Omroep houdt hand op de knip Schuim, wind en reddingsboten %L PZC Publiek deelt in hemels genot Nederlandse kennis van tunneltechniek verdient meer eer Persoonlijke vrijheid is het belangrijkst 11 Bezuinigingen worden ondanks financiële injectie Rijk niet teruggedraaid Visverbod schelpdieren Noordzeekust opgeheven Zeeuwse jeugdbrandweer blinkt uit Vrouwen mishandeld Drugsactie langs zuidgrens Gewonde bij kettingbotsing Eigenaar bedrijf betrapt inbreker maandag 29 april 2002 door Edith Ramakers ARNEMUIDEN - Met de Opel Kadett onder de vliegtuigen wil familie Bot uit Goes wel de lucht in. De voorkeur voor de piloot die hen Zeeland laat zien, staat ook al vast. „Ik wil graag met u naar de Pijlerdam vliegen", zegt Arjan Bot tegen piloot Reint Laan. De piloot straalt blijk baar vertrouwen uit. Laan knikt en start zijn Cessna 172. Bij de Open Club Dag van de Zeeuwse luchtvaartclubs maakt zaterdag een aantal be langstellenden een proefles mee met één van de instructeurs of ze verkiezen een kennismakings- vlucht. Ook wordt verteld over parachutespringen, zijn er vliegsimulators en worden workshops gegeven over zweef vliegen en motorzweven. In het begin van de middag loopt het nog niet storm. Maar het zal drukker worden, ver wachten de organisatoren, Ae- roclub Zeeland, Vliegclub Mid den-Zeeland en Paracentrum Zeeland. De voorspelling is dat het weer in de namiddag op klaart. De kenners weten dat het niet goed vliegen is met een harde, rukkerige wind. Het pa rachutespringen kan zelfs niet doorgaan door de stevige wind. Piloot Laan maakt voor de fa milie Bot zijn vliegtuig klaar. Ongeveer tien jaar vliegt hij en in totaal staan zo'n 550 vlieg uren op zijn naam. „Ik krijg nog telkens een kick van vliegen. Er zit een bijzondere tegenstrijdig heid in de sport die mij aan spreekt. Er is geen sport die zo gereglementeerd is als het vlie gen. Daar moet je tegen kunnen Voordat je opstijgt, moeten al lerlei procedures worden door lopen en moet van alles geregeld zijn. Maar als je vliegt, krijg je er een enorm gevoel van vrijheid voor terug." Laan trekt de rie men van zijn drie passagiers lichtjes aan. Jordi vindt het spannend. De kleuter kan met een kinderzitje net naar buiten te kijken. De kap wordt geslo ten. De Cessna draait warm en taxi et naar de startbaan. De groene grasbaan ligt er glad bij. De Cessna 172 met daarin de fa milie Bot uit Goes, hoog boven het Zeeuwse land. foto Lex de Meester door Ernst Jan Rozendaal OOST-SOUBURG - Hoewel de financiële nood van Omroep Zeeland aanzienlijk is verlicht, schrapt directeur/hoofdredac teur Flip Feij geen van de voor genomen bezuinigingen op de radio. Donderdagavond laat besloot de Tweede Kamer 7 mil joen euro extra uit te trekken voor regionale omroepen. Dat levert Omroep Zeeland dit jaar 90.000 euro op. Nadat het dagelijks provincie bestuur de omroep dinsdag een malig 20.000 euro had gegeven, deed het daar gisteren in het ka der van de voorjaarsnota nog eens 20.000 euro (structureel) bij. De maatregelen hebben te maken met het nieuwe financie ringsstelsel van regionale om roepen. Het Rijk heeft dat gede centraliseerd, zodat ze voortaan vanuit het Provinciefonds wor den betaald. Hierdoor kwam de jaarlijkse bijstelling van het voormalige omroeptientje in ge vaar. Net als voorgaande jaren heeft de Kamer besloten dat be drag dit jaar te compenseren. Omdat het Provinciefonds - an- door Harmen van der Werf YERSEKE - Het verbod op schelpdiervisserij in de Noord zeekustzone, de