Kuip kan binnen kwartier leeg zijn United hoopt op spitsenduo De Meulmeester weer klasse apart Kasse voor het eerst op podium met Astra Arno Slabbekoorn tweede in Hengelo 17 Stadiondirecteur Van Merwijk maakt overuren met risicoduels Andy Roddick verslaat Sampras Michael Boogerd verlengt contract HMG doet aangifte tegen fans NEC Gil y Gil treedt af als voorzitter Van Hooijdonk wil niet schikken René Temmink leidt bekerfinale Joost de Wilde grijpt het goud Combinatieteam Zeeuwse atleten pakt tweede plek dinsdag 30 april 2002 HOUSTON - De zege was om twee redenen bijzonder. Tennis ser Andy Roddick prolongeerde in Houston voor het eerst een toernooizege. Tevens was hij de eerste speler in ruim twintig jaar die er in slaagde dat juist in het toernooi van Houston te doen. De Argentijn José-Luis Clerc lukte het in 1981 als laat ste om in Houston tweemaal op rij te winnen. Roddick, pas ne gentien jaar oud, deed'het hem na in de eindstrijd tegen zijn gelouterde landgenoot Pete Sampi-as. De winnaar van maar liefst dertien Grand Slams ging in twee sets onderuit: 7-6(11- 9) en 6-3. RTR/ANP EINDHOVEN - Wielrenner Michaël Boogerd heeft zijn con tract met de Rabobankploeg met een jaar veiiengd. De ver- bintenis van de renner liep na dit seizoen af. Boogerd werd zondag derde in de klassieker Amstel Gold Race. ANP HILVERSUM - De Holland Media Gi'oep gaat bij de politie in Hilversum aangifte doen van belediging en discriminatie te gen een gi-oep supporters van NEC. De fans verstoorden afge lopen vrijdagavond de uitzending van het populaire praat programma Barend Van Dorp. Ze riepen ï'acistische leuzen, waaronder 'kankerjoden'. De clubleiding van NEC heeft van Barend Van Dorp een videoband gekregen van de uitzen ding, om de fans te traceren en een stadionverbod op te leg gen. Barend Van Dorp gaat verder de beveiliging aanscher pen. De programmamakers vragen het publiek voortaan om identificatie en zetten extra bewaking in. ANP MADRID - Jesus Gil y Gil legt steeds meer functies gedwon gen neer. Nadat hij eerder deze week zijn post als burgemees ter van Marbella had verlaten, kondigde hij voor de micro foon van een Spaanse locale radiozender aan dat hij ook terugti'eedt als voorzitter van Atletico Madrid. Gil y Gil kwam een week geleden op borgtocht vrij. Hij zat m de cel, omdat hij 27 miljoen euro gemeenschapsgeld zou heb ben gebruikt om zijn club te financiei'en. ,,Ik treed niet tenig omdat ik dat leuk vind, maar ik mag geen publieke functies meerbekleden. Ik blijf wel actief bij Atletico, want dat is mijn grote liefde. Ik wil de club alleen geen last bezoi'gen." RTR ROTTERDAM - Pierre van Hooijdonk heeft het schikkings voorstel van de aanklager betaald voetbal van de KNVB afge wezen. De aanklager had de aanvaller van Feyenoord een schorsing van drie duels vooi'gesteld, vanwege zijn rode kaart van afgelopen donderdag in de uitwedstrijd bij De Graaf schap. De tuchtcommissie van de voetbalbond moet zich nu over de kwestie buigen. VanHooijdonk krijgt de mogelijkheid zich voor de commissie te vei*wer'en. Hij mag zondag wel mee doen in de laatste competitiewedstrijd tegen Willem II. ANP ZEIST - Scheidsrechter René Temmink leidt op 12 mei in de Rotterdamse Kuip de finale van de Amstel Cup tussen Aj ax en FC Utrecht. Hij krijgt assistentie van Ronald Kloeg en Adri- aan Inia. Vierde official