Je voelt je zo meer boer En opnieuw geldt: Oosterschelde open Markante toren werd door Duitsers opgeblazen Nieuwe Raadkaart Biologische landbouw in Z-Vlaanderen In 1995 richtte een aantal boeren in Zeeuws-Vlaan- deren de Vereniging Biologi sche Boeren Zeeland op. De vereniging begon met vijf le den, inmiddels zijn het er zestien. Op één na allemaal actief in Zeeuws-Vlaande- ren. Kennis en ervaringen uitwisselen zijn belangrijke activiteiten van de vereni ging. Voor het derde achter eenvolgende jaar worden in dat kader tien zogenaamde 'veldbijeenkomsten' gehou den. Bestemd voor biologi sche ondernemers, maar ook voor andere boeren. Secretaris Hans Quist van de Vereniging Biologische Boe ren Zeeland produceert op zijn bedrijf in de Oranjepolder tus sen Schoondijke en IJzendijke sinds 1994 biologisch. Hij scha kelde heel bewust over van traditioneelnaar biologisch boeren. Geen chemische bestrij dingsmiddelen, geen kunst mest, meer handmatige arbeid, meer teelten. „Ik heb er geen dag spijt van gehad. Het bena dert meer het gevoel wat ik heb van boer zijn, dan in de periode ervoor. Het gedoe met bestrij dingsmiddelen was ik zat." De interesse voor agrarisch werken waarbij meer rekening wordt gehouden met de natuur, was altijd al bij Quist aanwezig. Samen met zijn buurman en 36 andere boeren in Nederland deed hij mee aan een project over geïntegreerde landbouw. Niet volledig biologisch, maar al een heel eind in de duurzame richting. Tijdens dat project kreeg hij in de gaten dat er best mogelijkheden in biologisch produceren zitten. Zich spiege lend aan enkele voortrekkers in West-Zeeuws-Vlaanderen ging Quist met zijn bedrijf (44 hecta re akkerbouw, 2 hectare wei land en sinds 1886 in de familie) op de biologische toer. „Het is een stuk arbeidsinten siever, maar je kunt ook wat meer aan de natuur overlaten", vertelt Quist. „Het is prettig om het de natuur zelf zoveel moge lijk op te laten lossen." Hij ac cepteert dat de opbrengsten van de biologisch geteelde gewassen minder zijn dan die van gangba re. Gemiddeld ligt dat ongeveer éénderde lager. Dat wordt tot nu toe redelijk gecompenseerd door hogere prijzen. Naast aardappelen, tarwe en suiker bieten bestaat het bouwplan uit doperwten, suikermais, zaaiui- en en bruine bonen. Nogal wat gewassen op een naar verhou ding kleine oppervlakte. Vol gens Quist komt een grotere va riatie in teelten de gezondheid van de gewassen ten goede. Hij raakte al gauw betrokken bij de plannen om de bestaande samenwerking tussen een groep biologische boeren - met name werkzaam in West-Zeeuws- Vlaanderen - een meer formeler karakter te geven. Aanleiding om dat te doen was het verkrij gen van rechtspersoonlijkheid, onder meer met het oog op de oprichting van een informatie centrum en het aanvragen van subsidies. Het werd de Vereni ging Biologische Boeren Zee land, met de biologische boer van het eerste uur Jan de Zwart als voorzitter. Die is dat trou wens nog steeds. Het informa tiecentrum werd nodig geacht om tegemoet te komen aan de vraag van scholen, studieclubs en andere groepen naar voor lichting over biologisch boeren. Het staat op het erf van Quist aan 't Molentje. Het feit dat er een zekere con centratie van biologische agra riërs in West-Zeeuws-Vlaande- ren is, maakte de oprichting van de vereniging gemakkelijker. Zoals ook voor gangbare boeren de overstap naar de biologische teelt soepeler verloopt als ze voorbeeldbedrijven in hun om geving hebben. Quist: „Je ziet het vaak wat groepsgewijs ont staan. Iemand begint er aan, een ander ziet dat het lukt en gaat meedoen. Het is een beetje een olievlekwerking. Je hebt elkaar ook nodig. Afspraken maken over afzet, kennis ontwikkelen, het samen gebruiken van ma chines. Je hebt als nieuweling een biologische teler nódig om een stukje kennis te halen. Voor een bestaande teler is uitbrei ding ook belangrijk. Hoe meer productie je samen tot stand brengt, hoe interessanter je voor de handel bent." Een biologische