Waddenzee en Eems wordt vandaag in de loop van de dag zeer waarschijnlijk opgeheven. De giftige algen die bij het eten van besmette schelpdieren korte termijn-ge heugenverlies kunnen veroor zaken, zijn nagenoeg verdwe nen. De vorige week ingestelde maatregelen voor het Grevelin- genmeer blijven wel van kracht. In het Grevelingenmeer is vol gens directeur A. Leerling van het Productschap Vis sprake van 'een vrij hardnekkige over schrijding' van de normen voor giftige algen. Het eten van schelpdieren uit het Grevelin genmeer kan bij mensen leiden tot diarree. Veel stikstof en an dere voedingstoffen in het water én een sterke stijging van de wa tertemperatuur kunnen algen giftig maken. Analyse Afgelopen weekeinde zijn ook de resultaten bekend geworden van een analyse van drie partij en van zo'n duizend kilo oesters die nog niet zo lang geleden uit het Grevelingenmeer waren ge haald. Eén partij bleek besmet met de giftige algen die diarree kunnen veroorzaken. Die partij is apart gezet, de andere zijn vrijgegeven, evenals de oester putten in Yerseke waarin ze la gen. De besmette oesters hoeven niet vernietigd te worden. Als ze lang genoeg op een zuivere plek liggen en nieuw voedsel uit het water filteren, verdwijnen de giftige algen vanzelf. ders dan het Rijk - bij de verde ling van geld voor de regionale omroepen geen rekening houdt met dunbevolkte provincies, dreigde Omroep Zeeland jaar lijks 20.000 euro mis te lopen. Het dagelijks provinciebestuur heeft besloten dat negatieve ef fect te compenseren. Deze week is dus duidelijk ge worden dat Omroep Zeeland dit jaar 130.000 euro meer heeft te besteden dan aanvankelijk ge dacht. Desondanks blijven be zuinigingen als het afstoten van de hulpstudio in Zierikzee, de ondertiteling van het weekover zicht op televisie en het inper ken van live-reportages in sportprogramma's op zaterdag en zondag gehandhaafd. De twee keer 20.000 euro van de provincie mag volgens Feij niet als extra geld worden aange duid, omdat met het uitblijven daarvan het tekort bij de om roep alleen maar zou zijn opge lopen. Met de 90.000 euro van het Rijk resteert nog steeds een tekort van 133.000 euro bij de radio-afdeling van Omroep Zeeland. Feij geeft aan dat door de meevaller misschien kan worden afgezien van een aantal bezuinigingen die hij nog van plan was door te voeren. Hij bestrijdt dat Omroep Zee land slecht heeft begroot. „We doen niks extra's. Alle ambities die we hebben, zijn geschrapt. De stijging van ons budget blijft gewoon achter bij onze kosten stijging. Hoewel we dus niets extra's doen, is het gevolg niet stilstand maar achteruitgang." jiO KNRMO Ijj «a knrm De open dag bij de reddingsboten en het boothuis van de KNRM bood prachtige maritieme tafereeltjes en trok ruim zeshonderd bezoekers. Foto Pieter Honhoff door Ali Pankow en Wilma Valk NEELTJE JANS - Kenmerkende op bollende Zeeuwse luchten, veel wind en schuimkoppen op de golven boden za terdag de perfecte omlijsting voor de open dag bij de reddingsboten en het boothuis aan de Roompotsluis-binnen op Neeltje Jans. Ruim zeshonderd men sen kwamen erop af. Dat waren er heel wat meer dan voorlichter Kees Groene- veld van de Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNRM) had verwacht. „De weersverwachtingen waren aan vankelijk vrij ongunstig en de locatie was nieuw. Voorheen werd de open dag altijd in de haven van Burghsluis ge houden Dat zou dus invloed kunnen hebben op het aantal bezoekers", zegt Groeneveld. Hoewel