Duiveland zet kroon op het werk Hulpeloos ZSC leeft nog steeds PZC mÊÊÈ Mevo stunt tegen pover Smerdiek Zonder Zwager waren we geen kampioen Oosterlandse trein gaat door vijf fases SKNWK haalt uit tegen Borssele: 7-2 19 Na 21 jaar weer kampioenschap voor Oosterlandse vereniging WIK-vrouwen in onzekerheid Zierikzee-jeugd lijdt nederlaag maandag 29 april 2002 door Rudy Boogert OOSTERLAND - Trainer Ton van der Spaan zei het zonder één spoor van twijfel. „Zonder hem waren we geen kampioen geworden." Hij staafde zijn mening met cijfers: „Hij heeft zelf achttien doelpunten ge maakt en hij heeft er veertig klaargelegd voor anderen." De ruggengraat van kampioen Duiveland heet Ronald Zwa ger. „Ronald is een maatje te groot voor de vierde klasse", beken de Van der Spaan zaterdag na de kampioenswedstrijd tegen WIK'57 (3-0). „Waarschijnlijk ook voor de derde klasse. Ik durf gerust te stellen, dat hij dit seizoen tien wedstrijden voor ons heeft beslist." Zwager (19) hoorde het glimla chend aan. Hij beaamde dat de vierde klasse beneden zijn ni veau was. Maar hij heeft geen spijt van zijn keuze dit seizoen RBC de rug toe te keren en naar zijn jeugdliefde Duiveland te rug te keren. Hoewel... „Ach teraf gezien had ik genoeg tijd gehad om bij RBC te voetbal len. Op school (hij studeert sporteconomie) heb ik veel vrij en door een speciale regeling voor sporters had ik kunnen blijven spelen bij RBC. Maar dit kampioenschap verzacht die gedachte." Bekeken De kwaliteiten van Zwager zijn ook clubs uit de regio niet ontgaan. Zaterdag werd hij be keken door Kloetinge-trainer Diederik Hiensch en manager Joost Folmer. Vorige week werd hij door Zierikzee bena derd. Tot ontsteltenis van Van der Spaan overigens. „Bij Dui veland hebben we Hans Rotte, die zonder zichzelf ooit op de borst te kloppen de jeugd leert voetballen. Hij brengt ze tac tisch en technisch van alles bij en zorgt dat ze voetballen leuk vinden. Laat ze bij Zierikzee zelf zo iemand zoeken." Zwager heeft nog altijd de am bitie om zo hoog mogelijk te voetballen, maar hij speelt naar eigen zeggen volgend sei zoen gewoon bij Duiveland, in de derde klasse. „Als ik hoger op ga, wil ik alle trainingen en wedstrijden kunnen meema ken. Dat kan nu niet, omdat ik op kamers zit in Tilburg. Con ditioneel ben ik er nu bijvoor beeld op achteruit gegaan. De laatste duels had ik zelfs kramp. Dat heb ik nog nooit eerder gehad." door Rudy Boogert OOSTERLAND - Hans Capelle bekeek het tafereel stilletjes in een hoekje van de kleedkamer. Zijn jeugdige ploeggenoten zet ten trainer Ton van der Spaan onder luid gezang onder de douche en vierden het feest van het kampioenschap. „Dit is toch schitterend?", zei de 35-jarige doelman. „Weet je, na het twee de doelpunt had ik tranen in m'n ogen." Ruim de helft van zijn leven speelt Capelle al in het eerste team van Duiveland. Eerst als veel scorende spits, vervolgens als verdediger en nu - op z'n ou we dag - als doelman. Zaterdag beleefde hij pas het eerste kam pioenschap uit zijn carrière. Na een seizoen met veel ups en downs, greep Duiveland door een 3-0-thuisoverwinning" de ti tel in de vierde klasse B. „Eindelijk", vond Van der Spaan. „Een bevrijding", vond Ronald Zwager. „Een opluch ting", vond Bart van der Hulle. Na 21 jaar eindigde Duiveland