Onrust onder Molukkers groeit Zicht op einde beleg van Arafat Rallysprint in Hulst eist dode KONINGINNEDAG DUBBELE AIR MILES w De Bruijn Europees kampioen bandstoten Oproepen en waarschuwingen na oplaaien dodelijk geweld op Ambon Fortuyn laat programma doorrekenen 30 april van 10.00 tot 17.00 uur Lekker in alle rust genieten van royaal voordeel Bruynzeel Keukens K. - v -TV rt.7 Wij leggen de rode loper voor u uit Jpru^nzeel. 0uip Leraar stopte schutter Erfurt Omroep Zeeland heeft meevaller Ajax dicht bij landstitel Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- 8° Harde wind Veel bewolking en regen. Harde zuid westenwind, kracht 7 bij maximaal 13 graden. 245e jaargang no. 101 maandag 29 april 2002 los nummer 1,00 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Molukse or ganisaties in Nederland hebben gisteren uiterst verontrust en geschokt ge reageerd op het oplaaien de geweld op het Molukse eiland Ambon. Op meer dere plaatsen in het land waren spoedvergaderin gen. Ook is er een crisis centrum opgericht. Tien Molukkers demonsteerden gisterochtend enkele uren bij het Vredespaleis in Den Haag. Vijf van hen klommen via stei gers naar het dak. De actie ver liep zonder problemen. Minister Van Boxtel van Minderheden riep op Radio 1 de Molukkers in Nederland op kalm te blijven. Op de Molukken was gisteren de ernstigste uitbarsting van ge weld sinds februari toen chris tenen en moslims een vredes overeenkomst sloten. Radicale islamieten viel in het Ambonese dorp Soya christenen aan. Zij vermoordden zeker zes mensen. Zes anderen kwamen om in de vlammen nadat de aanvallers brand hadden gesticht. Twee overvallers werden gedood. Het geweld sloeg over naar de Mo lukse hoofdstad Ambon, waar vernielingen werden aangericht in een christelijke wijk. De aanvallers behoren tot de ra dicale moslimbeweging Laskar Jihad. Hun leider Jafar Umar Thalib had vrijdag opgeroepen de oorlog tegen de christelijke gemeenschap te hervatten. De voorman was verbolgen over se- ROTTERDAM - De Lijst Pirn Fortuyn (LPF) laat het pro gramma van de partij toch door rekenen. „We hebben de Erasmus Uni versiteit gevraagd om de finan- cieel-economische paragraaf door te rekenen. Bewust is niet gekozen voor het Centraal Plan bureau of het ministerie van Fi nanciën. Dan wordt minister Zalm maar geïnformeerd en dat willen we natuurlijk niet", al dus Cor Eberhard, nummer 13 op de lijst. De specialisten van de universi teit rekenen uit wat de terug gaaf van het kwartje van Kok (een benzineaccijns, red.) kost en hoeveel het kost om de hypo theekrente weer volledig af trekbaar te maken. GPD pagina 2: lijsttrekkersdebat paratistische manifestaties de dag ervoor. Donderdag was de verjaardag van een mislukte poging in 1950 om de toen nog door christenen gedomineerde Zuid-Molukken onafhankelijk te maken. Op tal van plaatsen op Ambon werd de vlag van de Vrije Republiek der Zuid-Molukken (Republik Maluku Selatan - RMS) gehe sen. De regering in ballingschap van de RMS kondigde gisteren in Den Haag aan de protestacties tegen het geweld op de Indone sische eilandengroep op te voeren. Een crisiscentrum in Krimpen aan den IJssel gaat in formatie verzamelen over de si tuatie op de Molukken. „Ook gaan we daar nadenken over passende acties in Nedei'land", aldus RMS-kabinetslid J. Wat- tilete. De RMS en enkele andere Mo lukse belangenorganisaties roe pen hun achterban op om vanmiddag naar het ontmoe tingscentrum in Moordrecht te komen om met elkaar te praten over de recente ontwikkelingen op de Molukken. Het kabinet van de RMS roept Nederland, de Europese Unie en de internatio nale gemeenschap op om iets te doen aan de situatie op de Mo lukken. De regering in balling schap pleitte opnieuw voor een VN-interventiemacht op de ei landengroep. De Molukse orga nisaties Front Siwa-Lima, People Against Gen jcide (PAG Front voor de Soevereiniteit van de Molukken en de Gerakan Maluku deden tijdens een