Forse uitbreiding kinderopvang Verrast door nominatie Echo tl al 9 Minister zet in op volwaardige ziekenhuizen Omwonenden zien verhuizing JOP niet zitten Bewoners Belangen Reimerswaal gaat nieuwe koers varen Ruim tweehonderd extra plaatsen op de Bevelanden Tent geveld in Oostkapelle Twee schilderijen gestolen uit Campveerse Toren Hoefsmid wint zeeuwse almanak Doorgedraaid BEVELANDEN/THOLEN door Henk Boot TERNEUZEN - Demissionair minister Borst van Volksge zondheid zegt ernaar te streven zowel in Vlissingen als in Goes volwaardige basisziekenhuizen overeind te houden. De concentratie van de specia listen kindergeneeskunde in het Oosterscheldeziekenhuis in Goes is wat haar betreft 'om keerbaar' zodra zich in zieken huis Walcheren te Vlissingen omstandigheden aandienen die dat mogelijk maken. „Ik kan natuurlijk geen ijzer met handen breken, maar ik vind dat we op beide plaatsen faciliteiten overeind moeten houden, liefst zeven keer 24 uur rond de klok"aldus Borst giste ren tijdens een werkbezoek aan Zeeuws-Vlaan deren. Ze geeft daarmee gehoor aan een oproep vanuit de Tweede Kamer om te voorkomen dat ziekenhuis Walcheren in Vlis singen uitgekleed dreigt te worden omdat de kinderspecia listen in het Oosterscheldezie kenhuis in Goes onder één dak gaan. Ze wijst wel op de gecompli ceerde situatie. „Er moet na tuurlijk voor de spcialisten wel genoeg emplooi zijn. Maar ik kan me voorstellen dat er naast dagverzorging en polikliniek op het gebied van kindergenees kunde in Vlissingen taken bij komen, in de sfeer van jeugdge zondheidszorg en vaccinaties", aldus de minister. Benauwd Zoals bekend zijn patiënten op Walcheren benauwd dat ze straks voor alle behandelingen op het terrein van verloskunde en kindergeneeskunde naar Goes moeten. Die kinderartsen concentreren zich vanwege ge brek aan voldoende werk daar in het Oosterscheldeziekenhuis. „Vroeger lagen de ziekenhuizen vol met zieke kinderen. Nu heb ben we een niveau bereikt meï onze gezondheidszorg waar door dat gelukkig niet nodig is. Maar dat heeft weer een keerzij de, zoals je op Walcheren en Midden-Zeeland ziet", aldus Borst. Overigens is directeur H. No tenboom van patiëntenorgani satie Klaverblad content met de opstelling van de demissionaire minister. In een onderhoud dat hij met de bewindsvrouwe had heeft ze toegezegd dat wat haar betreft concentratieplannen zo mogelijk tijdelijk zijn. „Ze wil drie volwaardige basiszieken huizen in Zeeland behouden: Vlissingen) Goes en Terneuzen. Mocht het vanwege gebrek aan werk of personeel nodig zijn om ergens te concentreren, dan is zo'n besluit wat haar betreft omkeerbaar", aldus Noten boom. Hij maakt zich zorgep over de ontwikkelingen in Vlis singen en Goes. Beide zieken huisdirecties geven in zijn ogen onvoldoende garanties voor hel; voortbestaan van twee vol-.| waardige basisziekenhuizen al-. daar. Extra specialisten Borst zegde gisteren ook toe dal ze in de buidel tast voor vijf ex tra formatieplaatsen voor spe cialisten in het ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen. De bijzon,- j dere en door Borst geprezen si~i' tuatie beneden de Westerschq$-£ de noopt daartoe, meent zé& Want wil de ziekenhuiszorg in Terneuzen en op de nevenvesti gingen in Oostburg en Hulst op peil blijven, dan is daar extra geld voor nodig. „We gaan er vanuit dat deze voorzieningen ook voor patiënten bereikbaar moeten blijven en dat die niet met z'n allen