is Jack van Huiten. De wedstrijd be gint om 18.00 uur. ANP door Martijn van Beeten ROTTERDAM - Twee risicofi nales binnen 96 uur in één stadi on. Jan van Merwijk (37), direc teur van Stadion Feijenoord, verheugt zich op Feyenoord - Borussia Dortmund (8 mei) en FC Utrecht - Ajax op 12 mei. Maar de geboren Limburger weet dat vooral naar die laatste wedstrijd met een vergrootglas wordt gekeken. Het is meer dan een bekerfinale, het is een exa men om te zien of er echt hard wordt opgetreden tegen verbaal en fysiek supportersgeweld. Jan van Merwijk werd in 1995 als politieman gedetacheerd in de Kuip. Hij moest na de reno vatie zorgen voor een nieuw vei ligheidsbeleid. Minder politie, betere stewards. Hij bleef han gen bij Feyenoord, verruilde de zachte 'g' voor cle Rotterdamse tongval en is nu directeur. Wordt dit uw zwaarste iveek als stadiondirecteur Van Merwijk: ,,Het is in elk ge val de moeilijkste opgave. Tij dens Euro 2000 hadden we vijf wedstrijden in drie weken, maar toen was het draaiboek steeds hetzelfde. Nu moeten we het stadion na Feyenooi'd - Boitis- sia flink ombouwen. Bij de be- kei'finale zit minder pei-s, de in deling van de vakken is anders. Voor de veiligheid moeten we nu tweemaal maatwerk levei-en." Waar wordt de politie-inzet gro ter, bij de Uefa-Cupfinale of bij FC Utrecht - Ajax? „Het zijn allebei risico wedstrij den, dus dat zal vergelijkbaar zijn. Uit Duitsland komen ook 15.000 fans naar Rottei'dam. Die worden opgevangen in Ahoy', krijgen de stad niet te zien. Je begrijpt vast waax-om. Je moet niet de kat op het spek bin den. Zo gaat het ook met de fans uit Uti-echt en Amstex-dam. De bus sen met Utrechters komen zo dicht mogelijk bij de Kuip te staan en dan woi'den ze direct naar het stadion gebracht. De Ajacieden komen deels met de trein, dus is er daar normaal ge- spi'oken geen confi'ontatie. Hooguit wat gejoel en de tradi Jan van Merwijk, directeur van Stadion de Kuip: „Onmogelijk bestaat niet. Maar met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid kan ik zeggen dat het niet tot massale rellen komt. foto Jaap Rozema/GPD tionele pogingen om door een coixlon ME te breken. De rest komt met cle bus en dan moeten wij problemen zien te voorko men. Maar ik ga nu niet ons hele draaiboek op tafel leggen. Dan snijden we onszelf in de vingers. Alle ogen zijn gericht op deze wedstrijd, dat weten we alle maal." Vier jaar terug, in de bekerfinale tussen Ajax en PSV, ging het he lemaal m,is in het neutrale vak. Supporters van verschillende clubs gingen daar op de vuist. Is dat nu te voorkomen „Dat neuti'ale vak bestaat in elk geval niet meer. Buiten de fans van Ajax en FC Utrecht zijn er alleen genodigden van de KNVB. De Utrechtse fans zitten op de plek waar noi-maal ge sproken de harde kern van Fey enoord een stoel heeft. De Am sterdammers komen aan de overkant, waar normaal het uit vak zit. Ja, dat heeft ook te ma ken met sentimenten. EenFeye- nooi'der heeft liever een Utrecht-fan opzijn stoeltje. Bo vendien is er een praktische re den. Een deel van de Ajax-fans komt met de trein en de loop brug vanaf het station leidt naar die kant van het stadion. De Amstei-dammei's die met de bus komen, gaan ook daar heen. Nu komt iedereen georganiseei-d en kan worden voorkomen dat ook fans van andere clubs deze fina le aangrijpen om herrie te schoppen." Het