spoedberaad in Oosterwolde (Friesland) een beroep op de Ne derlandse bevolking om druk uit te oefenen op Den Haag. De Molukse jongerenorganisa ties Pemuda RMS en de Vrije Molukse Jongeren (VMJ) rea geerden het felst: „Als de inter nationale gemeenschap en de Nederlandse overheid in het bij zonder weigeren om de ogen te openen voor de stelselmatige uitroeiing van het Molukse volk, dan stellen wij hen hier mede voor verantwoordelijk", aldus een verklaring. Sommige waarnemers in de Molukse ge meenschap vrezen gewelddadi ge acties in Nederland. De Nederlandse regering bracht gisteren via de ambassade in de Indonesische hoofdstad haar verontrusting over het geweld over aan de machthebbers. Den Haag dringt er bij de Indonesi sche autoriteiten op aan zo snel mogelijk op vreedzame manier het geweld te beëindigen. ANP pagina 4: brandhaard in archipel Een Palestijns jongetje zit op een deel van een verwoeste Israëlische tank in het vluchtelingenkamp Jenin. van onze redactie buitenland JERUZALEM - De Palestijnse leider Jasser Arafat heeft gis teravond ingestemd met het voorstel van de Amerikaanse Advertentie Wegens verjaardag gesloten. Op dinsdag 30 april zijn alle IKEA vestigingen gesloten. En 1 mei ben je vanaf 10 uur weer welkom. Tot ziens! president George Bush om een einde te maken aan de belege ring van zijn hoofdkwartier in Ramallah. Dat heeft woord voerder Nabil Abu Rudeina van Arafat gezegd. Israël stemde eerder op de dag al in met het voorstel. De kern daarvan is dat Amerikaanse en Britse agenten in een Palestijn se gevangenis de Palestijnen zullen bewaken die verant woordelijk worden gehouden voor de moord op de Israëlische minister Zeevi in oktober. De betrokken Palestijnen verblij ven nu nog in Arafats kantoor dat door Israëlische troepen wordt belegerd. Het Palestijns bestuur heeft de daders al tot gevangenisstraffen veroor deeld, maar Israël wil de ver dachten zelf berechten. De tekst rept ook van een Israëlische te rugtrekking uit Ramallah en be wegingsvrijheid voor Arafat. Later voegde Rudeina eraan toe dat Arafat het plan alleen ac cepteert op voorwaarde dat ook de 27 dagen durende Israëlische belegering van de Geboortekerk in Bethlehem wordt opgeheven, waar tweehonderd Palestijnen zich hebben verschanst. „Het is een pakket en moet de kwestie van Ramallah en Bethlehem op lossen", aldus Rudeina. Details Een hoge Palestijnse functiona ris in Gaza-stad zei dat vandaag Amerikaanse en Britse veilig heidsfunctionarissen naar de Palestijnse gebieden komen. Ze moeten de details bestuderen van de bewaking van de gedeti neerde Palestijnen. Het Israëlische kabinet weigert tot dusver samen te werken met een VN-commissie die onder zoek wil doen naar het Israë lisch militair optreden in het Palestijnse vluchtelingenkamp in Jenin, waar volgens Palestij nen honderden mensen zijn om gekomen. VN-secretaris-gene- raal Kofi Annan zei vorige week ervan uit te gaan dat de onder zoekscommissie het afgelopen weekeinde naar Jenin zou gaan. De VN-Veiligheidsraad zou af gelopen nacht bijeenkomen om over de situatie te spreken. Israël heeft bezwaren tegen de samenstelling van het team, maar de VN zouden hebben ge zegd niet bereid te zijn te onder handelen over wijzigingen. Daarop zou Israël hebben ver klaard de onderzoekscommissie niet te erkennen. De VN willen zelf beslissen welke getuigen worden gehoord en willen hen vIKEAnl 0900 - 235 45 32 (€0 1 O/mm Advertentie Advertentie Advertentie OPEN Goes, A. Joachimikade 30, tel. 0113 - 23 32 20 Middelburg, Grenadierweg 19, tel. 0118 - 63 58 44 Vlissingen, Gildeweg 8, tel. 0118 - 41 43 30 Zierikzee, Haringvlietplein 9, tel. 0111 - 41 69 99 Vrijmarkt bij Tulp Keukens en met zaterdag voorder van woensdag tot en KOOPZONDAG BREDA Tulp. De keuken van je leven Koninginnedag open van 11.00 tot 17.00 uur Goes Nobelweg 2-26 Tel. 0113-216230 Bergen op Zoom Drebbelstraat 9, telefoon 0164 - 25 09 00 Breda Woonboulevard