boer is geneigd zich coöperatief op te stellen, weet Quist. „Je hebt ook het zelfde uitgangspunt. Een na tuurvriendelijke manier van landbouw bedrijven. Je zoekt anderen op om die te winnen voor jouw manier van werken. Reclame maken voor je zaak." Dat kan ook goed, omdat er een markt is die jaarlijks een stij gende lijn vertoont. Als er al een overschot of een tekort is, dan betreft dat meestal de vers markt, zoals groenten en melk. De markt voor biologische pro ducten is op zich overzichtelijk. De meeste producten verhan delt Quist via coöperatie Nauti lus; tarwe gaat via dé CZAV, aardappels via coöperatie Ne- dato en suikerbieten via cle Sui kerunie. De samenwerking tussen de biologische boeren krijgt vooral gestalte in de vorm van vergade ringen en, tijdens de zomer, veldbijeenkomsten. „Die zijn heel praktisch gericht. Je komt in je werkgoed even het veld in kijken of er iets mis is, of dat het goed gaat. Je kunt er direct op het eigen bedrijf je voordeelmee doen. Als je ergens mee zit, kun je dat meteen aan de orde stel len", betoogt Quist. „Je moet wel frequent bijeenkomsten be leggen, wil je er iets aan hebben. De veldbijeenkomsten zijn een maal in de veertien dagen." De eerste veldbij eenkomst van het nieuwe seizoen is donderdag 2 mei (om 19.30 uur) in het infor matiecentrum aan 't Molentje bij IJzendijke. Vanaf 14 mei steeds eenmaal in de twee we ken op dinsdag. Op 28 mei wordt een open dag gehouden, met speciale aandacht voor het de monstratie-project onkruidbe- strijding. De laatste veldbijeen- komst is op 3 september. Rinus Antonisse dinsdag 30 april 2002 Een boer bij Schoondijke verbrandt met een grote gasbrander onkruid. foto Peter Nicolai De woorden Oosterschelde Open! waren zo'n kwart eeuw geleden in Zeeland be roemd en berucht. De voorstan ders van het open houden van de zeearm legden in de leus hun ziel en zaligheid. De mensen die achter een dichte dam stonden, bestreden de actievoerders te vuur en te zwaard. De uitslag ligt nu in de monding van de Oosterschelde: de stormvloed kering, het compromis tussen veiligheid en milieu van het ka binet Den Uyl. Inmiddels is de zeearm aangewezen als Natio naal Park. Het Overlegorgaan Nationaal Park Oosterschelde plukt de slogan van toen uit het archief. Opnieuw geldt: Ooster schelde Open! Het gaat niet om een actie, maar om een activiteit. Namelijk de eerste open clagen van het Na tionaal Park Oosterschelde (NPO), te houden in het pink- sterweekeinde op 18 en 19 mei. Dan staat de Oosterschelde open voor iedereen die op en om de zeearm wil genieten van de natuur. „Eigenlijk is het elke dag open dag in en rond de Oos terschelde", zegt Brigit Kuy- pers, coördinator voorlichting en educatie van het NPO. „Het gebied is immers altijd groten deels vrij toegankelijk. We pro beren met de open dagen wat extra aandacht te krijgen. We willen laten zien wat je in het gebied allemaal kunt doen." Ook de andere zestien Nationa le Parken in Nederland - waar van de Oosterschelde overigens het grootste is - houden met Pinksteren open dagen (alleen de twee op de Veluwe doen niet mee). Ze vormen de visite kaartjes van de natuur in ons land. De parken zijn belangrijk onderdeel van de zogeheten Ecologische Hoofdstructuur (EHS). Dat is een netwerk van samenhangende natuurgebie den. Het dichtst bij Zeeland liggen het Nationaal Park De Biesbosch en het enige grens overschrijdende park De Zoom- Kalmthoutse Heide. Afgelast Het was de bedoeling dat de eer ste open dagen van het NPO vo rig jaar gehouden werden. Het programma was in kannen en kruiken, maar de mond- en klauwzeercrisis gooide roet in het eten. De activiteiten moes ten worden afgelast. Nu een herkansing en dat op een mo ment waarop de toevoeging 'in oprichting' achter de aandui ding Nationaal Park Ooster schelde geschrapt is. Het bete kent dat het park volwassen geworden is en officieel door het Rijk is ingesteld. Dat hangt sa men met de goedkeuring van het eerste beheer- en inrichtings