Kinderen asielzoekers in de kou Vier miljoen mensen kijken naar debat zes lijsttrekkers PZC PZC Warm welkom voor VOC-schip De Duyfken P7.C Organisaties verwijten Nederland schenden VN-verdrag Straatracers demonstreren Kwestie JSF laat oók sporen na binnen kabinet Honderden banen weg bij ECT Arrestant vast in luikje celdeur Zilveren Roos voor VPRO-film Socialisten woedend op D66 Bijeenkomst extreemlinkse Turken 29 april 1952 ^r\ maandag 29 april 2002 cj,oÖ.r Rudi Buis l)EJV HAAG - Nederland houdt zicti niet aan het VN-Verdrag inzake de Rechten van het Kind. Het asielbeleid van de overheid brengt veel kinderen in proble men. Dat bleek tijdens een bij eenkomst van Vluchtelingenor ganisaties Nederland (VON) afgelopen weekeinde, waarbij <lfy?Ese deskundigen van hulp organisaties de gevolgen van liet huidige asielbeleid tegen het licu.t hielden. De'hulporganisaties stellen dat dé praktijk in Nederland niet yalt. te rijmen met het verdrag. ïöhde'ren van asielzoekers wor- dén bp straat gezet, waardoor ze onderdak en geld voor levens onderhoud moeten ontberen. Oji&idé behandeling in asielzoe kerscentra is niet optimaal. De Voorzieningen laten te wensen QVgr en de onzekerheid over hun toekomst betekent een zware betasting voor de kinderen, zeg- HOORN - Tweehonderd straat racers hebben zaterdagavond op het bedrijventerrein Hoorn '80 gedemonstreerd tegen de po litie Noord-Holland Noord. De- ze nam vorig weekeinde in Hoorn twee auto's van straatra cers in beslag. Ook moesten de racers hun rijbewijzen inleve ren. Óe demonstranten verzamelden zich zaterdagavond in negentig auto's' bij een snackbar in Hoorn eh réden daarna naar het bedrij - venterrein. De stoet ging langs het politiebureau, waar de Ij^ketracers een minuut claxon neerden. De politie hield een oogje in het zéil, maar hoefde niet in te grij- péh. De organisatie had vooraf benadrukt dat het een vriende lijke actie betrof. De straatra cers beëindigden hun protest rónd' tien uur. Er deden zich geen'problemen voor. Ook werd er niet geracet. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De netelige kwes tie Van het gevechtsvliegtuig de iomt Strike Fighter (JSF), de héoogde opvolger van de F-16, bliift zeker nog enige dagen in dé jucht hangen. Zaterdag heeft premier Kok in een anderhalf uur durend gesprek de Ameri kaanse ambassadeur ingelicht Öyër ,de reden waarom het kabi net het contract over het nieuwe gévechtsvliegtuig niet heeft on dertekend. Verwacht wordt dat dé.'VS deze week reageren. Vrijdag was de laatste dag dat fapt';ka,binet zich kon aanmelden voor het project. Maar de minis terraad blijkt sterk verdeeld, t het' als de Tweede Kamer. De VVD is voor, terwijl een aantal Dè'6- en PvdA-bewindslieden Ve^en is. Het kabinet had overi gdis. eerder wel besloten tot ctéelname aan de JSF. De ver- deeldheid binnen de regering kwa'm aan de orde toen ook in de Tweede Kamer een patstelling ontstond. Dat gebeurde toen de RvdA-fractie zich tegen het project keerde, omdat ze het fi nanciële risico te groot acht. De WD is daar laaiend over, zo bleeiCzaterdag bij de aftrap van de landelijke WD-verkiezings- Cjtiapagne in Amersfoort. Lijst trekker Dijkstal noemde de P-ydA in de discussie over de JSF c:êri' 'stuurloos schip'. Hij vindt 'cl^t'èr een prachtige kans voor Nederland en het bedrijfsleven ^ehfpf en gaat als ons land niet in het'Amerikaanse project stapt. yVphminister Zalm van Finan- •gxefi scoort zich aan 'de manier Wk'aröp de PvdA tegen is'. Hij verwijt de PvdA-ministers dat r zy 'bnder invloed