopt het transferium in de loop van mei weer operationeel te hebben. De parkeervoorziening aan de rand van de stad met een gratis busverbinding met het centrum blijft dan tot het eind van dit jaar in bedrijf. Het wordt het derde jaar dat het transferium dienst doet. Dit jaar is het de bedoeling dat het in elk geval op dinsdag en zater dag, traditioneel de drukste da gen in Goes, in gebruik is. In de maanden juli en augustus ko men daar de woensdag, donder dag en vrijdag bij. Er ligt nog geen officieel besluit van het gemeentebestuur, maar wethouder M. 't Hart gaf gister avond in de raadscommissie grondgebied in grote lijnen de strekking weer van een voorstel dat momenteel bij het college van burgemeester en wethou ders ligt. Dat gaat er hoogst waarschijnlijk mee akkoord en ook de commissieleden reageer den gisteren alvast positief. Vorig jaar was het transferium bij de Zeelandhallen nog zes da gen per week in bedrijf. Toen vormden ook de mensen die in de binnenstad werken een be langrijke doelgroep. Voor hen is inmiddels het parkeerterrein bij KAPELLE - In Kapelle wordt vandaag voor de 36e keer de rommelmarkt Actie Bamboes gehouden. Deze markt vindt plaats op het parkeerterrein aan de Vroonlandseweg bij het ge meentelijk zwembad. Verschillende jeugdverenigin gen hebben op zaterdag 13 april spullen opgehaald en gesor teerd. Verder zijn er huishoude lijk materiaal en curiosa, riet, meubels en leer te vinden. De rommelmarkt is van 9.15 tot 12.00 uur. De verkoop per opbod begint om 10.30 uur. De scou ting zorgt voor koffie, koek, soep en broodjes worst. Actie Bamboes wordt georgani seerd door de Scoutinggroep Ridder van de Maelstede, Jeugdwerk Hervormde en Gere formeerde Kerken Kapelle en Biezelinge, koor en combo Nova Melodica en Jongerencentrum Trinnety. het Stationspark gereed, zodat het college niet kiest voor op nieuw zes dagen per week. Bovendien was het aantal "wer kers' dat tussen april en decem ber gebruik maakte van het transferium naar verhouding beperkt: ongeveer 4000 tegen over 49.000 bezoekers van de binnenstad. A. van Oosten (GroenLinks) vond het deson danks 'heel spijtig' dat de gratis bus niet meer op alle werkdagen rijdt. Ervaringen 't Hart antwoordde dat het ex periment dat in 2000 met het transferium is ingezet, dit jaar wordt voortgezet. Opnieuw wordt het een jaar om ervarin gen op te doen. De situatie is ook gewijzigd omdat het parkeer terrein bij het Stationspark nu als alternatief beschikbaar is Op het moment dat dit jaar blijkt dat werknemers toch gebruik blijven maken van het transferium, is in de toe komst een uitbreiding te over wegen. Van Oosten zei, zoals zijn partij al eerder heeft laten blijken, van mening te zijn dat het transferi um niet eindeloos als een proef project kan worden gezien. „We moeten een keer van het experi mentele karakter af. Gezien het succes is het duidelijk dat we er iets definitiefs van moeten ma ken." H. Hoogerland (PvdA) vroeg zich af waarom de pendelbus wel in de laatste maanden van het jaar rijdt en niet in bijvoor beeld februari. Een helder ant woord daarop gaf de wethouder niet. Wel heeft het, zo zei hij, te veel tijd gekost om het transfe rium voor dit jaar weer op poten te krijgen. „Het is ergens op het stadskantoor te lang blijven lig gen." STREEKACTIVITEITEN: BERGEN OP ZOOM Gertrudiskerk, 13.00-16.00 uur: Torenbeklimming; GOES - Wijkcentrum Jan Ligthart, 09.30 uur: Koersbal en biljarten, 13.00-17.00 uur: Bridge; 13.30-15.30 uur: Kinderbin go; 20.00 uur: Familiebingo met gratis verloting; Carillonbespeling door Sjoerd Tamminga; KLOETINGE Kermis; THOLEN - Sportpark, 13 30 uur: Fancyf air en rommelmarkt De Pluus; YERSEKE - Achter havenmeesterkantoor Prinses Beatrixhaven, einde steiger 13.30 uur: Vertrek rondvaart Ooster schelde. Marten Geerse toont de dode bruinvis die gisteren bij de Kreekraksluizen werd gevonden. door René Schrier RILLAND-BATH - Bij de Kreekraksluizen in de buurt van Rilland is gisteren een do de bruinvis gevonden. Het is het vierde exemplaar na drie eerdere vondsten in het afgelo pen weekeinde. De medewerkers van de Eerste Hulp bij Zeezoogdieren Zee land hadden zondag al door gekregen dat er bij het strand je van de Bergse Diepsluis een levende bruinvis was gevon den. Dit dier is teruggezet, maar heeft het waarschijnlijk niet gered. Volgens J. van der Hiele van de Eerste hulp is het