Leraar voorkomt groter bloedbad Verongelukte generaal Lebed had vijanden Jarige Saddam tart Amerika Sfeer grimmiger in Franse verkiezingsstrijd 3 Heel Duitsland rouwt na dodelijke rondgang schutter in school Erfurt Fracties Wardak en Zardaran slaags in Gardez Ontwerpster van Barbie overleden Doden door aanvaring in Oostzee Ambassadeur stapt woedend op Onderzoek naar netwerk Dutroux Ethiopië weert leden VN-missie Groen licht referendum Musharraf Argentinië koppelt peso niet aan dollar maandag 29 april 2002 van onze redactie buitenland ERFURT - Door het moedige optreden van een docent kon vrijdag een nog groter bloedbad in de middelbare school in het Duitse Erfurt worden voorko men. Tot deze conclusie kwam de Duitse politie in het weekeinde, GARDEZ - In de Afghaanse stad Gardez is zaterdag voor het eerst in vier maanden weer ge vochten door rivaliserende fracties. Bij de gevechten vielen volgens een arts in het zieken huis van Gardez zeker zeven do den en vijftig gewonden. In Gardez staan troepen van krijgsheer Bacha Kahn Zardar an en van gouverneur Taj Mo hammed Wardak tegenover el kaar. De strijders van Zardaran, die de nabijgelegen stad Khost in handen hebben, schoten vier uur lang raketten af op Gardez. Zardaran probeert al maanden de stad te veroveren op Wardak, die door de Afghaanse interim regering tot gouverneur is be noemd. Een medewerker van Wardak zei begrepen te hebben dat er 25 doden waren gevallen. De vorige keer dat er werd ge vochten in Gardez, in januari, vielen er veertig doden. In Gardez gestationeerde Ame rikaanse militairen speelden volgens woordvoerder Bryan Hilferty een bescheiden rol bij onderhandelingen om een eind te maken aan de gevechten. Hil ferty zei dat het niet het belang rijkste doel is van de Ameri kaanse troepen om een eind te maken aan ondexiing geweld in Afghanistan. „We zijn hier om leiders van Al Qaeda en de Taliban gevangen te nemen en te doden", aldus Hilferty. „Het helpen waarbor gen van de veiligheid komt op de tweede plaats." AP LOS ANGELES - Ruth Hand ler, ontwerpster van de wereld beroemde Barbiepop en mede oprichter van het speelgoed concern Mattel, is zaterdag op 85-jarige leeftijd overleden. Handler verwierf wereldfaam met Barbie, de pop die met haar smalle taille en flinke buste eind jaren vijftig werd 'geboren'. Sindsdien zijn er meer dan een miljard Barbiepoppen verkocht in ongeveer 150 landen. De in Denver geboren Handier kreeg begin jaren zeventig boi'stkanker. Ze verloor haar borsten. Ze heeft zich vervol gens gewijd aan de ontwikke ling van kunstboi'sten voor vrouwen die hetzelfde lot was beschoren. In 1980 was de omzet van haar Nearly Me-kunstbor- sten tot meer dan een miljoen dollar opgelopen. Handier trouwde in 1938 met haar schoolvriendje Elliot Handler, een student industrië le vormgeving. Beiden openden een winkeltje met zelfontwor pen plastic geschenkartikelen. Een samenwerking met Harold 'Matt' Mattson leidde in de ja ren veertig tot de oprichting van de firma Mattel, een samenvoe ging van 'Matt' en 'El' van El liot. Elliot richtte zich aanvan kelijk vooral op de productie van een pratende pop, terwijl Ruth haar ideeën over een nieu we pop met zeer vrouwelijke lij - nen verder vorm gaf. De manne lijke bestuurders van Mattel voelde er weinig voor, en het duurde tot 1959 voordat Barbie werd gepresenteerd. De pop was genoemd naar Barbara, dochter van Ruth en Elliot. Barbie werd gevolgd door Ken (1961,genoemdnaareenin 1994 overdeden zoon), Midge (1963) en Skipper (1965). De donkere vriendin van Barbie, Christie, was er in 1969. De eerste zwarte Barbie was er pas in 1981. Sinds bij Handier borstkanker werd vastgesteld, veranderde haar leven volledig. Ze verloor de invloed binnen Mattel en in 1975 werd ze met haar man het bedrijf uitgewerkt. ANP Advertentie terwijl het land nog in rouw is gedompeld en zich