plan (op 8 mei), dat door het Overlegorgaan NPO is ge maakt. De activiteiten tijdens de open dagen sluiten zoveel mogelijk aan bij dingen die ook op andere momenten, buiten het pinkster- weekeinde, gedaan kunnen worden, vertelt Kuypers. Zoals wandelen langs de vloedlijn, een natuurvaartocht, wandelen door de (aangelegde) natuur van het voormalig werkeiland Neel- tje Jans en een rugzaktocht voor kinderen. Wie 18 of 19 mei niet in de gelegenheid is aan de acti viteiten deel te nemen, kan dus ook op een geschikter tijdstip Oosterscheldewaarts trekken. Er is tijdens de open dagen geen centraal ontmoetings- en infor matiepunt. Het wachten is op het bezoekerscentrum van het NPO, waarvoor het oog gericht is op de reserve-pijler bij Neeltje Jans. Brigit Kuypers vindt het niet zo'n probleem dat een cehtrale plaats ontbreekt. „De Ooster schelde kun je niet vanuit één plek beleven. Vandaar ook dat we streven naar een parelsnoer aan voorzieningen en activitei ten in het hele gebied." Als het bezoekerscentrum er eenmaal is, dan zullen daar tijdens open dagen wel extra activiteiten ge organiseerd worden, verwacht de coördinator. Ze wijst erop dat in het centrum Scaldis Natura- lis bij Sint-Maartensdijk wel permanent aandacht aan het Nationaal Park Oosterschelde wordt geschonken. Bedoeling is dat er vanaf 18 mei een expositie over het NPO is te zien. De open dagen vallen in de pe riode van de Week van de Zee (16 tot en met 26 mei). Dit Zeeu ws initiatief wordt voor het eerst landelijk gehouden. Tij dens de Week van de Zee worden de schijnwerpers gericht op de beleving van duinen, strand en zee als waardevol (natuurge bied. Het samenvallen ziet Brigit Kuypers niet als concur rentie, maar eerder als een ver sterking. „Hetgedachtengoed van de Week van de Zee past uit stekend bij de Oosterschelde." Tijdens de open dagen zijn vier grotere activiteiten geprogram meerd. Wandelen onder de vloedlijn tussen Kattendijke en Wemeldinge gebeurt zaterdag 18 mei, op de zeedijk en in het water. Leden van de Nederland se Onderwatersportbond rich ten aquaria in met planten en dieren uit de Oosterschelde. Biologen en duikers zorgen voor toelichtingen. Vanaf 13.30 uur gaan de duikers het water in en tussen 14.00 en 16.00 uur zijn de aquaria te bezichtigen. Op zondag 19 mei is er vanuit Burghsluis een natuurvaartocht over de Oosterschelde. Vertrek om 14.00 uur; de tocht duurt on geveer 2,5 uur. Een gids legt uit wat er rondvliegt, drijft en zwemt. Voor kinderen is er een doe-boekje. Te voren reserveren is gewenst. Zaterdag 18 mei wordt in de natuur op Neeltje Jans gewandeld. De tochten be ginnen om 11.00 en 14.00 uur, vanaf de parkeerplaats Water land, bij de vlaggen van Het Zeeuwse Landschap en Natuur monumenten, de beheerders van het natuurgebied. Zij zor gen ook voor de begeleiding. Cursus Onder het motto 'Beleef de Oos terschelde' kunnen kinderen met ervaren begeleiders en een rugzak vol doe-dingen op stap om de zeearm spelenderwijs te ontdekken. Ook ouders mogen mee. Het gebeurt op zaterdag 18 mei van 13.00 tot 15.30 uur. Ver trekpunt is centrum Scaldis Na- turalis bij Sint-Maartensdijk. De IVN-afdeling De Bevelan- den organiseert een cursus over het NPO, met inbegrip van een vaarexcursie en een wandeling. De voorjaarscursus is al vol; bij voldoende belangstelling wordt in het najaar opnieuw een cur sus gehouden. Op de website wioiu.npoosterschelde.nl is meer informatie over de open dagen en andere activiteiten te vinden. Informatie over de andere na tionale parken staat op www.m,inlnv.nl/thema/groen/ natuur. Rinus Antonisse Begin jaren zeventig: Met schepen wordt actie gevoerd tegen de bouw van een dam in de Oosterschelde. archieffoto PZC Op 26 juli 1913 zond Marga- retha van der Sande uit Ou- werkerk een ansichtkaart met een beeld van de Zuidstraat in haar woonplaats aan de familie Voshol van café Even Buiten in Poortvliet. Ruim dertig jaar la ter werd de prominent aanwezi ge toren van de middeleeuwse