PZC Grond te vuil voor woningbouw PZC Muzeeum maand later open door staking in bouw Iedereen blij op de kinderboerderij Muzikale steun voor koffieboeren Drijfmest stroomt polder Noordgouwe in Kunst Eer spekt kas met boeken- en platenmarkt Sanering oude gemeentewerkplaats Zierikzee vereist Geraniummarkt Woninginbraak Drie dode bruinvissen De PZC op Koninginnedag zeeuwse almanak Correct waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND maandag 29 april 2002 door Ali Pankow ZIERIKZEE - Voordat er wo ningbouw kan plaatsvinden op de plaats van de oude gemeente werkplaats aan de Korte Nobel- straat en op een terrein aan de Steiltjesstraat in Zierikzee moet de grond van deze percelen worden afgegraven. Onderzoek heeft aangetoond dat de bodem op beide locaties is vervuild. De grond van het perceel Korte Nobelstraat 21 is licht tot sterk verontreinigd met enkele zware metalen en polycyclische ai'o- maten. De vervuiling zit vooral in de eerste meter van de boven grond. De grond daaronder is plaatselijk nog matig verontrei nigd met lood en licht vervuild met andere zware metalen. In het grondwater is geen veront reiniging aangetroffen. Uit het onderzoek blijkt dat de vervuiling van de bovengrond van het perceel Steiltjesstraat 10 iets minder is. Er is sprake van een lichte tot matige veront reiniging door eveneens zware metalen en polycyclische aro maten. Er is hier tijdens het veldwerk veel puin in de boden aangetrof fen. Aangezien beide percelen naast in Korte Nobelstraat en Steil tjesstraat naast elkaar liggen en de soorten verontreinigingen identiek zijn, is er sprake van één geval van bodemverontrei niging. Risico's Volgens Sagro Milieu Advies die de bodemonderzoeken heeft uitgevoerd is er bij gebruik als bedrijfsterrein geen sprake van zogeheten humane en ecologi sche risico's. Bij toekomstig ge bruik voor wonen en groenten- tuinen zijn die risico's er echter wel. De bodem van deze percelen dient dan ook gesaneerd te wor den voordat de woningbouw plannen in beide straten kun nen worden uitgevoerd. ZIERIKZEE - De afdeling Schouwen-Duiveland van Groei Bloei houdt zaterdag 4 mei van 8.00 tot 16.00 uur een geraniummarkt op het plein voor de Nieuwe Kerk in Zierik- Naast de kleurrijke geraniums zal er dit keer ook tuingereed schap te koop. In de stand van Groei Bloei worden demon straties bloemstukken maken gegeven. De resultaten daarvan zijn ook te koop. Tevens kunnen de bezoekers in deze stand te recht voor tuininformatie en in lichtingen over doelstelling en activiteiten van de vereniging. Sagro Milieu Advies heeft in middels een saneringsplan op gesteld. Van beide percelen wordt de grond tot ongeveer één meter diepte ontgraven en el ders in depot gezet. Na bemon stering en analyse moet de ver vuilde grond vervolgens worden afgevoerd naar een erkende ver werker. Hoe diep de bodem wordt afge graven, is afhankelijk van de diepte van de vloer van de toe komstige bebouwing. Op de lo caties waar de tuinen komen, zal na het afgraven van de bo dem één meter schone grond worden aangebracht. Het sane ringsplan ligt tot en met 23 mei ter inzage in het gemeentehuis in Zierikzee. Onder de naam Nobelhof zal op de percelen in de Korte Nobel straat en de Steiltjestraat het woningbouwproject gereali seerd worden. In totaal gaat het om 2400 vierkante meter. Het gemeentebestuur hecht grote waarde aan een woningbouw plan op deze locatie in de bin nenstad. Omdat het hier be schermd stadsgebied betreft, moeten de bouwplannen wor den getoetst door de Monumen tencommissie. Omwonenden proberen schone voeten te houden bij het passeren van de plas drijfmest. door Ali Pankow NOORDGOUWE - Ruim driehonderd duizendliter drijfmest is zaterdagoch tend vanuit een silo bij een handelaar aan de Groeneweg in Noordgouwe de polder en vooral de sloot ingestroomd. Dat gebeurde nadat nog onbekenden 's ochtends vroeg de afsluiting van de mestsilo moedwillig hadden open ge draaid. Het gevolg van die daad kwam pas in de loop van de ochtend aan het licht. Rond elf uur werd de politie gealarmeerd. De silo waarin de driehonderdduizendliter drijfmest werd bewaard, was toen