PZC Incidenten kleuren saaie GP Nederlands vrouwentennis krijgt een positieve impuls Jongelingen laten zich van voren zien 23 Eggens beleeft slechte dag Roemeen Potra Europees turnkampioen Hegemonie Michael Schumacher houdt aan in Barcelona Zware hoofdblessure Klaver Bruguera zet punt achter carrière Olympische nominatie Dompeling Hellas en E&O winnen beker Motorcoureur verongelukt Gaudio wint in Barcelona Hénin en Clijsters helpen België verder Van Moorsel solo naar overwinning maandag 29 april 2002 TEUTSCHENTHAL - Na podi umplaatsen in Nederland en Spanje kende Erik Eggens gis teren in het Duitse Teutschent- lial een slechte dag. De 125cc- niotorcrosser uit Westerbork had een matige start en eindigde na een inhaalrace als tiende. De wedstrijd in Teutschenthal werd na een spannend duel ge wonnen door de Belg Patrick Caps. Voor hem was het zijn al lereerste GP-zege. Mickael Maschio werd tweede en blijft daarmee leider in het WK-klas- sement. Erik Eggens is wegens zijn mindere prestatie van de tweede naar de vierde plaats te ruggezakt. In de 500cc klasse behaalde Ste fan Everts zijn 51e GP-zege waarmee hij recordhouder is ge worden wat betreft het totaal aantal GP-zeges.De 250cc-race begon spectaculair met een massale val die veroorzaakt werd door WK-leider Mickael Pichon. Een inhaalrace bracht Pichon nog als achtste over de finish waarmee hij leider blijft in het WK-klassement. De GP- zege ging naar de Noor Kenneth Gundersen. ANP PATRAS - Dan Potra is zaterdag in Patras Europees turnkampi oen op de meerkamp geworden. De 24-jarige Roemeen versloeg tweevoudig wereldkampioen Jordan Jovtchev uit Bulgarije. De bronzen medaille was voor de Russische oud-Europees kampioen Alexej Bondarenko. Potra behaalde een puntento taal van 55,710. De hoogste sco re kreeg de Roemeense allroun- der voor zijn oefening aan de ringen: 9,512. Ook veel waarde ring voor zijn gymnastieke kun sten aan de rekstok (9,412) en op het paard voltige (9,400). Alleen op de vloer kwam Potra niet bo ven de negen uit. Daar moest hij het doen met 8,787 punten. Het was de tweede gouden medaille voor Potra bij Europese titel strijd in het Griekse Patras. Za terdag veroverde hij met de Roe meense ploeg de turntitel in het landentoernooi voor de man nen. DPA/AFP door Jos van de Ven BARCELONA - In een door Michael Schumacher meer dan ooit gedomineerd wereldkampioenschap in de Formule I moet de aardigheid dit seizoen uit inci denten worden gehaald. De viervoudig wereldkampioen pakte gisteren in Bar celona met een ongekend machtsvertoon zijn vierde overwinning van het jaar. De daaraan gekoppelde saaiheid werd voor al voor en aan het begin van de race door broken. Minardi trok zich enkele uren voor de start terug, Eddy Irvine moest achteraan starten vanwege een verkeerd benzine mengsel. De Ferrari van Rubens Barri- chello weigerde al voor de opwarmronde dienst en Juan Pablo Montoya kreeg te vroeg het teken om de pits te verlaten en reed de voet van de man met 'lollypop' aan barrels. Waar zou het Spaanse publiek gisteren in Catalonië oog voor moeten hebben? Het liet de voetballers Roberto Carlos en Ste ve McManaman van Real Maclrid - de ploeg verspeelde gisteravond zo goed als zeker de Spaanse titel, maar het duo liep er goedlachs bij - vanzelfsprekend links liggen. De Spanjaarden kwamen voor een race waar Minardi uiteindelijk niet eens aan begon. Gisterochtend brak bij Mark Webber plots - op het rechte stuk - de achtervleugel af. Teambaas Paul Sto- dclart achtte het veiliger voor zijn cou reurs om niet aan de race te beginnen. „We moeten dit laten onderzoeken. We hadden met een andere vleugel kunnen rijden omdat de vleugels getest zijn voor alle zeventien Grand Prix-wedstrijden en we er in Brazilië ook mee hebben gere den. De veiligheid van de coureurs gaat echter voor alles.Stoddart legde voor de duidelijkheid de achtervleugel op tafel. Met de vinger op het metaal, wees hij de zwakke plek aan. „Hier zit een stress scheurtje..." Spanning in het metaal, spanning bij de