het met 750 bezoe kers vorig jaar in Burghsluis inderdaad wat drukker was, is hij zeer te spreken over het verloop van de open dag dit keer. De reden dat werd gekozen voor de lo catie Roompotsluis-binnen was het nieuwe boothuis dat de dag daarvoor officieel in gebruik werd genomen. Het bootshuis L. L. Bergsma, vernoemd naar de weldoener die de bouw financi eel mogelijk maakte, dient als onderko men voor reddingsboot De Harder. Ver der kunnen de bemanningsleden zich er verkleden en weer op verhaal komen na een reddingsactie. „Het is een mooie aanwinst en we hebben vandaag dan ook heel wat 'ah's' en 'oh's' te horen ge kregen van de bezoekers", zegt Groene veld. Volgens de voorlichter bood de door de schuimende golven klievende red dingsboot zaterdag prachtige plaatjes. Er werden dan ook talloze foto's ge maakt. Met windkracht zes en soms ze ven bleek het niet eenvoudig voor de boten bij de reddingsdemonstraties voortdurend op dezelfde positie te blij ven. „Dat geeft de toeschouwers wel enige indruk van het feit dat de reddingswer kers hun werk vaak onder ongunstige omstandigheden moeten verrichten", aldus Groeneveld. Vrijwel alle bezoe kers maakten gebruik van de mogelijk heid een tochtje met de reddingsboot te maken. Aanvankelijk voer ook de snel le en zeer flexibele De Harder met gas ten aan boord uit. Die werden door het opgestuwde water toch wel erg nat, zo dat werd besloten alleen de grotere red dingsboot 'De Koopmansdank' de ver dere dag nog met de bezoekers te laten varen. Voorschrift Volwassenen en kinderen hadden enige tijd in de rij staan daar best voor over. „Het is nou eenmaal voorschrift dat er niemand zonder zwemvest aan boord mag. We hebben 35 vesten beschikbaar en die moeten dus eerst gewisseld wor den voor de volgende groep weer aan boord kan", zegt Groeneveld. Volgens hem is er niemand zeeziek geworden van de tochtjes met de reddingsboot. „Ik heb alleen maar vrolijke mensen weer van boord zien komen." In Breskens, waar de KNMR ook activi teiten ontplooide in het kader van de open dag, verliep de open dag wat min der vrolijk. Meevaren met een redding boot, traditiegetrouw de grootste trek ker van de KNRM-dagen, zat er in Breskens voor veel mensen niet in. Door het extreem hoge water - om streeks drie uur 's middags bereikte het zijn hoogste punt -, moest schipper Harry de Lobel al om 1 uur in de middag zijn vaarten staken. De laatste opva renden werden door de opstappers van de Zeemanshoop aan wal gedragen. Het water stond tot aan het beman- ningsverblijf. Kon de Zeemanshoop andere jaren zo'n veertig keer uitvaren, zaterdag bleef het aantal tochtjes tot twaalf beperkt. En dan nog met minder mensen aan boord en, vanwege de veiligheid, langs een aangepaste route. Door de sterke wind liep de KNRM daarnaast nog de extra inkomsten uit verkoop van pro motieartikelen mis, want ook een kraampje op de wal moest het tegen de weergoden - c.q. de harde wind - afleg gen. door Ben Jansen VLISSINGEN - De Nederland se tunnelbouwers zijn te be scheiden. Hun prestaties op het gebied van tunneltechniek trek ken internationaal veel aan dacht, maar zelf beweren ze dat ze nog altijd een achterstand op het buitenland aan het inhalen zijn. Het enige waar Nederlandse tunnelbouwers slecht in zijn is hun eigen projecten in de etala ge zetten. Dat is volgens pro grammadirecteur H Admiraal van het Centrum Ondergronds Bouwen (COB) valse beschei denheid. In een column in het blad COB Nieuws stelt Admiraal dat de