PZC Breedtesport brengt Goes in actie PZC Zesde keer blindelings bridgen Suzen en Guzen zingen koffielied Serenade voor jarige jubilaris Roel Willemse wint j onger en wedstrij d ringrijden Biggekerke Muzeeum maand later open door staking in de bouw Eerste jaar van stimuleringsproject heeft goede basis gelegd Schuur in de as Achtste Zwartebessendag De PZC op Koninginnedag Rondvaartschip raakt op drift Stoffenmarkt in Goes zeeuwse almanak Correct BEVELANDEN/THOLEN maandag 29 april 2002 door Rolf Bosboom GOES - De basis voor het pro ject breedtesport in Goes is ge legd. De organisatie is volledig opgetuigd, de lijnen zijn uitge zet en de ambities voor de ko mende tijd zijn groot. Dat beeld schetst het jaarverslag over 2001, het eerste jaar van het project. De gemeente Goes heeft na drukkelijk ingezet op het stimu leren van sport en beweging, in de breedste zin. Als eerste Zeeuwse gemeente kreeg zij in 2000 een rijkssubsidie toege kend van 320 .000 euro voor een zesjarig project breedtesport, waaronder alle sport valt behal ve breedtesport. Goes moest het bedrag zelf verdubbelen. Opbouwjaar WD-Kamerlid en oud-staats secretaris E. Terpstra heeft het Goese project vorig jaar juli of ficieel ingeluid. In het jaarver slag wordt 2001 omschreven als een 'opbouwjaar', waarin de breedtesport in de steigers is ge zet. Er draaien al diverse activi teiten en andere onderdelen zijn in gang gezet. Veel aandacht is besteed aan het opzetten van de organisatie. De voornaamste stap was de aan stelling van drie coördinatoren: Adil Fertoute, Judith van Mee- teren en Lonneke Waijers, die in het najaar aan de slag zijn ge gaan. De breedtesport werkte aanvankelijk onder de vlag van de gemeente, maar is sinds okto ber onderdeel van de toen ge- GOES - Een schuurtje behorend bij een woning aan de Westsin gel in Goes is in de nacht van za terdag op zondag geheel verlo ren gegaan bij een brand. De schade bedraagt enkele honder den euro's. De brandweer ver moedt dat er sprake is van brandstichting. vormde Goese welzijnsorgani satie, tegenwoordig officieel SMWO-welzijn geheten. Het breedtesportproject be weegt zich op vier terreinen: jeugd, ouderen, buurt en vereni gingen. De activiteiten voor ou deren komen pas volgend jaar aan de orde, als de Stichting Welzijn Ouderen eenmaal is op gegaan in de nieuwe welzijnsor ganisatie. Op jeugdgebied wordt veel energie gestoken in het bewe gingsonderwijs op de basis scholen. De sportlesassistenten helpen de groepsleerkrachten bij het geven van de gymlessen. Het grootste deel van de Goese basisscholen maakt daar ge bruik van. Inmiddels is op enke le scholen ook een nieuwe les methode ingevoerd. De breedtesport richt zich ook nadrukkelijk op activiteiten op scholen waarbij kinderen kun nen kennismaken met sporten en verenigingen. Het gaat daar bij om speciale sportlessen in de groepen vijf en zes. Leerlingen kunnen zich vervolgens opge ven voor een eerste kennisma king bij de vereniging. Op die manier kunnen zij diverse tak ken van sport proberen en uit eindelijk een bewustere keuze maken. Dertien scholen en twaalf verenigingen doen eraan mee. Kennis Als verenigingscoördinator is Judith van Meeteren druk doen de kennis te maken met alle sportclubs in de gemeente. Ver enigingen kunnen bij haar aan kloppen voor advies en onder steuning. In combinatie met de binnenkort te openen vrijwilligerscentrale bekijkt Van Meeteren ook wat er kan worden gedaan aan het nijpen de tekort aan vrijwilligers bij de verenigingen. Binnen het kader van de breedtesport wordt ver der het bestaande sportbuurt- werk uitgebreid en verbeterd. Het is de bedoeling dat er steeds meer samenhang in het activi- teitenprogramhi a komt door Rob Paardekam KAPELLE - Het was een swin gende boel, afgelopen zaterdag in de Hervormde Kerk van Ka- pelle. Kinderkoor De Suzen en de Guzen zong daar het zogehe ten Koffielied. Eigenlijk zou dat in de tuin van de kerk gebeuren, maar vanwege het slechte weer vond het binnen plaats. Het Koffielied oftwel 'Mi Cora- zón' (mijn hart), werd om