renstallen van Jaguar, Ferrari en Wil liams. Bij de controle van de brandstof na de kwalificatie op zaterdag bleek het benzinemengsel in de wagen van Eddy Irvine niet van dezelfde samenstelling te zijn als het mengsel dat het team voor het weekeinde had ingeleverd. Jaguar stond met de mond vol tanden, Irvine daardoor achteraan de rij. Rubens Barrichello leek in Barcelona de spanning van een slechte seizoenstart - drie keer uitgevallen, in San Marino tweede - overleefd te hebben. Hij trainde snel, kwalificeerde zich als tweede voor de race en was gistermorgen tijdens de warming-up de snelste van het pak. Enkele minuten voor de klok van twee uur zag hij echter al zijn collega's voorbij glijden en kon de Braziliaan zich naar de box laten rollen. „Problemen met de ver- snellingsbak die ook mij kunnen overko men", reageerde teamgenoot Michael Schumacher na afloop. De wereldkam pioen meende het nog ook. Bij Williams was het tijdens de vijfde Grand Prix van het seizoen vooral me nens in de pitstraat. Ralf Schumacher verknalde zijn race door zijn voorvleugel te verbrijzelen waardoor het al bij al bij na een minuut duurde voor hij met een nieuwe vleugel de baan op kon. De Duit ser reed de race ongeïnteresseerd uit. Teamgenoot Montoya redde zijn team met een knappe tweede plaats, maar niet nadat hij de man met de lollypop had overreden. Eigen schuld dikke bult, de man gaf de coureur het sein wegrijden terwijl de benzineslang nog aan de wa gen zat. Stop Ferrari en Michael Schumacher lieten een rondje later zien hoe een perfecte stop emit ziet. In no time tankte het team 61 liter in de wagen, genoeg voor de res terende achttien ronden. De wereldkam pioen won de race op een manier die zich al tijdens de kwalificatietraining had aangekondigd. Zaterdag was hij bijna een seconde sneller dan de beide wagens van Williams. Tij dens de race bouwde hij per ronde een seconde voorsprong op. Genoeg om aan het einde gas terug te kunnen nemen en Montoya op ruime af stand te houden. Voldoende om landge noot Heinz Harald Frentzen - hij behaal de het eerste punt voor Arrows - niet op één ronde te zetten. De Duitser deed dat alles nota bene in de reservewagen van Ferrari, omdat Schumacher en het team gistermorgen de juiste afstelling van de raceauto maar niet gevonden kre gen. De zege van Michael Schumacher was de vierde van het seizoen, de enige andere Grand Prix ging naar broer Ralf. Met het complete seizoen 2 0 01 meegerekend won een Schumacher zeventien van de 22 ra ces: Michael dertien keer, Ralf vier keer. „Er komen heus nog wel races waar wij het moeilijker krijgen", probeerde de veelvraat spanning voor de Grand Prix in Oostenrijk te kweken. De fans geloven er niets van. In Barcelona bliezen velen al ronden voor het einde de aftocht. GPD BLOEMEND AAL - Voor de hockeyers van Bloemendaal was de topper tegen Klein Zwitserland (2-2) precies zeventig mi nuten lang belangrijk. Want voor en na het duel waren de Bloemendalers met hun gedachten bij hun ploeggenoot Karei Klaver. De ongelukkige spits ligt sinds donderdagavond in het ziekenhuis, als gevolg van een bal - na een mislukt schot van teamgenoot Remco van Wijk - die hij keihard tegen het hoofd kreeg. Binnen Bloemendaal is men een beetje van de ergste schrik bekomen. Zeker ook omdat Karei Klaver, die bij het ongeluk in het oefenduel tegen SCHC een scheurtje in de schedel en een flinke hersenkneuzing opliep, zaterdag de intensive care heeft mogen verlaten. Klaver is inmiddels overgebracht naar de neurologische afdeling van het Haarlemse Deo-zieken- huis. GPD BARCELONA - Sergi Bruguera stopt met tennis. Barcelona was zijn laatste toernooi. De 31 -jarige Spaanse gravelspecia- list, die in 1988 debuteerde bij de profs, maakte dat besluit gisteren bekend.Tennis was mijn leven, maar na vij ftien jaar is het welletjes." Bruguera won twee keer op Roland Garros. De laatste jaren werd hij geplaagd door blessures. ANP SHANGHAI - Hennie Dompeling heeft bij het wereldbeker toernooi in Shanghai het onderdeel