tunnelbouwers in Nederland de oplossingen die ze hebben be dacht steeds verstoppen achter nieuwe problemen. Hij erkent dat geen enkel tunnelboorpro- ject zonder moeilijkheden ver loopt. „Maar laten we nu eens de nadruk leggen op de grensver leggende antwoorden die we op problemen hebben gegeven." Admiraal wijst erop dat Japan ners acht boormachines gebrui ken om op grote diepte te kun nen boren zonder de beitels te hoeven inspecteren en vernieu wen. „Bij de Westerscheldetun- nel kunnen wij met twee machi nes toe, omdat onze duikers op zestig nieter diepte met 6,5 bar druk wel in staat zijn de beitels te ver-wisselen. Hij concludeert dat Nederland se tunnelspecialisten niet voor niets worden uitgenodigd naar Japan te komen. Dat is niet om uit te leggen hoe groot hun ach terstand in de tunneltechniek is De Japanners zijn juist zeer be nieuwd naar de manier waarop in Nederland wordt omgegaan met bijvoorbeeld aanbeste dingsprocedures, kostenbe heersing, integrale veiligheid en brandwerende bekleding. De COB-directeur merkt op dat op het gebied van ontwerp, aan leg, afbouw en beheer grensver leggende ontwikkelingen in Nederland plaatshebben. Die kennispositie moet naar zijn oordeel worden uitgebouwd en uitgedragen. Zo bestaat in het buitenland ook belangstelling voor de bevrie zingstechniek die bij de bouw van de Westerscheldetunnel wordt gebruikt om de dwars verbindingen tussen de twee tunnelbuizen te maken. Tussen de wanden van beide buizen worden vrieslansen in de bodem geboord. Klei en zand kunnen worden weggehakt nadat de bo dem is bevroren. Het COB voert een 1,3 miljoen euro kostend on derzoek uit om meer inzicht te krijgen in deze techniek. VLISSINGEN - De juniorenploeg van de stadsgewestelijke brandweer, locatie Vlissingen, is afgelopen weekeinde in Tiel op de eerste plaats geëindigd bij de voorronde voor het lande lijke titelstrijd. Op de tweede plaats eindigde de jeugdbrand weer van Goes. De aspiranten van Vlissingen (van 15 tot en met 18 jaar) werden zevende. Zij mogen niet door naar de vol gende ronde. De Vlissingse junioren (tussen 11 en 15 jaar) leverden ook de beste bevelvoerder. De jury oordeelde dat Vlissingen daar naast de beste aanvalsploeg had en de beste waterploeg. Ook de pompbediende werd door niemand overtroffen. Bij de aspiranten eindigde het team van Haaften op de eerste plaats. Bij de junioren kwam na Vlissingen en Goes de ploeg van CapeÜe aan den IJsselDeze drie teams gaan door naar de halve finale. De Nederlandse Kampioenschappen worden op 28 september in Oldenzaal gehouden. TERNEUZEN - Twee vrouwen, van 22 en 17 jaar, zijn zater dagmorgen tussen drie en half vier mishandeld door twee Ter- neuzenaren (22 en 20) in de Nieuwstraat in Terneuzen. De 22- jarige vrouw liep een hoofdwond en diverse kneuzingen op, haar 17-jarige vriendin werd met een bierfles in het gezicht geslagen en hield daar verschillende zwellingen aan over. De vrouwen kenden hun belagers. Ze werden even later door de politie opgepakt. Het motief voor de mishandeling was de po litie gisteren nog niet duidelijk. TERNEUZEN - Bij een gezamenlijke actie tegen drugstoeris ten van politiediensten in Nederland, België, Frankrijk en Luxemburg zijn vrijdagavond laat aan de Nederlandse kant van de grens vijftig mensen bekeurd voor het in bezit hebben van softdrugs. Drie van hen werden in Terneuzen in de kraag gevat. Net als dienders in Breda, Bergen op Zoom, Roosen daal, Tilburg, Rotterdam, Weert en Maastricht gaven de