leek er even op dat de beker finale in een stadion dat niet was uitverkocht, gespeeld zou wor den. Dat kon toch eigenlijk niet „Als het aan mij had gelegen, was dat ook niet gebeui'd. Maar we hadden te maken met risico factoren en met het feit dat de NS geen 15.000 Ajax-suppoi-- ters wilde vervoeren. Daar had ik begrip voor. In onderling overleg hebben we op het laatste moment een andei-e oplossing kunnen bedenken en daar ben ik blij om. Je moet de twee groepen gescheiden naar Rotterdam la ten komen, anders is de kans op een confrontatie te groot. Nu verwacht ik dat de finale toch nog nagenoeg uitverkocht zal zijn." Burgemeesters hebben ferme taal gesproken. Racistische taal wordt niet geaccepteerd. Maar wat als dat tijdens de bekerfina le qebeurt? Wordt die dan stilqe- legd? „Ook met dat scenario houden we rekening en zelf speel ik daar een rol in. Als de burgemeester aangeeft dat het afgelopen moet zijn, zal ik hem eei-st wijzen op alle haken en ogen. Een trein met zevenhonderd supporters tei'ugsturen, is één. Een heel sta dion ontruimen woi'dt een stuk lastiger. De logistieke proble men zijn veel gi'oter. Denk aan al die bussen die opeens moeten worden opgex-oepen. Aan het eind van een finale gaat het veel makkelijker. De verliezer druipt af, de winnaar verti'ekt na de huldiging. Maar als het moet, dan moet het. In principe kan een volle Kuip in een kwartier leeg zijn." Is te garanderen dat de suppor ters van Ajax en FC Utrecht el kaar in de Kuip niet kunnen be reiken? „Onmogelijk bestaat niet. Maar met aan zekex-heid grenzende waairschijnlijkheid kan ik zeg gen dat het niet gebeurt. De vak ken zijn afgezet met lexaan- wanden en daar kom je echt niet door- of ovei'heen. Als fans op de zwarte markt kaartjes kopen en in het vei'keei'de vak terecht ko men, hebben ze pech gehad. Dan mogen ze als Uti-echter bij de Ajacieden gaan zitten. Als ze dat niet bevalt, gaan ze maar lekker naar huis. Als je twee grote supportersgroepen hebt, ontstaat ook een psychologisch effect. Dan is het een stuk min der aantrekkelijk om te knok ken." Het moet u ook een doorn in het oog zijn dat in de aanloop naar de bekerfinale meer over sup porters dan over voetbal wordt gesproken. „Natuurlijk. En hoe meer aan dacht aan die gasten wordt be steed, hoe meer de nadruk ligt op dreigende rellen, des te gro ter wordt de kans dat het ook uit de hand loopt. Als die 'fans' iets pi'achtig vinden, is het aan dacht. Het blijft ontzettend moeilijk om die kwaadwillen den, misschien een half procent van de supporters, in toom te houden. Nu heb je al cle club- kaart, de combiregeling en an dere maatregelen die uiterst vervelend zijn voor de normale toeschouwers. En toch komen personen met. stadionverboden nog steeds via slinkse wegen binnen." „Je kunt nog verder gaan, met irisscans of vingerafdrukken. Maar dan wordt de drempel voor de gewone man nog hoger. Je zit met het probleem dat mel dingsplicht voor supportei's met een stadionverbod in Nederland moeilijk is af te dwingen. Het bepei'ken van bewegingsvrij heid is in ons land een moeilijk ondex*werp." Van Nistelrooy en Solksjaer moeten sterrenploeg naar finale leiden Ruud van Nistelrooy (links) in duel met Leverkusen-aanvoerder Jens Nowotny in de heenwed strijd. foto lan Hodgson/RTR door Henk de Winter ARENDONK - Veel hoop op een goed eindresultaat had