afvraagt waarom een 19-jarige jongen zestien mensen doodschiet en vervolgens zichzelf. „Een moedige leraar raakte in gesprek met de aanvaller en heeft waarschijnlijk een groter bloedbad voorkomen", aldus een politiewoordvoerder. De 19- jarige schutter Robert Stein hauser bleek nog 500 kogels in een toiletruimte te hebben ver stopt. De politie denkt dat hij die ook had willen gebruiken vooi'dat hij de hand aan zichzelf sloeg in een lokaal, waar een le raar hem had weten op te slui ten. De geoefende schutter trok tij dens zijn moorddadige actie langs de lokalen, waarbij hij heel gericht op de leerkrachten schoot. De meesten schoot hij in het hoofd. In totaal doodde hij dertien docenten,' twee leerlin gen en een politieagent. Toen de kunst- en geschiedenis leraar Rainer Heise geluiden op de gang hoorde, opende hij de deur en kwam oog in oog te staan met de in het zwart gekle de schutter. Vanuit een ooghoek zag hij een collega dood in de gang liggen. „Hij hield een pis tool op mijn borst gericht. Plot seling deed hij zijn masker af. Ik herkende hem. Ik zei: 'Ga je gang, schiet me maar neer, maar kijk me in mijn ogen'. Hij zei: 'Meneer Heise, het was genoeg voor vandaag' en liet toen zijn pistool zakken. Ik zei 'laten we erover praten'. Ik opende de deur en gebaarde hem binnen te komen en duwde hem het lokaal in. Ik deed de deur op slot en rende naar het hoofdkantoor", zo herinnert Heise zijn gesprek met de schuttel'. Tegen de tijd dat de politie het lokaal inging, had Steinhauser zich al doodge schoten. Wapenvergunningen Tijdens zijn actie had hij een pistool en een geweer bij zich. Dat laatste heeft hij volgens de politie echter niet gebruikt. Ver moedelijk heeft hij de operatie gedegen voorbereid. Hij was lid van twee schietverenigingen en slechts enkele dagen voor het drama was hij in het bezit geko men van wapenvei'gunningen voor pistolen en geweren. Het motief van de schutter blijft onduidelijk. Volgens medeleer lingen was hij niet dom, maar wel lui. In februari werd hij van school gestuurd, waarschijnlijk omdat hij veel spijbelde en valse ziekmeldingen inleverde. Volgens het beeld dat de Duitse media van hem schetsen, had Steinhauser geen moeilijke ach tergrond. De meeste mensen kenden hem als 'onopvallend en rustig'. Voormalige medeleer lingen omschrijven hem als een 'intelligente, enigszins verle gen' jongen. Hij zou geen pro blemen hebben gehad met soci ale contacten, maar had weinig vrienden. Hij had een voorliefde voor heavy metal muziek en ge welddadige computerspelle tjes. De oudei's van Steinhauser wa ren gescheiden. De schutter woonde met zijn moeder en een broer in een keurig huis in het oude centrum van Erfurt. De leant Bild meldt dat de jongen een slechte relatie had met zijn beide ouders. Zij zouden niet weten dat hij van school was ge stuurd. Dit weekeinde legden honder den mensen bloemen bij het Gu tenberg-Gymnasium waar het drama zich afspeelde, onder wie minister van Buitenlandse Za ken, Joschka Fischer. Bonds kanselier Schroder was zater dagavond met 5000 mensen aanwezig bij een herdenkings dienst. Gisteren werd een mis gehouden in de kathedraal van Erfurt. RTR/DPA Een Franse jood loopt voorop tijdens een demonstratie in Parijs tegen Jean-Marie Le Pen. door Henk Glimmerveen PARIJS - In een veertigtal Franse steden is in het weekeinde opnieuw gedemonstreerd tegen Jean-Ma- rie Le Pen en zijn Front National. Maar in tegenstel ling tot voorgaande dagen, toen voornamelijk mid delbare scholieren en studenten door de straten trokken, voltrokken de betogingen zich zaterdag in een grimmige sfeer. Uitlatingen van Le Pen over interneringskampen voor illegalen en triomfantelijke voorspellingen over de uitslag van de tweede ronde van de presidentsver kiezingen, komende zondag, werkten bij een aantal betogers als een rode lap op een stier. Hoewel het