skeet gewonnen. De Ne derlandse kleiduivenschutter had in de finale twee missers maar bleef niettemin met een totaal van 146 de Amerikaan Shawn Dulohery en de Duitser Jan Henrik Heinrich een punt voor. Jan Cor van der Greef eindigde als twintigste. Door dit resultaat heeft Dompeling als eerste een startbewijs (quo tumplaats) voor de Olympische Spelen van Athene op zak. De Noord-Hollander deed al vier keer eerder mee aan het evene ment. In Sydney belandde hij net naast het erepodium. ANP NIEUWEGEIN - De vrouwen van Hellas en het mannenteam van E&O hebben zaterdag de handbalbeker veroverd. Hellas was veel te sterk voor SEW (28-18), E&O pakte tegen Aals meer de zege in de slotminuut (23-22). De Haagse hanclbalsters begonnen - net als vorige week toen de formatie tegen SEW de titel veroverde - matig aan het duel SEW mocht dicteren en nam een 7-5-voorsprong. Pas nadat Hellas-coach Nico Stet zijn vrouwen tijdens een time-out had wakker geschud, kantelde het wedstrijdbeeld. Hellas scha kelde een tandje bij en scoorde liefst zeven keer op rij: 12-7. Die klap kwamen de vrouwen van SEW niet meer te boven. E&O liep in de eindstrijd tegen Aalsmeer constant achter de feiten aan. Na de 1-0-voorsprong kwam E&O nog slechts één maal op voorsprong en dat gebeurde in de slotminuut toen Skwarczynski - tot afgrijzen van de vele Aalsmeer-fans-in de laatste minuut de beslissende treffer voor E&O maakte. ANP SYDNEY - Tijdens de kwalificatie voor de derde race om het Australisch superbikekampioenschap is de jonge Liam Mc- Gee verongelukt. De negentienjarige motorcoureur, die gold als één van de grootste beloften in Australië, verloor op een van de snelste gedeelten van het Mallala-circuit in Sydney de controle over zijn machine en crashte zwaar. Hij overleed ter plaatse. RTR BARCELONA - Gaston Gaudio heeft het ATP-tennistoernooi van Barcelona gewonnen. De 23-jarige Argentijn versloeg zondag m de finale de Spaanse favoriet Albert Costa in drie sets: 6-4 6-0 6-2. Het was de eerste toernooiwinst voor Gaudio, die sinds 1996 pro fessional is. Het ATP-toernooi in Barcelona had een prijzengeld van 1 mil joen euro. AFP van onze sportredactie RIJSWIJK - Titelverdediger België heeft gisteren zonder veel problemen de kwartfi nales bereikt van het tennis toernooi om de Fedcup. Jus tine Hénin behaalde in Brussel de beslissende over winning tegen Australië. Hénin versloeg Alicia Molik met ruime cijfers: 6-2 6-1. Daarmee namen de Belgen een veilige voorsprong: 3-1. Eerder al hadden Hénin en Kim Clijsters voor twee pun ten in het enkelspel gezorgd. Alleen Els Callens verloor een partij, van Nicolle Pratt. Het werd uiteindelijk 3-2. In het dubbel werd slechts een set gespeeld, daarna maakte de regen verder spelen onmo gelijk. Tegenstander in die volgende ronde wordt Italië, dat er in Milaan geen twijfel over liet bestaan welk land de kwart finales zou bereiken. Zweden was volstrekt kansloos: 5-0. Een stuk spannender was het in Bol, waar Kroatië en Tsje chië na vier partijen nog ge lijk stonden. Het afsluitende dubbel besliste de strijd in Kroatisch voordeel. Het duo Majoli/Kostanic behaalde tegen Birnevora en Benesova een belangrijke zege: 6-1 6-2. Ook Slowakije en Zwitser land hielden elkaar in Brati slava in evenwicht tot aan het dubbelspel. Daarin ble ken de Slowaaksen de besten, het koppel Hantu- chova/Husarova won van Schnyder en Casanova, 6-0 6-7 6-3. Duitsland en Rusland lieten het in Dresden eveneens op het dubbelspel aankomen. Het duo Rittner/Weingartner besliste de strijd uiteindelijk in Duits voordeel. Het werd 7-6 6-2 tegen de Russinnen Dementjeva en Likovtseva. In Almeria was Spanje met 4- 1 te sterk voor Hongarije. In Charlotte hadden de Ver enigde Staten het al na één dag bijna volledig voor zich zelf verpest. Tegenstander Oostenrijk nam een voor sprong van 0-2. De Europea nen profiteerden wellicht van de onderlinge strubbe lingen bij de VS, waar vedet te Jennifer Capriati een con flict had met captain Billie Jean King. Capriati wilde een