Muzeeum onent maand later Muzeeum opent Ouders moeten zelf aan de slag PZC 9 Roel Willemse wint j ongeren wedstrij d ringrijden Biggekerke Rond vaartschip in moeilijkheden voor Binnenhaven Vlissingen Millionairs Wallz voelt reclame aan de tand Vlissings museum schat schade door staking op zo'n 25.000 euro Vlissings museum schat schade door staki Titelstrijd drankbereiders 'Vlissingen, no copies' wellicht nieuwe slagzin Drie dode bruinvissen Blindelings bridgen De PZC op Koninginnedag zeeuwse almanak Correct m WALCHEREN maandag 29 april 2002 door Edith Ramakers VLISSINGEN - Ongeveer 120 passagiers en een aantal bemanningsleden van het rondvaartschip de Rembrandt van Rijn beleefden gistermiddag een hachelijk avontuur. Het schip wilde de Vlis- singse Binnenhaven indraaien, maar kon door de sterke stroming en hoge golfslag de bocht naar rustiger vaarwater niet maken. Het dreef verder de zee op. Met hulp van sleper De Walcheren, van de Unie van Redding- en Sleepdienst Nederland (URS), werd het de veilige haven binnengeloodst. De rondvaartboot was vertrokken vanuit Terneu- zen. Bij Vlissingen wilde het schip door de sluizen naar binnen gaan. Daar ging het mis door de slechte weersomstandigheden. Het passeerde de haven. Voor de Vlissingse boulevard werd de nood zo hoog dat de kapitein van de Rembrandt van Rijn om een sleepboot vroeg. De hele operatie duurde zo'n anderhalf uur. Naast de sleepboot assisteer den nog enkele loodsboten en een politieboot. De veiligheidsmaatregelen zijn genomen, omdat er zoveel mensen aan boord waren. Hoe verder de rondvaartboot de zee op raakte, hoe meer het schip ging slingeren. Het type is niet gebouwd op storm. Volgens de verkeersleiding hadden door de harde klappen van de golven de ramen van het schip kunnen springen. foto Lex de Meester percentage halen we op 1 juni niet." De landelijke staking laat haar sporen na bij het werk aan een van de mooiste monumenten panden van Vlissingen, het Lampsinshuis. De werkonder breking van de bouwvakkers is de langste sinds de Tweede We reldoorlog. En het einde is nog niet in zicht. Er zit weing bewe ging in de onderhandeling over een nieuwe CAO tussen vak bonden en werkgevers. Volgens de vakbonden hebben landelijk 13.500 van de 180.000 bouw vakkers het werk neergelegd. Voor het Vlissingse museum betekent het dat de officiële, feestelijke opening zelfs naar september is verschoven. Dat moment was op 31 mei gepland. Het museum loopt door de ver traging inkomsten uit de kaart verkoop mis. In de maand juni zijn er al veel toeristen in Zee land. „We zijn bovendien met een paar organisaties al ver plichtingen aangegaan voor de maand juni die we niet kunnen nakomen. Deze mensen decla reren wel hun kosten. Het statige Lampsinshuis is door de gemeente Vlissingen ook aangemerkt als 'Huis waar in getrouwd mag worden'. „De pronkzaal in het Lampsinshuis is klaar. Dus voor huwelijken en feesten zijn we in juni wel al open", zegt Adan. Op het badstrand in Vlissingen wordt fanatiek gegraven naar verborgen schatten. Kinderen aan de zijlijn bij schatgraaf wedstrijd op Vlissings strand foto Lex de Meester j door Edith Ramakers j VLISSINGEN - De deuren van het nieuwe Zeeuws maritiem muZEEum in Vlissingen gaan j niet op 1 juni maar op 6 juli open voor publiek. De verbouwing van het complex aan de Nieu- wendijk heeft ernstige vertra- I ging