weer 's aan de kop van de rang lijst en iedereen op en rond het veld, vond dat verdiend. Van der Hulle: „Smerdiek heeft geroe pen, dat het de beste ploeg heeft. Wij hebben ons mond gehouden, maar wij zijn wél de beste ploeg. We hebben meer kwaliteiten en een spitsenduo (Steenpoorte/ Zwager) met klasse. Dat heeft echt niemand anders in deze klasse." GIESSENBURG - De voetbal vrouwen van WIK'57 hebben hun laatste wedstrijd van het seizoen alsnog in winst omge zet. De uitwedstrijd tegen Peur- sum werd met 3-1 gewonnen. Normaliter is het vrouwenteam van WIK'57 gedegradeerd. Toch weet trainer/coach Wim Kom mer het allemaal zo net nog niet. „We hebben nog niets gehoord van de KNVB. Omdat zich al twee ploegen hebben terugge trokken, en wanneer er ook nog eens vier ploegen degraderen, betekent dit dat er zes wegval len. Dat lijkt me een beetje te veel. Ik hou er nog altijd reke ning mee dat WIK gewoon in de tweede klasse blijft." De wedstrijd kende in de 33e minuut een kentering. Na het wegsturen met een rode kaart van Bianca Kloet (wegens van achteren aanvallen), kwam het spel pas op de wagen. Binnen luttele minuten was het Saskia Kloet die scoorde. Drie minuten later tikte Ellen Schreurs bin nen na een prima dieptebal van Anja Stouten. In de tweede helft scoorde Saskia Kloet ander maal. Peursum kwam nog één keer tot scoren. ZIERIKZEE - Op de slotdag van de competitie in de hoofdklasse van het A-juniorenvoetbal wist Zierikzee niet tot een overwin ning te komen. In Zierikzee leed het team van Leen Koster een 3- 1-nederlaag tegen Kloetinge. „Het was een terechte neder laag", oordeelde Leen Koster. Kloetinge bleek scherper in de duels en kon ook beter omgaan met de vertraging (de scheids rechter kwam niet op tijd opda gen). Bij rust leidde Kloetinge met 0-1. Twintig minuten in de tweede helft werd doelman Ste fan Smalheer opnieuw geklopt. Ditmaal bleef de keeper te lang staan bij een afstandschot. Bal verlies in de Zierikzeese op bouw leidde tot de 0-3. Vier minuten voor het einde scoorde Zierikzee toch nog. Na een kort genomen corner tussen Patrick Verkaart en Patrick de Jonge en de voorzet van Verkaart wist Martijn van Grunsven te scoren. Het verlies tegen Kloetinge, dat als derde eindigde op de rang lijst, betekende de tiende neder laag voor Zierikzee. „Ik heb een matig gevoel overgehouden aan dit seizoen. Er zat met deze groep meer in", zei Kosters. De libero van Duiveland hoopt stilletjes dat zijn ploeg volgend seizoen wordt ingedeeld bij WC'68. De Halsterse club de gradeerde dit seizoen naar de derde klasse, terwijl Van der Hulle drie jaar geleden als WC- speler nog stond te juichen om de promotie naar de eerste klas se. „De nieuwe trainer belde me deze week: of ik niet wilde te rugkomen. Alleen als we met Duiveland geen kampioen wor den, zei ik." Jammer voor WC. Ronald Zwager maakte dit sei zoen, overgekomen van RBC, een glorieuze rentree op de Zeeuwse velden. „We hadden natuurlijk al weken geleden kampioen moeten zijn, maar dit is ook een mooi scenario: de laatste wedstrijd, op eigen veld." Zwager was de spil van Duiveland. „Het motto was: alle ballen naar voren, en Barry en ik mochten het verder uitzoeken. In het begin kende niemand ons nog. Samen met Barry ging het toen van een leien dakje. Maar na een