privétraining afwerken, hetgeen King niet toestond. De ruzie liep vervolgens zo hoog op, dat Capriati nog voor de eerste bal was gesla gen alweer naar huis kon. King had haar uit de ploeg gezet. Het leverde voor de thuis ploeg geen florissante start op. De partij die Capriati te gen Fauth had moeten spe len, werd reglementair in Oostenrijks voordeel beslist. Monica Seles bleek vervol gens niet opgewassen tegen Schwartz: 6-7 2-6. Nathalie Dechy zette zon dagavond Frankrijk uit bij Argentinië op een beslissen de voorsprong van 3-1. De chy versloeg Diaz Oliva met 6-2 6-3. Landgenote Amélie Mauresmo haalde eerder op de dag tegen Suarez al het tweede Franse punt (6-4 6-3). Zaterdag had Mauresmo ook al gewonnen, van Diaz Oliva. Suarez pakte toen het Argen tijnse punt tegen Testud. ANP/Belga/RTR door Cilya van der Kooy ANTALYA - Het Nederlandse vrouwentennis heeft in het Turkse Antalya eindelijk weer eens een positieve impuls gekre gen. Door de 2-1-overwinning op Luxemburg in de finaleronde van de Europese-Afrikaanse zone van de Fedcup kan Oranje in juli na een afwezigheid van vier jaar in een promotie-degra datiewedstrijd terugkeer naar de wereldgroep van het landen toernooi afdwingen. Tjerk Bogtstra is er na zijn suc ces met de mannen in de Davis- cup, die hij in 2001 naar de halve finales leidde, opnieuw in ge slaagd binnen een team de juiste sfeer te creëren. „We hebben la ten zien dat de vrouwen zeker nog meetellen", jubelde de de buterende captain, nadat hij zich met moeite had losgemaakt uit het feestgewoel. „Zeker voor Paul en mezelf is het prachtig om op zo'n manier met een nieuwe klus te begin nen. Ik vind het heel knap wat de meiden, hier gepresteerd heb ben. Met een beetje geluk bij de loting is dit hopelijk een aanzet tot iets heel moois in juli." Communicatie Volgens Miriam Oremans was een goede communicatie de ba sis van het succes. „Er waren duidelijke afspraken en als er eens oneffenheden waren, wer den die meteen opgelost. Alles liep op rolletjes. Door de posi tieve benadering zijn we weer in onszelf gaan geloven." Wegens het gebrek aan aanspre kende resultaten was het ver trouwen bij de Nederlandse ten nissters verdwenen. Niemand wist dit jaar in de WTA-toer- nooien verder te komen dan de tweede ronde. Oremans kan zich nog net handhaven in de tophonderd (92e). Kristie Boo- Miriam Oremans kwam zowel in haar dubbel- als enkelpartij tot winst. foto Olaf Kraak/ANP gert, Seda Noorlander en Amanda Hopmans behoren niet meer tot deze elitegroep. Aan vankelijk liet Oremans het in de enkelpartijen tegen Roemenië en Israël afweten, maar in de be slissende wedstrijd tegen Luxemburg toonde ze zich een ware kopvrouw. Na de nederlaag van Boogert in de eerste single tegen Claudine Schaul (7-5 3-6 5-7), moest Ore mans van Anne Kremer winnen om Nederland in de race te hou den. De Luxemburgse staat bij na zeventig plaatsen hoger dan de Brabantse, maar Oremans knokte zich naar een overwin ning: 6-4 2-6 6-4. In het dubbel moest Oremans met haar vaste partner Boogert de wedstrijd beslissen. De win naressen van het zilver bij de Olympische Spelen in Sydney hadden het in de eerste set moei lijk tegen Kremer en Schaul. Na de nederlaag in het eerste be drijf (3-6) herpakte het Neder landse duo zich en trok de partij met 7-6 6-2 naar zich toe. Na drie spannende wedstrijden schalde de bevrijdende vreug dekreet van Oremans en Boo gert over het tennispark. Met een terugkeer in de wereld- groep kunnen Boogert (28) en Oremans (29) iets moois achter laten voor hun opvolgers. Het afscheid van de twee boegbeel den is nabij. „Het zou zomaar mijn laatste jaar kunnen zijn", aldus Boogert. „Maar ik bekijk het aan het einde van het sei zoen. Met deze prestatie hebben we het vrouwentennis in ieder geval weer een positieve impuls gegeven. Hopelijk is dit vooral een stimulans voor de jeugd." ANP door Edward Swier MAASTRICHT - Het was on danks alle aandacht een eenza me dag. In gesprek met ploeglei der Johan Capiot kon Bram Schmitz gisteren namelijk