maandag gevonden exem plaar zeer waarschijnlijk de bruinvis die bij de Bergse Diepsluis was teruggezet. Van der Hiele gaat er vanuit dat de sterke wind de oorzaak is van het feit dat er de laatste dagen zoveel bruinvissen zijn gevonden. Als er eerst een har de noordwestenwind is en daarna een zuidwester er ach teraan, dan kun je er zeker van zijn dat er vissen aanspoelen, geeft hij aan. De gevonden dieren gaan van daag in diepgevroren toestand naar Naturalis in Leiden, waar verder onderzoek op de dieren wordt uitgevoerd. Van der Hiele legt uit dat duidelijk merkbaar is dat er steeds meer bruinvissen komen. Dat leidt er automatisch toe dat meer zwakke exemplaren het loodje leggen. „De natuur is scherp rechter, de zwakke exempla ren gaan het eerst." Mede daardoor ligt de diepvries van de Eerste Hulp inmiddels propvol met een dozijn dode bruinvissen en zeehonden die de afgelopen weken in Zee land zijn aangespoeld. In het geval van de bruinvissen gaat het meestal om een- of tweejarige dieren die door hun moeder zijn verstoten omdat foto Willem Woznitza die een nieuwe bruinvis heeft gebaard. Als deze jonge dieren niet aan voldoende voedsel kunnen komen of worden ge red, zijn ze ten dode opge schreven. Dan zijn ze op den duur niet krachtig genoeg meer om uit de branding weg te komen en spoelen ze aan. Steur Overigens moest Van der Hiele maandagavond ook nog in ac tie komen voor een vis bij het EPZ-strandje te Borssele. Daar was een steur, een kabel- jauwsoort, aangespoeld van 1,2 meter. Ook dat dier gaat mee naar Leiden. OOSTKAPELLE - De 35 meter lange partytent van de Oran jevereniging van Oostkapelle heeft het begeven. Noodge dwongen worden nu tal van programmapunten in de Sport hal de Halve Maan gehoudenHarde rukwinden deden de tent gisterochtend bezwijken. Het doek liep enkele flinke scheu ren op en de constructie kwam naar beneden. In de loop van de dag nam de Oranjevereniging het besluit om de tent af te bre ken en het podium in sporthal de Halve Maan te plaatsen. En kele onderdelen van het programma, zoals de playbackshow, worden daar vandaag gehouden. Of de schade van de tent op eigen rekening komt of kan wor den verhaald op het Belgische verhuurbedrijf, kan secretaris mevrouw B. Jobse van de Oranjevereniging niet vertellen. Naast schade aan de tent, raakten ook een aantal lampen in de tent beschadigd. KRUININGEN - In de Duitse stad München wordt vandaag ook Koninginnedag gevierd door Nederlanders die daar wo nen en werken. Van de klederdrachtvereniging Ons Boere- goed reizen tien mensen naar Duitsland af om daar met Zeeuwse klederdracht een bijdrage te leveren aan het feest. Hoewel in München 30 april een gewone werkdag is, komen de daar woonachtige Nederlanders na het werk bij elkaar om een feestavond te houden. Om het geheel een Nederlands tint je te geven heeft het Nederlandse consulaat in München een aantal typisch Nederlandse activiteiten geregeld. Naast de Zeeuwse klederdracht zullen mensen van Ons Boeregoed er mosselen presenteren. MIDDELBURG - De weekmarkt in Middelburg gaat volgen de week gewoon door. Tot dit jaar werd de markt in verband met hemelvaartdag verplaatst naar de woensdag ervoor. Het grootste deel van de standplaatshouders wilde dit jaar wel op donderdag staan. Omdat de kramen niet de hele Markt in be slag nemen, wordt naast de weekmarkt een hemelvaartsfair gehouden. BURGH - In een horecagelegenheid in Burgh is in de nacht van zondag op maandag ingebroken. De toegang tot het pand werd geforceerd en de dieven gingen er vandoor met een mo biele telefoon en de enkele euro's bevattende fooienpot. ZIERIKZEE - In een horecagelegenheid in Zierikzee werd in de nacht van zondag op maandag de tas van een 19-jarige be zoekster van het etablissement, een inwoonster van Zierik zee, gestolen. In de tas zaten paspoort, rijbewijs, OV-jaar- kaart, bankpas, sleutels en een geldbedrag van enkele euro's. BRESKENS - Een 20-jarige Bressiaander is gisterenmorgen rond half drie met zijn auto in de sloot geraakt. De man kwam uit de richting Nieuwvliet en verloor op de Nieu wesluisweg in Breskens de macht over het stuur toen hij probeerde te rem men voor een overstekende kat of konijn. Een 20-jarige pas sagier eveneens afkomstig uit Breskens had last van zijn rug. De auto was aan voor- en achterkant beschadigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27