pre cies twaalf uur gezongen in meer dan tweehonderd plaatsen in Nederland. Dat gebeurde op initiatief van de wereldwinkels. Behalve in Kapelle klonk het lied ook in onder meer in Oost burg, Zierikzee en Tholen. Met de actie proberen de geza menlijke wereldwinkels de aan dacht te vestigen op de slechte situatie van de koffieboeren in onder meer Zuid-Amerika. Door de huidige koffiecrisis kunnen velen van hen niet meer rondkomen. Nadat de Suzen en de Guzen het koffielied tot drie keer toe had den laten klinken, stond er voor hen en de tientallen aanwezigen een lekkere bak koffie klaar: Max Havelaar natuurlijk. foto Willem Mieras door Sandra van de Vreugde BIGGEKERKE - Dertig jonge ringrijders, in de leeftijd van 12 tot 18 jaar, openden zaterdag het ringrijseizoen tijdens de jaarlijks terugkerende jonge- renwedstrijd. Op het karakte ristieke kerkplein van Bigge kerke werden 25 beurten verreden. Het waren de jeugdige talenten uit Domburg en van de organi serende vereniging Biggekerke die de lakens uitdeelden. Roel Willemse uit Domburg miste slechts één ring in de zeventien de beurt en werd daarmee onbe dreigd de winnaar van deze wedstrijd. Met 22 ringen werd Roald Leendertse uit Biggeker ke winnaar van de tweede beker en Niek Louws, eveneens uit Biggekerke werd derde met 21 ringen. Stijl Het was leuk om te zien hoe veel van deze jonge ringrijders de stijl overnamen van hun oudei's, dikwijls zelf ook grote namen in het ringrijderscircuit. Die ston den, soms nog meer gespannen dan de j ongeren zelfin grote ge tale langs de baan om de presta ties van hun kroost te volgen. Een kamp na een ommekeer op 26 mm. werd gewonnen door Roald Leendertse, die hiervoor de 14 mm ring moest steken. La ter werd nog een ommekeer ge reden op 26 en 20 mm. Maar liefst vijf van de dertig deelnemers staken beide ringen in, waaronder ook de zeer jeug dige Leon Leendertse en Coen Murk. Het was Martijn Minder- houd uit Domburg die deze kamp won, eveneens door het steken van de 14 mm. Begonnen ringrijders vroeger vaak op een brave pony, tegen woordig kiezen jongeren steeds vaker voor het karaktervolle Zeeuwse trekpaard. Sommige deelnemers vielen werkelijk in het niet bij het formaat van hun paard. Het was ook een deelnemer op een trekpaard die de eerste prijs won in het versieringsklasse ment: Karei Geldof uit Oostka- pelle, die bijzondere aandacht aan het toilet van zijn paard had besteed. De tweede prijs was voor Christel Moens uit Aagte- kerke en derde werd Kim Boone uit Oostkapelle. Sluitstuk Het sluitstuk van de dag was de pollepelkamp, waarbij zich een schitterende strijd ontwikkelde tussen de dagwinnaar Roel Wil lemse en zijn jongere broertje Sander Willemse. Het was uit eindelijk Roel, die ondanks zijn leeftijd toch eigenlijk al bijna routinier mag worden genoemd, die de pollepel mee naar huis nam door de 14 mm. ring te ste ken. Voor de gelegenheid was deze voorzien van een fles cas sis, in plaats van een fles bessen jenever. Agenda Z.R.V.. 30 april: ringrijden in Middelburg op de Dam, 8-17 uur; 10 mei: ringrijden in Vrouwenpolder, 10- 17.30 uur; 11 mei: ringrijden in Grijpskerke, Ker- kring, 8-17.30 uur; 11 mei: ringrijden in Kapelle, van der Bilt- laan, 8-17.30 uur. NIEUWDORP - Het comité Borselse Zwartebessendag houdt zaterdag 11 mei voor de achtste keer de Zwartebessen- dag. Een 35 kilometer lange fiets- of autoroute voert de deelne mers langs de mooiste plekjes in de Zak van Zuid-Beveland. De tocht begint en eindigt bij wijnmakerij Boonmans aan de stoofweg in Nieuwdorp. Deel nemers kunnen vertrekken tussen 9.00 en 13.00 uur. Bij te rugkeer krijgt iedereen, mits alle stempels in orde zijn, een medaille en een zwartebessen- attentie. Een vast onderdeel van de dag, een markt van streekeigen producten bij de Zeeuwse Schaapskudde in Heinkens- zand, keert na een jaar afwe zigheid weer terug. Vorig jaar kon de markt vanwege de mkz-crisis niet door gaan. door Rob Paardekam KRUININGEN - Dat de blinden en slechtzienden die gisteren deelnamen aan de bridgedrive in Kruiningen