naar de hoofdloca tie in Terneuzen hoeven te rij den. Dus dat betekent dat er dan door specialisten extra kilome ters moeten worden gemaakt1 ook al het zijn dure reisjes - om ter plekke de gevraagde zorg aan te bieden", aldus Borst. dinsdag 30 april 2002 door Esme Soesman GOES - Kinderopvang De Be velanden breidt het aantal kin- derdagverblijf- en buiten schoolse opvangplaatsen de komende twee jaar drastisch uit. Van de 294 plaatsen die de orga nisatie eind vorig jaar nog telde groeit de kinderopvang tot 535 plaatsen eind 2003. De kleine honderd medewerkers van De l Bevelanden krijgen er in die- 1 zelfde tijd zo'n zestig collega's i bij. De forse uitbreiding is te dan- ken aan de verlenging van de Stimuleringsmaatregel Uit- breiding Kinderopvang, waar- voor de Zeeuwse kinderopvang- I organisaties zich eerder dit jaar hard hebben gemaakt. De maat- regel is bedoeld om de kinderop- vang een stevige impuls te ge ven Voor heel Zeeland komt dat neer op een investering van een kleine anderhalf miljoen euro. j Even leek het er op dat de eerder toegezegde verlenging geen doorgang kreeg. In plattelands- I gebieden zou dat funest zijn ge- I weest, weet directeur Elly i Brand van Kinderopvang De I Bevelanden. Vanwege de klein- i schaligheid van voorzieningen moet er, om rendabel te kunnen j werken, met partners in zee j worden gegaan. Samenwerking vergt tijd en dat dreigde de l Zeeuwse kinderopvang niet te I krijgen. In maart werd echter, na aandringen door Brand en I haar collega's, bekend dat de stimuleringsmaatregel met een j jaar is verlengd. Forser I Voor Kinderopvang De Beve- I landen betekent dit dat er nu nog 114 kinderdagverblijf plaatsen en 100 buitenschoolse I opvangplaatsen moeten worden I gerealiseerd. Voor eind van dit jaar is het de bedoeling 84 kin derdagverblijfplaatsen en 60 I buitenschoolse opvangplaatsen 'klaar' te hebben. Eén plaats 1 wordt, licht Brand, door meer (2 Kinderdagverblijf Ibbeltje in Kloetinge is een van de centra waar dit jaar de nieuwe opvangplaatsen worden ingericht. a 3) kinderen ingenomen, omdat kinderen in het algemeen geen volledige week aanspraak ma ken op opvangvoorzieningen. De uitbreiding is daarmee ei genlijk nog forser dan op het eerste gezicht het geval lijkt. De plaatsen die dit j aar nog worden gerealiseerd, komen terecht bij Pippeloentje, Ibbeltje en Ouver ture in Goes, bij Tante Maps in 's-Heer Arendskerke, Tante Tui melaar in 's-Gravenpolder en Tante Pollewop in Lewedorp. Begin 2003 wordt een volgende uitbreidingsstap gezet. In Yers- eke, Hansweert en Rilland ko men nieuwe voorzieningen; in deze Reimerswaalse kernen worden 30 kinderdagverblijf plaatsen en 40 buitenschoolse opvangplaatsen gerealiseerd. Evenals in Goes en omstreken wordt ook in Reimerswaal sa mengewerkt met scholen of wordt ingestapt in een brede school (Hansweert en op termijn Yerseke). Samenwerking met partners heeft meer voordelen dan alleen financiële. Van kin deren kan door de jaren heen de ontwikkeling in de gaten wor- foto Willem Mieras den gehouden, omdat bijvoor beeld peuterspeelzaal en school op elkaar zijn afgestemd. Ook school en buitenschoolse op vang zijn beter op elkaar af te stemmen. Dat maakt het leven van kinderen op school wel zo leuk, is de gedachte. door Gerrit van Loon MIDDELBURG - Het kwam voor haar als een donderslag bij heldere hemel. De 21- jarige Serpil Tascioglu uit Middelburg was sprakeloos toen ze