van de verkie zingen weglopen van hun eercler ihgénomen standpunt. Hij voelt ^'persoonlijk beledigd' om dat 'getwijfeld wordt aan de fi- hahciële onderbouwing van het péshiit om deel te nemen aan de ÖntiWikkeling van de JSF. Zalm zei gisteren voor Radio 1 dat Vj.'ij'dag zijn eerste onaangena me/vergadering van de minis- fierraiad was tijdens het tweede pa'afsë kabinet. De beraadsla gingen over de JSF werden méérmalen geschorst, omdat de bewindslieden het niet eens 'kóhden worden. Hét kabinet besloot uiteindelijk orri opnieuw met de Amerika- h/eri te gaan praten. De demis sionaire regering wil uitstel van hêf besluit tot juli, omdat na de verkiezingen op 15 mei meer dtiidelijkheid kan bestaan over steun in de Tweede Kamer. ANP gen de organisaties. Zij vinden dat de overheid het Verdrag van de Verenigde Naties inzake de Rechten van het Kind schendt. Het verdrag stelt dat de rechten van het kind gerespecteerd moeten worden ongeacht ras, huidkleur, geslacht, taal, gods dienst, politieke overtuiging, afkomst of andere omstandig heden van het kind of zijn of haar ouders. Het verdrag stamt uit 1989 en is mede ondertekend door Nederland. Geen ruimte De organisaties vinden dat er 'geen enkele ruimte' is voor het afdingen op de fundamentele rechten. ,,Ze zijn van toepassing op ieder kind ongeacht nationa liteit, ja zelfs op kinderen zon der nationaliteit", zegt prof. Jaap Doek, deskundige op het terrein van de rechten van het kind. Maar er spelen meer problemen, signaleren organisaties die zich bezighouden met kinderen van asielzoekers. Zo heeft het be grip 'jongere' een foute definitie volgens Stan Meuwese van De fence for Children. „Alle minderjarige asielzoekers vallen buiten het jongerenbe leid, omdat met 'jongere' ie mand wordt bedoeld die jonger is dan achttien jaar mét een ver blijfsvergunning. En dat terwijl de overheid volgens het verdrag wel de plicht heeft om zich over deze asielzoekers te ontfer men." Verder denken de hulporganisa ties dat de overheid jongeren expres op straat zet, zodat po tentiële asielzoekers 'zich wel drie keer bedenken' om naar Nederland te komen. VON overweegt de schending van het verdrag door Nederland aanhangig te maken bij een ho gere instantie zoals de Verenig de Naties. Verder willen de or ganisaties na de verkiezingen een document op tafel leggen bij het nieuwe kabinet, waarin sug gesties staan voor een beter be leid. GPD VOC-replica De Duyfken arriveert in de haven van Oudescliild op Texel. van onze redactie binnenland OUDESCHILD - Kroonprins Willem- Alexander en prinses Maxima hebben gisteren de replica van het VOC-schip De Duyfken verwelkomd in de haven van Oudeschild op Texel. De zestienkoppige bemanning zette onder het oog van dui zenden belangstellenden na bijna een jaar voet aan wal op Nederlandse bodem. Het was de bedoeling dat de prins en zijn vrouw De Duyfken tijdens de laatste zee mijlen zouden escorteren met het ko ninklijk jacht De Groene Draeck. Maar door het slechte weer werd dit plan afge blazen. Op het moment dat de replica de haven van het waddeneiland binnen voer, brak de lucht echter open. De replica van het schip waarmee de VOC in 1606 Australië 'ontdekte', ver trok op 5 mei vorig jaar uit de Australi sche stad Sydney. De Duyfken legde meer dan 18.200 zeemijl (33.700 kilome ter) af. Geen ander nagebouwd schip zeilde ooit zo'n lange afstand. Het schip volgde de route van de VOC- schepen vroeger. Ook toen was het ge bruikelijk om de Hollandse wateren bin nen te varen op de Rede van Texel. De