Ter- neuzense politiemensen tientallen kentekens van 'mogelijke drugstoeristen' door aan hun Belgische en Franse collega's. Bij grenscontroles kon zodoende een selectief aanhoudings- beleid worden gevoerd. De acties, die enkele keren per jaar worden gehouden, moeten niet alleen het drugsverkeer tus sen de vier landen verminderen, maar tegelijkertijd de sa menwerking tussen de politiediensten versterken. STELLENDAM - Bij een kettingbotsing zaterdagmiddag omstreeks 16.30 uur op rijksweg N57 bij Stellendam raakten vier personenauto's betrokken. Een inzittende van één van de auto's, een 61-jarige vrouw uit Melissant, raakte licht ge wond. De aanrijding ontstond doordat het verkeer op de weg afremde toen de slagbomen voor de sluis naar beneden gin gen. Een auto botste tegen zijn voorganger, wat vervolgens een kettingreactie tot gevolg had. 's-HEER ARENDSKERKE - De eigenaar van een bedrijf aan de Nieuwe Rijksweg in 's-Heer Arendskerke heeft zaterdag ochtend een inbreker betrapt. De dief sloeg op de vlucht toen de eigenaar binnenkwam, maar kon later worden aangehou den op de Zeelandbrug. Hij reed in een auto die donderdag werd gestolen in Amsterdam. De dader is in verzekering ge steld. De Maand Van De Vrijheid foto Anda van Riet door Sheila van Doorsselaer Til de Waal (66) uit Kloosterzan- de is een druk bezette vrouw. Haar hele leven heeft ze gewijd aan het welzijn van de mede mens en dan vooral de twee ui tersten, kinderen en ouderen. Ze staat ze bij in nood en doceert. Vooral het ontwikkelen van een eigen persoonlijkheid en daar mee vrijheid in de ruimste zin van het woord, staat hoog in haar vaandel. De lijst van werkgroepen en commissies waarin De Waal zit ting heeft, is bijna te lang om op te noemen. Werkzaamheden voor de Heilige Martinusparo- chie in Kloosterzande slokken de meeste tijd op. Zo is ze begon nen als lectrice en zo kwam ze in de lezers-, bezoekers-, vormsel- communie- en distributie werkgroep terecht. Daarnaast verzorgt ze avondwakes, de maandelijkse koffieochtenden, is ze beschikbaar als acoliet en helpt ze rouwenden hun leven weer op de rails te krijgen door haar deelname aan het project Samen Weer Op Weg. Daarin Waar mensen samenleven bestaat vrijheid alleen als mensen die met elkaar delen. Daarvoor is een actieve betrokkenheid nodig. In de aanloop naar bevrijdingsdag een portrettenreeks over die mensen, uit elke Zeeuwse gemeente één. De serie is te volgen op www.pzc.nl bezoekt ze een jaar lang rouwenden thuis. De Waal is veertig jaar lerares geweest aan diverse basisscholen in Zeeuws- Vlaanderen. Daarnaast was ze veertig jaar akela van de welpen bij de Canisiusgroep, de scou- tingvereniging van Klooster zande. De Waal: „Je moet vroeg begin nen met het bijbrengen van vrij heid. Je moet bij de jeugd begin nen. Ze moeten opkomen voor hun eigen vrijheid, de kans krij gen een eigen persoonlijkheid te ontwikkelen en zich niet te laten meeslepen en verdringen door een groep. Je ziet wel eens dat kinderen kliekjes vormen en ie mand buitensluiten. Dat vind ik verschrikkelijk en daar lette ik dan altijd heel erg op. In zekere zin was ik streng ja." Ook oude ren kunnen soms wel wat steun en leiding gebruiken. Dat gaat vooral op voor rouwenden. „Rouwenden bijstaan. Ik wist toen helemaal niet of ik dat voor elkaar kon krijgen. Het is een zware opgave, maar het lukt. Vijf jaar geleden werd ze gerid derd. „Waarom ik? Er zijn er nog zoveel als ik."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 39