ner gens tot ernstige ongeregeldheden kwam, is de politie bevreesd voor rellen in de komende dagen. De prefectuur in Parijs heeft vergaande maatregelen aangekondigd om een betoging van studenten van middag in goede banen te leiden. Niet minder dan tweeduizend agenten, ME'ers en gendarmes zijn op getrommeld om te voorkomen dat rellen uitbreken. Tot dusver is het in Parijs vrij rustig gebleven, maar dat kwam meer door de vakantie dan door de ge moedsgesteldheid van de demonstranten. De betoging van zaterdag in Parijs door zo'n 50.000 betogers was geoi'ganiseerd door linkse pol itieke par tijen, vakbonden en menseru'echten- en anti-racisme- organisaties. Kopstukken van de socialistische partij waren er niet, foto Jerome Delay/AP op burgemeester Delanoë na. Elders in het land na men nog eens zo'n 150.000 mensen deel aan demon straties. De opkomst was ruim beneden die van de an- ti-Le Pen-betogingen van donderdag, toen ruim 300.000 scholieren en studenten betoogden. Maar voorzitter Michel Tubiana van de Liga van de Rechten van de Mens toonde zich in zij n slottoespi'aak op de Place de la Nation tevreden. „Deze demonstra tie heeft aangetoond dat er bij heel veel Fransen een grote vastberadenheid is om Jean-Marie le Pen met alle mogelijke middelen te bestrijden." De meeste linkse paxdijen hebben hun aanhangers op geroepen in de tweede ronde van de presidentsverkie zingen op 5 mei op president Jacques Chirac te stem men. GPD door Frank Hendrickx MOSKOU - Alexander Lebed is gisteren om het leven gekomen door een ongeluk met een heli kopter. De 53-jarige generaal en ex-bokser had als gouverneur van de Siberische regio Krasno- jarsk machtige vijanden ge maakt. Van Lebed werd dan ook gezegd dat hij zelfs ruzie wist te maken in een lege kamer, maar bij het volk bleef hij geliefd. De laatste jaren zag hij zich naar eigen zeggen omringd door 'fraudeurs, honden en rotzak- ken'. Het laatste woord zal dan ook nog niet gezegd zijn over het helikoptei'ongeluk dat hem gis terochtend bij de stad Abakan, ruim 2000 kilometer oostelijk van Moskou, het leven kostte. Sabotage wordt niet uitgeslo ten, want Lebed had in Krasno- jarsk de corrupte aluminium- en nikkelmagnaten tegen zich in het harnas gejaagd. Lebeds motto was helder: „Het is sim pel: Wij verslaan hen, anders verslaan zij ons." Een groot diplomaat is Lebed nooit geworden. In 1991 koos hij tijdens de communistische coup de zijde van Boris Jeltsin, maar alleen omdat die 'heldere or ders' gaf. „Niemand geeft min der om democratie dan ik", aldus Lebed toen. De Afghanis- tan-veteraan was in het leger in zijn element. Hij dwong respect af met zijn onkreukbaarheid en ruw charisma. In de slangenkuil van de Russische politiek bleek hij echter kwetsbaar. „Gene raals zijn de beste politici", meende Lebed toen hij in 1995 ontslag nam uit het leger om de politiek in te gaan. De werke lijkheid was weerbarstiger, er kende hij latei'. Een tijd lang leek Lebed de ge- doodvei'fde opvolger van Jel tsin. Tijdens de verkiezings campagne van 1996 maakte hij met zijn heldere oplossingen grote indruk. Lebed profileerde zich als de sterke man die een einde zou maken aan de chaos en het bandietenkapitalisme. In de eerste ronde wist hij 15 pi'O- cent van de stemmen te halen. In de tweede ronde koos Lebed de zijde van Jeltsin, die daardoor de communistische tegenkandi daat Zjoeganov wist te ver slaan. Tsjetsjenië Paratrooper Lebed werd als be loning benoemd tot secretaris van de Veiligheidsi'aad. Hij slaagde er vexwolgens in 'de waanzinnige oorlog' in Tsjetsje nië te beëindigen. „Ze hebben me naar Tsjetsjenië gestuui'd in de hoop dat ik mijn nek zou bre ken", zei hij toen het voorbij was. De bevolking steunde ech ter het vredesverdrag van Chas- avjux*t. Een paar maanden later zou hij alsnog zijn nek breken. Lebed had met zijn directe stijl ieder een in