tijdje kregen we natuur lijk dubbele dekking en minder ruimte." De doelpuntenmachine stokte, maar kwam net op tijd weer op gang. Tegen WIK'57 was Zwa ger („dit was niet m'n beste wedstrijd") bij tijd en wijle on grijpbaar. Hij bracht Steen poorte verschillende keren in scoringspositie, maar het ren dement was nihil. Dennie le Comte (nog niet eens geboren toen Duiveland in 1981 hetlaat- ste kampioenschap vierde) maakte na een halfuur- wel dankbaar gebruik van Zwagers actie en zette Duiveland op ro zen bij 2-0. Na negen minuten had de tech nisch handige Le Comte op zijn beurt Steenpoorte de bal op een presenteerblaadje gegeven voor de openingstreffer. Na de rust waren er legio kansen, maar al leen Lex Zwang vond na uur nog het doel. Duiveland bolde vervolgens uit en na het laatste fluitsignaal knalde het feest en de kurken los. Duiveland - WIK'57 3-0 (2-0). .9. Barry Steenpoorte 1-0,27. Dennie le Comte 2-0, 61. Lex Zwang 3-0. Scheidsrechter: A.J.A. Simonse (Heinkenszand)Aantal toeschou wers: 250. Duiveland: Hans Capelle: Mamix van der Hulle, Bart, van der Hulle, Lex Zwang, Mark IJzelenberg; Je roen de Bruine (72. Eric Fierens), Ja- co de Bruine (80. Chris IJzelenberg), Jan IJzelenberg, Dennie le Comte (67. Hans Verhoek); Barry Steen poorte, Ronald Zwager. WIK'57: Krijn Hendrikse; Arjan Berrevoets, Patrick de Broekert, Er- ik-Jan Kort (31.Wilco Kooman), Er ik de Vlieger (65. Yvon van de Hoek); Marco Ganzeman, Wim van de Velde (58. Gert-Jan Broere), Elmar Verha- ge, Elmar de Kok; Theo Wittenberg, Leon Hendnkse. door Rudy Boogert OOSTERLAND - Het kampi oensjaar van Duiveland is in vijf etappes in te delen. Het begon met een supermaand en het ein digde met een supermaand. Maar in de tussenliggende pe riode kon de Oosterlandse trein soms wel wat extra benzine ge bruiken. Acht maanden geleden vertrok Duiveland voor de titelrace. Hoewel de ploeg versterkt was met Ronald Zwager (RBC) en Bart van der Hulle (WC'68), werd het niet getipt als uitge sproken titelfavoriet. Die rol was weggelegd voor Smerdiek en Dosko Duiveland was niet meer dan een outsider, meenden de insiders. Fase 1, vliegende start: Na de supermaand september (2001) leek Duiveland voor slechts één prijs in de wieg gelegd: het kam pioenschap. Vijf wedstrijden gespeeld, vijf wedstrijden ge wonnen. Ruimschoots gewon nen. En niet van de minste ploe gen: Smerdiek (5-1), Dosko (8-0 en Halsteren (9-1). Doelsaldo na vijf duels: 31 voor, 3 tegen. Dertien doelpunten van Barry Steenpoorte en twaalf van Ro nald Zwager. De basis was ge legd. Bart van der Hulle, na de winst op Brouwershaven (4-1). „Als het ons lukt scherp te blij ven, zullen er weinig ploegen zijn die ons kunnen stoppen." Fase 2, vertraging: In oktober verminderde de Oosterlandse trein echter vaart. De ploeg liep tegen het eerste puntenverlies op (2-2 tegen SPS). Van Stave- nisse en Mevo werd vervolgens gewonnen, maar de superiori teit waarmee het seizoen begon nen was, kreeg tegen deze zwak ke broeders geen vervolg. Jaco de Bruine wilde daarom na de winst op Mevo (2-0) - wat de eerste-periodetitel opleverde - nog niet speculeren over een kampioenschap. „Je ziet heel vaak in het amateurvoetbal dat ploegen die de eerste periode pakken verder in het seizoen te rugvallen." De tegenstanders gingen zich