niet, want zijn 'oortje' deed niets dan ruizen. Voor enig overleg reed hij te ver vooruit. „Daar zijn die dingen van ons niet op berekend, hè", lachte de meest strijdlustige renner van de Amstel Gold Race van 2002. Liefst 206 kilometer knokte de coureur van de BankGiroLote- rij-formatie, in het gezelschap van landgenoten Bram de Groot en Stefan van Dijk nota bene, ver voor het peloton tegen de elementen. Zodoende wist hij zich in het licht van de door zijn ploeg, vanwege de gratis recla me, zo geliefde camera's. Ca piot: „Dit is een belangrijke dag voor Bram én de ploeg. Op het hoofdkantoor van ons zal dit worden geapprecieerd." Na toppers als Rolf Sörensen, Bjarne Riis, Michael Boogerd en Andrej Tsjmil viel nu de 25-jari- ge vluchter-van-de-dag Schmitz de naar oprichter Her man Krott vernoemde trofee ten deel. Achter de meet in Maas tricht mocht hij bovendien tekst en uitleg geven. Over zijn bele venissen in Limbux-g, zijn verle den en de laatste kilometei's. „Nadat we op de Fiomberg in gelopen waren, hoorde ik Johan eindelijk weer. Die vertelde van de penning, dat ik naar het po dium mocht, spx-ak me moed in om ook de laatste twee, drie klimmetjes vol te houden." Een gezien de tot dan geleverde inspannxngen haast onwaar schijnlijke zeventiende plek, in de groep met wereldkampioen Freire, werd uiteindelijk zijn deel. De 25-jarige Schmitz, niet gewend aan zoveel aandacht, vroeg voor de zekei'heid even na welke kranten hij de volgende dag bij de pomp in Aalst-Waalre (bij Eindhoven), moest kopen. „Aan het begin heb ik wel eens gedacht:' waar zijn we nu toch eigenlijk aan begonnen?" Plannen De vraag was'gerechtvaardigd. Het was chamatisch weer bij de start van Limbux-gs Mooiste. Zondagsx-ijders waren thuis ge bleven, dit was iets voor de ech te mannen. Zes exvan hadden snode plannen. Behalve het Hollandse trio Schmitz-De Groot-Van Dijk kozen ook Thorsten Rund, Björnar Vestöl en Stefan Kupfex-nagel na am per vijftien kilometer koex-s het avontuur. Naarmate de vlucht langer duurde wei'd het gezel schap kleiner. Uiteindelijk ble ven de drie Nederlandex-s over, in het besef dat de groep Boo gerd vanuit de achtergx'ond in aantocht was. Het lange 'leven in afzondering' zox-gde bij de drie voor apai'te gedachten. Stefan van Dijk: „In de kranten las ik nogal wat kri tiek op de jongere generatie. Niet dat ik het me aantrok, maar het speelde wel door mijn hoof d Daar reden dan drie jonge Ne derlandse knapen, voor de hele meute uit. Wij laten zien dat we wel willen, dacht ik." Bram de Groot: „Ik besefte dat het best uniek was, met drie Nederlan ders voox-op." Hij roemde zijn medevluchter Schmitz. „Bram verdient een groot compliment. Hij reed zo sterk." Van Dijk beaamde het. GPD MAASTRICHT - Leontien Zij laard-Van Moorsel heeft giste ren de tweede editie van de Amstel Gold Race voor vrouwen gewonnen. De renster van Farm Frites reed tijdens de tweede be klimming van de Cauberg weg bij haar ploeggenote Mirjam Melchers en de Australische Kate Bates en soleerde naar de ovei-winning. Achter Van Moor sel werd Melchers tweede. De rolver-deling in de ploeg van Michael Zijlaard was vooraf duidelijk geweest. In koersen om de wereldbeker is Melchers de kopvrouw, in een wedstrijd als de Gold Race, prestigieus maar nog niet voorzien van de wereldbekerstatus, is 'Tinus' de vrouw om wie het draait bij Farm Frites. Van Moorsel was de afgelopen weken, tussen het knechten voor Melchers door, vooral be zig geweest met de tweede editie van de Gold Race voor vrouwen. „Ik heb specifiek getraind voor- deze koers, veel korte klimme tjes gedaan bijvoorbeeld en het parkoers nog eens verkend." Daarbij had ze een goede dag. „De koers liep perfect. We kwa men met vijf man op kop, later- met z'n drieën en daarna ben ik weggereden". ANP Chef monteur van Williams Karl Gaden raakte met zijn voet onder het wiel van de bolide van Juan Pablo Montoya nadat hij de lollypop te vroeg omhoog haalde. foto Marcelo del Pozo/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 23