Moskou tegen zich in het harnas gejaagd. Jeltsin dux-fde niet zijn riskante hartopei'aties te ondergaan, zolang Lebed - 'die man stox-tte zich in de poli tiek alsof hij ten aanval trok' - in de buurt was. Voor het oog van de televisie werd zijn ontslag brief getekend. In 1998 maakte de generaal een politieke terugkeer als gouver neur van Krasnojax'sk. Hij raakte er in een uitzichtloze machtsstrijd vexwikkeld met de 'maffia', zoals Lebed de alumi- niummagnaten in zijn regio noemde. De hoop op het presi dentschap vervloog definitief- toen een andere sterke man, Vladimir Poetin, zijn opwach ting maakte. Lebed wist ook de nieuwe Russische leider te grie ven door te speculeren dat de bomaanslagen op flats in 1999 mogelijk door geheime dienst FSB waren geoi'ganiseerd. Een diepgravend ondex-zoek moet de toedracht van Lebeds dood achterhalen. President Poetin eerde hem gisteren als 'een ware soldaat die zijn leven in dienst stelde van het vader- land'. GPD STOCKHOLM - Een aanvaring tussen twee vrachtschepen in de Oostzee heeft zaterdag aan drie bemanningsleden het le ven gekost. De aanvaring gebeui'de in de buurt van de Zweedse zuidkust. De slachtoffers waren bemanningsleden van het onder Cy priotische vlag varende schip Smaland, dat in aanvaring kwam met de Nikar G, die gei'egistreerd staat in Antigua. De slachtoffers werden aangetroffen in een hut in de boeg van de Smaland. De overige bemanningsleden van beide schepen bleven ongedeerd. De twee schepen liepen schade op, maar geen van beide maakte water, AP BERLIJN - De Zwitserse ambassadeur in Berlijn, Thomas Borer Fielding, heeft gisteren scheldend op zijn superië'uren de diplomatieke dienst verlaten. Zijn werkgever heeft hem naar zijn zeggen zo schandelijk in de steek gelaten dat hij in Duitsland een andere baan zoekt. Borer (44) werd eex-der deze maand wegens zijn 'escapades' naar Bei'n teruggeroepen nadat een roddelblad in Zwitser land had verhaald over een buitenechtelijke relatie van de ambassadeur. Hij en zijn Amerikaanse vrouw hebben dat ver haal met klem als onzin afgedaan. Box-er en zijn echtgenote, een voormalige Miss Texas, waren in het roddelcii'cuit in de Duitse hoofdstad al berucht door hun extravagantie. AFP/DPA/RTR BRUSSEL - Op korte termijn komt er toch een ondex-zoek naar de vi'aag of Mare Dutroux deel uitmaakte van een net werk. De Belg wordt verdacht van de ontvoei'ing, verkrach ting en dood van een aantal kinderen. Volgens de Vlaamse krant De Mox-gen van zaterdag begint het speurwerk al deze week. Dutroux zit al vijf jaar in voorarrest. In België gingen direct stemmen op dat hij niet in zijn eentje opereerde. Afgelopen week werd bekend dat de Brusselse zakenman Michel Nihoul ook wordt gedagvaard. Vooral zijn naam circuleex-t als het gaat om een netwerk dat kinderen liet ontvoeren. ANP ADDIS ABEBA - Ethiopië heeft zatei'dagochtend de grenzen gesloten voor leden van de VN-missie die de wapenstilstand tussen dat land en Eritrea controleren, zo heeft de BBC zater dag bericht. Blauwhelmen van de Verenigde Naties zien in een speciale grenszone toe op de wapenstilstandslijn. Eerder deze maand maakte het Permanente Hof van Arbitrage in Den Haag be kend hoe de omstreden gi'ens moet lopen. Beide partijen had den vooraf beloofd zich naar het oordeel van het hof te voe gen, maar ze leggen het verschillend uit. ANP ISLAMABAD - Het hooggerechtshof in Pakistan heeft zater dag ingestemd met het plan van president Mushai-raf een re ferendum te houden over de vraag of hij nog vijf jaar moet aanblijven. Pakistaanse politieke partijen zijn tegen het referendum dat voor 30 april staat gepland en waren een proces begonnen. Musharraf kwam in 1999 tijdens een coup zonder bloedver gieten aan de macht. AFP/RTR Gouverneur Alexander Lebed van Krasnojarsk. foto llya Naimushin/RTR door Dora Rovers BAGDAD - De Amex'ikanen, die