al gro tendeels leeggelopen. De mest liep via de openstaande afsluiter over het aangrenzende terrein naar de diverse sloten. Tot in een omtrek van vierhon derd meter raakten de sloten vervuild. Het Watex'schap Zeeuwse Eilanden werd gealarmeerd. Medewerkex-s van het wa terschap hebben zo snel mogelijk dam- wanden in de sloten geslagen om te voor komen dat de vervuiling zich verder zou uitbx-eiden, De eigenaar van de silo is daarop begonnen met de vloeibare mest uit de sloten weg te pompen om het weer in de silo op te slaan Volgens de piketdienst doende milieu ambtenaar J. van Dalen van de gemeente Schouwen-Duiveland zal het verwijde ren van de vaste bestanddelen van de mest wat meer tijd in beslag nemen. Vol gens hem zou de gedupeerde mesthande laar erbij gebaat zijn als de regen zou uit blijven en de mest snel kan indrogen. Ook op het omliggende terrein zijn flinke mestplekken ontstaan. De vochtige drijfmest werd zatex-dagmiddag ook door Edith Ramakers VLISSINGEN - De deuren van het nieuwe Zeeuws maritiem Muzeeum in Vlissingen gaan niet op 1 juni maar op 6 juli open voor publiek. De verbouwing van het complex aan de Nieu- wendijk heeft ernstige vertra ging opgelopen door de staking van circa tien werknemers van het aannemingsbedrijf. G. Adan, bestuurslid van het Muzeeum, spreekt van een gi-ote teleurstelling. ,,We schatten in dat we door deze verlate ope ning een sch adepost hebben van ongeveer 25.000 euro." Niet alle bouwvakkers die het Lampsinshuis en enkele belen dende percelen aanpassen tot maritiem museum hebben hun werk neergelegd. „Er gebeurt heus nog wel het een en ander in het museum, maar we halen 1 juni bij lange na niet." Volgens Adan is hét onverstandig om al- SIRJANSLAND - In een wo ning aan de Grevelingexxstraat in Sirjansland werd zaterdag avond tussen 21.15 uur en 22.30 uur ingebroken. Uit de woning werd een hoeveelheid sieraden ter waarde van enkele honder den eux-o's weggenomen. Uit een auto die geparkeex'd stond aan de Rampweg bij Scharendijke werden zaterdag middag tussen 14.30 en 15.00 uur foto-apparatuur en kleding voor een waarde van enkele honderden euro's gestolen. vast een gedeelte van het muse um begin juni te openen. „Dan krijgt het publiek een vexkeerde indruk. Als negentig procent van de verbouwing afgerond is, kunnen we opengaan. Maar dat percentage halen we op 1 juni niet." De landelijke staking laat haar spox-en na bij het werk aan een van de mooiste monumen tenpanden van Vlissingen, het Lampsinshuis. De werkonder- breking van de bouwvakkers is de langste sinds de Tweede We reldoorlog. En het einde is nog niet in zicht. Er zit weinig bewe ging in cle onderhandeling over een nieuwe CAO tussen vak bonden en werkgevers. Volgens de vakbonden hebben, landelijk 13.500 van de 180.000 bouw vakkers het werk neergelegd. Verplichtingen Voor het Vlissingse museum betekent het dat de officiële, feestelijke opening zelfs naar september is verschoven. Dat moment was op 31 mei gepland Het museum loopt door de ver traging inkomsten uit de kaart verkoop mis. In de maand juni zijn er al veel toeristen in Zee land. „We zijn bovendien met een paar organisaties al ver plichtingen aangegaan voor de maand juni die we niet kunnen nakomen. Deze mensen decla reren wel hun kosten." Het statige Lampsinshuis is door de gemeente Vlissingen ook aangemerkt als 'Huis waar in getrouwd mag worden'. „De px'onkzaal in het Lampsinshuis is klaar. Dus voor huwelijken en feesten zijn we in juni wel al opexx", zegt Adan. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het leek wel of de dieren er za terdag ook extra vrolijk bijliepen tijdens de open dag bij kinderboerderij De Punt in Zierikzee. De me dewerkers straalden in elk ge val trots uit. De deelname aan die landelijke open dag was namelijk een voorproefje op de officiële opening van de geheel vernieuwde kinderboerderij, op woensdag 22 mei. Er moeten nog wat dingetjes gebeux'en, maar zatei'dag kre gen de talrijke bezoekers toch al een goede indruk hoe mooi het allemaal is geworden. Grootste aanwinst is de nieu we ontvangstruimte. Daar kan iedereen terecht voor informa