wapenen tegen de Duivelandse doelpuntenmachi ne. Fase 3, in de remise: In de win- Duivelander Ronald Zwager (rechts) snelt langs WIK-speler Erik de Vlieger. Verliezende ploeg uit Scharendijke wacht beslissingswedstrijd door Eldridge Pentury SCHARENDIJKE - De voetballers van ZSC'62 mogen hoop blijven koesteren op een langer verblijf in de derde klasse. De tobbende ploeg van Edwin Kriens verloor op de slotdag kansloos van Zaamslag (0-4), maar leeft nog omdat Bruse Boys de helpende hand bood met een 7-1-zege op concurrent Nieuwland. Nieuwland glijdt daardoor netals Heinkenszand af naar de vierde klasse. ZSC'62 moet volgende week op een nog te bepalen locatie spelen tegen Breda. Inzet van dat beslissingsduel is een plaats in de derde klasse van het zater dagvoetbal. „En als we het in die wed strijd niet redden, hebben we nog een kans, want via een poulesysteem kun nen we onszelf dan alsnog veilig spe len", zei Edwin Kriens terwijl de spelers van Zaamslag het behaalde kampioenschap vierden. De vertrekkende trainer sprak derhal ve van een 'grote achterdeur', waarvan ZSC gebruik kan maken. Kriens zei te blijven hopen in een goede afloop van het seizoen. Ondanks de slechte serie resultaten - ZSC'62 won op 27 oktober van het vorige jaar in competitiever band voor het laatst - is de sfeer in de groep volgens Kriens goed gebleven. „De trainingsopkomst is prima." En net als de oefenmeester bleef ook doel man Leon Weeda positief. „Of we wel in de derde klasse thuishoren? Nou, ik vind dat we een goeie ploeg hebben. We moeten alleen wat meer doelpunten maken. Als we de kansen niet benutten, doet de tegenstander dat wel. Dat is na de winterstop gebleken." Bijzonder jaar Degradatie of lijfsbehoud, seizoen 2001-2002 gaat voor Zwaluw Stormvo gels Combinatie'62 sowieso de cluban- nalen in als een bijzonder jaar. Niet alleen vanwege het veertigjarige jubi leum, maar ook vanwege de prestaties binnen de lijnen. De ploeg die vorig jaar kampioen werd van de vierde klasse be gon een treetje hoger heel goed en streed zelfs geruime tijd mee om de eer- ste-periocletitel. ZSC kwam uiteinde lijk een punt tekort op winnaar Beve landers. „Het ging boven verwachting goed", keek voorzitter Gerard Cobus- sen terug, „Een sponsor beloofde de ploeg duizend gulden als ZSC ook maar één moment aan kop zou staan. Maar sinds dat moment is het alleen maar slechter gegaan." Het lijkt onwaarschijnlijk dat ZSC on der de druk van het heilige moeten is bezweken. Edwin Kriens voert de smal le basis van de selectie aan als reden voor de ommekeer. „Het klopt dat we soms geluk hebben gehad, maar ik kan je zo twee wedstrijden noemen die we ZSC-aanvoerder Edwin van Oeveren (links) probeert de bal af te pakken van Zaamslag-verdediger Jean Dooms. foto Pieter Honhoff sowieso hadden kunnen en móeten winnen: Nieuwland-uit en Seroosker- ke-uit." Toch weet Edwin Kriens dat ZSC geen excuses kan blijven zoeken. „Als je kampioen wordt, is dat terecht. Als je degradeert ook." ZSC'62 komt simpel weg iets tekort voor het niveau van de derde klasse. De ploeg vormt alleen een geduchte tegenstander als alle veldspe- lers tegelijkertijd een topdag beleven. Zaterdag was dat duidelijk niet het ge val tegen Zaamslag dat bij een gelijk spel genoeg had om kampioen te wor den. Edwin