Irak beschouwen als doelwit in hun strijd tegen het terrorisme, zijn niet eerder dan begin vol gend jaar in staat de Iraakse lei der Saddam Hoessein ten val te brengen. Dit bericht in de New York Times verhoogde gisteren in Irak de vreugde rond Sad dams verjaardag. De 65e verjaardag van Saddam was een manifestatie van zijn leiderschap. Optochten in de hoofdstad Bagdad en in zijn ge boorteplaats Tikrit vormden de climax van dagenlange festivi teiten ter verheerlijking van de dictator, die sinds 1979 presi dent is maar in feite al 34 jaar in Irak aan alle touwtjes trekt. Volgens de New Yoi'k Times is de Amex-ikaanse regering, die Irak beschouwt als onderdeel van de 'as van het kwaad', niet op korte termijn in staat Saddam ten val te brengen. De aanslagen van 11 september hebben de Ameri kaanse pi'esident Bush eiwan overtuigd dat hij in actie moet komen om te verhinderen dat Irak gebi-uik maakt van massa vernietigingswapens, die het nog steeds zou kunnen bezitten. Die anti-Iraakse politiek heeft de macht van Saddam niet aan het wankelen gebi-acht. Inte gendeel, er is groeiende sympa thie in de Ai'abische wereld voor de Iraakse bevolking, die al twaalf jaar lijdt onder de sanc ties. Ook heeft de financiële steun voor de Palestijnen - Sad dam was de eerste Arabische leider die zijn beloftes in dona ties omzette - Iraks positie ver sterkt. Olie-export De Iraakse dictator vex-grootte zijn populariteit in de Arabi sche wereld onlangs met de tij delijke stopzetting van de olie export, uit protest tegen de Isra ëlische invasie van Palestijns gebied. Bagdad mag met de olie-opbi'engsten medicijnen en voedsel kopen, een vexiichting van de VN-sancties die waren ingesteld om een eind te maken aan de bezetting van Koeweit in 1990. Waarnemers menen dat een Amerikaanse invasie van Irak contraproductief zal werken. Jaren van sancties en militaire aanvallen hebben Bagdad im mers niet klein kunnen krijgen. Irak is geen Afghanistan, waar de Verenigde Staten in staat ble ken het Taliban-i'egime omver te werpen. De regering in Bag dad zit stevig in het zadel. Irak heeft bovendien een uitgebreid net van internationale contac ten en de militaire middelen om zich te verdedigen. Tijdens de top van Arabische leidei's in Beiroet, ruimde Ii'ak vorige maand het laatste strüi- kelblok naar erkenning door de hele Arabische wereld uit de weg. Bagdad verklaarde voor het eerst de banden te willen herstellen met aartsrivalen Koeweit en Saoedi-Arabië. De ze bondgenoten van Washing ton waarschuwen Bush voort durend Saddam ongemoeid te laten. Deze gaat, ondanks de ja- renlange Amerikaanse pogin gen hem uit het zadel te wippen, langer mee dan zijn Amerikaan se ambtgenoten Jimmy Carter, Ronald Reagan, Bill Clinton en George Bush, vader van de hui dige president. GPD RIO DE JANEIRO - Argentinië gaat zijn peso niet opnieuw kop pelen aan de Amerikaanse dol lar zoals president Duhalde wil. Dit heeft nieuwe minister van Economie, Lavagna, laten we ten. Duhalde dacht met de kop peling van de munten de infla- tiegolf in te dammen. Volgens Lavagna kan de koers van de peso niet veel meer dalen Hij ziet daarom geen reden om de munt opnieuw bij wet vast te pinnen aan de dollar. Met de zelfde monetaire kunstgreep wist Argentinië tien jaar lang de inflatie de baas te blijven totdat in januari door de enorme kapi- taalvlucht niet meer viel te ont komen aan een devaluatie. Het land was genoodzaakt de afbe taling van de buitenlandse schuld te staken. Experts vermoeden dat hét be sluit van Lavagna om dollar en peso niet meer te koppelen uit nood is geboren. De Argentijnse Centrale Bank beschikt slechts over 12 miljai'd dollar en dat is onvoldoende om de peso langere tijd te steunen tegen speculatie ve aanvallen. De maatregel kan hoogstens enige tijdwinst ople veren. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3