tiemateriaal, een drankje, een ijsje en snoep. Bovendien is er buiten een gezellig terras ge creëerd. Medewexkster Conny Poot van Stichting 't Gors bena drukt dat de kinderboei'derij twee doelen dient. „Het is een fijne voorziening voor de wijk en het is natuurlijk vooral ook een goed dagbestedingspro ject voor onze cliënten." De Punt is eigendom van 't Gors en de cliënten van het naastge legen dagverblijf Brugzicht worden ingezet bij de verzor ging van de dieren en het be heer van de kinderboerderij. Deze mensen, met een verstan delijke handicap, doen dit werk met veel plezier'. Martin Schra vertelt enthousiast over de langooi'geit die drie dagen geleden drie jongen heeft ge worpen. „We waren erbij, het was 's middags om kwart voor- drie. Alles ging goed. Er hoef de geen diex-enarts bij te ko men." Mens en dier bekeken elkaar aandachtig tijdens de open dag van de vernieuwde kinderboerderij DePunt. fotoPieterHonhoff Er is veel te zien én te hor-en bij De Punt. Een verwaande, ha rige, pikzwarte haan kukelt overal bovenuit. De veelsoor tige kippen dié hier rondlopen worden daar niet warm of koud van. De witte lammetjes die hier door een particulier tijdelijk zijn ondergebracht, doezelen in de zon. Het zwarte lammetje Sandx-a is veel actie ver in de weer-. Het dartelt heen en weer tussen soortgenootjes en het moederschaap. De ezel Wannes keuvelt wat met de Shetlandpony en Milotte het paax'd doet het nog even rustig aan, want 's middags wacht haar nog een belangrijke taak. Zij trekt dan de kar om met kindex-en diverse tochtjes door de wijk te maken. Het impone rende hangbuikzwijn trekt zich van de hele omgeving niks aan. Hij lijkt al zijn aandacht te concentreren op voedsel dat op zijn weg zou kunnen ko men. Oponthoud Conny Poot vertelt dat de nieuwbouw bij De Punt dooi de mkz-cx-isis en planologisch oponthoud x-uim andei-half jaar langer heeft geduurd dan gepland. Zij is toch heel blij met het uiteindelijke resul taat. De bezoekex-s kunnen op gastvx-ijere wijze worden ont vangen. Er zijn betere onder komens voor de dieren en de mogelijkheden voor educatie ve activiteiten voor groepen en scholen zijn verruimd. Zelf heeft zij meer uren toegewezen gekregen om dit soort zaken te coördineren. Haar enige wens is dat er zich nog wat meer vrijwilligers aanmelden. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Met een to taalopbrengst van ruim vijf tienhonderd euro heeft de Koninklijke Harmonie Kunst Eer uit Zierikzee af gelopen weekeinde weer er varen dat er financieel gezien muziek zit in de tweejaar lijkse boeken- en platen- markt. Circa twaalfduizend boeken en ook heel veel pla ten stonden zaterdag uitge stald in gebouw De Harmo nie, het eigen onderkomen van de Zierikzeese muziek vereniging. Ada van der Schee coördi- neex-t deze activiteit. Volgens haar is het absoluut geen doen om alle boeken ook nog eens op thema te sorteren. „We hebben maar één dag de tijd om de boel in te i-ichten, want de zaal wordt tot en met donderdagavond gebruikt. We zijn dus al blij als we alles op tijd uitgestald hebben", zegt Van der Schee. Zij is na afloop zeer tevreden over het resultaat. „Twee jaar gele den bracht deze markt 2200 gulden op, nu zitten we dus behoorlijk hoger. Er komen ook heel veel mensen van buiten de regio op deze markt af. Veel verzamelaars uit de rest van Zeeland." Op handelaren heeft Van der Schee het niet zo vooi-zien. „We voeren al van die lage px-ijzen en dan gaan ze ook nog proberen om af te din gen, soms op het onbeschofte af." De ware liefhebbers van ou de boeken en platen kunnen hun hart ophalen. Sommigen snuffelen hier uren rond. De bonte verzameling moedigt daar ook toe aan. Wie echt een goede indi-uk wil krijgen van het aanbod, doet er goed aan alle lange tafels af te lo pen. Daarbij kom je boeiende combinaties tegen. Theo Thijssen, Harry Mulisch en Fi-an9oise Sagan gezellig te gen elkaar aangeleund bij voorbeeld of 'De drie muske tiers' naast 'De wasberen op het schateiland'. Breed vertegenwooi'digd blijkt de auteur Arie van der Lugt. Zijn bekende titel 'God schudde de wateren' blijkt in enkele versie, maar ook ge