opgelopen door de staking van circa tien werknemers van het aannemingsbedrijf. G.Adan, bestuurslid van het muZEEum, spreekt van een grote teleurstelling. „We schat ten in dat we door deze verlate opening een schadepost hebben van ongeveer 25.000 euro." Onverstandig Niet alle bouwvakkers die het Lampsinshuis en enkele belen dende percelen aanpassen tot maritiem museum hebben hun werk neergelegd. „Er gebeurt heus nog wel het een en ander in het museum, maar we halen 1 juni bij lange na niet." Volgens Adan is het onverstandig om al vast een gedeelte van het muse um begin juni te openen. „Dan krijgt, het publiek een verkeerde indruk. Als negentig procent van de verbouwing afgerond is, kunnen we opengaan. Maar dat VLISSINGEN - 'Vlissingen, no copies'. Met die slogan kan Vlis singen de markt op. Als het aan L. Riekwell van buro Beeldende Kunst Vlissingen ligt, is het de vervanger van Bruisend als de branding. „De oude slagzin kan toch de titel zijn van een boek uit de bouquet-reeks." Riekwell bracht als organisator van de kunstmanifestatie deEnergie- VandeStad, die gisteren in de Watertoren in Oost-Souburg werd geopend, Vlissingen in be weging. Het idee 'Vlissingen, no copies', is van Lex de Meester, fotograaf bij de PZC. Hij deed mee aan de prijsvraag om een nieuwe slo gan voor Vlissingen te beden ken. De bedenker was Loek Grootjans, die daarmee Vlissin- gers uitdaagde om hun fantasie in woord voor hun stad te laten gebruiken. Het sloeg aan. Meer dan 500 inzendingen moest de jury beoordelen. „We zijn voor Vlissingen, no copies gevallen omdat het een korte, energieke tekst is die Vlissingen recht doet. Vlissingen is uniek", vindt Grootjans. Hij en Riekwell spe len met het idee om de leus, in clusief foto, bij de entree van Vlissingen te plaatsen. „Het moet het nieuwe beeldmerk van Vlissingen worden", zegt Riekwell. De Meester kwam op het idee de slogan in te dienen toen hij bezig \vas aan zijn foto opdracht voor deEnergieVan- deStadHij was een van de meer dan honderd kunstenaars die zich bogen over het thema Wat is de energie van de stad'. Bij de bewerking van zijn foto 'een ge deelte van de Vlissingse skyline die vurig opgloeit', dacht hij: „Ho even, dit mag niet gekopi eerd worden. No copies, dus." Tal van Vlissingers maakten gisteren de opening van het pro ject mee. In de Watertoren lieten kunstenaars hun persoonlijk gevoel voor Vlissingen spreken. Van het weekendgevoel voor de Vlissinger, -hoe ziet hij eruit vóór het drinken van een krat bieren hoe erna-, tot een collage van bekende Vlissingers die kunstenaar Hans Bommeljé in beeld bracht als reclamebood schappen met een knipoog. De expositie in de Watertoren duurt tot 23 juni en open is van donderdag tot en met zondag van 12-17 uur. Daarnaast be leefde Vlissingen gisteren ook de opening van Gardening with Artists in de Willem3 en Galerie El deSejo op het Bellamypark. Riekwell: „Ook een show met passie en kleur. Het zijn de op maten naar de zomer." door Edith Ramakers VLISSINGEN - Ouders denken het goed voor elkaar te hebben. Hun kroost willen ze bij het Vlissingse badstrand afzetten voor de schatgraafwedstrijd waarbij flinke prijzen te verdie nen zijn, en zelf moedigen ze vanaf de zijlijn hun kinderen aan. Maar de Vereniging van de Vlis singse Boulevards heeft een ver rassing in petto. Schatgraven is voor zestien jaar en ouder. Va ders en