PRÜViNCI HE ZEI -iffff p QURAN T Bovag speurt naar zwarttankers PKK op terreurlijst van EU PZC Douane Curasao stopt verscherpte drugscontroles Bellen met algemeen politienummer gratis M 13 Aanpak automobilisten die zonder betalen wegrijden bij pompstation PvdA komt met 100-dagenplan Molukkers zinnen op massale demonstratie Hoogeveen is er klaar voor De PZC op Koninginnedag Madagaskar in rep en roer VVD wil kernenergie terug Wegwijzers te water 11 en 19 Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- 1 11 1 1 1 1 1 m H CO 0 0 ZW2 Droog Wolkenvelden, ook af en toe zon en overwegend droog. Middagtemperaturen tussen 12 en circa 14 graden. ■M 245e jaargang no. 102 dinsdag 30 april 2002 los nummer 1,00 PZC Invasie van konijnen in De Mikke internet: www.pzc.nl door Mare Brink DEN HAAG - Om tanken zonder te betalen aan te pakken zijn twintig tank stations gestart met een project waarbij gerechts deurwaarders worden in geschakeld. De aanpak kan worden versneld als deurwaarders toegang hebben tot het kenteken register bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer. De missionair minister Nete lenbos (Verkeer) wil daar aan meewerken als geen misbruik wordt gemaakt van de gegevens. Volgens brancheorganisatie Bo vag wordt jaarlijks 50.000 keer getankt zonder af te rekenen en lopen de pomphouders zo ruim negen miljoen euro mis. De Ver eniging Nederlandse Petroleum Industrie (VNPI) waarin onder meer Esso, BP en Shell zijn ver tegenwoordigd, zegt dat het aantal 'doorrijders' de afgelo pen vijf jaar is verdubbeld Kentekens VNPI en Bovag vinden dat de pakkans te gering is. „Vrijwel elk tankstation kan dankzij ca mera's het kenteken registreren van een wanbetaler. Maar de aangifte bij de politie om ver haal te halen, heeft lang niet al tijd resultaat. Ongeveer een kwart van de kentekens van de oplichters is vals. Maar de poli- van onze redactie binnenland MOORDRECHT - De regering in ballingschap van de 'Vrije Republiek der Zuid-Molukken' (RMS) wil binnen twee weken een massale demonstratie houden tegen het opgelaaide geweld op de eilandengroep. Tijdens het protest zal er ook op worden aangedrongen dat de Nederlandse regering ac tie onderneemt. De protestbij eenkomst zal in Den Haag of in Amsterdam worden gehou den. Dat maakte J. Wattilete, kabi netslid en woordvoerder van de RMS-regering gistermiddag bekend na beraad in Moor drecht. De regering in balling schap besprak mogelijke acties tegen het opgelaaide geweld. Het afgelopen weekeinde vielen bij gewelddadigheden in Am- bon-stad twaalf doden. Extremistisch Volgens de Molukkers is de Las kar Jihad, een groepering van extremistische moslims, de aan stichter van al het geweld Wattilete: „Wij willen dat de Nederlandse regering aan dringt op het aanpakken van de strijders van de Laskar Jihad. Overal ter wereld wordt het moslimterrorisme momenteel bestreden. Dit is de kans om ook internationaal actie te onderne men tegen de Laskar Jihad. We willen echt dat Nederland daadkracht toont. Het uiten van de bezorgdheid aan de Indone sische regering vinden wij echt niet genoeg." GPD tie geeft ook lang niet altijd prioriteit aan de verzoeken om op te treden", aldus Bovag- woordvoerder De Vries. Woordvoerder Den Bakker van de raad van Hoofdcommissaris sen, geeft toe dat de aanpak van doomjders 'niet bij elk korps de hoogste prioriteit heeft'. Tot enkele jaren geleden konden pomphouders bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW) via het kenteken de gegevens van de 'doorrijder' achterhalen. Maar door de nieuwe privacywet is dat niet meer mogelijk. De Bovag heeft demissionair minister van Verkeer en Water staat Netelenbos gevraagd om deurwaarders inzage te geven in de kentekenregistratie. De Bo vag wil zelf geen inzage. Mocht de toestemming niet bin nen een jaar worden gegeven dan overweegt de Bovag klan ten via betaalautomaten eerst te laten betalen voor het tanken. Ook zouden er slagbomen bij de pompstations kunnen komen. Twintig pompstations zijn gese lecteerd voor de beoogde snelle aanpak van doorrijders. Bij het vorige week gestarte project zijn al veertig doomjders ge registreerd. „Het is nog te vroeg om te vertellen in hoeverre het effectief is. Maar als het bevalt dan willen we het systeem op grotere schaal gaan invoe ren.", aldus Johan van dei- Steen, adjunct-directeur van de VNPI. Vals Volgens Van der Steen heeft ruim eenderde van de oplichters een vals kenteken. Maar de eige naar van een tankstation in Arnhem die anoniem wenst te blijven houdt het op ruim ne gentig procent. „Het is een har de kern die steeds in een ander gebied werkt. Er zijn maanden dat ik twintig keer een doorrij der heb", aldus de pompstation houder. Volgens