het naar hun zin hadden, stond als een paal bo ven water. De pauze zou tot half twee duren, maar toen het am per tien over één was, begonnen de deelnemers al te morren. „We willen kaarten!" De jaarlijkse Bridgedrive voor blinden en slechtzienden werd gisteren voor de zesde keer ge houden in het Bridgecentrum in Kruiningen. Achttien paren, meestal bestaand uit een blinde of slechtziende aangevuld met een ziend persoon, bonden de strijd met elkaar aan. De deel nemers kwamen uit heel Neder land, „Niet gek", weet deelne mer C. Huizinga uit Heemstede. „Er zijn maar drie van dit soort toernooien in heel Nederland. De bridgebond geeft er ook veel te weinig bekendheid aan." Naast Kruiningen vinden er al leen in Huizen en Waalwijk bridgedrives voor blinden en slechtzienden plaats. Bridge voor blinden en slecht zienden werd zo'n negen jaar geleden bedacht door Mau Co- hen uit Roosendaal. Hij was gis teren ook aanwezig. „Geen mens geloofde dat het mogelijk was om visueel gehandicapten te laten bridgen", vertelt hij. „Maar het kan dus wel. Zo'n veertig bridgeclubs in Neder land hebben inmiddels blinde of slechtziende mensen als lid aan- Advertentie Op Koninginnedag, dinsdag 30 april, zijn alle PZC-kantoren gesloten. Voor bezorgklachten zijn wij 's ochtends bereikbaar tussen 08.00 uur en 12.00 uur op het (gratis) nummer: 0800-0231231 Directie PZC Voor dringende zaken belt u niet ons kantoor in Vlissingen: 0118-484000 Helaas Voert PTT geen postbestelling uit, zodat postabonnees de PZC een dag later zullen ontvangen. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De deuren van het nieuwe Zeeuws maritiem Muzeeum in Vlissingen gaan niet op 1 juni maar op 6 juli open voor publiek. De verbouwing van het complex aan de Nieu- wendijk heeft ernstige vertra ging opgelopen door de staking van circa tien werknemers van het aannemingsbedrijf. G. Adan, bestuurslid van het Muzeeum, spreekt van een grote teleurstelling. „We schatten in dat we door deze verlate ope ning een schadepost hebben van ongeveer 25.000 euro." Niet alle bouwvakkers die het Lampsinshuis en enkele belen dende percelen aanpassen tot maritiem museum hebben hun werk neergelegd. „Er gebeurt heus nog wel het een en ander in het museum, maar we halen 1 juni bij lange na niet." Volgens Adan is het onverstandig om al vast een gedeelte van het muse um begin juni te openen. „Dan krijgt het publiek een verkeerde indruk. Als negentig procent van de verbouwing afgerond is, kunnen we opengaan. Maar dat percentage halen we op 1 juni niet." Onderhandeling De landelijke staking laat haar sporen na bij het werk aan een van de mooiste monumenten panden van Vlissingen, het Lampsinshuis. De werkonder breking van de bouwvakkers is de langste sinds de Tweede We reldoorlog. En het einde is nog niet in zicht. Er zit weinig bewe ging in de onderhandeling over een nieuwe CAO tussen vak bonden en werkgevers. Volgens de vakbonden hebben landelijk 13.500 van de 180.000 bouw vakkers het werk neergelegd. Voor het Vlissingse museum betekent het dat de officiële, feestelijke opening zelfs naar september is verschoven. Dat moment was op 31 mei gepland. Het museum loopt door de ver- traging inkomsten uit de-kaart verkoop mis. In de maand juni zijn er al veel toeristen in Zee land. „We zijn bovendien met een paar organisaties al ver plichtingen aangegaan voor de maand juni die we niet kunnen nakomen. Deze mensen decla reren wel hun kosten. Het statige Lampsinshuis is door de gemeente Vlissingen ook aangemerkt als 'Huis waar in getrouwd mag worden'. „De pronkzaal in het Lampsinshuis is klaar. Dus voorhuwelijken en feesten zijn we in juni wel al open", zegt Adan. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Ongeveer 120 passagiers en een aantal be manningsleden van het rond vaartschip de Rembrandt van Rijn beleefden gistermiddag een hachelijk avontuur. Het schip wilde de Vlissingse Bin nenhaven indraaien, maar kon door de sterke stroming en hoge golfslag de bocht naar rustiger vaarwater niet maken. Het dreef verder de zee op. Met hulp van sleper De Walcheren, van de URS, werd het de veilige haven binnengeloodst. De rond vaartboot was vertrokken van uit Terneuzen. Bij Vlissingen wilde het schip door de sluizen naar binnen gaan. Daar ging het mis door de slechte weersom standigheden. Het passeerde de haven. Voor de Vlissingse boule vards werd de nood zo hoog dat de kapitein van de Rembrandt van Rijn om een sleepboot vroeg. De hele operatie heeft on geveer anderhalf uur geduurd. Hoe verder de rondvaartboot de zee opraakte, hoe meer het schip ging slingeren. Het type is niet gebouwd op storm. Volgens de verkeersleiding hadden door de harde klappen van de golven de ramen van het schip kunnen springen. De bridgeparen die aantraden voor de jaarlijkse Bridgedrive, bestonden overwegend uit een com binatie van een blinde of slechtziende met een ziend persoon. foto Willem Mieras genomen. Mensen die al elf jaar achter de geraniums zaten, tel len opeens weer mee." Voor Mau Cohen en zijn vrouw Lida is het project een soort le venswerk geworden. Mau heeft de afgelopen jaren heel veel vi sueel gehandicapten bridgeles gegeven. Dat was in het begin niet altijd even gemakkelijk. „Bij bridge is er altijd één per soon die niet aan het spel mee doet, maar de kaarten open legt", vertelt hij. „Zo iemand wordt een blinde genoemd. Dat vond ik best moeilijk om te zeg gen, omdat ik bang was dat de mensen zich beledigd zouden voelen." Niets bleek minder waar te zijn. „Je moet blinden en slechtzienden gewoon be handelen aslof ze kunnen zien", weet Cohen nu. Ondertussen voorzag zijn vrouw Lida tienduizenden speelkaarten en lesborden van brailleschrift op een tweede hands braillemachine. „Eén spel kaarten moet 220 keer door de machine", legt ze uit om aan te geven hoeveel werk het was. „Ik heb er zo'n 2500 gedaan." Behalve brailletekens zijn de speelkaarten ook voorzien van grotere cijfers. Internationaal Cohen heeft zijn lesmethoden inmiddels gebruikt zien worden is tal van landen over de hele wereld, waaronder Nieuw-Zee- land en landen in Centraal Amerika. Een slechtziende vrouw in Barbados leerde hij bridgen via e-mail op voor waarde dat zij zijn lesmethoden een beetje zou bijschaven in cor rect Engels. Cohen bezocht ook het 'gewone' EK bridge in Italië waar hij zijn methode presen teerde aan delegaties uit alle deelnemende landen, Meer in formatie over de methode van Mau Cohen is te vinden op de website www.bridge-vis-han- dicap.tk. De bridgedrive in Kruiningen werd gewonnen door de heren Toet en Woltman uit Den Haag. Het enige Zeeuwse koppel, de dames Dispa en Morsheim uit Vlissingen, eindigde op de der tiende plaats. OUDELANDE - Op zijn 89ste verjaardag werd Jaap Kole uit 's-Heer Arendskerke zaterdag verrast met een heuse serenade. Die werd gespeeld door Brass band Excelsior, waar Kole al 75 jaar actief lid van is. Om dat te vieren werd het feest varken naar het huis van zijn dochter in Oudelande gelokt. Daar kreeg hij, behalve een serenade van zijn collega's, ook een oorkonde en een speld van de Koninklijk Nederlandse Federatie van Mu ziekverenigingen. foto Willem Mieras GOES - In de Zeelandhal len in Goes wordt op vrij dag 3 mei een stoffen markt gehouden. Professionele handelaren uit heel Nederland stallen op deze beurs stoffenspe- cialisaties uit. De stoffen markt kan bezocht wor den van 10.00 tot 17.00 Het is al weer zo'n zestig jaar geleden. Oma Marie Geers - toen nog maar een bakvisje van veertien jaren oud - ging een dagje naar de Grote Stad. Toegegeven: haar woon plaats Middelburg ivas voor Zeeuwse begrippen groot, maar Rotterdam was toch een maatje groter. Marie ivas vastbesloten niet als provin- ciaaltje uit de hoek te komen. En geen wóórdje dialect dat haar verraden konOp weg naar de kruideniersivinkel oefende ze vast op de correcte uitspraak van het ABN. Niet diezig, m.aar dijzig; geen diek, maar dijk, enzovoorts. Bij de winkel gekomen was ze er weer helemaal bij. „Eén pakje grijsmeel graag, me vrouw", zei Marie gedeci deerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25