hoorde van haar nominatie voor de Echo-award. Het Ex pertise Centrum allochtonen Hoger On derwijs heeft Serpil samen met nog twee hbo-studenten genomineerd voor de prijs van meest veelbelovende student van al lochtone afkomst in Nederland. Serpil Tascioglu studeert hlo-chemie aan de Hogeschool Zeeland. Ze dankt haar nominatie onder meer aan haar bijzonde re studieprestaties. „Ik haalde mijn eind examen havo met twee achten en vier ze vens. Mijn propaedeuse in één jaar en ik ben nu bezig met afstuderenvertelt Ser pil vanaf haar stageplek bij Unilever in Vlaardingen. „En ik hoop hier een vaste baan te bemachtigen." Om voor een Echo-award in aanmerking te komen, moet de student aan bepaalde voorwaarden voldoen. Hij of zij moet zich bijvoorbeeld hebben ingezet voor de or ganisatie van de hogeschool of universi teit. Turkse Week Serpil: „Ik ben medeoprichter van het Promotieteam Allochtone Studenten aan de Hogeschool Zeeland. Dat is een team dat allochtone middelbare scholieren warm probeert te maken voor het hoger beroepsonderwijs. We proberen zo de in stroom van allochtonen te vergroten." Verder heeft Serpil gestalte gegeven aan de Turkse Week op de HZ, zit ze in de Op leidingscommissie en organiseerde ze een studiereis naar Istanbul. Deze prestaties leverden haar niet alleen een nominatie op, het vervulde haar naas te omgeving met oprechte trots. De en thousiaste Middelburgse ziet de uitslag van de Echo-award op 2 mei vol goede moed tegemoet. De award bestaat uit een kunstwerk en een 'uitdagende' zomercur sus International Politics aan de Univer siteitvan Cambridge in Groot-Brittannië. De winnaar ontvangt de prijs uit handen van minister Hermans van Onderwijs in de Pulchri Studio in Den Haag. Onder het motto 'Talent kent geen gren zen' wil Echo door deze uitreiking positie ve rolmodellen van allochtone studenten zichtbaar maken voor de Nederlandse sa menleving. Serpil Tascioglu als uithangbord? „Het zij zo. Ik heb een ambitieus karakter en de nominatie is een welkome eer." door Esme Soesman KRUININGEN - Na het ver- I pletterende verlies bij de jong- ste gemeenteraadsverkiezingen gooit Bewoners Belangen Rei merswaal (BBR) het roer radi caal om. De partij wil als belan genvereniging de boer op, zoekt de bevolking met projecten en contactpersonen op en stroom lijnt het eigen functioneren. „Het is niet gelopen zoals we wilden", blikt de kersverse voorzitter A. Kortlever van BBR op de verkiezingen terug. Haal de zijn partij vier jaar geleden nog vijf zetels binnen, nu moest BBR het met een schamele twee zetels doen. Dat verlies was aanleiding voor een stevige ana lyse van de eigen partij. Een vijfkoppige werkgroep heeft zich gebogen over de vraag wat. er precies fout is gegaan in on der meer het contact met de bur- j ger en het voeren van campagne. Kortlever: „Het rapport was I stevig, moet ik zeggen. Met rode I oren is het doorgesproken met I het bestuur." De 'zaak Weststrate' heeft BBR geen goed gedaan, erkent Kort lever. Vorig najaar verliet M. Weststrate de partij, waar van hij fractievoorzitter was, nadat BBR geprobeerd had zijn functioneren in te dammen. De analyse maakt duidelijk dat OOSTKAPELLE - De 35 meter lange partytent van de Oranje vereniging van Oostkapelle heeft het begeven. Noodgedwongen worden van daag tal van programmapunten in de Sporthal de Halve Maan gehouden. Harde rukwinden deden de tent in de loop van gis terochtend