aankomst van de 24 meter lange drie master is een van de belangrijkste evene menten van de viering van vierhonderd jaar VOC. De Duyfken gaat de komende tijd allerlei VOC-steden aandoen, zoals Amsterdam, Rotterdam, Hoorn en Mid delburg. De bemanning en kapitein Glenn Wil liams werden in de haven van Texel be dankt voor hun inzet tijdens de lange tocht. Tijdens de reis liepen de opvaren den tegen alle problemen van de vroegere zeevaart aan. Er was weinig comfort aan boord. Door ongunstige wind liep De Duyfken bijvoorbeeld op weg naar de Azoren ver traging op waardoor een voedseltekort ontstond en de bemanning alleen sardi- van onze redactie binnenland AALSMEER - Bijna vier mil joen Nederlanders van 13 jaar en ouder hebben zaterdagavond naar (een deel van) het lijsttrek kersdebat van RTL4 in de on derbreking van de Soundmix- show gekeken. Dat meldde RTL4 gistermiddag. Het debat trok veel extra tv-Mj- kers. Het totale televisiepubliek in Nederland was tijdens het de bat met ongeveer 4,5 miljoen een miljoen groter dan gemid deld om elf uur zaterdagavond. Een op de vier van alle jongeren in Nederland keek naar de dis cussie tussen de lijsttrekkers in het decor van de Soundmix- show. Even leek het niet zo'n goed idee, een politiek debat in de pauze van de Soundmixshow. Na enkele minuten heen-en- weer gepraat tussen de zes lijst trekkers hield een deel van het publiek van Hennie Huisman het voorgezien. „Ga nou niet lo pen", riepen de mensen van tv- productiebedrijf Endemol, en daaraan gaf men massaal ge hoor. De camera's werden gericht op de sympathisanten, twintig per lijsttrekker, aan de voet van het podium. Spandoeken, T-shirts en posters moesten daar de sfeer verlevendigen. Vijftien seconden gunde het draaiboek de lijsttrekkers om hun punt te maken. Gespreks leider Frits Wester deed zijn best de vaart erin te houden, maar de volle zaal reageerde na een avondvullende show steeds lauwer. Er kwam zelfs weinig Jan Peter Balkenende (1), Thom de Graaf (m) en Pim Fortuyn (r) tijdens het lijsttrekkersdebat in de pau ze van de Soundmixshow. foto Juan Vrijdag/ANP leven in de brouwerij toen leden van de Nieuwe Midden Partij, die niet was uitgenodigd, onge vraagd enkele seconden tot het podium wisten door te dringen. Snel en met zachte drang wer den ze verwijderd. Pim Fortuyn voelde de stem ming in de zaal het beste aan. Als hij aan het woord kwam streden applaus en gejuich om voorrang boven het boegeroep. Toen presentatrice Loretta Schrijver met 'interessante cij fers van het CBSde politici wil de testen, begreep Fortuyn dat de zaal daar heel anders over dacht. „Hou toch op met die ge tallen. Dit vond ik op de lagere school al heel verschrikkelijk." Twijfels Fortuyn werd door het publiek uitgeroepen tot de grote win naar van het debat, op de voet gevolgd door Paul Rosenmöller, die 'lange zonder stropdas'. Toch had de man van Groen- Links achteraf zo zijn twijfels. Hij had het gevoel slechts dienst te hebben gedaan als een inter mezzo voor een showprogram ma. Ook Hans Dijkstal van de WD vond dat niet gesproken kon worden over een serieus de bat, maar hij bleek daar niet mee te zitten. „Of ik er goed uit ben gekomen? Dat weet ik mor gen pas. Ik laat het oordeel aan mijn vrouw." Ad Melkert, veelvuldig mikpunt van Fortuyns stekelige opmer- ROTTERDAM - Bij ECT verdwijnen dit jaar 350 banen. De directie van het Rotterdamse containeroverslagbedrijf wil dat de reductie in juli wordt doorgevoerd. Dat heeft FNV Bondgenoten zaterdag bevestigd. Gedwongen ontslagen zijn