hem informeren gedu peerden elkaar over kentekens van automobilisten die tanken zonder te betalen. GPD HOOGEVEEN - Vlaggen worden in Hoogenveen in top gehesen ter voorbereiding op het bezoek van de koninklijke familie. De koningin bezoekt vandaag Hoogeveen en Meppel. Beide Drentse plaatsen had den vorig jaar al alles uit de kast gehaald om de Oran jes een fraai programma voor te schotelen. Maar een week voor Koninginnedag werd het bezoek toen afge blazen vanwege de mkz-crisis. Vandaag wordt de gro te goedmaker. Prins Claus maakt vandaag geen deel uit van het gezelschap. Hij volgt de feestelijkheden op televisie in het Academisch Medisch Centrum. De NS maakten gisteren bekend dat er op de stations van daag geen alcohol wordt verkocht. Het spoorbedrijf sluit zich aan bij het zeer strikte oranje-beleid in Am sterdam. Feestvierders mogen in Amsterdam van daag niet meer dan één alcoholische consumptie bij zich dragen. De festiviteiten begonnen gisteren tradi tiegetrouw in Den Haag met de KoninginneNach. Het jaarlijkse festival aan de vooravond van Koninginne dag trok ongeveer 250.000 bezoekers, 25.000 minder dan vorig jaar. foto Robin Utrecht/ANP Prinses Juliana viert van daag haar 93ste verjaar dag op paleis Soestdijk. Haar schoonzoon mr. Pieter van Vollenhoven wordt vandaag 63 jaar. archieffoto ANP van onze redactie buitenland WILLEMSTAD - Binnen de douane van Curasao is weer stand tegen de zogenoemde pre- flight controles op passagiers van KLM-vluchten naar Am sterdam. De douane blijft de vertrekkende passagiers nog wel controleren op het vervoer van drugs, maar niet meer zo in tensief als twee weken geleden, bij het begin van de actie. De douane is van mening dat de afspraken in het protocol dat is gesloten tussen de Antilliaanse minister Martha (Justitie) en de KLM niet worden nageleefd. Er zou een team worden gevormd van personeel van douane, korps, gevangeniswezen en het Openbaar Ministerie dat infor matie zou uitwisselen om geza menlijk de drugssmokkel aan te pakken. Maar het blijkt dat de douane er helemaal alleen voor staat, zegt W. van Lamoen, voorzitter van de douanevak bond. Passagiers worden nu nog wel gecontroleerd op drugs en eventueel overgedragen aan het Openbaar Ministerie. Maar de douane geeft geen advies meer aan KLM of passagiers wel of niet verdacht zijn. „We werken immers niet voor de KLM", al dus Van Lamoen. Bij een negatief advies kan de KLM de passagier weigeren. De pre-flight-controle is een van de maatregelen van minister Kort hals (Justitie) om een einde te maken aan de drugssmokkel- problematiek. Onderschept De afgelopen week heeft de douane op Schiphol twee partij en van in totaal 430 kilo cocaïne onderschept in vliegtuigen die uit Curacao kwamen. De straat waarde bedraagt ongeveer 88 miljoen euro. Dat heeft het ministerie van Fi nanciën, waar de douane onder valt, gisteren bekendgemaakt. Het ging om twee verschillende partijen die aangetroffen in de laadruimten. Volgens een woordvoerder van de douane zijn er nog geen aanhoudingen verricht. Minister Korthals heeft gisteren het startsein gegeven voor de bouw van ruim honderd cellen op Schiphol-Oost. Het complex is vooral bedoeld om bolletjes slikkers in op te sluiten. Ook bouwt Justitie bij de luchthaven twee zittingzalen voor de recht bank Haarlem om deze drugs smokkelaars te berechten. Za ken die met Schiphol te maken hebben worden voortaan op de luchthaven zelf afgedaan. ANP Advertentie Alle PZC-kantoren zijn vandaag Voor dringende zaken aesloten ^)e't u me* ons kantpo'r in Vlissingen: Voor bezorgklachten zijn wij 0118-484000 's ochtends bereikbaar tussen 08.00 uur en 12.00 uur op het (gratis) nummer: 0800-0231231 Directie PZC door Hetty van Rooij BRUSSEL - Tegen de zin van Nederland zet de Europese Unie de Turks-Koerdische PKK op de lijst van terroristische organisa ties. Dat betekent dat de banktegoeden van de PKK worden bevroren en dat de Koerdi sche arbeiderspartij het moeilijk krijgt om binnen de EU te opereren. Het besluit betekent een nederlaag voor Nederland, dat in december nog wist te ver hinderen dat de PKK op de lijst werd ge plaatst. De permanente vertegenwoordigers van de EU-lidstaten besloten gisteren om de lijst van terroristische organisaties en personen met vijf organisaties uit te breiden, waaron der de PKK. Als voor donderdag 12.00 uur geen enkele lidstaat bezwaar maakt, is het besluit be krachtigd. Nederland heeft laten weten dat het zijn verzet zal staken wanneer alle ande re landen de PKK wel op de lijst willen heb ben. Gisteren zag het er naar uit dat Nederland volledig alleen staat. De PKK, de partij van in Turkije gevangen zittende Koerdische leider Abdullah Ö^alan, is in Duitsland