Nieuwe natuur voor containers VVD heropent discussie kernenergie Strandafval vaak van schepen PZC Het is bij de konijnen af Respectvol omgaan met medemensen 13 Havenschap wil verlies van 90 hectare compenseren met 158 hectare Telefooncentrale Delta plat Auto's bekrast Van den Brink in Goes Mosselkwekers willen eerder vissen dinsdag 30 april 2002 door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Door aanleg van de Westerschelde Container Terminal (WCT) gaat een opper vlakte van bijna negentig hecta re aan natuurwaarden verloren. Het betreft buitendijkse natte natuur: ondiepten, slikken, dui nen en strekdammen. Haven schap Zeeland Seaports, initia tiefnemer van de WCT, wil dat compenseren met 158 hectare binnen- en buitendijkse nieu we, natte natuur. Dit blijkt uit een volledig her ziene studie Natuur en Ecologie, gemaakt als aanvulling op de vorig jaar verschenen milieuef fectrapportage voor de WCT. De aanvulling is gemaakt op ver zoek van de Commissie voor de Milieu Effect Rapportage en naar aanleiding van de kritiek die uit inspraakreacties bleek. In het oorspronkelijke milieuef fectrapport was Zeeland Sea ports ook al uitgegaan van een flinke compensatie van verlies aan natuurwaarden. Die is trou wens op grond van onder meer de Europese Vogel- en Habita trichtlijnen verplicht. In het herziene plan is veel meer na druk gelegd op het realiseren van binnendijkse natte natuur, die nadrukkelijk samenhangt met de buitendijkse natuur. Omdat méér wordt gecompen seerd dan verloren gaat, is er per saldo sprake van winst in op pervlakte en kwaliteit aan Wes- terschelde-natuur. Ondiepten en slikken moeten het meeste inleveren, zo'n 87 hectare. Daarnaast verdwijnen bijna 1 hectare aan duintjes en ruim 1,3 hectare aan strekdam men, die tot op de vloedlijn be groeid zijn met zeewieren en schelpdieren. In het herstelplan van Zeeland Seaports staat daar tegenover de komst van 128 hectare binnendijks polder land, dat heringericht wordt tot zout-brakke natuur. Aan slik ken komt 8 hectare terug, de be dreigde schorren worden ver sterkt met 22 hectare en het is de bedoeling tegen de nieuwe zee dijk duin aan te leggen. Er is uitvoerig onderzoek ge daan naar de aanwezige na- tuurwaarden. Daaruit blijkt dat de Kaloot - het gebied waar de terminal moet komen - geen be langrijke rol vervult als foera- geergebied voor steltlopers; voor kustbroedvogels speelt het helemaal geen rol. Ook voor zee honden en bruinvissen is het niet van belang. Er zijn op de Kaloot wel karak teristieke planten te vinden, maar zowel de duin- als de dijk- vegetatie kennen een matige verscheidenheid aan soorten. Zeévenkel en blauwe zeedistel zijn de belangrijkste. Er zijn achttien soorten dagvlinders waargenomen, waaronder een bedreigde soort, het bruin- blauwtje. De uitermate zeldza me schorzijdebij is ook gezien, echter alleen in het aan de Ka loot grenzende gebied, dat niet nodig is voor de WCT. Nadrukkelijk wordt aangege ven dat uitvoering van de na tuurcompensatie gewaarborgd moet zijn. Daarvoor wordt een speciale overeenkomst geslo ten. Het natuurherstel moet verwezenlijkt zijn als de contai- nerterminal wordt gebouwd. Van de totale 158 hectare com pensatie-natuur wordt welis waar het grootste deel, 128 hec tare, binnendijks aangelegd, maar die krijgt een duidelijke verbinding met de zeearm. Ak kerland en weidegebied in de Schorerpolder en de Welzinge- polder gaan verloren, om plaats te maken voor nieuwe natuur met aanmerkelijk hogere na tuurwaarden. Brakke ruigte Er wordt binnendijks gestreefd naar herstel van een kleinscha lig landschap: zoute en brakke ruigte, nat schraalgrasland en op hogere plekken bloemrijk grasland. Perceelafscheidingen zijn herkenbaar door sloten, heggen en (on)verharde wegen (tevens voor recreatief medege bruik). Amfibieën kunnen pro fiteren van drinkputten. Zowel broedvogels als overtijende en overwinterende vogels kunnen er terecht. Buitendijks blijft het Rammekensschor intact. Een deel van de Schorerpolder komt onder getij-invloed en wordt schorgebied. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Vogel- en Egelasiel De Mikke in Middel burg lijkt de laatste tijd meer op een konijnenasiel dan op een vogelopvang. Sinds een maand wordt De Mikke over spoeld door tamme konijnen. Beheerder Coby Louwerse weet niet meer wat ze met de beesten aan moet. Door het grote aantal konijnen komt de hulp aan vogels in het gedrang. „Ik had vrijdag een Jan van Gent. Die moest in een hok, maar dat ging niet omdat er vijf konijnen in zaten." Op dit moment heeft De Mikke elf konijnen: zes volwassenen en vijf jongen. De dieren zijn bin nengebracht door de dieren ambulance. Louwerse kan ze niet weigeren. „Als ik ze niet neem, blijven ze rondlopen. Het dierenasiel is er ook niet gelukkig mee en de kinder boerderij zit met hetzelfde pro bleem. Het is heel lang gelukt om de konijnen onder te bren gen bij particulieren, maar dat gaat niet meer." Louwerse maakt zich kwaad. „Dit is niet normaal voor een vogelasiel. We vangen wel wil de konijnen op, maar geen tamme. We zijn geen dump adres." Ze weigert de jonge dieren af te maken en ze heeft ook weinig zin om de konijnen mee te geven aan een hande laar. Die opstelling leidt wel tot extra drukte in het asiel. „Ik kan het vuile werk voor ande ren opknappen." Ze begrijpt niet dat mensen hun konijn niet gaan zoeken als het wegloopt. „Wij horen nooit wat. We hebben één keer een mevrouw gehad die belde." Mensen moeten hun verant woordelijkheid nemen, vindt ze. „Als je een konijn neemt, weet je dat je er acht of negen jaar plezier van hebt." Die on verschilligheid ten opzichte van huisdieren is niet onge woon, constateert Louwer-se. „De vogelkooitjes gaan ook elk jaar in de vakantieperiode open. Mensen bellen dan eerst op of we een kanarie kunnen opvangen. Dat kost één gulden vijftig per dag. Dan zeggen ze: 'U denkt toch niet dat ik daar vijftien gulden voor over heb?'. De dieren worden gewoon ge dumpt." De grote toestroom van konijnen is van de laatste jaren. „Vorige zomer was het ook gigantisch. En als je nou zegt, het zijn lelijkerds, maar het zijn schattige konijntjes." Er worden zo veel tamme konijnen bij De Mikke afgeleverd, dat het Middelburgse asiel ruimte te kort komt voor andere dieren. foto Lex de Meester MIDDELBURG - Delta Nutsbedrijven is gisterochtend tele fonisch moeilijk bereikbaar geweest. Het nummer van het call center (0800 - 5150) was onbereikbaar door een kapotte harddisk. Daardoor kon ook geen contact worden gelegd met de helpdesk van ZeelandNet. Mensen die probeerden te bel len, moesten later terugbellen of het via het gewone nummer (0118 - 882000) proberen. Even na het middaguur was het euvel verholpen. Hoeveel mensen door de storing hun vragen of problemen niet konden doorgeven, is met bekend. Als het call center normaal func tioneert, wordt het aantal binnenkomende telefoontjes ge teld, maar dat kon door het mankement niet. Op een normale dag bellen enkele honderden mensen naar Delta, aldus een woordvoerster. MIDDELBURG - Drie auto's zijn op de Abeelseweg in Mid delburg in de nacht van zondag op maandag bekrastDe scha de bedraagt loopt in de duizenden euro's. GOES - Wien van den Brink, nummer 20 op de lijst Pim For- tuyn, spreekt donderdag tijdens een verkiezingsbijeenkomst in Goes. De bijeenkomst is georganiseerd door Fortuynlijk Zeeland, de Zeeuwse afdeling van de lijst Pim Fortuyn. Onderwerp is het landbouwbeleid. Fortuynlijk Zeeland vindt dat de landbouwsubsidies van de Europese Unie en de bijdra gen van de lidstaten hiervoor moeten worden