moeders nemen het sportief op. Ze pakken de speel - goedschep van hun kinderen en gaan kuilen graven. Schatdelven wil toch iedereen, moet de organisatie gedacht hebben. En ze krijgen gelijk. Het evenement, dat de opening van het strandseizoen inluidt, kan een traditie worden. Char ley van zes hoopt dan wel dat er volgend jaar voor de kinderen een klein stukje strand is gere serveerd waar hij naar schatten mag zoeken. Hij kijkt bijna ja loers naar zijn vader Jeroen Theunisse uit Roosendaal, die driftig spaait en roder en roder wordt. Tot drie keer toe vindt hij wel een lottoballetje onder het zand met misschien het winnen de nummer erop. „Dat verzacht de pijn", vindt hij. De organisatie heeft wel even overwogen om iets voor kinde ren te doen. Maar de hoge geld prijzen passen niet bij kinderen. Enkele sponsors van alcohol houdende drankjes, evenmin. Maar volgend jaar wil de ver eniging wel aan 'een speciale wedstrijd met grabbeltonachti ge prijzen denken'. De hoofdprijs van 2250 euro en overige geldprijzen tussen de 100 en en 450 euro laten de on geveer vijftig deelnemers niet onbewogen. Ze spitten door. Ze storen zich er amper aan dat het af en toe pijpenstelen regent; dat ze blaren op hun handen krijgen en dat de ruggen op gaan spelen. Binnen een mum van tijd is het badstrand omgetoverd tot een soort mollenlandschap. „We zijn een beetje gek", lacht Dorien Gouka. „In mijn norma le leven ben ik verpleegkundi ge." Gekscherend: „Wat moet je anders op een vrije zondag doen." Ze heeft er schik in. Het deert haar niet dat ze na tweeën half uur maar één bal heeft ge vonden. „Mijn geluksgetal", zegt ze. Voor haar vriendin blijft de score op nul. „Mijn man heeft bijna het hele badstrand omge ploegd, maar nog geen bal ge vonden. Ik heb hem overge haald om mee te doen. Dat komt niet meer goed vandaag." Familie Sleijpen uit 's-Heer Arendskerke heeft geluk, of is het wijsheid. „Ik doe maar wat", zegt de vader, Huub Sleijpen. Maar met zeven ballen, tien voor de hele familie, is hij favo riet voor de hoofdprijs. „Als we winnen, gaat het geld naar een kindertehuis in Spanje. We gaan het er zelf naar toe brengen. Kennissen van ons werken daar." Uitgeput De vereniging Vrienden van de Boulevards stopte in alle vroeg te 100 ballen ongeveer een halve meter diep in de grond. Na ruim tweeënhalf uur graven zijn er 33 ballen opgegraven. De deelne mers staken uitgeput hun strijd. Notaris Sauer verzorgt de trek king. De hoofdprijs en twee geldprijzen gaan naar familie Sleijpen. Familie Schurink wint 200 euro. door Sandra van de Vreugde BIGGEKERKE - Dertig jonge ringrijders, in de leeftijd van 12 tot 18 jaar, openden zaterdag het ringrijseizoen tijdens de jaarlijks terugkerende jonge- renwedstrijd. Op het karakte ristieke kerkplein van Bigge kerke werden 25 beurten verreden. Het waren de jeugdige talenten uit Domburg en van de organi serende vereniging Biggekerke die de lakens uitdeelden. Roel Willemse uit Domburg miste slechts één ring in de zeventien de beurt en werd daarmee onbe dreigd de winnaar van deze wedstrijd. Met 22 ringen werd Roald Leendertse uit Biggeker ke winnaar van de tweede beker en Niek Louws, eveneens uit Biggekerke werd derde met 21 ringen. Het was leuk om te zien hoe veel van deze jonge ringrij ders de stijl overnamen van hun ouders, dikwijls zelf ook grote namen in het ringrijderscircuit. Die