ver boden. Woede De EU-lijst is eind vorig jaar opgesteld, als direct gevolg van de aanslagen op 11 sep tember in de Verenigde Staten. Mede door de Nederlandse opstelling ontbrak de PKK toen op de lijst, tot grote woede van Turkije. Een woordvoerder van Buitenlandse Zaken zei gisteren dat Nederland nooit dwars heeft willen liggen, maar in de ogen van de Nieuwe ministers Krijgen honderd dagen om zich te be wijzen. Als ze hun ambitities niet waarmaken, zou dat sneller tot aftreden moeten leiden. Deze krachtige taal sprak PvclA-leider Melkert gisteren. Volgens het CDA had Melkert hiermee wel eer der kunnen komen en dan meteen conclusies mogen trekken aangaande PvdA-minister Ne telenbos. Hertelling van stemmen heeft gisteren de inwoners van Madagaskar in rep en roer gebracht. Oppositieleider Ravalo- manana blijkt te hebben gewonnen en zou president moeten worden. Maar de verliezer, zittend president Ratsira- ka, erkent de uitslag niet. Waarnemers vrezen nu chaos en geweld, die kunnen uitmonden in een bur geroorlog. Als de WD na de verkiezingen onderhandelingen mag voeren voor een nieuwe regering, wil Hans D ijkstal daarin de discus sie over kernenergie openbreken. De liberale lijst trekker vindt het hypocriet dat Nederland geen kernenergie wil maken, maar die wel importeert. Binnenvaart-en kleine zeesche pen kunnen weer gebruik ma ken van de vaarroute Everin- gen-Middelgat om van Vlissin gen naar Hansweert te varen. Door veranderingen in het geu len- en platenpatroon hoeven kleinere schepen niet meer het vaarwater van de grote zeevaart te kruisen. Rijkswaterstaat heeft deze route sinds kort met lichtboeien gemarkeerd. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 6radio en televisie: 7; zeeland: 9,10,11,13 en 15; sport: 16 en 17; buitengebied: 19,20 en 21 door Jacques Cats MIDDELBURG - Bij het servi cecentrum van de politie Zee land zijn ze er blij mee dat met ingang van morgen, 1 mei, niet langer extra betaald hoeft te worden voor het bellen met het algemene nummer van de poli tie, 0900-8844. Verwacht wordt dat deze maat regel mensen zal stimuleren er nog meer gebruik van te maken. Het nummer, bedoeld voorniet- spoedeisende meldingen en al gemene vragen, kostte tot nu toe 13 eurocent. Het 0900-nummer is in 2000 in gevoerd om het alarmnummer 112 te kunnen reserveren voor echte spoedgevallen. Burgers belden dat nummer te vaak zon der dat het echt nodig was, waardoor de alarmcentrale overbelast raakte en onbereik baar werd. Er is van meet af aan veel kritiek geuit op het feit dat de algenlene ijn niet gratis was. Dat weerhoudt burgers ervan ie bellen, vond een ruime meerder heid in de Tweede Kamer. De politie Zeeland heeft daar nie> veel van gemerkt. Er wordt in nog steeds toenemende mate ge bruik gemaakt van het nummer Minister De Vries van Binnen landse Zaken laat nu bij de korpsen een onderzoek instellen naar de bereikbaarheid van de politie via het nieuwe nummer. Anne Midavaine, coördinator van het Zeeuwse centrum, is op timistisch over de in juni te ver wachten uitkomst. Zeeland zit ruim boven de norm; bellers krijgen in 85 procent van de ge vallen binnen vijftien seconden iemand van het servicecentrum aan de lijn. Per 1 mei is het ook mogelijk om via e-mail (politie. zeeland@zeelandnet.nl) alge mene vragen aan het service centrum te stellen. Het is nog niet mogelijk om via het alge mene nummer aangifte te doen. Advertentie Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) heeft de Koerdische Arbeiderspartij zich in Nederland altijd keurig aan de regels ge houden. Voor de oppositie was die terug houdende opstelling een bron van ergernis. Het CDA is ervan overtuigd dat Nederland zo een aantrekkelijke vestigingsplaats voor terroristen dreigt te worden. De EU-landen hoeven de organisaties op de lijst niet te verbieden, maar zij zijn wel ver plicht om hun tegoeden en bezittingen te bevriezen of te blokkeren. Elk half jaar wordt bekeken of uitbreiding nodig is. Op de lijst staan onder meer de Baskische afscheidingsbeweging ETA, de Noord-Ierse katholieke 'real IRA' en de protestantse 'Orange Volunteers', de Palestijnse organi saties Jihad en Harnas, twee stadsguerrilla- organisaties uit Griekenland en een ex treemlinkse terreurgroep uit Spanje. GPD straat:nr postcode- plaats telefoon: e-mail. Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan 8 713214 000002 noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 15,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) ■J noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19,25). 'J per kwartaal met automatische incasso 52,-). per jaar met automatische incasso 198,-) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1