Kriens gaf zijn spelers de opdracht om Zaamslag ter hoogte van de middenlijn aan te pakken, maar de boodschap was niet goed overgekomen. ZSC, dat achterin op één lijn voetbalde, probeerde veel te vlug druk te zetten. „Zaamslag kwam zo aan voetballen toe", vond Kriens. Verdedigend deed ZSC het niet eens zo verkeerd, maar op bouwend faalde de ploeg behoorlijk. De Schouwse ploeg kreeg twee doel kansen, maar die kwamen voort na slippertjes van Zaamslag. Tekenend voor de hulpeloosheid van ZSC was het eerste doelpunt dat door eigen verdedi ger Werner Klaassen met een kopbal werd gemaakt. Wim Durink maakte 0- 2. In de tweede helft tilden Menno den Dekker en invaller Peter Dieleman de stand naar 0-4. Bij 0-3 miste Martin Kiezenberg een strafschop namens ZSC. Trainer Edwin Kriens maakte zich na afloop boos over de gele kaarten die drie ZSC'ers volkomen onnodig incas seerden. „De wedstrijd was al gespeeld. Als je weet dat we straks alle spelers no dig hebben, is dat gewoon stom! ZSC'62: Leon Weeda; Thomas Petiet, Werner Klaassen, John Dorreman en Jan-Willem Dorreman; Wouter Fioole (46. Jan van de Linde), Edivinvan Oeveren, Kasimier Snoek (20. Martin Kiezenberg) en Sebastiaan Vaane; Niels van de Moezel en John van der Have (80. Michiel van de Hoek). termaanden (november - febru ari) leek de trein in de remise te staan. Zes keer achter elkaar kwam Duiveland niet verder dan een gelijkspel. De voor sprong op Smerdiek, dat in september zeven punten achter stand had, werd kleiner en klei ner. Eind januari kwam Smer diek langszij, eind februari nam het de koppositie zelfs over. Duiveland was de weg kwijt. „Misschien dat een aantal jon gens op vrijdagavond eens op tijd naar bed moet gaan", ver woordde Van der Spaan zijn gevoelens na het zoveelste ge lijkspel (tegen Dosko 3-3). Het remise-syndroom veroorzaakte echter geen paniek bij de trai ner. „De competitie begint pas bij de laatste drie wedstrijden van het seizoen. Daarin wordt alles beslist." Die profetie zou uitkomen, maar eerst moest Duiveland nog kennismaken met Bennard de Rijke. Fase 4, ontspoord: Bennard de Rijke is een gemiddelde voet baller van SC Stavenisse, dat het gehele seizoen de onderste plaats heeft bezet in de vierde klasse B. Niettemin was zijn doelpunt op 23 maart 2002 de winnende treffer tegen Duive land (0-1). De enige nederlaag van de Oosterlanders dit sei zoen. Middenvelder Jeroen de Bruine: „Het loopt gewoon voor geen meter. We zoeken er zelf ook verklaringen voor, maar wij weten ze ook niet." Fase 5, terug op de rails: De ze perd tegen Stavenisse had Dui veland wakkergeschud. Er leek een last van de schouders geval len, want de lijn van september werd weer opgepakt. Drie Bra bantse uitwedstrijden op rij werden gewonnen (7-2 bij Vre derust, 5-2 bij DSE en 1-0 bij Chrislandia) en Brouwershaven deed een duit in het zakje door Smerdiek met 4-2 terug te wij zen Duiveland was terug aan de leiding. Een dag voor de apothe ose van zaterdag tegen WIK'57 (3-0-winst) maakte Van der Spaan de balans op. „Het zijn prachtige jaren geweest. En het zou natuurlijk pas echt ge slaagd zijn als we zaterdag win nen. En dat cleed Duiveland in sneltreinvaart. door Klaas Verspoor VLISSINGEN - In de vierde klasse B konden de voetballers van Smerdiek het niet opbren gen