stonden, soms nog meer ge spannen dan de jongeren zelf, in grote getale langs de baan om de prestaties van hun kroost te vol gen. Een kamp na een ommekeer op 26 mm. werd gewonnen door Roald Leendertse, die hiervoor de 14 mm ring moest steken. La ter werd nog een ommekeer ge reden op 26 en 20 mm. Maar liefst vijf van de dertig deelne mers staken beide ringen in, waaronder ook de zeer jeugdige Leon Leendertse en Coen Murk. Het was Mailijn Minderhoud uit Domburg die deze kamp won, eveneens door het steken van de 14 mm. Begonnen ringrijders vroeger vaak op een brave pony, tegen woordig kiezen jongeren steeds vaker voor het karaktervolle Zeeuwse trekpaard. Sommige deelnemers vielen werkelijk in het niet bij het formaat van hun paard. Het was ook een deelne mer op een trekpaard die de eer ste prijs won in het versierings klassement: Karei Geldof uit SEROOSKERKE (W)- Bij het open Walchers kampioenschap wijnmakers, bierbrouwers en li- keurbereiders werden de Vlis singers A. Klip en J. van Schaik en Krabbendijkenaar W. Dil- weg eerste. De drie deeljury's prezen de kwaliteit van de in to taal 105 inzendingen. Het Walchers Wijnmakers, Bierbrouwers en Likeurmakers Gilde (WWBLG) organiseerde het kampioenschap dat afgelo pen zaterdag in De Zandput in het Walcherse Serooskerke werd gehouden. Klip behaalde het hoogste aan tal punten in de bierklassen, 88, met een Scotch Ale. Bert Maes- sen uit Veere eindigde als twee de met 85 punten voor zijn Rauchbier en Simon de Later uit Sint Laurens werd derde met 84 punten voor zijn blond bier. In de sector likeur werd Van Schaik eerste met 58 punten voor een vruchtendestillaat, tweede werd Ko Polderman uit Middelburg met een Bailey's die 57 punten opleverde en derde Oostkapelle, die bijzondere aandacht aan het toilet van zijn paard had besteed. De tweede- prijs was voor Christel Moens uit Aagtekerke en derde werd.. Kim Boone uit Oostkapelle. Het sluitstuk van de dag was.de pollepelkamp, waarbij zich een schitterende strijd ontwikkelde, tussen de dagwinnaar Roel Wil lemse en zijn jongere broertje Sander Willemse. Het was uit eindelijk Roel, die ondanks zijn leeftijd toch eigenlijk al bijna routinier mag worden genoemd die de pollepel mee naar huis nam door de 14 mm. ring te ste ken. Voor de gelegenheid was'1 deze voorzien van een fles cas sis, in plaats van een fles bessen jenever. Agenda Z.R.V.: 30 april: ringrijden in Middelburg op de Dam, 8-17 uur,' 10 mei: ringrijden in Vrouwenpolder, 1Ü-' 17.30 uur; 11 mei: ringrijden in Grijpskerke, KetV: kring, 8-17.30 uur; 11 mei: ringrijden in Kapelle, van der Biltlaan, 8-17.30 uur. MIDDELBURG - Er zijn afgelopen weekeinde drie dode bruinvissen aange spoeld bij Renesse, Oud dorp en Koudekerke. Volgens kenners zijn de dieren een a twee jaar oud. De bruinvis is de kleinste dolfijnensoort, ter wereld en leeft in de Noordzee. Jaarlijks stranden onge veer dertig bruinvissen op de Nederlandse kust, daarvan overleven er ge middeld drie. Waarom in enkele dagen drie van de ze zoogdieren aanspoel den, is nog onduidelijk. De kadavers zijn voor on derzoek overgebracht naar Naturalis in Leiden. {ANP) was Sjaak Verbrugge uit Vlis singen met eveneens 57 punten voor een Chartreuse geel. In de afdeling wijn ging het ka- pioenschap naar Dilweg. J. van Opstal uit Vrouwenpolder ein-';. digde op de tweede plaats met, 28 punten voor zijn