niet uitgesloten. De vakbonden zijn niet overtuigd van de noodzaak van het banenverlies. Bij ECT, dat sinds eind vorig jaar in handen is van het in Hongkong gevestigde Hutchison Whampoa, werken onge veer 2000 mensen. ANP ROERMOND - Een negentienjarige inwoner van Roermond heeft zaterdagmiddag urenlang vastgezeten in het luikje van de celdeur. De man was wegens bedreiging ingesloten in het politiebureau in zijn woonplaats en probeërde door het luikje weg te komen. Hij probeerde zich door het gat te wringen maar eenmaal tot zijn middel in het geopende luikje, bleef hij steken. De brand weer moest hem met snijbranders bevrijden. De arrestant hield er geen noemenswaardig letsel aan over. ANP MONTREUX - De VPRQ-documentaire 'Korreltjie, niks is my dood' is zaterdag onderscheiden met een Zilveren Roos in de categorie Arts Specials op het televisiefestival van Mon- treux. De film van Saskia van Schaik verhaalt over het leven van de Zuid-Afrikaanse dichters Ingrid Jonker die op 31-jari ge zelfmoord pleegde. Ook het BNN-programma 'De Nationale IQ-test' en de televi siefilm 'For birth or Death' van de NPS waren door de voor ronde van het Gouden Roos Festival gekomen. De film Magonia van de Nederlandse regisseuse Ineke Smits is op het Filmfestival van Istanboel onderscheiden met de Gouden Tulp voor de beste film. ANP/AP DEN HAAG - Volgens de Socialistische Partij (SP) verspreidt D66 bewust leugens over verkiezingsbeloftes voor het onder wijs. De SP dient vandaag een klacht in bij de Reclame Code Commissie, aldus een woordvoerder gistermiddag. D66 beweert in verkiezingsfolders en op de website van de partij van alle partijen het meeste geld voor onderwijs uit te trekken. Maar volgens de SP is dat aantoonbaar onjuist, ver wijzend naar de 'onomstreden' vergelijking van de verkie zingsprogramma's door het Centraal Planbureau. Uit de CPB-cijfers blijkt dat de SP van alle partijen het meeste geld in het onderwijs wil steken. ANP LEIDEN - Tweeduizend mensen uit heel Europa bezochten zaterdag een grote politiek-culturele manifestatie van de Turkse extreemlinkse organisatie Revolutionair Volksbevrij dingsfront DHKP-C in de Groenoordhallen in Leiden. Vol gens de organisatie zijn zes bussen met belangstellenden bij de Duits-Nederlandse grens tegengehouden. De in Turkije en ook in Duitsland verboden organisatie DH- j KP-C staat op de l ijst van terreurorganisaties die door de Ver enigde Staten is opgesteld. De groep eiste de verantwoorde- lijkheid op voor vele honderden bomaanslagen in Turkije op j politici en politiefunctionarissen. DHKP-C, voorheen 'Dev Sol' genaamd, staat achter de hongerstaking van de politieke gevangenen in Turkije. ANP foto Daan Koopman/ANP nes uit blik te eten kreeg. Een van de op varenden liep daardoor een maagzweer op. Heidy Bontjer, één van de zes Neder landse bemanningsleden, vond het voor al moeilijk dat ze bijna geen privacy had. „Het schip is klein, dus je zit altijd dicht op elkaar. Het enige plekje dat je voor je zelf hebt, is je hangmat. Ze is lichamelijk helemaal op. „Je krijgt weinig slaap, het is koud en het leven is zwaar." In Sri Lanka ging zij van boord wegens een verschoven ruggenwervel. Na behandeling in een Australisch zie kenhuis, kon ze in Zuid-Afrika weer op stappen. ANP BOOTDIENST - Het/aantal auto's dat de Provinciale Stoombootdiensten het eerste kwartaal van dit jaar op de lijn Vlissingen-Breskens heeft overgezet, is aanzienlijk geste gen in vergelijking met het vo rige jaar. Op alle andere lijnen is het transport juist enigszins teruggelopen. KRONING - Vandaag wordt officieel meegedeeld dat koni- nigin Elizabeth van Engeland op 2 juni 1953 gekroond zal worden. De voorbereidingen daartoe zullen al spoedig be ginnen. Het evenement in de Westminster Abdij zal onge veer een miljoen pond sterling gaan kosten. VALSE S.O.S.