bezwijken. Het doek liep enkele flinke scheuren op en de constructie kwam naar ben den. In de loop van de dag nam de Oranjevereniging het besluit om de tent af te breken en het podium in sporthal de Halve Maan te plaatsen. Enkele onderdelen van het pro gramma, zoals de playback- show, worden daar vandaag af gewerkt. Naast de tent raakte ook een aantal lampen in de tent beschadigd. Weststrate in een eerder stadi um al weggestuurd had moeten worden. Maar bovenal wijst de studie uit dat een affaire als deze in de toekomst voorkomen moet worden. Eén van de maatrege len waarmee BBR modderge- vechten in de toekomst wil uit sluiten, is dat een onafhankelijk vertrouwenspersoon wordt aangesteld, waar iedere BBR-er met klachten terechtkan. Misverstanden Ook zijn duidelijke afspraken gemaakt over de contacten met de media en externe organisa ties. Wethouder en raadsleden voeren het woord over zaken waar zij zich - politiek gezien - mee bezighouden. Alle andere kwesties komen bij Kortlever terecht. Niet om een dictatuur over de partij uit te vaardigen, maar om misverstanden te voorkomen, stelt Kortlever. Om te voorkomen dat iemand vra gen beantwoord over een kwes tie waar hij of zij zelf te weinig van weet. Naar de burger toe wil BBR zijn opperste best doen het geschade vertrouwen wij hebben niks te verbergen, maar zulke zaken blijven altijd lang nagalmen") terug te winnen. Behalve poli tiek bedrijven wil BBR vooral belangenvereniging voor de burger zijn. Dat probeert de partij te bereiken door op elke kern binnen de gemeente Rei merswaal een contactpersoon te vestigen, waar bewoners met vragen, klachten en opmerkin gen terechtkunnen. BBR deinst er niet voor terug als een soort ombudsman voor de gemeente te functioneren. „Het is toch prettig als je op deze manier er gernissen bij mensen weg kunt halen", meent de partijvoorzit ter. Een andere pijler van de nieuwe aanpak is het projectgewijs werken. Kwesties als jeugd of het dorpshuis van Yerseke zul len door BBR met enige regel maat als apart project op de voorgrond worden gezet. Bij voorbeeld via een discussie avond of een enquête. Ook op die manier kan het contact met de burger een positief zetje krij gen, denken de betrokkenen. Datzelfde geldt voor de visie structureel naar buiten te willen treden; onder meer via publica ties in huis-aan-huisuitgave De Omroeper en via een - deze week te starten - eigen internetsite: www.bbreimerswaal.nl. VEERE - Twee schilderijen van Dirk Koets zijn zondag gestolen uit de Campveerse Toren in Vee- re. De schilderijen zijn ongeveer 35 bij 40 centimeter groot. Op de ene staat een garnalenpelster afgebeeld en op de andere een molen. Ze zijn samen zo'n zevendui zend euro waard. De diefstal is vermoedelijk zondagmiddag tussen één en zes uur gepleegd. „We hebben gisteravond niet opgemerkt dat ze weg waren", zei T. van Cranenburgh van de Campveerse Toren gisteren. „We zagen het vanochtend pas. Maar omdat 's nachts het alarm niet is af gegaan, denken we dat het zondagmiddag in een onbe waakt ogenblik is gebeurd." Bij de politie is aangifte gedaan. De schilderijen zijn in de jaren vijftig door de vorige beheerder van de Campveerse Toren bij de schilder zelf gekocht. Koets is in 1895 in Wissenkerke geboren en in 1956 in Veere overleden. Zijn landschappen, zeegezichten en figuren spelen zich vooral op Walcheren af. Vooral de vissers schepen van Veere inspireerden hem. Serpil