om, na een bericht dat Dui veland in Oosterland al vroeg op voorsprong stond, heel diep te gaan. Mevo kon dat wel en klop te Smerdiek met 1-0. Brouwershaven profiteerde en pakte door winst op Chrislandia de tweede plaats. Brouwersha ven, WIK'57 en Smerdiek mo gen zich op gaan maken voor de nacompetitie die zaterdag be gint met het duel Brouwersha- ven-Smerdiek. Mevo - Smerdiek 1-0: Een jeug dig Mevo stuntte tegen een te genvallend Smerdiek en gaf zo scheidend trainer Nico Schoute een passend afscheid. Acht mi nuten voor rust kopte Huib Smits uit een corner van Eelco Berrevoets de enige treffer van het duel binnen. Smerdiek-speler William de Bie kwam in de tweede helft nog wel langs Mevo-doelman Arno Schipper, maar verzuimde om de bal in het lege doel te schie ten. Brouwershaven-Chrislandia 2- 1In de eerste helft van het duel werd niet gescoord, maar in de tweede helft werd de wedstrijd eigenlijk in twee minuten be slist. In de 51e minuut scoorde Frank Kristelijn, na een eigen indivi duele actie, de 1-0 voor Brou wershaven en een minuut later stond Kristelijn zelf aan de ba sis van de 2-0, gescoord door Jan Constandse. Vijf minuten voor tijd kwam Chrislandia door een treffer van Adrie Son- neveld nog wel op 2-1, maar een aanvallender spelend Brouwer shaven pakte een verdiende overwinning. Stavenisse-Halsteren 0-4: Er stond niets meer op het spel in dit duel. De thuisploeg kon het huzaren stukje van vorige week, toen verrassend gewonnen werd van Vrederust, niet herhalen. Hal steren speelde de Zeeuwen naar een regelmatige nederlaag. Al lan Coomans en Ali Maarif scoorden voor rust. In de tweede helft tekenden Carlo de Rooy en Erik Goossens voor de andere twee treffers. SPS-Dosko 4-4: Een doelpunt rijk duel waarbij de bezoekers uit Bergen op Zoom al voor rust een 2-0-voorsprong uit handen gaven maar in de tweede helft tot tweemaal toe terugkwam van een achterstand. Voor SPS scoorde Johan Uijl na de 1-2 en maakte Jacco Janse op slag van rust de gelijkmaker Esmir Kustura bracht SPS in de twee de helft uit een strafschop aan de leiding, maar Dosko kwam terug tot 3-3. Tien minuten voor tijd leek Re- né van Vossen de winnende tref fer binnen te schieten, maar in de slotminuten pakten de be zoekers toch nog een punt. van onze sportredactie NIEUWERKERK - In de vierde klasse A van het zaterdagvoet bal haalde SKNWK flink uit te gen Borssele: 7-2. DFS bleef op eigen veld steken op een 3-3-ge- lijkspel. SKNWK-Borssele 7-2: Richard Bevelander en Martin Huisman maakten erin de beginfase eerst 2-0 van, voordat Wim Mol kon tegenscoren. Nog voor rust liep de thuisclub uit naar 4-1 door treffers van Leon Goedegebure en opnieuw Bevelander. Via Goedegebure werd het na rust 5-1. René de Jonge tekende ver volgens voor de 5-2; Huisman voor 6-2 en Emiel Kuiten' voor 7-2. DFS-Wemeldinge 3-3: DFS was de eerste helft de betere ploeg en de 1-0 (via een treffer van Huub Nortier vlak voor rust) was dan ook dik verdiend. Direct na rust werd het 2-0 door Marico Rouw, maar vervolgens kwamen de be zoekers knap terug tot 2-2 door goals van Wilco Zuiddijk en Ferry van de Sluis. Anco van der Linde bracht DFS opnieuw op voorsprong, waarna Wouter Dagevos in de slotfase voor de 3- - 3 tekende.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35