-SEINEN - De Britse scheepvaartautoritei ten hebben vastgesteld dat een onbekende zender die sinds een maand of twee valse nood signalen uitzendt, zich binnen acht mijl van Oostende aan de Belgische kust moet bevinden. Een nader onderzoek wordt ingesteld. De zender heeft ook in Zeeland verwarring ge sticht onder reddingsdiensten. ONDERSCHEIDING - Ter- neuzenaar Johan van der Peijl ontvangt de Belgische medail le van de Weerstand en de her inneringsmedaille 1940-1945. Hij krijgt deze voor het ver strekken van waardevolle ge gevens aan de geallieerden. kingen, kwam als verliezer uit de strijd, maar hij toonde zich geenszins uit het veld geslagen. Met een wijds gebaar gaf hij na afloop zijn bos bloemen aan Kat ja en Bridget van het tv-pro- gramma Lijst 0, om zo in de nachtelijke uurtjes nog wat zendtijd mee te pikken bij de publieke televisie. Kan er bij de Soundmixshow slechts één winnen, het politie ke debat kende louter winnaars. Zelfs Thom de Graaf van D 6 6 en Jan Peter Balkenende van het CDA waren tevreden over hun optreden, ook al werd dat door de zaal bij het elektronisch stemmen als matig beoordeeld. Premierschap Balkenende (CDA) lijkt bij kie zers favoriet voor het premier schap na de verkiezingen. Dat komt naar voren in een peiling van Bureau Intomart in op dracht van RTL4. Van de onder vraagden kiest 15 procent voor Balkenende. Tweede is Dijkstal (WD) met 13 procent, gevolgd door Melkert (PvdA) met 9 pro cent. Bij de vorige peiling enkele we ken geleden stond WD-coryfee Hans Wiegel nog op de eerste plaats als kandidaat-premier. Nu behaalt de liberaal nog maar 4 procent. Verder blijkt onder de mensen de combinatie van een regering van PvdA/CDA/GroenLinks het populairst: 28 procent kiest daarvoor. Een coalitie van WD/CD A/Lijst Pim Fortuyn spreekt 24 procent van de on dervraagden aan. De derde op tie is WD/PvdA/CDA met 16 procent. ANP Internet: w «/.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail. web@pzc.nl Hoofdredactie: A L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl T erneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115) 645742 E-mail. redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111) 454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 lot 10,30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van hel Wegener-concern De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)adminislratie en om u te (laten) inlormeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener ol door ons zorgvuldig geselecteerde derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij PZC, afdeling lezersservice, Postbus 18,4380 AA Vlissingen. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 13 30 uur Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag- van 16 00 tot 18.00 uur Tel. (0118) 484000. Fax (0118) 470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van /,--) per maand. 19,25 per kwartaal. 52,- - per jaar 198,-- Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail abo@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,~ zaterdag.€ 1,50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdelmg. Tel: 0118-484321 Behoort tot LUGCJGnGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 2