Nieuw- dorper Ko Kasse niet vlak voor de start van de tweede wedstrijd voor het Belgisch kampioen schap rallycross. Kasse pakte na een matige start op het eind van de dag echter een tweede plaats in groep N; zijn eerste podium plaats met de Astra. Jos Krijger uit Wolphaartsdijk finishte als elfde in de Euroklasse, Tineke de Poorter uit Terneuzen als achtste bij de Supercars. Twee uur lang zocht Kasse naar een elekti'ische storing aan zijn Opel OPC. Toen hij op het punt stond er de brui aan te geven, bracht een allerlaatste zoek tocht een geblokkeerde compu ter, veroorzaakt door een sto ring in het contactslot, aan het licht. Het probleem was binnen enkele seconden opgelost en Kasse kon aan de wedstrijd be ginnen. Zonder aan de trainin gen op het kletsnatte Glosso- circuit in Arendonk te hebben deelgenomen. In de eei-ste van de drie te rijden heats kwam hij niet goed uit de verf. „Het gaat niet goed", ver- door Henk de Winter HENGELO - Arno Slabbekoorn uit 's-Heer Abtskerke is tijdens een motorrace in Hengelo op de tweede plaats geëindigd bij de Superstocks. John Bakker uit Terneuzen finishte als zevende. Johan Fredriks uit 's-Heeren- hoek viel met zijn zeventiende plaats in de 125cc klasse net buiten de NK-punten. „De training was niet bijster goed en ook mijn start niet", vertelde Slabbekoorn na zijn race op de bijna vijf kilometer lange Varsselring in Hengelo. „De race is voor mij daarente gen perfect verlopen. Ik heb zelfs nog even op kop gelegen." Bij elke doorkomst in cle race bij de Superstocks had Slabbe koorn wel één of twee plaatsen gewonnen. Met nog drie ronden te gaan nam de motorracer uit 's-Heer Abtskerke de leiding over van Henry Minnen. Slab- klaarde Kasse. „Ik mag in mijn handen knijpen als ik bij de bes te acht kom te staan in de A-fi- nale." Maar het werd met een tweede tijd in de tweede en een vierde tijd in de derde heat een plaatsje op de voorste startrij van de A-finale. De start van de A-finale was vervolgens uitste kend en vlak achter Europees kampioen Ronny Scheveneels eindigde de Nieuwdorper op een tweede plaats. Kasse neemt nu de tweede plaats in de strijd om het Belgisch kampioen schap in. Jos Krijger bleef de hele dag problemen houden met de ver snellingsbak van zijn Opel Cor- sa. Hij zette desondanks een heat-overwinning op zijn naam, maar verder dan een elfde plaats in de Euroklasse kwam hij niet. Bij de Fiat Coupé van Tineke de Poorter kwamen er steeds luider onheilspellende geluiden van onder de motorkap vandaan naarmate de race vorderde. Een scheur in het uitlaatspruitstuk bleek de oorzaak vanhet vreem de geluid. De Poorter: „De tur- boclruk liep daardoor ook steeds verder terug en de auto werd steeds langzamer." bekoorn, rijdend op een Suzuki 750cc, werd een ronde later op zijn beurt voorbij gestoken door Richard Fluttert. Flutter! racet op een Suzuki lOOOcc. Slabbe koorn: „In de toptien ben ik de enige die op een zevenenhalf- machine rondrijdt. De rest racet met een duizend en dat merk je in topsnelheid. Ik kom iets te kort." Slabbekoorn probeerde met een late remactie in de laatste bocht de koppositie van Fluttert als nog over te nemen. Maar Flut tert liet zich niet meer passeren. John Bakker trainde zich wel naar de voorste startlijn in de Superstock-klasse, maar kon zijn goede uitgangspositie niet omzetten in een topdrieklasse- ring. De