afgeschaft om de boerenbedrijf stak gezond te maken. Het geld dat hierdoor vrijkomt zou onder meer kunnen worden benut om de water schapslasten voor de agrarische sector te verlichten. Binnen Europa zouden dezelfde regels moeten gelden voor het ge bruik van bestrijdingsmiddelen, omdat anders sprake is van concurrentievervalsing. In Europees verband moet de inen ting van vee tegen veeziekten als mkz worden georganiseerd. Fortuynlijk Zeeland is het in elk geval in één opzicht niet eens met de landelijke lijsttrekker. Fortuyn wil een op industriële leest geschoeide varkenshouderij, waarin de dieren in een soort fabriekcomplex worden ondergebracht. De afdeling Zeeland pleit daarentegen voor een zo natuurlijk mogelijke omgeving. De bijeenkomst begint om 19.30 uur in Hotel Goes. YERSEKE - De mosseikwekei's proberen te bereiken dat ze eerder op mosselzaad mogen vissen. De Coöperatieve Produ centenorganisatie Mosselcultuur, waarin de kwekers zijn verenigd, heeft daarvoor een verzoek ingediend bij de Raad van State. De zaak wordt vrijdag 3 mei behandeld. De vex-gunning die op grond van de Natuurbeschex-mingswet aan de mosselkwekers is verleend, staat toe dat ze van 23 april tot en met 28 juni in totaal 37,5 miljoen kilo mosselzaad mo gen opvissen in het westelijk deel van de Waddenzee. Zij moeten daar echter zes weken mee wachten, omdat dan de in spraaktermijn is afgelopen. De Waddenvereniging heeft aan gekondigd bezwaar aan te tekenen tegen de vergunning. De mosselkwekers waren echter van plan op 1 mei te begin nen met het vissen op mosselzaad. Zij wilden het opvissen uit smeren over zes weken. Een dergelijke ruime spreiding geeft volgens hen niet alleen het beste resultaat, maar zou ook het beste zijn voor de natuur. Later beginnen kan volgens de kwekers kwalijke gevolgen hebben, omdat zij vrezen dat het bestand mosselzaad van 2001 wordt overwoekerd door nieuw zaad dat in de loop van juni valt. De Maand Van De Vrijheid A. Mosterd-Kruijt fotö Anda van Riet door Ron Magnée Niet direct met je oordeel klaar staan. En iedereen een faire kans geven. Dat zijn de belang rijkste principes van mevrouw A. Mosterd-Kruijt (63). Al meer dan een kwart eeuw strijdt ze voor oorlogsvluchtelingen. Net zoals haar vader dat deed tij dens de Tweede Wereldoorlog. „Soms hoor je wel eens een vluchteling een verhaal vertel len. Dan denk je: hoe kan je het bij elkaar verzinnen? Ik geef ze dan de keus: of je vertelt het wa re verhaal, of ik stop ermee. Ik moet immers het verhaal kun nen verdedigen, er voor kixnnen knokken. Dat kan niet als het vex-haal niet klopt." Mevrouw A. Mosterd-Ki'uijt is al sinds de jaren zeventig een strijdlustige vrijwilliger voor vluchtelingen. Voor de volle honderd procent zet ze zich in voor asielzoekers. „Ik vind het belangrijk dat vluchtelingen vriendelijk tege moet worden getreden, maar ze moeten daar natuurlijk geen misbruik van maken." De Mid delburgse gaat heel ver in haar hulp. Tot drie keer toe haalde ze een vluchteling in haar eigen huis. „Ik hoorde van een asiel zoeker uit Burkina Faso. Zijn vex'zoek werd afgewezen. Bij het politiebureau sliep hij in een cel, terwijl hij niets had gedaan. Uiteindelijk kwam hij letterlijk op straat te staan En het liep te gen Kerstmis. Zo'n man kan je niet in de kou laten staan? Dus heb ik hem in huis genomen." Het verhaal doet denken aan dat van haar oudei's. Ook die na men in het ouderlijk huis in Rijswijk vluchtelingen op tij dens de Tweede Wereldoorlog. Niet alleen voor vluchtelingen, ook voor gedetineerden springt mevrouw Mosterd-Kruijt in de bres. Eén keer per veertien da gen houdt ze een gespreksgroep met een dominee in de gevange nis. „Ik ga niet over hun daden oordelen. Dat doet de rechter." Wat ze wel doet: gedetineerden aan het denken zetten. „On