kerk verwoest door Duitse spingcommando's. In de plaats daarvan werd in 1956 een nieu we kerk in gebruik genomen, waarvan de toren in 19 5 7 gereed kwam. „Een stopnaald", noemt M. Swenne uit Middelburg die, „met het uitzicht waarop ik het in mijn jeugdjaren heb moeten doen." Ouwerkerk staat bekend als één van de zwaarst getroffen dorpen tijdens de watersnoodramp van 1 februari 1953. Maar uit de brief van J. van Driel uit Nieu- werkerk blijkt dat het dorp in de halve eeuw voor de stormvloed meerdere rampen moest trotse ren. In oktober 1892 werd de to ren tijdens een zware onweers bui door de bliksem getroffen. De brand kon snel geblust wor den. In augustus 1933 raasde een windhoos over Ouwerkerk, waarbij vooral de zuidkant van het dorp getroffen werd. De hoos liet in de Zuidstraat (in de wandeling 'de straete' geheten) een enorme ravage achter. Anders dan overig Zeeland werd Schouwen-Duiveland in het najaar van 1944 niet bevrijd. Het eiland zuchtte tot 5 mei 1945 onder de Duitse bezetters. Die zetten grote delen onder water en richtten zware ver woestingen aan. Ook in Ouwer kerk, meldt Van Driel. Op 7 fe bruari 1945, om 17.00 uur, werd de markante toren door Duitse militairen opgeblazen; ook de kerktoren van N.ieuwerkerk en Driel melden dat de vrouw rechts in het deurgat Sientje van Koten-Verton moet zijn. De lan ge jongeman in het midden, met pijl en boog in zijn handen, is Dingeman Hack. Rosmolen: „Bij de anderen zullen onge twijfeld kinderen met de naam Swenne (altijd lang en later on derwijzer of dirigent van de mu ziek), Kuyper, Hage, Manni, Vijverberg of De Rijke staan, om maar eens een paar Ouwerkerk- se namen te nomen.Volgens Van Driel is de jongen links van Dingeman Hack vermoedelijk Teeuw Slager. H. Meertens-den Boer uit Ter- neuzen heeft zelf tot 1951 in de Zuidstraat gewoond. Ze vertelt dat het grote huis met zijraam vroeger postkantoor was en la ter bewoond wei'd door boer-in- ruste J. Kuyper. „Helemaal rechts is een stukje gevel zicht baar van het huis van schilder Dekker en het stukje houten ge vel links was de schuur van Vij verberg. Naast het grote huis is de woning van Giljam te zien, mét eraan vast de smederij. Het stond ongeveer naast de toren. Verschillende inzenders wijzen erop dat het huisje in het mid den vroeger 'de lange Delft' werd genoemd, omdat daar en kele gezinnen achter elkaar woonden. „Op nummer 6 woon de Joh. Smits, een bekende FNV-man, die veel enbelangen- loos werk voor de bond heeft ge daan", meldt Stolk. Eén inzender vermoedde dat het om de toren van Poortvliet ging. De namen van de winnaars zijn: T. W. Rosmolen, Zierikzee, S. M. Boogerd, Ouwerkerk en J. Blok-Joosse, 's-Heer Arends- kerke. Rinus Antonisse Tijdens de regeringsperiode van koningin Wil- helmina werd koninginnedag op 31 augustus gevierd. Daarvan werd in een Bevelands dorp een foto voor een prentbriefkaart gemaakt. Verzame laar Hans Lindenbergh kent geen jaartal. De vraag luidt: om welk dorp gaat het? Nadere bij zonderheden zijn van harte welkom. Inzendingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 4 mei worden gezonden aan: redactie PZC Buitengebied, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, e-mail redactie@pzc.nl, fax 0118- 470102. Voor de inzenders van goede oplossingen zijn drie waardebonnen beschikbaar. de watertoren aan de Zoute- gracht in Zierikzee gaan de lucht in. Pure vernielzucht, want met de oorlogsvoering hadden de torens niets van doen. Het kerkkoor met dwarspand werd zwaar beschadigd en later gesloopt. De klok hing tijdens het opblazen niet meer in de to ren, maar was op transport naar Duitsland gesteld, weet T. W. Rosmolen uit Zierikzee. De klok werd echter in Groningen te ruggevonden en hangt weer in de nieuwe toren. J. W. Stolk uit Nieuwerkerk vestigt er de aan dacht op dat de toren maar één wijzerplaat had, aan de zuid kant, die dan ook op de foto staat. Inzenders Rosmolen en Van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 20