motorracer uit Terneu zen werd zevende. Johan Fredriks zat in het begin bij de toptien van de 125cc- klasse. De racer uit 's-Heeren- hoek verloor echter steeds meer terrein op zijn concurrenten. door Leon ten Voorde ENSCHEDE - Manchester United moet een superdag hebben wil het zich vanavond alsnog kwalificeren voor de finale van de Champions Lea gue. Veel, zo niet alles, zal tegen Bayer Leverkusen af hangen van het nieuwe ko ningskoppel Ruud van Nistel rooy en Ole Gunnar Solskjaer. Bij Manchester United hebben ze wat met superduo's. Drie j aar geleden greep Manchester United de macht in Europa aan de hand van Andy Cole en D wight Yorke. Individueel waren ze misschien niet de meest gepolijste spitsen van Europa, maar als koppel wa ren ze dodelijk. Dat sterrenduo verbleekt ech ter bij cle prestaties van Ruud van Nistelrooy en Ole Gunnar Solskjaer dit seizoen. Niet ge heel toevallig namen de Ne derlander en de Noor vorige week in de eerste wedstrijd te gen Bayer Leverkusen (2-2) beide treffers voor hun reke ning. Als 'extraatje' verzorgde Van Nistelrooy ook nog 'even tjes' de assist op zijn maatje Solskjaei*. Ze zaten allebei niet in de wedstrijd, maar scoorden toch. Typisch Van Nistelrooy, typisch Solskjaer. Die treffers tegen Leverkusen stonden niet op zich. Het aan- valskoppel scoorde tot dusver re al 62 van de 121 officiële doelpunten voor United. Ter vergelijking: Cole en Yorke bleven in het jaar 1999 steken op 59 doelpunten. Solskjaer speelde toen ook al voor de Mancunians, maar was in clie dagen niet meer dan een stand-in, de ideale super sub, die je als trainer in de slot fase om een boodschap kon sturen. Met die rol heeft de in 1996 van het Noorse Molde overgekomen aanvaller jaren lang moeten leven. Maar dit seizoen is alles anders voor Solskjaer, die zich voor het eerst sinds zijn entree in Enge land kan beroepen op een ba sisplaats. Omdat het experi ment met Paul Scholes als schaduwspits mislukte, ruim de manager Alex Ferguson al snel een plek m vooi Solskjaer. En dat bleek - in combinatie met Van Nistelrooy - een gou den vondst te zijn, want 'Baby face' scoort sindsdien met kin derlijk gemak. „Dat dank ik aan Ruud, die de ruimte voor me creëert", aldus Solskjaer. Volgens Leverkusen-trainer Klaus Topmöller is Van Nistel rooy op dit moment de beste spits van de wereld. „Hij weet van geen kans een kans te ma ken", zegt de oefenmeester. Na Engeland is Van Nistelrooy hard op weg om ook Europa te veroveren, want met tien doel punten voert hij de topscorers- lijst in de Champions League aan. Met dat aantal staat hij gelijk met Jardel, Raul en Ri- valdo, die dat in het verleden ook al eens presteerden. Van avond kan Van Nistelrooy dus geschiedenis schrijven. Hij zelf, maar ook de club zou daarmee gebaat zijn, want United moet winnen in Lever kusen (of met 3-3 gelijkspelen) om op 15 mei in Glasgow de fi nale te halen. Nu David Beck ham ontbreekt, hangt bijna al les af van de spitsvondigheid van Van Nistelrooy en Solsk- jaei*. GPD door JannyVermeule HELLEVOETSLUIS - Wendy de Meulmeester heeft indruk gemaakt tijdens de kwartfinale op NWS-niveau. De Middel burgse turnster behaalde op overtuigende wijze het goud bij de junioren. De Meulmeester, die eerder dit jaar al het regiokampioenschap van Zuid-West-Nederland en de achtste finale op haar naam schreef, voldeed