langs was het gespreksonder werp vrijheid. Hoe vrij ben je ei genlijk? Wat is vxijheid? Wat voor mij het belangrijkste is: vrijheid is respectvol met je me demensen omgaan." Waar mensen samenleven bestaat vrijheid alleen als mensen die met elkaar delen. Daarvoor is een actieve betrokkenheid nodig. In de aanloop naar bevrijdingsdag een portrettenreeks over die mensen, uit elke Zeeuwse gemeente één. De serie is te volgen op www.pzc.nl. door Maurits Sep YERSEKE - De VVD gaat de discussie over kernenergie in Nederland openbreken. Lijst trekker Dijkstal kondigde dat gisteren aan tijdens een bezoek aan Zeeland. „We kunnen die discussie niet blijven ontlopen. Nederland wil geen kernenergie maken, maar importeert die wel uit het buitenland. Dat is hypo criet." De WD is daarom van plan kernenergie een plaats te geven in de onderhandelingen voor een nieuw kabinet. Althans, mocht het voor de liberalen zo ver komen en mocht de ï'echt- bank in Den Bosch bepalen dat de overheid geen keiharde af- spraak heeft gemaakt met de kerncentrale over sluiting in 2003. „In dat geval zullen we de discussie heropenen. Uiteraard met een paar mitsen en maren, want zorgvuldigheid staat voorop", stelde de lijsttrekker. Het afval is namelijk het grote probleem, mei'kte hij op. Hij wil dat daar een goede oplossing voor komt. Opslag onder de grond in bijvooi'beeld zoutkoe- pels is een optie. „Of een nog betere oplossing, maar dan heb ben we het over nieuwe techno logieën die ik ook niet ken." Desondanks dicht Dijkstal kernenergie een toekomst toe. „Dat is niet in tegenstrijd met elkaar. Zoals gezegd, het afval probleem moet goed worden op gelost, maar kernenergie heeft als groot voordeel dat het een schone energiebron is." Bij de productie ei-van komt geen kooldioxide vrij, dat een deel van het broeikaseffect veroor zaakt. Kolen- of gasgestookte energiecentrales stoten wel CO, uit. Dijkstal brak verder een lans voor kleine klinieken, die winst mogen maken en waar patiën ten snel kunnen worden gehol pen. „Daar praat ik liever over dan over het openhouden van ziekenhuizen. Het gaat mij te ver te suggereren dat je in elke stad een volwaardig ziekenhuis kunt hebben. Zeeland kiest be wust voor een dunbevolkte pro vincie. Daar hoort een grotere reisafstand bij tot een zieken huis." Voorwaarde voor die kleine kli nieken is voor Dijkstal wel dat iedereen daar terecht moet kun nen. „Ik wil geen tweedeling in de zorg, zodat alleen rijke men sen zich een behandeling kun nen veroorloven." Wat voor de gezondheidszorg door Rinus Antonisse UTRECHT - Scheepvaart en visserij zijn de grootste vervuilers van de Nederland se stranden. Het Coastwatch onderzoek 2001 van stichting De Noordzee, uitge voerd door leerlingen van het voortgezet onderwijs, toont dit aan. Minstens 41 procent van het op de stranden gevonden vaste afval blijkt afkomstig te zijn van schepen. De stranden in de Zeeuwse Delta komen er nog het best van af. Daar werd naar verhouding het miiste zwerfvuil aange troffen: gemiddeld 58 stuks per vijfho- nerd meter. Op de Waddeneilanden was dat 95 stuks zwerfvuil per vijfhonderd meter en langs de Noordzeekust van Zuid-Holland en Noord-Holland zelfs 180 stuks op dezelfde afstand. Stichting De Noordzee dringt in het jongste Coastwatch-rapport Nieuwe eeuw, oud vuil aan op maati-egelen om de hoeveelheid scheepsafval in zee tex-ug te dringen. Er zijn (meer) goede haven-ont vangstinstallaties voor schepen nodig. De scheepvaart moet ook meer verplicht worden om van dergelijke voorzieningen gebruik te maken. Al een reeks van jaren voert stichting De Noordzee samen met het voortgezet on derwijs onderzoek uit naar het vaste af val dat op de stranden ligt. Ook in Zee land doen scholen mee. In voor- en najaar 2001 vond de actie voor de dertiende