bundeld in een trilogie voor radig. In het platenaanbod vinden vooral de liefhebbers van ko ren, klassiek en Nederlands talig in het volksgenre veel van hun gading. Gershwin greatest hits prijkt naast de LP 'Hulpeloos maar niet ho peloos', een uitgave van de Stichting Hoop voor hulp aan drugsverslaafden. Kunst en Eer kan de op- brengst van de boeken-en platenbeurs goed gebruiken. Het korps geeft eind mei de jaaruitvoering in sporthal Ondei'dak en dat gaat veel geld kosten. MIDDELBURG - Er zijn afge lopen weekeinde drie dode bruinvissen aangespoeld bij Re- nesse, Ouddorp en Koudekerke. Volgens kenners zijn de dieren een a twee jaar oud. De bruinvis is de kleinste dolfij nensoort ter wereld en leeft in de Noordzee. Jaarlijks stranden ongeveer dertig bruinvissen op de Nederlandse kust, daarvan overleven er gemiddeld drie. Waarom in enkele dagen drie van deze zoogdieren aanspoel den, is nog onduidelijk. De ka davers zijn voor onderzoek overgebracht naar Naturalis in Leiden. ANP foto Pieter Honhoff daar al zoveel mogelijk weggepompt. Ondanks dat de wegstromende mest een penetrante stank verspi-eidde, zegt Van Dalen geen enkele melding via de milieu klachtenlijn te hebben ontvangen. „Het bedrijf ligt ver in de polder in Noordgou we aan de kop van de Groeneweg. De meeste omwonenden in de verre omgé ving zijn agrarische ondernemers, die klagen niet zo gauw over meststank", al dus de milieu-ambtenaar. De politie stelt een nader onderzoek in naar de daders die de afsluiting van de si lo hebben opengedx-aaid. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Of het alle vier honderd wereldwinkels in Ne derland is gelukt een plaatselijk koor bereid te vinden zaterdag om exact 12.00 uur het koffie- lied Mi Corazón te zingen, is niet exact bekend. In Zierikzee is dat in elk geval wel gelukt. Het koor Popwave zong aangevuld met enkele leden van interkerkelijk koor Adonai vol overgave dit lied ten behoeve van de koffie boeren in de DerdeWereld. De Wereldwinkel Zierikzee richt zich bij deze landelijke ac tie specifiek op de koffieboeren in Nicaragua. In het kader daar van werd zatex-dag onder de Beuze een manifestatie gehou den. Vrijwilligers van de We reldwinkel deelden in een kraam vanaf tien uur Fair Tra- de-koffie uit aan passanten en boden ook overige producten uit het assortiment te koop aan. De Wex-eldwinkel voert het hele jaar actie voor biologisch ge teelde Café Corazon en koppelt daar tevens een spaaractie aan vast. De koffie komt uit het bio logisch beheerde natuurresei-- vaat Bosawa en wordt vei-- bouwd door kleine boeren. Zij krijgen op dit moment vaak niet eens de kostprijs voor hun kof fie. De Wex-eldwinkel wil daar verbetering in brengen. Van de aankoopprijs van de Fair Trade koffie gaat 33 procent recht streeks naar de koffieboer, bij gewone koffie is dat maar 5 pro cent. De Europese Wereldwinkeldag stond zaterdag specifiek in het teken van de actie voor de kof fieboeren. Hoogtepunt van de dag wex-d het zingen van Mi. Co razón. Het lied werd speciaal hiexvoor geschreven. Advertentie Op Koninginnedag, dinsdag 30 april, zijn alle PZC-kantoren gesloten. Voor bezorgklachten zijn wij 's ochtends bereikbaar tussen 08.00 uur en 12.00 uur op het (gratis) nummer: 0800-0231231 Directie PZC Voor dringende zaken belt u met ons kantoor in Vlissingen:0118-484000 Helaas voert PTT geen postbestelling uit, zodat postabonnees de PZC een dag later zullen ontvangen. Het is al weer zo'n zestig jaar geleden. Oma Marie Geers - toen nog maar een bakvisje van veertien jaren oud - ging een dagje naar de Grote Stad. Toegegevenhaar woon plaats Middelburg was voor Zeeuwse begrippen groot, maar Rotterdam was toch. een maatje groter. Marie ivas vastbesloten niet als provin- ciaaltje uit de hoek te komen. En geen woordje dialect dat haar verraden kon! Op weg naar de kruidenierswinkel oefende ze vast op de correcte uitspraak van het ABN. Niet diezig, maar dijzig; geen diek, maar dijk, enzovoorts. Bij de winkel gekoynen was ze er weer helemaal bij. Eén pakje grijsmeel graagme vrouw", zei Marie gedeci deerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29