druivenwijn rood/droog en J, Klop uit Kort- gene bezette de derde plaats met 28 punten voor zijn druivenwijn rood medium. KRUININGEN - De jaarlijk&e Bridgedrive voor blinden en slechtzienden werd gisteren ge houden in het Bridgecentrum in Kruiningen. Achttien paren, meestal bestaand uit een blinde of slechtziende aangevuld met een ziend persoon, streden tegen elkaar. De deelnemers kwamen uit heel Nederland. Het enige, Zeeuwse koppel, de dames Dis- pa en Morsheim uit Vlissingen.; eindigde op de dertiende plaats 1 door Edith Ramakers VLISSINGEN - De opdringerigheid van de reclame is irritant. Want uiteindelijk draait het allemaal maar om geld. Die boodschap gaven cursisten van het cen trum voor Kunsteducatie Vlissingen mee in hun 'Millionairs Wallz'. Het Arsenaal theater was met driehonderd mensen op vrijdagavond en zaterdagmiddag prak tisch uitverkocht. Reclame mag dan opdringerig zijn, het thema werkt ook inspirerend. Zo'n twin tig verschillende commercials passeerden de revue in sneltreinvaart tijdens de jaar lijkse uitvoering van het Kunsteducatie centrum. Op muziek van Aretha Franklin werd de badzeepwals door een groep vol wassenen uitgevoerd. De vlekkenkampi- oen kwam voorbij, lovende tekst voor GSM-etjes, Hi-ha hagelslag en Wildwest Limonade. Voor de choreografie tekenden de docenten Isabelle Zwaan en Iris Stier man. Aan de uitvoering deden ongeveer 200 cursisten mee. De zaal puilt uit met ou ders, familieleden en kinderen. Marit Re- court van acht jaar wacht op haar beurt. Zij mag pas na de pauze met haar groepje het podium op. Haar gezicht is kleurrijk- gestreept geschminkt. Op haar jurk kle ven snoepjes. „Ik doe aan dansexpressie", zegt ze. „En vandaag ben ik een Engels De uitvoering van de balletgroep van het centrum voor Kunsteducatie in Vlissingen stond in het teken van reclame. foto Lex de Meester dropje." Bij snoepen hoort tandenpoetsen anders krijg je kiespijn. „Dat laten we straks op het toneel zien." Door de dansexpressie wordt de fantasie van de kinderen geprikkeld, is de ervaring van enkele ouders. Kinderen worden ge stimuleerd om te spelen met begrippen en voorwerpen. ,Zij beelden zich niet in snoepjes en lollies te zijn, zij zijn dat straks", zeggen de moe ders Audrey Recourt en Edith Minder houd. Advertentie Op Koninginnedag, dinsdag 30 april, zijn alle PZC-kantoren gesloten. Voor bezorgklachten zijn wij 's ochtends bereikbaar tussen 08.00 uur en 12.00 uur op het (gratis) nummer: 0800-0231231 Directie PZC Voor dringende zaken belt u met ons kantoor in Vlissingen:0118-484000 Helaas voert PTT geen postbestelling uit, zodat postabonnees de PZC een dag later zullen ontvangen., Het is al weer zo'n zestig jaar geleden. Oma Marie Geers - toen nog maar een bakvisje van veertien jaren oud - ging een dagje naar de Grote Stad. Toegegeven: haar woon plaats Middelburg ivas voor Zeeuwse begrippen groot, maar Rotterdam was toch een maatje groter. Marie was vastbesloten niet als provin- ciaaltje uit de hoek te komen. En geen wóórdje dialect dat haar verraden kon! Op weg r j naar de kruideniersioinkel. fi oefende ze vast op de correcte uitspraak van het ABN. Niet diezig, maar dijzig; geen diek, maar dijk, enzovoorts, j Bij de winkel gekomen ivas ze er weer heiemaaibij. „Eén pakje grijsmeel graag, me- vrouw", zei Marie gedeci- deerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9