keer plaats. Er werd 67,5 kilometer kust on derzocht op zwerfvuil. Langs de Zeeuw se stranden werd zeven kilometer nage lopen (tien procent van het landelijk to taal). Het overgrote deel van het onder zoek werd uitgevoerd in het najaai'. Vergelijking van de resultaten in 2001 met voorgaande jaren stemt weinig opti mistisch, concludeext stichting De Noordzee. De hoeveelheid gevonden af val schommelt wel, maar de samenstel ling en de herkomst van de ti'oep blijft constant. Ongeveer 60 procent is kunst stof, ruim 40 procent is afkomstig van de scheepvaart en de visserij. In totaal werden vorig jaar ruim 20.000 stuks zwerfvuil gevonden, gemiddeld 148 stuks per 500 meter Plastic is nog al tijd de grootste vervuiler; meer dan de helft van het gevondene was vorig jaar van dit materiaal. Daarnaast scoren hout (14 procent), touw (11 procent) en papier 10 procent) hoog. Op basis van de gevon den afvalresten heeft stichting De Noordzee de herkomst achterhaald. Ruim 40 procent blijkt afkomstig te zijn uit zee (piepschuim, pallets, viskratten, touwen en netten, plastic en metalen containers, lampen, werkhandschoe nen). Ongeveer 17 procent is achtergela ten door toeristen, 1 procent is vanaf land gestort en van 41 procent is niet zeker waar het vandaan komt. In het voorjaar wordt er aanzienlijk meer afval gevon den dan in het najaar. Melding Stichting De Noordzee vindt dat elk schip dat de haven binnenkomt gebruik moet maken van een haven-ontvangstin stallatie voor oliehoudend en vast afval. Een meldingssysteem is daarbij gewenst voor een goede controle en service. Ook stelt de stichting dat het milieubewust zijn bij zeevarenden moet worden bevor derd; zonder dx-aagvlak werken maatre gelen nauwelijks. De stichting sugge- reert om met de scheepvaartsector af- spraken te maken over een zogenoemd 'nul-emissie schip voor de toekomst'. Een schip waaruit geen schadelijke stof fen meer naar water en lucht verdwijnen. uit de doi'pen, behalve dan om dat ze gaan studeren. Wezenlijk daarvoor is een visie op de toe komst van het platteland. Die visie moet de provincie zelf ma ken." Het idee van WD-gedeputeer de G. van Zwieten voor service punten, waar enkele belangrij ke voorzieningen worden gecombineerd, spreekt hem wel aan. „Mits de overheid die niet via subsidies in stand moet hou den. Dat is een taak voor onder nemers, niet voor de overheid." Containers Tijdens een partijbijeenkomst in Heinkenszand hield Dijkstal nog een pleidooi voor de bouw van de Westerschelde Container Terminal. „Dat is belangrijk voor de uitstraling van de pro vincie", zei de lijsttrekker. „Zeeland mag niet op slot voor het bedrijfsleven en voor bui tenlandse investeerders. Het gaat erom, de economische functie te versterken; dat geeft je ook draagvlak voor de vitali teit van het platteland." Over de vijfde nota ruimtelijke ordening meldde de WD'er dat die doorschiet in de centrale sturing vanuit Den Haag. „Dat irriteert veel provinciale be stuurders en wethouders", wist Dijkstal. Hij werd daarin ge steund door de Zeeuwse WD- Kamexdeden Geluk en Te Veld huis. „We hebben geen betutte ling van Pronk nodig", vond de laatste. „Hoe minder bemoeie nis, hoe beter." geldt, geldt volgens D i j kstal ook voor de vooi'zieningen op het Zeeuwse platteland. „Die kun je niet tegen elke prijs overeind houden." Sluitingen van post kantoren, banken en winkels zijn het gevolg van bedri jf s-eco- nomische ontwikkelingen die al 25 jaar aan de gang zijn en niet zijn te stoppen, zei hij. „Je moet reëel zijn: de ontvolking van het platteland is al zo lang aan de gang. De overheid moet zich daarom richten op het echte probleem: hoe voorkomen we dat zo veel jongeren wegtrekken Hans Dijkstal in discussie in Yerseke. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13