volledig aan de hoog gespannen verwachtin gen. Met 33.550 punten bleef ze haar naaste concurrente Tatij- ana Dimoska van Pax Hoofd dorp met 1.175 punt ruim voor. Jill Mess, eveneens uitkomend voor Turnschool Zeeland werd tiende met 30.325 punten. Beide turnsters verzekerde zich daar mee van deelname aan de halve finale, die op 10 en 11 mei in Twello plaatsvindt. Bij de jeugd was er een tweede plaats weggelegd voor Ramona Hibels. Ze kwam slechts 0.55 punt tekort om Denice Hum berts van K&V Opmeer van de zege af te houden. Huijberts heeft vanaf 2001 alle wedstrij den op nationaal niveau gewon nen. Lesley Huijzen pakte met 31.500 punten de achtste plaats. Mandy Huijbregts eindigde met 31,000 punten op de tiende plaats. In de categorie instap finishten Laura Jeras en Desi van der Lij- ke respectievelijk op de 34e en 37e plaats, hetgeen niet vol doende is voor kwalificatie voor de volgende ronde. Bij de pupil len I plaatsten Moniek de Brui ne en Daphne Bijkerk zich wel voor de halve finale, door met BERGEN OP ZOOM - Joost de Wilde uit Sint Annaland, die uitkomt voor SDS Rotterdam, heeft de tweede plaatsingswed strijd voor het NK turnen voor mannen gewonnen. In Bergen op Zoom turnde de dertienjai-ige in de catgorie ju nior 1 niveau B een prima wed strijd. De Wilde scoorde in to taal 45.80 punten, 1.20 punt meer dan tijdens de eerste voor wedstrijd. De derde plaatsingswedstrijd vindt op 12 mei plaats in het Overijsselse Borne. 33.000 en 32.275 punten op de achttiende en twintigste plaats te eindigen. Ook Kelly Du Pon kwalificeerde zich voor de wed strijden in Twello. In de catego- rie pupillen II behaalde ze een elfde plek met 34.400 punten. Bianca Willemse, die Turn school Zeeland vertegenwoor digde in de categorie senioren, bleek duidelij k nog niet hersteld te zijn van haar blessure en ein digde met 27.475 punten op de 24e plaats. Topsport De turnsters van de Turncombi- natie Zuid-West-Nederland, die dit jaar de overstap maakten naar het niveau topsport, deden het in Hellevoetsluis uitstekend in de kwartfinale. Anne Tritten kwam bij de pupil len I slechts tweetiende tekort op Maartje Allebes van BATO uit Haarlem en behaalde het zil ver, terwijl Michella van Ostaij- en in dezelfde categorie de zesde plaats voor zich opeiste. OokLi- chelle Wong en Manouk Somers wisten zich voor de halve finale te kwalificeren. In de categorie jeugd behaalde Wong een top tienplaats, Manouk eindigde ondanks een mislukte balkoe- fenening in de middenmoot. Bij de Pupillen II werden Stephanie Coulthard en Lieke Ros respec tievelijk zevende en achtste. TILBURG - Een combinatie team uit Zeeland is tweede geworden tijdens de eerste wed strijd van de overgangscompe titie tweede klasse voor A-juni- ores en neo-seniores. Rotterdam Atletiek, vorig jaar nog uitko mend in de eerste klasse, bleek in Tilburg net te sterk. Maritza op 't Hof (AV'56) enRa- chida Moerman (De Wielingen) hehaalden allebei een eerste plaats. Op 't Hof stootte de kogel het verst: 10.48 meter. Moerman klokte de snelste tijd op de 400 meter: 63,99 seconden. Verder waren er nog tweede plaatsen voor Vera Wisse (kogel) en Veer- le Vèrmeire (400 meter) van Dy namica en Wendy Dokters (ver) van Scheldespoii:. In de 4x100 meter estafette finishte de com- binatieploeg als tweede.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 17