Tascioglu is genomineerd voor de titel meest veelbelovende student van allochtone afkomst. foto Lex de Meester door Rolf Bosboom WOLPHAARTSDIJK - De ge meente Goes wil de jongeren ontmoetingsplaats (JOP) in Wolphaartsdijk verplaatsen naar een stek voor dorpshuis De Griffioen. Het voornemen heeft al tot onrust geleid onder om wonenden. Zij vinden de beoog de locatie voor het beeldbepa lende gebouw, het vroegere gemeentehuis, ongepast en on geschikt. De JOP staat sinds medio 2000 aan het Wolfertsplein, het zoge noemde Groentje. De komst van het gebouwtje kent een lange en roerige voorgeschiedenis, voor al omdat omwonenden niet ge lukkig waren met het jeugdon- derkomen in hun omgeving. Uiteindelijk werd afgesproken een jaar lang de proef op de som te nemen en daarna de gang van zaken te evalueren. Dat heeft de gemeente in sa menspraak met de Vereniging Gemeenschap Wolf aartsdijk gedaan. Het bestuur van de ver eniging heeft gepleit voor voort zetting op de huidige locatie. Het stelde daarbij wel een aan tal strikte voorwaarden. Zo zou er meer toezicht moeten komen. Verder hecht de vereniging aan de uitvoering van het project jeugdparticipatie, waarbij de politie regelmatig in gesprek gaat met de jongeren in het dorp, in een poging overlast te beperken. Daar is deze maand een begin mee gemaakt. Het Goese college van burge meester en wethouders voelt minder voor behoud van de JOP op de huidige stek en kiest er voor de voorziening enkele tien tallen meters te verplaatsen naar het plein voor De Griffi oen. De direct omwonenden zijn inmiddels via een brief over het plan geïnformeerd. „Dat heeft tot nogal wat tumult geleid-^, zegt voorzitter S. Huissoon van de dorpsvereniging, bij wie en kele buurtbewoners opheldel- ring hebben gevraagd. Zij heeft echter officieel nog niets van het gemeentebestuur vernomehil; Wethouder M. 't Hart heeft begin vorige week wel aange-:- kondigd haar spoedig te infor.? meren, maar een afspraak daar-, voor is nog niet gemaakt. „We zitten dus even op een dood spoor", aldus Huissoon. Zij wil echter dat er op korte termijn duidelijkheid ontstaat voor alle betrokkenen. „We willen dat er een informatiebijeenkomst komt en dat we zo snel mogelijk met alle belanghebbenden rond de tafel kunnen." Wethouder 't Hart zegt dat de verplaatsing van de ontmoe tingsplaats nog niet definitief is. Zo moet eerst een procedure, voor de bouwvergunning wojfrp den doorlopen. Door een bouw vergunning van tijdelijke aard- aan te vragen, is dat een minder zware procedure dan gebruike lijk. Voor het overige verwijst 't Hart naar zijn collega D. van Ewijk, die vorige donderdag is geïnstalleerd als wethouder en de portefeuille jeugdzaken van hem heeft overgenomen. Zij is enkele dagen afwezig. TEMSE - Gert-Jan Salm heeft in het Belgische Temse een in ternationale tweedaagse wed strijd voor hoefsmeden op zijn naam geschreven. De 22-jarige hoefsmid uit Yerseke toonde zich afgelopen weekeinde de beste van 35 deelnemers uit twaalf Europese landen. De Middelburgse huisvuil ophaaldienst weet van wan ten. Maar de medewerkers pakken het soms wel erg grondig aan. Zo vond een in woner van Middelburg on langs op een woensdag, de dag van de groene bakken, het volgende briefje in de brievenbus: 'De GFT-bak is door de ophaaldienst per on geluk in de wagen doorge draaid. Morgen wordt een nieuwe gebracht.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25