Kruisvoort 52, telefoon 076 - 522 13 34 Roosendaal Ettenseweg 2, telefoon 0165 - 63 13 66 www.bruynzeel.com Sk iJjf I O Door het moedige optre den van een docent (foto) kon vrijdag een nog groter bloedbad in de middelba re school in het Duitse Er furt worden voorkomen. Tot deze conclusie kwam de Duitse politie in het weekeinde, terwijl het land nog in rouw is ge dompeld en zich afvraagt waarom een 19-jarige jongen zestien mensen doodschiet en vervolgens zich- »i' zelf. Omroep Zeeland heeft dit jaar 130.000 euro meer te besteden dan begroot. Dat komt onder meer door de 7 miljoen euro ex tra, die de Tweede Kamer over de regionale omroepen ver deelt. Desondanks worden de voorgenomen bezuinigingen doorgezet. Hoogstens kan door de meevaller misschien wor den afgezien van een aantal bezuinigingen die nog op stapel stonden, geeft directeur/hoofdredacteur Flip Feij aan. Ajax is volgende week zondag bij een gelijkspel tegen NEC in Nijmegen de nieuwe landskampioen. De Amsterdammers wonnen het voorlaatste competitieduel met 2-0 van FC Den Bosch. PSV, dat met 3-0 van Sparta won, volgt op drie punten van Ajax. binnenland: 2; buitenland: 3; varia: 4; wetenschap: 5; radio entelevisie: 7; zeeland: 9,11 en 13; sport: 15,16,17,18,19,20, 21,22,23 en 24 foto Greg Baker/AP anonimiteit garanderen. Israël wil zelf de getuigen aanwijzen. Volgens berichten in de pers is Israël bang voor aanklachten tegen Israëlische officieren en soldaten voor een internatio naal gerechtshof. Zaterdag hebben gewapende Palestijnen zeker vier mensen doodgeschoten bij een aanval op de joodse nederzetting Adora op de Westelijke Jordaanoever. Twee Palestijnen, die gekleed waren in Israëlische legeruni formen, schoten eerst op een echtpaar dat nog in bed lag. De Israëlische regering houdt de Palestijnse leider Jasser Arafat verantwoordelijk voor de aan slag. Hij is de top van een 'terroristi sche piramide', aldus een rege ringswoordvoerder. AFP/EFE/RTR door René Hoonhorst HULST - Tijdens de rallysprint in Hulst is zaterdag de 27- jarige navigator Marcel van Nuland uit Waalre verongelukt. De be stuurder Edwin Hoskam, die onder meer met een zware her senschudding en rugklachten naar het ziekenhuis werd afge voerd, verloor tijdens de laatste klassementsproef de macht over hel stuur in een bocht van de Boudeloodijk bij Lamswaarde. De wagen van Hoskam en Van Nuland botste vervolgens tegen een boom. De huldiging van winnaar Mark Breijer op de Grote Markt van Hulst was al achter de rug toen het ongeval gebeurde. De festiviteiten wer den direct na het bekend worden van het ongeluk afge blazen. Er werd geen eindklas sement opgemaakt. De 120 ral lyrijders, monteurs en het verzamelde publiek namen la ter een minuut stilte in acht. De precieze toedracht van het ongeval is nog niet bekend. Veel rijders kwalificeerden de be wuste bocht als uiterst lastig. Burgemeester A. Kessen van Hulst gaat er vanuit dat de Ko ninklijke Nederlandse Automo biel Club de oorzaak onder zoekt. De organisatie van de rallysprint viel volgens de Hon- tenisser brandweercomman dant J. Bogaard en Kessen niets te verwijten. Of Hulst volgend jaar een ver gunning afgeeft voor een tiende rally durfde Kessen niet te voor spellen. „We moeten dit tragi sche ongeval eerst eens laten bezinken voordat we iets zin nigs kunnen zeggen over even tuele gevolgen." pagina 20: winst interesseert niemand meer (Advertentie) voorletters: straat: postcode: plaats: telefoon: e-rftail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (postbankrekening- nummer: handtekening.' I 8 713214 000002 n noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 15,- lk geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) 3 noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: BKBBBB ,p per maand met automatische incasso 19,25). y per kwartaal met automatische incasso 52.-). G ,per jaar met automatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1